Sport Winterhanden i PUROL Wintervoeten Doos 30 cent. Winterteenen J Bij Apoth. en Drogist. TERNEUZEN, 28 DECEMBER 1938. AXEL. MIDDELBURG. rechtszaken. Zij, die hem van 1919 tot gisteren in zijn politieke loopbaan van dic'htbij mochten vol- gem, weten hoe hij in 1925, minister van bui- tenlandsche zaken zijnde, met een schamel slaapvertrek en een eigen zitkamertje op de eerste etage van het departementsgelbouw ge- noegen nam. Zijn meubilair was toen al even eenvoudig als dat van de slaapkamer van wijlen kardinaal Mer'cier te Mechelen. Zijn kleeren- en linnenkast waren zoo goed als leeg. Allerlei legenden zijn rondom Vander velde verspreid geworden. In zekere kringen bewe-erde men en beweert men nog a'ltijd, dat Vandervelde zeer rijk was en als een Indische radjah te midden van de meest gerafflneerde weelde leefde. Anderen zagen in hem een saaie meneer, die de dictatuur van het prole- tariaat nastreefde en wiens tweede vaderland zeer zeker Duitschland moest zijn. De waar- heid is, dat Vandervelde niet doodanm, maar ook niet rijk was, niet saai, maar ook niet luidruchtig joviaal, doch wel zeer hoffelijk en verstandig. Op keurige wijze wist hij geestige anecdotes te vertellen. Vele van zijn vooroorlogsche idealen had hij zien verdwijnen en dit had hem vooral sedert 1918 nogal bitter gestemd. Minder door het hart dan door den geest was hij, gesproten uit de Brusselsche buirgerij, naar de sociaal- democratie gegaan. iHij was waarschijnlijk voor alios wat men noemen kan een cerebraal, al had hij ook niet dien minsten zin voor een wetenschap als de wiskunde bijv. In Vandervelde zijn verschillende elemen- ten te onderscheidenDe mensch, de filosoof, de journalist en schrijver, de redenaar, de marxistische theoreticus, de man van de tweede internationale en de leider van de Bel gische arbeiderspartij. Als mensch was de gestorvene, (hoe men ook over zijn doctrine, zijn verwezenlijkingen en vergissingen mocht oordeelen, ongetwijfeld een edele figuur. Zijn vijanden hebben hem veel gebreken toegeschreven. Een gebrek had hij echter niet, dat der verwaandheid. Van dervelde was in de voile glorie van zijn minis- terschap in 1925, toen hij ook te Geneve een niet onbelangrijke rol als Belgisch minister van buitenlandsc.be zaken speelde, een nede- rige man gebleven. Want zelfs de meest elementaire meetkun- dige of algebraische problemen waren hem vreemd gebleven. Toch wist hij vaak zijn theorieen zeer logisch op te bouwen en te verdedigen. Wie hieruit mocht besluiten, dat Vandervelde wel verstandig was, maar geen hart had, zou het mis hebben. De wijze waar- op hij de paria's van de maatschappij, de bastaardkinderen, de weduwen en weezen on- der zijn bescherming nam, vooral toen hij minister van justitie was, toont dit duidelijk genoeg aan. Het bericht omtrent Vandervedde's plotse- linge overlijden heeft in alle kringen van de Belgische hoofdstad, ook in die van de hooge burgerij, groote constematie teweeggebracht. De tijd is immers lang voorbij, dat de voor- mannen van de sociaal-democratie onwelkom waren in de aristocratische salons van de Bel gische hoofdstad. Emile Vandervelde en echt- genoote waren integendeel zeer geiziene figu- ren in de mondaine we re Id, wat trouwens door zekere demagogische elementen uit de socia- listische partij en vooral door de communis- ten werd verweten. Met sommige leidende personen uit de financieele en industrieele wereld was Vandervelde intiem hevriend. Iedereen weet toch, dat tusschen wijlen minister van staat Francqui, den grooten man van de Societe Generale de Bellgique en Van dervelde zulke heohte vriendschapsbanden be- stonden, dat Francqui, die de liberate richting was toegedaan, niet aarzelde, geld te geven voor de sociale en andere werken, op aan- stichting van Vandervelde in het leven ge- roeppn. De koning heeft een telegram van rouw- bekdag doen toekomen aan de weduwe van den gestorven staatsman. Verschillende leden van de regeering hebben zich in den loop van Dinsdagochtend naar het sterfhuis begeven. De roode vlaggen hangen thans halfstok aan de gevels van de sociaiistische lokalen en oooperatieve winkels. Maar in menig heeren- huis za'l ongetwijfeld ook om zijn heengaan worden getreurd. JOOD SLAAT DE HAND AAN ZICHZELF. 