WIE PRIJS STELT OP GOED BROOD, XOOPT NET IN VAN STRIEN'S BAKKERU, NOORDSTRAAT 79 - - -aw31 £r Ir= swj sst I m MI1HHARDTJES" Buiteniand en G ri ep TERNEUZEN, 30 DECEMBER 1938. overwonnen. Deze menschen kunnen nl. niet naar hun geboortelanden terugkeeren. Bespre- kingen met de Zuid-Amerikaansche staten, zooals Mexico, over eventueele toelating in die landen, zijn reeds begonnen. Ook schijnen de Scandinavische landen enkelen dezer sta- tenloozen onderdak te willen verleenen. HET OVERLIJDEN VAN EMILE VANDERVELDE. Het bestjiur van de Socialistische Partij, de courant Le Peuple en de weduwe van wijlen Minister van Staat Emile Vandervelde hebben Woensdag nog honderden telegrammen en Ibrieven van rouwbeklag uit Belgie en uit den vreemde ontvangen. Koning Leopold deed een krans brengen naar het sterfhuis, Avenol, de secretaris van den Volkenbond, betoonde zijn innige deelneming aan Minister-President Spaak. Andere telegrammen kwamen van de Katholieke en Liberate Kamerfracties, het Blok van Katholieken in Belgie, de leiders van de Socialistische partijen in Nederland, Spanje, Polen, Frankrijk, de Ver. Staten, Let- land, enz., den Spaanschen Minister-President Negrin, de Fransche communistische partij, enz. Heden zal, op verzoek van de Centrale van Socialistische Mijnwerkers, in de kolenmijnen van het Walenland niet worden gewerkt. Verv^acht wordt dat 10 it 12.000 personen de begrafenisplechtigheid te Brussel zullen bijiwonen. Overal, op den doortocht van den rouwstoet, zal de foto van Emile Vandervelde worden verkocht ten bate van het werk der Spaansche kinderen. verdrijft U snel en zeker met Koker 12stuks 50ct. Pr&etdoosje zsu/ks Ingez. Med.) de Ver. Staten moet worden verdedlgd. De openbare meening in de Ver. Staten is tegen- woordig veel feller gekant tegen de dictatu- ren dan zulks het geval is in de defnocratieen van Eurcpa. Echter wil de Amerikaansche regeering, naar het schijnt, volharden in en zelfs nog scherper aceentueeren haar afzonderlijk standptint. Deze politiek wordt voorgeschre- ven om zuiver Amerikaansche redenen. Men vertrouwt. echter, dat die politick toch tot steun zal strekken van de Europeesche demo cratieen. Daarom wordt ook de houding van Frankrijk tegenover de Italiaansche aan- spraken goedgekeurd. In Amerikaansche politieke kringen toont men zich in ieder geva! veel minder ongerust over de mogelijk- heid van verscherping der Fransch-Italiaan- sche betrekkingen dan het geval zou zijn. in- dien Duitschland er direct bij betrokken was. Alles hangt ecihter ervan af, wat Duitschland zal doen voor het geval, dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en Italie een scherper karakter zouden verkrijgen. PERSAANVAL OP DE KATHOLIEKEN. Bittere woorden van het Vaticaan. De Angriff publiceert een hoofdartikel, waarin een felle aanval wordt gedaan op het Vaticaan. Dit zal wel een antwoord zijn op de jongste verklarinig van den Paus inzake de totalitaire beginselen, waarover totnutoe in de Duitsche pers is gezwegen. Het blad schrijft, dat het Vaticaan zich op het oogenblik bijna uitsluitend bezorgd maakt over het Joodsche vraagstuk en verwijt het Vaticaan niet te protesteeren tegen de Brit- sche actie in Palestina. Het nazi-orgaan be- sluit met de verklaring, dat het oude devies van de kruistochten ,,God wil het" moeilijk te vereenigen is met een dergelijke religieuse politiek. Het Schwarzes Korps, het orgaan van de S.S., heeft aangekondigd, dat binnenkort een einde zal worden gemaakt aan het Joodsche vraaigstuk in Duitschland. In verband hier- mede merkt het orgaan op, dat er een op- merkelijke parallel te trekken is tusschen de Joodsche taktiek en de kataehtige voorzich- tigheid van het clericalisme. Deze beide groe- pen hebben niets