De Winter. Landbouwberichten Predikbeurten Soort Van onze Adverteerders RECHTSZAKEN. DE OSSCHE ZAAK VOOR DEN CENTRALEN RAAD VAN BEROEP. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. visioen van schoonheid zijn, zullen zulks belet- ten. Men zal oogen en ooren te kort hebben oxn dit stralend filmwerk geheel te omvatten. In de film ,,'t Was in de Mei" vervult Jean- nette Maedonald de rol van het meisje met de gouderi stem, dat, dank zij de edelaardige bemoeiingen van een opofferenden edelmoe- digen en zeer welgemanierden zangleeraar van middelbaren leeftijd ,,ontdekt" wordt en tot de hoogste sferen der prima-donna's wordt verheven. Zijn offervaardigheid en welgema- nierdheid maken zulk een diepen indruk op Marcia Mornay, de nieuwe prima-donna, dat zij, zonder zich een oogenblik te bedenken, belooft met hem in het huwelijk te treden. Denzelfden avond nog begint zij reeds spijt te krijgen van haar ondoordachte belofte, als zij een jeugdigen bariton omtmoet, die haar met zijn knappe gelaat, doch nog meer met zijn welluidende stem, overhaal't, 1 Mei met hem te gaan vieren. Samen brengen zij op het feest, gratis en ten genoegen van het publiek een lied ten gehoore, waarna zij in alle een- zaamheid voor hun eigen genoegen nog een lied zingen, dat uitsluitend is samengesteld uit woorden als ,,Sweethaert", „May", ,,love" en „ever". Dankbaarheid en haar carrtere nopen echter Marcia den welgemanierden leeraar te verkie- zen bcven den baritor. met de heerlijke stem en haar belofte hem te huwen, na te komen. Natuurlijk ontmoeten de twee geliefden elkander jaren later weer. Zij moeten samen de hoofdrollen vertolken in een opera, welke door een beroemden componist speciaal voor de beroemde Marcia Mornay geschreven is en het blijkt, dat hun wederzijdsche gevoe- lens aan den knagenden tand des tijds weer- stand hebben we ten te bieden. Marcia deelt zu,!ks aan den welgemanierden zangleeraar mede, die prompt zijn goede manieren ver- geet en in dolle woede den hariton gaat neer- schiet'SUi. Jaren later vertelt Marcia Mornay, dan een oude dame met vele onnatuurlijk scherpe rimpels in haar gelaat, haar droevige levens- geschiedenis aan een jong meisje, om haar. ervan te weerhou-den, eenzelfde onberaden be- sluit te nemen als zijzelf weleer gedaan had. Dit laatste is natuurlijk-zeer aandoenlijk en vele teerhartige menschen zullen het slot van de film zien door een waas van medelijden, doch ondanks alle sentimentaliteit bezit 't Was in de Mei een onweerstaanbare charme en humor. Was het niet wegens de lengte van dit hoofdnummer, zoo zou het toch verkeerd zijn om naast dit eenig mooie werk nog een tweede hoofdnummer te geven, want de tegenstelltng zou te groot zijn en daarom is in het bijwerk opgenomen de geheele reportage van het be- zoek van Koning Leoppld aan ons land, zoo- dat men zal kunnen zien op welk een harte- lijke wijze de bevolking van Nederland den Koning van het voor ons zoo nabijgelegen Bel- gig heeft welkom geheeten. FIJNE VLEESCHWAREN EN CONSERVEN I In tie2. Med.l ZONDAG 25 DECEMBER 1938. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, medew. kerkkoor; 2.30 u., Dr. L. J. Caze- mier. SLUTSIKIL. 9.30 u„ de heer J. H. Renting, medew. kerkkoor; 2 u., de heer H. G. van Beusekom. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOESK. 9.30 u., de heer H. G. van Beusekom, hulpprediker te Temeuzen; 2 u„ Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Korevaar. KLOOSTERZANDE 9.30 u„ Ds. A. Dronkers. SAiS VAN GENT. 9.30 u., Ds. E. Raams, van Hosk PHILIPPINE. 2.15 u., leesdienst. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W. van Houte. AXEiL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. HOESK. 