ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAQ VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ABDBJSWOOP Nieuwjaars-advertentien Bloemwerken voor iedere gelegenheid. No. 9856 VRIJDAG 30 DECEMBER 1938 78e Jaargang a 60 cent Binnenland Buitenland EERSTE BLAD TERNEUZEN, 30 DECEMBER 1938. Bloemenmagazijn G. J. WILL AXEL. De Relinie der H. B. S. te Terneuzen. Eenige der 20 geneeskr. kruiden AKKERS v&ist&ikbe TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENXSFRIJS: Binnen Ter Neuzen J 1,25 per 6 maanden Buiten Ter Neuzen per post J 1.55 per 3 maanden Bo vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige lan ien f 2.35 per 3 maanden fr. per post \nmnernenten voor het buitenland alleen btj "oondrbetaling Uitgeefstfr: Flrma P. .1. VAN DE sfNDK OIRO 33150 TEJJEFOON No. 25. ADVEKTENTleN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KEEINE ADVEKTENTleN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraat- verknjgtaar is. lnzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD ITCKSiJl1IJNT IEDEREN MAANDAO-, WOENSDAG- EN VRIJDAG A V ON U voor het Nieuwjaarsnummer dat Maandag- morgen 2 Januari in plaats van Maandag- avond zal verschijnen en in de kom dezer ge- meente huis aan huis wordt bezorgd, worden weder geplaatst Voor Nieuwjaarswenschen of gedichten grooter dan 20 regels, zal 60 cents meer worden gerekendl voor elke 20 regels of ge- deelte daarvan. De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlyk Zaterdagmorgen 31 December 10 uur. Temeuzen, 19 Dec. 1938. Firma P. J. VAN DE SANDE. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, inge- volge artikel 16, eerste lid, der Drankwet 1931, Stbl. no. 476, dat bij hen is ingekomen een verzoek om een tapvergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gefbruik ter plaatse van verkoop van CAMIL- LUS JOSEPlHUS DOMINICUS OATTOIR, van beroep verlofhouder, wonende te Temeu zen, voor de beneden-localiteit van het perceel, plaatselijk gemerkt no. 42 en gelegen aan de Nieuwstraat, alhier. Binnen twee weken, nadat deze bekend- making is geschied, kan ieder tegen het ver- lenen van deze vergunning schriftelijk be- awaren indlenen bij Burgemeester en Wethou ders. Terneuzen, 29 December 1938. (Burgemeester en Wethouders voomoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Wnd. Secretaris. ROTTERDAM EN ANTWERPEN. Op de volgende vragen van den heer Van Veesem: 1. Hebben de ministers kennis genomen van het bericht, volgens hetwelk de burgemeester en schepenen van Antwenpen, de Belgische minister van Economische Zaken en de Belgi- sche minister van Verkeer met verscheidene hooge ambtenaren van bun dapartementen op 9 December j.l. te Keulen als gas-ten dier stad zijn aangekomen tot het voeren van bespre- kinigen, waaraan mede deelnamen de Duitscbe minister van verkeer, het Keulsdhe stadsbe- stuur, de Belgische ambassadeur te Berlrjn en de Duitsche ambassadeur te Brussel? 2. Hebben de ministers voorts kennis ge nomen van een interview, verleend door den heer Baelde, schepen van Antwerp-en, weerge- geven in de Maaslbode van 14 Dec. j.l., avond- hlad, volgens hetwelk de heer Baelde heeft verkiaard: a. dat de onderhandelingen te Keulen lig gen in de lijn van het initiatief der verant woord elijke Antwerpsdhe havenleiders om te streven naar samenwerkin-g met de havens van het acMer.land b. dat de Duitsche scheepvaartleider van Rijn- en Roergebled meer en meer tot de over- tuiging komen, dat hun handel op de Ant- werpsche haven is aangewezen; c. dat ondanks de de viezenkwestie de Bel gische onderhandelaars van Duitsche zijde de bevestiging hehhen gekre-gen, dat Antwerpen zjj-n