WIE PRIJS STELT OP GOED BROOD, KOOPT HET IN VAN STRIEN'S BAKKERU, NOORDSTRAAT 79 DAMPO UW KINDJE VERKOUDEN Voedt Uw huid 'snachts met Purol Gemengde Berichten ZAAMSLAG. PRO VINCI ALE STATEN VAN ZEELAND. Gable als den zonnigen bookmaker en een aantal amusante lieden op het tweede plan Daar is Frank Morgan, die zich een reputatie vestigde als opgewonden heer van ruim mid- delbaren leeftijd, behept met vreemdsoortige bebbelijikheidjes en nimmer rustig uitsprekend Er is een kleine amusante rol van Lionel Barrymore en vender vullen Una Merkel en Cliff Edwards de cast op voortreffelijke wijze aan. Conway's regie munt meer uit door per fect vakmanschap dan door bijzondere trou vailles een vakmanschap, dat zich o.m demonstreert in eenige uitstekende race- momenten. „De dertiende Stoel Dit is een film, die men beter niet kan gaan zien, wanneer -men zwakke zenuwen heeft, want ge vervalt, naar het slot toe, van de eene opwinding in de andere en het zijn niet steeds even zachtzinnige sensaties. „De dertiende Stoel" is een thriller van het oude slag. De gansche affaire speelt zich af in Cal cutta. waar de heer Lee op geheimzinnige wijze vermoord is. Hij laat een niet al te beste reputatie achter, benevens een vriend John Wales die vanwege een oude gelofte alles op alles zet am den moordenaar te ont- maskeren. Voorloopig weet hij alleen nog maar, dat een gesluierde vrouw de woning van Lee bezocht heeft hij heeft vermoe- dens en om ook aan bewijzen te komen haalt hij den inspecteur, die belast is met het onder- zoek, over gebruik te maken van een medium. Dat is de Britsche actrice May Whitty en zij maakt in ieder geval een geslaagd entree als deze bejaarde dame, die ietwat sceptisch staat tegenover haar occulte prestaties. Er wordt een spiritistische seance geensceneerd ten huize van den gouvemeur. Dertien per- sonen van allerhand slag zitten in een kring en dan floept het licht uit wanneer het weer aanfloept rolt er iemand van zijn stoel dood op den grond en dat is John Wales. Men heeft hem met een dolk in den rug getroffen, doch de dolk is verdwenen. Men vindt alleen een dameszakdoek. Ramen en deuren waren gesloten. De moor denaar moet dus in het vertrek vertoeven. Dat thema is niet nieuw, dooh het heeft steeds een bijzondere mate van spanning, want men weet in zooverre waar men aan toe is, dat de misdadiger gezocht moet wor- den tusschen een bepaald dozdjn lieden, man- nen en vrouwen. Het gaat dan verder zoo, dat iedereen verdacht wordt, zoodat gij nie- mand durft te verdenken, daar ge wel weet, dat het de oude true is van den auteur van detective-geschiedenissen om al zijn persona ges zwart te maken. Degeen op wien de zwaarste verdenking rust iblijkt zoo onschul- dig als een pasgeboren kind en de goedheid- z61ve ontpopt zich als massa-moordenaar. En de kunst van het schrijven van thrillers" is nu er voor te zorgen, dat de goedheid-zelve inderdaad de goedheid-zelve is en de boef de boef. zoodat niemand het raadt en een ieder ten slotte toch tevreden is De recensent, een goede traditie getrouw, laat u mmiddels ten aanzien van dit punt volkomen in het duister. Genoeg zij het nog te vermelden, dat men ter oplossing van het raadsel de s6ance reconstrueert, den dooden Wales weer op den dertienden stoel zet en zwarte handen maakt. De huiveringwekkende tooneelen, diie daarbij te pas komen, worden u niet bespaard en zoo zit men, vijf kwartieren lang, tegenover een stevige sensatie-film, onder bekwame leiding van George B. Leitz gespeeld door Lewis iStone, als den politie- inspecteur, May Whitty als het medium en o.a. Madge Evans en Elissa Landi als twee van de elf onschuldigen in het gezelschap van dertien. Waarmede ik hopp nog niet teveel gezegd te hebben Goedkeuring gemeentebegrooting. Door Ged. Staten van Zee land is goedge- keurd de begrooting der gemeente, dienst 1909. Diensvoligens zullen voor het jaar 1939 o.a. geheven worden: 66 opcenten op de hoofdsom der gemeente- fondsbelasting en 160 opcenten op de hoofd som