ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN PUROL No 9853. WOENSDAG 21 DECEMBER 1938 78e Jaargang Binnenland Buitenland TWEEDE BLAD Watt IJsverm a ak geeft ruwe huid GOEDEREN VAN DUITSCHE ROOMSCH- KATHOLIFKE ORGANISATIE VEKBEURD VERKLAARD. ^TOTTwiw-itw' i TTirvTTrt^inr 'Ti-~fimii'TrT!rr,CTCT7"° NEUZENSCHE COURANT ONZE LEZERS, die hun abonnementsgeld voor 1939 weer vooruit wenschen te betalen, verzoeken we beleefd dit voor 1 Januari a.s. te willen doen door storting- van het bedrag ad f 5,60 op onze girorekening no. 38150 of toezending van postwissel. DE UITGEEFSTER. DE ABONNfi'S VAN HET GEILLUSTREERD ZONDAGSBLAD die het blad per post ontvangen, worden ver- zocht, bun abonnementsgeld v66r 1 Jan. a.s. in te zenden, daar er anders over beschikt wordt met verhooging van 15 cent. DE UITGEEFSTER. H.H. KANTOORHOUDERS worden verzocht het abonnementsgeld over het 4e hwartaal 1938 van de Ter Neuzensche Courant vbbr 1 Oct. in te zenden. Wq vestigen er de aandacht van onze abonnd's op, dat wij bij terug-ontvangst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddellijk de toezending van -het blad zullen staken. DE UITGEEFSTER. ONZE ABONNfi'S IN HET BUITENLtVND worden dringend verzocht, het verschuldigde abonnementsgeld v66r 15 Jan. a.s. in te ■en-den. Abonnementen voor het buitenland worden alechts aangenomen bij vooruitbetaling. DE UITGEEFSTER. BOODSCHAP VAN DE KONINGIN AAN DEN GOUVERNEUR VAN DE UNIE VAN ZI ID AFRIKA. Naar aanleiciing van het bericht van het A.N.P. nit de Voortrekkersstad bij Pretoria, dat gewag maakte van een door den voorzitter der eeuwfeestcommissie voorgelezen speciale boodschap van de Konlngin, vemeemt de N. R. Crt. van een medewerker, dat hem bij pogingen, in den Haag aangewend, om van den inhoud van die boodschap kenni3 te nemen, gebleken is, dat bedoeld bericht ver- moedeljjk ten deele op een vergissing berustte. Bij de instanties, waar men van zulk een bood schap toch iets zou hebben afigeweten, w!as er namelijk niets van bekend. Wdl heeft Hare Majestelt aan Jhr. Mr. F. Beelaerts van iBlokland een scbriftelijke per- soonlijke boodschap meegegeven, gericht aan den gouvemeur-generaal van de Unie van Enid-Afrika, in diens hoedanigheid van ver- tegenwoordiger van Koning George VI. Onder de huidige, grootendeels ongeschreven, staats- rechtelijke regels van het Britsche Gemeen- best van naties is het Engelsche staatshoofd tamers o.m. Koning vtan de Unie van Zuid- Afrika (wat ook met de andere Dominions het geval is) en zoo valt de gouverneur-gene- raal als de vertegenwoordiger van den drager der Kroon te beschouwen. Vandaar, dat de boodschap van de Koningin aan hem .gericht was. Evenmin als dit b.v. het geval is met de toespraken, die de Koningin wel pleegt te houden tot gezanten, die hun geloofsbrieven aan Haar komen overhandigen, schijnt het de bedoeling te zijn, aan den tekst van dit lou- ter persoonlrjke stuk van Hare Majesteit, hier te Jande publioatie te geven. HET VRAAGSTUK DER DIENSTBODEN. Om deze moeilijkheden tot een oplossing te hrengen, is een Nederlandsche oommissie te Berlijn aan het onderhandelen geweest op het Duitsche rijksministerie van oeconomische zaken. Van Duitsche zijde werden de onder- handelingen geleid door ministerialrat direk- tor Engel, aan Nederlandschen kant door den beer R. A. Verwey, den directeur van de rijks- arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzeke- ring. Voorts zijn in de commissie de heeren