Gemeenteraad van Axel. len, n.l. het maken van al of niet overdekte schuilloopgraven, opdat de bevolking zich kan beveiligen tegien scherven en het instorten van huizen. Hij is van oordeel, dat er aanleiding is daarmede aan te vangen, nu het daarvoor benoodigde materiaal nog goedkoop aan te schaffen is. Irjdien men zou wachten tot de nood aan den hi an komt wordt al dat mate riaal duurder en de strop dus nog grooter. Ook verdient het aanbeveling te zorgen voor een goed alarmeeringssysteem, want bij de oefening van laatst is wel gebleken, dat het toen ingerichte waarschuwingsapparaat niet voldoende was. Waar spreker woont was er niets van te hooren. Als de wind uit Zuidoos- telijke riehting waait is het in die omgeving met te hooren. Er zullen dus meer sirenes moeten worden aangeschaft. Een en ander zal de gemeente veel centen kosten, doch die zou- den naar zijn meening behooren te worden be- stredien uit den kapitaaldienst. Men zal ook nog de beschikking moeten krijgen over gas- dichte kelders, die dan jaren en jaren in goe- den staat kunnen worden bewaard. Als dat alles gemaakt is, hebben we gedaan wat we kunnen, terwijl er, als het op de thans gevolg- de wijze voortgaat, feitelijk niets wordt ge daan. Men kan, bij het daarvoor noodige he- drag ook de thans geraamde /1100 gebruiken en het verdere bedrag kan over 10 of 15 jaar worden betaald. De heer DE KRAKER vindt het wel jam mer, dat voor dit doel zooveel geld moet wor den getaruikt. Hij had liever gezien, dat die post op f 175 gehandhaafd was. Hij zegt: laat het hierbij. De heer DEN HAMER merkt op, dat regee- ren vooruitzien is. Ongetwijfeld zullen voor bescherming der bevolking tegen gevaar uit de lucht meerdere offers moeten worden ge- bracht. 'Hij is bereid zijn stem aan dezen post te geven. Of het noodzakelijk is, dat aan het hoofd van den dienst 100 salaris wordt ge- geven kan hij niet op eens beoordeelen, daar hij vermoedt, dat deze toch een groot deel van het werk daarvoor zal afdoen, terwijl hij in gemeentedienst is. De heer DE VOS begrijpt niet, hoe Burge- meester en \Y*cthoudersnadat aanvankelijk slechts 175 was uitgetrokken, nu opeens met een verhooging van 1100 gekomen zijn, waar- in dan f 100 is begrepen voor het hoofd van den dienst. Zullen de aanschaffingen dan nu ineens zooveel grooter zijn dan eerst was voor- genomen De VOORZ1TTER deelt mede, dat aanvan kelijk wel enkele voorwerpen voor den lucht beschermingsdienst waren aangeschaft en Burgemeester en Wethouders daarmede in dien geest wilden doorgaan, omdat het nog zeer moeilijk te begrooten was, tot welk be drag men zou moeten gaan. Een en ander nader overwegende, rees de overtuiging, dat men voor een redelijke voorziening tot een zeer belangrijk bedrag zou moeten komen en Burgemeester en Wethouders achtten het onder de huldige omstandigheden niet ge- wenscht daarvoor een leening te sluiten. Toch hebben Burgemeester en Wethouders gemeend verder te moeten gaan dan aanvankelijk was bedoeld. Daar is nu bijgekomen, dat de werk- zaamheden van het hoofd van den dienst eer toegenomen zijn. Deze dienst eischt bijzondere zorgen en studie en Burgemeester en Wethou ders hebben daarom gemeend, naast het hoo- gere bedraf dat zij noodig hebben voor het aanschaffen van verschillende materialen, ook f 100 te moeten voorstellen als belooning voor die diensten, die zeer veel werk vereischen en waarvan veel in eigen tijd moet gedaan wor den Spreker was ten slotte verheugd, dat de inspecteur van politie bereid is gevonden de functie van waarnemend hoofd van den lucht beschermingsdienst op zich te nemen. Daaraan is heel wat administratie verbonden en het vereischt een heele studie om te zorgen, dat bij oefeningen zooals we er onlangs een heb ben gehad, te zorgen dat alle mannen