ZWANENBERG De tragedie van den Grooten Trek. Het riMI 'n Winter zonder verkoudheden a kenmerk van goeden SMAAK! maakt wat smaakt MS wm Honderd jaar Zuid-Afrika. - Beteekenis van Dingaansdag. Definitieve zege van blank op zwart. TERNEIXZEN, 16 DECEMBER 1938. zeide, dat de wetenschap thans in elk geval zoover gevorderd is dat van mogelijkheid tot bestrijding gesproken kon worden, vooral in 't beginstadium van deze kwaadaardige ziekte. De regeering was met de Nationale Trust in overleg getreden over den iaan.koop van 10 gram radium per jaar voor een periode van 5 jaar tegen den prijs van 4500 pond per gram. Morrison heette namens de oppositie het ontwerp met blijdscbap welkom en gaf eenige wenken hoe de uitwerking van het voorstel het meeste effect zou kunnen sorteeren. Hij hoopte dat de lasten, welke de regeering den plaatselijken autoriteiten by de gratis behan- deling en andere punten zou opleggen, niet te zwaar zouden worden voor vele noodlijden- de gemeenten, waardoor van de goed bedoelde voorstellen toch ten slotte weinig terecht zou komen. Oak de liberaal Evans wenschte een duide- lijker omschrijving van de verhouding van de regeeringstoe 1 age tot de kosten d-er gemeen ten, maar overigens ikon hij zich evenals de volgende sprekers van alle partijen van harte by het gronddenkbeeld van een intenser be strijding aansluiten. VERLAGING VAN REOHTEN VOOR HET SU'EZ-KANAAL. Naar uit Parijs gemeld wordt, zijn met in- gang van Donderdag de Suez-kanaal-rechten laagd van 72 tot 89 pence per ton. Een hooge ambtenaar van de Suez-maat- schapprj legde er tegenover Reuter den nadruk op, dat deze verlaging in geen enkel opzicht verband houdt met de in de Italiaansche pers naar voren gebrachte eischen. Er was reeds toe besloten in de vergadering van den raad van beheer, welke begin September is gehou- den. Hij verklaarde voorts, dat, als Italie zijn eischen eerder had laten hooren, wellicht het besluit genomen zou zijn, de tarieven niet te verlagen om elk misverstand te voorkomen. CHURCHILL ZOEKT EEN IDEAAL. Churchill heeft Zondag een rede gehouden en gezegd, dat terwijl de Middellandsche Zee in onrust wordt gehouden door de eischen van Italie, de nazi-dictator verdere stappen wil doen in oost-Europa. We weten niet welke richting hij wil in- slaan, zeide Churchill, aangezien na de be- sprekingen van Mtinchen en de vemietiging van Tsjecho-Slowakije hem zodveel wegen openstaan, dat hij niet weet wat het eerste te doen: Memel, Dantzig, de Pools-che Oekrainers ophitsen tegen Polen, of de bevolking van Transylvanie tegen Roemenie. Niemand maakt zich op om tegenstand te bieden aan de nationaal-socialistische aanvallen. Ten aanizien van Mussolinr zeide Churchill, dat deze verre van tevreden is door de erken- ning van zijn zoogenaamde verovering van Abessynie, door Engeland, en van Frankrijk thans Nice, Corsica en Tunis verlangt. i Bij het aftreden van Eden, vervolgde Churchill, heb ik voorspeld, dat Italie spoedig zijn deel zou opeischen van het Suez-kanaal. Op den ochtend van de onderteekening van de BritschItaliaansche overeenkomst werden nieuwe eischen gesteld en de Britsche minis ter-president acht het noodzakelij'k, naar Rome te gaan om te zien wat vender kan worden gedaan tot bevrediging! Verde r zeide Churchill, dat hij nog nooit zulk een verdeeldheid over de buitenlandsche politiek heeft gezien als -tegenwoordig. Dit benadeelt de landsverdediging. Indien deze politiek verkeerd is, moet zij gewijizigd wor den en indien de regeering is uitgeput, moet gepoogd worden haar nieuw leven in te blazen of moet zij vervangen worden. De huidige toestand kan evenwel niet zoo voortduren en