ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN "AKKERTJES" Gelden als hypotheek beschikbaar LORRIE No 9856. Ze. Ae£pen hejuwe! VRIJDAG 30 DECEMBER 1938 78e Jaargang Binnenland Feuilleton TWEEDE BLAD SCHOOL VOOR VLASTEELT EN VLASBEWERKING. ILLEGALE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Rente vanaf 3V2 °/0 ADMINISTRATE- en EFFECTENKANTOOR Z. C. ECKHARDT Hoofdpijn, kiespijn of andere onge- makken ga ik met een "AKKERTJE" te lijf. Niets dat zoo vlug en goed helpl. Moet U ook eens probeeren. NEUZENSCHE COURA HERHALINGSOEFENINGEN IN 1939. In 1939 zullen de dienstplichtigen der lich- tingen 1933 en 1935 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. Het zwaartepunt dier oefenin.gen zal weer in September zijn gelegen en wel voor onder- officieren der infanterie van 7 t.m. 30 Sep- t ember, voor korporaals en manschappen van dat wapen van 14 t.m. 30 September. R. K. WERKLIHDENVERBOND. In de voortgezette vergadering van het R.K. Werkliedenverbond heeft de voorzitter, de heer A. C. de Bruijn, als een schaduwzijde aan de indlening van het wetsontwerp t.z. de kinder- bijslagverzekering genoemd het feit, dat de M&naeter geen uitvoermg- geeft aan zijn voor- nemen om thans reeds kinderbijslag over de geheele linie in de werkverschaffing toe te passen. Hoezeer het verbond den arbeid van den Minister waardeert, deze houding doet uitermate leed, want die het broodnoodig heib- ben te worden .geholpen, moeten thans wach- ten. Laat men den gezinnen met niet ver- dienende kinderen maar trachten wijs te ma- ken, dat het ontnemen van de zorgsfeer aan de werkloozen van groote beteekenis is, in die gezinnen zal men antwoorden: ,,Wij moe ten leven met ons groot aantal niet verdienen- de kinderen." P&stoor Van Nuenen hield een beschouwing over de geloofsafval onder de paupers in de groote steden en zijn daarvoor in Utrecht in het leven geroepen stichting. Het voorloopig bestuur van de Vereeniging tot bevordering van de Vlasteelt en de Vlas- berwerking in Friesland, heeft aan een aantal gemeenteraden financieelen steun gevraagd voor de oprichting en expioiteering van een school voor vlasteelt en vlasbewerking in de kileibouwstreek van Friesland. Met de oprichting van deze school wordt beoogd de vehbetering, die in de bewerking van het vlas reeds wordt verkregen door een gewrjzigde rootmethode warmwaterroterij ook door te voeren in het braken en zwinge- len, terwijl ook aan andere onderdeelen der bewerking aandacht zal worden geschonken. Het onderwrjs zou worden gegeiven in lessen aan de school voor jeugdige arbeiders, vlassers i en boeren en verder in cursussen voor land1- arbeiders en werkloozen. De gemeenteraad van Het Bildt heeft be- sloten een bijdrage a fonds perdu, groot f 2630, in de kosten van de stichting der school toe te kennen en voor iederen leerling, afkomstig uit deze gemeente, een jaarlijksche bijdrage te verleenen. De vreemdelingenpolitie te Amsterdam heeft, naar de N. R. Crt. vemam, in opdracht van de Regeering, opnieuw een aantal Jood- sche vluchtelingen, die zonder voorzien te zij!n van behoorlijke passen, over de grens ge- komen waren en thans in de hoofdstad ver- toefden, aangehouden en voorloopig naar het hoofdibureau overgebracht. Aan>gezien de beide barakken-kampen te Hoek van Holland en te Veenhuizen geheel bezet zijn, zullen deze men- schen thans over de Duitsche grens gezet worden. Met enkelen schijnt dit reeds geschied te zijn. Het personeel van den vreamdelingen- dienst is nog steeds bezig te Amsterdam ver- blijvende ,,illegale" vluchtelingen op te sporen. BITTERE ARMOEDE ONDER WOON- WAGENBEWONERS. Het Tweede Kamerlid, de heer Van der Zaal (s.d.), heeft aan de Ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den Ministers bekend, dat door een