9.30 u. en 2 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., de heer Domstein, van Rotterdam. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landboruw-Maatschappy, gehouden op Maandag 19 December 1938, in het Landbouwhuis te Goes. MAANDAG 26 DECEMBER 1938. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 5 u., kerstfeestviering met de kinderen. SLUISKIL. 4.15 u., kerstfeestviering met kinderen. HOEK. 9.30 u., Ds. E. Raams; 5.30 u., kerst- feest met de Zondagschoolkinderen. ZAAMSLAG. 4.30 u., kerstfeeat met de Zon- dagsschoolkinderen. KLOOSTERZANDE9.30 u., Da. A. Dronkers, 4 u., kerstfeeat Zondagsschool. SAS VAN GENT. 4 u., keratfeest Zondags- school. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., de heer J. Domsteijn, van Rotterdam. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., leesdienst. Zooals uit een advertentie in dit blaid blijkt, wordt de gebeel naar den eisch des tijds in- gerichte nieuwe zaak van den heer J. Wieles, Dijkstraat alhier, op a.s. Zaterdag 24 Decem ber geopend. Wij waren in de gelegenheid gesteld om in deze zaak een kijkje te nemen. Het vernieuwde gedeelte ziet er keurig ver zorgd uit. Men ziet er ruime toonkamers waarin geetaleerd zijn de nieuwste en modem- ste meubelen; zoowel salon, zit- en slaap- kamer enz„ doen bij het bezichtigen der zaak zeer prettig aan. Zij geven blijk van de goede eigenschappen dezer zaak. Men vindt er een zeer ruime keuze in het geheel complete beddenvak. De keurig verzorgde dtalages en de ruime entree, alsmede de in de zaak aangebrachte centrale verwarming, trokken zeer onze aan- dacht. De geheele vemieuwing dezer zaak staat onder leiding van het Bouwkundig Bureau Fraanje, architect den heer Bolier. Het schil- derwerk geschiedde onder leiding van den heer C. van Noord. Wij hopen, dat de heer Wieles met deze fraaie uitbreiding van zijn toch reeds groot winkelpand succes zal hebben. De vergadering werd geleid door den heer A. I.' Leenhouts te Retranchement. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in be- spreking: Dankbetuiging Mr. Dieleman. Bij den aanvang der vergadering deelde de Voor- zitter mede, dat een dankbetuiging was ingekomen van den heer Mr. P. Dieleman, algemeen Voorzitter dar Z. L. M., voor de blijken van belangstelling, welke hij ter gelegenheid van zijn ongesteld en zijn 65en jaardig van de Z. L. M. had ontvangen, en zijn beste wenschen uitsprak voor den bloei van de Z. L. M. Stichting Landverhuizing Nederland. De stichting Landverhuizing Nederland heeft zich tot de 3 centrale landbouworganisaties ge- wend met het verzoek medewerking te verleenen aan het instellen van een enquete mar het aantal boerenzoons en landarbeiders, dat geen grond be- schikbaar vindt voor het stichten van een eigen landbouwbedrijf, noch ook op anderer bedrijf vol- doende emplooi kan vinden en voor wie derhalve emigratie aanbevelenswairdig zou zijn, indien zich voor hen mogelijkheden bieden in andere landen. Besloten werd het Landbouw-Comitd te wijzen op de wenschelijkheid deze enquete te houden met be- hulp van de gemeenten, opdat goede en betrouw- bare gegevens worden verkregen. Teeltbeperking voor aardappelen. Het Bestuur van een der zusterorganisaties heeft het Kon. Nederl. Landbouw-Comite verzodht met klem te blijven aandringen op verlaging van de teeltheffing van 50 op hoogstens 30. In verband hiermede sprak het Dagelijksch Bestuuir als zijn meening uit, dat de aardappel- steunregeling allereerst prijsregelend dient te zijn. Naar het oordeel van het Dagelijksch* Bestuur zal de oplossing van de moeilijkheden van het aardappel- vraagstuk niet gezocht moeten worden in verhoo- ging van de