alle - partijen moeten samenwerken om te maken, dat Engeland in een positie komt, waarin het niet langer het slachtoffer kan zijn van chantage en dreigementen met bom- bardeeren uit de lucht. Churchill verlangt dat alle krachten van het land worden samengevoegd om tegenstand te bieden aan de aanvallen van de dictatoren. Er moet een ideaal zijn, grooter dan de natio nale of imperiale grootheid, grooter zelfs dan de nationale veiligheid. Hij iwenscht, dat een opperste internationaal gerechtshof in het leven zal worden geroepen. Verre van de overblijfselen van den Volkenbond op te geven, moet men dit instituut grooter macht geven en de beschikiking over een leger, dat kracht kan bij-zetten aan de uitspraken. Dan zal veel, wat thans moeilijk schijnt, gemakkelijk worden en zal het optreden van <ie democraten versterkt worden door ge- meenschappelijk begrijpen van het gestelde doel. Zonder deze groote taak, welke alien begrijpen, zal nooit de volledige macht van Groot-Bnittannie en alle vredelieyende demo- cratieen zich ontplooien, doch met zulk een taak zal de wereldbeschaving het winnen van de macht van het kwaad en zullen de duur gekoohte rechten van den mensoh gered wor den van de barbaarsche gevaren, welke ze bedreigen. In een interview met een vertegenwoordiger van de Sunday Observer heeft de vroegere Britsche ambassadeur in de Vereenigd'e Sta- ten, sir Auckland Geddes, verklaard, dat een toekomstige oorlog vermoedelijk zal worden gewonnen in de werkplaatsen en fabrieken. In geval van een nieuwen Europeeschen oorlog wil sir Auckland een ruim gebruiik maken van luchtmacht, welke moet worden bijgestaan door een kleinen, docb goed ge- oefenden gronddienst. De taak van de Indus trie zal in een komenden oorlog veel grooter zijn dan in den vorigen, hij denkt, dat meer dan een millioen man zullen moeten werken in de machinefabrieken en aan de scheeps- werven, terwijl minstens evenveel mannen noodig zullen zijn om te zorgen voor de voor raden van luchtmacht en leger. Hiervoor te zorgen is volgens hem belangrijker dan een groot leger van dienstplidhtigen. Verder noemde hij het gevaarlijk te spreken over den vrede als een pleister op het gelaat van Europa. Hij gaf alien, die den vrede zoefcen, den raad, zich geestelijk en moreel, fysiek en materieel voor te bereiden op den oorlog, aan gezien men zich alleen op deze wijze zal kun nen verdedigen tegen een eventueelen aian- valler. PETROLEUM IN DE KEMPEN? Naar de correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, is bij de Kamer, door de regee ring, een wetsontwerp betreffende de even- tueele exploitatie van petroleumbronnen in Belgie ingediend. De kwestie van het hestaan van petroleumlagen in Belgie, aldus de me- morie van toelichting, is, in den loop der laatste jaren, herhaaldelijk ter sprake geko- men. Hoewel, volgens de verwachtingen van de doskundigen die het best de geologie van het land kennen, de kans op ontdekking van exploiteerbare petroleumlagen gering is, blijft een dergelijke mogelijkheid toch altijd hestaan. Om deze reden meant de regeering dat het gewenscht is nu reedis het regime van het opsporen en exploiteeren van petroleum in Belgie wettelijik te regelen. EEN JAFANSOHE OOURANT OVER AMERIKAANSOHE STAATSLEEDEN. De Nitsjd Nitsji Sjimboen te Tokio wijdt bescfeouwingen aan de uitlatingen van den Voorkeur- voor Zwanenberg's augurken is het kenmerk van een goeden smaak. Smaak in den letterlijken zin. Tallooze augurken-liefhebbers kunnen U dat geest- driftig vertellen. Neemt morgen eens een proef met Zwanenberg's augurken. 