aantal woonwagenbewoners in ons land bittere armoede wordt geleden 2. Is het den Ministers ook bekend, dat die armoede o.m. leidt tot zeer slechte woning- toestanden 3. Hebben de Ministers met name kennis genomen van hetgeen eenige dagen geleden in dit opzicht is gebleken in het woonwagen- kamp tusschen Osdorp en Halfweg, waar een vader, een moeder en tien kinderen in den woonwagen huizen en daar ook, als het ware weggestuwd, den nacht doorhrengen 4. Zijn de Ministers bereid te be-vorderen, dat de wet op de woonwagens en woonsche- pen zoodanig wordt uitgevoerd, dat het on- mogelijk wordt, dat zich op dit gebied toestan- den voordoen, die, zoowel uit hygienisch als uit moreel oogpunt, zeer ongewenscht moeten worden geacht? 5. Zijn de Ministers bereid op korten ter- mijn een onderzoek te doen instellen naar het aantal der woonwagenbewoners in ons land en naar hun leefwijze, en van het resultaat van dat onderzoek aan de Kamer mededeeling te doen? 6. Zijn de Ministers bereid, in afwachting van dat resultaat en van de maatregelen, welke wellicht van een zoodanig onderzoek het gevolg zouden kunnen izijn, het initiatief te nemen tot de totstandkoming van een rege- ling„ welke het mogelijk maakt, dat in de meest nijpende gevallen van honger en kou onder deze menschen, gelijk zich o.a. aan het eind van de vorige week in het genoemde kamp hebben voorgedaan, van Overheidswege h-el- pend wordt op.getreden DE NEDERL. JEUGDHERBERGEN EN DE DUITSCHE JEUGD. Wederom heeft een Duitsch blad zich op aanmatigende wijze bezig gehouden met Ne derlandsche vraagstukken van zuiver inter- nen aard. Het dagblad ,,-Der Danziger Vor- posten" schrijft in zijn editie van 11 Decern ber j.l. onder het opschrift ,,Judenherbergen' een artikel, waarin het zijn meening te ken nen geeft over de onderbrengimg van uit Duitschland gevluchte Joodsche kinderen in Nederland. Uit Nederland aldus het blad toereikt ons thans de vreeselijke mededeeling, dat men het daar heeft weten klaar te spelen, de Nederlandsche jeugdherbeng-organisatie in dienst te stellen van deze Jodenkinderen en aldus letterlijk dit blad ,,de jeuigdherber- gen der arische, Hollandscbe jeugd als asyl voor de smerige Lsraelieten bereid te stel len"... Daarom is boven het artikel niet het opschrift „Jeugdherbergen", doch „Jodenher- bengen" geschreven! Daarop matiigt zich de Danziger Vorpos ten" de volgende vraag aan: „Verwacht Hol land, dat de antisemietische jeugd van Polen, Roem-enle, Tsjecho-Slowakije, Italie en Duitschland in deze herbergen met de Jiddi- sche Mischpoke (familie) deur aan deur wil wonen? Ja, dat zij wellicht zelfs op een zeke- ren dag in de venpeste ruimten van deze her bergen haar intrek zal nemen?" Vervolgens ontvanigen de lelders der Neden. Jeugdher- berg-Oentrale den raad, de antisemietische jeuigd te laten voorgaan boven de ,,nakome- lingen van moordenaars, rassenscbenders en bedriegers", die maar een plaats moeten zien te vinden in de Nederlandsche... uien-broei- kassen! (Dit schandelijke stukje is geschreven in een land, waar men bijkans elk buitenlandsch oor- deel als „inmenigimg in interne zaken" heftig van de hand wijst DE ABSOLUTE VERDUISTERING. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin medegedeeld, dat op het oogenblik vanwege zijn departement op korten termijn een onder zoek wordt ingesteld met betrekking tot het vraagstuk van het dooven van de openbare verlichting met het oog op de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Over- wogen wordt daarbij voor ons land het stelsel van absolute verduistering te aanvaarden. Deze verduistering zou moeten ingaan, zoodra naar het oordeel van een centrale instantie dreigend gevaar voor luchtaanvallen geacht kan worden aanwezig te zijn. Hierbij behoort de geheele openbare