Wk... IB lup" l!b Dam- en Schaakrubriek Pluimvee-Rubriek SCHAKEN. DAMMEK verhooging der schoolgeldheffingvan Burge- meester en Wethouders met een beschikking over de reserve tot een bedrag van 5000, dan wel overeenikomshet voorstel van den heer Van Oriel niet over te gaan tot het in- voeren eener hoogere schoolgeldheffing en een straatbelasting, doch de rioolbelasting te handhaven en het voorts nog noodige bedrag ad 13.880 te dekken door een beschikking op de reserve. Weil blijft dan gehandhaafd de verhooging der opc-enten op de Personeele belasting met 40, welke er het vorig ^p.ar zijn afgenomen. De heer DE VOiS meent, dat er geen be- ■waar is, dit bedrag uit de reserve te nemen en dat de raad zich daarvoor nog geen bijzon- dere zorg behoeft te maken. Tegen invoering eener wegenbelasting bestaan groote bezwa- ren. want daardoor zal een categorie worden getroffen, die reeds zeer zwaar bela.st is. De heer Van Driel heeft het wel steeds in het bijzonder gehad over de arbeidende klasse, dohh dat is niet bepaald zoo bedoeld, want er mag ooik wel eens gekeken worden naar den middenstand, want de winkeliers zijn toch ook arbeiders, al hebben deze geen vast loon. Ten tweede hebben dezen er ook nadeel van ails de arbeiders door hoogere belastingen getroffen worden, want dan vermindert hun koopkracht. En de koopkracht der massa zal toch al verminderen als gevolg van de 2 loonbelasting die de Regeerinjf voomemens is in te voeren. We kunnen niet zeiggen vervolgt spreker of de toestand in de toekomst beter zal worden, maar ons koant toch het meest logisch voor, de reserve thans aan te spreken. Van de zijde van Burgemeester en Wethouders is aangevoerd, dat dan binnen een of twee jaar de gameente bij het Rijk om steun zal moeten aankloppen, maar het tegendeel is toch ook moigelijk en kan in dien tusschentijd een ge- heel andere toestand intreden. We zouden dan toch ook weer wel eens een meevaller kunnen hebben. De minder goede toestand is dan toch ook een gevolg van het laten vallen van die 40 opcenten in het vorig jaar. De VOORZITTER: Die hebben thans nog geen invloed op de begrooting, dat komt pas in het volgend jaar. iDe heer D(E VOS: We zijn ze nu toch reeds kwijt! De VOORZITTER: Dat heeft in geen enkel opzicht iets met deze begrooting te maken. Dat verschil komt pas het volgend jaar tot uitinig en daarom hebben we juist voorgesteld dit jaar het tekort yoor een deel te dekken door belastingverhooging, omdat we ver- wachten, dat het volgend jaar een nog grooter bedrag zal moeten worden gevonden en we dan d&clrvoor nog over een behoorlijke reserve zouden kunnen beschikken. Wij achten daar- mede de belangen der gemeente en de inge- zetenfen het meest gediend, aangezien anders de kans bestaat, dat ineens tot een veel zwaardere belastingverhooging moet worden overgegaan. De heer VERLINDE acht het onverant- woordelijk, om, nu alle teekenen er op wijzen dat ons nog zeer donkere tijden te wachten staan, thans reeds in zoo ruime mate over de reserve te willen beschikken. We zouden thans, met een redelijke verhooging der belas ting nog tamelijk kunnen uitkcmen. Met staat vast, dat we het volgend jaar een nog grooter bedrag zullen moeten kunnen vinden en bin nen een of twee jaar loopen we vast. Met de voorgestelde belasting in te voeren bestaat de kans, dat we het althans nog enkele jaren langer houden, want dan behouden we de reserve op een hooger peil en kunnen die dan, als de nood nog hooger geworden is met suc- ces aanspreken. Ik acht het een sleohte koop- manspolitiek