ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN GESPRONGEN HANDEN No 9854. VRIJDAG 23 DECEMBER 1938 78® Jaargang Binnenland Buitenland Bloemenmagazijn G. J. WILL BLOEIENDE PLANTEN en SNIJBLOEMEN LEUKE KERSTSTUKJES. TWEEDE BLAD TERNEUZEN, 23 DECEMBER 1938. Groote sorteering GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. AKKER'S I HOEK. AXEL. NEUZENSCHE COURANT HET CENTRALE VEIEGVEED. De Tweede Kamer heeft met 72 tegen 14 stemmen aangenomen de motie-van der Waerden betreffende bet rekening houden met de Internationale beteekenis van Amsterdam en Rotterdam bij de luchtvaartspolitiek der Regeering. De tegenstemmers waren de soc.-dem. van Gelderen, van der Goes van Naters, Hllgenga, van Lienden, van der Sluis, van Braambeek, Stokvis, mevr. de Vries-Bruins en IJzerman, de anti-reiv. van Dijken, Duymaer van Twist, Boosjen en Baas en de R.K. Bajetto. OKKJM ET IN VERBAND MET JOGDSCHE EMIGRATIE. De diplomatieke medewerker van de Times meldt, dat dr. Schacht te Londen een plan beeft voorgesteld, dat uit twee deelen bestaat: in de eerste plaats uitbreiding van den bandel met Duitschiand, en in de tweede plaats een credietverleening aan Duitschiand in verband met de emigratie van de Joden, tot welke lee- ning Engeland bereid zou zijn, omdat het voor- deel zou plukken van de uitbreiding van den handel met Duitschiand. Etngeland heeft den anderen mogendheden, die vertegenwoordigd zijn in de commissie voor hulpverleening aan vlucht'elingen (Ame- rika, Frankrijk, Nederland, Argentinie en Bra zil^) op de hoogste gesteld van dit plan, zon- der er commentaar aan toe te voegen. De ont vangst was echter niet enthousiast. De algemsene commentaar is, dat Duitsch iand blijkbaar beta aid wil worden voor de uit- zetting van de Joden. Binnenkort zal men wel zien of uit dit plan een practisch uitvoerbare en bevredigende regeling zal voortkomen of niet. Eenvoudig vragen om meer schijnt echter geen veelbelo- vend begin te zijn voor het zoeken naar sa- mienwerking. GEMEENTERAAD VAN TEBNEUZEN. Donderdag kwam de gemeenteraad opnieuw bjjeen, voomamelijk om een paar zaken te behandelen, waarover men het in de vorige vergadering niet eens kon worden en waar- ooutrent de meerderheid nader overleg drin- gend noodig vond, n.l. de vcorziening in het onderdak brengen van den dienst van ge- meentewerken, welks tegenwoordige kantoor- ruimte noodig" is voor de gemeentesecretarie en ook het bouwpian voor de nieuwe openbare school te Sluiskil, waarover naar wij vema- men ondertusschen ook de commissie van bjjstand en die van financien is gehoord. Aivorens dit in behandeling kwarn word in een openkomende vacature benoemd tot onderwij-zeres aan de openbare U.L.O.scho.)l mej. E. M. J. van Donkelaar te Zeiat. Naar asmleiding van een venoek van de Zeetrwsche L/and.bouw Maatschappij werd be- sloten de opriohting van een landbouwhuis- houdschool in de gemeente Temeuzen noodig te oord"eelen. Voor dit onderwijs bestaat een toenemende belargstelitng, waarom de tegenwoordige localiteiten in school C niet meer voldoende sjjn en een nieuwe school zal moeten worden gebouwd, waarvan de kosten op 20.000 wor den geraamd. De jaarlijksche kosten voor de gemeente zouden ongeveer f 1000 bedragen. Met betrekking tot het bouwen der school te Sluiskil handhaven Burg, en Weth. hun voorstel tot het houwen eener school volgens een der daarvoor door den gemeente-houw- messter