24 uur na het publieeeren van het ontwerp van wet van de regeering Imredy tegen de Joden heeft een tweede Jood in Hongarije Zaterdag de hand aan izichzelf geslagen. Na professor- Liebermann heeft thans de 64-jarige Dr. Geza Donbtfary, rechtskundig raadsman van de Joodsche gemeente van Boedapest, zich door een scbot van het leven beroofd. Hij heeft een schrijven achtergelaten, waarin hij verklaard niemand icts schuldig te zijn en uit het leven te scheiden wegens de anti- Joodsche wetten. KERSTBOODSCHAP VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft Maandag zijn jaar'lijksche Kersthoodschap tot het Ameri- kaansche volk gericht. Hij zegt o.m. voor de geheele wereld de belofte te hernieuwen, die hij reeds vaak gegeven: ,,Ik zai doen, wat in mijn vermogen ligt ojn den dag te verhaas- ten, die voorspeld is door Isaiah, den dag, dat de mensch en hun zwaarden zullen hersmeden tot ploegscharen, dat geen volk het zwaard meer zai opheffen tegen een ander volk en dat zij den oorlog niet meer zullen leeren". Aan het slot van zijn boodschap zeide Roosevelt: ,,Wij wenschen v-rede en zullen werken voor den vrede. Wij begeeren noch grondgebieden, noch bezittingen van eenige andere natie of volk." NIEMOLLER NOG STEEDS IN HET CONCENTR AT IEK AMP. Ds. Niemdller heeft geen verlof ontvangen om de Kerstdagen thuis door te brengen en hij bevindt zich nog steeds in het concentra- tiekamp Sachsenhausen met dirie andere pre- dikanten van de oppositioneele kerk. Twaalf predikanten bevinden zich in arrest, in afwachting van de behandeling hunner zaak, terwijl van dertig predikanten het trac- teanent is ingehouden. Men meent te weten, dat ds. Niemoller reeds acht weken lanig geen brieven heeft rnpgen schrijven of ontvangen. Een reden voor dit verbod wordt niet ge geven. DE DERDE OORLOGSWINTER IN SPANJE. De gebiedsuitgestrektheid van de beide Spanjes, die zich thans in hun derden oorlogs- winter bevinden, komt vrijwel overeen met die van het begin van den zomer. Nochtans is de krachtsverhouding niet meer dezelfde. Aan de zijde der regeeringstroepen is het leger be- langrijk vooruitgegaan voor zoover het disci pline en technische vaardigheid betreft. Daar staat tegenover, dat de voedselvoor- ziening van het land dermate slechter gewor den is, dat nu ook de militaire troepen daar- van de dupe zijn. Anders staat het met de voorziening van krijgsmateriaal, die in het algemeen gesproken goed mag worden ge- noemd, mede tengevolge van een, vooral uit- stekend georganiseerde en geheel gedecentra- liseerde oorlogsindustrie, waarvoor de ruwe grondstoffen nog regelmatig worden aange- voerd, ondanks die blokkade, die slechts op enkele punten volkomen is. In 't rechtsche Spanje wordt de schaarschte in grooten otnvang allengs duideiijker voel- baar. Objeetieve en deskundige waamemers stellen vast, dat de geestelijke druk, waar- onder de bevolking en in het hijzonder de hon- derdduizenden die nog altijd verwantschap ge- voelen met de republikeinen, gehukt gaan, steeds zwaarder wordt gevoeld. Vooral ook door hen, die nog hoopen op een terugkeer naar haar woningen en werkplaatsen, in Ma drid of Barcelona. Het geioof in de uiteinde- lijke overwinning van de linkschen- is in wer- kelijkheid nog niet ondermijnd. Merkwaardig is ook, dat men er zich in rechtsche kringen terd'ege van bewust is, dat de regeering- Negrin regelmatig is voorbereid op een ople- ving in de activiteit van haar tegenstander. Het leger van Barcelona, dat de grens van Frankrijk in den rug weet, is de gevaarlijk- ste tegenstander voor Franco, een tegenstan der, die hem bij voortduring den pas zou af- snijden, zoo hij een heslissenden slag bij Valen cia ondernemen mocht. Het zou daarom niet tie verwonderen zijn als hij zich ditmaal tegen Barcelona zou, richten. Een poging de stad te