der personeele belasting. iv~=TWrijf dan keel, rug en borstje in met Dampo.Wonderlijk zooals d£t helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. DE PROVINOIALE BEGROOTING. Behandeling in de afdeellngen. Een kleine belastingverlaging. Volgens het algemeen verslag der afdee llngen van de Provinclale Staten over het ontwerp-begrooting 1939 hebben vele ledlen aan Ged. Staten dank gebracht voor het zuinig en voorzichtig beheer. Belastingverlaging. De voorgestelde verlaging van 40 tot 38 opcenten op de vermogens- en de inkomsten- belastdngen deed zeer vele leden daarover him vreugde uiten en hopen, dat dteze verlaging niet alleen zal kunnen gehandhaafd worden, maar dat het een begin zal zijn van verdere verlaging. Andere leden sloten zich daarbij alleen met beving aan, omdat zij het sterk betwijfelen, dat deze verlaging blijVend zal zajn, terwijl weer andere leden meenen tegen de verlaging te moeten waarschuwen, ook omdat h.i. aan een gebaar moet worden ge dacht. Weer anderen meenen, dat de verla ging niet juist is, in verband met de groote aommen, die de uitvoerinjg der wegenplannen zal eischen. Ook achtte men de reserves nog heel klein en als wellicht binnehkort weer tot verhooging zal moeten worden besloten, dan Is het beter de verlaging geheel acbter- wege te laten. Andere leden achten het ge- wenscht eerst verschfllende sociale voorzie- ningen te treffen, en zijn het niet met Ged. Staten eens, dat de werkloosheidszorg geen teak van de provimcie is. Weer anderen mee nen, dat de grondbelasting even goed, wel- beht nog beter voor een verlaging in aan merking komt. Men ikwam er ook tegen op, dat, terwijl de begrooting zelve geen plaats laat voor de be lastingverlaging, men uit de reserve toch gaat •rerlagen. Het Is een lid bekend, dat een be- paal-de gemeente haar reserve niet mocht gebruiken om de begrooting te doen sluiten. Wat ihier Ged. Staten voorstellen krijgt geen enikele gemeente gedaan en spr. vindt dit wel een zeer schrijnendie tegenstelling. Andere leden meenden, dat de begrooting zeer wel toelaat de verlaging der belasting op te vangen. Men kan den bootdienst Vlis singenTerneuzen opheffen en de bijdrage aan de N.V. Haven van Vlissingen zal bin- nenkort vervallen. Waar de raming van de begrooting steedls met overschotten wordt gemaaikt, ware het wellicht juister geweest, deze kleine verlaging op de begrooting zelve te doen drukken, hoewel toegegevem wordt, dat steeds ook wel weer nieuiwe eischen aan de Provinciale kas zullen gesiteld worden. Vanwege Ged. Staten werd o.a. over deze beschouwingen gezegd, dat de belastingver- lagingen reeds -lang de aandacht zoowel van het Ged. college als van de Prov. Staten heb ben. In 1931 waren er groote overschotten. Ingevolge het plan om ieder jiaar 25.000 min der in te brengen, zou in 1939 de eerste be grooting worden ingediend, die weer zonder hulp van een oud batig slot kon sluiten. Men is nu op een keerpunt en is daarom het voor- stel tot deze inderdaad- slech-ts geringe ver laging tooh zoo belangrijk. De provimcie is weindg draagkrachtig en elke verliehting is het verweer verbood. Omdat de toon som-s allermdnst beschaafd is, wordt de gedachte geopperd, in het reglement van orde een hepaling op te nemen, die den voorzitter het recht geeft in voorkomend-e gevallen derge lijke sprekers voor een bepaalden tijd de ver gadering te ontzeggen. Andere leden meenden, dat te veel aandacht schenken aan gezwam ook verkeerd is. Men vroeg hoe het toch mogelijk was dat een beambte van de Z.E.G.A.M. geregel-d in het openbaar colporteert en al-s z.g. kringleid-er van de N.S.B. kan optreden, waar toch de lijist van verboden vereenigingen, door den Ministerraad vastgesteld, -door het Provin- ciaal bestuur in de verord-eningen is opgeno- men. Ged. Staten zeggen daar in het ant- woord op het algemeen verslag over, dat de bedoelde bepalingen niet van toepassing zijn op het personeel der N.V. Z.E.G.A.M., doch dat Ged. Staten een optreden als gesigmaleerd, ook voor