gemaakt ontwerp. Zij stelden voor dit te doen volgens het ontwerp dat bij de stukken ter inzage heeft gelegen, n.l. voor een Sdnverdiepingsscbool. Dit voorstel is thans na een breede dis- cussle aangenomen. Orutrent de voorziening in kantoorruimte voor den gemeente-houwrneester wordt tbans, onder Intrekkirg van het vroegere voorstel, voorgesteld eenige kantoorlokalen te bouwen bt) de remise. De kosten worden geraamd op, 2500 bij aanbesteding van het werk en op 2250 bjj uitvoering in eigen beheer. Ten slotte namen Pa'rg. en Weth. over een voor stel om die kantoorruimte te bouwen op het aan de gemeente behoorend terredn gelegen b() de kopschcol aan de Walstraat. Naar aanleiding van een verzoek van de ouderconrmissie van school A werden Burg, en Weth. uitgenoodigd in overweging te nemen het verstrekken van melk aan schoolkinderen. INSTALLATIE VAN MR. A. J. W. N. STOKVIS ALS KANTONRECIITER TE TERNEUZEN. In een daartoe belegde buitengewone zit- ttng van het kantongeredht, is Woensdag jl. de nieuwe kantonrechter, de heer Mr. A. J. W. N. Stokvis, uit Arnhem, plechtig als zoo- danlg ge'nstalleerd. In deze zltting was ook tegenwoordig mevr. Stokvis, ibenevens eenige dames, de waar- nemende kantonrechters, de notarissen In dit feanton, vertegenwoordigers der balie, leden der Pachtcommissiede Inspecteur van politie te Temeuzen, de comcnandanten der verschil- lende brigades marechaussee en vertegen- woordlgers der rijksveldwacht. Nadat de waarn. kantonrechter, de heer Mr. G. Ticheknan, de zittlng had geopend las de griffier het proces-veibaal der beeediging van Mr. Stokvis, van den president der rechtbank te Middeliburg, waarna de waarn. kanton rechter Mr. Stokvis als kantonrechter in het kanton Temeuzen ge'nstalleerd verklaarde. Hi) heette den nieuwen kantonrechter harte- lijk welkom, wenschte hem geluk dat hij tot dit hooge amibt werd benoemd. Lettendn op den werkkring van Mr. Stokvis in Arnhem, zoowel als advocaat en als waam. kanton rechter, heeft hij van de werkzaamheden van den nievw benoemde de beste verwacbtingen, terwijl hij dezen ook een anngenamen werk kring in het vcoruitzicht stelt, wegens de uit- eenlcorende zaken. die h'er aan het oo-drel van den kantonrechter worden onderworpen, interessante zaken, die ten v-olle de aandacht fcoeien en die tengevolga hebhen, dat er voor den kantonrechter hier ook werk is voor hoofd en hart. De kantonrechter kaa hier zijn ambt uitoefenen onder een gemoedel'ke be- volking, die respe heeft voor het gezag. En waar Mr. Stokvis zich ook op politiek terrein beweegt, getuige de verklaring, die spr. in een blad las, dat de R.K. raadrfractie te Arnhem door het vertrek van Mr. Stokvis een harer teste leden verloor, ligt er, als hij zich ook hier op dit gebied wenscht te bewegen, een breed arbeidsveld open. Zijn woorden van gelukwensch en verwel- koming ook voorts tot mevr. Stokvis rich- tende, sprak Mr. Tlchelman de hoop uit, dat de nieuwe kantonrechter zielevreugde en be- - vrediging In de uitoefening van zrjn ambt zal mogen ondervlnden, en dat God hem daarbij zal sterken en schragen. Vervolgens werden woorden van geluk wensch en verwelkoming uitgesproken door den amibtenaar van het O. M., Mr. P. van Em pel, ook namens zijn collega, d'e hier niet tegenwoordig kon zijn, die met den nieuwen kantonrechter even prettig hoopt samen te werken als met diens v-oorganger, en die hem