de Boer van buitenlandsche zaken, Mr. Schou- ten, de beer Van Wier en Dr. Kapma van sociale zaken, alsook de heeren Tettema en Van Santen van oeconomische zaken. Onder de groepen arbeidskrachten, waaraan Duitschland langzamerhand een tekort krijgt, behoort ook die der dienstboden. Het land- jaar en de arbeidsdienst voor vronwen. de werkzaamheden in de Feldzeugmeistereien, mitsgaders het toenemen van de huwelijks- frequentie op jeugdigen leef.tijd, zijn daarvan de oorzaken. In verband daarmee heeft Dr. Ley van het Duitsche Arbeidsfront dan ook indertijd verklaard, dat geleidelijk en stapsgewijze de Duitsche dienstboden, die in het buitenland werken, terug zouden moeten komen. Voor een aanzienlijk deel is dat ook reeds geschied. Het is waarschijnlijk, dat voor het einde van Januari nog ongeveer 3000 dienstboden uit Nederland terug zullen wor den gehaald. Van Duitsche zijde verklaart men, niet recht te begrijpen, hoe er in dit verband in Nederland paniekachtige geruchten waren ontstaan. Wel ontstaat tengevolge daarvan in Nederland allengs werkverruiming en deze moet ook dan als gunstig worden aanvaard en in alle gevallen niet als een ramp worden beschouwd, indien uit den aard der zaak deze verruiming het allereerst plaats vindt in een branche, waarin op het oogenblik weinig aan- bod van arbeidskrachten is. Er zijn maat- regelen te treffen, welke ten do-el hebben dat d-oor middel van verechuivingen partij wordt getrokken van deze werkverruiming. Voorts zou men de ontsteltenis beter kunnen begrij pen, indien dadelijk alle dienstboden terug werden getrokken, wat echter niet het geval is, daar zulks in 6tappes zal geschieden en men bovendien deze ontwikkeling reeds lang heeft zien aankomen. Voor het overige werd ons toegegeven, dat juist bij de kwestie van de dienstmeisjes in Nederland ook het rassenressentiment een rol speelt, in zooverre dat Duitsche meisjes dienen bij Duitsche Joden, wat hier verboden is, als ook bij Nederlandsche Joden wat evenmin wordt gewenscht. DEMONSTRATE VAN HET VOLKSGASMASKER. De vrijwillige burgerwacht heeft Vrijdag- avond een demonstrate van het volksgas- masker gehouden, welke in de eerste plaats het doel had hen, die maskers aangeschaft hebben, met dit beveiligingsmiddel vertrouwd te maken. Zooals bekend heeft de burgerwacht het initiatief genomen tot de distribute van volksgasmaskers op groote schaal en reeds zijn in de hoofdstad ongeveer 10.000 maskers verkocht. Het gaat er echter niet alleen om, dat de maskers verkocht worden hoewel dat toch ook van primair belang blijft maar tevens dat men weet hoe men met het mas ker moet omgaan. Dr. C. Hijmans, leider van den geneeskun- digen dienst van de vrijwillige burgerwacht Amsterdam, heeft het masker gedemonstreerd en de werking verklaard. Er zijn twee soorten maskers. Een voor langdurig gebruik, zooals soldaten, leden van de brandweer noodig heb ben en meer eenvoudige maskers voor de burgerbevolking, die het apparaat slechts noo dig heeft om zich in veiligheid te stellen. Alle maskers en bussen, welke gevuld zijn met een absorbeerende stof, worden afzonderlijk ge- keurd in de artillerie-afdeeling Hembrug. De maskers zijn in staat alle tot nog toe bekende oorlogsgassen te weren en zijn verkrijgbaar in drie maten waardoor voor ieder een passend masker beschikbaar is. De maskers, welke bij de burgerwacht steeds voorradig zijn, zijn van Belgisch (model 007) of van Nederlandsch (model 011) fabri- kaat en