om de reserve's aan te spreken, wanneer het nog op een andere manier kan gevonden worden, dit mag pas gebeuren als alle andere middelen uitgeput zijn, en in de laatste oogenblikken. De heer DiE VOSZijn die dan nu nog niet aangebroken De heer VERT JNDEWe hebben kans, dat we bij aanneiming der voorstellen van Burge meester en Wethouders het met de reserve nog dekken tot het daarop volgend jaar. Ik heb daarop zelfs alle hoop. De heer COLSEN wijst er op, dat versohil- lende leden de voorgestelde belasting een on- billijke hebben genoemd en hij acht ze ook bezwarend. Het is wel jammer, dat Temeu- zen geen andere bronnen van inkomsten be- zit. Eigendommen, die wat kunnen opleveren, zijn er niet. Men heeft dus niets anders om de begrooting kloppend te maken dan de reserve. De belastingschroef is al z66 aan- gedraaid, dat dit niet verder meer kan. Het gaat als met een huisgezin, dat in moeilijke omstandigheden komt. Men tracht aan de moeilijkheden te ontkomen, maar zit er op den duur in. Spreker hoopt, dat in de volgende vergade- Engelsche Opening. Behalve 1. e4 en 1. d4 zijn er nog een aan- tal mogelijkheden. Vooral den laatsten tijd heeft men daar veel aandacht aan besteed. Wit: A. Nimzowitsch. Zwart: H. Weenink. Luik 1930. 1. c2c4 Dit is de Engelsche opening. Speelt Zwart nu 1. e7—e5, dan ontstaat een Siciliaansche party met verwisselende kleuren. Aangezien Siciliaansch een goede verdediging is, moet het met een tempo meer wel zeer goed. Om deze reden wordt gewoonlijk anders gespeeld dan 1.... e5. 1Pg8f6 2. Pblc3 e7e6 3. e2e4 Een idee van Nimzowitsch: druk op d5 en toelaten van een zwakte op d4. Zwart kan nu het best c5 spelen. 3Pb8c6 4. <42d4 e6e5 Zeer modem gedacht: eerst den pion vooruitlokken en dan aanvallen. Zwart krijgt nu eenig spel op de zwarte velden, o.a. na d4 d5. 5. d4Xe5 Pc6Xe5 6. f2f4 Pe5c6 7. Pgl—f3 Rf8id5 De zwakte van d4 wordt voelbaar. 8. e4e5 Pf6g4 9. Pc3e4 Dd8e7 10. Rfld3 Rc5b4f Zwart moet d7d6 spelen, maar daarop volgt Pc5: dc5: en de pionnenstelling is wat verzwakt. Daarom ruilt Zwart hier zijn raadsheer. 11. Kelfl Hiermee bereikt Wit zijn doel, dan raadsheer te ruilen, maar aanstonds blijkt, dat het ver- iies der rochade een nadeel is, dat er tegen opweegt. 11j(U d7d6 12. h2—h3 Pg4h6 13. a2a3 Rb4p5 Ra5. 14. b4 Rb6. 15. ed6: od6: (gedwongen, want anders volgt c4c5) geeft een zwak- ken pion op de open lijn. ring zal blijken, dat heel de verbouwing voor een kantoor voor den gemeentebouwmeester achterwege zal kunnen blijven, dat beteekent dan ook weer een besparing en dat de toe stand het volgend jaar wat beter zal zijn. Dan behoeven we ook hoogere belasting te heffen. De verhooging met 40 opcenten op het Personeel hebben we al en het tekort, dat er dan nog gedekt moet worden, kan uit de reserve worden genomen. Dat acht hij heele- maal geen bezwaar, die som valt hem werke- lijk nog mee! De heer VERLINDE: U wist toch, dat we door verlaging van enkele posten iets minder noodig hadden? De VOORZITTER: Dat wilden wij bij den post onvoorziene uitgaven zetten. De heer DEN HAMER zou gaarne gezien hebben, dat het mogelijk was gebleken de be grooting samen te stellen, zonder dat het noodig was daarop de wegenbelasting te bren- gen en zonder dat voor een te groot bedrag over de reserve zou moeten worden beschikt. Maar zooals nu voorgesteld wordt, voor een 14.000, dat acht hij te veel. De VOORZITTER: Het is een derde deel van hetgeen beschikbaar is. De heer DEN HAMER wijst er op, dat er een 800 afgegaan is, doch dat maakt niet zooveel uit. Maar om