82 (Ingez. Med.) Amerikaansdhen secretaris van staat, Hull. Het blad is van meening, dat in die uitlatin gen niets nieuws of onverwachts voorikomt. In verband beschouwd echter, met hetgeen president Roosevelt in redevoeringen in Canada enkele maanden geleden had gezegd, valt du id-el ijk af te leiden, wat de werkelijke plannen van de Ver. Staten zijn. De Ver. Staten pogen zich de hegemonic te verzekeren over de Amerikaansche staten en met hen in een militair verbond te treden. Dat die be- geerte be staat, blijkt duidelijk uit het feit, dat de Ver. Staten, die zich feitelijk hefoben helast met de verdediging ook van Canada, thans druk bezig zijn met het uitbreiden van him militaire wapening. De Ver. Staten zrjm meer bezorgd over mogelijke oeconomische doordringing in Zuid- Amerika, uitgaande van Duitschland en Italie, dan over een beweerde politieke penetratie. Onder het voorwen-dsel van een fascistische bedreiging bereiden de Ver. Staten hun eigen oeoonomischen inval in het verdere Amerika voor, welke het voomaamste doel is van de ..dollardiplomatie", welke tot nu toe bij de tenuitvoerlegging gecamoufleerd was door het etiket Monroe-beginsel. Het blad hetoogt voorts nog, dat de Ver. Staten de kracht van dat Monroe-beginsel zouden kunnen verzwak- ken door zelf zidh te bemoeien met de zaken van andere landen. noodig is: nl. dat de tegenpartij ook den vrede wil, en het is juist de twijfel daaraan, welke maakt, dat men critisch tegenover zijn poli tiek staat. Men moet wel een onverstoorbare optimist zijn, aldus de .Daily Telegraph", te denken, dat Mtinchen iets heeft bijgehracht tot den vrede in Europa. De Daily Express" prijst Chamberlain voor de hardnekkigheidwaarmede hij het prach- tige dOel, waamaar hij streeft, hoopt te be- reiken, maar voegt eraan toe, dat, als die politiek faalt, men hier niet behoeft te wan- hopen, omdat er een grootere politiek is dan bevrediging nl. de isolatie, welke Lord Beaver- brook voor het Britsche Rijk beheert. De Daily Herald" tenslotte verwerpt niet zoozeer de gevoelens van Chamberlain, maar zijn daden, welke in tegenspraak zijn met zijn woorden. Chamberlain prijs de democratic, maar laat eerst Tsjecho-Slowakije en daama de Spaansche democratic in den steek. Cham berlain moet niet worden beoordeeld naar een rede van 40 minuten zegt de .Herald", maar naar zijn daden van de laatste 12 maanden. (Handelsblad). DE BURGEKOORLOG IN SPANJE. De verwachte aanval van Franco. Men heeft te Barcelona den indruk, dat Franco zijn nieuw offensief aan het Ebro- Dit is misschien te veel gezegd, maar het staat vast, dat bij een regelmatige verzorging van den mond met de antiseptische Ivorol tandpasta, deze gezuiverd wordt van bacterien en daardoor het be- smettingsgevaar van griep, keelpijn en verkoudheden zeer vermindert. Tube 60,40,25 ct. Doos 20 ct CHAMBERLAINS REDE HEEFT IN LONDENSCHE PERS EEN MATIG ONTHAAL. De rede van Chamberlain heeft in de Lou dens che pers geen bijzonder goed onthaal ge- kregen. De „Times" welke 1% kolom aan een uitvoerig betoog wijdt, dat, critisch ge- lezen, niet veel meer dan een vergoelijking blijkt begint met de stekelige opmerking, dat de rede angetwtjfeld! als een poovere pres- tatie zal worden beschouwd door die pole- misten in hinnen- en huitenland, die slechts van een spreker hopen, diat hij iets zal bij- dragen tot de bestaande intemationale wrij- ving. De „Times" merkt dan op, dat de Duitsohers door weg te blijven, zich het pijn- lyke oogenhlik hebben bespaard, toen Cham berlains verontwaardiging over de lage aan vallen op Baldwin zulk een lang aangehou- den applaus verwekte. Dat de meerdere of mindere mate van bij- val, welke verschillende punten in de rede accentueerde, niet aan de aandaoht