worden verkocht tegen den prjjs van vijf gulden. Verscheidene groote bedrijven zijn reeds overgegaan tot aankoop op groote schaal voor het personeel. Men hoopt, dat dit voorbeeld door velen, en in de eerste plaats door parti- culieren, wordt gevolgd. Zaterdag hield de burgerwacht een demon- stratie van het volksgasmasker voor ongeveer vijfhonderd employe's van de Amsterdamsche Bank. MOEILIJKHEDEN IN DE N. S. B. De ,,Standaard" meldt: Naar wij uit betrouwbare bron vememen, is er in de N. ,S. B. den laatsten tijd weder veel innerlijke ruzie en verdeeldheid. Het moet het Tweede Kamerlid, de heer Rost van Tonningen zijn, die reeds gedurende eenigen tijd den Leider der Beweging, Ir. Mussert, er ernstige verwijten van maakt, dat deze bij de leiding der Beweging en het bepalen van het door de Beweging terzake van verschillende aangelegenheden in te nemen standpunt, steeds achter de feiten aanlo-opt, waardoor ernstige fouten worden gemaakt. Waarbij dan nog komt, dat, indien later blijkt, dat inderdaad zulk een fout is gemaakt, de leider" hem of hen, die terzake in zijn opdracht heeft of hebben gehandeld, des- avoueert en de schuld voor de gemaakte fout op hem (hen) schuift. Dit geschil, dat aanvankelijk binnen de krin- gen der hoogere regionen van de Beweging is gebleven, is nu ook naar de lagere instan ties der N.S.B. doorgedrupt, waar het nu ook de meeningen verdeeld houdt en zo6 door- werkt, dat tot oordeelen bevoegde parsonen de verwachting gewettigd achten, dat het bin- nenkort in de N. S. B. weder tot een open- lij-k conflict tot ean ,,explosie" zo-oals in het verleden in de Beweging reeds meermalen heeft plaats gehad zal komen. Ook wat het financieele betreft, schijnt de Beweging moeilijke tijden -door te maken en met name de -exploitatie van het Nationale Dagblad moet daardoor ernstig bedreigd worden. Mir.DKNSTAND EN GROOTWINKEL- BEDRIJF. Het hoofdbestuur van den Koninklijken Ne derlandschen Middenstandsbond heeft in een vergadering de te zijner o-ore gekomen ge ruchten besproken, omtrent het voornemen van eenige groote industrieele concerns (met name Bata en Unilever) om tot stichting van een groot aantal detailzak-en, hier te lande, over te gaan. Dit college heeft zich naar aanleiding daar van tot den Minister van Oeconomische Zaken gewend. In den brief, waarmede dit geschiedde wordt gezegd, dat h-st geen betoog behoeft, dat deze mogelijkheid den middenstand in ernstige mate verontrust, reden waarom het hoofdbestuur den Minister verzocht, hieraan de noodige aandacht te willen schenken, casu quo, maatregeien te beramen -cm het gevaar, dat in een dergelijke grootscheepsche uitbrei- ding van het groot-filiaalbedrijf schuilt, van den middenstand af te webden. DE N. S. B. IN ACTIE. De heer d'Ansembourg en eenige andere heeren hebben Zaterdag het volgende tele gram aan de Ministers van Algemeene Zaken en van Binnenlandsche Zaken gez-cnden: Daar uit h-et antwoord van den Minister- President dJd. 15 December op de vragen van den eersten c-ndergeteek-ende blijkt, dat de regeering niet bereid is, een nationale collecte ,,zorg vo-or eigen v-olk" zelf te organiseeren en Veiwrj-st naar particulier initiatief, hebben on- dergeteekenden de eer, Uwe Excellenties mede te deelen, dat zij bereid zijn, dit particuliere initiatief tot het organiseeren van bedoelde collecte te nemen en wel op een der eerst- volgende Zaterdagen. Zij verzoeken hiertoe dezelfde medewerking van Uwe Excellentie, moreel