nu. de reserve op te teeren, vindt hij nogal bezwarend. Hij zal niet spreken zooals de heer Colsen, want hij weet, dat de begrooting sluiten moet. En dat afsluiten moet geschieden op een solieden grondslag. Als dat geheel uit de reserve moet gevonden worden, zal hij er zijn stem niet aan kunnen geven. Voor een f 5000 of zelfs f 8000 zou hij te vinden zijn, maar niet voor het voile bedrag van 14.000. De heer VAN HEGKE meent, dat de heeren niet zoo bang moeten zijn om de reserve aan te spreken. Wanneer de toekomst dan daar is, zooals de heeren die schilderen, kunnen we nog alt yd zien. Waar kunnen we het thans beter vandaan halen, dan op de plaats, die voor de kwade tijden is gereserveerd. Die reserve is toch gevormd om die als het noodig is te gebruiken? In tegenstelling met den heer Verlinde noemt hij het een goede koop- manspolitiek om de reserve voor de kwade dagen te gebruiken als die kwade dagen er zijn. Wanneer zijn die er anders wel? Wie bepaalt daarvoor de grens De heer VERLINDEOnze kracht als ge meente is thans nog gebaseerd op de reserve. Zijn we die kwijt, dan kunnen we niets meer verdragen als de tijd nog slechter wordt! De heer VAN HEOKE: Welnu, als het dan niet anders kan, ja, dan gaan we maar over naar het rijk! De heer VERLINDE: Juist, dat is de poli- tiek van: ,,na ons de zondvloed", we geven er niet meer om! Maar ik vat onze verantwoor- ding anders op. De heer VAN HEGKE protesteert daar- tegen. Het is een verschil van inzicht. Naar zijn meening heeft de raad thans reeds een beschikking op de reserve noodig, omdat zon der deze de begrooting niet sluiten kan. De VOORZITTERDaarom willen ook wij er een bedrag afnemen. De heer VERLINDE wijst er op, dat de ge meente maar steeds meer moet betalen, ter- wijl enkele posten van ontvangst steeds dalen. Tot hiertoe heeft de gemeente zonder buiten- gewone maatregelen die weelde kunnen ver dragen, maar daaraan is nu een eind gekomen. En nu is het niet prettig om belastingen te verhoogen. Maar er moet geregeerd worden! We mogen de gemeente toch niet stuurloos laten verzinken. En wanneer men het nu ontziet, om de belastingen met een redelyk bedrag te verhoogen, zal het gevolg zijn, dat dit het volgend jaar in dubbele mate zal moe ten geschieden. De heer GEELHOEDT wijst er op, dat dan ook beigint de betaling van f 3300 voor de haven en 2000 voor de brug. De heer VAN HEGKE: Daar staan we voor, maar ik vermeen, dat we verantwoord zijn, door thans het door den heer Van Driel voor gestelde bedrag uit de reserve te nemen. De heer LAMlBRECHTSEN VAN RITTHEM De reserve dient om onze belastingheffingen voor groote schokken te vrijwaren. Van daar cok dat voorstel van Burg, en Weth. Wan neer we de reserve in te sterke mate aanspre ken, kunnen we in latere jaren, als de toe stand nog slechter wordt, geen schokken meer opvangen. Dan is ons voetstuk weg. Het is dus niet verantwoord om thans uit de reserve zoo'n groot bedrag te nemen en ik zou eerder kunnen meegaan met het voorstel van den heer Den Hamer, die ook slechts een deel van het tekort er uit wil nemen. De heer RIEMENS is teleurgesteld, dat de heeren hem niet meer gevolgd hebben in zijn pogingen om te bezuinigen. Ware dit het ge val geweest, dan zou volstaan kunnen zijn met een beschikking van f 8000 uit de reserve, d6X c5 Rc8Id7 Pc6d4 14. Pe4Xc5 15. g2g4 Belet Rf5 zoo wel als Pf5. 