gemeen met den adelaar, doch gelijken meer op een aal. De clericale aal is evenwel nog moeilijker te vangen dan de Joodsche. De Jezuieten worden vervolgens ,,geestelijke slangen zonder ruggegraat" ge- noemd, welke door den staat niet kunnen wor den gevoed. Deze bedreiginigen schijnen een bevestiging van geruchten, welke te Berlijn de ronde heb ben gedaan over een hervatting van den strijd tegen het clericalisme" en over de finan- REXISTISCH SENATOR TIJDENS DE SENAATSZITTING OVERLEDEN. De Beligische Senaat behandelde Woensdag- morgen de korting op de uitkeering van oud- frontsoldaten. De rexistische senator Rhodius verhief zich van zijn zetel om te protesteeren JJ tegen de verklaring van den minister van I ciSde maatregelen tegen de katholieke kerk. I droom, China te kunnen overheerschen. Kono- n^nn V Vlfi 7nn r«7o nipt hppi T1 - S I nMAnn ni-in nit rroVirni r-7 mr> an onlipr- Het vertrek van de mailstoomers Sphinx" en „Chantilly" uit Marseille is 48 uur uitge- steld, teneinde een bataljon Senegaleesche tirailleurs gelegenheid te geven zich in te schepen naar Fransch Somaliland te gaan ter versterking van het bestaande gamizoen. Uit Beyroeth wordt gemeld, dat een tor- pedoboot van het Lervant-flotille opdracht heeft gekregen naar Djlboeti te stoomen, v66r het adViesjaeht ,,Diberville", dat niet zoo snel is. •t KAN VERKEEREN. Gandhi, wiens strijd voor de onafhankelijk- heid van Indie tot dusverre steeds met sympa- thie beschouwd was in Duitschland, is thans het v'oorwerp van aanvallen in de Duitsche pers.' Men verwijt hem getroffen te zijn door het lot, dat men den Duitschen Joden bereidt en den Tsjechen te hebben aan'bevolen passie- ven tegenstand tegen Duitschland toe te pas- sen. De Duitsche pers ontdekt thans, dat de politieke carrifere van den mahatma slechts een reeks van verraad is geweest jegens het Hindoevolk. De National Zeitung verklaart te vememen, dat de mahatma besioten heeft zich te omringen met Joodsche medewerkers en wijst er op, dat Pandit Nehroe, de oud- voorzitter van het Hindoesche congres, vier Joden heeft doen benoemen tot deskundiigen hij de regeering te Bihar. ,,Voor dit sentimenteele socialisme, aldus schrijft het blad, dat niets heeft uit te staan met de vrijheid van Indie, zal de Hindoesche belastingbetaler het salaris moeten betalen van vier deskundigen". WIEROOKVATEN WORDEN OMGESMOLTEN IN GRANATEN. Drie-en-zeventigduizend Boedhistische tem- pels in geheel Japan hebben besioten hun Ibronswerk, kandelaars, vazen en wierook- vaten, ter beschikking van het Ministerie van Oorlog en dat van de Marine te stellen om er munitie van te laten venvaardigen. JAPANS VOORWAARDEN ONAAN- VAARDBAAR. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft een uit- eenzetting aan de pers gegeven naar aanlei- ding van de verklaring van den Japanschen premier Konoje, op 22 dezer, waarin deze mededeelde, op welke voorwaarden Japan eventueel vrede zou willen sluiten. Tsjang Kai Sjek zeide, dat deze voorwaarden absoluut onaanvaardbaar zijn, omdat zij voor China overgave en slavemij beteekenen. Na Konoje's verklaring, aldus Tsjang kan geen enkele Chinees aan bemiddeling of aan vredesondrhandelingen denken. Deze ver klaring is een weergave van den dwazen Financien, maar hij kon zijn rede niet beein digen, aangezien hij in zwijm viel. Hij werd naar een aangrenzende kamer gebracht, ter- wijl de zitting werd opgeschort. Kort daama overleed hij. De Osservatore Romano constateert bitter, dat zoowel in Rusland als in Duitschland v6r- strekkende poginigen in het werk zijn gesteld door het militante atheisme om het gods- „r dienstig gevoel in het volk aan den vooravond DUITSCHLAND'S SPORTIEVE BETREK- van Kerstmis te verstikken. KINGEN MET HET BUITENLAND. Havas