verzekerde, dat hij overtuigd kan zijn van een goede medewerking van den griffier en van de politie in Zeeuwsch-Vlaanderen, terwijl hij ten s'ot'te hulde bracht aan de wr'ze waarop Mr. Tichelman gedurende de largdurige vaca ture het amibt van kantonrechter heeft ver- vuld. Bjj deze woorden sloten zich aan die van den griffier, de heer Mr. H. van den Belt, die den nieuwen kantonrechter toewen3chte, dat hii hier langen tijd zal mogen werkzaam zijn tot voldoening van zichzelf en tot heil der bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen. Vervolgens sprak namens de b3lie, de heer Mr. H. B. L. de Rechter te Hulst, en namens de notarissen de heer Fanoy te Axel. Daama sprak de heer Hack, inspecteur van politie, namens de gemeentepolitle te Temeu- zten, de heer De Leeuw, opperwachtmeester, commandant der brigade te Temeuzen, namens het korps marechaussee, en de majoor der Rijksveldwacht, de heer Heijboer, namens de rijksveldwacht. Hierop nam de kantonrechter het woord, om bjj dezs plechtigheid in de earete plaats dank te brengen aan God, die het z66 heeft be- schikt, aan H. M. de Koningin, dat zjj hem in dit hooge ambt heeft benoemd, en aan den Minister van Justitie, dat deze hem daarvoor wel heeft willen voordragen. Hij dankt voor de hartelijke onbvangst die hem en zijn vrouw hier in Terneuzen is be reid en de belangstelling, die in deze plechtig- heiid door zoo velen wordt betoond. Spreker is zich bewust van de groote ver- antwoordelijkheid, die bjj de aanvaard'ng van dit ambt op hem rust. Hij Is ook overtuigd van het groote verschil dat er bestaat tus- schen de behandeling der zaken in een groote plaats en hier in een streek als Zeeuwsch- Vlaanderen, waar men een en ander diaper kan peilen. Maar dat maakt juist het ambt in een streek als deze aanlokkelijk, de door hem te verrlchten taak kan daardoor hder menschelijker zijn. Hij dankt den waarnemenden kantonrechter, dat deze zich dermate aan die waarneming heeft gewijd, dat spreker hier met een schoone lei kan beginnen. Vervolgens dankt hij den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie ook den griffier, van wien hij verwacht door diens ervaring nog wel wat te kunnen leeren, ver volgens voor de aangename woorden, die hij narnpns de balie heeft mcgen vememen van Mr. De Rechter en die der notarissen van den heer Fanoy, voorts ook aan de vertegen- woordigers der v«r3chillende afdeeMngen politie. Hij beval zich hij alien aan, dat zij zich tot hem zouden wenden, wanneer zij ten opzichte van de zaken van het kantonge- recht een of anderen wensch hadden. Hij is ten alien tjjde bereid, daarover van gedachten te wisselen. Ten slotte dankte hij nogmaals, ook namens zijn vrouw, voor de belangstelling betoond door het bijwonen van deze plechtigheid, waarbij het hem ook bijzonder aangenaam was aan te treffen den burgemeest'er van Temeuzen. Hij sloot hierop de zitting. VLOOSW1JKSTRAAT 27 TEL. 276 TERNEUZEN lngez. Med. HE REtiNIE DER H. B. 8. TE TERNEUZEN. De deelname aan en de bewijzen van sym- pathiie met de a.s. H. B. S.