buitenland TERNEUZEN, 19 DECEMBER 1938. GEMEENTERAAD. BRANDADARM. Ruwe Huid pi IDAI Ruwe Handenl Ruwe Lippen Doos 30 cent" HET COUPEEREN VAN STAARTEN. HOEK. SAS VAN GENT VLISSINGEN. Van onze Adverteerders RECHTSZAKEN. eii de gezamenlijke havenfirma's evenmin. Alleen hulp van den Staat kan nier UiiKomst brengen. ue uitzonderqjke lugging van cleze havenatad en het feit, dat deze stad zeer ge- dupeerd is door ae verwerping van ner iveaer- landsch-iBeigiSche verdrag, wd.arin de beiang-en van deze havens waren gewaarborga, zijn weilicnt ook redenen om hier de neipenae hand te bieden. L>e terreinnuur aan de haven schijnt bo- vendien aan den hoogen kant te zijn; de Mmisier zegt hiervan alleen, dat deze geens- zin hoog is, vergeleken met 't genot, dac ver- kiegcii woi'dt. Mynheer de Voorzitter! A1 mag het dan waa: zijn, dat de toescand van de naven van Terneuzen niet de oorzaak is van den zorg- lijken oconomischen toestand aldaar, toch is het een ieit, dat deze een van ae belangryk- ste oorzajven is. Ik vertrouw, dat de Minister deze aangeiegenheid nog eens zai overwcgen, opdat ook het meuwe havenbassin wordt ge- maakt tot een werkeiijk bruiaoaie haven. De heer VAN SLhnuNMyn derde opmer- king heett betrekking op de Axeische brug over het kanaal van Terneuzen. Ik kan de methode, weike hier is toege- past, van afwenLeling van kosten van het Rijk naar provincie en gemeente niet bewon- deren. 'De Minister wilde slechts tot vernieuwing van de Axeische brug oveigaan, als de pro vincie en de gemeente Terneuzen bereid ble- !ken in de kosten elk 10.000 bij te dragen. Tegen dit voorstel is zoowel in den raad van Terneuzen als in de Provinciale Staten van Zeeland ernstig verzet gerezen. Men heeft zich ten slotte noodgedwongen met het voorstel vereenigd, omdat de vernieuwing van de brug nu eenmaal geen langer uitstei kon verdragen. Reeds lang voldeed deze brug niet meer aan redelijke eischen. Ik zou voor het standpunt van de Regeermg iets kunnen gevoeien, als hier niet zoo duide- lijk van een Rijiksbouwwerk sprake was. De brug ligt over een Rijkskanaal en is een Rijks- brug. Nu beroept de Minister zich in de Memorie van Antwoord er op, dat vernieuwing van de brug slechts noodig is geworden in verband met de hoogere eischen, welke aan de provin- cialen weg werden gesteld. Dat is naar mijn meening niet juist. Reeds lang verkeerde de brug in desolaten toestand. De Minister erkent dat even later ook, wanneer hij zegt, dat vernieuwing met het oog op den toestand, waarin de brug ver keerde, toch binnenkort noodig zou zijn. Ooik het argument, dat de nieuwe brug breeder wordt dan de oude, snijdt geen hout. Tot verbreeding moest in ieder geval worden besloten; voor het moderne verneer was ze veel te smal. Als de Minister zijn houding niet wijzigt, is men in Zeeland er slecht aan toe. Ten slotte, mijnheer de Voorzitter, een kort woord over de haven van Terneuzen. Het zal den Minister bekend zijn, dat "aan de outillage van deze haven heel veel ont- breekt. Een drietal moderne electrische kranen vindt men slechts op de kaden, bij de oude havens. De overige kranen zijn totaal verouderd en voldoen dan ook niet meer aan de eischen welke tegenwoordig aan lossing worden ge steld. De lossing vra.agt veel te veel tijd. Aan het nieuwe havenbassin, met een kade- lengte van 625 M. ontbreken de kranen ge- heel. De gemeente Terneuzen is financieel niet in staat de outillage op peil te brengen; dit geldt niet alleen voor de nieuwe, maar ook van de oude haven. Het gevolg van deze onvoldoende outillage is, dat het havenver- keer zich van Terneuzen naar andere plaatsen verplaatst. Wij zien deze gevolgen in de groote werk- loosheid, waardoor Terneuzen wordt getroffen. Vindt de Minister in een en anaer geen ter- men aanwezig tot ingrijpen? Kan de Minister niet bevorderen, dat, in overleg met den Minister van Economische Zaken, het Werkfonds wordt ingeschakeld