isoleeren door de verbinding met Frankrijk af te snijden, zou in den winter op de grootste moeilijkheden stuiten. TEKORT AAN WERKKRAOHTEN IN DUTTSCHLAND. Een ernstig vraagstuk waarvoor Duitsch land op het oogenbldk staat, zoo schrijft de Berlijnsche correspondent van het Journal", is dat van het onvoldoende aantal arbeids- krachten, hetwelk zich zooveel in den land- bouw als in de industrie doet gevoelen. Duitschland wil, om hierin tegemoet te komen, eenige tienduizenden in het buitenland wer- kende Duitschers terughalen. Tevens zouden 150.000 handarbeiders, die tot dusver een zelf- standig bestaan leiden, doch wier zaken slechit floreeren, in het leger van werkkrachten wor den opgenomen. Voorts is er sprake van de officieele invoering van den tien-urigen ar- beidsdag. HET WINTERVERMAAK behoort, zooals het er thans voor staat, al- tlhans in onze omigeving voorloopig weer tot het verleden, even plotseling ais de strenge vorst optrad, heeft zij ons ook verlaten, ons thans straten met natite sneeuwbrei nalatende. Ondertusschen, alhier hebbem de liefhebbers van schaatsenrijden hun hart kunnen ophalen. Het was tijdens de Kerstdagen, toen het ook mooi weer was, hijzonder druk op de vesting- graeht aan de Westzijde en op de leiding aan de Oostzijde van de stad, terwijl ook de baan der IJsclub, waar men over ijs van goede kwa- liteit beschikte, goed bezocht was. Opmerke- lrjk was het echter en dit was vermoedelijk oorzaak met het samenvallen met het Kerst- feest dat de animo om bij avond te rijden, minder groot was dan gewoonlijk. BAZAR IN DE HERVOBM'DE SCHOOL. Op daartoe ontvangen uitnoodiging, brach- ten wij gisterennamiddag een bezoek aan de in eenige lokalen der Herv. school aan den Schoolweg ingerichte bazar ten bate van ver- beteringen aan en in het Ned. Herv. kerk- gebouw te Temeuizen. De commissie, die voor deze bazar het initiatief nam, bestaat uit de heeren Dr. L. J. Cazemier, eere-voorzitber, K. J. Hoving, voorzitter, C. A. van Fraaijen- hove, secretaris, P. K. Dees, penningmeester, en A. J. Dees en Govert van der Peijl, leden. Er is sinds den tijd dat tot het inrichten der bazar werd besloten en den dag der ope ning, een heelen tijd verloopen. Er moet heel wat werk worden verzet, berustende op toe- wijding voor het doel, om zoo'n bazar voor elkaar te krijgen. Doch al is het dan ook, dat een langeren tijd van voorhereiding noodig is geweest, dan het comite aanvankelijk ver- wachtte, zoo heeft het haar, 'blijkens hetgeen in de verschillende lokalen der Herv. school te zien was, niet aan veler daadwerkelijke medewerkimg en steun onthroken. In een der lokalen is althans een smaakvolle collectie op het gebied van dameshandwerken bijeen- gehracht, die er zijn mag en die, gepresen- teerd door hulpvaardige verkoopsters, naar wij vertrouwen hun weg wel naar verschil lende gegadigden zai vinden. In een ander lokaa'l is weer een keur van snuisterijen en allerlei andere mooie voorwerpen bijeenge- bracht, die evenzeer het verlangen van koo- pers of koopsters zullen opwekken. En dan zijn in een ander lokaal ten toon gesteld de prijzen voor de aan dezen bazar verbonden verloting. Wanneer wij als eersten prijs een haardkachel, als tweeden een dames- of heerenrijwiel noemen, blijkt wel, d'at er voor e6n kwartje kans op een flinken prijs bestaat. In een ander lokaal kunnen de bezoekers zich met verschillende werpspelen, met sjoel- bak of schiettent amuseeren, of uit de grab- belton tegen kleinen prijs verrassinigen op- diepen. En zoo leidt de weg naar het laatste, maar niet ongezelligste lokaal, waar een theeschen- kerij en wafelbakikerij is ingeric'ht en stoelen en tafels tot een gezellig zitje uitnoodigen. De geur van de thee en van het bakken der wafels maakt den bezoeker belu,st om er ook eens van te p-roeven, en we kunnen uit onder- vinding getuigen dat de smaak ook met den geur overeenkomt, zoo die deze niet over- treft. 