is ont- snapt, blijkt ook uit het commentaar van andere bladen. De „News Chronicle" komt erdoor tot de volgende slotsom: De groote paradox van Chamberlains rede was, dat het applaus, waarmede zij werd ontvangen, een overstelpend votum van afkeuring is ge- weest. De ,,'Dail Telegraph" prijst Chamberlains antwijfelbaar oprecht streven naar vrede, doch merkt op, dat Chamberlain niet heeft ge zegd, dat voor vrede nog een andere factor front heeft moeten ultstellen. Men heeft dit offensief Donderdag j.l. verwacht. Naar ver- luidt is het plan van het offensief in handen van de regeering gekomen, doch dit wordt niet bevestigd. Uitwisseling van gevangenen. De rechtsche autoriteiten hebben erin toe- gestemd 110 Britsche gevangenen uit te wis- selen tegen een gelijk aantal Italianen, die door de regeeringstroepen gevangem zijn ge nomen. Desertie? De correspondent van de Daily Telegraph and Morning Post te Barcelona seint, dat hooge officieren van den staf van generaal Franco aan het Oatalaansche front gedteser- teerd zijn naar de regeeringstroepen, volgens geruchten te Barcelona, en plannen hebben verraden van het groote rechtsche offensief, dat vijf dagen geleden zou hebben moeten aanvamgen. Men is te Barcelona van. meening, dat deze onthuJlingen .generaal Franco ge- dwongen hebben den aanval uit te stellen. Er is geen andere verklaring voor het uitstel ontvangen. Het offensief, dat de rechtschen hoopten te openen, werd verwacht aan het benedengedeelte van den Rio Segre op Don derdag j.l. De regeering heeft talrijke decre- ten uitgevaardigd ter voorbereiding voor een langdurigen tegenstand. De minister-presi dent, dr. Negrin, verklaart in een manifest aan het leger, dat het moreel der rechtschen thans slechter is dan ooit te voren en kan in- storten wanneer het Spaansche regeerings- leger stand houdlt. zega, aai voor vreue nog een airneic lonuj De stamverwante Boeren van Zuid-Afrika vieren feest. 16 December, Dingaansdag, de da>g waarop de Boeren een heilige belofte ge- trouw, nu sedert een eeuw het heugelijke feit herdenken, dat zij zich ontworstelden aan de tyrannieke overheersching van den Zoeloe- koning Dingaan. Meer dan een eeuw geschie- denis, waarin veel geleden en gestreden werd, trekt als een film aan ons oog voorhij. Nederland is de negentiende eeuw inge- gaan en het heschikt over een aanzienlijk koloniaal rrjk. Maar de Fransche overheer sching, ten tijde van Napoleon, maakt daar aan gedieeltelijk een einde. De Engelschen maken een dankbaar gebruik van de interne Nederlandsche moeilijkheden en rooven van een gedeelte van het kosthare koloniale bezit. Daartoe behioorde ook de Kaapkolonie. In 1806 werd daar de Nederlandsche generaal Janssens door de Engelschen verslagen. Wel boden de kolonisten hem steun, indien hij in het binnenland in de hergen stand zou willen houden, maar van dit aanbod kon hij geen gebruik maken, omdat het hem aan de noodige ammunitie ontbrak. De Engelschen nestelden zich op deze wijze op het gebied, dat tot dus- ver Hollandsch was geweest. Napoleon's ster ging onder, maar de Engelschen dachten er ook maar geen oogenhlik over zich terug te trekken van de Kaap. In een verdrag van 1814 werd vastgesteld, dat de Kaapkolonie voortaan deel zou Uitmaken van het Britsche Imperium. Volgens het bekende Engelsche recept was Nederland een kolonie ontstolen. Vergeefsche import van Engolscli bloed. Reeds voordat dit wreede besluit werd ge nomen, was overtuigend gehleken, diat de oude kolonisten voor het overgroote deel weinig ingenomen waren met het nieuwe bestuur. En inderdaad, de Engelschen deden al heel weinig om zich bemind te maken. Eerder had het