in de gemeente op hun post zijn en alles goed mar- cheeren kan. Maar dat is allemaal goed in orde De mededeeling over het zand heeft spreker dankbaar aanvaard. We hebben natuurlijk nog lang niet alles wat we noodig hebben. Dat de alarmeering nog niet in orde is, is ook door de leiding van den dienst geconstateerd. Er is thans bij spreker een plan in studie, vol- gens hetwelk de alarmeering goed en zoo goedkoop mogelijk zal zijn. Hij verzoekt den raad dezen post wel te willen aanvaarden zooals die wordt voorgesteld, en hierbij met te spreken van een bijbetrekking. De heer COLSEN kan zich daar toch niet mee vereenigen. Er zijn verscheidene onder de raadsleden, die allerlei verrichtingen in het algemeen belang geheel belangeloos, met op- offering van hun persoon vervullen. En nu kan hij er zich niet mee vereenigen, dat een goed gesalarieerd ambtenaar voor dat werk nu weer f 100 moet krijgen. Hij moest er een eer in stellen het gratis te doen! De VOORZITTiER is van oordeel dat, wan- neer iemand een werk als dit, waartoe hij me verplicht is, doch dat geschiedt in het alge meen belang, het ook duidelijk is, dat hij daarvoor een belooning krijgt. De heer OOLSEN vraagt, of dan het hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Sluisku ook een belooning krijgt. Als hij het goe voor heeft, is dat de heer Kooman. Dan deze ook wel afkomen met een verzoek om een belooning. De VOORZITTER deelt mede. dat veel van het werk van het hoofd van den luchtbescher mingsdienst den heer Kooman, door den heer Hack wordt verricht. Er moet daar op Sluis- kil iemand zijn, om als leider op te treden, doch het voorbereidende werk, de orgamsatie en administratie wordt ook voor Sluiskil ver richt door den heer Hack. Dat werk gebeurt van hier uit. Er moet te Sluiskil wel een assistent zijn om op te treden, maar de aclmi nistratie wordt geheel ineengezet door den heer Hack. De heer LAMBREOHTSEN VAN RIT THEM wijst er op, dat, onder alle omstandigheden een hoofd van den luchtbeschermingsdienst moet worden aangesteld. De heer COLS EN: En van de brandweer dan? Wat werk hebt u daar niet aan! De heer LAM1BREOHTSEN VAN RITTHEM: Dat is niet hetzelfde. De heer COLSENIk heb geen bezwaar tegen de f 1000, maar wel tegen die 100. De heer 't GILDEHandhaven Burgemees ter en Wethouders hun voorstel? De VOORZITTER antwoordt bevestigend. Zij wenschen in de eerste plaats een goede alarmeering daar te stellen. De heer 't GILDE meent, dat men daarvoor toch met een /600 al een eind zal komen. De VIOORZITTERLaat u dat nu aan ons over. De heer VERL1NDE vermeent, dat de voor- zitter den heer Hack niet kan gelasten, dat werk te verrichten en vraagt, of deze, als hij er geen liefhebberij voor heeft, ook het recht heeft om te bedanken. Ware dit niet het ge- val dan werd het wat anders. De VOORZITTER merkt op, dat hier niet den schijn moet worden gemaakt, alsof hij tegenover den inspecteur misbruik van macht zou maken. De heer VERLINDE bedoelt niet dien schijn te wekken, doch het zou toch kunnen zijn, dat de Voorzitter had laten doorschemeren, dat hij graag zag, dat de inspecteur het deed. K u n t u, vraagt spreker, het hem gelasten De VOORZITTERAls puntje bij paaltje kwam, zou ik ook u kunnen gelasten die taak op u te nemen. De heer VERLINDE: Ja, ik ga er niet tegen stemmen, doch ik breng in woorden, wat andere menschen misschien denken. De VOORZITTER: Ik acht het een geluk- kig verschijnsel, dat de heer Hack die functie voor een gering bedrag op zich wil nemen. Ik kan ook wel een ander benoemen, doch we hebben ook iemand noodig, die er verstand van heeft. De heer VAN HECKE houdt er aan vast, dat het voor den inspecteur toch een bijbe trekking is. We hebben het er zooeven over gehad om voor de agenten de overuren te laten vervallen, maar