teeltheffing, eerder dient een beperking van de teelt van aardappelen te worden uitgevaar- digd, terwijl van Overheidswege gelden, voor het uit de markt nemen van zandaardappelen (dena- tureeren) dienen te worden besohikbaar gesteld, zooals dit ook voor e.v. erwten en Veldboonen plaats heeft. Rich ting landbouwbeleld. Opnieuw werd de wenachelljkheid beplelt, mede naar aanleiding van een schrtjven van een der zusterorganisaties, het Landbouw-Comit<5 te verzoe- ken een werkprogramma samen te stellen waarin de richtlijnen zijn opgenomen hoe het landbouw beleld in Nederland in de komende jaren moet zijn en welke belangrijike vraagstukiken in verband daar- mede onder oogen moeten worden gezien. Rijksweg St. Philipsland. Mede naar aanleiding van het verzoek der Z.L.M. heeft de Minister van Waterstaat bepaald, dat de Rijksweg St. Philipsland Anna Jacobapolder is open- gesteld voor verkeer met rij- en voertuigen, geen motorrijwielen of rijwielen zijnde en voor rij- en trekdieren. Het Dagelijksch Bestuur was voor deze openstel- ling die ook principieel van veel beteekenis geacht moet worden, zeer erkenteljjk. Voor de betrokke- nen is de openstelling een zeer belangrijke beslissing. Markttrein. Naar aanleiding van een deslbetreffend verzoek van den Kring Oost Zuid-Beveland zal de Directie van de Nederlandsche Spoorwegen worden verzocht. des Dinsdags- de treln, welke te 9.44 uur te Goes aankomt, in Krabbendijke te doen stoppen. Hier mede zullen ongetwijfeld vele bezoekers van de markt te Goes worden gediend. Uiencontrole. Naar aanleiding van klachten, welke in de ver gadering van het Hoofdbestuur zijn geuit omtrent het afkeuren van kortentijd tevoren goedgekeurde uien, deelt het Uitvoer-Controle-Bureau mede, dat het algemeen bekend mag worden geacht, dat de uien dit seizoen van minder goede kwaliteit zijn, wegens het veelvuldig voorkomen van schimmel aan de wortel en koprot. Voomamelijk dit laatste euvel is in vele gevallen zeer moeilijk te constateeren en wordt, naar in de praktijk blijkt, meestentijds eerst zichtbaar na verwerking en vervoer van het product. Wat de uitvoercontrole voor Zeeland betreft ge- scbiedt de keuring te Vlissingen bij het afgeven van het certlficaat, tenizij er vooraf een verklaring werd verstrekt. Voor uien via Vlissingen geexporteerd, worden zeer weinig verklaringen afgegeven. Dit jaar is in afwijking met vorige jaren aan de controleurs van het U. C. B. opdracht gegeven, in de pakloodsen der commissionnairs en exporteurs op de verpakking der uien toe te zien, am zooveel mogelijk te voorkomen, dat afkeuringen in Vlis singen plaats vinden en dus voor de betrokkenen financieele nadeelen ontstaan. Garantles dienaan- gaanide zijn ecShter door het U. C. B. niet gegeven. Prov. Regelings-cammlssie voor de paarden- fokkerij. In verband met het periodiek aftreden van den heer J. G. v. d. Linde te CoHjnaplaat, als lid van de Provinciale Regelings-Commissie voor de Paar- denfokkerij in Zeeland, besloot het Dagelijksch Bestuur de navolgende personen ter benoemlng aan te bevelen: 1. J. G. van de Linde en 2. A. Hartog, beiden te Colijnsplaat. Lid Vlasstudieconunlssie. De Vlasstudiecommissie heeft het verzoek der Z. L. M. om een vertegenwoordiger der Maatschappij in genoemde commissie te benoemen, aanvaard. Als zoodanig werd aangewezen de heer J. de Waay te Dreischor, die tevens in de bewerkingscommissie zitting zal nemen. Tolvrijdom brug Tholen. Het Dagelijksch Bestuur vereenigde zich geheel met het rapport uitgebracht door een daartoe door I den Kring Tholen en St. Philipsland der Z. L. M. - inenstelde commissie om te komen tot tolvrijdom ■bij echter de duur van tde overeenkomst op vijf