'Het comite heeft blijkens onze ervaring voor deze afdeeling de hulp van een groep dames weten te verwerven, die het vak ver- staan. Te 3 uur werd de bazar in dit lokaal, in tegenwoordigheid van de comit^leden en eenige belangstellenden, door Dr. Cazemier geopend. Hij sehetste daarbij het verloop van dit werk, dat langer tijd vorderde dan men aanvankelijk had verwacht. Of de tijd voor het houden van de bazar thans al of niet gunstig was, wilde hij niet beoordeelen, doch men was gebonden aan de schoolvacantie, wilde men in dit gelbouw gastvrijheid genieten, waarvoor hij aan het schooibestuur dank bracht. Hij bracht ook dank aan de vele dames en heeren die het werk van het corn-it^ zoowel door het schenken van voorwerpen als door het verleenen van hun werkkracht heb ben gesteund en nog zullen steunen tijdens het houden der bazar. Hij sprak de hoop uit, dat de bazar, die zich blijkens hetgeen bijeen- gebracht kon worden, in veler belangstelling moeht verheugen, ook druk zai worden be zocht en dat de financieele resultaten van dien aard zullen zijn, dat het doel, dat men er zich mede voor oogen stelde: het aanbrengen van verbeteringen aan het interieur van het kerk- gebouw, zullen mogen verwezenlijkt. Er kwam gisteren bervredigend bezoek en het werd er des avonds echt gezellig. Naar we vernemen zai het bekende Kerkkoor, onder leiding van den heer C. A. van Fraaijenhoven a.s. Donderdag de bazar door zang komen op- luisteren. KEBSTVIERING NED. HERV. ZONDAGSSCHOOL. Door de Ned. Herv. Zondagsschool alhier werd Maandagavond in de Ned. Herv. kerk het gebruikelijke Kerstfeest gevierd met haar ruim 400 kinderen. In de kerik waren opgesteld twee kerstboo- men, die met haar electrische lampjes en kaarsen, een stemmigen aanblik gaven. Bij de opening sprak Dr. Cazemier een in- leidemd woord, waama de kinderen van de hoogiste klasse onder leiding van den heer D. Ollebek een liturgie, waarin de Kerstgeschie- denis was opgenomen, naar vorem brachten. Hierna werden onder leiding van den heer A. Ruben door alle kinderen kerstliederen ge- zongen en daartusschen door den heer Chr. Ollebek een kerstvertelling verhaald. Aan het einde werd door Dr. Cazemier een slotwoord gesproken. Aan de kinderen die de school verlaten werd een bijbeltje uitgereikt, terwijl tevens alle kinderen een geschenk ontvingen. Het kerkgebouw was door de ouders der kinderen en belangstellenden geheel gevuld. ZONDAGSSCHOOL „JOACHIM". Der traditie getrouw werd Maandag in de Chr. bewaarschool alhier het kerstfeest ge vierd met de kinderen en belangstellenden van de Zondagsschool „Joachim". Met aandacht werd door de kleinen naar de vertellingen van hutine leermeesters geluis- terd, terwijl toepasselijke liederen een en ander afwisselden. Versnaperingen werden rondgediend en aan het slot ontvingen de kinderen ieder een mooi leesboek benevens de onafscheidelijke sinaas- appelen. TENTOONSTELLING KONIJNEN. Het gu,re koude weer en het ijsvermaak zai wel oorzaak zijn geweest, dat het bezoek aan de tentoonst-elling, georganiseerd door de ko- nijnenfokvereeniging ,,Terneuzen", gehouden in „Ons Gebouw" aan de Tramstraat, niet zoo groot was als andere jaren. Overigens kon het hestuur met welgeval'len op haar arbeid terugizien, daar het aantal in- zendingen niets te wenschen overliet, doch de jury kon constateeren, dat door de inzenders flink aan de rasverhetering was gewerkt. SCHEEPSRAMP OP DE WESTERSCHELDE Mist en sneeuw belemmeren het uitzicht. Een felle sneeuwjacht gepaard gaande met lichte mist heeft j.l. Vrijdag het scheepvaart- verkeer op de Wester-iSchelde heel wat moei lijkheden berokkend. Verschillende schepen geraakten door het slechte zicht op een der ondiepten aan den grond, terwijl het Italiaan- sche stoomschip ,,Atlantide" zoo gevaarlijk kwam te zitten, dat het na de stranding brak en door de bemanning verlaten moest worden. Des morgens was de „Atlantide" van Ant- werpen vertrokken met een lading van ruim 10.000 ton kolen met bestemming Savona. Het weer was tamelijk goed, doch tijdens de vaart op de Wester-Schelde werd het uitzicht door de sneeuw steeds minder. Aan het einde van het nauw van Bath