meldt uit Berlijn: In den vervolge zal de deelneming van Duitschers aan sportgebeurtenissen in het buiteniand evenals de organisatie van sport Het blad schrijft, dat in Rusland het atheis me geen Ersatz gevonden heeft voor den gods- dienst dien het bestrijdt, terwijl dat in Duitschland anders is. Voor de nationaal-socialistisehe wereld, je's voorwaarden zijn uitgebreider en scher per, dan die, welke aan China vddr het uit- breken van de vijandelijkheden gesteld werden. De vroegere voorwaarden waren reeds onaan vaardbaar; hoe kan het land dan na achttien maanden van strijd en lijden de huidige eischen aanvaarden? Waarvoor hebben we dan ge- vochten? Chinai kan geen voorwaarden accep- teeren, die zijn territoriale of administratieve integriteit schenden of in strijd zjjn met het Volkenibondspact of het negen-mogendheden- verdrag. Japan beweert, een nieuwe orde in Azie te aldus het blad, wordt een niet minder hard- gebeurtenissen in Duitschland, waaraan wordt I nekkige negatie van het christelijke omgezet j HCjjeppen, doch hot wil %>«rmodo da inUmx- deelgenomen door buitenlanders, afhankelijk in dat nieuw-heidensche, pan-theistische mys- tionaie orue vernietigen en China tot slavemij zijn van de goedkeuring der officieele Duitsche I ticisme, dat beweert tegen het atheisme te brengen. De vorming van het Chineesch-Mand- sportleiding. strijden en dat zich zelfs opwerpt tot verdedi- Sjoekwosche blok heeft hetzelfde doel. Een Een desbetreffend ibesluit van den rijks- ger van geloof en godsdienst tegen het mate- economische samenwerking tusschen China en sportleider von Tschammer und Osten is rialistische bolsjewisme en aldus een rci i op I Japan M neerkomen op een manipulatie van I Danscke persagentschap zei hij: Wat Konoje I niet naar uit, dat iemand haar van haar neergelegd in de regeling betreffende de eischt op dankbaarheid van hen, d Japan met onze douane- en geldsystemen. De I yan china verwacht, is een anti-komintem- troon kan stooten. sport'betrekkingen tusschen Duitschland en volgt. is norr hwesties van de exterritorialiteit en het prijs- en egn oecon0misch verdrag. Hij wenscht ook Romantiek, natuurschoon, prettige muziek Dlt werk van godsdie atheisme Seven van de concessies zijn niets dan boeren- bevordering van de vriendschappelijke be- en virtuositeit op schaatsen zijn de voomaam gewaarlijkerdan he^daar zij alleen aan de orde zouden trekkl afsmede de afschaffing der ex- ste bestanddeelen van dezen filmcocktadl. sch; pers dJtenem* omhetstreven te komen, indien China tot slavern?__gdbracW territorialiteit en de teruggave der buiten- I en van den handel, waarna een periode van kalmte zal volgen. Dooh in den herfst kan men, helaas, nieuwe storingen verwachten. Bij het einde van 1939 zie ik een staatsman, die opnieuw een leidende rol zal vervullen in weerwil Van critiek, kuiperijen en valstrikken. Een nieuwe periode van vertrouwen en veilig- heid breekt dan plotseling aan... Wat de buitenlandsche politiek betreft, heb ben we dus alles te vreezen in de eerste maanden van 1939, doch geen oorlog. Gewel- dige polemieken worden dan gevoerd met Berlijn en met Rome, waarvan het optreden moet geducht worden. De onderhandelingen zullen mislukken. Frankrijk zal plotseling den zeer duidelijken indruk hebben, dat het ge- isoleerd is, verlaten zelfs door zijn vrienden, waarvan de dichtstbijgelegen eer een bond- genoot dan een vriend diep zal teleurstel- len... Aan het einde van de lente zullen evenwel nieuwe pogingen tot regeling der koloniale vraagstukken met Italie en Duitschland vol- ledig slagen... Unze staatslieden zullen zich verplaatsen om op het laatste oogenblik over- eenkomsten te sluiten, ongeveer als in Septem ber 1.1. het geval was. Buiten Frankrijk