15 16. Ddle2 17. Pf3Xd4 Het past in het systeem van Nimzowitsch, op het zwakke veld (d4) een pion te laten staan, die minder hinderlijk is dan een stuk. 1 7c5Xd4 18. f4f5 Deze insluiting brengt Zwart in een ge- drongen stelling, maar Wits open positie geeft hem tegenkansen. Zwart laat nu in de volgende zetten den ruil Rh6: gh6: toe, om dat hij met h6ho zijn dnbbelen pion terstohd kan oplossen en dan op de open g-lijn een kansrijken aanval op touw kan zetten. 1 8Rd7c6 la, Thlli2 0—0—0 20T b2—b4 Th8e8 21. g4g5 Op f5f6 volgt niet De5De5Te5fg7 Pg8 Rh7maar wel Df8 met de dreiging gf6 21. 22. 23. 24. 25. 26. Pfi6—g8 Kc8b8 Rc6j)7 De7c5 Pg8e7 Rolf4 b4b5 a3a4 Th2f2 Rf4el Dekt f5 en dreigt Ra3. Zwart wordt min of meer gedwongen tot het volgende offer. 26Pe7Xf5 27. Rd3Xf5 Te8Xe5 .Stond de koning nog op c8, dan zou Wit met Rd7:f zijn spel aanmerkelijk verlichten. Tegenaanval op de dame door 28. Ra3 is een in beginsel gevaarlijke methode en ook hier onjuist: 28.... Te2: 29. Rc5: Tf2:f. 30. Kf2: Rf5: met twee pionnen meer. 28. Rf5e4 Het eenige om het stuik te houden. Zwart heeft op de juiiste van Wits oprukken gepro- fiteerd en heeft weldira drie pionnen voor zijn stuk. 28. 29. 30. 31. 32. 33. Kflgl De2f3 Df3 X h3 Kgl—h2 Dn3g3 Rd7 Xh3f Td8e8 Te5 X e4 Te4elf d4d3 Dc5a4 Hier had Zwart een winnende combine tic a.1. Df2:f. 34. Df2: T8e2. 35. De2: de2: bena- /er.s Tfl en e2—elD; of 35. Kg2 Tf2:f. 36. in plaats van de 14.000 die door de heeren Van Driel en De Vos worden voorgesteld. Nu zal het wel niet anders mogelijk zijn, dan op die manier. De heer VERLINDE voert hiertegen aan, dat dit van den heer Riemens nu wel heel* mooi gezegd is, doch deze heeft bij al zijn voorstellen tot bezuiniging bij geen enkelen post motiveering gegeven waaruit zou kunnen blijken, dat hetgeen hij voorstelde een werke- lijke bezuiniging was. Hij heeft wel de be- dragen aangevochten, maar niet de grond- slagen waarop die bedragen berusten. En om maar klakkeloos voor te stellen een zeker be drag te schrappen, dat is geen bezuiniging. Bovendien, als zoo'n voorstel, waar men mins- tens een l^lven dag over zou moeten studee- ren, daar even voor de vergadering op een minuut of 10 klaar gemaakt wordt, kan men wel beseffen dat dit absoluut niet welover- wegen kan zijn. Indien werkelijk was aange- toond, dat een of ander goedkooper of minder kon, dan was spreker daar ook wel voor te vinden geweest, maar op deze manier be zuinigen, daar kan hij zich niet mee ver- eenigen. De heer DE VOS moet opkomen tegen de uitdrukking van den heer Verlinde, dat het by zijn fractie zou zijn: na ons de zondvloed. Ook zij beseffen hun verantwoordelijkheid voor den gang van zaken bij het beheer der ge meente. Zij hebben er alleen een van de mee- ning van den heer Verlinde afwijkenden kijk op. De heer VERLINDE kan zijn standpunt niet wijizigen, hij kan het niet anders zien, dan door hem is- uiteengezet. Het zou ook voor zijn fractie veel gemakkelijker zijn zich zonder meer aan te sluiten bij hen, die uit de reserve willen putten tot het voile bedrag dat men noodig heeft. Hij acht dat evenwel tegenover de gemeentenaren niet verantwoord. Die heer DE VOS acht in tegenstelling met den heer Verlinde w51 verantwoord er iets uit te nemen. De VOORZITTER: Het gaat om de hoe- grootheid. De heer OOLSEN betoogt, dat er weliicht het volgend jaar weer meer kan ontvangen worden. De belastingen kunnen toch meeval- len? Het vorig jaar heeft de wethouder voor financien gezegd, dat he\ zoo bultengewoon meegevallen was, en enkele jaren terug is dat nog eens voorgekomen. Wie weet gaan we daar het volgend jaar weer niet naar toe. Hij wil dat niet met zekerheid zeggen, maar de mogelijkheid is toch niet uitgesloten. De