bijzonder belang heeft bij den West-Duit- sdhen handel; d. dat bij-zondere gunstiger maatregelen voor de Antwerpscihe haven te verwachten zjjn 3. Zijn de ministers niet van meening, dat tegenover de Belgische activiteit tot bevorde- ring der belangen van de Antwerpsche haven d-oor verst-erking, door middel van een samen- werking -der Belgische en Duitsche regee- ringsinstanties, van de banden met de havens van Rijn- en Roergebied, een kracibtige aoti viteit der Nederlandsche instanties van rijk en gemeente hehoort te worden gesteld om het aan deal van Rotterdam in het verkeer met zijn natuurlijk aohterland te behouden? (Hebben de ministers Colijn, Patjjn en Steen- ber-gihe voor wat de eerste en de tweede vraag betreft, bevestigend geantwoord: Op de derde vraag hebben zij het volgende antwoord gegeven De belanigen van Rotterdam en van de Ne derlandsche havens in het algemeen bij het verkeer met hun natuurlijk ach-terland zijn onderwerp van regelmatige bemoeiing der re- geering, waarbij nauw contact onderhouden wordt met Duitsche regeeringsinstanties. MIDDEN ST ANDS VERLANGENS. In een dezer dagen gehouden vergadering van den hon-dsraad van den Kon. Ned. Mid- denstandsbond zijn twee resoluties aangeno- men. In de eerste wordt het hoof-dbestuur uitgenoodigd op korten termij-n in het geheele land een actie te ontplooien teneinde spoedige bevrediging van de verlangens van den geor- ganiseerden middenstand te verkrijgen; dit om. naar aanleiding van de door den midden- standsbond teleurstellend geachte resultaten van het Kamerdebat over de begrooting van oeconomische zaken. In de tweede resolutie wordt het hoofd- bestifur uitgenoodigd een nader onderzoek naar de verhouding tusschen groot- en klein- bedrijf te be^orderen, hieilbij rekening hou- dende met de meening van den bondsraad dat kleine ondememingen zich op bijzonder oeco nomische basis moeten kunnen ontplooien zonder daarin belemmerd te worden door over- matige concurrence en irreeele prijspolitiek van de groo-tbedrijven. V-oor-ts wordt het hoofdbestuur uitgenoodigd de regeering te vragen in afwaehting van de resultaten van genoemd onderzoek, een tijdelij-k vestigings- verhod voor grootwinkelbedrijven at te kon- digen. BERLIJN BESCHULDIGD VAN TROUWBREUK. De Duitsche regeering heeft, naar de cor respondent van de Daily Telegraph" te Praag uit welingelichte kringen verneemt, van de Tsjecho-Slowaaksche regeering de uitlevering aan Duitschland v6or het eind van de maand geeischt van alle Duitsche en Oostenrijksche emigranten die zich nog in Tsjecho-Slo-wakije bevinden. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft goweigerd aan dit verzoek te voldoen. De reden voor deze weigering is naar verluidt de executie in Duitschland van den Duitsch- Joodschen emigrant Forster, die uit een con- centratiekamp naar Tsjecho-Slowakije was ontsnapt en uitgeleverd werd op voorwaarde dat hij niet ter dood zou worden veroordeeld. Zijn executie wordt -als trouwfbreuk beschouwd. Hoewel de regeering den eisch van Berlijn van de hand had gewezen, heeft zij de vorige week den Duitschen vluchtelingen-organisatles te Praag dringen-d aangeraden tegen half Januari alle Oostenrijksche en Duitsche emi granten buiten het land te brengen. Na dien tijd zou de regeering niet in staat zijn him veiligheid te waarborgen. (Forster had naar men zich herinnert bij zijn vlucht uit het concentratiekamp een S. S. man gedood.) SOHNEIDER-CREUSOT TREKT ZICH TERUG UIT DE SKODA-FABRIEKEN. De Times meldt uit Praag, dat daar offi- cieel is medegedeeld, dat met het oog op den gewij-zigden politieken toestand in Midden- Europa, de Fransche groep