jaar wordt gesteld als de pacht voor het leven, tot wdderopzegging of op andere wijze voor onbepaalden tijd is aanigegaan. Deze regeling is niet bevorderlijik voor het aan- gaan van contracten, waarbij de pachtprijs om de zooveel jaren wordt herzien. Herziening van den pachtprijs wordt nl. be- schouwd als het aangaan van een nieuwe pachtovereenkomst, waarvoor dus telkens zcgelkosten betaald moeten worden. Het Dagelijksch Bestuur is met het Be stuur van het Oentraal Zeeuwsch Pachtbureau van meening, dat tusschentijdsche herziening van den pachtprijs voor goede pachtverhou- dingen alleszims aanbeveling verdient, waar- aan door bepalingen van de Zegelwet zoo wei nig mogelijk moeilijkheden in den weg moeten worden gelegd. Het Dagelijksch Bestuur heeft zich dan ook tot het Landbouw-Comitd gewend, met het verzoek te bevorderen, dat worde bepaald, dat bij tusschentijdsche herziening van den pachtprijs geen extra zegelrecht verschuldigd is boven hetgeen bij het sluiten van de pacht overeenkomst werd geheven. Donderdagmorgen heeft de Centrale Raad van Beroep te Utrecht onder presidium van Mr. E. J. Beumer uitspraak gedaan in de zaak van den wachtmeester F. Roffel te Rot terdam, tegen den Minister van Justitie, als- mede in de zaak van den marechaussee G. van Rennes te Siebengewald, Chr. de Gier te Maastricht, L. H. Curff te Venlo, J. W. v. d. Berg te Sittard en M. Tap te Sittard, tegen den Minister van Justitie, en voorts in het twistgeding contra den Minister van Justitie en den inspecteur der Kon. Marechaussee. De uitspraken van het amhtenarengerecht werden bevestigd en de beroepen tegen deze uitspraken werden ongegrond verklaard. 1JSSPORT. Op de ijsbaan van de vereeniging „Temeu- zen" werden Donderdagmiddag onderlinge wedstrijden gehouden door de leerlingen der Ambachtsschool, alhier. Hoewel de gelegenheid tot oefenen in de laatste jaren zddr miniem is geweest, bleek toch dat vele leerlingen zich uitstekend op de schaatsen kunnen weren, sommige reden zelfs zddr goed. De volgende drietallen bleken de sterkste: Klasse I. le prijsW. Colpaert te Sas van Gent, J. W. C. Beke te Axel en S. J. Dekker te Sluiskil; 2e prijs: H. Lammens te Sas van Gent, M. Wullums te Axel, A. F. d'Hont te Sluiskil; 3e prijs: J. B. Baart te Clinge, J. M. Rouw te Temeuzen, P. J. Over- beke te Zaamslag. Klasse II. le prijsG. Cambron te Bou- chaute, J. Hamelink te Zaamslag, W. Vaal te Terneuzen; 2e prjjsJ. F. van Fraaijenhoven te Temeuzen, C. J. Scheele te Sluiskil, W. Nieuwelink te Terneuzen; 3e prijs: P. Smol ders te Temeuzen, M. de Bock te Sas van Gent, J. IJsebaert te Terneuzen. MET DE KERSTDAGEN GEEN V OETB AL WEDSTR LJDEN. DEN HAAG. De Secretaris van den Kon. Ned. Voetbalbond deelt ons mede, dat alle wedstrijden, welke voor beide Kerstdagen waren vastgesteld, zijn afgelast. ingestelde commissie van de Thoolsche brug. Voor het verkrijgen van tolvrijdom zal samen- werking ook in financieel opzicht verkregen moeten worden tusscheri de polders en gemeenten van het eiland Tholen, de Provincien Zeeland en Noord- Brabant, de gemeente Bergen op Zoom en het Rijk. Hier zal een soortgelijke vorm van samenwerking kunnen worden gevolgd als bij de Noord-Beveland- sche brug. Besloten werd een exemplaar van het rapport aan bet college van Gedeputeerde Staten van Zee- land te zenden en een onderhoud aan te vragen om de in het rapport ontworpen denkbeelden nader toe te lichten. Zegelkosten pachtcontract. Het versdhuldigde zegelrecht, waaraan pacht- contracten tha.ns zijn onderworpen, bedraagt 12 cent van iedere honderd gulden van den pachtprijs en de lasten over den geheelen pachttijd berekend, waar- (Vervolg uit het Tweede Blad. De