is de toestand al niet veel beter. In verschillende landen van Oost-Europa zie ik opstanden, waardoor de intemationale diplomatieke relaties uiterst ingewikkeld zul len worden... De oorlog in Spanje zal nog een jaar duren; niet degenen zullen winnen, die door het aan- tal de sterksten zijn... Van den oorlog in China is het einde niet te voonzien. Dezelfde astroloog voorspelt voor 1939 het overlijden van een staatshoofd van een groote latijnsche natie, waarschijnlijk door een ami- slag en dat van het geestelijk hoofd der Katholieke wereld. Verder de gewelddadige dood van een Fransche politieke persoonlijkheid. De Fran sche premier zal belangrijke besluiten nemen betreffende de Joodsche immigratie... De strijd tegen de kanker zal met succes be- kroond worden, dank zij een sensationeele ontdekking. Op het gebied van het vliegwezen zal een nieuwe ster verschijnen... Frankrijk zal eerst in 1944 opnieuw een overwegende plaats in de wereld innemen. Wat speciaal onze Belgische Zuiderburen betreft, ook daar zullen we in 1939 getuige zijn van een belangrijke gebeurtenis. Zooals men weet, zijn in 1939 vier jaren verstreken sedert den tragischen dood van Belgie's be- treurde Vorstin, Koningin Astrid. In het hart van haar Koninklijken Gemaal sloeg dit drama een wonde, welke lang bleef nabloeden... Thans echter heeft Koning Leopold, die pas 38 jaar oud is, het plan een tweede huwelijk aan te gaan. Wat betreft de toekomstige Koningin deze zal niet Aartshertogin Adel- heid zijn, oudste dochter van ex-Keizerin Zita, wier naam vroeger in verband met mogelijke huwelijksplannen, werd genoemd. Meer zeggen we er op het oogenblik niet van... DE BELANGEN DER MOGENDHEDEN IN CHINA. Naar Reuter uit Sjanghai meldt, is de eerste openlijke bedreiging tegen de buitenlandsche concessies en tot de afschaffing der ex-terri- toriale rechten in de door de Japanners be- zette deelen van China, g-enit door Liang- Hoeng-tsji, den leider van de uitvoerende joean te Nanking, toen hij commentaar lever- de op de verklaring van den Japanschen minister-president Konoje. Volgens het Ja- RERGINGSPOGINGEN OPGEGEVEN. De bergingsvaartuigen en sleepbooten welke zich in de nabijheid van het nabij Walsoorden ■gestrande Italiaansche stoomschip ,,Atlantide'' bevonden, zijn alle naar Antwerpen vertmk- ken. Het blijkt dat het scblp op drie plaataen ge'broken is en daar het ter plaatse hard schuurt, verdwijnt het schip steeds dieper in het water, terwijl de scheuren grootei wor den. De ,,Atlantide" zit tihans bij eb tot de brug onder water. Vermoedelijk zal thans van- wage den Rijikswaterstaat aan een bergingB- maatschappij opdracht gegeven worden het wrak op te ruimen. Het wrak zit even buiten de vaargeul en vormt dus geen belemmering voor het scheepvaartverkeer. EJen gedeelte der lading kolen is geborgen. BENOEMING 1NSPECTEUR VAN DE VOLKSGEZONDHEID. Bij Koninklijk Besluit van 27 December is met ingang van 1 Januari 1939 benoemd tot inspecteur van de volksgezondheid, bij den dienst, welke in het bijizonder is belast met de handhaving van de wettelijke bepalingen betreffende de volksfhuisvesting, Jhr. Ir. J. de Ranitz, te 's-Gravenhage, thans als zoodanlg werkzaam op arbeidsovereenkomst, en is als zijn ambtsgebied aangewezen de provincie Zeeland en het Westelijk deel van Noordl- Brabant tot en met de gemeenten Hooge- en Lage-Zwaluwe, Zevenbergen, Hoeven, Rucphen en Zundert. GEEN DOORVOERBEWIJ S VOOR BEDRUFSAUTO'S MEER. De A.N.W.B. vestigt de aandacht van hou- ders van bedrijfsauto's (taxi's, autocars, vrachtwagens, bestelwagens, verhuiswagens, enz.) in de grensstrook op het Belgische ministerieele besluit van 12 December waarbij bepaald is, dat de Belgische ontvan- gers geen acquits de transit" (doorvoerbe- wijs