verlichting gedoofd te worden, met uitzondering van enkele voor het AXELSCHESTRAAT 38a TERNEUZEN Door OHARLES GiAiRIVTCE. (Nadruk verboden.) ,/Beste Jack, ik houd werkelijk veel van je. In de eerste plaats, omdat je mijn broer bent, hoewel ik moet toegeven, dat ddt meer een strop voor je is, dan dat het jouw schuld is; in de tweede plaats omdat je een knap ge- zicht hebt, wat natuurlrjk meer aan geluk te danken is, dan dat het eenige verdienste van jou is; en ten slotte omdat je lui bent en jou handen voor alles verkeerd staan. Dit feit is ongetwijfeld de oorzaak der groote sympa- thie tusschen jou en mij." De spreekster was een meisje van een jaar of achttien. Zij zat op een vervallen grafsteen op een zeer vervallen kerkhof naast een kerkje dat zoo mogelijk nog meer vervallen was. De steen was hoog, waardoor de jongedame met haar beenen kon zwaaien, waarbij zij een paar sierlijke enkels liet zien. In een van haar kou- sen zat helaas een gat; de rose-witte huid gluurde er door als een waakzaam oog, dat, juist als de jongedame zelf, naar de zee keek, die den kerkhofmuur dicht naderde en zich als een rustdge vijver uitstrekte in de stralen van de ondergaande zon. De aangesprokene was een jongen, die on- geveer een jaar jonger was dan het meisje. Hrj zag er goed uit, had een slank figuur, kaarsrecht... Hij had een knap gezicht, waar- op een verveelde trek lag, maar toen hij zijn oogen van de zee afwendde en naar zijn zusje keek, lag er in zijn half-geamuseerden blik, behalve luiheid, een welgemeende bewonde- ring. Maai' dit maakte het meisje geenszins ver- legen, want .de oogen van de meeste menschen j waren gewoon bewonderend op Dolores Lati- mer te rusten. i Haar gelaat was dat van een brunette donkere oogen, een kleinen even gebogen neus, dunne goed gevormde lippen en zacht, zijde-achtig zwart haar. Het haar hing op het blanke voorhoofd, z66, dat men onmid- dellijk op het dwaze denkbeeld kwam het met een kus glad te strijken. Wanneer men ech- ter in haar oogen zag, werd deze opwelling spoedig onderdrukt; Dolores Latimer keek eerlijk, eenigszins uittartend en spottend de wereld in, terwijl haar hlik in eenzelfde moment opvlamde en weer zacht werd onder de schaduw van de lange, zwarte wimpers. Zij droeg een versleten serge jurk, waar- aan men duidelijk kon zien, dat deze met een rand verlengd was want mejuffrouw Dolo res Latimer groeide nog steeds. Een hoed zonder eenige versiering, met veel deuken, stond achter op haar goed gevormd hoofd en een manteltje, met een knoop gesloten -de andere waren er allemaal af omhulde haar rechte, smalle schouders en borst. Zij was slank en lenig, zooals een jong meisje behoort te zijn, maar reeds nu was te zien, dat dit meisjesfiguurtje de belofte in hield een mooie vrouw te zullen worden. Haar handen, waar- mee ze krampachtig den grafsteen vasthield, om zonder gevaar van te vallen met haar beenen te blijven zwaaien, waren bruin en vol zomersproeten, maar klein en goed gevormd. Het zware, donkere haar was 's morgens vroeg ongetwijfeld netjes gekapt geweest, doch het was avond hiervan viel nu niet veel meer te bespeuren. Haar stem was die van een gezond, jong meisje, helder en duidelijk en vol uitdrukking en als ze gliimlachte, gluurde een rij paarlen tusschen haar lippen door en scheen me-e te lachen met de heldere oogen. Over het ge- heei genomen was Dolores een betooverend meisje, dat bijna de grens van het vrouw-zijn bereikt had. veraeer noodzakelijke richtlampen. Het zal dus de plicht der gemeente zijn ten spoedigste de lampen der normale openbare verlichting ui't te draaien. Mocht de eerste luchtaanval oriverhoopt komen in den nacht, waarin deze werkizaamheden nog niet zijn verricht, dan zal sledhts resten den noodimaatregel toe te i