Schneider-Creusot, welke tot nu toe de Skoda-fabrieken, de grootste wapenfabrieken in Midden-Europa heeft gecontroleerd, haar belangen heeft over- gedaan aan een Tsjecho-Slowaaksche groep, welke de Tsjecho-Slowaaksche regeering ver- tegenwoor^Jigt. Schneider-Creusot werd ver- tegenwoordigd door de holding company Union Europeenne. Reoente geruchten, dat Duitschland de Skoda-fabrieken zou ovememen, werden met stellig'heid tegengesproken, evenals de berich- ten, dat Duitsche ingenieurs reeds met de produotie waren bel-ast. De mededee-ling, aJd-us de correspondent van de Times, verklaart niet of de Tsjecho-Slowaaksche staat, welke reeds een groote minderhei-d der aandeelen bezat, de nieuw verworven aandeelen zal behouden en dus feitelijk eenig eigenaar zal worden of dat een d-eel van dat belang aan een buiten- landsche groep, misschien Duitschland, zal worden overgedaan. Het kapitaa-l van Skoda bedraagt nominaal 220 millioen Tsjechische kronen. Deze transactle Is volgens den cor respondent een nieuwe aanwijzing voor de terugtrekking van Frankrijk uit Midden- Europa en maakt een einde aan een hoofdstuk van Fransche politieke expansie. RIJKS H. B. S. Bij Koninklijk besluit van 20 December is met ingang van 1 Maart 1939 aan mej. C. A. Stibbe, op haar verzoek eervol onltslag ver- leend als leerares aan de Rij-ks H. B. S. te Temeuzen. HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE. Bij het deze week gehouden examen van de Kon. erken-de Nederlandsche vakschool voor Heilgymnastiek en Massage te Amsterdam, slaagde o.m. de heer A. Herreho-ut alhier. VLOOSW1JKSTRAAT 27 TEL. 276 TERNEUZEN Ingez. Med. A A NBIEDING PORTRET VAN H.M. DE KONINGIN. Naar wij vernemen heeft zich op initiatief van Mr. W. F. E. Baron van der Feltz te Mid- delburg een comitd van enkele Walchersche led-en van Provinciale Staten gevormd, het welk kich ten doel stelt gelden bijeen te bren gen teneinde zoo eeni-gszins mogelijk voor de vergaderzaal van de Staten van Zeeland een waardig portret van H.M. de Koningin te ver krijgen. Naast den initiatiefnemer bestaat bet co- mitd uit de heeren Mr. J. Adriaanse te Oost- kapelle, W. P. Edelman te Vlissingen, J. W van 't Hoff te St. Laurens en D. Kodde te Zoutelande. De Commissaris der Koningin heeft zijn m-edewerking aan dit streven be- reids toegezegd. Het l-ilgt in de bedoeling van dit comitd een kwartjesinzameling te houden over geheel Zeeland met een minimum-bijdrage van een kwartje en een maximuim-bijdrage van tien kwartjes. Men meent hiermede in den geest van H,M. de Koningin te handelen, die b(j soortgelijke gelegenheden den wensch te ken- nen gaf, dat slechts kleine bijdragen zouden worden gegeven, op dat de geheele bevolking daaraan aou kunnen deelnemen. Het Comitd heeft zich tot de vereeniging de Zeeuwsche Pers gewend met de vraag of zij haar mede- werkinig wilde verleenen, op-dat ge-heel Zee- land aan deze inzamel-ing kan deelnemen, zoo- dat er inderdaad van een nationaal-provin- ciaal geschenk sprake zal zijn. -Het bestuur van de Zeeuwsche Pers heeft gaarne hare medewerking toegezegd. Het ligt in de bedoeling van het comity de technische uitvoering van het plan, de keuze van den schilder en de _ulaats waar de schilde- rij zal komen te hangc.i. geheel over te laten aan den Oommissaris der Koningin. Het comite zal zich dr,s,uitsluitend belasten met de inzameling der bijdragen. „flet Centruln". Degenen, die gedurende de voorgaande feestdagen een bezoek hebben gebrach-t aan ,,Het Centrum" zullen ervaren hebben, dat dit programma inderdaad sclhitterend kon worden gen-oemd. Het is dan oc-k moeilijk te over- treffen, d-octo het prcigramma dat voor deze week is samengesteld, m-ag er eveneens zijn. Als eerste ho-ofdnu.mmer wordt vertoohd de grootsch op-geizette musical film Ho.lywood Hotel. 