ambtenaren van semi-overhei-dsbe- drijven, onjuist achten. Ged. Staten hebben daarmed-e ook den raad van commissarissen en de directie der Z.E.G.A.M. in kennis want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 X per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag yerdwijnen er door. Tube 45, Doos 60—30 ct. welkom. Ged. Staten hopen, dat de verlaging zal kunnen worden gehandhaafd. De werk loosheidszorg is rijkstaak en er is nooit aan gedacht de provimcie in te schakelen. Het zou slechts een verschuivdng van lasten zijn die aan -de provimcie enorm veel geld zou kosten. Zeer wel voelen Ged. Staten den grooten nood tengevolge der werkloosheid, zij zijn tot alle medewerking tot leniging vol- gaame beredd, alleen niet tot financieele. De grondbelasting is geamortiseerd, is verdisconteerd in den grondprijs, Daarom is stabilisatie zeer gewenscht. Bovendien zouden van verlaging ook vele buitenprovinci-ale en buitenlandsche grondbezitters profiteeren. De verlaging zal tenslotte geheel door de be grooting zelve kunnen worden opgevangen en daarom is de reserve ook geheel naar het volgend jaar overgebracht. Alleen in geval van tegenslag wordt de reserve aangesproken. In hum antwoord op het algemeen verslag brengen Ged. Staten dank voor de waardee- rirng, door vele leden geuit voor het door hen gevoerde beleid. De opmerking nopens het beleid van Ged. Staten ten aanzien van het toezicht op de gemeentebegrootingen gevoerd is volgens hen misplaatst en onjuist. Mis- plaatst, wijl d-at beleid niet aan het oordeel der Staten is onderworpen en den Staten de gegevens ontbreken zich daaromtrent een oordeel te vormen. Onjuist, wijl bij gelij-ke toestanden als zioh ten aanzien van de Prov. financien voordoen, Ged. Staten zich nimmer tegen een matige verlaging der belasting verzet hebben. Toekomstige sajmenvoeging van P.Z.E.M. en Z.E.G.A.M.? Bij de verdere besprekingen verklaarden Ged. Staten zich berei-d medewerking te ver- leenen in samenwerking met de provinciale werkverschaffings-commissie bij het oprich- ten van industriescholen in Zeeuwsch-Vlaan- deren en op Schouwen. Naar aanleiding van een desbetreffende opmerking, zeiden Ged. iStaten, dat er op de griffie 6 arbeidscontractanten werken, van wie 4 op de afdeeling expeditie, wat als een soort doorgangshuis is te -beschouwen. Het is niet juist, dat zooals een lid meende, de heffing op gebouwd, gekoppeld is aan de grondbelasting, deze wordt alleen maar ge- noem-d om de kadastrale huurwaarde te hebben. Aangaande de P.Z.E.M. werd o.a. gevraagd in hoeverre het bericht waar was, meld-ende een mogelijk-e ovemame van de electrische tram door de N.V. Stoomtram „Wal-cheren". Dit bericht, dat d'e Stoomtram ,,Walcheren" de electrische zou willen ovememen, is on juist, zooals van de zijde van Ged. Staten werd opgemerkt. In verband met een sub- sidie-aanvrage bij het rijk door de Walcheren- sche tram, heeft de regeering doen weten, dat, v66r een hesluit hiertoe kan vallen, een fusie zal moeten pjaats hebben met de tram MiddelburgVlissingen. De fusie-commissie van Ged'. Staten heeft deze zaak in onder- zoek. Gevraagd werd of het wel goed is, dat de provimcie in het bezi-t is van twee instellingen, die op hetzelfde gebied' tegenstrijdige belan- gen nastreven en of de P.Z.E.M. en de Z.E. G.A.M. wellicht te combineeren zijn. Het blijkt, dat Ged. Staten ook reeds de vraag hebben overwogen of op den duur samenvoe- ging van P.Z.E_M. en Z.E.G.A.M. niet de beste oplossing zal zijn. Aangedrongen werd nog om bij den Raad van bestuur den wensch naar tariefsverlaging in bespreking te brengen. Op een desbetref fende vraag antwoorden Ged. Staten, dat bij den Raad van bestuur het voomemem bestaat om de aansluiting der buiten-kom-perceelen te vergemakkelijken en dat eenige reserve om dat te financieren wordt gevormd. De Provinciale vloot. Een lid wees er op, dat in de stukken staat dat de Staten bimnen afzienbaren tijd de noodige voorstellen zullen on-tvangen voor den bouw van een nieuwe