middagvergadering van Woensdag. (De heeren Schippers en Geelhoedt waren nu oak afwezig.) De heer STIEGER brengt dank aan den heer Staverman voor de woorden gewijd aan Mr. Dieleman. Het college sloot zich ten voile aan bij de wenschen van spoedig herstel. Spr. begon met de belastingverlaging, die ha rjjp overleg is vastgesteld. Spr. was ver- hinderd de afdeelingsvergadering mede te maken. Spr. had verwacht, dat dit voorstel geen enkel bezwaar zou ontmoeten, maar nu is er van een algemeene instemming geen sprake. Spr. brengt hulde aan de Staten voor hun leidzaam afwachten van dezen weg. Spr. wijst er op, dat men nu is tot het einde van ge- bruik van vroegere goede sloten. Ged. Staten zijn overtuigd dat er geen sprake is van een verlaging slechts voor 64n jaar. Tot hen die 2 niets achten, zeide spr. dat men de begrooting beziende, moet toe- geven wat spreker aantoont met cijfers dat alleen meer belasting verlaging mogelijk is als men tomt aan de 407 posten van 207.000, bestemd, voor allerlei nuttige instel- liiigen, als ondeiwijs, iandbouw e.d. Men zou daarvan 112.000 noodig hebben en dat is niet doenlijk. Een grootere belastingverlaging is dan ook in een reeks van jaren niet te wachten. Nu konden Ged. Staten enkele nieuwe subsidies voorstellen, en ook zoo noo dig kunnen bepaalde in de toekomst wellicht verhoogd worden. Alle voortzichtiigheid is intusschen geboden. Ged. Staten willen de werkloosheidbestrij- ding steunen, maar alleen niet op financieel getoied. Spr. wijst op de Rijkscommissie voor de werkverruiming en werkverschaffing die om de 14 dagen vergadert en spr. kan ver- zekeren, dat die commissie heel wat werk verzet. Spr. ontkende dat er te wednig voor Z-VI. is gebeurd. Men heeft zelf namens de commissie in en te St. Jansteen een onder- zoek ingesteld, maar wacht nu nog steeds op gegevens uit de betrokken omgeving. Inzake de P.Z.E.M. sluit spr. zich aan bij hetgeen de heer Onderdijk er van gezegd heeft. Spr. zegt, dat zelfs bij den lagen kook- prijs er nog' winst overblijft. Spr. zal niet uitwijden over de samenstel- ling van Ged. Staten en den leeftijd der leden. Inzake de ziekerihuiakwestie zegt spr., dat als de oommissie-Frederiks vergadert er steeds een deputatie van Ged. Staten bij tegenwoordig is. Er zal pas in den ujtersten nood van de reserve worden gebruikt; op tcename van het Leeningsfonds is de voile aandaeht van Ged. Staten gevesttgd. Het is juist, dat de Prov. financien veilig staan. De sociale belangen zullen niet verwaar- loosd worden door de belastingverlaging. De R.K. zijn zeker ook voor Zondagsheiliging, maar daarnaast voor een gepaste ontspan- ning. Spr. verzekert den heer Dekker, dat de geheele vergadering gaarne een eereplaats aan H. M. de Koningin zal geven en het is de moeilijkheid waar het portret moet hangen. Spr. wil dit aan den voorzitter over laten. Over de kwestie van den heer Dekker met de Midd. Crt. zal spr, het niet hebben; de pers is steeds welkom en het is een opembare ver gadering. Het huidige college is niet voor verlaging van de opcenten op de grondbelasting, het beperkt zich tot vermogens- en inkomsten- beiasting. Het gebeurt meermalen, dat een bericht niet van Ged. Staten uitgaat, maar op een vraag van een journalist juist wordt geredi- geerd. Voor de kwestie der Thoolsche brug is het college zeer diligent. Bepalingen als het ont- izeggen van de vergadering, acht spr. niet noodig want men kan het beleid volkomen aan den voorzitter overlaten. Het is beslist onjuist, dat de Stoomtram Walcheren de tram VlissingenMiddelburg- zal overnemen. Daarnaast staat de kwestie van het vervangen van de train door bussen. Spr. zal gaarne vememen wat de heer Kodde wil