'Een musical, zooals door een uitgelezen „cast" gespeeld, gezongen en gedanst wordt, Een festijn van rhythme, dat geaccentueerd wordt door de jazzband van dezen tijd: door die van Benny Goodman. Een musical, waar- van de inhoud verhoo-gd en verleivendigd wordt d-oor een serie eomposities, die evenveel we- reldsuccessen zijn. -Een bezetting van louter groote namen, een film, die een maximum biedt aan amusement, namen die niemand kan weerstaan, w.o. Dick Powell, Rosemary Lane, Lola Lane, Hugh Herbert, Johnnie Davis, Glenda Farrell, Alan Mowbray, Louella Parsons, Frances Lang- ford en Mabel Todd. Nu mogen wij over de tegenwoordige me- lodieen en de wij-ze waarop zij worden ten ge- hoore gebracbt, een zeer verschillende denk- wij-ze hebben, men bedenke dat ook in dit opzic-ht de mode met haar tijd medegaat. In elk geval kan men er van overtuiigd zijn, dat alleen eerste krachten aan deze operette- musical film medewerken. Als tweede hoofdnummer wordt vertoond een speelfilm, waarin de groote flmster Pola Negri de hoofdrol vervult. Een bijzondere vrouw. Slechts welnigen weten, dat de gevierde zangeres, Carmen Casini, een zoon heeft. De jonge Cecil is een aardige bengel, ver- wend, zorgelcos en hij vraagt niet, waar zijn moeder het geld vandaan haalt om aan zijn hartstocht voor de sport, te kunnen voldoen. Hij krijgt op de renbaan een ongeluk. Car men dringt zich door het publiek op de tri bune om naar haar kind te kunnen gaan. De storm rukt haar mantel open en de neergut- sende regen doorweekt haar. Ze let er niet op. Haar eenige gedachte is voor haar zoon. Dit alles heeft haar stem geen goed gedaan, temeer, daar zij nog pas kort geleden gene- zen is van een lichte aandoening aan haar stembanden, maar de genadeslag krijgt haar prachtig geluid, als zij in het ziekenhui-s, waar haar zoon li-gt, den man ziet, wiens kind Cecil is. De dokter, dien zij onmidd-ellijk raadipleegt, zegt haar de bittere waarheid, n.l. dat ze nooit meer zal kunnen zingenCecil maakt vender schulden, hij vermoedt niets van de trage-die, en vertrouwt op zijn moeder en haar groote liefde. De groote tragedie van ale moeders, die doo-r een te groote, bijna afgodische liefde haar kind niet bruikbaar maken voor het leven! Een film, die niet zal nalaten een diepen indruk achter te laten door -het ongeevenaar- de spel van de groote filmactrice Pola Negri. Het werd gisteravond in het .Hotel des Pays-Bas" alhier een „gezellige boel" in ver- band met het samentreffen van een groot aantal oud-leerlingen der H.B.S. alhier, die daar werden ontvangen door de reiinie-com missie in verband met de herdenking van het zilveren feest der H.B.S. Vooral bij hen die van verre waren gekomen om mee dit feest te vieren, bleek, dat men niet alleen blij ge- stemid was door het weerzien van tij-dgenooten, maar ook, dat men weer eens te samen kon komen op Zeeuwsch-Vlaamschen bodem. Heden morgen woei van -de H.B.S. de drie- kleur, terwijl ook van den stad'huistoren van wege het gemeentebestuur hlijk van belang- stelling in dit feest werd betoond. Tegen het uur voor de samenkomst bepaald kwam men van morgen samen in het gym- nastieklokaa] der H.B.S. Aanstonds werden daar tal van oude kennissen, zoowel onder oud-leerlingen als oud-leeraren begroet en meerdere reiinisten hadden -aanstonds groote belangs-teUing voor de in die zaal aanwezige werktuigen en probeerden te demonstreeren dat ze hun lessen nog niet vergeten waren. Aan deze bijeenkomst werd ook deelgeno- men door directeur en leeraren der H.B.S. en de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwrjs. Nadat alien bijeen waren, werd namens de oud-leerlingen het woord genomen door het lid der reiinie-commissie, den heer D. A. van Houte, als vol-gt: Zeer geachte dames en heeren, Dat m(j op dezen dag, op dit oogenblik, nu wij te zamen zijn om soms lang vervlogen beelden uit onze jongensjaren weer in onze herinnering terug te roepen, om onze H.B.S.