heer DEN HAMER mer'kt op, dat de post reserve eigendom blijft van de gemeente, die komt ten voordeele van volgende jaren. Het spijt hem, dat or over beschikt moet worden, maar het is toch ook geen verloren geld. Het kan het volgend jaar ook dienen. Het ziet er wel naar uit, dat er het volgend jaar weer over beschikt moet worden en daar om is voorzichtigheid geboden. De heer COLSEN beaamt, dat het natuur- lijk eigendom van de gemeente blijft. Ten tijde dat die reserve gemaakt is, was het evenwel een goeden tijd. Toen kwam het er zoo erg niet op aan, al was de belastinghef- fing eeniger mate aan den hoogen kant. Maar nu is het een slechten tijd en acht spre ker het onverantwoord belastingverhooging in te voeren. Het voorstel van den heer Van Driel wordt hierna aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren Riemens, De Kra- ker, Van Hecke, Colsen, Van Driel, 't Gilde, De Vos en De Bruijn; tegen stemmen de hee ren Van Cadsand, Verlinde, Lambrechtsen van Ritthem, Den Hamer, Dees en Geelhoedt. De heer VERLINDE merkt op, dat in het debat nog is aangevoerd, dat de wegenbelas ting zou worden geheven over de huur, dat is niet juist, voorgesteld was, deze te heffen over de belastbare opbrengst, volgens de schatting der grondbelasting. De heer RIEMENS verzoekt den Voorzit- ter nog even gebruik te mogen maken van de gelegenheid om mede te deelen, dat hij zich van middag wel wat scherp over de Ned. Herv. diaconie heeft uitgela.ten. De VOORZITTER geeft hem in overweging daarop bij de omvraag terug te komen. De VOORZITTER bespreekt voorts de wen- schelijkheid, dat de begrooting zal kunnen worden vastgesteld. Hij zegt namens Burgemeester en Wethou- ders toe, dat niet zal worden overgegaan tot de verandering aan de gemeentesecretarie en het kantoor van den gemeentebouwmeester, zonder dat de raad nader in de gelegenheid is geweest daarover zijn oordeel uit te spre ken. In verband daarmede wordt dan ook aangehouden het voorstel betreffende opzeg- ging der huur aan den heer Kohler en diens verzoek om aankoop van grond. Bveneens zal de raad gelegenheid krijgen Kf2: d2! en wint minstens Tal. 34. Rcl!b2 Zwart heeft in tijdnood dezen zet overzien. 34Dd4Xc4 35. TalXel TeSXel Hier bood Zwart remise aan, wat Wit aan- nam. Een zeer eigenaardig slot, daar Zwart vier pionnen voor een stuk heeft en steeds goede winstkansen behoudt. De4 (bijv. na Rb2X g7) is een zeer sterke dreiging, die ook met Tf7: (dreigt mat; op Df7: volgt Del:) Te2f. 37. Tf2 d2! niet wordt afgeweerd. Een goede verdedigingszet was echter 36. Df3! waarmee Wit het spel kan houden. Van de opening is deze partij geen typisch voorbeeld, maar wel van een pionnenopmarsch, die door een stukoffer met voordeel wordt weerlegd. 552. Op Donderdag 8 December ontving de Dam- club Terneuzen in haar clublokaal een gecom- bineerde groep dammers uit Clinge en Hulst tot het spelen van een vriendschagpelijke wed- strijd. Er werd aan niet minder dan 21 bor- den slag geleverd. De ploeg der gasten bestond uit 9 Hulsterse spelers, terwijl Clinge, waar momenteel een opgewekt damleven -heerst, voor het overige twaalftal zorgde. Terneuzen won met 38 tegen 4 punten. Slechts 6en der gasten mocht het genoegen smaken zijn partij te winnen. Twee partijen wsiden remise. De uitslag is weliicht wat ge- flatteerd voor de thuisclub. Aan tal van bor- den werd goed spel vertoond. Ter illustratie plaatsen we de partij aan het 2e bord, waar de voorvechter van Clinge een spelopbouw laat zien die het beste doet verwachten voor de toekomst. Wit: E. Plasschaert. Zwart: J. Kaan Dz. 1. 