-reiinie, zijn, zoo wel van de zftde der oud-leeraren als van die der oud-leerlingen, dusdanig, dat van een groot succes mag gesproken worden. Er zijn momenteel reed's ver over de 100 deelnemers. Wij kunnen meedeelen, dat het pre gram ma der ..feestelijkheden" definitief als volgt is vastgesteld: Donderdagavond 29 Dec. van 811 uur, gezellig, ongedwongen samenzijn in de beven- zalen van Hotel de Pays-Bas, waar de retinie- commissie natuurlijk aanwezig zal zijn om de retinisten te verwelkomen. Een reiinie-album zal ter teekening llggen. Vrjjdag 30 Dec. 0% uur 's morgens; aan- tfedir.g van den gedenksteen met korte toe- spraak namens de oud-leerlingen door den heer D. A. van Houte. De directeur der H.B.S., Ir. G. Westerhof zal hierop antwoor- den. Daarna rondgang daar het H.B.S.-gebouw (ongeorganiseerd) met gelegenheid tot het opzoeaen van ,,plaatsen met herinneringen". 11 uur v.m. Ontvangst der reiinisten ten stadhuize door het Gemeentebestuur, hij monde van den Edelachtb. heer Mr. P. Telle- gen, burgemeester. 't Dankwoord eniz. voor de ontvangst zal namens de reiinisten gespro ken worden door dsn heer W. Hugenholtiz. 1 uur n.m. Vei'zamelen der reiinisten in 't H.BjS.-getbouw. Daama optocht met muziek en vlaggetjes door een'ge gedeelten van Ter neuzen naar het H.B.S.-sportterrein. 213% uur n.m. Voettalwedstrijd met „mu- zikale opluisterin.g'" onder leiding van den |heer Schirris. Scheidsrechter is de heer C. J. Erkelens, oud-leeraar onizer H. B. S. 6%9% uur n.m. Afscheidsdiner in Hotel Rotterdam. Na afloop van het diner (dus vanaf 9% uur) zal een bal gehouden worden, waarbij alle reiinisten, dus ook diegenen, die niet aan het diner aanzitten, van harte welkom zijn. Een goede band zal 't muzikale gedeelte van den avond verzorgen, terwijl er misschlen nog wel eenigen zijn, die iets aardigs ten beste kunnen geven. HET POSTVERVOER heeft de laatste dagen te lijden van stagnatie in de aansluitingen, tengevolge waarvan den omvang der avondbestelling, door gemis van de correspondence uit Holland, gering is. Had de ijsgang den provincialen stoomboot- dienst tot nu toe geen hinderpaal bezorgd, de mist deed het hedenmongen w61 en zoo kwam er nog een grooteren achterstand in het ver- voer. Gelukkig trok de mist tegen den middag op en voor degenen die met vacantie gaan of komen is het te hopen, dat de reis ongehin- deixi kan plaats vinden. DE DIKKE MIST. Sedert vanmcrgen 6 uur is de vaart op de Westerschelde wegens dsn dikken mist ern- stig gestremd. Ook de Provlnciale Stoomboot- diensten op de Wester- en Oosterschelde heb- ben vanochtend den dienst niet kunnen uit- voeren. Intusschen is de mist opgeklaard en zullen nog enkele vaarten worden ondernomen. DE „PRINS HENDRIK" OMHOOG. Tengevolge van den mist is het passagiers- schip ,,Prins Hendrik" van den Provincialen Stoomhootdienst op de Wester-Schelde nabij Walscorden omhoog gevaren en blijven zitten. Later wist de „Prins Hendrik" op eigen kracht weer vlot te komen. VERGEET DE V'OGELS NIET! Eten en drinken voor de kleine gas ten. Het Handelsblad schrijft: In deze dagen, nu ieder dicht bij de kachel kruipt, mogen de vogels buiten minder dan ooit vergeten worden. Als ge een tuin hebt, zoek dan een plekje uit waar de katten niet gemakkelijk bij kun nen komen. Strcoi dus niet onder struiken, hang niets aan takken, die gemakkelijk een poes kunnen dragen. Zj-i ge geen lapje grond rijk, dan nog kunt ge op vensterbank of raam- kozijn veel neerleggen of bavestigen voor de kleine gasten. Har.g wat spekzwoerd of aan een touwtje geregen pinda's op. Strooi kaas- korstjes, krenten en verschillende soorten zaad; vooral niet te veel brood, daar dit niet goed Is voor zaad-etende vogels. Ook voor het drinken dient gezorgd te worden. Zet het