gekomen, kwam het schip in een mistbank terecht, waardoor be- hoorlijik manoeuvreeren vrijwel uitgesloten was. Kort daarop geraakte het diepgeladen stoomschip den grond en zat muurvast bij de plaat van Val'kenisse. De ,,Atlantide", het voormalige Nederlandsche stoomschip ,,Som- melsdijk" verkeerde in een benarde positie. Aan boord werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Gemeld werd, dat het water naar binnen stroomde en dat het schip achter de midscheeps aan beide zijden een groote scheur over de geheele lengte van ruim een voet ver- toonde. Daar het gevaar van door midden breken, geenszins uitgesloten was, achtte de gezagvoerder 't oogeniblik gekomen om draad- loos sleepboothulp in te roepen. De Belgische sleepboot ,,Max" die in de nabijheid voor anker lag, ving de noodseinen op en spoedde zich naar het om hulp vragende stoomschip. On danks de slechte weersomstandigheden slaag- de men erin langsizij van de „Atlantide" te komen, waarop de gezagvoerder aan zijn be manning bevel gaf over te gaan op de sleep- boot ,,Max". Inmiddels waren sleepbooten van Temeu-zen, Vlissingen en Antwerpen on- deriweg om eventueel hulp te bieden. Getracht is nog het schip in diep water te brengen doch deze pogingen moesten worden opge- geven. De ,,Atlantide" zat onwriklbaar vast. Met de Belgische bergingsmaatschappij, de Union de Remorqua'ge et de Sauvetage" te Antwerpen werd een Lloyd's contract ge- maakt op basis „no cure no pay" en met de werkzaamiheden kon een aanvang gemaaJkt worden. Bergingsvaartuiigen uit Antwerpen zijn inmiddels aangekomen, terwijl de lading in lichters wordt overgeslagen en voorloopig naar Hansweert wordt vervoerd. Terwijl de kapitein van de ,,Atlantide" en en'kele officieren aan boord zijn gebleven, is de bemanning met een der Belgische sleep booten naar Antwerpen overgebracht en lief- derijk in het zeemanshuis aan de Ankerrui opgenomen. J.l. Zondagmiddag hebben de gezagvoerder en de officieren die zich nog aan boord bevon- den zich te Walsoorden aan den wal begeven om vandaar eveneens per auto naar Antwer pen te vertrekken. Een onderzoek aan boord van het gebroken schip ingesteld heeft uitgewezen, dat de machinekamer en verschillende ruimen onder water staan. Met behulp van pomphooten wordt getracht het binnendringende water weg te pompen. Het sohip dat even buiten de vaargeul zit veroorzaakt geen hinder voor de passeerende schepen. Of de bergings- pogingen met succes ibekroond zullen worden, is nog niet te zeggen. Ook het Deensche stoomschip ,,Gunhild' kreeg het op dezelfde hoogte met de weers omstandigheden te ikwaad. Op slechts 35 M. af stand van de ,,Atlantide" geraakte het eveneens aan den grond. Sleepbooten waren spoedig ter plaatse, doch hun hulp werd voor loopig niet aanvaard. Gezien de korte afstand waarop de ,,Gunhild" zich van de ..Atlantide" bevond, bestond er gevaar voor botsing bij vlotkomen. Later is het schip met behulp van 2 sleepbooten in diep water gebracht waama het de reis heeft voortgezet. Ongeveer een mijl boven Temeuzen geraak te het van Southampton komende Engelsche stoomschip ..Nyroca'1' omhoog. Met behulp van een sleepboot is dit schip vlotgetrokken, waarna het de reis naar Antwerpen heeft voortgezet. MOTORSOHEPEN OP EIGEN KRACHT VLOT GEKOMEN. Miaaoidagmorgen ijijn nabij Zoutelande in het vaarwater Oostgat twee motorschepen n.l. de „Te!egraaf 6" en de „Telegraaf 15" om hoog gevaren en blijiven zitten. Beide schepen kwamen buitenom, daar het niet mogelijk was om binnendoor wegens den ijsgang van Rot terdam naar Antwerpen te varen. De sleepboot Goliath" welke ter assisten- tie was uitgevaren, is des middags te Vlissin gen teruggekeerd, zonder hulp te hebben ver- leend. De ,,Telegraaf 6" en de ,,Telegraaf 15" zijn op eigen kracht vlot gekomen en Vlis singen binnengeloopen. Aan boord van de ,,Telegraaf 6" heeft zich nog een ongeluk voorgedaan. Een der matro- zen is daarbij aan het hoofd gewond, hij is ter verpleging in het ziekenhuis be Vlissingen opgenomen. VAN EEN POLITIEAGENT DIE