boot, doch dat de plan- nen reeds in zoodanig stadium schdjnen te zijn, dat in die pers reeds uitvoerig mededee- ling er over is gedaan. In de afdeelingen werd gezegd, dat deze berlchten noch van Ged. Staten nocih van de Griffie, maar in het antwoord op het algemeen verslag, stlaat dat Ged. Staten wel inLichtingen hebben gegeven toen vragen ter zake werden gedaan, omdat zij er voor zijn een jiuiste berichtgeving te bevorderen, wanneer derden daartoe het initiatief nemen. Zoolang de Staten niet zijn ingelich-t nemen zij nimmer het initiatief tot publicatie nopens onderwerpen van pirovin- ciaal belang. De Z.V.T.M. Op een betreffende vraag antwoorden Ged. Staten, dat de fusie-pogingen rond de Z.V. T.M, nog steeds aan de orde zijn. Geiuoopt wordt, dat binnen niet te langen tijd een op lossing wordt gevonden. De havens van het Perkpolderplan. Ged. Staten deelden bij informatie mede, dat de nieuwe havens van het Perkpolderplan waarschijnlijk in 1940 in gebruik zullen kun nen worden gemomen. Algemeen beleid van Ged. Staten. Bij dit punt werd spijt en zelfs misnoegen te ikennen gegeven over het feit, dat de boot dienst op Zondag is udtgebreid. Opgemerkt werd, dat de verhoudingen in de vengaderingen der Staten achteruit zijn gegaan. Men stelde de vraag of de voorzitter niet al te soepel is. Ook werd de houding van den voorzitter in sommige gevallen min der juist genoemd, omdat hij wel den aanval- lar in scherpe bewoording liet spreken, doch gesteld. Naar aanleiding van klachten over te wei- nig mededeelingen van Ged. Staten, ve-rwijzen deze naa-r hun verslagen en de gelegenheid om bij beleid bedlrijven" nadere inlichtingen te vragen. De roeping om te zorgen voor de verdediging van Zeeuwsch-Vlaanderen is niet aan Ged. Staten maar aan de regeering en Ged. Staten hebben te dien aanzien vertrou- wen in defensie. Voor vrije veren, waarop werd aangedrongen, moeten Ged. Staten even- eens naar Den Haag verwijzen. Zooiets ligt boven hun financieel vermogen. Een vliegveld in Zeeuwsch-Vlaanderen. De wensch naar een vliegveld in Zeeuwsch- Vlaanderen lijdt onder verdeeldheid tusschen het Oostelijk en Westelijk deel. In het ant woord op het algemeen verslag komen Ged. Staten hierop nader terug en blijkt, dat reeds in 1937 de bereidverklaring is gedaan om een voorstel te doen voor het beschikbaar stelien van een renteloos voorsehot van 190.000. Kort daarop is een gelijke toezegging gedaan voor twee velden, een in Oostelijk en een in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Naderhand is bericht ontvangen, dat de afdeeling W. Z. VI. van de Zeeuwsche Vereeniging voor de lucht- vaart heeft afgezien van hare plannen tot den aanleg van een vliegveld in West Zeeuwsch- Vlaanderen en dat zij ten voile de plannen zal steunen om in O. Z. VI. een vliegveld te stich- ten en te exploitee-ren. Over de resultaten van de grondverbete- ringsmaatschappij kan weinig worden mede- gedeeld wegens ziekte van het lid van Ged. Staten, dat daarmede speciaal belast is. Het optreden der werkoosheidscommissie heeft goede resultaten opgeleverd bij egaliseering van gronden op Zuid-Beveland. Het landbouwhuishoudonderwijs ondcrvindt stagnatie in verband met de opvattingen van de inspectrice. Sen lid vroeg wat Ged. Staten denkon te doen om een einde te maken aan het schrijven van de Middelburgsche Courant na de laatste zomerzitting in verband waarmede een paar Statenleden op advies van mr. vn Ve.ssem een klacht bij de justitie hebben ingediend. Hierop antwoordde een lid van Ged. Staten, dat het college geen invloed heeft op de krant en dat trouwens Volk en Vaderland ook niet zuinig is in haar uitdrukkingen. In het ant woord op het algemeen verslag zeggen Ged. Staten zich nog verplicht, noch zelfs g'erech- tigd te achten zich te mengen in hetgeen in de bladen wordt geschreven met betrekking tot het verhandelde in de vergaderingen der Prov. Staten. Op enkele volgende vragen werd namens Ged. Staten medegedeeld, dat het te verwach- ten is, dat sommige