wijizigen inzake de Ibeseherming van het natuurschoon. De heer VAN BOMMEL VAN VLOTEN bespreekt eerst de financiering van het secundaire wegenplan. Niet is absoluut ge zegd, dat vroeger voor die wegen niet ge- leend kon worden. Men moet er echter zeer voorziehtig mede zijn en dit zal dan ook het geval zijn ten op- zichte van het tertiaire wegenplan. Men zal het feservefonds nu wel niet be- hoeven aan te spreken, maar daarom moet men het behouden voor de toekomst. Komende tot de verbouding tusschen de P.Z.E.M. en de Z.E.G.A.M., zegt spr., dat over de samenwerking reeds gesproken is bij de vaststelling der reglementen van de Z.E.G.A.M. Ged. Staten zijn bereid te bevor deren, dat tusschen de betrokken directies een- heid bestaat en concurrentie voorkomen wordt. De kwestie van minder goed gaan is in een onderhandeling tusschen de directie en het ganS&ntebestuur opgelost. Het gaat om de vraag of iemand die bij de N.S.B. aangesloten is, door de Z.E.G.A.M. moet worden ontslagen. Spr. zal dit in de commiissievergadering ter sprake brengen. Inizake de Zandkreekbrug acht spr. het reserveeren van de winsten in de komende drie jaar als vanzelf sprekend. Men zal na 25 jaar precies f 300.000 als reserve hebben vcor de brug. Het veer over bet Zijpe is in behandeling. Maar wat er van komt, is nog niet te zeggen. De opheffing van de R.T.M. hangt van zooveel af, dat Ged. Staten moeten wach ten in welke richting men zal gaan. Replieken. De heer STAVERMAN zegt, dat als men wacht tot de zomerzitting het te laat is om de samenstelling van Ged. Staten te bespre- ken. Echte poldtieke stemming heeft spr. nimmer medegemaakt in deze Staten. Waar- om kan men niet als In vereenigingen de beste kiezen voor het bestuur. Als de heer v. d. Feltz een lid van den V.B. in het college toelaat, dan moet hij dit ook ten opzichte van andere linksche fractles doen. De heer van der Feltz moet alle partijen vra gen, die opbouwend werk willen doen. De V.D.-ers hebben geen ambitle in het baantje. Spr. ontkent, tegen den heer Dek ker, dat hij gezegd heeft, dat Ged. Staten niets hebben gedaan of dat zij niet bekwaam zijn, alleen dat zij niet op grond van be- kwaamheid zijn gekozen. De heer ONDERDIJK verzekerde, dat de S.D.A.P. zich niet laat richten door de N.S.B. of de C.P. inzake de werkloosheidsbestrijdmg. Belastingverlaging maakt het mogelijk dat meh voorstellen moet afwijzen, die men anders gaarne had aanvaard. Als democraat moet men zich oak kunnen neerleggen by het verlies van een bepaalde opvatting. Zoo nu inzake het pricipe van directe bestrijiding der werkloosheid door de Provincie. Dat men geen bezwaar heeft tegen leenen voor wegs- verbetering acht spr. juist. Spr. komt op tegen het verwijt van de heer v. d. Feltz, als deze zegt, dat de S.D.A.P. niet geschikt is voor de regeering. Spr. zal niet de buitenlandsche kwesties behandelen, maar wijst op het geprezen bestuur te Rotterdam door alleen S.D.A.P.-sche wethouders, en op Zaandam. Spr. bagrypt niet, dat iemand als mr. v. d. Feltz zoo licht spreekt orver de toestanden van Frankrijk en Belgie. Spr. beeft in de eerste instantie juist alleen de belangen der provincie meenen te moeten bespreken. De heer GOGSSENS zegt, dat het niet al leen gaat om Sint-Jansteen, maar ook om Sas van Gent, wier industrieSn op buitenland sche arbeidskfachten zijn aar.geweizen. De heer KODDE herhaalde, dat de Prov. Staten verantwoordeiyk biyven door htm besluiten. De heer VAN 't HOFF wijst er nog op, dat de toestand der provinciale financien wel anders is dan enkele jaren geleden. Noodig is thans het hebben van een goede reserve, om de welvaartspolitiek van thans te kunnen voortzetten. Toen de P.Z.E.M. begon, werd de schuld steeds grooter en kon er worden afgeschre- ven, volgens het annuiteitsstelsel. Men be- greep, dat dit niet zoo door kon gaan. Er zijn thans groote bedragen afgeschreven. Spr. houdt weer uibvoerige financieele beschouwin- gen, en herhaalt dat het noodig is, dat de financieele toestand der Provincie steeds wordt verbeterd. Spr. zegt ten opzichte van de verkiezing van een buitengewoon lid, dat dan de anti- rev.