VOOR INBREKER WERD AANGEZIEN. Het gebeurde, schrijft de Vliss. Crt., Dins- dagnacht om kwart voor drie. Een op den Singelweg surveilleerend agent van politie be- merkte dat van een woning het rolluik niet geheel was neergelaten. Niets bijzonders zai men zeggen. Het was echter aan de politie bekend, dat de bewoners tijdelij-k met Kerst- verlof uitstedig waren. Bovendien hadden zij den huissleutel op het bureau in bewaring gegeven. De politieman ging dus verder op onderzoek uit en deed de ontdekking dat het raam gemakkelijk kon worden opengeschoven. Wat nu te doen? Ging hij eerst naar net bureau om den sleutel te halen, dan zou de inbreker, zoo die er zich mocht bevinden, mis- schien reeds het hazenpad hebben gekozen. Dus nam de agent maar het zekere voor het onzekere en klom door het raam naar binnen om een onderzoek in te stellen. Hij kon echter niets bijzonders constateeren. In tusschen had op het politiebureau de tele- foon gerinkeld en was den agent die de wacht had. medegedeeld, dat een man qp den Singel weg door het raam een woning was binnen- gedrongen, en zoals blee-k, juist in het huis waarvan de sleutel zich in politie-bezit be vond. IJlings begaf de agent zich naar den Singelweg om den inbreker op heeterdaad te kunnien betrappen. Nabij het bewuste huis kwam hij zijn collega tegen. waarna nabuur- lij'k de ontknooping van het nachteldjk drama volgde. Beiden zijn daarop, nu langs den gewonen weg, het huis binnengegaan en hebben het raam van een- pen voorzien. VERDTIISTERING. Als verdacht van oplichting en verduiste- ring, in dienstbetrekking gepleegd, is Zater dag te Rotterdam aangehouden en in bewa ring gesteld de 41-jarige vertegenwoordiger G. B. aldaar. Hij is vertegenwoordiger van een bierhandel te Hontenisse voor Rotterdam, Schiedam en Den Haag. Hij is ook belast met het innen van kwitanties. Toen er in het afdragen van geld aan zijn fir-ma langdurige stagnatie kwam, werd een onderzoek ingesteld, waarbij blee-k, dat de administratie geheel in de war was. B. heeft gelden achter gehouden en het eene gat telkens met het andere gestopt tot de zajaik spaak liep. Vast kon worden gesteld, dat hij in het laatste jaar 8000 heeft achter- gehouden en verduisterd. De firma heeft aan- gifte gedaan bij de politie die den vertegen woordiger heeft aangehouden. MAATREGELEN TEGEN FRAUDULEUZEN INVOER VAN BONTWERKEN, FOTO- GRAFIETOESTELLEN EN KIJKERS. Naar wordt medegedeeld, blijkt nog steeds, dat hier te lande wonende personen, die van een buitenlandsche reis terugkeeren, niet op de hoogte zijn *Qn de maatregelen, welke zijn getroffen voor den invoer als reisbagage van dure bontwerken, dure fotografietoestellen en dure kijkers. De genoemde voorwerpen kunnen door hier te lande wonende personen, die van een bui tenlandsche reis terugkeeren, slechts zonder betaling van invoerreoht worden ingevoerd, indien zij daarvoor een geldig, voor den uit- voer uit Nederland, door een ambtenaar der invoerrechten en/of accijnzen afgegeven, identiteitsbewijs kunnen vertoonen. Omtrent de wijize waarop de identiteits- bewij-zen kunnen worden verkregen, worden desgevraagd door alle ambtenaren der invoer rechten en/of accijnzen inlichtingen verstrekt. IJSGANG OP DE OOSTER-SCHELDE. Tengevolge van den ijsgang op de Ooster- Schelde zijn verschillende lichtboeien losge- slagen en beschadigd. In verband hiermede zai de provinciale boot tot nader order slechts bij daglicht varen. AANBESTEDING VERFWERK ENZ. Op Woensdag 18 Januari a.s., des voormid- dags 11 uur, zai aan het gebouw van het pro- vinciaal bestuur te Middelburg worden aanbe- steed: het vemieuwen en onderhouden van het verf-, behang- en glaswerk van kunst- werken, gebouwen en verdere inrichtinigen, behoorende tot het kanaal van Terneuzen, tot de rijksiwaterleidingen bewesten en beoosten dat kanaal en tot de rijkselectriciteitswerken van dat kanaal, igedurende de jaren 1939, 1940, 1941 en 1942. in 3 perceelen en in massa (raming voor perceel I 1560, II 1840 en III 900. massa /4300 per jaar). Tentoonstelling