om de vereischte outillage tot stand te brengen en aldus van het nieuwe bassin een werkeiijk bruikbare haven te maken? Deze quaestie is niet alleen voor Terneuzen, maar voor een groot deel van Zeeuwsch- Vlaanderen, als achterland van deze haven- plaats, van groot belang. De heer VAN BlTlTREN, Minister van Waterstaat: Over de haven van Terneuzen heeft de heer Van Lidth de Jeude gesprokeq en zich daarbij aangesloten bij het standpunt der Memorie van Antwoord, terwijl de heeren Mes en Van Sleen een eenigszins ander geluid deden hooren. Waar de heer Mes speciaal sprak over de nieuwe haven, moet ik toch zeggen, dat daar- van in het Voorloopig Verslag met geen woord is gerept. In het Voorloopig Verslag was alleen sprake van de outillage der haven in het algemeen. Het blijkt nu, dat de heer Mes in het bijzonder doelt op de kranen bij die nieuwe haven en zoo ook de heer Van Sleen. Ik mcge er echter op wijzen, dat een haven in wezen een onderneming op economische basis is, waarin men dus geen gelden mag investeeren zonder eenig redelijk uitzicht op revenuen, want anders zouden er aan de uit- breiding der outillage moeilijk grsnzen zijn. Wanneer men er op zou aandringen, dat het Rijk zonder economischen grondsl'ag geld zou blijven fourneeren, zou dat m.i. een verkeerde politiek zijn, die men dan ook in andere ha vens niet volgt. Wanneer echter blijkt, dat hier een behoefte is, voor welker voorziening men geld over heeft iets voor niets wil iedereen wel heb- ben en de quaestie dus is de economische sfeer ligt, dan ben ik overtuigd, dat een op- lossing wel te vinden is, bijv. door financie ring van die kranen udt het Werkfonds of op andere wijze. Maar ik herhaal nogmaals er kan alleen iets tot stand komen, wan neer bij het plaatsen van die kranen er een redelijk uitzicht is op passende revenuen, uit het gebruik dier kranen voortvloeiend. Het komt mij voor, ook in vergelijking met andere havens, dat dit de juiste politiek is. Wat de Axeische brug betreft, moet ik tot mijn spijt van standpunt verschillen met den geachten afgevaardigden den heer Van Sleen. Deze geachte afgevaardigde stelt het aldus voor: het gaat hier om 'n Rijksbrug, dus moet het Rijk alle kosten betalen. In beginsel is het inderdaad juist, dat, waar het hier een Rijkswerk betreft, het Rijk de brug moet ver- nieuwen. Maar wanneer die brug een belang- rijke functie vervult in het gemeentelijk ver- keer, is het toch volkomen redelijk, dat de gemeente hiervoor bijdraagt? Wanneer de bijdrage zdd laag wordt gesteld, dat de ge meente 10.000 bijdraagt en de provincie ook f 10.000, op een totaal kostencijfer van 170.000, dan geloof ik niet, dat men kan zeggen, dat hier te veel gevergd wordt. Het eenigszins absolute standpunt, dat de geachte afgevaardigde bepleitte, zou er toe leiden, dat het Rijk niet ten voile zou voldoen aan de verkeerseischen, die gesteld moeten worden. Het is hier een zaak van gemeente lijk en provinciaal verkeer, welke gediend moet woiden, en wanneer daaraoor bepaalde eischen gesieid worden, aan vind ia een Kierne bijdrage van de gemeence en de provincie mec onbillijk. De heer vAN SDEBN: Hebt u de verslagen van den raad gelezen? De heer VaN BUUREN, Minister van Waterstaat: Ik moet den geachten afgevaar digde mededeelen, dat ik die niet gelezen heb. Ik kan aiieen zeggen, dat de raad zich bereid heeft verkiaard ae bijdrage te verleenen. SPAANSCH DORP IN PUIN. Ruim veertig bommenwerpers van Franco's luehuiiacini ne^Den vr.jdag en Donderdag het dorp nu Teieno, op tien K.ivf. ten "Noorden van Tortosa geiegen, aan den weg naar Bar celona, gebomoaiaeerd. Het dorp werd ge- heel in puin geschoten. Het aantal dooaen en gewonaen bedraagt ruim honderd. Dit grooce aantal slachtoifers is veroorzaakt door het feit, dat de bommenwerpers op geringe boogte boven de stiaten van net dorp vlogen en ae inwoners met mitrailleurvuur bestook- ten. BELGIis ORGANISEERT