32—28 18—2i3 2. 33—29 23X32 3. 37X28 19—24 Zo ontstaat het bekende afruilspel der Chef- Noeud variant. Een goede voortzetting is ook 1722 en 11X22, gevolgd door 1318 er l9—23. 4. 39§3 14—19 5. 44—39 20—25 6. 29X20 25X14 zich uit te spreken over de bouwplannen voor de nieuwe openbare school te Sluiskil. Bungemeester en Wethouders nemen den post voor officieele ontvangsten, no. 50 waar op f 50 is uitgetrokken terug. Daarover is dan een herstemming niet meer noodig. De heer RIEMENS verklaart zich bereid zijne voorstellen betreffende verlaging der posten, waarover de stemmen hebben ge- staakt, eveneens terug te nemen. Hoofdstuk XVT. Geldleening. Inkomsten 456. Geldleening. Memorie. De gemeentebegrooting wordt alsnu vast gesteld met een post voor onvoorziene uit gaven van f 5136,09. In de vaststelling der gemeentebegrooting is ook ibegrepen de vaststelling der begrooting voor 1939 vay de vrijwillige brandweer; van het gemeentelijk Woningbedrijf van de commissie tot wering van schoolver- zuim in de kom en die te SluiskilDriewegen; voorts de afwijzing van een verzoek om subsidie van de Nationaal Christelijke Geheel- onthoudersvereeniging afd. Terneuzen en van de mondharmonicavereeniging ,,Intemos" te Sluiskil. Tevens is als vervallen beschouwd het voor stel tot invoering eener Wegenbelasting, doch is opnieuw vastgesteld de verordening op de heffing en invordering eener rioolbelasting, overeenkomstig de bestaande redactie. Ingetrokken is het voorstel tot een hoogere schoolgeldheffing, doch de bestaande verorde ning opnieuw vastgesteld. Vastgesteld werd het voorstel betreffende vaststelling der Precario-verordening, de ver ordening tot het heffen van opcenten op de Personeele Belasting, de verordening op de heffing van opcenten op de Gemeentefonds- belasting. Al deze besluiten werden genomen met al- gemeene stemmen. 16. Omvraag. a. De heer VAN HECKE vraagt of Bur gemeester en Wethouders niet zouden kunnen zorgen voor een lamp in de Tuinstraat aan de zijde van de Axelsche straat en dat ook 's naehts te laten branden. Voorts zou hij ook meer.zorg wenschen bij het aanleggen van straten. Het is nu voor gekomen, dat er 6 huizen al geheel klaar waren, doch dat de straat nog niet klaar was en de leidingen voor licht, gas of water ook niet gelegd konden worden omdat het peil der straat nog niet zoo hoog lag, dat die gelei- dingen zonder gevaar voor vemieling konden worden gelegd. Hij wil waarschuwen voor het verleenen van te veel dispensaties, want wat worden daarvan de gevolgen. De weg naar de hel gaat over mooi plaveisel, maar als de kapitein zijn soldaten te veel toegeeft, krijgt hij op den duur een slecht leger. En hier worden de huurders of eigenaars der hui zen er de dupe van. b. De heer RIEMENS herhaalt thans, dat hij in de namiddagzitting zich te scherp heeft uitgelaten over de gestes van de Ned. Herv. diaconie in het verleden, en die woorden terug- trekt. De VOORZITTER sluit de vergadering. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnS's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermekien. WENKEN VOOR DE WINTERMAANDEN. Bij kippen die veel binnen en wat dicht op elkaar zitten doen zich vaak vervelings- verschijnselen voor die erg nood'lottig kunnen worden. De lichtste gevallen zijn veeren- pikken, de ergste kannibalisme. Het komt n.l. voor, dat kippen om te leggen niet de legnesten opzoelken doch op den grond blijven zitten. Zoodra, wat bij vette kippen gemak- kelijk gebeurt de cloaka min of meer uitge- stulpt