SCHUDT UW LEVER WAKKER lis il m Gemengde Berichten Dam-en Schaakrubriek I il W>. Laatste Berichten m. Burgerlijke Stand DAMMEN. WEERVERWACHTING. Wffi' SCHAKEN. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. LOOP DER BEVOLKING. SCHEEPVAARTBEWEGING. mmi itfjuim nninrnn (iTHTrMr^ii''''*"*''^"-''^^'' AAN OE LUS, doomat geregend, koud en rillerig, van 't Wachten op overvolle trams. Wie is Uw mede- passagier? RHEUMATIEKOnzichtbaar, mi no.g voor U, dock binnenkort zult U hem voe- len. En hoe! Hij bezorgt U de vreeselijkste pijnen, ondermijnt Uw gezondheid en berooft U van Uw levensvreugde. Geef hem geen kans Verban hem met het eenig juiste middel Kruschen Salts. Elken morgen „de kleine, dagelijksche dosis" en hij heeft op U geen vat. Kruschen Salts, uitsluitend verkrijgbaar b(j alle apothekers en drogisten h f 0,40, f 0,75 en 1,60 (extra groot pak). r-wj Adv. straat en het Land van Heusden is verbroken. Alleen over Heusden en te Keizersveer kan v^rbinding worden verkregen Woensdagmorgen had zich het ijs in de Lek voor Schoonhoven vastgezet. De overtocht geeehledde met de schietschouw, maar het duurde niet lang of talrijke personen maakten hen wandeling over het ijs naar den Zuidelij- lijken oever heen en terug. Omstreeks half drie kwam een sleepboot van de Keulsche Vdart uit de richting Vreeswijk en brak de ysvloer. Het personeel van het gemeente- veerbedrijf wist met groote moeite een eenigs- zins regelmatige verhinding met de Alblasser- waard gaande te houden. Later in den middag kwamen drie sleep- booten uit dezelfde richting met het doel Rot terdam te bereiken en enkele schepen, die in de rivier vastgevroren waren, te bevrijden. Ter hoogte van Den Hem hebben ze een motorboot uit het ijs vrijgemaakt Evanals altijd eischt Honing Winter slacht offers en wel op verschillende wijzen. Te Zutphen werd Woensdagmorgen uit een wak in een der grachten aldaar een lijk op- gehaald van een 12-jarigen jongen. Te Amsterdam geraakten vijf volwassenen te water bij reddingspogingen van een kleinen jongen, die het ,,ijs" in de Bickersgracht eens wilde probeeren. Ook in het buitenland wintert het streng. i Uit Polen worden sneeuwstormen gemeld, die het treinverkeer geheel ontwrichten en bok het telegraafnet gedeeltelyk vernielde. I In Engeland werden de spoorwegen de dupe yan de sneeuw. Bovendien zijn er vele wegen onbegaanbaar en men vreest zelfs dat ver scheidene kleine dorpen met Kerstmis geheel geisoleerd zullen zijn. in de Ardennen is ook veel sneeuw gevallen. De Belgische bladen publiceeren lange listen van ongevallen door de koude teweeggebracht. Met de intrede van het koude winterweer in Roemenie zjjn de wolven voor den dag ge- Ko'rrien, die aanvallen ondememen op Roe- meensche boeren. In Bessarabie bij de Rus- sische grens, zouden wolven ongetwijfeld drie boeren hebben gedood, wanneer niet vier an- dere boeren zouden zijn voorbijgekomen. Pas na een langdurig gevecht, waarby de boeren van hooi en stroo pakken maakten, welke zij inbrand staken en naar de wolven gooiden, konden zij vluchten. De wolven achtervolg- den de boeren tot een dorp aan de Dnjiertr. GROOTE BRAND TE 's HERTOGENBOSCH Woensdagnamiddag brak in het groote win- keipand van Vroom en Dreesman te 's Her- togenbosch brand uit, die zoo fel om zich heen greep, dat weldra het geheele gebouw in lich- ter laaie stond. Ook het naast dit pand ge- legen hotel „Groenhuis" ging in de vlam- menop. Het was de grootste brand, die te 's Herto- genbosch heeft gewoed en de brandweer stond aabvankelijk machteloos tegenover deze vuur- eee. Om 4 uur kwam de Tilburgsche brand- 1..I. 33—28 18—23 2. 