-fractie een V.D. medekoos, omdat de heer Kodde doet wat hij den heer Dekker verwijt, en het dan voorstelt of alleen hij en de zijnen de waarheid in pacht hebben. Daarom planUst hy zich buiten besprekingen. De anti-rev. willen ook, dat men regeert volgens de beginselen van Gods woord. Maar men moet rekening houden met andermans prineipes en die eerbiedigen. Spr. meent, dat Gods woord richtsnoer moet zijn voor al onze daden, maar meent daaroim nog niet, dat de anti-rev. daarom beter zijn dan anderen. De heer DEKKER spreekt zijn ergemis uit over de woorden van den heer v. d. Feltz aan het adres van Mr. Dieleman, wien spr. met verschll van gevoelens respecteert. Spr. meent, dat de pers niet op de pu- blieke tribune zit, doch gast is in het besloten deel der zaal en als die dan <m- beleefd schrijft over een lid, dan zou spr. hem verder de deur wijzen. Spr. meent, dat een gasopnemer te Vlissin gen toch wel N.S.B.-er mag zijn, als de man zijn plicht dcet. Spr. verwondert zich, dat de heer v. d. Feltz de S.D.A.P. zoo uit maakt, terwijl zijn party- genooten samenwerken met de S.D.A.P. n „E.D.D."' De heer VAN DER FELTZ meent, dat de gasopnemer wel dcgelijk ambtenaar is. Tot de heer Staverman zegt spr., dat mr. Oud toch ook erkende, dat er achter alles nog een hoo- ger iets bestaat. De Standaard is toch niet zoo tevreden over de gang van zaken te Rot terdam. De heer BAUWENS zegt, dat als de com missie voor de nieuwe verbinding over de Schelde had blijven bestaan, dan was er nog meer bezuinigd. Spr. bracht hulde aan den Voonzitter voor de leiding der vergadering. (Luide instem ming.) De heer KODDE bestrijdt nog enkele pun- ten van de financieele beschouwingen van den heer Van 't Hoff. Hiermede zijn de algemeene beschouwingen gesloten. Het voorstel inzake de belastingverlaging werd z.h.s. aangenomen. Artikelsgewijze behandeling. Op de artikelsgewrjze behandeling stemde de heer Dominicus tegen de uit'keering van f 65 aan de Z.L.M. By de post Provinciale Zeeuwsche Schoon- heids- en Archeologische commissien zegt de heer HAMELINK, dat hy inzake het bureau- Rothuijizen niet is gezegd, dat Ged. Staten daar aan een einde moeten maken, maar dat zy een onderzoek moeten instellen. Nu spre ker het antwoord heeft, is hij daarmede vol- daan, maar hij ontkent lichtvaardig blaam op den betrokkene geworpen te hebben. Spr. zegt, dat zijn vermoeden gegrond is, op hetgeen met het Stadhuis te Axel. Men kreeg een verzoek van een architecten- bureau om het te mcgen bouwen. Dit is geweigerd. De Schoonbeidscommissie schreef zich tot een Zeeuwsch architect te wenden. Het bleek, dat de secretaris en de bovenbe- doelde architect dezelfde persoon was. Er is nu feitelyk alleen het genoemde bureau in Zeeland. In een conferentie werd door een lid der Schoonheidscommissie den gekozen architect op .ernstige wy,ze becritiseert. De heer VAN DER WART zegt, dat de heer Rothuyzen is gegaan naar Axel. Dit Is niets vreemds. Men kreeg byv. te Vogel- waarde veel dergelijke aanbiedingen. Het ontwerp is in de Schoonheidscommissie afgekeurd. Men heeft den burgemeester aan- geraden iemand aan te stellen, die met den onzichter samen plannen maakte. De beslui ten der commissie worden altijd in voile Ver gadering van de 7 leden