passen van de geheele spanning van het elec- trisch net weg te nemen of wel zoo te ver- lagen, dat alle lampen geen zichtbaar licht meer uitstralen. De burgemeesters zijn nu uitgenoodigd mede te deelen in hoeverre het mogelijk is aan de hiervoren omschreven eisch in de gemeenten tegemoet te kome': en welke de daarbij komende moeilijkheden zijn; dpor welk orgaan de openbare verlichting wordt bediend; bin- nen welken tjjd het mogelijk is de openbare verlichting na het daartoe ontvangen sein te brengen in den toestand, zooals die hiervoren ais noodizakelijk is geschetst; in hoeverre reeds een schema van werkzaamheden voor het dooven van de openbare verlichting met het oog op de luchtbescherming bestaat en een instructie aan het desbetreffende perso neel tot bovengenoemde werkzaamheden is gegeven. DE PRIJS VAN SERUM TEGEN MOND- EN KL.AUWZEER. De heer Weitkamp heeft de volgende vragen gerioht aan den Minister van Economische Zaken: 1. Is htft den Minister bekend, dat het dus- genaamde reconvalescentserum, zoowel hier te lande als in Belgie gehruikt en aanbevolen als voorbehoedmiddel tegen mond- en klauw- zeer onder de koeien, in ons land 8, in Bel gie echter slechts f 0,60 per liter kost? 2. Zoo ja, is dan de Minister bereid, te zorgen, dat dit groote prijsverschil tot de juiste proporties worde teruggebracht BUITENLANDSCH VLEESCH ONDER NEDERLANDSCH MERK. De heer Weitkamp heeft den Minister van Economische Zaken de volgende vragen ge steld: 1. Is het waar, dat de te Steenwijk in de Unileverfabrieken verwerkte Lithausche var- kens, geconserveerd zijn in met een Neder- landsdh merk voorziene bussen? 2. Zoo ja, is dan de Minister bereid, om, ter voorkoming van minder juiste concurrence met het Nederlandsche product, te gelasten, dat in het vervolg geen buitenlandsch, alhier verwerkt, vleesch onder Nederlandschen naam mag worden uitgevoerd DE NED. ALOBMEE N t: KEl^KINGSDIENST ZOEKT CONTACT MET HET BONDS- INSTITUUT VOOR DE KEURING VAN ZADEN. De Bond van vereenigingen van zaadhande- laren heeft, zooals gemeld, eenigen tijd ge leden een brief gezonden aan de leden der Tweede Kamer, waarin geprotesteerd wordt tegen het feit, dat de regeering den uitvoe'r van zaaizaden naar Duitschland afhankelijk stelt van een keuringsrapport, afgegeven door den Ned. Algemeenen Keuringsdienst (N.A.K.) met passeering van het Bondsinstituut voor de keuring van zaden (B.K.Z.). Minister Steenberghe heeft in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begrooting van Economische Zaken, gelijk men zich zal kunnen herinneren, meegedeeld, dat zijn aan- vankelijke beslissingen gewijzigd waren en dat de aangeroerde kwestie was opgelost, nl. doordat geen keuringsrapport meer werd ge- eischt. Intusschen meent de meergenoemde bond dat zijn eigen keuringsinstituut niet alleen in dit geval maar steeds wordt achtergesteld bij den N.A.K. In verband met deze tegenstelling is van belang een besluit van de najaarsvergadering van den N.A.K. Dit besluit houdt in dat het dagelijksch bestuur van den N.A.K. zal be- vorderen, dat de invloed van de kweekers en handelaren in de bestnursorganen van den N.A.K. wordt versterkt. Om tot samenwerking te geraken doet de N.A.K. eenige voorstellen op basis waarvan de keuring van landbouwgewassen bij den N.A.K. moet blijven, of daarbij moet worden ondergebraeht. ,,En ten slotte", herhaalde zij, terwijl zij met een glimp van traag-zich-uitende vroolijkheid naar hem opzag, ,,ben je, net als ik lui en deug je nergens voor, beste jongen." ,,Je bent niet erg complimenteus, Lorrie," zei hrj, lachend, terwijl by gedachteloos tegen de steenen schopte, die den grafsteen droegen, waarop zg zat. ,.Pas op!" zei ze. terwijl ze haar beenen wegtrok. „Dat is nu al de tweede keer, dat je me bijna lam schopt