ZIJN LUCHT- VERDEDIG1NG. De ministerraad heeft zijn goedkeuring ge- hecht aan een wetsontwerp, waarbij de regee- ring volmacht wordt gegeven de noodige maatregeien te trelien voor de organisatie van de luchtverdediging. Er is voorzien in een crediet van 600 mil- lioer francs. De regeering zal op 30 April rekenschap moeten aneggen van het tot stand gebrachte werk. Het crediet zal in de eerste plaats woiden besteed voor de aanschaffing van luchtafweerkanonnen. Tevens heeft de ministerraad zijn goedkeu ring gehecht aan het ontwerp van een ko- ninklijk besluit, betreffende het heffen van een speciaal recht, ter hoogte van 2 pet., op invoervergunningen. „ARISEERIN GEN". De Berlijnsche Kamer van Koophandel heeft tusschen 27 April j.l. den dag waarop de be treffende verordening verscheen en 31 Oct. haar oordeel in 928 aanvragen tot „ariseering" van Berlijnsche winkels en zaken uit Joodsch bezit moeten geven. In 649 gevallen of 69.9 pet., van het totaal heeft de Kamer haar goed keuring aan de voorgestelde verandering van eigenaar gehecht. In de op Donderdag 22 Dec. a.s., des na- middags 2 ure te houden openbare vergade- ring van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun ten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming onderwijzeres aan de open- bare u. 1. o. school. Op de voordracht komt als eenige candidate voor mej. E. M. J. van Don- kelaar te Zeist. 4. Voorstel van Burg, en Weth. tot het ingevolge het 2e lid van art. 25 der Nijverheidsonderwijswet noodig oordee- len tot het oprichten van een Land- bouwhuishoudschool vanwege de Z.L.M. 5. Idem tot wijziging van de verordening op de Keuringsdienst van Waren. 6. Idem tot het bouwen van een openbare lagere school te Sluiskil. 7. Idem tot het bouwen bij de remise van eenige kantoorlokalen voor den dienst van gemeentewerken. 8. Idem tot het wijzigen van de begroo- ting dienst 1938. 9. Onderzoek geloofsbrief van het benoem- de lid van den raad O. A. J. Stockman. DE FELLE VORST EN DE WATERLEIDING Een waarschuwing. Naar wij vernemen heeft men in verschil- lende perceelen reeds te kampen met moeilijk- heden tengevolge van een bevroren waterlei- ding. Ter voorkoming van die moeilijkheden is het gewenscht, dat men des avonds voor men ter ruste gaat: le. de hoofdkraan in den meterput, kelder, kelderkast of waar die zich ook bevindt, naar rechts dicht draait; 2e. moet men alle tapkranen openzetten en stortbakken of reservoirs leeg laten loopen; 3e. moet het aftapkraantje bij de hoofd kraan opengezet worden. Als dan al het water weggeloopen is, moeten alle tapkranen weer gesloten worden. Des morgens kan men dan eerst de hoogst ge iegen tapkraan een eindje openzetten en daar- na ook de hoofdkraan langzaam worden ge- opend. Men deelt ons mede, dat ook sterk is aan te bevelen om in den meterput, kelder of kelder kast de leiding voor de hoofdkraan zelf te omwikkelen met krantenpapier en geheel in te pakken. In den meterput doet men goed een stroozak te leggen, die den geheelen put vult. Aan degenen bij wie de waterleiding reeds bevroren blijkt, is aan te raden zich zoodra mogelijk tot een installateur te wenden. Het is thans voor de eerste maal, dat we sinds de ingebruikstelling der waterleiding strenge vorst meemaken. De meesten hebben er in dit gewest nog geen ervaring van gehad. Wij achten daarom bovenstaande waarschu wing gewenscht. Het opvolgen der wenken vordert wel eenige moeite, doch het voor- komen van de onaangenaamheden en boven- dien de groote schade van een bevroren wa terleiding zijn die moeite wel waard. Gisteren tegen 4 uur werd de politie alhier gewaarschuwd, dat zich in het cafe ,,De Beurs"' van den heer Van den Acker in de Nieuwstraat een uitslaanden brand voordeed en dat de brandweer reeds was gealarmeerd. De politie spoedde zich met een minimax uaarheen, terwijl ook spoedig de uitrukwagen ter plaatse kwam. Het bleek, dat een der