van Konijnen en Pluimvee. Voor de 14de maal had in het zich daar voor zeer goed leenende ruiime gebouw van de Hervormde Zondagsschool alhier een door de vereeniging ,,Ter verbetering" georgani seerde tentoonstelling plants, die j.l. Vrijdag- ayond door den Edelachtb. heer burgemeester Blok werd geopend. Het aantal inizendingen was, evenals vorige jaren, zeer groot en bedroeg ruim 300. Inzon- derheid de Afdeeling Kanaries was in ver- sterkte mate aanwezi'g en bij de kweekers bleek ook kwalitatief vooruitgang te boeken. Hetzelfde kan trouwens eveneens geconsta- teerd worden bij de inzendingen van konijnen en van de andere Afdeelingen. De jury, ibestaande uit de heeren Stah- lecker, uit Den Haag, voor de konijnen, Van Ceulebroeck, uit Syngem (B.), voor het pltiim- vee, De Rouck, uit Drongen (B.), voor de fa-zanten, en Van den Bergh, uit Borgerhout (B.), voor de kanaries, had dus niet alleen een omvangrijke doch ook een moeilijke taaik. Behalve de uitgeloofde prijzen, waren er nog een 7-tal bekers en een ziliveren lauwertak als extra prijizen toegekend aan verschillende der meest uitmuntende inzendingen. Hoewel het weer door de hevige koude niet medewerkte, mocht de belangstelling voor deze tentoonstelling zeer goed genoemd wor den, hetgeen tot voldoening zai strekken aan het bestuur, dat veel arbeid heeft verricht zoowel (by de voorbereidingen als tijdens den duur dezer welgeslaagde tentoonstelling, Kerstuitvoering „Asaf". ftoor de Ohristelij-ke zangvereeniging ,,Asaf" was voor haar jaarlijksch Kerstprogram weer een met groote zorg programma samen- gesteld. Waarschijnlijk tengevolge van het minder aanlokkelijke weder was de belang stelling procentsgewijs heel wat minder dan vorige jaren, hetgeen voor de executanten en den directeur, den heer P. C. Brakman, onder wiens bezielende en kundige leiding de diverse fragmenten uit „Der Messias" waren ingestudeerd, te -betreuren was. De overigens welgeslaagde avond werd ingezet met het gemeenschappelijk zingen van Psalm 99 1 en 2, waarna de voorzitter der vereeniging. de heer Jan le Feber, in gebed voorging. Na schriftlezing en het gebruikeiyke welkomst- woord gaf de "praeses een korte toelichting over den componist van „Der MessiaS", mits- gaders den aard van zijn werk. Door het 50-jarige jubileum van den Bond, waren de leidende functionarissen van ,,Asaf" op de in- spireerende gedachte gekomen, dit werk zij het dan in fragment-vorm ook te Axel ten gehoore te brengen. Maandenlange studie is daartoe noodig geweest, maar de loffelgke geest van mede- en samenwerking was weer voorbeeldig. Inzonderheid den leden van het instrumentaal ensemble zoowel van ver uit het Westeldjk deel, als uit het Land van Hulst, werd dank gebracht voor de opofferingen die zij zich tot het welslagen van dezen avond hadden getroost. Allereerst werd door het Kinderkoor onder leiding van den president op verdiensteiyke wijze een 7-tal liedjes gezongen, waarvan een Autobus-liedje" blijkbaar het meest in den smaak viel. Daiama werd direct een aanvang gemaakt met de fragmentarische uitvoering van ,JDer Messias", ingeleid door het orkest met de bekende ouverture en gevolgd door een recita- tief voor tenor. Voor de rest beperkte zich de uitvoering, behoudens een tweetal soli voor sopraan tot bijna uitsluitend koorwerk met orkestbegeleiding. Meer dan uitnemend was de verdiensteiyke, diep aangevoelde sopraanzang van mejuf- frouw Maatje de Fouw, die wij reeds vroeger mochten prijizen vanwege de prachtige nuan- ceering en intonatie harer schoone stem. Er komen wel zangeressen voor de ,,microfoon" die over mindere gaven beschikken dan deze Axelsche soliste. Voor het overige bleek ,,Asaf" in staat het ten gehoore gebrachte gedeelte van dit ora- torium,. weder geheel onder den knie te hebben. Al met al was het een avond van hoog- staande dilettanten-tkiunst, die wij lang in ons geheugen zullen foehouden en die ,.Asaf" weer tot groote eer strekt. Marion de Marketenster". De veeljarige en even veeltallige keten van succesrijke zangspel