hierdoor zouden we den superieur in de gelegenheid stellen f 100 te verd'ienen. Ik begrijp ook wel, wat er aan vast zit, doch ik heb het spreken van ver schillende leden gevolgd en dan blijkt mij, dat zij er bezwaar tegen hebben, dat tweemaal betaald wordt voor ddn werk. De heer VERLINDE: Er kan wel iemand anders in de functie benoemd worden, maar als het een particulier is, krijg die dan toch ook dat salaris boven het inkomen dat hij reeds heeft. Het gaat niet aan, om iemand werk op te dragen en het niet te willen be- talen. Ik ben blij, dat we er iemand voor hebben. De heer LAMBRECHTSBN VAN RITTHEM En het werk gebeurt in hoofdzaak in vrijen tijd. In stemming gebracht staken over het voorstel van den heer Colsen om den post met f 100 te verminderen en geen salaris uit te keeren aan het hoofd van den luchtbescher mingsdienst de stemmen met 7 tegen 7. Voor stemmen de heeren De Kraker, Van Hecke, Colsen, Van Driel, Den Hamer, Dees en De Bruijn; tegen stemmen de heeren Van Cadsand, Verlinde, Lambrechtsen van Rit- them, Riemens, 't Gilde, De Vos en Geelhoedt. 94. Bijdrage aan hoofdstuk VII van den gewonen dienst wegens derving rente ver- vreemde kapitalen. f 405. 95. Bijdrage aan hoofdstuk VI van den gewonen dienst wegens gedeelte van de jaar- wedden van de vaste werklieden. 100. Hoofdstuk IV. Volksgezondheid. Inkomsten 96. Keur- en slacbtloonen. 2500. 97. Rechten ingevolge de warenwet 1935 (S. 793). 800. 98. Inkomsten in verband met de invor- dering van rechten ingevolge de warenwet 1935 (S. 793). 75. 99. Verhaal van pensioensbijdragen. /230. 100. Restitutie van te veel betaalde bij dragen in de kosten van den keuringsdienst ingevolge de warenwet. Memorie. 107a. Terugontvangst van de N.V. Water- leiding Maatsehappij ,,Zeeuwsch-VLaanderen" te Temeuzen van de pensioensbijdragen ver- schuldigd voor ambtenaren en beambten dier N.V. f 1890. Uitgaven 101. Belooning voor te verrichten vacci- natien en lijkschouwingen. 10. 102. Uitkeering van de in art. 19, derde lid der besmettelrjke-ziektenwet 1928 (S. 265). 30. Memorie. 103. Kosten van maatregelen, genomen krachtens de besmettelijke-ziektenwet 1928 (S. 265). 30. 104. Kosten van den keuringsdienst inge volge de vleesehkeuringswet. f 2650. 105. Bijdrage in de kosten van den keu ringsdienst ingevolge de warenwet 1935 OS. 793). /1000. 106. Overdracht van ontvangen rechten ingevolge de warenwet 1935 (S. 793) aan de centrale gemeente. f 800. 107. Kosten ter zake van verzekering pen- sionneering enz. van ambtenaren en bedien- den. 2253. 108. Subsidie aan bad- en zwemvereeni- gingen. 200. 109. Kosten van en bijdragen voor uitzen- ding en verpleging van kinderen in gezond- heids- en vacantiekolonies. 10. 110. Subsidie aan plaatselijke afdeelingen van de vereeniging ,,Het Groene Kruis". 800. 111. Subsidie aan de vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" en haar afdeelingen. 750. 112. Subsidie aanziekenhuizen en sanatoria. 5500. De VOORZITTER: Burgemeester en Wet houders nemen het voorstel om dezen post met 1000 te verminderen over. 113. Kosten van destructie van vee en vleesch. f 425. Hoofdstuk V. Volkshuisvesting. Inkomsten 114. Renten en aflossing van voorschotten, verleend in het belang van de verbetering der volkshuisvesting. 32.900. 115. Bijdrage van het Rijk krachtens art. 56, 3e lid der Woningwet. 13.500. 116. Terugontvangst van te veel bij voor schot uitbetaalde exploitatiebijdragen aan woningbouwvereenigingen. Memorie. 117. Huur van 3 arbeiderswoningen. 380. 118. Huur van 4 noodwoningen. /450. 118a. Leges voor bouwvergunningen. 200. 119. Erfpacht voor de uitgifte van gronden in het belang van de verbetering van de volks huisvesting. f 1895. Uitgaven: 120. Rente van geldleeningen. f 1525. 