rookgeleidingsbuizen van de kachel in het cafe roodgloeiend stond, als een gevolg van het in brand geraken van het zich daarin verzameld hebben schoorsteenroet, als een gevolg van den fellen trek die in den schoor- steen zat. Men heeft de buizen der rookgeleiding uit elkaar weten te krijgen en ze daama schoon- gemaakt, waarna alles in orde was. Noch met den minimax, noch door de brandweer, be- hoefde te worden gespoten. WINKEDSLUrriNG. Er verschijnen dezer dagen in verschillende bladen berichten over winkelsluitingen. Deze doen naar ons in verband met vragen blijkt, misverstand ontstaan, daar de regelingen niet in alle gemeenten gelijk zijn. Voor Te'rneuzen bestaat op 26 en 27 en ook op 31 December geen winkel- sluiting. PHILIPS REIZENDE DEMON STRATIEZAAL. Wij brachten j.l. Vrijdag een bezoek aan de in de Van Steenbergeniaan alhier opgestelde reizende demonstratiezaal van Philips te Eind hoven. De bezoekers werden daar verwelkomd met een vroolijken marsch uit de luidsprekers en toen we den wagen betreden hadden, wer den we aanstonds getroffen door het prettige licbt, dat hier diffuus en zonder dat eenige lichtbron waarneembaar is, van de lichtge- sc.hilderde kap naar beneden straalt. De op- lossing van dat vraagstuk is eenvoudig. Ter weerszij van het interieur staan allerlei ma- quettes, kleine nabootsingen van de kamers van een woonhuis opgesteld. Daarin worden gedemonstreerd verscmliende mcgelijkheden van verlichting, die de gezelligheid en het comfort der kamers op het gebied van ver lichting, tot het hoogst mogelijke peil opvoe- ren. Op deze wijze worden in den wagen allerlei verlichtingsmogelijkheden voorgetoo- verd. Van bijzondere waarde kwam ons voor de gedemonstreerde etalageverlichting, vol- g(:ns oud-recept, waarbij het licht der ballon- netjes den kijker de ocgen verblind, waardoor hjj het geetaleerde moeilijk of althans onder ongunstige omstandigheden beziet, en dan de metamorphose in een moderne etalage, waar bij de verlichting van uit een niet waarneem- bare bron komt, doch al de,geetaleerde voor- werpen zoodanig worden belicht, dat zij goed en in hun echte kleuren naar voren treden. Zoo worden daar in een beperkte ruimte op verlichtingsgebied een groot aantal mogelijk- heden gedemonstreerd. Tenslotte onderwerpen we ons nog aan de proef met de optoscoop, een instrument, waar bij men zelf bepalen kan, hoeveel licht onze oogen voor een bepaalde werkzaamheid noodig hebben. De gegevens van de optoscoop kan men zelf controleeren met de kleine Weston lichtmeter. Hiermede kan men de verlich- tingssterkte als de warmte met een ther mometer meten. Ook de meeste instal- lateurs beschikken tegenwoordig naar men ons mededeelde over een dergelijke ,,licht- thermometer" en verrichten lichtmetingen gratis voor iedereen, die er belang in stelt, te weten hoe de verlichting thuis is. Het wageninterieur werd des avonds na het beeindigen der demonstraties in een film- cabine veranderd. Aan de achterzijde bevindt zich dan een projectiedoek, waarop interes- sante en leerrijke films van buiten-af voor het publiek te zien zijn, doch in verband met de ingetreden felle koude was de belangstelling voor een filmvertooning in de open lucht be- grijpelijker wijze niet groot. WEDSTRIJD KRING ZEELAND NED. CHR. GYMNASTIEKVERBOND. Zaterdag 1.1. werd alhier in het gebouw Emmanuel een wedstrijd gehouden vanwege den kring Zeeland van het Ned. Chr. Gym- nastiekverbond. Aan dezen wedstrijd werd deelgenomen door vier Zeeuwsche vereenigingen n.l. door O. K. K. te Goes, C. K. W. O. te Vlissingen, O. N. A. te Biezelinge en E. M. M. te Terneuzen. De voorzitter van E. M. M., tevens voor zitter van den kring Zeeland, de heer P. K. Dees, opende dezen middag door voor te gaan in gebed. In zijn openingswoord heette hij alien harte- lijk welkom. Het verheugt hem dat deze wed strijd te Terneuzen plaats vindt. Speciaal heette hij welkom Dr. L. J. Cazemier, als