zonder borgstelling) voor deze categorie wagens meer kunnen verstrekken. De nog loopende acquits dienen te worden ingeleverd, waarna de grenspassage alleen kan plaats vinden op grond van een gewoon Belgisdh triptiek. De A.N.W.B. is gaame bereid betrokkenen op aanwraag nader advies te verstrekken. LUXOR-THEATER. Op glad Sonja Henie is ditmaal insbructrice, verbon- den aan een hotel in ,,de Alpen", d.w.z. een hotel op Mount Ranver; de Amerikanen heb ben ook hun bergen met sneeuw en jjs, en hoe prachtig de landschappen er zijn, bewijst deze film, die zeer fraai gefotografeerd is, en die boeit door haar handeling vol afwisseling. In haar functie maakt Sonja kennis met Europeesche diplomaten, die mooie plekjes plegen uit te zoeken om politieke problemen op te lossen, en met Tyrone Power, haar part ner in deze film, die zich niet op het ijs waagt, maar wel op ski's, en die met Sonja in duize- lingwekkende vaart de hellingen komit afzet- ten, regelrecht naar het .publiek toe, dat veel behagen schept in deze film van de wereld- kampioene op schaatsen, die op de ijzers we- derom kunststukjes uithaalt, waarbij men twijfelt of de wetten van de zwaartekradht voor haar wel bestaan. Drie prachtige balletten, waarin meer dan honderd virtuoze schaatsenrijders en -r(jd- sters optreden, zijn een lust voor het oog, en Sonja Henie steekt nog altijd op de schaat sen alien a'nderen den loef af, zij doet dit nu reeds twaalf jaar en het ,ziet er voorloqpdg andere landen. Deze regeling geldt eveneens voor Oostenrijk, maar strekt zich niet uit tot het Sudetenduitsche gebied. Op 1 Februari o 7oi de reveling van kracht worden. Deze j---- regehng zoo verkfaart men. zal de taak der zien, dat de laatste dagen in hot werk gesteld regeung, z I wordt om het karakter van Kerstmis te ont- aarden door profane denkbeelden in de plaats inktoot omgegooid. Zijn chef, een soort ten en de christelijke zeden, die zich stellen 1 tegenover hun gemeenschappelijke doeleinden, welke erin bestaan alle glorie aan God te ont- zeggen om haar aan den mensch te geven. Ei voor alle moeilijkheden welke uit de deviezen- controle kunnen voortvloeien. ADMINISTRATIEVE GELDVERSPILLING. Een bediende van de administratle der be- lastingen te Gent had onlangs een vreeselijke euveldaad bedreven: hij had n.l. bij ongeluk zijn inktpot omgegooid. Zijn chef, een soort Iwan-de-verschrikkelijke, oordeelde het noo- dig, hem voor de centrale tuehtcommissie te Brussel te dagen. En werkelijk is deze com- missie bijeengekomen onder voorzitterschap nog wel van een rechter. De schuldige werd gestraft met een berisping! Deze, uit den aard der zaak tamelijk be- spottelijke, geschiedenis had nog een ander gevolg: de zitting der commissie, de samen- stelling van het „dossier" en de vergoedingen der commissieleden hebben n.l. aan de schat- lrist niet minder dan 5000 francs gekost! Dat dit geival in de Brusselsche pers met gemengde gewoelens verteld wordt, zal nie- mand verwonderen. DE VEREENIGDE STATEN EN DE EUROPEESCHE SITUATIE. te stellen van de christelijke beteekenis dezer viering. 'Het orgaan van het Vaticaan vergelijkt de Russische opvattingen met de nationaal-socia- listische en verklaart: De uiterste raken elkander bij den af- braak van het geloof, de moraal, de gedach- zou zijn. Voorts is de formule „de instemming van China met het anti-komintempact" ab surd voor een land, welks regeering georga- niseerd1 is volgens de beginselen van de Kwo- mintang. Feitelijk, zoo besloot Tsjang Kai Sjek, zou Japan het voorwendsel van het anti-commu- nisme willen gebruiken. om ons op militair, diplomatiek, administratief en cultureel ter- rein zijn wil op te leggen. landsche concessies aan China. De hervormde regeering zal