31—27 17—21 'I'-V 39—33 12—18 4< 44—39 7—12 5, 37—31 21—26 6. 5044 26X37 7.;t-W 42X31 20—24 8.. 4742 14—20 0. 41—37 10—14 18. 34—29 weer assistentie verleenen, terwyi ook de brandweer van Vught medewerking verleende. Tot diep in den nacht is men met nablus- schirg bezig geweest. De schade wordt op ongeveer een half millioen gulden geschat, doch wordt door verzekering gedekt. Als vermoedeiyke oorzaak van den Ibrand wordt kortsluiting verondersteld. BELANGUIJKE DIEFSTAL AAN BOORD VAN DE „ELISABETHVILLE". Woensdagmiddag, bij de aankomst te Ant werpen van de Congoboot ,,Elisabethville", die 28 uur vertraging had gehad, vernam men, dat het parket van Antwerpen zich Dinsdag- avond te Vlissingen aan boord had begeven, teneinde een onderzoek in te stellen naar een belangrijken diefstal, die tijdens de reis bleek te zyn gepleegd. Door een toeval had de gezagvoerder ont- dekt, dat onbekenden een brandkast, waarin zich drie zakken goud en een zak ruwe dia- manten, bestemd voor de Forminifere te Brus- sel, geborgen waren, hadden opengebroken. De inhoud, die een waarde vertegenwoordigde van ongeveer 18 millioen francs, was ver- dwenen. De kapitein had daarom het parket te Antwerpen gewaarschuwd.' Toen de boot op de reede van Antwerpen aankwam, was het onderzoek nog niet afgeloopen. Niemand mocht het schip verlaten, alle bagage werd opengemaakt. Zes leden van de bemanning en een van de officieren waren inmiddels in voorloopige hechtenis gesteld. Naar later werd gemeld, zou men tijdens het onderzoek een deel van den buit hebben teruggevonden. ERNSTIGE GEVALLEN VAN GAS- EN KOLENDAMPVERGIFTIGING. Vler personen omgekomen. 'Hoe gevaarlijk kolendamp kan zijn en hoe verraderlijk zij werkt, hlijkt weer uit drie ge vallen, n.l. te IJsselmonde, te Nijmegen en te Susteren. Bij de vergiftiging te IJsselmonde is een bejaard echtpaar om het leven gekomen, te Nijmegen een moeder en haar zoon, ter- wijl te Susteren twee vrouwen, bedwelmd zijn gevonden, die nog steeds in bewusteloozen toestand verkeeren. Echtpaar te IJsselmonde het slachtoffer. Gisteroehtend stuurde de firma Hulsinga, houthandel te IJsselmonde een loopjongen naar het huis van den heer J. Woudenberg, die bij haar in dienst is, om over een en ander inlichtingen in te winnen, daar de heer W. dien dag, omdat het werk stil ligt, niet op het kantoor werd verwacht. Toen de jongen op zijn herhaald bellen en kloppen geen gehoor kreeg, informeerde hij bij de buren, die hem den raad gaven eens in de garage naar de auto van W. te gaan kijken. Dan zou hy kunnen zien of de heer W. al of niet thuis; was. De auto stond echter op zijn plaats en dit wekte ongerustheid omtrent het verblijf van den eigenaar. De politie werd van dit feit in kennis ge steld en zy begaf zich naar de woning van den heer Woudenberg, waar zij de huisdeur forceerde om zich toegang tot de woning te vers chaff en. In de slaapkamer vond men het echtpaar te bed. Een onmiddellijk gewaarschuwd ge- neesheer kon slechts den dood bij den man en de vrouw constateeren, veroorzaakt door kolendampvergiftiging. Voor het bed stond een emmer, waarin op- gebrande briketten, zoogenaamde ,,sloffen" lagen. De dood moet reeds ongeveer 24 uur voor- dat men het echtpaar vond, zijn ingetreden. Het echtpaar, dat kinderloos