er alien schijn van, of men in Londen ernaar streefde de sterk ahn haar grond gehechte bevolking zoo veel mogelijk te dwarsboomen. Enkele duizenden Engelschen en Schotten werdten geimporteerd, met de bedoeling op deze wijze het Engelsche element meer in- gan-g te doen vinden in de Kaap. Maar wat beteekende dit aantal vreemdelingen, dat zich niet kon vermengen met de oude kolonisten. Zedelijk nog numeriek kon de Engelsche re geering hopen op een overwicht. De rijk met kinderen gezegende Hollandsche kolonisten behielden verre de overhand. Het gevolg was, dat men zijn toevlucht nam tot allerlei klein- zieligheden. De oude kolonisten werden ge- dwongen Engelsch zilvergeld aan te nemen, terwijl hun eigen papiergeld de helft van zijn waarde verloor. Men zette de inboorlingen tegen hen op. Het moreele overwicht, dat de blanke in Zuid-Afrika over de kleurlingen had uitgeoefend, werd systematisch onder- mijnd. De gevolgen bleven natuurlijk niet uit. De zwartjes waren sluw genoeg om hun voor- deel te doen met dezen stand van zaken. Zij roof den, stalen en moordden, met de zeker- heid, dat hun van de zijde van het Engelsche gouvernement geen straf te wachten stond. De toestand verergerde van jaar tot jaar. Nauwelijks tien jaar na het verdrag van 1814 tastte de overheerscher het onvervreemdhaar recht aan, zich te bedienen van de eigen taal. Bepaald werd, dat alle verhandelingen in het Engelsch zouden moeten -geschieden; op stuk- ken gesteld in een andere taal werd eenvou- dig geen acht .gestagenEen grove aanmati- ging wanneer men bedlenkt, dat nog geen tien- de deel van de bevolking geacht kon worden van Engelsche afstamming te zijn. De slaver- nij werd afgeschaft. Hoezeer ook toe te juichen uit een oogpunt van menschelijkheid, den kolonisten was opnieuw een zware sla>g toegebracht. De billijkheid gebood, dat d'e Boeren voor het verlies van slaven een scha- deloosstelling zouden ontvangen, hetgeen in derdaad geschiedde, de uitbetaalde som be- droeg echtereen derde dteel van het vast- gestelde en als plaats van uitbetaling werd gekozenLonden De toestand van de Hollandsche kolonisten werd tenslotte ondragelijk temeer, daar, ge lijk wij opmerkten, deze menschen zeer ge- hecht waren aan hun geboortegrond. Tragisch is het lot van deze Boeren, die in waarheid bitter hebben geleden op het vruchtbare land hunner geboorte, manmoedig droegen zij dit lijden uit liefde voor hun geboortegrond, maar tenslote moesten zij bet zichzelve be- kennen, dat hier spoedig verandering diende te komen. Er bestond evenwel te weinig samenhang tusschen die verschillende groej>en. Immers steeds waren het de ,,gehuren", de menschen, die in eenzelfde streek woonden en elkiaar van ouder tot ouder kenden, -die zich vereenig- den in kleine groepen, die voor zich besluiten namen een noodlottige politiek. In Ossenwagens een onzekere toe- komst tegemoet. Reeds in 1834 kon men op deze wijze voor- loopers van d'en Grooten Trek den langen, lan- gen weg zien betreden, waarvan zoovelen nooit het einde zouden aianschouwen. Vele groepen worden door d'e Zoeloe's tot den laat- sten man in de pan gehakt. Ekikele overblij- venden geluikt het Portugeesch Oost-Afrika te bereiken, maar eenige jaren later zijn nog slechts enkele uitgeputte vrouwen en kindte- ren over van de geheele karavaan De eigenlijke Groote Trek duurde van 1836 tot 1848. Zelden heeft de geschied'enis der menschheid een zoo tragische volksverhuizing aanschouwd. Daar gingen zij, him geliefde woonsteden achter zich latend, in krakende hotsende huifkarrem, getrokken door trage ossen, een onzekere en gevaarlijke toekomst tegemoet. Honger, dorst en ontbering, aan