en metterdaad, als die welke verleend werd bij de collecte van 3 December J.I., in het bijaonder: 1. een aanbeveling over de radio door den minister- president op den vooravond van bedoelde col lecte; 2. een aanschrijving van den minister van binnenlandsch-e zaken aan alle burge- meesters om hun voile medewerking te ver- leenen; 3. de besohikbaarstelling van eenige uren zendtijd op achtereenvolgende dagen voor de leden van h-et oomitd om de collecte aan te bevelen. Gezien -den nijpenden nood in ons volk ver zoeken zij een zoo spo-edig mogelijk antwoord te ontvangen. DE PAARDENFOKKERIJ. In het voorloopig verslag der Tweede Ka- mer over het wetsontwerp houdende nieuwe bepa'ingen tot regeling van de paardenfok- kerij, lezen wij o.a.: Belangriik verschil van meening bestond met betrekk'ng tot de ontworpen regeling van de subsidieering. Verscheidene leden za- gen on de subs;dieregeling, zooals de minister zich die voorstelt, een huns inziens ongerecht- vaar-digde bevoordeeling van een bepaalde fok- rPht'ne, de tuigpaardrichting (warmbloed- fokkerrj Deze leden waren van oordeel, dat de eenige juiste en rschtvaardige wijze van verdeeling van het subsidie krachtens de Paardenwet is een evenredige verdeeling onder de verschil lende fokrichtinven naar het aantal dekkingen d-oor hengsten van het tyne dier richtingen. Verscheidene andere leden deelden deze op- vatting in het geheel niet. Ook zij hadden bezwaar tegen de verdeeling in twee geliike helften, zooals de Regeering zich die voorstelt, doch op andere gronden. De overheidsbe- moe'ing met de paardenfokkerij, aldus deze leden, moet in de eerste plaats gericht zrjn op verbetering van de fokkerij en dus van de kwaliteit van de paarden. Dit kan alleen worden bereikt door bevordering van de zui- vere teelt. Sommige leden konden zich niet vereenigen met het blijkbaar bij de Regeering bestaande voornemen, de paardenfokkerij afgezien van de f 37.000, welke op de begrooting van defensie hiervoor zijn uitgetrokken alleen te steunen met de gelden, uitgekeerd krach tens art. 30 van het ontwerp, welke gelden dan zullen worden gebruikt voor het toeken- nen van premien. BIJZONDERE CRFDTFTVERLEENING AAN MEDDENSTANDERS. Vergemakke»Iijklng van de voorwaarden. Zooals algemeen bekend mag worden ge- acht, is in Juni 1934 door de Regeering de mogelijkheid geschanen om door tusschen- k"mst von de Nederlandsche Middenstands- bank credieten te verleenen aan volwaardige middenstandsbedriiven, welke u.itsluitend als gevolg van de crisisomstandigheden in liqui- di+e'tsmoeilijkheden verkeeren. Het is in de praktrjk van den laatsten tijd wenscheliik ge bleken. om in de voor deze credietverleening geldende beoalingen eenige wiizigingen aan te brm°-en, in verband waarmede de Minister van Financ'en een mededeelin.g aan de Tweede Kaimer heeft gezonden, waarin de wenschelijk- heid wordt betoogd de .algemeene regels" te herzien. Tensl-otte wordt nog in herinnering ge- bracht, dat het in het voornemen ligt, om ook, wanneer het indert^d voor den bedoelden steun^aatreo-el gestelde maximum van f 2.000.000 is bereikt. m«t de credietverleening voort te gaan en derhalve de genoemde grens zoo noodig te overschrijden. De veranderingen. Naast enkele wijzigingen van ondergesch'kt belang zrn m de voorwaarden voor deze bij- z-ondere credietverleening de volgende veran deringen gekomen: a. Tot nnc toe mo est aantoonbaar ziin, dat een credletvragende middenstander