ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN "AKKERTJES" GESCHENKEN Marion's grooteavontuur Gelden als hypotheek beschikbaar 2 \atm raKdt No 9851. VRIJDAG 16 DECEMBER 1938 78e Jaargang Binnenland HEURSEL Buitenland Feuilleton TWEEDE BLAD 2 LANGE MUNT 2 - GENT Als hij niet oppast, ja. Maar als hij dadelijk een "AKKERTJE" neemt en voor het naar bed gaan nog een, dan is hij morgen weer de oude! Rente vanaf 3^2 °/o ADMINISTRATIE- en EFFECTENKANTOOR Z. C. ECKHARDT WAT NEDERLAND VOOR HET EIGEN VOLK OVER HEEFT. Er is een beschuldiging. De beschuldiging, dat bet Nederlandsche volk wel heel royaal is als het om hulp aan vreemdelingen gaat, maar voor de eigen zwakken en nooddruftigen niet zoo heel veel over heeft. Zoo'n beschuldiging kan de reactie opwek- ken van een verontwaardigd verweer. Doch hoe raak, boeiend en welsprekend zulk een verweer-in-woorden ook moge zijn, toch is er een ding, dat het in dergelijke gevallen nog beter doet: de harde, de onverbiddelijke taal van de cijfers. Het Nederlandsche volk brengt jaar in jaar uit vele millioenen op voor met groote moei- lijkheden worstelende medeburgers. Millioe nen in de vorm van belastingen, prijsverhoo- gingen en giften. Voor geld uit de belastingen en prijsverhoo- gingen komen die zoogenaamde vertroetelde vreemdelingen al heelemaal niet in aanmer- king. Het zit 'em dus in de giften, in de onderscheidene oollectes vooral. Men beschuldigtvergelijk de opbrengst van de collecte voor de Joodsche vluchtelingen eens met het resultaat van inzamelingen voor de eigen bevolking. Welnu, hier als antwoord de crjfers voor de landshoofdstad. Naar men weet, is er te Amsterdam bruto 50.000 opgehaald voor de Joodsche vluchte lingen. Ein thans de andermbruto opbreng- sten, waarbij het natuurlrjk bij een greep hier en daar moet blijven: Borculo-stormramp 1925 65.000 Watersnood 1926 164.000 Stormramp 1928 100.000 Drentsche Veenkind 1929 40.000 Zonnestraal 1930 26.000 Emmabloem 1930 18.600 Emmabloem 1931 20.000 Zonnestraal 1931 20.000 Extra t.b.c.-collecte 1931 20.000 Cri«iscomit6 1932 80.000 Crisiscomite 1933 77.000 Bij deze cijfers dient dan wel te worden be- dacht dat nadst al die extra en gewone in zamelingen natuurlijk de andere collectes ge- woon doorgingen! Hier volgen ook nog de totaal-cijfers vooi Amsterdam over de laatste drie jaren (bruto) 1935 1936 1937 f 170.000. 162.000. f 180.000. 200 meter van de grens af; de ambtenaren in jeugdigen ijver waren de vrachtauto te gemoet geloopen op het stuk weg gelegen tusschen het kantoor en de grens, dat overdag geldt als een strook „niemandsland", waar nog geen invoerrechten kunnen worden ge- heven. Slechts na zonsondergang wanneer het kantoor is gesloten is de grensafbake- ning tevens het punt waar ingevoerde goede- ren tolplichtig worden. Toen de ambtenaren vroegen wat er ge- laden was, antwoordde Van L., die naast den chauffeur was gezeten, ,,alleen maar een haas". De wagen werd onderzocht, waarbij de Chauffeur zijn kans waamam en terugvluchtte op Belgisch grondgebied'. Men vond in de lijsrtenbewaarplaats boven op den wagen de j verboden lading, bestaande uit 30.000 boekjes j sigarettenpapier. 