zaken op een buitenge- wone zitting in het voorjaar aan de orde zullen worden gesteld. Waarschijnlijk zal dan de sa- menvoeging der polders aan de orde worden gesteld. Overigens is dit toch wel een kwestie, die alleen Ged. Staten raakt. Wat de regee ring met de R.T.M. zal doen, is Ged. Staten niet bekend. Samenvoeging van gemeenten brengt allerlei moeilijkheden. De bewoners verzetten zich vaak, vooral die van kleinere gemeenten, die er meestal financieel gunstiger voorstaan dan de grootere. Aan den aanleg van rijwielpaden langs de tertiaire wegen zal de noodige aandacht wor den gewijd. Het lager onderwijs is rijkszaak. Voor zoover aan Ged. Staten bekend, verkee- ren de aangelegde en verbeterde wegen in goeden staat. Ged. Staten brachten bij het einde der algemeene beschouwingen dank aan de vele leden, die waardeering hadden uitge- sproken voor hun beleid. Naar aanleiding van opmerkingen bij de ar- tikelsgewijze behandeling, ontkennen Ged. Staten, dat het personeel der Prov. Griffie spoedi-ger wordt bevorderd, dan dat van den Provincialen waterstaat. Er bestaat inzake de rangschikking geen incongruiteit tusschen beide diensten. Klachten over de Schoonheidscommissie. Een lid kon zich niet aan den indruk ont- trekken, dat bij de schoonheidscommissie per- soonlijke belangen een rol spelen. Hij vermoedt het bestaan van een zakengemeenschap tus schen de ziel der commissie en het bureau- Rothuijzen, hij brengt dit onder de aandacht van -Ged. Staten, met verzoek, hier zoo noodig een einde aan te willen maken. Een ander lid zei, dat onder de aannemers zeer sterk de meening heerscht, dat, als men vlug wil bou- wen, men met het bureau-Rothuijzen moet spreken en het komt in orde. Weer een ander lid zei, dat, als men een be- kwaam architect aanneemt, men in den regel -geen moeilijkheden met de schoonheidscom missie heeft; dioch veel aannemers denken zich zelf architect. Nog een ander lid merkte op, dat de schoon heidscommissie niet kan oordeelen, over lande- lijke problemen en zij te weinig rekening houdt met de toestanden op het platteland. Van de zijde van Ged. Staten werd opge merkt, dat zij over deze klachten nooit iets vernomen hadden, integendeel, zij hooren niets dan lof over deze commissie. In hun antwoord op het algemeen verslag zeggen Ged. Staten, dat de op de schoonheids commissie en haren secretaris-penningmees- ter gelegde blaam te eenenmale onverdiend is. Integendeel verdient de wijze, waarop deze moeilijke en delicate taak wordt vervuld, niets dan lof. Het grieft Ged. Staten, dat in een stuk, uitgaande van de Staten, de eer en goede naam van personen, zoo lichtvaardig als hier is geschied, wordt aangetast. De bootdiensten. Verschillende vragen betreffende bootdien- sten zijn gesteld en door leden van Ged. Staten beantwoord. Diaaraan ontleenen wij, wat betreft de dien sten op de Westerschelde, dat een lid van Ged. Staten erkent, dat thans een vrjj regelmatige stijging in het personenvervoer is waar te nemen, maar of deze zich door zal zetteh, is nog niet te zeggen. Juist is het, dat de be- hoefte om eerste klasse te reizen ziender- oogen afneemt. Overneming door het Rijk van de bootdien- sten acht Ged. Staten in twee afdeelingen niet wenschelijk, wijl hierdoor de toestand van het verkeer niet zou verbeteren. Aan opheffing van den dienst TerneuzenHoedekenskerke wordt nog niet gedacht, terwijl opheffing Ter neuzenVlissingen voorloopi'g nog wel niet zal plaats hebben. Binnen afzienbaren tijd wordt tariefsverlaging voor het goederenver- voer in uitzicht gesteld. Een lid van Ged. Sta ten deed ihededeeling omtre-nt de nieuwe boot- plannen. De nieuwe boot heeft een lengte van 74 M. en wordt zeer comfortabel. Het Rijk oefent echter bij den bouw sterke zeggen- schap. Spr. vroeg reeds de instemming der leden met de plannen van Ged. Staten. Vele leden voekien daar echter vooralsnog weinig voor. Inzake den Oosterseheldedienst bleken Ged Staten veel te voelen voor een kortere verbin- ding SchouwenNoord-Beveland, al