uit- sluitend als gevolg van de crisis met finnn- cie°le moeiliikheden te kampen had. Deze be- paling is nu zoo veranderd, dat voor crediet in aarmerk'ng komen zii, die, buit-en hun s°huld. als gevolg van in den betrokken be- dr"fstak heersfhende om-taniigheden in liqui- diteits^-oeilrkheden verkeeren. b. Tot nog toe moest de zaak van een cre- dietvrager v-oor 1 Januari 1930 gevestigd ziin. Thans is het z6d geworden, dat het crediet- vragende bedriif bij het indienen van de aan- vrage ten minste 5 iaren gevestigd moet zijn. De'e twee veranderingen zullen ongetwij- fel-i ten gevolge hebben, dat aan een aantal nv'ddenstanders die bij de oorspronkelrjke regel'ng niet voor crediet in aanmerking kwa- men (hetzij bij gebreke van het crisis-element, hetzij omdat hun zaak na 1 Januari 1930 werd gevestigd, thans wel crediet kan worden ver leend. De verdere bepalingen zijn ongeveer gelijk gebleven. In herinnering zij gebracht, dat als regel geen grooter bedragen verleend worden dan f 10.COO, dat zooveel m-ogeiijk zekerheid dient te worden gegeven, dat het crediet in 5 jaar moet worden terugbetaald en dat het crediet- vragende bedrijf naar het oordeel der bank in staat moet zijn den strijd om het bestaan met succes te kunnen vcortzetten. In h-st bijzonder op dit laatste punt dient nog even de aandacht te worden gevestigd. Crediet kan alleen dan verleend worden, in dien de financieele verhoudingen d-oor middel van het crediet gesaneerd kunnen worden en indien de reiitabiliteit van het bedrijf zoodanig is, dat geen verdere intering plaats vindt. Zou dit niet het geval zijn, dan zou de credietver leening slechts een verschuiving van moeilijk heden beteekenen en de betrokken zaak in af- zi-enbaren tijd opnieuw vastloopen. Credietaanvragen kunnen worddn ingediend bij de kant-oren van de Nederlandsche Midden- stan-dshank, bij de zelfstandige Mi-ddenstands- en Boazbanken en ds-sgew-enscht o-ok door tus- schenk-omst van andere bankinstellingen. HET LANDBOUWCRISISFONDS. In het Voorloopig Verslag der Tweede Ka- mer inzake het wetsontwerp houdende wijzi- ging van de begrooting van inkomsten en uit- gaven van het Landbouw-'Crisisfonds voor 1937, lezen wij: Bij het afdeelingsonderzoek van dit wets ontwerp gaven eenige le-dsn als hun o-ordeel te kennen, dat ten gevolge van het afschaffen en inkrimpen van verschillende steunregelin- gen, gepaard aan aanschaffing en verlaging van heffingen, in dsn l-o-op van het jaar 1937 een zeer belangrijk bedrag aan landbouw en veshouderij is onthouden. Deze leden bepleit- ten, dat het geheele op deze wijze aan den landbouw onthouden bedrag alsnog aan de landbouwende bev-olking zal worden u.itbe- taald in den vorm van een extra uitkeering. Mocht dit onmogelijk zijn, dan zou het moeten worden besteed, ten einde een verhooging van de thans geldende prijzen der landbouwproduc- ten te bewerkstelligen. Veie andere leden achtten h-st vo-lstrekt on- juist de vo-orstslling te wekken, dat door in- trekking van steunmaatregelen in 1937 een beiangrijk bedrag aan den landbouw .zou zijn .onthouden". Van verschillende zijdsn werd er de aan dacht op gevestigd, dat de personeelsuitgaven geraamd op een groot aantal artikelen, met buitengewoon hooge bedragen zijn over- schreden. Opgemerkt werd voorts, dat de Memorie van Toelichting bij dit wetsontwerp geen vol- komen duidelijk beeld geeft van de financieele uitkomsten van het Landbouw-Crisisfonds, wanneer alle uitgaven, welke op den