haar deel er toe bijdragen om het programma, in de verklaring van Konoje neergelegd, te doen uitvoeren. EGYPTE'S RECHTEN INZAKE HET SUEZKANAAL. Bij het debat over de troonrede in de Egyptische Kamer heeft de minister van bui- De Japansche statistiek betreffende het tenlandsche zaken nog eens verzekerd, dat aantal oorlogsslachtoffers in China er zou- Egypte zijn rechten inzake het Suezkanaal den n.l. 50.000 Japanners en 2.000.000 Chinee- I zai weten te laten eerbiedigen. De regeering zen buiten gevecht zijn gesteld wordt door heeft geenerlei verzoek inzake het kanaal ont- I Si'ic^o.*' Zij" zijn'nogTlechts^ enkele uren van is geen vrede tusschen de volkeren, de klas- I (jen Chineesohen woordvoerder te Sjan»ghai 1 vangen en er zijn tot dusver geen intematio- I s^acj verwijderd, maar O'Leary zal haar sen, noch in de gewetens, want er heerscht Mbelachelijke Japansche propaganda" ge- nak. besprekingen over gevoerd. Niettemin niet bereiken -ii 3J,1— J Mnn nton I - l nnli n 4 J n n von T o cy OT In oud Chicago. De film wil gaame verbluffen met haar ver- mogen om illusies van het madhtigste natuur- gebeuren op te roepen. Ditmaal is het de beurt van het vuur, dat een gansche stad, Chicago, zooals het in 1871 was, toen reeds een stad van 300.000 inwonere, verdelgde. Maar toch: men heeft het, met name in de film ,,In Oud-Chicago", vooral in de regie gezocht. Het verhaal begint in 1854. Een Iersche fa- milie, de O'Leary's, man, vrouw en drie jon- gens, zijn over de wijde vlakte onderweg naar geen vrede met rechtvaardigheid, naasten- liefde en menschelijke solidariteit. het jongste WESPENNEST TUNIS. In de Italiaansche pers wordt men met bezorgdheid gewaar, dat Tunis na Daladiers reis een Fransche provincie zal worden, zoo- noemd. De woordvoerder schat daarentegen het aantal Chineesohe gewonden op 550.000, dat der gesneuvelden op 300.000 en de Japan sche verliezen op 650.000. Er zijn op het oogenblik 31 Japansche diivisies in China, waarvan er drie ten Westen van Kanton ope- reeren. heeft de regeering niet nagelaten stappen te doen om de rechten van Egypte te waar- borgen en- zijn positie, wat de kanaalstreek betreft, te versterken. De minister zegde hieromtrent binnenkort nadere mededeelingen toe. De minister van financien zeide, dat de Zoo komen zijn vrouw en de drie kinderen alleen in Chicago aan. Moeder O'Leary opent een wasscherij en het gaat haar goed, zij kan haar kinderen een behoorlijke opvoeding geven, de oudste wordt advocaat, de tweede, Dion, is echter liehtzinniger van aard, hem trekt de Patch", de verdachte burnt van Van Chineesche zijde wordt medegedeeld. I regeering duidelijk uiteengezet heeft, dat niets I kroeg en misdaad. Dion opent een cabaret als~ Lvbve Italiaan'sch is. Frankrijk beroept dat aan het Westelijk front de strijd in Sjansi I kan WOrden ondernomen zonder haar toestem- I met behulp van een chanteuse, die hij uit een zich on de verantwoordelijkheid van Engeland henvat is. De Japanners zijn weer tot het ming, en zulks om drie redenen: le. het andere inrichting heeft weggetroond. Onver- in rie nnveranderliikheid van het Middelland- offensief overgegaan; zij vallen de Chineesche kanaai ugt op Egyptisch gebied; 2e. de con- wacht staakt zijn concurrent, Gil Warren, Che Tee statuut dank zij het verdrag, dat strijdkrachten langs drie kanten aan. Op het cessie is door Egypte verleend; 3e. het kanaal echter den strijd. Hij heeft andere illusies. In ez, 1« Ar,ril 1938 in werking trad. Gayda, die 00-enblik wordt het gevechtsterrein. begrensd komt mettertijd weer in Egyptisch beizit. deze stad wil hij burgemeester worden. Dion m dit iuridische kamp is gestuurd beweert door het Loe-liang-gebergte in het Oosten Eenlge afgevaardigden spraken van de moet hem daarbij helpen. In schijn amwaardt -nrecies het tegendeel Niet Italie wijzigt den de Gele rivier in het Westen en de Fen in het wenschehjkheid van een herzienmg van het Dion dit voorsteh In^^^erkelqkl^d geb Engelsch-Egyptisch verdrag. Zij wezen op Central Daily I ket gevaar. dat het bondgenootschap met een reeks Chinee- I Engeland Egypte zal meesleepen in een con- rii^Btttilndl^^ttenis'het"reeds gelukt I schTsuccessen in hit dal der Oostrivier, in nict waar het geen belang bij heeft, zooals Z1JI1. D1J L1CJ1UU rr„„io I _.