eere-voorzitter, en hoopt, dat ook bij deze gymnastiekvereenigingen de invloed van een predikant ten goede zal komen. De heer Dees sprak er zijn vreugde over uit, dat ook de burgemeester van Terneuzen, de heer Mr. P. Tellegen, zooals steeds, ook thans, door zijn aanwezigheid blijk wilde geven van zijn belangstelling voor de alge- meene ontwikkeling en opvoeding der jeugd. Spreker was zeer dankbaar voor de door hem beschikbaar gestelde medaille. Spreker heeft de zekerheid al de Zeeuwsche vereenigingen achter zich te hebben als hij zegt te hopen, dat deze middag speciaal zal bijdragen tot het oprichten van een Chr. Gymnastiekvereeniging te Zaamslag. Dat hiertoe plannen bestaan blijkt uit de aanwe zigheid van Ds. Korevaar van Zaamslag, wien spreker het beste sucoes toewenscht. Spreker hoopte, dat de deelnemende veree nigingen elkander eerlijk zouden bekampen en hun aevies hoog zouden houden door de vriendschap tusschen de vereenigingen hech- ter en sterker op te bouwen. Na het openingswoord van den voorzitter, dat met applaus werd begroet, begon men met de wedstrijden, die een zeer aardig en vlot verloop hadden. Overal zag men opge- wekte gezichten. Daar de grootte van de zaal het toeliet dat er steeds met drie ploegen tegelijk kon worden gewerkt, waren deze wed strijden nog betrekkelij'k vlug afgeloopen. Vooral bij de oefeningen aan den rekstok en op de brug waren verscheidene mooie staaltjes van lenigheid, terwijl ook de vrije oefeningen hiervoor niet onder deden. Terwijl de jury haar best deed om den uit- slag zoo vlug mogelijk te kunnen meedeelen, vermaakte men zich in de zaal op aangename wijze. Het bleek wel dat de vereenigingen nog al aan elkaar gewaagd waren, daar het versohil in puntenaantal zeer klein was. Of- schoon de heer Dees het natuurlijk een groote eer had gevonden, dat de wisselbeker in Ter neuzen was gebleven, meende hij toch eere wie eere toekomt de winnende vereenlging te moeten toewenschen, dat zij het bij deze eerste overwinning niet zouden laten. De beker werd voor dit jaar eigendom van O.K.K. te Goes, welke vereeniging met 278% punt deia eersten prijs won. De tweede prijs kreeg C.K.W.O. te Vlissingen met 276% punt; de derde prijs E.M.M. met 275% punt, terwijl de troostprijs werd uitgereikt aan O.N.A. te Biezelinge. Er waren 6 medailles voor per- soonlijke prijzen beschikbaar; hiervan kreeg Terneuzen er 3, Goes 3 en Vlissingen 1 me daille. Na de uitreiking der prijzen werden de deel- nemers uitgenoodigd aan een koffietafel in het Hotel du Commerce", waar het, evenals gedurende den geheelen middag, zeer gezellig toeging. N ATUURVERSOHIJN SEL. Sedert een drietal dagen doet zich op het water, voornamelijk het buitenwater, het merkwaardig natuurverschijnsel voor, dat een zware damp van de oppervlakte opstijgt. Het water, dat door het zachte weer der laatste weken een mil'de temperatuur heeft, gaat door de bovenliggende zeer koude luchtlagen tot verdamping over, waardoor de zware nevel, dien we thans waamemen, ontstaat. Dat dit verschijnsel zich zeer zelden voordoet, blijkt wel hieruit, dat iemand, die toch reeds een dertigtal jaren de Westerschelde bevaart, het nog nimmer heeft waargenomen. Ook schijnt het zoutgehalte van het water op de verdam ping van invloed te zijn, daar zich op de Oos- terschelde niet zooveel damp vertoont als op de Westerschelde. SCHADE VARIN GEN. Het Belgische motorschip ,,Rend Paul" is bij het alschutten op een der sluisdeuren van de Westsluis geloopen met het gevolg, dat deze licht beschadigd werd. Na een cautie- stelling van f 50 kon het schip de reis naar Newport voortzetten. Bij het invaren van de Westsluis alhier is het van Barry komende Engelsche stoom- schip ,,Windsorwood" in aanraking gekomen met het remmingswerk van de sluis. De scha de wordt geraamd op f 100. De .Windsor- wood" heeft de reis naar Gent voortgezet. MOTORSCHIP AUGUST". Het reeds gemelde Nederlandsche motor schip August", dat op den Oostelijken haven- dam der middelhaven omhooggevaren was en met sleepboothulp vlotgetrokken is, blijkt da- nig beschadigd te zijn. In ruim I is een groot gat ontstaan. De sleepboot ..Holland" ligt langszij en pompt het binnendringende water weg, terwijl over het lek een reddingszeil aan- gebracht is. A.s. Dinsdag wordt de lading kolen overgeslagen in een lichter, waarna de August" op de scheepswerf alhier gerepa- reerd zal worden. (Ingez. Med.) CANDID AATSEXAMEN ELECTROTECHNISCH INGENIEUR. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het candidaatsexamen electro- technisch ingenieur de heer V. J. M. de Blieck te Koewacht. CENTRALE HENGSTENKEURING. De centrale hengstenkeuring in Zeeland zal worden gehouden te Goes op 16 Februari. VERGISSING VAN EEN ONTVANGER BIJ HET UITBETALEN VAN GELDEN. Donderdagmorgen j.l. passeerden, meldt de Midd. Crt., twee Belgen met een personen- auto de BelgischNederlandsche grens via het grenskantoor Kapellebrug. Onder het vol doen van de daarvoor vereischte formaliteiten behoorde ook het storten van een geldsbedrag als causiestelling voor het vervoeren van de auto naar Nederland. Des avonds keerden de reizigers met hun auto naar Belgie terug en passeerden weer het grenskantoor teneinde het cautiebedrag van den grensontvanger terug te ontvangen. Op een wisselkantoor ter plaatse bleek den Belgischen reizigers dat de grensontvanger zich bij de terugbetaling van het cautiebedrag had vergist en inplaa.ts van den, twee bankbiljetten van f 100 had terug- betaald. Men achtte het blijkbaar niet nood- zakelijk den ontvanger op zijn vergissing op- merkzaam te maken en hem het geld terug te geven. Ook de ontvanger had inmiddels zijn vergissing bemerkt en stelde de plaatse- lijke politie met een en ander in kennis. Deze stelde te Antwerpen met behulp van de Bel gische politie een onderzoek in, en wist de rei zigers op te sporen. Ook wist de politie hen tot teruggave van het teveel uitbetaalde billet van 100 te bewegen, welk bedrag daama aan den betrokken grensontvanger werd teruggegeven die zooals te begrijpen is, in zijn nopjes was omdat zijn vergissing voor hem een schadepost had kunnen beteekenen. Zooals men zich zal herinneren werd, ten einde in hoogste instantie een uitspraak te verkrijgen, inzake het coupeeren van paarden- staarten, onlangs tegen een veearts te Krui- ningen, procesverbaal opgemaakt wegens die- •renmishandeling, nadat deze een hem toe- behoorend jong paard had gecoupeerd. Een en ander geschiedde in tegenwoordig- heid van diverse autoriteiten. Naar we thans vernemen zal de behande ling der strafzaak plaats hebben ter open- bare terechtzitting van de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg op 6 Januari a.s., des namiddags, en zijn in deze zaak eenige getuigen en deskundigen gedagvaard. BABY WORGT ZICH BUNA. De echtgenoote van den heer Van B. te Amemuiden schrok, meldt de Vliss. Crt. hevig, toen zij, na eenigen tijd buiten de kamer geweest te zijn, hierin terug kwam en ont- dekte dat haar baby van circa 3 maanden, zichzelf bijna geworgd had met een kleeding- stuk, dat om zijn halsje gedraaid was. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen. De kleine, waarvan de levensgeesten bijna ge- weken waren, kon nog juist van een wissen dood gered worden. Begrijpelijk was de moe- der door deze gebeurtenis danig van streek. Propaganda-avond. Zaterdag hield de afdeeling Hoek van den modemen landarbeidersbond een gezelligen propaganda-avond, waaraan medewerking werd verleend door de Arbeiderszangvereeni- ging van Terneuzen en waarin als spreker op- trad de bestuurder Tiggelaar. Ook werd ge heel belangeloos medewerking verleend door een klein blaasorkest, dat ter afwisseling voor enkele vroolijke nummertjes zorgde. Nadat de voorzitter met een kort, maar pittig woord deze bijeenkomst had geopend, werden door de