dienst 1937 moeten drukken, zullen zijn afgewikkeld. De minister, zoo betoogden sommige leden, stelt tegenover het voordeelig saldo van den gewonen dienst 1937, groot ca. 21.000.000, drie posten, welke blijkbaar nog uitgegeven zullen moeten worden resp. groot 5.5 en 4.0 millioen. Het voordeelig saldo zou daardoor in werkelijkbeid niet 21, doch slechts 6.5 mil lioen bedragen. Deze leden ^fctigden er de aandacht op, dat het niet juist is het laatste bedrag, van 4.5 millio-en, op 6en lijn te stellen met de twee vorige, elk van 5 millioen. Deze som betreft niet een uitgave, waarvan vast- staat dat ze gedaan moet worden, doch geeft slechts het obligo aan, dat de regeering in verband met de voorraadovereenk-omst met den graanhandel op zich genomen heeft, be- rekend naar de voorraden op 31 December 1937. Indien de heffingen op granen verlaagd mochten worden, zal de regeering een gedeelte van dit bedrag aan de graanhandelaren moe ten uitbetalen. Slechts wanneer de heffingen geheel zouden vervallen, zal het geheele be drag moeten worden uitgekeerd en dan nog alleen, indien de voorraden op dat oogenblik even groot zouden zijn als op 31 December 1937. Sommige leden merkten verder op, dat het voordeelig saldo van den gewonen dienst van het Landbouw-Crisisfonds in de laatste jaren steeds stijgt. Wordt het nu geen tijd, zoo vroe- gen deze leden, dit saldo, hetzij te gebruiken voor verlaging van heffingen, hetzjj na wetswijziging aan de algemeene middelen ten goede te laten komen? Andere leden zouden indien ook de dienst 1939 een belangrijk voordeelig saldo mocht opleveren, dit saldo liever besteed willen zien om de prijzen, welke de landbouwers voor sommige producten ontvangen, te verhoogen. Sommige dezer leden meenden, dat vrijko- mende bedragen in bet bijzonder aan de kleine boeren ten goede zouden moeten komen. EEN GEWIJZIGDE TACTIEK VAN DE OHINEEZEN Volgens generaal Pai Tsjoeing-si zal het Chineesche leger, naar Reuter uit Tsj-oenking meldt, een nieuwe strijdwijze gaan toepassen. Deze houdt in, dat de Ghineezen niet meer zullen vechten om een bepaald punt of een bepaalde linie, doch dat zij zullen probeeren een geheel gebied onder hun macht te hou den. In de practijk komt deze strategic neer op die, welke reeds langen tijd met succes in Sjansi wordt toegepast. Wanneer de Japan- ners in deze provincie in Zuidelijke riehting trekken, trekken de Chin-eezen in No-ordelijke riehting, wanneer de Japanners in Oostelijke riehting gaan, gaan de Ghineezen in Weste- lijke. Het succes van de tactiek blijkt volgens generaal Pai Tsjoeng-si wel daaruit, dat de Japanners nu reeds langen tijd zes afdeelin- gen in Sjansi hebben, die veel moeten vech ten, doch dat zij er niettemin niet in geslaagd zijn Sjansi onder hun macht te krijgen. Gene raal Pai Tsjoeng-si zeide verder, dat Japan, nu het over een enorm uitgestrekt gebied troepen in garnizoen moet leggen, zeer kwets- baar is geworden, aangezien de Ghineezen de Japanners thans aan kunnen vallen waar zij maar willen. De Chineezen, aJdus verklaard® hij verder,. bezitten tusschen Singjang en Tsjentsjou nog steeds -den PekingHankou- spoorweg en de Japanners kunnen van deze verbinding dan ook geen gebruik maken. BUITENLANDSCHE PRESSIE OP AAN- STELLINGEN EN ONTSLAGEN. Minister Hoare heeft in het Lagerhuis naar aanleiding van vragen betreffende gevallen, waarin Britsch personeel in dienst van Duit sche firma's te Londen worden ontslagen als gevolg van