zijn er technische bezwaren; omvaring van een zand- bank naar de binnenzijde is niet al te bezwaar- lijk. De haven van Colijnsplaat is niet ge- schikt, zoodat er dus naar een andere inloop haven omgezien zou moeten worden. Voor het vervoer van auto's kunnen de tegenwoordige booten ook niet meer zoo goed mee, zoodat aan andere booten zou moeten worden ge dacht, waarmede weer de aianlegplaats te Zie- rikzee samenhangt.f Groote financieele offers zouden dan moeten worden gebracht voor dit overigens Ged. Staten niet onsympathiek doel, waarvan de uitvoering nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. De opheffing Kat sche veer-Wolfaartsdijk en het inleggen van meer diensten op Zierikzee heeft het college nog niet bestudeerd. De heele kwestie heeft echter de belangstelling van het college. In zake het in provinciaal beheer brengen van het veer ZijpeAnna-Jacoba worden pogingen voortgezet. De wegen Afzonderlijk wordt ook gerapporteerd over hetgeen over de wegen is opgemerkt en de antwoorden hierop. Naar aanleiding daarvan teekenen wij nog aan dat Ged. Staten het eens waren met een opmerking dat hij het vervan- gen van de tram MiddelburgVlissingen door autobussen, de weg daarvoor niet geschikt zou zijn. Gewezen werd op schade toegebracht door het bietenvervoer, aan den weg Westk-apelle Middelburg nu de tram is opgeheven. Een lid was van meening, dat het fundament bij dien weg Ae wenschen overliet. Genoemd werd de slechte toestand van den weg VrouwepolderGapingeVeere, en van den weg DomburgOostkapelle. Van dezen laatsten werd van de zijde van Ged. Staten op gemerkt, dat dit een zeer moeilijk gedeelte is, ook moet getracht worden het natuurschoon hier in het landschap te bewaren. Ged. Staten verzekerden hun voile aandacht aan den weg DraaibrugiSIuis te zullen wij- den. Op DuiVeland zullen nog verschillende wegen op het tertiaire wegenplan geplaatst worden. De wegen HulstNieuw-NamenClinge en Graauw staan op het wegenplan en belangheb- benden kunnen zich wenden tot Ged. Staten om hierover te onderhandelen. Overneming electriclteitsbedrijf te Hontenisse. Het voorstel om aan de N.V. „P.Z.E.M." ten behoeve van de overneming van het electrici- teitsbedrijf te Hontenisse een crediet te ver- leenen van 100.000 heeft in de afdeelingen der Staten tot verschillende opmerkingpn aan leiding gegeven. Men maakte in alle afdee lingen min of meer ernstige bezwaren tegen de hooge ovememingssom, al werden de voor- deelen van centralisatie daarbij niet uit het oog verloren. Gevraagd werd of het perso neel door de P.Z.E.M. wordt overgenomen. Opgemerkt werd ook, dat de good will ad f 36.000 veel te hoog is, terwijl een lid meende, dat de behandeling van de overneming in feeststemming heeft plaats gehad, omdat het hier het laatste gemeentelijk electriclteitsbe drijf in de provincie betrof, en men daarom te gemakkelijk over het hooge bedrag is heen- gestapt. Van de zijde van Ged. Staten werd er o.a. op gewezen, dat meer pers-onen zich zullen kunnen aansluiten en in de kommen der ge meente de tarieven lager zullen worden. Door meer aansluitingen zal wel eenige winst wor den bereikt. In een andere afdeeling werd o.a. er op -gewezen, dat de overneming voor de P.Z.E.M. een schadepost van f 1300 per jaar zal beteekenen en dat de afschrijving van de •goodwill over een termijn van 30 jaar veel te lang is. Een ander lid vroeg wat voor an dere nog over te nemen bedrijven voor de good will zal worden toegekend en dat het ook genoemde bedrijf te Middelburg een ge- meentebedrijf is en geen distributiebedriif van de P.Z.E.M. Een der andere leden merkte op, dat de ge- meentelijke distributienetten steeds op deze voorwaarden zijn overgenomen. Er werd nog opgemerkt, dat men niet heeft ku-nnen vinden hoeveel winst de gemeente van het distrihutiebedrijf trekt. Een lid van Ged. Sta ten sloot zich aan bij de uiteenzetting van een lid dezer afdeeling, die o.a. er op wees, dat is sommige gemeenten, die een eigen dis- tributiebedrijf hebben, de