vallen van Zoeloes trotseerend, ging het voort in kleine groepen, weg van den Engelschen dwingeland, naar de vrijheid, ten koste van alles. Wie zal de offers tellen van dezen Grooten Trek Vele namen staan opgetee- kend in de annalen der geschiedenis, een Pretorius, een Kruger, een Retief, een Pot- gieter, een Maritzeen eindeloos lange rij, maar ook zouden genoemd moeten worden de naamloazen, de mamnen en vrouwen, die door Britsch geweld en dwingelandij den dood in- gejaagd zijn. Het is October 1837 geworden. De Groote Trek is in vollen gang. Piet Retief en Gerrit Maritz stellen zich aan het hoofd en zoo trek ken zij de Drakenbergen over. Voor hen strekken zich de vruchtbare velden van Natal uit. Maar dit land behoort den wreeden en trouweloozen Zoeloevorst Dingaan. De leiders komen in contact met den zwarten heerscher. Dingaan verklaart er zich mede accoord, dat Retief en zijn metgezellen zich zullen vesti- gen in Natal. Relief is echter een voorzich- tig man. Hij wil de overeenkomst zwart op wit hebben. Met een deputatie van ongeveer zeventig man begeeft hij zich naar de kraal van Dingaan. Op verzoek van Dingaan nemen zij plaats voor -d'e hut van den zwarten duivel. om de gesloten overeenkomst met een dronk vredesbier te bezegelen. De mannen zijn on- gewapend en argeloos. Plotseling springt Dingaan op en roept: „Doodt de toovenaars" en zonder pardon worden Retief en zijn man nen op lafhartige wijze afgeslacht. Daama rukken de Zoeloe's uit en moorden het geheele Boerenkamp uit. Slechts een jonge boer weet te ontkomen en de Johstijding over te brengen aan kam- pen in de nabijheid. Bij het vernemen van deze tij-ding gaat een kreet om wraak op onder de Boeren. In de hoogste nood vinden zij elkaar, de verdeeldheid valt weg. Sarel Celliers belastte zich met de taak hulp te zoeken in de Kaap bij andere groepen. Zoo kwam hij In Graaf Reinet, waar Andries Pretorius juist op het punt stond den Grooten Trek naar het Noorden te volgen. Na korte onderhandelingen werd deze forsch gebouw-de man benoermd tot commandant-generaal. Hij slaagde «r spoedig in eensgezindheid onder de Boeren te brengen en rustte vervolgens een strafexpeditie uit tegen Dingaan. Vijfhonderd' mannen wist hij te verzamelen, daarmede moest hjj oprukken tegen een twintigmaal sterker Zoeloeleger. Zondag 9 December werd een godsdienst- oefening gehouden aan de Blijde-Rivier. Daar nam Sarel Celliers het woord en wekte alle aanwezigen op de gelofte af te leggen, dat „zoo God met ons wil gaan en ons beschermen en ons de overwinning over onzen vijand1 wil schenken wij dien dag alle achtereenvolgende jaren zullen vieren als een Dankdag en dien als een Sabbat zullen doorbrengen. Wij moe ten dien dag bekend maken aan onze kinderen, zoodat zij ons helpen dien te vieren en dat weder zullen oververtellen aan hun kinderen, zoodat het late nageslacht het van geslacht tot geslacht zal kunnen overbrengen." Allen legden de gelofte af. De slag bij de Bloedrivieri Aan het einde van die week, op 15 Decem ber, komt men bij een klein rivier-tje aan en Pretorius geeft bevel daar de tenten op te slaan om den Zondag te vieren. Hier gaf de commandant-generaal blijk van strategische bekwaamheden. De stelling was vrijwel on- neembaar. Alle Boeren waren met geweren gewapend. Bovendien voerde men twee kleine stukjes geschut mede. De voorraad ammuni tie was evenwel beperkt. Men verschanste het kamp zooveel mogelijk, o.