instructies, door dergelijke firma's van de rijksregeering ontvangen, dat na 25 December 1938 ge-en personen van Joodscben godsdienst meer in dienst mogen zijn, geant- woord, dat hij wist, dat beweerd wordt, dat dienstbetrekkingen door Duitsche firma's waren opgezegd op rasgronden, doch dat hij met vernomen had, dat instructies van ge- noemden aard door de rijksregeering waren uitgegeven. Hij kon de verzekering geven, dat geen enkele firma vergunning zou krijgen een buitenlander in dienst te nemen ter bezetting van de p-laats, vervuld door iemand die de noodige bekwaamheden bezlt. Majoor Fletcher, die de vragen had gesteld, zeide: ,,Ik ben op de hoogte van twee vol- komen authentieke gevallen van dergelijke ontslagen. In een geval whs een man van zeventien jaren in dienst van de firma. Hij was ont slagen met de mededeeling, dat zijn ontslag alleen berustte op zijn godsdienst". Hoare vroeg Fletcher Ijem nadere gegevens te verstrekken over dit geval. VERDWIJNT HET BERLINER TAGEBLATT Van gewoonlijk welingelichte zijde verneemt Havas, dat belangrijke wijzigingen bij de Duitsche pers op komst zijn. Het Berliner Tageblatt en de Berliner Volkszeitung zouden met 1 Januari a.s. ophouden te verschijnen en vervangen worden door een nieuw avondblad, dat wordt uitgegeven door den Deutscher Verlag, de vroegere finma Ullstein. Voorts zouden alie groote uitgeversfirma's te Berlijn nog meer rechtstreeks geplaatst worden on der controle van de groote nat.-socialistische uitgeversonderneming Franz Eh-er, welke de Vcilkischer Becbachter en talrijke andere or- ganen uitgeeft. D-e firma Franz Eher ver- overt zich geleidelijk een monopolie op bijna alle Duitsche dagbladen. Wat het voonmalige Oostenrijk betreft, zouden het Wiener Tage blatt, de Neue Freia Pre -se en het Wiener Journal binnenkort tot een orgaan worden ge- fusionneerd verzacht- geneest CHINA'S WAPENTOEVOER. De Japansohe pers houdt zich nog steeds bezig met de wapenzendingen naar China door Fransch Indo-China. Eenigen tijd ge- ieden heeft een Japansch oorlogsschip een Britsche vrachtboot, welke op weg was van Hongkong naar Hanoi, aangehouden en een nauwkeuriig onderzoek naa-r de lading inge- steld. Het bleek, dat het schip vrachtauto's voor een militair doel aan boord had. De bla- den bcrinneren aan de Fransche verklaring nopens het verbod van dergelijke militaire vrachtauto's als doorvoerartikel naar China, doch zij stellen vast, dat blijkbaar niet de hand wordt gehouden aan dit verbod. De Asahi geeft daama ncg een uitenzetting van de zeven wegen, langs welke China op het oogenblik wapens krijgt toegevoegd. In de eerste plaa-ts was er een luchtroute, waarlangs de Sowjetunie wapens en munitie naar China vervoerde, doch sinds November is aan deze transporten een einde gekomen. In de tweede plaats is er de z.g. roode weg*, of via Sinkiang (Chin. Toerkestan) of Buiten-Mongolie. In de derde plaats door Fransch Indo-China naar Joennan. Ten vierde door Birma naar Joen- nan. Ten vijfde door het Fransche gebied aan de Kwangtsjoubaai naar Kwangsi. Ten zesde van Hongkong naar Swatou. De cor respondent zegt, dat het meeste vervoer plaats vindt langs den weg van Indo-China naar Joennan. JOSEF SCHMIDT MOCHT GEEN DUITSCH ZINGEN. Don'derdagavond heeft de Unie der buiten landsche pers te Brussel in het Paleis voor Schoone Kunsten een bal georganiseerd. O.a. waren aanwezig de eerste minister en mevr. Spaak, burgemeester Max en talrijke gezan ten en