Arbeiderszangvereeniging en kele nummers ten gehoore gebracht, alsook een declamatie door den heer Meeussen, die dit op zeer voortreffelijke wijze deed. Daarop was de beurt aan den heer Tiggelaar, die in duidelijke trekken het nut van onze organisa tie naar voren bracht en de aanwezigen er op wees, wat het zou geweest zijn op den dag van heden, als er geen organisatie geweest was. Tevens wees hij er op, wat te wachten staat in het toekomstige voorjaar. Hij zeide. het zal nu niet gaan over verhooging van loonen, maar om het tot stand houden van de nu geldende loonen voor Zeeuwsch-Vlaande- ren. Want, zeide hij, heeft de voorzitter van de Z. L. M. niet op een vergadering gezegd, dat de loonen der arbeiders van nu veel te hoog (zegge te hoog) zijn voor de boeren, waaraan deze ten gronde zullen gaan, wat volgens spreker een zeer onjuiste aanduiding is. Immers zijn de loonen der landarbeiders in het Noorden des lands een derde hooger dan hier in Zeeuwsch-Vlaanderen; dd&r kan dat wel, waarom zou dat dan hier niet kunnen? Zij krijgen toch precies dezelfde richtprijzen. Daarom wenschte spreker, dat alle ongeorga- niseerde landarbeiders van Hoek, ja zelfs van heel Zeeuwsch-Vlaanderen, zich aanmelden bij de moderne beweging, niet alleen voor de 10 pet. ledenwinst, maarom gezamenlijk het komende gevaar met kracht te kunnen be- strijden. Deze rede, welke onder doodsche stilte aanhoord werd, werd dan ook met een hartelijk applaus beloond. Hierna werd even gepauzeerd, terwijl de Arbeiderszangvereeniging zich gereed maakte voor het opvoeren van het tooneelstuk „Zlj die nableven". Op zeer duidelijke wijze worden de verschrikkingen der groote oorlogen voor het voetlicht gebracht en menigeen der aanwezi gen wordt het te machtig, als zij het weder- zien der zwaar verminkte mannen zien, waar van sommigen het verlies hebben van lede- maten en anderen weer geheel blind zijn, niet eens meer kunnen aanschouwen het verouder- de gelaat van hun moeder of het beweende gelaat hunner vrouw of den lieflijken lach van het in hun afwezigheid geborene kind. Alle hulde dan ook voor de spelers van dit zeer prachtig opgevoerde werk. Nadat nog enkele zangnummers ten ge hoore werden gebracht, sloot de voorzitter dezen gezelligen avond en hoopte hij, dat deze avond zijn nut zal mogen afwerpen, waarop hij nog eens alien bedankte voor de medewer king en een tot weerziens toeriep. Een tooneeluitvoering voor leerlingen der openbare school. Voor op beide avonden uitverkochte zalen (de eerste avond moesten zelfs tientallen per- sonen worden teruggestuurd) hadden Woens- dag en Donderdag de jaarlyksche tooneeluit- voeringen plaats van de tooneelvereeniging ,,Vrijheid-Blijheid", gevormd uit oud-leerlingen der openbare school A. Beide avonden heeft het publiek waar voor zijn geld gekregen en uit het guile applaus en het groot enthousias- me na de voorstelling mag men wel afleiden, dat deze voorstellingen in een behoefte voor zien. Het gebodene stond dan ook alleszins op een hoog peil. Het is op deze plaats niet de gewoonte namen te noemen, maar wij zijn er van overtuigd, dat wij de andere spelers niet te kort doen en zij het ons niet kwalijk zul len nemen, als we zeggen, dat den heer W. Uyt den Bogaard een extra pluim toekomt. Zijn spel was af, en stelde ons voor een aange name verrassing. Tot slot mag zeker een woord van waardeering voor _den leider, den heer J. J. Aarnoutse, niet ontbreken. Ondanks moeilijke persoonlijke omstandigheden, is het hem gelukt, alles prachtig te doen verloopen. Al met al een paar mooie avonden van pro paganda voor een prachtige instelling, de openbare school. Te watergelaten.. Zaterdagmiddag is bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen on der belangstelling van vele autoriteiten en particulieren te watergelaten het motor- vrachtschip .Bantam". De doopplechtigheid werd verricht door mevr. Van Woelderen- Sprenger. Nadat