__ij~\n hebben reeds een ziot „oc Sontemher inzake Tsiecho-Slowakne. meen wordt aangenomen nadert, dat de Europeesche democratieen haar onwrikbaren wil om zich te verzetten die, naar men cL^'tebbefaangenXn^LlJnToeren I Zoo bTpaaWe hTverdra/'v^^T Said van bij'F^sjing"zeer binnenkort ineen zal storten. Tunis was souverem. Frankrijk kon Tunis gjantoeng. De Chineezen hebben reeds een dat van September inzake Tsjecho-Slowakije op,i=„t, van net M U^o.. M tol<,nlu« HET GROOTE RAADSEL 1939. Voorspellingen van een Fransch astroloog Een redacteur van l'lntransigeant is even zijn licht gaan opsteken bij een Parijschen astroloog, aan wien hij de vraag stelde wat het jaar 1939 ons zal brengen. Ik zal u, aldus was het .antwoord, een Zoo goed mogelijk gelijkend ,,portret van 1939 schetsen. Het jaar 1939 zal niet zoo som ber zijn als 1938, doch chaotischer. De eerste drie maanden zal het voor Europa en in het bij zonder voor Frankrijk uiterst moeilijk zqn. het gewensche evenwicht te vinden. In de 1Tlaand Maart zal het misnoegen, de onzeker- kaansche regeering moet afzien van een plan wegen en Engeland door een overeenko heid en de oneenigheM het toppunt bereiken.... voor een democratisohe samenwerkmg. Ech- van 18 September 1^7. Italm bevestigu sten zullen opgewonden zijn en opge- ter kan, rekening houdende met den loop laatstelijk de soyeremiteR van Tunis doo hitst_ Sociale conflicten zuUen allerlei troe- der gebeurtenissen van den laatsten tijd na J protocol 'van Mancmi. Frankrijk traoht ae - - het accoord van Miinchen, worden geconsta- de aatste weken in de Ver. Staten tot uiting over gekomen. bewijst, dat de regeering te Was hington niet gelooft aan het nut van een politiek van tegemoetkcming. Bovendien hebben ujna alle woordvoerders van de Ame rikaansche regeering en bijna alle Ameri kaansche oladen thans verkondigd, dat het eeni-ge middel om den vrede te handhaven is, de wapeningen ui te breiden en aan alle aan vallen van den kant dei dictaturen krachtig verzet te bieden, zoowel op oeconomisch als op diplomatiek terrein, schrijft de N. R. Crt. Vele bestudeerders van den toestand in Amerika geven te kennen, dat de Ameri- reriht wordt toegepast. Herriot, aldus Gayda, heeft in 1925 als Minister-President verklaard: Tunis is rechtshalve geen Fransche provincie- de Tunesiers zijn onderdanen van den Bey. Ook bet Permanente Hof van Internatio nale Justitie in Den Haag heeft beslist dat er geen souvereiniteit van Frankrijk op Tunis bestaat. Italie roept Frankrijk dus tot de Internatio nale orde. Het recht van Tunis werd erkend door Oostenrijk-Hongarije, Rusland, Zwitser- land, Duitschland, Belgie, Spunje. Denemar- ken, Nederland in 1897, Zweden en Noor- drag met groote meerderheid verworpen. hij het geld van Warren echter om zijn broer Jack candidaat te laten stellen en met alle hulpmiddelen van de onderwereld daarbij weet hij zijn verkiezing te verzekeren. Jack bindt echter den strijd tegen de wan- toestanden aan en als hij daarbij in handge- meen komt met zijn broer, stout de histori- sche koe van moeder O'Leary een olielamp om. De brand, die in de schuur ontstaat, breidt zich in een ommezien van tijd uit; van de stad, voor driekwart van