winst daarop een sluitpost was op de gemeentebegrooting, zoo als b.v. nu nog te Middelburg. Het was ook te 'Hontenisse het geval en daar de -gemeente destijds een risico op zich nam, moet men het toch ook vergoeden, nu het naar wensch is gegaan. Er zit in deze overneming voor de P.Z.E.M. op de-n duur nog wel perspectief. In de derde afdeeling werd van de zijde van Ged. Staten er op gewezen, dat er geen groote verschillen bestaan met vroegere overnemin- gen. Terwijl een lid spreekt van een sta in den weg voor de P.Z.E.M., ziet het andere lid niet in, dat er groot bezwaar bestaat tpgen het nog eenige jaren door de gemeente ex- pl-oiteeren van dit bedrijf. Ged. Staten antwoorden uitvoerig op het algemeen verslag en zeggen, dat men hij de vraag of de ovememingssom te hoog is, moet uitgaan van twee waardeschattingen, die van de gemeente en die van de P.Z.E.M. De ge meente verkoopt een bedrijf, dat voor een boekwaarde ad 64.000 aan activa bezit, jaar- lijks een winst van eenige duizenden guldens (over 1936 rond 3300) boekt en over onge- veer 8 jaar vrij van schuld zou zijn. Zuiver van dit standpunt gezien is een waardeschat- ting van 100.000 niet te hoog. In het ge- meentebestuur is ook over hoogere prijzen ge- sproken. De P.Z.-E.M. baseert haar waarde- schatting op een rendabiliteitsberekening, die eenerzijds wel is waar uitgaat van het ver- bruik van het oogenblik, doch waarbij ander- zgds geheel andere en met name lagere stroomleveringstarieven in aanmerking wor den genomen, dan Hontenisse toepast, tenge volge waarvan de ontvangsten rond 5000 lager geraamd worden dan zij bij voortzetting der exploitatie door Hontenisse zouden zijn. Deze renta'biliteitsberekening nu sluit met een nadeelig saldo van rond 1300, vertegenwoor- digende een kapitaal van 24.000. De waarde- schatting van de P.Z.E.M. is dus 76.000. Deze beide standpunten kunnen slechts tot elkander komen door een toegeven van beide zijden, daarbij kan de gemeente terecht aan merking maken op de waardeschatting van de P.Z.E.M. Immers zou deze de tarieven wel z6o laag kunnen stelien, dat het bedrijf waar- deloos en dus de ovememingssom nihil wordt. Weliswaar zou overneming op deze voorwaar den voor de afnemers een voordeel beteekenen, maar voor de gemeente zou het gelijk staan met het schenken van haar bedrijf met des- zelfs winstcapaciteit. iHet is dus logisch dat de gemeente de voor- deelen, die een deel van haar inwoners uit de verlaging der tarieven geniet, bij de over- dracht niet in aanmerking neemt. Aan den anderen kant moet de P.Z.E.M. met de min- dere ontvangst tengevolge van de tariefsver laging wel rekening houden, maar daartegen- over mag zij een bate tengevolge van toe- neming van het deviet ramen. Dit is bg de rendabiliteitsberekening niet geschied, omdat de schatting van die bate uite-rmate moeilijk is. Het overleg met het gemeentebestuur is van langen duur geweest; het was verre van makkelijk om tot elkander te komen. Hoewel het overleg steeds zeer aangenaam is ge weest, was er van een .overneming in feest stemming" geen sprake. Voor de splitsing van de ovememingssom in k-apitaal en goodwill is als uitgangspunt ge nomen de boekwaarde van de activa van het bedrijf ad 64.000. Het overige is goodwill en afschrijving daarvan in 30 jaren is volkomen gemotiveerd. Feitelijk blijft deze goodwill in tact, zoolang de P.Z.E.M. het net exploiteert. Wat ten slotte het personeel betreft, dit be staat uit een adviseur den gemeentesecre- taris -die bereid is als adviseur bij de P.Z.E.M. in dienst te blijven, den directeur- boekhouder, die door de gemeente op wacht- geld zal worden gesteld en 6 meteropnemers, van wie -een tevens in aanneming werken voor de gemeente uitvoerde. Deze meteropnemers zullen ook bij de PjZ.E.M. met het opnemen der meters en den incassodienst belast blijven, terwijl den monteur zooveel mogelijk voor hem geschikt werk zal worden opgedragen. OP HEETERDAAD BETRAPT. De Amsterdamsche recherche heeft een 24- jari-gen man op heeterdaad