- jaren voor 66nmaal weer te beleven, de eer te beurt valt, eenige woorden namens de reiinis ten tot U te mogen spreken, vervult mij met groote vreugde. Geen passender omgeving ware hiervoor denkteaar dan deze school, waar wij een goed ideel van onze jeugdjaren doorgehracht heb ben, waar wij met hulp en bijstand onzer leeraren de kennis vergaard hebben, die voor ons alien als toegang heeft gediend tot onze maatschappelijke positie, waar wij bovenal vreugdevolle oogenblikken hebben beleefd, waar wij gestudeerd en geravot hebben, waar wij ik durf dit slechts zacht, nauw hoor- baar te zeggen in sommige gevallen een levensgezellin hebben gevonden. En dat wij hier met zoovelen bijeen gekomen zijn, is een bewijs, dat zij nog leeft in onze herinnering en daarin zal blij-ven voortleven tot op onzen ouden dag. Het stemt ons tot verheuging, dat verschil lende oud-leeraren en zelfs ddn der oud-direc- teuren aan onzen oproep gehoor hebben ge geven om door hunne aanwezigheid onze reiinie luister bij te zetten, een luister die wij niet gaarne zouden willen missen. Dat ook zij, die een soms verre reis gemaakt hebben om in wintertijd naar den overkant der Schelde te trekken, hierop op dit ocgenblik zijn, bewijst dat deze school en wat daarbij behoort een blijivende plaats in onze harten inneemt. Wij danken U, mijnheer Ten Bruggencate, onze vroegere oud-directeur, U mevr. Gaas- broek Bongers, U mijnheer Temperman, U mijnheer Wisse, U mijnheer Erkelens, U mijn heer Duizendstra, voor uw aanwezigheid hier op dezen dag. Wij danken enkele andere oud- leeraren voor wie de omstandigheden op dit tijdstip een beletsel waren, een groote reis te ondememen, voor de schriftelijke bewijzen van sympathie met de reiinie-ged-achte. Wie uwer is er niet ten zeerste van door- drongen, dat onze H. B. S. van groote be- teekenis is voor 't cultureele leven in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat zij een plaats in neemt in dit gewest, waarop wij trotsch zijn. In dankbaarheid -gedenken wij al diegenen, die ruim 25 jaren geleden den stoot hebben gegeven tot oprichting der school, en wan- neer mij dan ddn naam in dit venband voor den geest komt, zonder daarbij ieder ander te kort te doen, dan zou ik u willen herinneren aan den oud-burgemeester v-an Temeuzen, den edelachtbaren heer J. Huizinga, die moeite noch tijd heeft gespaard om de totstand- koming deizer H. B. S. te verwezenlijken, zon der welke velen onder ons niet in de gelegen- heid zouden zijn geweest, een middelbare school te bezoeken. Wat de school in den loop der jaren gewor- den is en ncg is, dit zij hier gememoreerd, is natuurlijk voor 't grootste deel te danken aan oud-directeuren en tegenwoordige directeur, aan oud-leeraren en tegenwoordige leeraren, die hun beste krachten gaven en geven ten bate der oud-leerlingen en tegenwoordige leerlingen. Wij, oud-leerlingen, voor een goed deel uit- gezwermd over ons heele land, gedenken hier in danklbaarheid het genoten onderwijs op onze school, waardoor wij in staat werden ge- steld verder te komen in 't leven. Mijnheer de directeur en tegenwoordige leeraren, wanneer ik mij nu tot u persoonlijk richt, dan is dit om u, als symbool van den band die bestaat tusschen