wordt vallen dan de andere kippen daarop aan en het is ongelooflijk hoe een der- gelijk slachtoffer dan gehavend wordt. Er wordt aan de ingewanderi gepikt en gerukt tot alle darmen naar buiten getrokken zijn en verslonden. Bij kippen zitten n.l. de dar men betrekkelijk los en de poeliers weten dan ook, zonder de buikholte te openen door een kleine vingerbeweging de darmen geheel uit het lichaam te trekken. Daarbij breekt de darm dan vlak achter de maag af. Welnu, dat kunstje halen de kippen uit en het slacht offer sterft onder inwendige veribloeddng. 7. 34—29 12—18 Wij zouden de voorkeur geven aan 17 —22 en 11X22. 8. 50—44 7—12 9. 41—37 1—7 10. 37—32 14—20 11. 40—34 19—24 Met 2024 en 15X24 had zw. hier op een Hollandse partij kunnen aansturen. 12. 4440 20—25 13. 29X20 25X14 14. 34—29 14—1.9 15. 39—34! Juist! Wit toont in dit spelgedeelte zeer ge- zonde positie-opvattingen en verzekert zich telkenmale van een hechte plaats op het cen- trum. 15. 18—23 16. 29X18 12X23 17. 34—29! 23X34 18. 40X29 10—14 19. 4944 510 20. 44—40 7—12 21. 4641 17—21 22. 31—27 12—18 23. 41—37 14—20 24. 37—31 10—14 25. 27—22 18X27 26. 31X22 11—17 Dit had o.i. nog wel de tijd. Zw. 21— -26 ver- diende de voorkeur om daarna het spel op schijf 22 te gaan richten. 27. 22X11 16XT 28. 36—31 21—26 29. 32—27 26X37 30. 42X31 2024 31. 29X20 15X24 32. 47—42 Niet 2722 wegens zwart 24—29; 13—19 en 9X36. 32. 13—18 33. 2822 7—12 Ook 19i23 was speelbaar. Op 1823 was vermoedeliik 3329 gevolgd. 34. 22X13 35. 40—34 36. 33—29 37. 38X29 38. 43—39 39. 39—33 'Had dit- zo'n haast 40. 29X20 41. 34—30 42. 42—38 43. 4540 9X1S 14—20 24X33 2—7 19—24 20—25 25X14 8—13 6—11 11—17 Deze verschrikkelijke operatie geschiedt vaak zoo handig dat de eigenaar geen druppeltje bloed ziet en alleen maar een doode kip vindt. Bij opening blijkt dan wat er gebeurd is. Van- daar dat het gevaarlyk is als de kippen op den grond leggen. Als de kippen eenmaal de<n smaak te pakken hebben vallen ze elkaar hoe langer hoe meer aan en wee dan de zwakken Het is daarom goed in de hoeken van het hok onder de mestplanken ook nog een paai legfiesten aan te brengen. Hier zitten dan de grond-legsters rustig en ongevaarlijk. Hoewel de kippen in den winter minder last hebben van parasieten als in den zomer is het toch gewenscht, dat er voortdurend een stof- bad ter beschikking staat in het hok en dat dit van tijd tot tijd ververscht wordt. Naast de huisvesting is in den winter de voeding van het grootste belang. Buiten valt niet veel meer te halen voor de kippen, heit dierenleven en het plantenleven in de nat/uur is in rust, worrnen, insecten, slakken, rupsen, jonge, groene scheuten, niets is meer te krfy- gen. Aan den eenen kant dus afwezigheid van eiwitbronnen, vitaminen en mineralen en aan de anderen kant juist een zeer verhoog- de behoefte aan die stoffen. De kippen moe ten veel eieren leggen en het zonlicht, dat uit de vetten der huid vitamine D vormt, ont- breekt. Alleen een doelmatige voeding kan dan ook de dieren aan den leg en in conditie houden. Ontbreekt er wat aan het voer dan treedt al gauw een lichte rui op en voor weken zijn de dieren dan van den leg. Ook kunnen de dieren totaal verzwakken en wor den gevoelig voor allerlei smetstoffen. Dat kan zoo ver gaan, dat zelfs tegen diphtherie geente kippen hun weerstandsvermogem ver- liezen en ondanks de enting toch diphtherie krijigen. Snot is al een van de eerste teeke nen die op ongunstige huisvesting of voeding wijzen. Vandaar dus voor de legkippen bijzondere zorg aan de samenstelling