water niet in een platten schotel neer. De vogels spatten dan veel, gaan soms zelfs baden, waardoor de natte veertjes stijf be- vroren raken. Een bakje met kleine opening is dus heter. Zorg er voor, dat ,het water ververscht wordt als het bevroren is! D"or dene kleine zorgen kunnen we onzen kleinen gevederden vrienden onschatbare diensten bewijzen. En als ge elken dag op het zelfde uur de ,,tafel dekt" voor de vogels, zult ge ze al zien zitten wachten op hun maaltijd. Ze leeren u kennen, zijn niet meer zoo schuw, en deze kleine resultaten zullen u, dat zult ge zien, ruimschoots beloonen voor de moeite die ge elken dag aan de vogels besteedt. Besloten tot toetreding tot de N.V. Waterleiding Maatschappjj Zeemvsoh-Vlaanderen. Toen de raad glsteren voltalllg bijeen 'kwam, bleek uit de gesprekken der raadsleden reeds aanstonds dat deze vergadsring werd beheerscht door ,,het" punt der agenda, dat voor 't laatst was berwaard, n.l. het voorstel van de meerderheid van Burg, en Weth. om toe te treden tot de N.V. Waterleiding Maat- schappij Zeeuwsch-Vlaanderen". Bij den aanvang der vergadering deelde de Voorzitter mede, dat de gemeente-secretaris, de heer Stolk, reeds enkele weken ongesteld is. Hij wenschte hem toe, dat hij spoedig moge herstellen, en weer als voorheen zijn werkzaamheden zal mogen hervatten. In verband met deze ongesteldheid hebben Burg, en Weth. aangewezen als waarnemend ge meente-secretaris, en tevens als waarnemend gemeente-ontvanger den eersten amibtenaar ter secretarie, den heer Kusee. De heer Kusee legde hierop In handen van den Voorzitter de bjj de wet verelschte eeden af. Na vaststelling der notulen der 2 voor- gaande vengaderingen, en mededeeling van gehouden kasopnamen bij den gemeente- ontvanger en het Algemeen Burgerlijk Arm- fcestuur, werd cvergegaan tot stemming om- trent voorstellen, waarover in de vorige ver gadering de stemmen hadden gestaakt. In de eerste plaats betrof dit het voorstel van B. en W. om aan den klerk-hcde-concierge twee-taarliiksche verhcogingen toe te kennen, terwijl de commissie tot het nazien der reke- nirgien en begrootirgen voorzeste'd had', in plaats van deze twee-jaarlijksche, 6dnjaarlijk- sche verhoogingen te verleenen. Het voor stel van Burg, en Weth. werd verworpen met 5 tegen 6 stemmen, het voorstel der commis sie met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Oimtrent het voorstel tot toekennen van een presentdegeld van f 5 aan de leden der stem- j--.rp,rjX hadden, eveneens de stemmen ge staakt. Dit voorstel werd thans verworpen met 5 tegen 6 stemmen, zoodat de leden der stem- bureaux het zonder presentiegeld zullen moe ten doen. Op een schrijven van het comity voor werk- loozenzorg om een subsidie uit de gemeente- kas, groot 40, teneinde daaruit de huur van het vei"eeni°'in'o"i"rehoi,w gedurende enkele ma.anden te kunnen bekostigen, werd gunstig beschikt. Nadat nog mededeeling was gedaan van goedkeuring van gencmen besluiten, kwam aan de orde een verzoek van P. M. Geelhoedt en 4 anderen om het voetpad, genoemd onder no. 35 van den logger van wegen en voetpaden c'aarvan af te voeren, aangezien er zeer wei- nig gebrui'k van gemaakt wordt, en de jeugd aan de aanpalende eigenaars min of meer last en schade bezorgt, en meer andere redenen. De meeningen hieromtrent waren vertiee'd. Enkele raadsleden wezen er op, dat zoo suc- cessieveiyk de wegen, die kunnen