voor mijn heele leven, met die sigarenkistjes van je! Ik zou wel eens willen weten, waarom opgeschoten slun- gels altijd moeten trappen, net als ezels. Niet complimenteus? Tegenover mij zelf, bedoel je? Neen Jack, ik ben niet complimenteus, ik zeg de waarheid. Jy en ik, mijn jongen, zijn geen goed soort of moet het eigenlyk „goede soorten" zijn Ik voel me ellendig als ik aan paps denk; het doet me zoo'n ver- driet voor hem. Hoe ter wereld zulk een respectabel zulk een buitengewoon respec- tabel man kan worden gestraft, ik bedoel gezegend met zoo'n stel kinderen als jij en ik, dat gaat boven mijn verstand. Paps is zoo besehaafd en nu heeft hij den zwaren last te dragen van een zoon, die een geboren suffert is en een dochter, die zich als een wilde jon gen gedraagt! Als Margaret er niet was, zou hij er beslist ziek van worden, geloof ik. Wat jammer, dat wjj niet zijn zooals Greta, he Jack? Iedereea kan dadelijk zien, dat zij een dcmineesdochter is, terwijl... zeg Jack, geloof jrj, dat wij werkelijk de kinderen van paps zijn Geloof jij niet, dat wij in onze wiegen werden omgewisseld ,/Wat vertel je toch een nonsens!" bromde Jack, met broederlrjke openhartigheid. „Ja, dat is zoo." gaf ze toe met een zucht en een nadenkend zwaaien van haar lange beenen. ,,Ik wou, dat we Zigeuners waren, Jack, maar dat zijn we jammer genoeg niet! We zijn respectabele menschen en we moeten als zoodanig leven; daar zit de moeilijkheid, is het niet Neem jou, nou eens bijvoorbeeld." MAATREGELEN VOOR BUITENGEWONE OMSTANDIGHEDEN. Bij de Tweede Kamer zijn thans acht wets- ontwerpen ingediend. houdende regelen met betrekking tot de voorbereiding van voorzie- ningen in geval van oorlcg, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden in de behoeften van volkshuishouding en landsver- dediging. In de toelichting tot het eerste wetsont werp (wet medewerking verdedigingsvoorhe- reiding 1939) schrijft de regeering: Het ontwerp heeft ten doel de werking der hij de wet economische verdedigingsvoorberei- ding 1938 gesteide regelen te bestendigen. De regeering grijpt deze gelegenheid tevens aan om den Staten-Generaal een nadere uit- eenzetting te geven nopens de maatregelen, welke haars inziens ter voorbereiding van de oeconomische verdediging des lands noodzake- lijk zijn. De behoefte ter verzekering van de veilig- heid des lands maatregelen voor te Ibereiden, die niet alleen van militairen, doch ook van oeconomischen aard zijn, vindt haar oonzaak in den aard van den modernen oorlog, welke steeds meer het karakter van een totalitairen oorlog schijnt te zullen aannemen. In den modernen oorlog is het verloop van den strijd in hooge mate afhankelijk van het oeconomische aanpassings- en uithoudingsver- mogen van een land. Het zeer groote mate- riaalverbruik door de weermacht maakt deze steeds meer afhankelijk van de mogelijkheid om in haar behoeften te voorzien. Een onge- kende vraag naar grondstoffen zal ontstaan, die in vele gevallen het aanbod verre zal over- treffen. Een en ander zal er ongetwijfeld toe ieiden, dat in het bijzonder de oorlogvoerende mogendheden de in haar bezit zijnde voorraden niet of slechts onder zeer bezwarende voor- waarden ten uitvoer zullen toelaten. Wordt de aianvoer uit het buitenland in het algemeen hierdoor in geval van oorlog reeds hoogst onzeker, nog sterker geldt dit voor den aanvoer van overzee door de groote ge- varen, die in oorlogstijd ook de neutrale scheepvaart bedreigen. De hierboven in het kort geschetste om standigheden hebben voor Nederland verschil- lende consequenties, waarmede de regeering reeds thans terdege rekening moet houden, zoowel voor het geval, dat ons land in een oorlog zou worden betrokken, als voor het geval, dat het er opnieuw in mocht slagen zijn neutraliteit