12:1. Aflossing van geldleeningen. /1655 122. Annuiteiten aan het rijk verschuldigd ter zake van ontvangen voorschotten in het belang van de verbetering der volkshuisves ting. 15.100. 123. Overige annuiteiten van geldleenin gen. f 16.680. 124. Bijdragen ter tegemoetkoming in de betaling van rente en aflossing van een door de gemeente verleend voorschot in het belang van de verbetering der volkshuisvesting. f 18.000. 125. Teruggaaf aan het rijk van te veel bij voorschot ontvangen bijdragen ingevolge art. 56, derde lid der woningwet. Memorie. 125a. Kosten van verzekering tegen brand- schade. 5. 126. Bijdrage aan hoofdstuk VII van den kapitaaldienst, tot het herkrijgen van ver- vreemde kapitalen. f 86. 127. Onderhoud enz. van arbeiderswonin gen, gebouwd in het belang van de verbete ring der volkshuisvesting. 110. 128. Onderhoud enz. van noodwoningen. 130. 129. Uitgaven ter zake van het fonds voor huurverlaging. Memorie. 129a. Teruggaaf van leges voor bouwver gunningen. f 10. 130. Aandeel van het rijk in het voordeelig saldo van de exploitatie der 4 noodwoningen. 225. 131. Bijdrage aan hoofdstuk VII van den gewonen dienst wegens derving rente ver- vreemde kapitalen. f 720. Hoofdstuk VI. Openbare werken. Inkomsten 132. Marktgelden. f 3200. 133. Begrafenisrechten. f 1600. 134. Rechten wegens door den gemeente- lijken reinigingsdienst verstrekte diensten. f 2750. 135. Straatbelasting. f 11.000. De heer RIEIMENS stelt voor, geen straat belasting in te voeren. De heer COLSEN sluit zich daarbij aan. Het is bekend, dat blijkt ook uit het adres van de winkeliersvereeniging, dat dit voor den middenstand een zwaren druk zou betee- kenen, omdat zij wegens hun zaken in groote huizen moeten wonen. Hij wenscht ook nog een inlichting en vraagt of Burgemeester en Wethouders het billijk zouden vinden de voile belasting ook van toepassing te verklaren in straten waar geen vuilnis wordt opgehaald. Hij vindt dat, mocht de zaak doorgaan, er dan toch ook wel eens over mochten denken, dat de Pierssenspolderstraat niet verhard is (hetgeen niet hun schuld is), maar zoo doen er zich omstandigheden voor, die toch wel eerst bekeken mogen worden. De VOORZITTER: Daar zal men dan een lager percentage moeten betalen. De heer COLSEN wijst voorts op de Coe- gorspolderstraat. Daar staat bij het station 56n lantaarn, en moet dus straatbelasting be taald worden, doch er wordt maar eens om de 14 dagen vuilnis opgehajald. In de Fabrieksstraat is het nog anders, daar wordt geen vuil opgehaald en is het een straat van de gemeente, maar er brandt licht, dus er moet straatbelasting betaald worden. Hij acht dat niet in orde. De VOORZITTER wijst er op, dat er 4 of 5 moet betaald worden, en dat dit een belangrijk verschil beteekent. De heer COLSEN zou eerst over het begin- sel willen stemmen, want er bestaat toch kans, dat deze belasting nog wordt afgewezen. De heer VAN DRIBL is er ook voor, dat Over het principe beslist wordt, want feitelijk beheerscht dit punt de geheele begrooting, en zal daarna moeten worden uitgemaakt, hoe de begrooting dan sluitend zal worden ge maakt. De VOORZITTER: Dat is dan weer van latere zorg. De heer VAN DRIEL: Ik had liever dit punt reeds bij den aanvang der begrooting besproken, maar n u dienen we het te weten. We weten, dat de gelden voor het dekken der uitgaven er moeten komen, doch het gaat thans over het hoe. De VOORZITTER oordeelt het beter. dit punt aan te houden tot het laatst, waarop de behandeling der verdere posten wordt voort- gezet. 136. Terugontvangst van kosten van ver- stratingen eniz. ten behoeve van de bedrijven en van derden. 200. 137. Opbrengst van houtgewas, staande aan openbare wegen, op begraafplaatsen enz. Memorie. 138. Opbrengst van verkochte bestekken. Memorie. 