ambassadeurs. Te m-iddemacht werd aan de ruim 300 aan- wezigen een maaltijd opgediend, waama en kele kunstnummers werden uitgevoerd. De bekende tenor Josef Schmidt zong Roe- meensche, Fransche en Italiaansche liederen. Daarna werden dansen vertoond door de ge- zusters Hdpfner, eerste danseressen van de opera van Berlijn. Vervolgens was het de beurt aan Gretel Theimer van het Operetten- theater van Weenen om Weensche liederen te zingen. Serge eretti en mejuffrouw Darson- val, van de opera van Prijs, zorgden nog voor een paar keurige dansnummers. Het feit dat Josef Schmidt een Jood is (van Roemeensche naitionaliteit), had, v66r het bal aanleiding gegeven tot moeilijkheden daar de Duitsche journalis-ten en andere genoodigden zich afzijdig zouden houden indien hij in 't Duitsch zou zingen. Het incident werd opgelost doordat alleen niet-Duitsche liederen ten gehoore werden ge bracht. De aanwezige Duitschers onthielden zich evenwel van het applaus. De Duitsche gezant was afwezig. De Italiaansche ambassadeur had er ook op aangedrongen, dat Schimdt niet in het Ita- liaansch zou zingen, doch hierop was men niet ingegaan. DE TERREUR IN PALESTINA. Een demonstratie van gematigde Arabieren. Bij het dorp Jattu, ten Zuiden van Hebron, hebben Zondag drieduizend Arabische dorps- bewoners in een demonstratie uiting gegeven aan hun aanhankelijfcheid jegens Ergeland. De militaire commandant van Jeruzalem, generaal-majoor O'Connor, de districtscom- missaris van Jeruzalem en een aantal staf- officieren woonden deze demonstratie bij. Een der sjeiks hield een toerpra-ak, waarin hjj zeide namens 60.000 Arabieren uit het heuvelland van Hebron te spreken. Hij be- treurde de aanslagen, verwoestingen en plun- deringen en zeide de soldaten te beschouwen als boodschappers van den vrede. Zijn toespr'aak werd door O'Connor beant- woord. Tijdens de demonstratie is een verklaring voorgelezen, waarin wordt gezegd: „de leider der opstandelingen, Abd-el-Razek, is een ge- wone misdadiger, die talrijke diefstallen heeft gepleegd en terreur heeft gezaaid in de streek van Toelkarem en Nabloes. Hij heeft onge veer 200 Arabieren omgebracht en hun be- zittirgen vernield, in overeenstemming met de orders van den groot-m-oefti". Terwijl deze bijenkom-st aan den gang was, ontdekten verkenningsvliegtuigen in de buurt van Beni Nairn, op slechts anderhalven kilo meter van Jatta, een bsnde terrorist en, die zich in een hinderlaag gelegd had langs den nieuwen kronkeligen weg nuar Jaffa. De luchtmacht, gesteund door inifanterie, opende het vuur op de opstandelingen. Het gevecht heeft drie uren geduurd. De Arabie ren moesten zich toen terugtrekken. Er wer den zestr'g opstandelingen gedood, terwijl aan Engelscbe zijde twee gewonden gevallen zijn. Bij huiszoekingen te Samaria werd een op- standeling gedood en twee gewond. De opstandelingen hebben een aanval on- dernomen op een Joodsche kolonie, Beer Thu- via, waar zij 5000 citrusboomen uit den grond hebben gerukt. Een aanhanger van den ex-moeftl vermoord. In de oude stad van Jeruzalem is Sjeik Said al Khatib vermoord. Hij was particulier secretaris van den groot-moefti geweest. Men ziet in den moord een wrliakneming voor den geweldadigen dood van sjeik Ansari, die een tegenstander van de extremisten was. Het Reichrgesetzblad publiceerde Zaterdag ©en fcesehikking, waarbj de fcezittirgen van den Bond van Roomsch-Katholieke Jonge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5