van het voer be steed en dit geldt nog veel sterker voor de aanstaande fokdieren. Een fokker moet niet alleen eieren leggen, maar moet eieren leggen die beladen zijn met de noodige levensstoffen voor een ontwikkelend kuiken, in hoofdizaak dus verschillende vitaminen en mineralen. We kunnen wel zeggen, dat pas de modeme voedingsleer de moderne pluimveehouderjj in den winter mogelijlk gemaakt heeft. Daardoor hebben -we geleerd het pluimvee de benoodigde stoffen, eiwitten, vitaminen en mineralen in voldoende mate toe te dienen. Natuurlijk moeten ook de granen niet vergeten worden Deze leveren als het ware de verbrandings- stoffen van het lichaam, ze leveren de warmte die het dier voor zijn levensprocessen noodig heeft. Als regel is het meelvoer zoo samen- gesteld, dat het ongeveer de helft van het dagrantsoen moet uitmaken en dat de andere helft door het graanvoer geleverd wordt. De gewone leghorns in vollen leg eten ongeveer 55 gram graanvoer en 55 gram meelvoer per dag, de eene eet wat meer de andere wat minder. Bij koutf weer is het goed wat meer mais te geven, terwijl men de meelvoeropname sterk bevorderen kan door 's morgens een maaltijd met lauw water rul aan gemaakt meel te verstrekken. Van tijd tot tijd moet men enkele dieren eens in de hand nemen om na te gaan of ze wel goed in conditie blijven. Nog beter Is het ze te wegen. De kippen mogen in dezen tijd van het jaar in geen geval afvallen in gewicht. Kippen die gewend zijn buiten te loopen pik- ken daar vaak nog veel groene plantendee- len vooral gras op. Als het gras te lang Is volgen vaak doodelijke krop- en maagverstop- pingen, daar het taaie gras slecht verteerd wordt. Gaat men nu zulke kippen vasthou- den dan staat men verbaasd hoeveel ze opeens meer eten. Ze zullen dan n.l. hun krop met meel- en graanvoer, waar ze anders deze voor een deel met gras vulden. Naast goed voer moeten we het grit, liefot gewone gemalen schelpen, niet vergeten. Leg- gende hennen hebben veel kalk noodig en deze halen ze uit de koolzure kalk waaruit de schelpen bestaan. De aanstaande fokdieren eisehen nu bij zondere zorg. We moeten van al deze hen nen van tijd tot tijd eens een ei openmaken en letten op de kleur van den dooier. Als er hennen bij zijn die eieren leggen met opval- lend bleeke dooiers dan moeten we deze niet in de foktoomen opnemen. Dieren die thans reeds opvallend bleeke beenen of oogen krij gen deugen eveneens niet voor de fokkerrj. Tenslotte is het nu de tijd alle dieren op pullorum te laten onderzoeken en alle positief reageerende dieren direct op te ruimen. Is het percentage hooger dan 1 dan is het noodig het onderzoek in Januari te herhalen. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden. 44. 40—34 45. 33—29 46. 30—25 47. 34—30 Zie diagram. ZWART 1 13—19 4—10 7—11 17—22 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit 2924 zou zw. dwingen tot 1923 en op 2419 volgt dan 1117; 22X42 en 1823 met goed spel voor zwart. Het loont echter de moeite wit 2420 eens te onderzoeken. In de partij verliep het spel aldus: 48. 31—26 22X31 49. 26 X 37 11—17 50. 30—24 19X 30 51. 35X24 10—15 52. 37—31 Dit is tijdverlies. Nodig was 3833 en daar na zonder uitstel 2420, 29X9 en 3329. Of dit wint, is bijzaak. Het was in elk geval de enige mogelijkheid een voordelig eindspel te krijgen. 52. 17—22 53. 38—33 14—19 54. 24X13 18 X9 Remise. Er kon nog volgen 2520 en 29X20, beant- woord door zw. met 914 en 3X14. Ook andere varianten leiden tot remise.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 8