dienen als wandelpad, uit de gemeente verdwijnen, ter wijl daartegenover gesteld werd, dat inder- daad de jeugd aan de eigenaars der aanpa lende gronden schade en hinder bezor-gt, en het ook in verband met het besmettingsgevaar voor mondr en klauwzeer ongewenscht is, dat zich in de onmiddelljjke nabtjheid der weiden publiek ophcudt. Het slot van een en ander was, dat het voorstel van Burg, en Weth. met 6 tegen 5 stemmen verworpen werd. Burg, en Weth. stelden voor, een beplan- ting aan te brengen op bet dorpsplein voor de Nederl. Hervormde kerk. Ook omtrent dit punt was de raad verdeeld in twee kampen. Enkele leden juichten dit voorstel ten zeerste toe, aangezien het dorpsplein hierdoor ten zeerste zou worden verfraaid, terwijl andere leden tegen deze beplanting bezwaar maakten In verband met het fgit, dat er ten slotte voor de jeugd geen speelplaats meer overblijft. De h^er Florusse dacht, met zich voor dit voorstel te verklaren, twee vliegen in 6en klap te slaan, n.l. te komen tot een beplanting van het dorpsplein, terwijl dan naar zjn oor- deel tevens zou dienen gezorgd te worden voor het inrlchten van een speelterrein voor de jeugd. De voorstanders der beplanting ble- ken de tegenstanders verre te overtreffen, hetgeen bleek bij de stemming toen het voor stel van Burg, en Weth. met 8 tegen 3 stem- men werd aanvaard. Het meerderheidsvoorstel van Burg, en Weth. tot toetreding tot de N.V. Waterleiding Maatschappij was thans aan de orde. Als eerste voerde hierover het woord de heer Maas, die verklaarde, na rijpelijk overleg, van oordeel te zijn, dat de voorziening aan drink- water in de gemeente In het algemeen vol doende is, en mede gezien de nooden voor den werkman en de moeilijke tijden, zijn stem niet aan het voorstel te kunnen geven. De heer Hamelink zag in de totstandkoming eener waterleiding een economisch nut voor de gemeente, en kon er zich daarom wel voor verklaren. De heer De Visser somde zijn bezwaren tegen de waterleiding op, waarvan wel de voornaamste waren, dat deze thans nog niet. als urgent beschouwd kon worden, en waarvan hij voor zag, dat ook maatrege- len zouden moeten genomeii worden in ver band met de rioleering, daar deze voor het gebruik van water in de mate als de aafileg der waterleiding zal stlmuleeren, niet aan de eisehen die er dan aan gesteld zullen worden, zou blijken te voldoen. Ook was voor hem een beletsel het feit, dat de aansluiting verplicht is. D'e heer H. de Feijter sloot zich hierbij aan. Ook voor hem was de verplichting tot aansluiting het groot- ste struikel'blok. De heer Wisse betuigde zich een voorstan- der van de aansluiting. Hij was van mea ning, dat waar reeds vele gemeenten voorgyn- gen, ook de raad van Zaamslag het moest aandurven om tot aansluiting te besluiten. Hij werd opgevolgd door den heer Kcopman die zich eveneens voor aansluiting uitsprak, die als motief noemde, dat irndien zich op het dorp brand voordoet, steeds een middel ter bestrij'ding daarvan aanwezig is, hetgeen in den drogen zomer die achter ons ligt, wel te wenschen overliet, terwijl het en dit was voor spreker het voornaamste motief voor de hygiene als een noodzakeljjk iets be schouwd moest worden. Wethouder De Feijter begon met te memo- reeren, dat hij steeds een principieel voor- stander der waterleiding gewee3t Is, en ncg is. Hij wees er op, dat de ontwikkelingsgang in dezen niet te stuiten