was en alleen in het huis woonde, was ongeveer zestig jaar. Moeder en zoon door gas vergiftigd. Donderdagmorgen om half twaalf bemerk- ten buren, dat het huis van de weduwe Mas- tenbroek in de Bottelstraat te Nijmegen, ge- sloten bleef. Toen men geen gehoor kreeg waarschuwde men de politie, die een smid ont- bood om de deur open te breken. Eenige per sonen, die met de familie goed bekend waren, gingen hierop naar binnen. Een sterke gas- lucht kwam hen tegemoet. Zij vonden in de slaapkamer die aan de keuken grenst, de vrouw en haar 32-jarigen zoon Willem dood op bed liggen. Vermoedeiyk zyn zy in den slaap door het gas verrast. De oorzaak kon nog niet worden twee vormen van de in Vlaams Belgie typisch, maaf raak genoemde ,,Winkelhaak-s ZWART 12 3 4 553. Oplbssing van de ,,Coup Napoleon" uit ru- briek 551. De stand was: Zwart: 8, 9, 10, 16, 20, 23, 28, 29. Wit: 26, 32, 34, 36, 37, 38, 39, 47. Wit wint door 47—41; 39—34; 37—31; 38— 32; 26—21 en 31X2. Efen geforceerde winstgang is als volgt mo- geiyk 1', r 37—31! 29X40 gediv. Op 28 X37 volgt 31X42; 39—34 26—21; 38—32 en 42X2. 2. 39—34 40X29 Weer gedwongen! Op zw. 28X37 wint wit flow1 31X42; 26—21 en 3832. 3. 47—41 28X46 4 38—32 46X28 6. 26—21 16X27 6. 31X2 wint. Dit niet altyd voor de hand llggende slag- aysteem is ook uit het openingsspel der Hol- landse 'party af te leiden. We spelen daartoe uit de aanvangsstand: WitZwart 18X27 stelling van de Hooglandvariant genoemd. 13. 20—25 14. 29X20 15X24 15. 44—40 5—10 16. 40—34 10—15 17. 4641 14—20 18. 36—31?? Coup Napoldon voor zwart. 18. 24—29 19. 34X14 13—19 20, 14X23 25—30 21. 35X24 20X47 dam WIT 47 48 49 50 vastgesteld. De bewoners hadden geen gas- aansluiting. Vermoedelijk is de gasbuis, welke onder het huis loopt, door de vorst ge- sprongen. De gemeenbelijke geneesheer, dokter Van der Brekel, heeft de lijken naar het St. Cani- siusziekenhuis laten overbrengen. De boven- buren, een dochter van de vrouw en haar man, hebben niets van de gaslucht bemerkt. Wat zich te Susteren voordeed. In een woning aan de Raadhuisstraat te Susteren heeft zich in den nacht van Dins- dag op Woensdag eveneens een emstig geval van kolendamp-vergiftiging voorgedaan, waar- bij twee ongehuwde dames zijn bedwelmd. Woensdagavond waren beiden nog in levens- gevaar. De slachtoffers zijn de ongeveer 40-jarige mej. Everts, een dochter van den vroegeren buirgemeester van Susteren, en haar ruim 50-jarige huishoudster, mej. L. Peters. Voorts verblijven in het huis twee bejaarde manne- lijke familieleden, de ongeveer 70-jarige J. L. en de even oude V. Beide mannen vonden het Woensdagmorgen, toen zij beneden kwa men, vreemd, dat van beide dames omstreeks tien uur nog geen levensteeken te bespeuren was, terwyi zij toch gewend waren, elken morgen om half zeven naar de kerk te gaan. Een der mannen ging naar. boven, doch op zijn geklop aan de gesloten slaapkamerdeur kreeg hij geen gehoor, hetgeen dadelijk em- stige vermoedens wekte. Met een ladder wist men van buiten af een der ramen open te krijgen, waama al spoedig bleek, dat men met een ernstige kolendamp vergiftiging te doen had. Men vond mej. Evers bewu.steloos voor haar ledikant liggen, terwijl de huishoudster, mej. Peters bewusteloos te bed lag. Beide slaapkamers zijn door schuifdeuren van elkaar geScheiden, die meestentijds open staan, aldus de ,,Tel.". Dr. Mostert, die spoedig ter plaatse was, vond den toestand der beide dames hoogst ernstig, zoodat