betrapt, toen hij trachtte zich op het Singel van eens ander- mans rijwiel meester te maken. Eenige uren later slaagde de politie er opnieuw in, een 23- jarigen jongeman te arresteeren, toen hij bezig was, op het Rokin een rijwiel van het belastingmerk te ontdoen. MENSCHENSMOKKELARIJ IN LIMBURG. Het gelukt slechts zeiden. Zelfs voor -den bewoner van Noord Lim- burgs-ch Duitsche grensstreek, die zich op de hoogte wil stelien van het probleem van het binnensmokkelen van Duitsche Joden is het heel moeilijk, daarover gegevens te verkrijgen. Hij weet, dat de grensbewaking zoo verscherpt is, dat mensehensmokkelarij in het groot uit- gesloten is. Tegengesproken kan worden, dat hier de Joodische vluchtelingen bij tientallen tegelijik clandestiien Nederland binnengebracht zouden worden. Hoe zou dit ook ihogelijk zijn, nu ieder grenspaadje, ieder sluipweggetje, elk knooppunt van wegen en elke rivierover- gang dag en nacht bezet is door militaire politie, marechaussee of hulptroepen der grensbewaiking. Het oordeel der grensbewa king is, dat het thans vrrjwel onmogelijk is, dat een vreemdeling de Nederlandsche grens ongezien en ongehin-derd zou kunnen over- schrijden. En toch is het een feit, <jat de Nederjand- sche vreemdelingendienst thans herhaaldelijk stuit op Joodsche vluchtelingen, die op iile- gale wijze ons land zijn binnengekomen. Er zijn er zoowel in -de groote steden van ons land als in het grensgebied. Door naasten- liefde gedreven verleenen particulieren aan deze menschen voor korten tijd onderdak en als deze vreemdelingen dan maar over vol- doendie adressen beschikken, kan het een heele poos duren eer zij opgemerkt worden. Wel moet ieder Nederlander binnen 24 uur bij den burgemeester of de politie opgave doen van het feit, dat hij een vreemdeling onder dak of verblijf verleent in zijn woning, maar hij is njet verplicht daarbij te melden, waar deze vreemdeling na zijn verblijf bij hem is heengegaan. De groote vraag is echter, hoe deze Jood sche vluchtelingen ons land binnenkomen. Beroichte smokkelaars in de Noord Limburg- sche grensstreek meenen, dat er niet veel in deze menschen smokkelarij zit, omdat de grensbewaking thans zoo scherp is, dat de meest verborgen smokkelgrenspa-adjes voor hen thans niet meer veilig zijn. Maar niet alleen is het risico te groot, ook de kans op winst is te klein. De meeste Duitsche Joden, die aan de Duitsche zijde van de grens rond- dolen op hoop van zegen eens de kans te krij- gen ons land binnen te komen, hebben over geen gel-d te beschikken en smokkelaars zijn nu eenmaal menschen, die voor hun hulp- vaardigheid klinkende munt willen zien. Het behoort tot de uitzonderingen, als deze lieden zich er mee bezig houden, aan Duitsche vluchtelingen een veilig heenkomen naar ons land t-e verschafifen. Een bekend smokkelaar vertelde, dat een in Duitschland vertoevende Jood-, die wel over contanten te beschikken had, hem de helft van zijn vermogen beloofd had als de smokke laar hem met zijn geld' over de grens kon brengen. Vier uur lang heeft de smokkelaar toen langs de geheele grensstrook gespeurd om een open plekje te vinden. Bin toen hij er eindelijk een meende gevonden te hebben, verscheen de militaire grenswacht, die den vreemdeling naar Dud-tschland terugleidde en de Nederlander kon nog van geluk spreken, dat hijzelf door een handigheidje uit handen van politie bleef. Een andere smokkelaar had wel kans ge zien een Dultsch Joodisch echtpaar ons land binnen te brengen door beiden te verbergen onder een lading Kerstboomen, die^hij in de Duitsche grensstreek had gehaald. Een -derde geval was van een jachtgezel- schap, dat de Duitsche grens overschreed. la het jachtterrein ontmoetten zij, volgens af- spraak verwisselden met deze vluchtelingen van plunje. De Joden kwamen zoo met de jagers de Nederlandsche grens over en beide Nederlandsche heenen kwamen naderhand op hum pas langs het gTenskantoor weer het vaderland binnen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 7