is, getuige het feit, dat in den loop van het iaar de gemeenten Koewacht, Graaww en Zuiddorpe zijn toegetre- den, terwijl onderhandelingen met de gemeente Hontenisse worden gevoerd, en ook met den aanleg voor het Westelijk deel esn aanvang zal worden gemaakt. Hij beaamde hetgeen de heer Koopman gezegd heeft, dat hij n.l. in den drcgen tijd dit jaar wel eens bevreesd geweest was, dat er brand zou zijn uitgebro- ken, terwijl er geen voldoende blusehwater aanwezig was. Spreker achtte de waterleiding voor de be volking nocdizakelijk, en dit was ook de reden, dat hij zich in Burg, en Weth. voor de toe treding verklaai'd had. De tarieven noemde hij, aan de hand van de cijfers, verstrekt in het voorstel van Burg, en Weth., dragelijk, deze behoeven hoewel hij zich niet verhee'.t d3t het voor sommigen moeilijkheden zal medebrergen niet af te schrikken. 'De heer Florusse ontpepte zich eveneens ais voorstar.der der waterleiding, terwijl een lichtpunt In dezen is, dat werklooze arbeiders in de gemeente met het verrichten der noo- dige werkzaamheden zullen belast worden. De heer De Jor.ge was eveneens voorstan- der der waterleiding. Hij was van oordeel, dat een waterleiding nuttig en noodig is. en achtte het zijn plicht, zijn stem voor de aan sluiting uit te brengen. De heer Haak was, hoewel geen persoonlijk belanghebbende, overtuigd van het nut en de noodzakelijkheid eener waterleiding en zeg-'e toe, eveneens zijn stem vocr de toetreding uit te brengen. Wethouder De Koeijer betocgde, zijn stem als minderheid in het college motiveersn-d, dat een waterleiding weliswaar nuttig, doch thans ncg nidt noodzakelijk geaoht kan worden, dat in deze moeilijke tijden tot stand gebracht meet worden hetgeen noodig is, en dan in beter tijden hetgeen weliswaar nuttig, doch niet noodzakelijk is. Het voorstel van Burg, en Weth. tot toe treding werd aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Koopman. Wisse, Florusse, Hamelink, De Jonge, Haak en A. de Feijter; teven stemden de heeren De Visser, Maas, De Koeijer en H de Feijter. Bij de omvraag kwam de heer Maas terug zijn pijnlijk, lastig en leelijk om te zien Maar dddraan sukkelen is nu niet meer noo dig Ge behoeft ze niet te krijgen en Ge kunt er dadelijk af zijn, mits Ge Uw handen met den verzachtenden Kloosterbalsem verzorgt. Kloosterbalsem is een bijzondere baisem die heeriyk verzacht en die Uw huid prachtier i lad en gaaf maakt, dank zij d»* aromatip,ohe en huidgenezende besta-id- deelen die Uw huid Is 't ware erjongen Kloosterbalsem dr ngt diep in de eef- sels en maakt deze weer gezon J en soepel Akker's Kloosterbalsem bijt niet, zooals andere middelen en is ook niet te ver gelijken met geparfumeerde crimes, die wel aangenaam ruiken, maar niet genezen Onovertroffen aJs huidgenezend middel bij brand vvonden, schaafwonden, schrale huid, ope 1 huid, kloven en wintervoeten Per pot van 2i Oram f 0.621/2. pof van .VGram f 1. (Ingez. Med.) op zijn verzoek in de vorige vergadering om de kastrekkers uit de buitenwijken slechts eenmaal In de week op het dorp te laten komen Stempelen, hetgeen niet mcgelijk bleek. De heer Hamelink kwam terug op zijn ver zoek een lichtpunt aan te brengen op De Val, waarnaar Burg, en Weth. toezegden een on- aerzoek te zullen instellen. HET LAATSTE RAVEUJN VAN IJZENDIJKE. Eens was te IJzendijke een sterke vesting aan de Honte, met zeer omvangrijke verdedi- gingswerken