hij de slachtoffers niet naar het ziekenhuis te Sittard durfde laten over brengen. Inmiddels was ook dr. v. d. A., uit Sittard, gewaarschuwd. Beide dokters trachtten de levensgeesten op te wekken, hetgeen echter nog niet is gelukt. Het ongeval is waarschijnlijk te wijten aan een defect in den sehoorsteen. In verband met de koude, had men beneden in edn der salons een haard gestookt, welke langen tyd niet gebruikt was. De kolendamp heeft ver moedelijk ter hoogte van een der slaapkamers, waar een opening is, in den sehoorsteen, een weg gevonden naar de kamer. Dat beide manneiyke bewoners niet door den kolendamp zijn vergiftigd is te danken aan het feit, dat zy in een ander deel van het huis slapen. De weerstoestand van hedenmorgen 7 u. 20 was te Vlissingen: weer: mist, wind Oast tot Noord-Oost, zwak; temperatuur 9; mini mum hedennacht 9; neerslag afgeloopen etmaal 3 m.M. Verwachting tot den avond van 24 Decem ber voor het geheele land: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Oostelijke wind, nevelig tot gedeeltelijk bewolkt, tydelijk nog betrokken, weinig of geen sneeuw, strenge tot matige vorst. DUITSCH SCHIP OMHOOG GEVAREN? VLISSINGEN. Vanmorgen was er sprake van, dat het Duitsche s.s. „Wlachfels", be stemd voor Antwerpen, omhoog zou zijn ge- varen. Nadien heeft men echter nog geen bericht ontvangen. Ook is het schip Vlissin gen niet gepasseerd. Verondersteld wordt, dat de ,,Wachfels" verdere vertraging heeft door het slechte zicht, dat nog steeds aan- houdt. Duitsch s.s. „Wachfels" weer vlot. VLISSINGEN. Omtrent het Duitsche s.s. „Wachfels", waarvan werd vemomen dat het omhoog zou zijn gevaren, wordt gemeld, dat het schip naby Schooneveld by de mon- ding van de Westerschelde omhoog was ge- De inleiding tot de oude en beproefde Hoog- land-variant. 10. 23X34 11. 40X29 1—7 Qm 1823 te laten volgen. 12. 27—22 13. 31X22 De positie, welke wit hiermee inneemt, werd eenmaal en wordt nog wel de ideaal- Klassieke slag no. 2. De nummering geschiedt slechts gemaks- halve en is natuurlijk volkomen willekeurig. Na de Coup Napolton geven we vandaag 26 3b 46 H 1. 2. 3. 4. 5. 23—19 4440 49X40 31—27! 36X7 winit. 14X33 35X44 38X49 49X31 Wy besluiten met een derde bewerking, die allerminst vlekkeloos is, maar de bedoeling vrij nauwkeurig weergeeft. Zwart: 5, 7, 8, 9, 10, 17, 20, 32, 36. Wit: 18, 30, 34, 35, 39, 41, 42, 43, 49, 50. Wit speelt 50—44 (zw. 36X 38); 39—33 (38X40); 43—38! (32 X 43); 49X38 40X 49); 30—24! (49X30); en 35X22 wint. loopen. Het stoomschip is op eigen kracht weer vlot gekomen en heeft oogenschyniyk geen schade opgeloopen. BRAND IN EEN PAKHUIS. MIDDELBURG. Vanmorgen is brand ont- dekt in het groote pakhuis van den wijn- handel Fa. Hildernisse alhier, waar groote hoeveelheden emballage-urtikelen en tevens een aantal artikelen van den eigenaar van het pakhuis den heer Van 't Westeinde lagen op- geslagen. Het pakhuis, alsmede een groote hoeveelheid alcohol is zoo goed als geheel ver- loren. De brandweer slaagde erin de omlig- gende gebouwen, waaronder een tricotage- fabriek, te behouden. De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld. Vast staat echter, dat in het uitgelbrande perceel een kachel brand- de, terwyi het personeel ongeveer een half uur voor het uitbreken van den brand het pakhuis heeft verlaten. De verzekering dekt de brandschade. De firma heeft echter een groote sch3de, door- dat zy, in verband met de komende feest- dagen, verscheidene