-a. door de openingen tusschen de wagens te dichten met takiken en huiden, waartusschen -de beide kanonnen verdekt werden opgesteld. Den volgenden morgen verkeerde het kamp al vroeg in rep en roer. Verkenners zijn teruggekeerd met het bericht, dat de vijand met een groot leger nadert! In een minimum van tijd zijn de omliggende heuvels bezaaid met zwarte krijgers. Nog enkele oogentolik- ken, dan storten de Zoeloe's zich onder het aanheffen van een oorlogskreet, op Pretorius en de zijnen. Men bereidt hun een warme ontvangst. Ontstuimig kloppen alle harten, doch men gevoelt zich gestaald door de af- gelegde gelofte en door de herinnering aan hen, die lafhartig zijn vermoord. Schreeuwend, krij-schend en huilend stormt de zwarte benden nader. Beangstigend klein wordt de afstand. Nog klinkt geen schot, Pretorius' mannen houden zich strikt aan het gegeven consigne. Men laat d'en vijand nade- ren tot op ongeveer 25 meter. Reeds wamen de Zoeloe's zich zeker van de overwinning, of daar kraken de moorddadige salvo's uit het wagenkamp der Boeren los. Dichte rijten Zoe loe's worden meedoogenloos neergemaaid. Op nieuw stormen zij aan, opnieuw worden hun rijen aanm-erkelijk gedund. Het is weld'ra een formeel slagveld. Het geweervuur kraakt, de -kleine stukken geschut laten hun donderende stem hooren. Slechts een omstandigheid ver- vult den moedigen Pretorius met zorg: het tekort aan ammunitie. Van de gelegenheid, dat de vyand ten derde male met bebloede DE BAROMETER STAAT OP REG EN. Het alarmsignaal voor rheumatiek heeft geslagen. Neem Uw veiligheidsmaatregelen ais duizenden anderen, die slechts een middel kennen, dat hen in het vochtige Hollandsche klimaat tegen rheumatiek beschermt. Zet Uw gezondheidsbarometer weer op „zonnig" en ge bruik Kruschen. Elken morgen „de kleine, dagelijksche dosis in Uw eersten kop thee of op een glas warm water en het kan regenen zooveel het wil. Rheumatiek -behoeft bij U niet aan te kloppen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar hij aile apothekers en drogisten a 0,40, 0.75 en /1,60 (extra groot pak). (Adv.) koppen afdeinst, maakt hij gebruik om tot den tegeniaanval over te gaan. De Zoeloes deinzfen terug, slechts enkelen houden stand; onder hen is een forsche figuur, die met zijn assegaai slaat naar Pretorius. Tweemaal ge- lukt het hem het wapen af te slaan. Bij een derde stoot, die op de borst is gericht, wordt zijn linkerband doorboord. Een der andiere Boeren ziet het gevaar, waarin zijn comman dant verkeert en maakt den zwarte met diens eigen wapen onschadely-k. Het is drie uur in den middag, dan eerst is de tegenstand- der vijanden volledig gehroken. Dingaan treft af; Piet Retief is gewroken. Alle overblijvende Zoeloe's worden zonder pardon afgemaakt. EJen vierhonderdtal zwar ten heeft een vergeefsche poging gedaian de rivier over te zwemmen. Zij worden neerge- sabeld. Hun bloed kleurt de rivier rood; sindsdien heet zij terecht Bloedrivier. De grond rondom het Boerenkamp ligt bezaaid met lijken; 3000 man heeft Dingaan op dezen dag verloren. Binnen het kamp Iiggen de Boeren op hun knieen en herhalen damkend de gedane gelofte. Nu trekt men maar de hoofdstad van Dingaan, maar vindt deze ver- laten, het paleis van Dingaan verbrand. Daar vindt men ook de overblijfselen van Retief en zijn mannen, in de tasch van de eerste be- vin-dt zich nog het tractaat met Dingaan. Eerbiedig begravari zij de martelaren. Dat was de geschiedenis van den lftden December. En van geslacht op geslacht heeft men dezen diag doorgebracht als een Saibbat en een dankdag. De HollandschAfrikaan- ders beschouwen deze viering als een uiting van eendrachtig samengaan tegen al wat Engelsch is. Meer d'an honderdvyftigduizend Afrikaanders, mannen en vrouwen zullen daai staan rond Moerdij-k's monument, dankbaar geden-kend de martelaren en de helden van d-en Grooten Trek. RENOEMING