1 Door de ambtenaren zelf is vervolgen- de auto naar het kantoor gereden, en het is hierop, dat de advocaat van verdachte, Mr. A. Rassers uit Breda, bij de behandeling dezer geruchtmakende zaak den nadruk legde en pleitte, dat niet Van L. maar de rijksamtote- naren de lading sigarettenpapier hadden in- gevoerd. De arrondissementsrechtbank te Breda ont- sloeg op 14 Maart van dit jaar verdachte van alle rechtsvervolging, doch zoowel de officier van Justitie als de rijksadvocaat gingen in hooger beroep. Op 7 Jurn daarop volgend diende de zaak voor het gerechtshof te Den Bosch, waarbij verdachte na pleidooi van Mr. Rassers wederom van rechtsvervolging werd ontslagen. De procureur-generaal, alsmede de rijks advocaat, gingen evenwel in cassatie bij den Hoogen Raad. Als verdediger van verdachte trad thans op Mr. Van Oyen uit Den Haag. Intusschen lag al meer dan een jaar de lading sigarettenpapier opgeborgen in het grenskan- toor te Nispen als eigendom van niemand. Op 30 October nam de advocaat-generaal bij den Hoogen Raad conclusie; hij vorderde een boete van f 1200 en verbeurdverklaring der iding. Thans heeft de Hooge Raad arrest gewezen en is Van L. veroordeeld tot een geldboete van 6000 of zes maanden vervangende hech- tenis. Na het tot tweemaal foe gewezen von- nis: onitslag van rechtsvervolging, zoowel te Breda als te Den Bosch, wekt dit arrest van den Hoogen Raad in de geheele streek groote verbazing. Het is dus wel een zeer dure haas geweest, die op 21 Sept. van het vorige jaar aan het vredig grensdorpje Nispen werd in- gevoerd. WETTELIJKE REGELING BIJ KINDERBIJSLAG. Als men nog eens een beschuldiging jegens de offerzin van ons volk weet (Handelsblad.) DOUANE HEEFT EIGENLIJK GESMOKKELD, ZEGT ADVOCAAT. Bij arrest van den Hoogen Raad der Neder- landen is Maandag, volgens „De Telegraaf", de meubelfabrikant Van L. te Roosendaal. veroordeeld tot een geldboete van 6000 subs, zes maanden hechtenis, wegens het binnen- smokkelen over de BelgischNederlandsche grens van 30.000 boekjes sigarettenpapier, vetborgen in een lijstenbewaarplaats boven op zijn vrachtauto. In den avond van 21 Sept. 1937 kwam Van L. met zijn vrachtauto uit Belgie waarheen hij meermalen reisde om meubelen te bren gen en te halen in Mechelen aan de Neder- fandsche grens brj Nispen. Blij'kbaar was men aan bet grenskantoor op de hoogte van zijn komst, want nauwelijks was bij de grens gepasseerd, of dienstdoende ambtenaren der Invoerrechten en Accijnzen sommeerden tot stoppen. Aan de grens brj Nispen doet zich nu een eigenaardigheid voor, die ook bij enkele andere grenskantoren in ons land wordt aangetrof- fen. Het ontvangkanitoor ligt n.l. een goede Bjj de Tweede Kamer is ingediend een wets- ontwerp tot wettelijke regelen inzake kinder- brjslagverzekering. Het stelsel van kinder,bijslagen vindt reeds voor een niet belangrijk aantal werknemers toepassing, aldus de Memorie van Toelichting. Aan de ontwikkeling van dit instituut staan echter, vooral wat het particuliere hedrijfsleven aangaat, groote belemmeringen in den weg. De concurrentie tusschen de van den Juweelhandel HEURSEL lEen nog nooit geziene keus en voordeelig- ste prijzen wachten U in een sober en aange- naam kader. Geniet van onze hemieuwde verzameling voor het aankoopen, ten gepasten tij de, uwer Geschenken „Einde Jaar", waaronder Ziwitser- sche Uurwerken, Paarlsnoeren, Tafel-zilver- werk, en zoo ipeer. (Ingez. Med.) ondernemingen blijft vele werkgevers, die ove- rigens voorstanders van kinderbijslagen zijn, er van weerhouden, deze in te voeren, zoo- lang daartoe niet algemeen wordt overge- gaan. De bezwaren zouden vervallen bij tot- stankoming van een wettelrjke regeling, die voor alles geldt. De thans tot stand te brengen voorziemng heeft uitsluitend betrekking op de loontrek- kenden. Redenen van practiscben aard ver- bieden, naar het oordeel van den Minister, bij deze gelegenheid tevens een voorziening voor zelfstandigen in overweging te nemen. Bij de vaststelling van de regeling is uit- gegaan van de omstandigheid, dat de feite- lijke loonbepaling ten onzent voor het .groot- ste deel der loontrekkenden geen rekening houdt met verschillen in den omvang van het gezin. Het wetsontwerp beoogt, een grond- slag