te handhaven. Mocht ons land in een conflict worden betrokken, dan kan, naar de meening van de regeering, al- thans in de eerste periode niet aanstonds op den steun van eventueele bondgenooten wor den gerekend. Bij een neutraliteitspositie- zal men gezien de beperkte mogelijkheid am in oorlogstijd door intemationalen ruil in de be hoeften te voorzien er van moeten uitgaan, dat ons land tijdens den geheelen duur daar- van, in nog sterkere mate op ziehzelf zal zijn aangewezen. Men dtenke ook aan het wapen der oeconomische blokkade, dat, naar de er- varing uit de jaren 19141918 heeft geleerd, mede gebruikt kan worden om druk uit te oefenen op neutrale mogendheden. De oeconomische verdedigingsvoorbereiding is een noodzakelijke voorwaarde om onze tra- ditioneele zelfstandigheidspolitiek meer kracht bij te zetten. De regeering is er zich daar om van bewust, dat een zoodanige voorberei ding op beide situaties gericht moet zijn. Ten einde tijdens een oorlog, waarin ons land al dan niet betrokken is, in de behoeften van weermacht en burgerbevolking te kun nen voorzien, dient eenerzijds de binnenland sche voortbrenging te worden gericht op het geen het meest noodig is, en anderzijds het verbruik te worden beperkt tot de bevredi- ging der meest dringende behoeften. Zulks zal uiteraard niet automatisch door de vrije werking der oeconomische krachten geschie- den. Ingrijpen van regeeringswege in de pro- ductie en de distributie, zoowel van gebruiks- artikelen en halffabrikaten, als van grond stoffen, zal derhalve in vele gevallen nood- zakelijk zijn. Hetzelfde geldt voor de prijs- vorming. Het oeconomische leven en de welvaart van ons land zijn onder de huidige omstandigheden zoozeer afhankelijk van den intemationalen goederenruil, dat een streven naar autarkie ten behoeve van de oeconomische weerbaar- ,,Ik wou, dat je me alsjeblieft met rust liet," mopperde bij. ,,Neen Jack," was haar antwoord, terwijl zij deed, alsof het haar speet, dat zij zoo openhartig moest spreken, „het is de plicht van iedere. zuster, die een suffert tot broer heeft, om dien broer goeden raad te geven en hem bij te staan en daarmee ben ik op het oogenblik bezig. Neem jou nou eens, juist zeventien geworden, siungelachtig pardon slank bedoel ik goed gebouwd, terwijl flau.wtjes de belofte van een snor op je bovenlip te zien is Hij lachte en schopte naar den grafsteen. „Goed gevormd, sterk en dom. Het eenige waarvoor je geschikt bent, is het leger; maar daarin kan je niet komen; is het wel. Je kunt cricket spelen, zwemmen en paardrijden en je kunt allerlei dingen doen, die je heelemaal niet kunt gebruiken om er geld mee te ver- dienen, maar je kunt geen enkel examen doen, het eenvoudigste nog niet. Is het niet zoo, Jack Zijn stiizwijgen en de manier, waarop hij een stuk mos over den muur gooide, waren ant woord genoeg. ,,Je zakt iederen keer, nietwaar? De luat^es die dergehjke dingen in elkaar zetten, zijn tot de conclusie gekomen, dat zij mannen met her- sens in het leger noodig hebben en jij en ik wij hebben nog niet eens zooveel hersens als Goodall, de oude tuinman, nietwaar? Waarom een man hersens noodig heeft om andere mannen te gaan doodschieten of om zelf doodgeschoten te worden, begrijp ik niet goed, maar het is zoo, Jack. En je zit er maar mee, zie je!" ,,Wat wil je nu eigenlijk?" vroeg hij nieuws- gierig. ,,Waar draait je betoog op uit?" „Het draait nergens op uit," antwoordde zij vriendelijk, „ik constateer enkel duidelijke feiten en tracht je op te vroolijken, Jack." „Op te vroolijken?" ,,Ja niets werkt zoo opwekkend als het duidelijk voor oogen stellen van de feiten," IS ituki IS ituivers - a Btuks a Huinn Lai op het AKKER-merk (Ingez. Med.) heid niet in aanmerking kan komen. De re geering stelt zich