NOTARIS. Bij Kon. besluit van 14 December is be- noemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg ter standplaats Groede, Mr. A. J. Peereboorrr, candidaat-notaris te Hoorn. DIRECTE BELASTINGEN ENZ. •By beschikking van den minister van Fi- nancien wordt met ingang van 1 Januari 1939 -het ontvanigkantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Eede opgeheven en de thans onder dat kantoor ressorteerende gemeenten ingedeeld bij het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Oost- -burg.. Met ingan-g van denzelfden datum zal een -grenskantoor der invoerrechten te Ede worden -ingesteld, welk kantoor zal worden gerang- schankt in de le klasse. LUXOR THEATER. ..Saratoga"., Dit is de laatste film, welke de talemtvolle jonge actrice, die Jean Harlow was, speelde De opnamen van Saratoga" waren nog niet voltooid, toen een niet meer te genezen ziekte Platinum Blonde Number One" ten grave sleepte en het is een ietwat unheimliche ge- waarwording, hazy boeiende persoonlijkheid over het doek te zien gaan in deze film en te beseffen, dat slechts enkele dagen nadat zij de laatste scenes speelde, naar alle deelen van de wereld werd geseind, dat Saratoga" de laatste film van Jean Harlow was geweest. Men kan -zich de vraag stellen, of het wel licht niet fyngevoeliger ware geweest, het reeds belichte celluloid weg te hergen in de safes van Hollywood en te bewaren als een dierbaar aandenken. Misschien is Hollywood ten slotte gezwicht voor den aandrang van het Amerikaansche publiek, dat voor Sara toga" Amerikaansche belangstelling aan den dag ging leggen. In ieder geval heeft Holly wood Saratoga" voltooid, nadat het eerst besloten had haar niet te voltooien En met een lichte ontroering ziet men het eerste beeld van Harlow, en na de eerste scenes bewondert men weer de knappe actrice, die zy is. Men moch-t niet verlangen, dat een onder zoo ongelukkige omstandigheden tot stand gekomen film, ook haar beste zou wor den. De opzet was haar in ieder geval waar- dig: met Gable als partner en Jack Conway, een der beste vakmenschen van Hollywood, als regisseur. Het gansche geval concentreert zich rond de vermaarde renbaan Saratoga, waar de sport aanleiding is tot elegant ver- toon en financieele transacties op de snel- heid van paardenbeenen. Gable beweegt er zich als de bookmaker Duke Bradley en het is een sympathieke bookmaker, want hit haalt den lieden, die hij hem in het krijt staan, het vel niet over de ooren. Een daar- van is Frank Clayton en het wedden heeft hem niet alleen zijn vermaarde stallen ge- kost, maar tevens zijn gezondheid. Een hart- aanval maakt tij-dens de race een einde aan zijn leven. -Clayton's dochter, Carol, komt te weten. dat Duke recht heeft op de bezittingen van haar vader en zij probeert voldoende geld bij- een te krijgen om de schulden te betalen. Hartley Madison, de rijke Amerikaan, zou een middel geweest zijn, doch Carol prefe- reert andere methoden. Ten slotte wordt Carol verliefd op den charmanten bookmaker en dat is een middel tot schuldende-lging. waaraan zij niet gedacht heeft. Zij laat Madison op paarden wedden, die als eenige verdtenste hebben, dat zij na den start niet den verkeerden kant uitgaan en Hartley dokt. Duke gaart een klein vermogen bij elkaar en dan verkeert een verliefd hart in een boos en het booze hart vat het plan op Duke met den gok weer van al zijn geld af te helpen. Het schijnt te slagen, maar het geluk laat Duke niet in den steek. En een boos hart, dat toch nog verliefd is, kan ben slotte niet altijd boos blijven. Men ziet, naast Harlow, een knappe rol van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6