139. Opbrengst van den verkoop van oude materialen enz. Memorie. Uitgaven 140. Jaarwedden van het personeel ten dienste van het beheer der openbare werken. f 21.300. De heer VAN DRIEL merkt op, dat de tweede steenenzetter nog niet in vasten dienst is aangenomen. De VOORZITTER: Het volgend jaar komen er eenige vacatures. vermoedelijk zal hij dan kunnen opschuiven. De heer VAN DRIEL: Maar dat kan toch wel zonder die vacatures? De heer COLSEN bespreekt den beerrui- mingsdienst te Sluiskil. Daarbij gaat bij be- diening van uit de kom veel te veel tijd ver- loren. Als ze hier om 8 uur hun dienst begin- nen, komen ze pas te 10 uur te Sluiskil aan, en gaan dan aan het werk, terwijl ze's namid- dags 3 uur alweer verdwijnen. Men heeft te Sluiskil de menschen toch. Zou het nu niet goedkooper zijn, wanneer daar voor Sluiskil een kleine machine werd aangeschaft? 'Hij heeft op Koudekerke met een kleine machine zien werken. Die kan met 2 man worden be- diend, daar zijn geen 3 man voor noodig en nu gaat er met heen en weer rijden dagelijks ook 4 uur verloren. Dat komt veel te duur. De heer VERLINDE merkt op, dat, als iemand gaat werken, al is het ook een eind van huis, dan gevorderd wordt, dat hij op tijd ter plaatse is om zijn werk daar te kunnen aanVangen. Er zou, dus van de gemeente- werklieden ook gevorderd kunnen worden, dat ze te 8 uur te Sluiskil waren om het werk aan te vangen. De heer DE KRAiHER voert hiertegen aan, dat dit niet kan, omdat toch in elk geval de voerman met paard en machine uit de kom moet komen en deze daar te 8 uur zijn werk aanvangt, en dus op tijd begint. De heer VERLINDE heeft het oog op een gemeentelijke timmerman. Die kan daar toch op tijd beginnen. De VOORZITTER: Dat gebeurt ook, maar voor den rulmingsdienst moet ook de wagen er met het paard naar toe. De heer DE KRAKER: Als die tijdig te Sluiskil zouden moeten beginnen en op den gewonen tijd stoppen, kregen ze overuren voor het zich verplaatsen. De heer COLSEN: Als we eenmaal de nieuwe school hebben, hebben we bergplaats vpor een kleine machine en de menschen om die te bedienen hebben we ook. Ik zou daar om het materiaal willen uitbreiden; de men schen werken nu maar een halven dag en dat is veel te duur. m De VOORZITTER: Ik heb dit genoteerd. (Wordt vervolgd. b. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarin deze overeenkomstig artikel 198 der Gemeentewet de ontvangst berichten van een afschrift van het raads- besluit van 20 September 1938, tot vaststel- ling eener verordening tot wijziging der alge- meene politieverordening. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het raadsbesluit van 20 September 1938, tot verkoop van bouwgrond aan G. van Fraayenhove, voorzien van bewijs van goed- keuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit van 20 September 1938, tot wijziging der rekening-courant-overeen- komst met de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten, voorzien van bewijs van goedkeu- ring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. iProces-verbaal van de op 6 October 1938 gehouden opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat het batig slot van het dienstjaar 1937 blijkens de voorloopig vastgestelde rekening bedraagt f 1625,48, dat de inkomsten over den dienst 1938 tot op datum hebben bedragen; voor den gewonen dienst 112497,93, voor den kapitaaldienst f 55864,62, joumaal beer- ruiming 4, totaal 169992,03; dat het nadeelig slot over het dienstjaar 1937 blijkens de voorloopig vastgestelde reke ning voor den kapitaaldienst beloopt f 182,58, dat de uitgaven over den dienst 1938 tot op datum beiiepen: voor den gewonen dienst 111893,12, voor den kapitaaldienst f 32506,91, totaal S 144582,61, zoodat in kas moest zijn f 25409,42, hetgeen overeenkomt met de in de kas bevonden en in het proces-verbaal om- schreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van J. M. Oggel en A. van Maale, resp. voorzitter en secretaris van het feestcomite 1938, luidende: Wij hebben de eer u hiernevens rekening en verantwoording te zenden over de van u ontvangen gelden voor de feestviering bij ge legenheid van het veertigjarig regeerings- jubileum onzer Vorstin Koningin Wilhelmina. Hieruit zal u blijken, dat van u voor ont- haal der schoolkinderen is ontvangen f 350 en uitgegeven 350,01. Mede hierdoor heeft Axel op waardige wijze de Jubileumfeesten kunnen meevieren. Aan dit schrijven is toegevoegd de rekening en verantwoording van opgemeld feestcomite, sluitende in ontvang met een bedrag van 419,35, en in uitgaaf 419,36, nadeelig saldo /0,01. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een schrijven van P. le Feber Jr., lui dende Hierbij deel ik u mede mijne benoeming als lid der Bouwcommissie te aanvaarden. Aangenomen voor kennisgeving. h. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat door hen krachtens door den raad verleende machtiging zijn verkocht: een perceel grond in de Bylocquestraat, groot 200 M-. aan H. van Luijk Sr., tegen een prijs van 3 per M2. een perceel grond in de Pieter Paulusstraat, groot 220 M2„ aan M. W. Visscher, tegen den prijs van 2,50 per M2.; een perceel grond in de Prins Hendrikstraat, groot 148 M2„ aan Mel. L. C. Hamelink, tegen den prijs van f 3,25 per M2. Aangenomen voor kennisgeving. i. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat M. MierasMeijer intrekking van zijn verzoek tot aankoop van een perceel bouwgrond in de Wilhelminastraat, naast zijn perceel, gevraagd heeft. In de vorige vergadering is dit verzoek aangehouden en gesteld in handen van Bur gemeester en Wethouders om het advies der Bouwcommissie in te winnen over het al of niet verleenen van ontheffing van de verplich- tingen tot bebouwing. Zij stellen voor het laatste gedane verzoek* tot intrekking in te willigen. Met algemeene stemmen wordt al-dus besloten. j. Een schrijven van de Wed. G. Gilijamse, die daarin te kennen geeft, dat zij, door omstandigheden daartoe genoodzaakt, den aad beleefd verzoekt, het door haar gekochte perceel aan de Wilhelminastraat terug te willen nemen. Zij zal den raad zeer erkentelijk zijn indien op dit haar verzoek een gunstig besluit zal kunnen worden genomen. Burgemeester en Wethouders berichten hierbij Dit besluit is goedgekeurd door Gedepu teerde Staten en inmiddels bij notarieele akte aan haar in eigendom is overgedragen. Waar in dit verzoek neergelegd is de vraag om den koop geheel ongedaan te maken, kun nen Burgemeester en Wethouders hierop niet gunstig adviseeren en stellen zij voor te be- 4- rlti ninf Iron rfmn/^on iriffaurinio'H Vergadering van Dinsdag 29 November 1938 des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, C. Hamelink, A. van 't Hoff, P. de Jonge, A. P. de Ruijter, B. Seghers, C. van Bendegem, C. Th. van de Bilt, F. Diele- man, A. P. Esselbrugge, J. Fanoy, A. Th. 't Gilde, en de Secretaris J. L. J. Maris. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. 1. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor de notulen der vergadering van 20 Septem ber 1938 vast te stellen, zooals deze in druk zijn verschenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 2. Ingekotmen stukken en mededeelingen, a. Het raadsbesluit van 20 September 1938 tot vaststelling eener verordening op de hef- ftng van opcenten op de Personeele belasting voorzien van bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. richten, dat dit niet kan worden ingewilligd, doch haar tegemoet te komen met een ont heffing voor den tijd van vijf jaar van de verplichting tot bebouwing van dit perceel. In dien tussohentijd heeft zij dan ook