uit den tijd van Prins Maurits. Hetgeen o.a. te Hulst met zoo groote zorg is bewaard gableven, heeft men te IJzendijke als een groote hindernis zooveel mogelijk opge- ruimd. Het laatste stuk ravelijn echter, dat nu nog van de oude fortificatien over is, een oppervlakte van 6600 M2., is men van plan voor huizenbouw te bestemmen. Een perceel van 275 M2. is voor dat doel reed3 verkocht. De sticbting Menno van Coehoom, Het Zeeuwsche Landschap en het Zeeuwscbe Ge- nootschap der Wetenschap zijn bereid finan- cieelen steun te verleenen tot behoud van dit raveljjn, zocdat er nog een zij het overi- gens geringe kans bestaat, dat het vesting- werk behouden kan blijven. (Hbld.) Door de strenge vorst zijn verschillende op het land sVaande hoopen aardappelen, die niet voldoende waren afgedekt, bevroren. Een scbadepost, die voor de betrokkenen in dezen moeilijken tijd, ter dege gevoeld zal worden. Uitvoering. Door de muziekvereeniging ,,Elk naar zijn krachten", werd gisteravond op de gehoonzaal een uitvoering gegeven. Deze, te 7 uur aan- gevangen met een programma, bestaande uit muzieknummers en een paar tooneelstukjes, bield het publiek, dat in zoo'n aantal was oi>- gekomen, dat de zaal totaal bezet was, rulm voile vijf uren onder gespannen aandacht en vroolijkheid btjeen. Operette-opvoering „Ore!io". Sinds wekenlang wordt avond. aan avond door de algem. zangvereeniging „Orelio" al- h er, gestudeerd, gerepeteerd en op alle andere manieren gewerkt aan de Kerstopvoerimg van het schitterend gemonteerde zangspel Marion de Marketenster", een opereitte tot dusverre hier nog n:et voor het voetlicht gebracht. „Orelio'"s naam staat er borg voor, dat wij ook ditmaal weer iets grandioos te aanschou- wen zullen krijgen. De eminente krachten waarover deze vereenlging beschiktt in den vorm van solisten en als hot ware „gedrilde" koren, zullen de hoogst hekwame directrlce, mevr. Moerdjjkv, d. Swalm, van Zuiddorpe! onder welker leiding het geheel zal worden op- gevoerd, ook ditmaal geen oneer aandoen. Speciale verzorging is besteedt aan d6cors en costumes. Ook de belichting en de orkes- trale begeledding Is ditmaal tot de hoogst mogelijke perfectie opgevoerd en verwachten wij alzoo een effectvol geheel, dat den glorie- vollen naam van ,,Orelio" weer eer zal aan doen. Daar goede wijm geen krans behoeft, mee- nen wij dan ook te mogen volstaan met te verwrzen naar de in dit nummer voorkomen- de advertentie en wekken wij de talrijke lief- hebbers uit Axel en de omge\' ng op, tijdig en zoonoodig telefonisch plaatren te doen reserveeren, daar het ruime Axelsche con- certgebouw op 27 Dec. belooft te zijn uitver- kocht. ,jHet Centrum". ,,'t Was in de Mel". Is het om de tegenstelling van de scatte ring der velden in hun sneeuwkleed en de zonnige tafree'len van de operette-film „May- time" eens extra te accentueeren, dan wel om de bezoeksters en bezoakers gedurende deze feestdagen eens speciaal te verrassen met het komend programma, wij weten het niet, doch de directie van het Centrum is daar wonder- wel in geslaagd, want zelden zal men een mGolere en grootschere film hebben aan- schouw-d, terwijl het voor de muziekliefheh- bers een genot zal zijn de voortreffelijke stem- men te beluisteren van Jeannette Macdonald en Ed,dy Nelson, als het kon met gesloten oogen, doch de tgrootsche scenes, die een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5