te leggen voor een meer rechtvaardige verdeeling van het totale hedrag, dat wordt verloond, door met name verplichtend te stel- len dat bij de loonbepaling van hen, wier g-ezin den feitelijk-gemiddelden omvang over- treft, met de daarmee samenhangende groo- tere lasten rekening wordt gehouden. Naar het oordeel van den minister wordt de alge- meene doorvoering van dit beginsel door het gemeene welzijn gevorderd. Het zou echter tot ongewenschte gevolgen leiden, indien de individueele werkgever werd belast, met het geven van bijslagen aan de in zijn dienst zijnde arheiders. Te ver- wachten is dan immers, dat in sommige ge vallen arheiders met groote gezinnen moei- lijker werk zouden vinden of hij inikrimping van personeel eer voor ontslag in aanmerking zouden komen. Degenen, in wier belang die maatregel bedoeld was, zouden juist daardoor gedupeerd worden. Dit kan worden ontgaan door een regeling, waarbij de kosten van de kinderbijslagen worden omgeslagen over alle werkgevers naar evenredigheid van het uit- betaalde loon, zoodat het voor den individuee- len werkgever van geen belang is, of en hoe- veel arheiders, die aanspraak op kinderbijslag kunnen maken, in zijn dienst werkzaam zijn. Gestreefd is naar een eenvoudigen opzet van de regeling. In het belang van de ge- wenschte unificatie der sociale verzekerings- wetten is op tal van punten nanwe aansluiting n-ezocht aan de bepalingen van de Ziektewet. Het on twerp kent recht op kinderbijslag toe aan arheiders, die in dienst zijn van een ondememing of in daarmee gelijkgestelden loondienst. Het ontwerp voorziet niet m de uitkeering van kinderbijslag tijdens verhindie- ring tot werken, bijvoorbeeld wegens ziekte of ongeval of tijdens werkloosheid van den arbeider. Het ligt in de bedoeling, daarvoor een aanvnllende regeling te treffen m de be- treffende sociale verzekeringswetten. De kring van verzekerde personen komt in het algemeen overeen met die van de Ziekte wet. De Ziektewet bepaalt, dat de arbeider, wiens overeengekomen vast loon in geld, verdiend in loondienst van een of meer ondernemingen, meer bedraagt dan 3000 per jaar, niet ondei die wet valt. De Ongevallenwet daarentegen stelt geen loongrens, doch beperkt de uitikee- ring tot een zeker maximum. Het wil den minister voorkomen, dat ook voor de kinder- bijslagverzekering geen loongrens behoort te worden gesteld. In het ontwerp wordt recht op kinderbijslag toegekend aan den arbeider, die hier te lande zijn woonplaats heeft en wiens gezrn meer dan twee kinderen beneden den leeftijd van vijf- tien jaar telt. Bijslag wordt gegeven voor elk kind, te rekenen van het derde kind dat den leeftijd van vijftien jaar nog niet bereikt heeft. Onder kinderen warden verstaan wet- tio-e gewettigde en aangehuwde kinderen, op den eersten dag van het ingetreden kalender- jaar deel uitmakend van het gezin van den arbeider. Blijkens de gezinsstatistiek 1930 telde ons land 1 720 744 gezinnen met een totaal aantal kinderen van 3.751.866. Het rekenkundig gemiddelde van alle gezinnen was dus 2.18. Tegenover 1.128.953 gezinnen met geen, een of twee kinderen stonden 591.971 gezinnen met drie of meer kinderen. Een uitkeering van het eerste kind af zou de kosten der voorziening zeer belangrijk doen toenemen en een aanmerkelijke zwaarderen last op het hedrijfsleven leggen. Het in het ontwerp gekozen stelsel voldoet, naar de meening van den minister, aan den eisch van een eenvoudige administratie, zoodat de op te brengen premie zoo efficient en eco- nomisch mogelijk kan worden besteed, terwijl anderzijds het verband tusschen loon en bij slag toch in voldoende mate behouden blijft. De middelen tot dekking der kinderbijsla gen en