hout gebouwd, zouden in eenige dagen tijds achttienduizend huizen een prooi der vlammen worden. Was het Jack, die de Patch in brand had laten steken. uit wraak over den tegenstand, welke zijn plannen geboden werd? Zoo leek het ook Dion een oogenblik en hij is het die de kroeg- bazen en de ongure typen tegen hem in bewe- ging brengt. Maar als zij aankomen, om reken- schap van Jack te vragen, heeft hij intusschen de waarheid vernomen en hij staat naast zgn broer als de stoet nadert. Zooals de betoogers teerd, dat een politiek van isolatie van de Ver. Staten een niet te verwezenlijken ideaal is cn dat de democratieen van Europa en de Ver. Staten verbonden zijn door banden Italiaansche politiek ten aanzien van Tunis te onderdrukken en het protectoraat lang- zamerhand in een kolonie te veranderen. De Fransche bladen spreken van een annexatie. Het probleem is een vitaal Italiaansch van belang en oeconomiscbe opvattingen, die vraagstuk geworden. En in Rome wordt er de moeten worden verdedigd. In ieder geval aandacht op gevestigd, dat Chamberlain op geeft een toenemend aantal Amerikanen er zijn reis naar Rome Panjs met zal nan doe .,i(.h rekenschap van, dat de verantwoorde- I in welingeliohte krmgen in Rome verwach liikheid die de Ver. Staten thans dragen, I men toch nog bezoek van Goering eind Janu- veel gr'ooter is geworden en dat in toene- ari. De berichten in de Fransche bladen over mende mate de opvatting veld wint, dat ten italiaansche troepen-concentraties in Somali- opzichte van de dictaturen het prestige van iand worden als onjuist aangemerkt. belen veroorzaken. Het regeeringshoofd zal verplicht zijn streng op te t re den zoodat velen, ook leiders, zich tegen hem zullen keeren. Ik zie zelfs een vechtpartij in het voile parle- ment... Doch de herrie zal niet lang duren. Een meer bezadigde politiek zal daarna de geesten verzoenen en meer eendracht doen ontstaan. Verstandige bervormingen zullen worden ingevoerd, die door ieder zullen woi- den aanvaard; die geestestoestand zal het be gin zjjn van een nieuw regime. In April zal men getuige zijn van aanzien- lijke verbeteringen op het gebied van de beurs HET HANDELDRIJVEN MET EEN VAARTUIG OF VLOT. De Minister van Waterstaat heeft goedge- vonden: als rivieren, kanalen of havens, dan wel p-edeelten daarvan, waar het zonder ver- gunning, verleend door of vanwege den Minis- jack de schuld van den brand ^ve"> ter verboden is zetten zrj er zich ook tegen. dat hun gebou f viot on te wen worden opgeblazen om het vuur een a. zich met een vaartuig of vlot op te te stellen. Bij zijn poging om toch de '--J- "aT1 hand€l- 1 fonten aan te steken, komt Jack om en zjjn dood vereeniigt de familie O'Leary nog meei dan tevoren in den wil om een grooter Chi- cago te helpen bouwen. Zoo wordt de strijd of de kroegbuurt over Chicago of Chicago over de kroegbuuirt zal heerschen door een toevallige omstandigheid beeindigd. houden tot het drijven van handel; b. met een vaartuig koopwaren voor de huisbouding of gcheepsbenoodigdheden aan vaartuigen af te leveren om aan te wij-zen: het kanaal door Zuid- Beveland, met de daartoe behoorende havens en sluizen, het kanaal door Walcheren, met den zijtak naar Arnemuiden en Nieuw- en St Joosland en de daartoe behoorende havens en sluizen, het kanaal van Temeuzen, met de tot dat kanaal behoorende zijkanalen naar de Axelsche Sassing en de Passluis, de kanaal- havens en de buitenhavens en sluizen, de Stadshaven te Veere, de haven van Breskens, de vluohthaven te Bruinisse CON OERTGEBOU W Drie gezto-oren kameraden. De nieuwe Ufafilm „Drie gezworen kamera- den" met Lilian Harvey, Viktor Staal en Paul Kemp in de hoofdrollen is door de pers ook

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6