de laatste beletsels waren verwijderd kwam er aanstonds beweging in het circa 12.000 ton groote schip en gleed het onder gejuich van het publiek in zijn element. Het is een zusterschip van de verleden jaar eveneens op de Schelde gebouwde „Brastagi" en van de ,,Weltevreden", die ongeveer tege- lijkertijd bij P. Smit Jr. te Rotterdam werd gebouwd. Kort geleden liep de „Japara" by laatstgenoemde werf van stapel en de Ban tam" is thans de laatste van deze reeks van vier schepen van een voor den Rotterdamschen Lloyd geheel nieuw type. De beide eerste vaartuigen, die reeds in de vaart zijn, voldoen uitstekend. De passagiersverblijven zijn bij deze schepen bijzonder smaakvol ingericht. Op de vrijgekomen helling zal binnenkort eveneens voor rekening van den Rotterdam schen Lloyd, de kiel worden gelegd van het bruto ongeveer 21.000 ton metende snelvaren- de passagiersschip, dat nu nog bekend staat onder het bouwnummer Schelde 214. Dit schip zal het grootste worden, dat ooit op de werf van „De Schelde" werd gebouwd en zal o.m. in afmetingen de „Dempo" overtreffen, die eveneens te Vlissingen is gebouwd. HET FORDCIRCUS KOMT IN DE STAD. Iedereen, die Dinsdag en Woensdag a.s. de reclamestoet van de Ford door de stad zal zien rijden, zal wellicht bij zichzelf denteen: „Het Ford-circus is in aantocht." Het is een reclamestoet, bastaande uit Met minder dan 11 verschillende Fordtrucks en -bestelwagens, voorafgegaan door een kolos- saal groote olifant van papier-machd, waarin een complete truck verdwijnt. De FordprodUcten, die deze olifant op meer dan ware groote volgen, torsen op hun rug baby-olifantjes, die op hun beurt op hun flan- ken spreuken dragen, die de voordeelen van het Fordproduct aangeven. Woensdag a.s. zal de kudde olifanten par- keeren in de Nieuwstraat alhier, teneinde ge- interesseerden gelegenheid te geven, de dieren op hun gemak te bekijlken. Voor de gebruikers van transportmateriaal, zal dit zeer zeker de moeite waard zijn, want Ford maakt wagens voor elk transport. In de eerste plaats vinden wij daar een tweetal trucks van nieuw type, die door Ford worden uitgebracht, n.l. de nieuwe Ford Frontstuurtruck met 2.57 meter wielbasis en de Frontstuurtruck met 3.40 meter wiel basis. Vervolgens vindt men in de stoet de normale Fordtruck met 3.40 meter wielbasis, die met 4 meter wielbasis, alsook de langere 4.70 meter truck met cabine. Ook voor nog zwaarder vervoer bestaat de mogelijkheid van het Fordproduct gebruik te maken, n.l. door de Ford 6-wieler, die van- zelfsprekend eveneens vertegenwoordigd is. Voor hen, die niet te zware lasten hebben te vervoeren, maar toch over een flinke laad- ruimte wenschen te beschikken, is daar het Ford 1-tons-chassis, alsook de Ford 1-tons bestelwagen, die beide uitgerust zijn met den 60 pk motor, welke een ongekend laag ben- zineverbruik waarborgt. Op bestelwagengebied treft men voorts nog aan de vlotte Ford Sedanbestelwagen, die een sieraad vormt voor elke zaak, benevens de Fordbestelwagen 2.85 meter wielbasis, alsook de Ford Juniorbestelwagen, die, naast een flinke laadruimte, het allerzuinigste bestel- transport verzekert. Het is te verwachten dat deze demonstratie veler belangstelling zal trekken en dat vooral de belanghebbenden bij motorverkeer of ver voer in de Nieuwstraat een kykje zullen komen nemen. A BRON DISS DM ENTS-RIX 11TBANK Til MIDDELBURG. Zitting van 16 December 1038. P. L. V., oud 18 j., melkveniter te Terneu zen, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Terneuzen, waarbij hij wegens consumptiemelk verhan- delen en afleveren, werd veroordeeld tot een geldboete van 10 of 6 dagen hechtenis. Eisch. bevestiging van het vonnis, waarvft* hooger beroep. P. J. D., oud 23 j., melkventer te Terneu zen, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Terneu zen, waarbij hij wegens, consumptiemelk r»r-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2