uw school en haar oud-leerlingen, een gedenksteen aan te bieden waarvan wij hopen dat hij voor vele jaren een plaats zal innemen in dit gebouw. Na hem betrad de heer Mr. P. Tellegen, als voorzitter der commissie van toezicht op het M. O. het spreekgestoelte om namens deze commissie belangstelling te betuigen in het zilveren juihileum der H.B.S., dat reeds offi- cieel is herdacht ter gelegenheid van het julbileumfeest van H. M. de Koningin in Sep tember j.l. De commissie heeft gemeend ook van een stoffelijk blijk van jiare belangstelling te moeten doen blijken. Zij heeft da-arhij rijp overwogen en meent ook te hebben gehandeld naar den wensch van directeur en leeraren, door aan de, H.B.S. aan te bieden het werk van Dr. F. Roels, hocgleeraar aan de Rijks- universiteit te Utrecht ..Handboek der Psy chologies, overtuigd als zij is, dat de kennis- neming van den inhoud van dit werk ook aan het ondenwijs o-p deze inriehting ten goede zal komen. De eere-voorzitter van de reiinie-commissie, de heer Ir. G. WTesterhof, sprekende als direc teur der H.B.S. sprak ook namens de leeraren een woord van dank voor de tegenwoordigheid ter pliaatse, die getuigt van dankbaarheid en medeleven. Hij heeft den straks te onthullen gedenksteen reeds eens bekeken. Het is een steen van ruw materiaal, dat gepolijst is. Dat is naar hij opmerkt een zinnebeeld van het onderwijs Hier moet de geestesrichting der jeugd. het oplossen van verschillende vraagstukken die zich in het leven voordoen worden gepolijst. Het thans aan de school geschonken boekwerk zal daartoe zeker ook bevorderlijk kunnen zijn. Aan de gevers van den gedenksteen en het boek betuigde hij zijn hartelijken dank. De verschillende toespraken werden door algemeen applaus begroet. Hierop werd gelegenheid gegeven de lokalen der H.B.S. te beizoeken en dat er daarbij door de aanwezigen op verschillende plekjes hoogst interessante herinneringen uit het rijke ver- leden werden opgediept, laat zich begrijpen Ontvangst ten stadhuize. Omstreeks 11 uur werden de reiinisten officieel ten stadhuize ontvangen door het dagelijksch bestuur der gemeente, burgemees ter de heer Mr. Tellegen, de wethouders de heeren Geelhoedt en Van Cadsand, en de waarnemend-secretaris, de heer Dees. De burgemeester, de heer Mr. P. Tellegen. de aanwezigen welkom heetende, richtte zich in het bijzonder tot de oud-leerlingen en oud leeraren, en verklaarde volgaarne gevolg te hebben gegeven aan het verzoek, om hen, nu ze hier waren samengekomen om het zilveren feest der H.B.S. te herdenken, vanwege het gemeentebestuur te ontvangen. Zij toch, die aan deze H.B.S. hunne eerste wetenschappelijke ople'iding hebben. ontvan gen, zijn thans tegenwoordig in de, om het zoo eens te n-oemen, kraiamkamer, waar de HJB.S. na veel moeite en strijd is geboren. Spreker memoreerde in het kort de geschie Al in oude tijden gebruikten de geleerden de ,,Geneescruy- den", die nog heden bij de bereiding van Abdijsiroop ge- bruikt worden. Reeds toen en nu nog steeds zijn deze kruiden gebruikt ter bestrijding van hoest, bronchitis en asthma. Meer nog, de tegenwoordige weten- schap keert zelfs weer terug naar de genezing door middel van plan- ten en kruiden. Behalve kruiden- extracten bevat Abdijsiroop thans bovendien codeine", de krachtig- ste hoeststillende stof. Deze aldus versterkte Abdijsiroop verdrijft nu nog sneller en beter benauwdheid bij het ademhalen, beklemming op de borst. hoest en bronchitis SEKPYLU tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar (Ingez Med.) denis. In 1895 werd door den vader van een der tegenwoordig zijnde reiinisten het denk- beeld opgevat. In 1910 