administratiekosten moeten worden opgebracht door de werkgevers naar een pre- miestelsel. De premie zal worden berekend over het totale loonbedrag, dat de ondeme ming aan haar arheiders uitkeert, ongeacht of dat loon wordt ontvangen door een onge- huwden dan wel door een gehuwden arbeider, hetzij met of zonder kinderen. Volgens een zeer voorloopige kostenbereke- ning zal de verschuldigde premie vermoedelijk bepaald kunnen worden op ongeveer 1 van het loon. Het ontwerp kent geen premie- verhaal op de arheiders. De uitvoering van de kinderbijslagverzeke- ring kan geschieden of door het hedrijfsleven zelf of door middel van overheidsorganen. De kinderbijslag zal per arbeidsdag bedra- gen /0,10, f 0,15, /0,20 of 0,25, zulks naar gelang van de hoogte van het loon van den arbeider. Gemiddeld komt een kinderbijslag neer op ongeveer 3 van het verdiende loon. De tekst van het voorgestelde artikel 25 betreffende de uitkeering luidt: Voor arheiders met een loon per maand van 100 of minder, per week van 24 of minder, per dag van /4 of minder bedraagt de kin derbijslag 0,10. Voor arheiders met een loon per maand van meer dan 100 doch niet meer dan 150, per week van meer dan f 24 doch niet meer dan f 36, per dag van meer dan f 4 doch niet meer dan j 6 bedraagt de kinderbijslag f 0,15. Voor arheiders met een loon per maand van meer dan f 150 doch niet meer dan 200, per week van meer dan 36 - doch niet meer dan f 4gi per dag van meer dan 6 doch niet meer dan /S bedraagt de kinderbijslag /0.20. Voor arbeiders met een loon per maand van meer dan f 200, per week van meer dan 48, per dag van meer dan 8 bedraagt de kinder bijslag f 0,25. De kinderbijslag wordt uitgekeerd over iederen dag, waarop de arbeider heeft ge- werkt. Dagen, waarop niet gearbeid is, maar waarover de arbeider van zijn werkgever loon heeft ontvangen, worden als arbeidsdagen be- schouwd. Over zeven achtereenvolgende dagen wordt den arbeider echter nooit meer uitgekeerd dan zes maal het hem per arbeids dag aan kinderbijslag toekomende hedrag. De uitbetaling van den kinderbijslag >ge- schiedt tenminste eenmaal in de drie maan den. ,»AFVAL" DER NEDERLANDEN. Duitsehe hoon. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde aan dat blad: Het tijdschrift „Die BremnesseT.' verschijnt met een titelplaat, waarop een staatsie- gordijn afgebeeld staat, dat ter zijde gescho- ven is, tengevolge waarvan men een Troon- zetel ontwaart, bekroond met het Nederland sche Wapen. Op dezen Troonzetel zit een Jood in Nederlandsch nationaal costuum. Hij heeft bij wijze van rijksappel in zijn rechterhand een Edammer kaas en in zijn linker, als ware het een scepter, een tulp. Er staat boven. ,,Abfall der Nied'erlande" en er onder staat „Ihr Roman van I. F. J. Groothedde. Nadruk verboden. 37) (Slot.) Voor we vertrokken lieten we de landings- wielen vervangen door ski's, om op sneeuw- velden te kunnen dalen. Daarvoor moesten echter eenige technici komen en die waren in Regina niet te vinden. Al met al waren er heel wat dagen Verloopen en toen de ski s er coed en wel onder zaten, brak er zoo'n ge- weldige sneeuwstorm los, dat we gedwongen waren nog eenige dagen in dat verwenschte Regina te blijven. Enfin, we gingen tenslotte toch, zochten alles af, zagen de twee hutten in dit dal en... de rest weet u. Als u er niet op tegen hebt, zouden we het liefst zoo spoe- dig mogelijk vertrekken. Het is een vlucht van bijna twintig uur en het wordt dus overmor- genmiddag, voor we er zijn. Het weer is nu nog gunstig, daar moeten we gebruik van maken." Het werd IHall licht om het hart, bg het vooruitzicht, zoo spoedig naar Kansas terug te kunnen keeren en met van vreugde schitte- nende oogen keek