gele genheid deze oppervlakte zelf van de hand te doen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. k. Een schrijven van den Minister van Waterstaat, luidende: Met verwijzing naar het schrijven van 16 November 1936, no. 381, deel ik u mede, dat voorshanids onvdldoende aanleiding is voor inwilliging van uw verzoek tot aanleg van een rijwielpad langs nevengenoemd wegs- gedeelte. In margine is vermeld, dat dit schrijven betreft den aanleg van een rijwielpad in het wegvak SluiskilKijkuit. Burgemeester en Wethouders berichten den raad hierbij: -Ons College heeft geruimen tijd geleden reeds aan Uwen Raad mededeeling gedaan van zijn pogingen om dat rijwielpad te ver- krijgen; in de le plaats uit een oogpunt van veiligheid voor het snelverkeer en voor de overigen, die van denzelfden smal-len weg ge- bruik moeten maken, nog te meer, daar er een weg voor wielrijders en voetgangers vol doende op andere wijze achter de beplanting kan worden 's.angelegd, In de 2e plaats de aanleg als een object van werkverschaffing kan worden bezien. Waar wij dit een aangelegenheid van zoo'n buitengewoon groot belang voor de veiligheid van het verkeer ac-hten, meenen wij bij deze pogingen niet te moeten stilzitten en alles in het werk te stellen om een verbetering van den ten eenenmale te smallen en veelal te glibberigen weg bij vochtig weer voor het voetgangers- en rijwielverkeer te verkrijgen, weshalve wij U voorstellen, zich als gemeen teraad opnieuw tot den Minister te wenden om de noodzakelijke verbreeding daarvan aan te toonen en aan de Raden van de aangren- zende gemeenten te vragen om adhaesie te betuigen aan ons verzoek. De heer VAN DE BILT zou willen, dat er goed op aangedrongen werd, als er iets noodig is, is het dat wel. De VOORZITTER antwoordt, dat Burge meester en Wethouders daar ook van over- tuigd zijn, het is, zooals uit het voorstel te lezen is, ook hun bedoeling te doen hetgeen de heer Van de Bilt wenscht, en bov.endien te trachten door adhaesiebetuigingen aan dit verzoek kracht bij te zetten. De heer VAN DE BILT wijst er op, dat een voorziening uit het oogpunt van de veiligheid van het verkeer noodzakelijk is. De heer DE RUIJTER vraagt, of het niet wenschelijk is, om gelden aan te kloppen bij het werkfonds en te trachten de kosten te bestrijden uit het werkfonds. De VOORZITTER antwoordt, dat het niet direct in de bedoeling van Burgemeester en Wethouders ligt, bij het werkfonds aan te kloppen. Spreker meent, dat dit niet op den weg der gemeente ligt. Wel is het de bedoe ling dat de A.N.W.B. en de K.N.A.C. er ook zullen gewezen worden, en verzocht zullen worden, hun invloed bij de regeering aan te wenden om tot een verbetering te komen. De heer OGGEL merkt op, dat het niet op den iweg der gemeente ligt, voor verbete ring bij het werkfonds aan te kloppen. De weg is geen eigendom van de gemeente Axel, noch bij de gemeente in onderhoud. De VOORZITTER: Het is niet onze weg, het is een rijksweg. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aanvaard. Burgemeester en Wethouders schrijven den raad: 1. Tenslotte wordt medegedeeld, naar aan leiding van de opmerking van den heer J. Fanoy over de afwijzende beschikking op het verzoek" van L. Herrebout om in de Wilhel minastraat een pakhuis of garage te bouwen en het in hetzelfde jaar verleenen van een vergunning tot het bouwen van wel degelijk een pakhuis of garage vlak naast de eerste aanvragers plan, deelen wij U mede, dat de taebouwingsvoorschriften voor deze straat luiden, dat in deze straat wel woningen met garage gebouwd mogen worden, doch niet alleen pakhuizen of garages zonder woningen. De persoon, die op zijn verzoek een afwij zende beschikking kreeg, is van te voren van onze bepaling op de hoogte gesteld en hem is een vingerwijzing