en operette-opvoerin- gen onzer al-gemeene zangvereeniging ,,Orelio", is gisteren met een waardevoile schakel, in den vorm van bovenstaande opera-comique-opvoering, vermeerderd. ,,Het Centrum" was grootendeels uitverkocht en dat ditmaal door het bestuur van ,,Orello" afgeweken was van den regel om eerst een uitvoering voor de honoraire leden ten beste te geven, alvorens tegen entree voor het pu- bliek de reprise te laten volgen, mag als een geslaagd experiment beschouwd worden. Ware het ingetreden dooiweer geen spelbreker ge weest, de zaal zou vermoedeiyk tot den laat- sten stoel zijn uitverkocht. Ruim 300 aan- wezigen hebben een avond van hoogstaande dilettanten-kunst medegemaakt, van welks soort wij helaas voor 't grootste deel van het seizoen maar al te veel gespeend blijven, in ons stedeke. Alles werd op de meest sublieme wijize in deze opera-comicque vertolkt en de geschapen sfeer door decors en costuums, tot in finesses getypeerd, droeg tot het effect en het welslagen het noodige by. Dat het aantal verdienstelijke solisten, hetwelk door omstan- digheden ditmaal was geslonken en door nieuwelingen was aangevuld, nu wel niet precies het niveau van vorige jaren mocht bereiken, sprak dan ook nauweiyks mee. Het orkestrale gedeelte, ook hier grootendeels uit niet-Axelaars bestaande, was qua bezetting zwak, maar de capaciteiten stuk voor stuk betoond, deden ook dit vergeten. Al met al bleef ook deze opvoering evenals vorige jaren boven de middelmaat en zai de reprise aan onze oudste plaatselijke zangver eeniging een evengroot succes brengen op (Jen avond voor de honoraire leden in Januari a.s. vol-gende. Een gezellig ibal was 't slot van deze prach- tig geslaagde avond, van welke de eer van het welslagen in het bijzonder moet worden toe geschreven aan de artistiek begaafde dlrec- trice mevr. Moerdijk-v. d. Swalim. Nadat ter openbare terechtzitting van de Arrondissementsrechtibank de heer Mr. P. van Empel was beeedigd als ambtenaar van, het O. M., werd tijdens de zitting van het Kanton- gerecht alhier hedenmorgen geinstalleerd als ambtenaar van het Openb&ar Ministerie by de kantongerechtein in het arrondissement Mid delburg de heer Mr. P. van Empel. Bij deze plechtigheid was de familie van den heer Van Empel aanwezig. Hij werd toegesproken door den >kanton- rechter, den ambtenaar van het O. M. en door den griffier, waarop de heer Van Empel ant- woordde. SCHOOLVOETBAL. De Zeeuwsche Voetbalbond heeft het besluit genomen, in Maart en April*1939 schoolwed- strijden te organiseeren. Hiertoe heeft zij een commissie in het leven geroepen, waarin leeraren van de middelbare scholen te Goes. Oostburg en Middelburg en een docent van de Handelsschool te Middelburg zitting hebben genomen. De schoolvoetbalcommissie heeft zich thans met een circulaire tot directeuren en leeraren van middelbare scholen enz. gewend, waarin zij mededeelt het zeer op prijs te zullen stellen indien zij hun medewerking zouden willen verleenen, dat e6n of meer elftallen van hun school aan deze wedstrijden deelnemen. In principe is besloten een leeftydsgrens te stellen. Een elftal kan slechts uit spelers niet jonger dan 15 jaar of uit spelers niet ouder dan 16 jaar bfestaan. Uitzonderingen zijn evenwel mogelijk. Wanneer mogelijik, zou men per eiland en in de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaarudaren voorwedstrgden willen organiseeren. Het overwinnende elftal zai dan naar het kam- pioenschap kunnen streven in de finale, welke te Middelburg op Zaterdag voor Paschen zai worden gespeeld. De vervoerskosten worden door alle strijdenden gelijkelijk gedragen^ om elftallen van Zierilkzee en Terneuzen e.d. de deelneming mogelijk te maken. HOOGER BEROEP. Etoor A. A. F., oud 27 jaar, visscher te Breskens, is hooger beroep aangebeekend tegen het vonnis der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg van 16 December 1988, waarbq hiij wegens verduistering is veroor- deeld tot 6en maand gevangenisstraf.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2