hij zijn vrienden aan. Toen hij echter bemerkte, dat ze alle drie met som- bere gezichten voor zich uitstaarden, hetrok ook zrjn gelaat en voelde hij iets als van prjn in zgn hart opkomen. Al die maanden was hij ieder oogenblik van den dag met hen ver- bonden geweest. Een hechte vriendschap was tusschen hen gegroeid in.de lange avonden, waarin ze elkaar bij stukjes en heetjes hun ziel hadden blootgelegd. Hij was e6n met hen geworden en voelde dat een scheiding pijnlijk zou zijn. En niet alleen dat, maar ook het leven zelf, het zuivere natuurleven van het barre Noorden, de dagelijksche tochten langs de vallen, met al hun verrassingen, weder- waardigheden en wisselvalligheden, had hem reeds lang in zijn macht en zou hem niet zoo gemakkelijk los laten. Even overwoog hij tot het voorjaar hier te blijven en dan samen met die leren terug te gaan. Maar dan rees voor zijn geestesoog het lieftallig gelaat van Marion zooals hij het gezien had in den nacht van zijn vlucht en dat hem altrjd was bijgebleven, een betraand gelaat, half naar hem opgeheven, een gelaat, waarin dlepe smart en verlangen- de liefde te lezien waren en toen was ineens zijn besluit genomen, hij zou gaan. Hij deelde het de leren mee en ook, waarom hij niet blijven kon en hij besloot met te zeggen: jNatuurlijk komen jullie in het voorjaar naar Kansas. Vraag maar naar Marion's Ranch, dan kom je wel terecbt en breng dan Black-Devil voor me mee, ik zal het dier mis- sen, zooals ik alles missen zal, wat hier in mijn leven gekomen is, jullie het meeste, trouwe kameraden." Eenigen tijd later werd het lichaam van Jim in het vliegtuig gedragen. Hall drukte voor het laatst de hand van de leren. „Vaarwel", sprak Pat geroerd, „je was me een vfiend." „Vaarwel", zei Tom, „vergeet met Tom O'Ruark te groeten." ,,Tot weerziens", zei Baby en zijn stem tril- de verdacht, „nu hen ik weer geheel overgele- verd aan deze twee onverlaten. Vergeet niet. dat het Noorden lokt en roept. Maar als je mocht terugkeeren, vergeet dan niet dekens en absinth mee te brengen, anders kom je er niet in." Hij lachte, maar Hall zag tranen glinsteren in zrjn oogen. Vlug steeg hij in, om zijn ont- roering te verbergen en riep: ,,Vaarwel tot weerziens in Kansas. Dan draaide de schroef, de motoren raas- den met donderend geweld en langzaam begon de machine te glijden, dan steeds vlugger en haast onmerkhaar liet de ranke vogel de be- sneeuwde aarde los en verhief zich in de klare lucht. Met een grooten boog draaiden ze zich van het Noorden af. Hall zag het hem lief ge- worden dal onder zich wegglijden, de schroef draaide nu het maximum aantal toeren en voort raasden ze, recht naar het Zuiden. Marion Bluecorn had weken lang tusschen dood en leven gezweefd. Maar jong, sterk lichaam, maar bovenal haar krachtige wil en haar onverwoestbare hoop hadden echter ten slotte de overwinning bevochten op de zware, afmattende koortsen, die haar hadden willen verteren. Ze overwon. Maar die geweldige worsteling om het leven had haar kracht en bloeiende schoonheid opgeeischt. Haar gelaat was wasbleek en vermagerd, om haar oogen lagen diepdonkere kringen. Maar toen ze wan- kelend en gehogen haar eersten tocht naar den heuvel deed, keken die oogen vertrouwend en verlangend in de wazige, witte verten, keken ze uit naar hem die komen moest Na dien eersten brief, dien ze van Boy Mil- den had ontvangen. had ze nooit meer iets van hem vernomen. Ook de menschen van de Bereden schenen van de aarde weggevaagd te zijn. brachten geen nieuws van hem, naar wien ze verlangde met heel haar ziel. Toch bleef ze hopen en trouw iederen dag stond ze op de helling naar hem uit te zien. Die dage lijksche tochten brachten, onmerkhaar