gegeven om iemand te zoe- ken, die genegen was daarnaast een woning te bouwen. Een dergelijk iemand kon door hem niet worden gevonden, alzoo volgde voor hem de teleurstelling. Dit punt is ook ter dege in de vergadering van den 18 Juni 1937 door de Bouwcommissie onder het oog gezien en besproken. m. Het parkeerterretn is met de doorvoe- ring van de bepalingen, regelende de veilig heid en vrijheid van het verkeer eenige weken geleden volledig in gebruik genomen. n. Op de vraag hoeveel meter bestrating en trottoir de gemeente heeft, kan worden medegedeeld, dat men aan straten heeft 60.000 M2. verhard met keien en klinkers en daarnaast aan trottoirs een oppervlakte heeft van 15.500 M2. Burgemeester en Wethouders stellen voor, deze mededeelingen aan te nemen voor ken nisgeving. De heer FANOY deelt mede, dat hij, gezien het groote programma- voor heden,op die vragen thans niet nader zal terugkomen. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat per 1 Januari 1939 aan de beurt van perio- dieke aftreding is de heer A. P. de Ruijter. Zij stellen voor, uit -het navolgende tweetal een benoeming te doen, te weten: 1. A. P. de Ruijter; 2. J. C. van LuijkWisse. De VOORZITTER verzoekt de heeren De Jonge en C. van Bendegem met hem het stem- bureau te vormen. Uitgebracht worden 13 stemmen, waarvan op A. P. de Ruijter 11 stemmen, J. C. van Luijk en C. Hamelink ieder 1 stem. Is alzoo herkozen de heer A. P. de Ruijter, die op de vraag van den VOORZITTER ver- klaart, zijn herbenoeming te aanvaarden. 4. Benoeming twee leden Commissie van toezicht op het Agentschap der arbeids- bemiddeling en werkloosheidsverzeke- ring. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat met 1 Januari periodiek aftreedt de heer iH. van Luijk iSr. als vertegenwoordiger der Bouwvakpatroonsvereeniging. Deze vereeniging beveelt voor deze vaca- ture aan: 1. H. van Luijk Sr.; 2. J. W. Ver- couteren. Voor de afdeeling Axel van den Ned. R. K. Fabriekarbeidersbond Sint Willibrordus treedt periodiek af de heer F. J. Tieleman. Deze bond beveelt ter benoeming aan: 1. F. J. Tieleman; 2. R. van den Berg, Kanaal- kade. Ter voorziening in de eerstgenoemde vaca- ture worden uitgebracht 13 stemmen, waarvan op H. van Luijk Sr. 12 stemmen en Tieleman 1 stem. Is alzoo herbenoemd H. van Luijk Sr. Ter voorziening in de tweede vacature wor den uitgebracht 13 stemmen, waarvan 13 op F. J. Tieleman. Is alzoo herbenoemd F. J. Tieleman. 5. Vaststellen diverse reglementen en verordeningen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, vast te stellen: a. REGLEMENT VAN ORD-E voor de vergadering van den Raad der Gemeente Axel. Hoofdstuk I. Van de vergaderingen. Artikel 1. 1. De vergaderingen worden gehouden op Maandag of Dinsdag en vangen aan des na middags te 2 uur. 2. De Burgemeester is in bijzondere geval- len bevoegd voor de vergaderingen een anderen dag en een ander aanvangsuur te bepalen. Artikel 2. Ingeval Burgemeester en Wethouders over eenkomstig artikel 46 der gemeentewet een vergadering noodig oordeelen, belegt de Bur gemeester deze binnen acht dagen. Artiikel 3. 1. De oproepingsbriefjes voor de vergade ringen worden arm de woningen der raads leden bezorgd. 2. De in artikel 47 der gemeentewet be- doelde openbare kennisgeving geschiedt ter plaatse, bij verordening daartoe aangewezen of daartoe gebruikelijk. 3. De bezorging en kennisgeving blijft ook in spoedeischende gevallen van kracht. Artikel 4. 1. De leden teekenen bij hun komst in de vergjaderzaal hun namen op de daarvoor be- stemde presentielijst. 2. Wanneer er vijftien minuten na het bij openbare kennisgeving bepaalde uur verloopen zijn en het vereischte aantal leden is opge- komen, opent de Voorzitter de vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6