gene/men. De heer Rothuyzen heeft daar geenszlns de macht alleen. Er zitten ook directeuren van gemeentewenken die deskundlg zfln in de Commissie. De heer HAMELINK zegt, dat men wel licht een verkeerd inzicht heeft in. de wflze van werken in de Schoonheidscommtssie, maar de heer Van der Wart had destyds ddrect er tegen op moeten komen. Het gaat er niet om naar welk bureau de heer v. d. Wart heeft verweizen. Spr. blijft er by niemand ten onrechte te hebben aangevallen. De heer VAN DER WART zet zyn meening nader uiteen. De heer VAN BOMMEL VAN VLOTEN zegt, dat men toch antwoorden moet op de vragen. De heer HAMELINK zegt, dat het toch wel eens meer voor komt dat men over deli cate kwesties inlichtlngen geeft, zonder dat die opembaar worden gemiaakt. Was dit hier gebeurd dan had spr. er genoegen mede geno- men. De verdere posten gaven geen aanlei ding tot discussies. De begrooting wordt z.h.s. vastgesteld op een eindcyfer van f 2.312.582,20 met een post onvoorzden ad 25.656,42. De Provinciale dienst geeft een eindcyfer van 6.578.365,99 en de kapitaaldlenst een van 310.813.94. De VOORZITTER zegt, dat er nog een buitengewone zitting zal plaats hebben en hy dus nog geen afscheid neemt van de Sta ten in haar huidige samenstelling. Wel wenscht hij de leden prettlge Kerstdagen en Nieuwiaar toe. Nadat de leden van hun zetels zyn opge- staan, sluit de Commissaris der Koningin in naam der Koningin de zitting. Nog voor ziin offioieele datum 21 Decem ber is Koning Winter gaan regeeren. On- gewoon vlug heeft hy ons zyn heerschappy doen gevoelen. De schaatsenrhders kunmen hun hartje ophalen en ook de sleden zyn aller- wegen weer voor den dag gekomen, vanwege de vele steeds nog vallende sneuw. Telken iare brengen de geillustreerde bladen ons foto's van een „witte Kerst", maar 't schtlnt dat we er dit jaar een gaan beleven. Wati. fijn blinken de sneeuwkristallen, veel mooter- dan die van de kunstsneeuw, die we aanschaffv fen voor den Kerstboom. De Temeuzenaren kunnen ook weer op het lis terecht, al heeft de sneeuw veel bedorven. De vest krioelde en ook de ysbaan heeft een begin gemaakt. Van de kreek te Oth-ene ver- namen we minder gunstig nieuws. Men ver- telde ons, dat daar slechts een heel kleine baan was geveegd. Ook op andere plaatsen is de yapret volop aan den gang. De baan van Volendam naar Marken werd dezer dagen ook uitgezet. Op de plassen by Amsterdam en op de Frieeehe meren giyden de ijszeilers, kortom een win ter die er zyn mag, al zyn er natuuriyk a It yd menschen, die zich herinneren, dat het toen en toen, enz. enz. Naast pret, brengen vorst en sneeuw vele bezwaren. Het treinverkeer, dat op de lynen naar Terneuzen byna normaal verloopt, schijnt in overig Nederland te stagneeren, en wet in die mate, dat de spoorwegen, die een heel stu.k aan populariteit hadden gewonnen, dit hierdoor weer verspelen en wel voomameiyk doordat het publiek van ontstane vertragin- gen niet voldoende op de hoagte werd ge- bracht. De Kerstvacantiegangers zullen hiervan nog kunnen profiteeren. Op de groote rivieren schynt de scheep- vaart geheel gestremd te zyn. Zoo vemamen we o.a. dat niet minder dan acht sleepbooten gebezigd worden om een vaargeul open te houden voor het pontveer Dordrecht Zwijndrecht. De rivier de Oude Maas voor Puttershoek ligt thans geheel vastgevroren. De veerman van het veer Puttershoek—'Groote Lindt glng Woensdagmorgen reeds te voet en zonder schouw over het ys naar de overzyde. De Bergsche Maas is ter hoogte van Waal- wijk geheel dichtgevroren, zoodat de stoom- veerpont uit de vaart moest worden genomen, waardoor de communicatee tusschen de Lang-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6