werd door den ge- meenteraad, na een toezegging van den Minister van Binnenlandsche Zaken betref- fende subsidieverleening, het besluit tot op richting genomen, om, zooals het in Zeeuwsch- Vlaanderen meer gebeurt, in 1911 weer te worden ingetrokken. Later werd evenwel weer tot oprichting besloten, nadat daartoe door een ingezetene per adres, gesteund door 87 anderen, hiertoe het verzoek werd gedaan. terwijl een adres van 870 ingezetenen om dat niet te doen, voor kennisgeving werd aange- nomen. De gemeente Terneuzen mag; trotsch zrjn op het toenmalig initiatief van den gemeente- raad, wanneer men thans nagaat dat zoovelen die hier hun eerste wetenschappelijk onder wijs ontvingen zijn saamgekomen, waarvan zoovelen een eervol ambt, een belangrijke functie in de maatSchappij bekleeden. Aan-gezien door de gewijizigde omstandig heden de lasten voor de gemeente te zwaar werden, heeft het Rijk in 1918 de helpende hand toegestoken en is de gemeentelijke omgezet in een Rijks H.B.S. De stichting dezer H.B.S. is voor de streek van groote beteekenis geweest, in verband met hare van Nederland door de breede Schelde gesCheiden ligging. Spreker stelt een vraag: of het ook niet mogelijk zou zijn, dat meerderen, die hier hun eerste ople'iding ont vingen, na de voltooiing daarvan boven de Schelde, hier weer zouden terugkeeren naar de streek waar zij geboren werden, die zij lief hebben, om hier ook een eervol bestaan te verwerven. Spreker vraagt slechts. Hij eindigt met de beste wenschen uit te spreken voor het voortbestaan der H.B.S. en hoopt, dat die ook onder den tegenwoordigen directeur, Ir. G. Westerhof, moge voortgaan in bloei tot welzijn van deze streek. Spreker wenschte thans het dagelijksch bestuur der gemeente te verlaten en ook nog iets te willen zeggen als burgemeester, als hoofd der politie. Op geestige wijze stelde hij in het licht, waartoe „reiinie"-gedachten kun nen leiden. Hij heeft wel geconstateerd, dat daarbij menschen op leeftijd, die achtbare functies in den lande bekleeden, zich weer geheel jong, weer geheel vrij, gevoelen, zelfs zoo dat zij zich geheel in dien jongen tijd terugleven, en men hen b.v. op een tijdstip, dat men hen te bed zou denken, aantreft ge- klommen boven in een lantaarnpaal. Zoo iets is oppervlakkig onschuldig, maar kan (ot conflicten voeren. Hij vertrouwt achter, dat die conflicten hier niet zullen voorkomen, want er zijn hier niet alleen oud-leerlingen. doch ook oud-leeraren, en den goeden invloed, die steeds van de eersten is uitgegaan, zal die ook thans op de reiinisten zeker niet missen. Hij eindigt met den wensch dat het den reiinisten en alien, die in verband met dit feest zijn opgekomen, een genoegen zal zijn, hiervoor weer eens Terneuzen te hebben op- gezocht. Na deze met applaus beantwoordde toe- spraak, verkreeg hfft woord Mr. Dr. W. iHugenholtz, als volgt: EdelAchtb. heer Burgemeester, Edelachtb. Bestuur van de gemeente Terneuzen, Als voorzitter van de ReUnie-Oommissie nust op mij de vereerende taak U dank te mogen zeggen voor de hartelijke ontvangst, die ons reiinisten, hier ten stadhuize ten deel is gevallen en voor de vriendelijke woorden van begroeting, die U, EdelAchtbare heer Bur gemeester, tot ons heeft gesproken. Wij zijn hier gekomen, om te herdenken, hoe 25 jaar geleden eene H. B. S. te Terneu zen werd opgericht. Het was een kwart eeuw geleden lang niet gemakkelijk om tot stichtir.g van een derge- lijke nuttige inriehting te geraken en zeker niet in Zeeuwsch-Vlaanderen! DuizenJ en een bezwaren moesten overwonnen worden door mannen als Burgemeester Huizinga. het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1