dan ook op het standpoint, dat wel een organisatie van productie en ver bruik voor het geval van isolement dient te worden voorbereid, doch dat slechts van enEele, voor de verdediging des lands onont- beerlijke artikelen een onoeconomische binnen landsche voortbrenging, ter vervanging van import, in vredestijd mag worden aangewak- kerd. Van de in bovenstaande uiteengezette poli- tiek ten aanzien van de binnenlandsche pro ductie en het verbruik mag derhalve geens zins worden verwacht, dat zij ons land ten aanzien van talrijke essentieele grondstoffen op den duur van het buitenland onafhankelyk zal maken. Naast de organisatie van binnen landsche voortbrenging en verbruik zal dan ook een regeling van den in- en uitvoer, waardoor zooveel mogelijk deze laatste dienst- baar gemaakt wordt aan het verkrijgen van dringend benoodigde importartikelen, niet kunnen worden ontbeerd. Behalve de genoemde problemen op het gebied van de productie, de distributie, de prijsvorming en den intemationalen handel moeten nog worden vermeld: die betreffende de financiering, de buitenlandsche scheep vaart, het binnenlandsche transport, kortom betreffende al die onderwerpen, die met het functionneeren der volkshuishouding onder bedoelde buitengewone omstandigheden ver band houden. NOG 35 NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS IN SPANJE. Nog 35 Nederlandsche vrijwilligers bevin- den zidh in het repuiblikeinsche Spanje, nl. tine in Catalonie, die in verschillende hospi- talen liggen en 25 in Valencia. De Volkenbondscommissie is dezer dagen naar Valencia vertrokken om controle op°de buitenlandsche vrijwilligers uit te 'oefenen. Toch valt er nauwelijks op te rekenen, dat de Nederlanders nog deze maand kunnen ver- trekken. Het staat nog niet vast, of de bui- tenlanders direct per schip van Valencia of Alicante naar Marseille vertrekken of dat zij eerst nog naar Barcelona moeten. Daarover zal de intemationale militaire commissie van den Volkenbond beslissen. De moeilijkheden voor de buitenlandsche vrijwilligers aan republikeinsehe zijde uit Duitschland, Italie en Polen zijn nog niet ging zij voort. ,,En behalve, dat je een suf fert bent, Jack ben je ook roekeloos met geld." Roekeloos met geld! Je bent allemachtig aardig, Lorrie ,,Dank je beste jongen, dat is lief van je! Je mag me wel een zoen geven als je wilt. Jack", en met geveinsde onsehuld hield ze hem uitnoodigend haar wang voor. „Och, zanik niet!'" riep hij uit, ,,je weet wat ik bedoel." ,,0 juist, bedoelde je het tegenovergestelde O neen; jij smijt heelemaal niet met geld absoluut niet. Jij hebt je zakgeld van het komende kwartaal nog niet opgemaakt en schulden gemaakt en geld verloren aan dat ellendig stuk vriend van je." Hij lachte, maar zei toch: „Lieve kind, laat mij je vertellen, dat Guy Kendale heelemaal geen ellendig stuk vrind is." „Ik vind hem ellendig en akelig", was het gebiedende antwoord, terwijl haar oogen boos opflikkerden en er een kleur op haar wangen kwam. ,,Als hij er niet was geweest, dan zou je door dit examen zijn gekomen; je ging al tijd op stap met hem en haalde kattekwaad uit, inplaats van je bij je boeken te houden." ,,Je kunt toch niet je heele leven met je neus over de boeken gebogen zitten!" ,,En hij speelt," vervolgde zij, zonder notitie te neanen van zijn interruptie; ,,en hij zorgt altijd, dat hij wint ..Neen, dat is niet waar; gisteravond heeft hi) een bende geld verloren aan Harry Trevanion." „In ieder geval zie jrj altijd kans om te ver- liezen," zei Dolores, hetgeen op hetzelfde neer- komt, Jack, wat jou betreft. Verder veron- derstel ik, dat hij drinkt..." ,,Ik heb Guy Kendale nog nooit van mijn leven dronken gezien," wierp hij verontwaar- digd tegen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5