haast, de kleur op haar gelaat terug en deden haar rechter en sfeviger loopen. De oude Bluecorn zag dit met vreugde en Uet haar begaan, ofschoon hij er steeds meer aan begon te twijfelen of Huddlesfield nog ooit met Pennock en Pavlick zou terugkeeren. Marion twijfelde niet, geen moment. Tel- kens als er een ruiter van het Noorden na- derde, klopte haar hart van hoopvolle ver- wachting, maar telkens bleef alleen de teleur- stelling over, doch ook steeds weer bleef ze met hemieuwden moed uitzien. Op een morgen hoorde ze in de verte een vliegtuig naderen uit het Noorden. Daar dit een ongewone verschijning was in die streek, zocht ze de stip aan den horizont op en volg- de hem met haar oogen, een oogenblik haar aandacht voor de aarde verliezend De stip groeide snel en ook het geluid werd sterker- In een paar minuten tijds was zij boven de helling en Marion draaide zich om, om ze na te oogen. Tot haar verbazing maakte de ma chine plotseling een zwenking en keerde langs denzelfden weg terug, begon dan in groote kringen rond te cirkelen, steeds lager Een vreemde gedachte besprong haar plotseling, een gedachte zoo vreemd, dat ze haar handen op haar boezem moest drukken, om het klop- pen van haar hart te doen bedaren. Zou hij... zou het mogelijk zijn... neen, dat mocht ze met den'ken... dat... dat... In een spanning, die met iedere seconde steeg, keek ze toe, roer- loos, om niets van het schouwspel te missen. En daar... daar op de Pavlickgrounds daalde de machine, gleed sierlijk in haar richting en stond plotseling stil; bijna brj het einde van de helling. Een, twee mannen sprongen naar bui- ten, een derde volgde. Deze keek om zich heen, staarde met de hand boven zijn oogen naar de plaats waar zij zich bevond... en 13 gtuiu IS ■tuiTers S sluks 1 stuiven Let op het AKKER-merk I (Ingez. Med. glaubt zu schieben aber Ihr werdet gescho- ben." De Redactie der N. R. Crt. teekent hierhij in: De ..Brennessel" is een satirisch hlad, zoo iets als de Simplicissimus, en wordt uitge- geven door den uitgever Frz. Eher Nacht. GmbH te Berlijn en Munchen, den uitgever van nat.-soc. Duitsehe regeerin.gspartijbladen, als de Vdlkisoher Beobachter, Angriff, Ulustr. Beoh. e.d. Ook in een artikel in de Volk. Beoh. van Wbensdag wordt de Duitsehe Jood in verband gebracht met de Edammer kaas, als symbool van Nederland, het land waarheen hij vluch- ten kan, en worden de Joden in Amsterdam evemeens gekarakterisoerd als „Afval der Nederlanden", een woordspeling naar aanlei- ding van den titel van het historische werk van Schiller. De Brennessel" heeft zich. zooals bleek, bovendien niet ontzien den Nederlandschen Troon en het Nederlandsche Wapen te hoonen, waarmede wij Nederlanders dan in onze monarchale en nationale gevoe- lens worden aangetast. ,,AXval" der Neder landen op den Nederlandschen Troon en onder het Nederlandsche Wapen. Ziedaar een weerziniwekkend voorbeeld van de wijze, hoe in Duitschland ons land wordt voorgesteld. DE BESTRIJDING VAN RANKER. Het Lagerhuis heeft een begin gemaakt met het ontwerp tot hetere hestrijding van kanker. De minister van volksgezondheid kwam in haar richting. Een rilling voer door haar hart en dan, met een luiden kreet snelde ze van den heuvel naar beneden, de armen wijduitgestrekt.Met een snik wierp ze zich in zijn armen. „Hall, eindelijk!" .Marion, liefste!" Minuten lang hielden ze elkaar omklemd in diepe, innige ontroering. Jim Pavlicks tragische dood vond algemeene deernis hij de boys. Al was hij niet bemind ge weest, al vervulde het verhaal van zijn schand- dadlen hen met afschuw en ontzetting, dit trof hen alien diep, ofschoon ze het ook niet onder stoelen of banken staken, dat ze Hall de