groote orders niet zal kunnen uitvoeren. ERNSTIGE STAGNATIE IN HET SPOORWDGVERKEER. AMSTERDAM. Vanmorgen tegen 8 uur is nabij Voorhout de geleidingsdraad van den electrischen trein gebroken. Dientengevolge is het verkeer tusschen Haarlem en Leiden over beide sporen gestremd. Voorloopig is het treinverkeer tusschen Amsterdam en Rot terdam via Utrecht omgeleid. Op de lijn AmsterdamUtrecht en op de lijn Utrecht- Rotterdam heeft tydens deze stagnatie dus een zeer intensief verkeer plaats. Deze maat- regel van de spoorwegen beteekent een alge- heele wijziging in de dienstregeling tusschen Amsterdam en Rotterdam. Met man en macht wordt gewerkt om aan de daar'door ontstane moeilijkheid het hoofd te bieden. De reizigers van Haarlem naar Leiden worden voorloopig vervoerd met de N. F. O. G. ST. Naar de plaats van de stagnatie is onmiddellijk het noodige materiaal gezonden om den gebroken draaa te herstellen. Te 9 uur 20 waren de herstelwerkzaamheden in zooverre gereed, dat de electrische treinen over de gewone route van Amsterdam naar Rotterdam kon worden geleid. De stremming was dus opgeheven. Het treinverkeer in beide richtingen onder- vindt echter nog vertraging. WILDE AUTOBUSSEN DOOR HET HOF IN HET GELIJK GESTELD. AM1STERDAMHet gerechtshof te Am sterdam heeft vandaag belangrijke beslissin- gen genomen inzake de wilde autobussen. De wilde autobussen zijn, in tegenstelling met de beslissing van de rechtbank te Amsterdam en den president van die rechtbank in het gelijk gesteld. Het Hof achtte een onrechtmatige daad van de zyde van de. wilde autobussen niet aanwezig, zoodat geen grond deze diensten verbood. Naar het oordeel van het gerechts hof werden de tram en de spoorwegen niet ontvankelijk verklaard voor hun vorderingen. De vier autobussen, die thans in de civiele procedures als overwinnaar uit het stryd- perk zyn gekomen: De Gooi Express, Lind- berg AmsterdamArnhem, de N.V. Avanti AmsterdamHilversum, en de N.V. Auto- verhuurcentrale AmsterdamDen Haag, kun nen thans weer gaan ryden. Ook de andere wildebus-ondememingen, die in de toekomst in hooger beroep zullen gaan, zullen een dergelijke beslissing kunnen ver- wachten. PER MOTORFIETS OVER HET IJS. URK. Hedenmorgen te ongeveer half tien zijn de heeren Ockers en v. d. Wiel, resp. uit- voerder en opzichter bij de fa. D. Blankevoort Zn. aldaar, per motorfiets naar Kampen vertrokken. HET SNEEUW VRIJ MA It EN VAN DE BANEN IN FRIES LAND. LEEUWARDEN. De Commissaris der Koningin in Friesland heeft heden aan het be- stuur van den Frieschen IJsbond medege- deeld, dat, daar de tewerk stelling van werk- loozen op de ysbanen van overheidswege voorshands moeilgkheden oplevert, H. M. de 12. Rfl-g2 Pg8h6 13. 0 0 00 14. a2_a4 Tf8e8 Dekt e7, zoodat Zwart na Ra3 vrye beweging voor zijn dame heeft. Wit zet echter den aan- val voort en Zwart wordt beperkt tot c7. Oplossing: 1. 43—38! 33X11 2. 36—31 27X36 3. 47—41 36X47 4. 39—34! 47X40 5. 45X1 De inleidingszet van wit 4338 is waarlijk verrassend en is bovendien de enige om later de ,,winkelhaak" door 3934 te kunnen for- meren. Dit genre is van algemene bekendheid, wat niet het geval is met de tweede en ingewikkel- der ,,Winkelhaak"-constructie, waarvan hier een sprekend voorbeeld moge volgen: ZWART 1 2 3 4 5 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. 15. Tfl—el Rc8f5 16. Rcla3 Dc5c7 17. c4c5 Ta8—d8 18. Pf3—g5 Rg7f6 19. Pg5e4 Rf6g7 20. Ddl—d2 Fh6g4 21. b5b6 Dc7c8 Niet Dc6 wegens Fd6 met winst kwaliteit. 