over- winning van harte gunden. De winter ging voorbij. Voorjaar kwam in het land en deed met zijn lauwe, zoele winden de sneeuw smelten op de velden. De prairie bloeide open, frisch-groen en fleurig van de vele hloemen. Jim Pavlick was begraven en werd verge- ten. Bluecorn kocht de ranch en de gronden, voegde ze bij zijn eigen hezittingen en stelde daarna Hall Pennock aan als heer en mees- ter van het reusachtig, vereenigd bedrijf, dat de naam bleef dragen van Marion's Ranch. Hall droeg Joe Blackburn op, de Pennock- Ranch te verkoopen. Deze kwam, met al de boys, in het oude bedrijf terug en kreeg de aanstelling van opperste bedrijfsleider, zoodat de voile verantwoordelijkheid op zijn schouders kwam te rusten, een taak, waar hij tenvolle voor berekend was. Voorjaar in het land! Twee harten bloeiden open en verbonden zich met elkaar, om tot aan den dood te kloppen met 6dn slag. Hall's vader was mede tegenwoordig hij de plechtigheid en had beloofd, zijn laatste levensdagen hij hen te slijten in lang ontbeerde rust. Het was feest op Marion's Ranch, een feest als nimmer in de prairie werd gezien. Hall troonde aan het hoofd van de lange tafels, die in het weiland waren geplaatst. Zijn blikken gleden vergenoegd langs al de be- kende, blijde gezichten van de hoys, die stuk voor stuk voor hem door het vuur zouden gaan, van den verknochten Joe, tot het klein- ste knechtje en bleven tenslotte rusten op Marion, de mooie jonge hruid, die glimlachend naar hem opzag, terwijl in haar groote, blau- we oogen de glans van stil geluk zich ver- diepte. AXELSCHESTRAAT 38a TERNEUZEN (Ingez. Med.) „Weet je"', fluisterde ze teeder, stil zijn han den streelend, ,,weet je, wat in ons huis een eereplaats krijgt? De adelaar! Ik heb hem laten opzetten!" Hall lachte en keek haar diep in de oogen. Maar dan antwoordde hij peinzend: ,,De adelaar! Het dier was de oorzaak van een lange reeks misdaden en droeve dagen, hij deed den strijd onthranden tusschen twee rivalen. Maar hij bracht mij 't liefste vrouwtje van de prairie, hij heeft een eereplaats ver diend" Op dit oogenblik viel plotseling een stilte in de iuidruchtige muziek en zang, in gelach en stemgegons. Alle hoofden wendden zich naar de helling. Langzaam en zwijgend reden drie mannen in vreemde kleeding den lichtkring van de vele toortsen binnen, stegen af en kwamen, gevolgd door alle bruiloftsgasten, naar voren, een blauw-zwarte hengst met zich meevoe- rend. Hall kon zijn ontroering niet bedwingen. ,,De leren", fluisterde hij met trillende stem. Dit woord werd opgevangen door de hoys en plantte zich gonzend voort. Baby werd door Pat en Tom naar voren ge- schoven. Hij pakte Black-Devil bij het hoofd- stel en sprak, verlegen naar den grond kij- kend: ,,We komen je je paard terugbrengen. Hall en ook heF aandeel in de winst". Toen kon Hall zich niet langer bedwingen. Hij stoof op en, onder het donderend gejuich van de hoys, omarmde hij ze een voor een, bracht ze bij Marion, die ze ontroerd de han den drukte en liet ze naast zich plaatsnemen. Vanaf dat oogenblik kwam er aan het jui- chen en zingen geen einde meer. Hall drukte Marion tegen zich aan en fluis terde: ,,S5ij waren de eenigen, die nog ontibra- ken. Zonder hen zou het feest niet volmaakt zijn geweest." En Marion, die wist, wat hij aan hen te dan- ken had, lachte hem begrijpend toe en fluis terde: ,,Ze waren jouw vrienden, liefste en daarom zullen ze ook mijn vrienden zijn, zoo als in de toekomst alles van jou steeds het mijne zal zijn." Geroerd tot in het diepste van zijn hart, vulde Hall aan: ,,Zoo zal het in de toekomst zijn, wij samen, Marion, jij en ik, in alles ddn." EINDE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5