22. c5c6! Toekomstopening Wit: Dr. M. Euwe. Zwart: Dr. A. A. Aljechin. Den Haag 1927. 1. Pgl—f3 d7—d5 2. c2—c4 Men noemt deze beginzetten ook wel Land- straszer gambiet, Het is een soort dame- gambiet zonder d2d4. De verdediging ge schiedt op gelijksoortige wyze: 2. dc4: of c6 of e6, terwyi er nu nog een extra mogeiykheld is, die het damegambiet niet kent, n.l. d5d4. Zwart moet er voor oppassen, dat Wit niet met d2d4 plotseling een gunstige variant van het damegambiet bereikt. 2d5—'d4 Als de beste verdediging wordt beschouwd 2. c6. 3. b3 Pf6. 4. g3 Rf5. 5. Rg2 e6. 6. Rb2 Pbd7. 3. b2—b4 Dit bemoeilijkt de dekking door c7c5. De beste voortzetting is volgens de huidige op- vattingen 3. f6 benevens 4 e5, waanmee Zwart het centrum houdt met zeer goede kansen. 3g7g6 4. e2e3 a7a5 Later blijikt dit een emstige verizwakking te zijn. 5. b4b5 c7—<c5 6. e3Xd4 Hiermee verkrijgt Wit een pionnenmeerder- heid op den daimevleugel. 6Rf8(g7 7. d2d3 c5Xd4 8. g2—g3 Pb8d7 9. Pbld2 Pd7c5 10. Pd2b3 Dd8(b6 Het maneuver Pbld2Ib3 dient om Pc5 te ruilen, zoodat niet met Rf5 het zwakke punt d3 in moeilijkheden komt. 11. Fb3Xc5 Niet Pd4:? wegens Pc5e6 en wint sen stuk. 11. Db6Xc5 ZONDER SCHADEHJKE LAXEERMIDDELEN Iederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Vw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom tan gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het >eaerft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw jchaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el- fendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U poet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een iter ga! vrij te doen stroomen en U zult weer geheel It zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertrotfen im de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- pilletjes bij apothekers en drogisten. f. 0.75. (Ingez. Med.) Koningin ter aanmoediging van het particu- liere initiatief om het tot stand komen van de ijsbanen te bevorderen, uit Haar partlculiere middelen een bedrag van 5 tot ten hoogste 10 duizend gulden beschikbaar heeft gesteld. Dit echter onder voorwaarde, dat de betrok ken werklieden niet minder mogen ontvangen dan in de officieele werkverschaffing en dat het eventueel door hen ontvangen bedrag van de z.g. ,,baancenten" niet in mindering mogen worden gebracht. HONDEKDEN ARRESTATIES. LONDEN Volgens in weltngelichte krin- gen ontvangen mededeelingen hebben de rechtsche autoriteiten in Noord-Spanje ver- scheidene honderden gearresteerd. GELOOFSBRIEVEN OVERHANDIGD. WASHINGTON. Dr. A. Loudon, de nieuwe Nederlandsche gezant, heeft President Roose velt zijn geloofsbrieven overhandigd. In zijiu toespraak wees de gezant op de waarde, die de Vereenigde Staten en de Nederlanden hech- ten aan vrijheid en gerechtigheid op ieder ge- bied, zoowel individueel als voor het nation^le en Internationale leven. ,j Roosevelt verklaarde gaame te zullen mede-' werken aan de versterking van de vriend- schappelijke hetrekklngen tusschen beide staten. X)V ■p V) Ook nu kan Dc6: niet wegens Pd6 Db6: Pe8: benevens Tbl en wint spoedig twee pion- nen terug. Wij merken op, dat Da5: den aanval zou opgeven, daar Fg4e5 aan Zwart tegenkan- sen geeft. 22b7Xc6 23. Dd2Xa5 Pg4_e5 Nu is tengevolge van het pionoffer (een offer, want Wit kon een pion voor geraken) de sterke zet Pc6 onmogeiyk geworden. 24. Da5d2 Dd8—a6 25. a4a5 Pc5Xd3 Schynbaar een tout wegens 26. Rfl, maar dan volgt Pel:! 27. Ra6 Pf3t en wint. 26. 27. 28. 29. 30. Pe4c5! Ra3Xc5 Rc5Xe7 Rg2fl Tala3 Pd3Xc5 Da6to5 Td8c8 Db5b3 Dh3d5 31. b6ib7 Tc8b8 32. a5a6 Rf5c8 33. b7 X cSD Tb8Xc8 34. Rfl—(g2 Dd5d7 35. Re7c5 Ta8Xelt 36. Dd2Xel h7h5 37. a6a7 Tc8a8 38. Dele4 d4d3 39. Ta3 X d3 Dd7—1)7 Zwart had ook kunnen opgeven. 40. De4Xc6 Dib7—hit 41. Rlg2—fl Ta8Xa7 42. Rc5ka7 Zwart geeft op Nu is b7 onverdedigd geworden en de twee vrije pionnen winnen snel. Wit heeft zyn kansen zeer goed gebruikt, door alles te zet- ten op ondersteuning van den pionnen- opmarsch. Zwart moet nu iets offeren. SAS VAN GENT. Geboorten. 16 Dec. Wilhehnma Anna, d. van Gerardus Steven de Wit en van Alberta Anna Straasheym. SAS VAN GENT. In de week van 1117 Dec. zyn uit deze gemeente vertrokken: H. E. Scheffer en gezin, zonder beroep, naar St. Amandsberg (B.). M. Beerens en gezin, groentenhandelaar, naar Philippine. Voor Sluiskil: 22 I>ec. Spaansch s.s. AGIRE MENDl, 3475, pyriet, Huelva. 23 Dec. Zweedseh ss. ARA, 1250, ledig, Manchester. Voor Sas van Gent: 22 Dec. Nederl. m.s. PRIMA, 215, ledig, Antwerpen. Voor Gent: 21 Dec. Eng. s.s. ALOUETTE, 93, stukg., Lcmden; Eng. s^s. BOLBfEC, 806, stukg;, Cardiff; Eng. s.s. SAINTFIEDD, 451, ledig, Havre; Noorsch s.s. HAVORN, 913, fosfaat, Moermanak. 22 Dec. Nederl. m.s. ANNA W., 146, pek, Shoreham;' Eng. s.s. ORTOLAN, 202, stukg., Londen; Fransch m.s. PTERRE L. D., 3333, ledig, R'dam; Eng. s.s. SERTJLA, 786, stukg., Eastham'; Eng. s.s. WHTNTOWN, 338, ledig, Londen; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Antwerpen. 23 Dec. Nederl. m.s. EI .ZIEN A, 95, oud yzer, Londen. Van Gent: 21 Dec. Nederl. m^. DOR- DREOHT, ,2515, ledig, Vlissingen; Belg. m.s. FRANCXNE,. 266, olie, Antwerpen; EstL s.s. TOOMAS, 781, stukg., Gdynia. 22 Dec. Fransch s.s. S.N.A. 7, 1363, kolen, Rouaan; Duitsch s.s. GILLHAUSEN2350, ledig, Bilbao. 23 Dec.Esfcl. s.s. ORION, 443, ledig, Duns- ton; Deensch s.s. HARRIET, 671, fosfaat, Helsingfors; Nederl. m.s. ANNA W., 148, ledig, Amsterdam. het combineeren in een aantal gemakkeiyk op te volgen regels vast te leggen, is ook hier niet bereikt, en dat is waarschynlgk ook wel niet moge-liik. Wanneer wy het werkje vergeiyken met dat van Snosko-Borowski, So darfst du nicht schachspdelen, dan hevalt dat van Landau ons beter. Veel meer belangrijke onderwer- pen kryigen een beurt: de plaatsing der torens, de rochade, valstrikken. Het stukje'dver het combineeren is op zichizelf goed, maar wtj kunnen het onder- scheid nietvat ten tusschen combinaties die tot mat leiden en combinaties die tot mate- rieele winst leiden. Verscheidene matcom- binaties kunnen door zware offers worden verhinderd, wat aan de correctheid niets af- doet, maar wat hun rubriceerlng bemoeiiykt. Een speciaal hoofdstukje over valstrikken is voor de praktijk van groot belang; wy nemen het volgende voorbeeld over. Boekbespreking. S. Landau: Hoe men niet moet schaken. Met een voorwoord van Dr. M. Euwe. Uitg. Keesing, Amsterdam. Wederom een boekje, dat een inzicht wil geven in de algemeene beginselen die wij bij het schaken hebben te volgen. Het ideaal, a b c d e f g h Zwart is twee pionnen achter en zijn konlng staat slecht. Daarom speelt hy h4h3t., Er volgt 2. Kg2Xh3? (goed is Kfl) De8e6f. 3. Da6Xe6 pat. Terneuzensche Schaakclub. Dinsdag 27 December zal de cluib gesloten zijn wegens het voorbije Kerstfeest.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 7