Buitenland TERNEUZEN, 14 DECEMBER 1938. vangst, waarna de Nederlandsche Vereeniging in Johannesburg de bemanning een Lunch aanbood. De voorzitter bracht de K. L. M. warme hulde voor haar initiatief tot de Dingaansvlucht, een gebeurtenis voor Zuid- Afrika, die overal met vreugde en instemming is begroet. Het Wilhelmus en het Zuid- Afrikaansche volkslied besloten de lunch, waarbij zoowel Scholte als Viruly van hun redenaarstalenten blijk hadden moeten geven. De geheele Zuid-Afrikaansdhe pejrs wijdt in geestdriftigen toon gestelde artikelen aan de aankomst van de ,,Reiger" en de beteeke- nis die haar zending voor de betrekkingen tus- schen Nederland en de Unie zal hebben. DE „WILDE BUSDIENSTEN". Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp vervoer van personen met motorrijtuigen, werd de vraag gesteld, waarom de regeering niet aanstonds, nadat gebleken was, dat paragraaf 47 der wet tot verlaging van de openbare uitgaven van 29 Nov. 1935 gn het R.A.P. niet met elkander in overeenstemming waren, een voor- stel van wet heeft aanhangig gemaakt tot verruiming van de formuleering van genoemde paragraaf. Enkele leden achtten het onjuist, voor het personenvervoer het vergunningsstelsel te be- stendigen, aangezien dat uit zijn aard tot verstarring leidt en den drang doodt tot ver- dere vervolmaking van de voorziening in de behoeften van het vervoer, alsmede tot aan- passing aan de voortdurend wisselende om- standigheden. Deze leden meenden, dat er geen rechtsgrond is, die een zoo diep ingrrjpen door de overheid rechtvaardigt. Naar hun oordeel behoort de overheid zich hier te be- perken tot het stellen van regelen met be- trelcking tot enkele sociale voorzieningen, techniek en veiligheid. Zeer veel andere leden waren daarentegen van oordeel, dat een vergunningstelsel in be- ginsel voor de regeling van het vervoer van personen deugdelijk is. Jntusschen. de samenwerking tusschen de middelen van vervoer, niet het minst tusschen het rail- en wegverkeer, zal er moeten komen. Vele leden waren van oordeel, dat van een werkelijke codrdinatie dat is een samen werking op voet van gelijkberechtigdheid van het personenvervoer eerst sprake zal kunnen zijn nadat de N. S. zich zal hebben teruggetrokken uit haar autobus-ondememin- gen, teneinde het autovervoer van personen over te laten aan het vrije uit de maatschappij opgekomen initiatief, hetwelk door middel van een vergunningsstelsel kan worden ge- richt op het algemeen belang. Nu de minis ter blijkbaar niet voornemens is deze wijziging in de vervoerspolitiek der N. S. te bevorde- ren, konden deze leden hun stem aan dit wets ontwerp niet geven. Voor vele leden was het voornaamste be- zwaar tegen dit wetsontwerp gelegen in het op biz. 11 der menaorie van toelichting ver- melde richtsnoer, als zou een vergunning voor een met een spoorweg ongeveer parallel loo- penden autobusdienst veelal eerder aan den ondernemer van dien spoorweg of aan een daarmede samenhangende of samenwerkende ondememing behooren te worden gegeven dan aan een andere ondernemer. Dit beginsel gaat tegen de ontwikkeling van het personenvervoer in. In de laatste jaren zijn tal van nieuwe autobusdiensten opgekomen, die het personenvervoer sterk hebben doen toenemen en voor een breede categoric burgers, die tot dusverre de kosten van de treinreis niet konden betalen, de moge- lijkheid hebben geschapen zich te verplaat- sen. Het autobusvervoer voorziet in een sociale behoefte. Daarom gaat het niet aan, de breede massa de dupe te laten worden van een een- zijdige beseherming van de belangen van het spoorwegbedrijf. Naar het oordeel van deze leden ligt het veeleer op den weg van de N. S. de tarieven op de trajecten, die als goudmijnen kunnen worden aangemerkt, aanmerkelijk te ver- lagen. OPZIENBARENDE ARRESTATIE IN TUNIS. Maandagavond heeft de Fransche politie te Tunis een opzienbarende arrestatie verricht. De Italiaansche staatsburger Antonio Larosa is gearresteerd onder verdenking, brand ge- sticht te hebben in het gebouw van de Popo- lavoro. Volgens de politie blijkt uit de papie- ren van Larosa, dat hij lid is van de fascisti- sche partij. Er wordt thans een onderzoek ingesteld naar de waarde van de geruchten, volgens welke Larosa ergens in het gebouw van de Dopolavoro een bom verborgen had. ■De Italiaansche pers is intusschen geheel geconcentreeid op de bevestiging van de Duit- sche solidariteit, die door de Fransche en an dere buitenlandsche pers in twijfel getrokken is. Gayda schrijft in de Voce d'ltalia: Nu is de Duitsehe vijandschap tegenover de Italiaansche eischen het stokpaardje ge- worden van de Fransche pers. Deze bewe- ring is door de meest officieuse Duitsehe pers tegengesproken en zal, zooals in October, ook door de feiten worden tegengesproken, wan- neer de gebeurtenissen een sneller tempo zouden moeten aannemen. Volgens Gayda heeft men den indruk, dat de oorlogspartijen de kop weer opsteken en dat nationalisten en communisten zich ver- eenigen. Men spreekt over de concentratie van Fransche troepen aan de Libysche grens, om de sensatie te wekken dat de vijand aan de poorten staat. Men sprak vervolgens over concentratie van Italiaansche troepen. Dit alles is onwaar. Men kweekt een oorlogs- atmosfeer. Een golf van valsche berichten gaat over Europa, zooals in den tijd van de spanning, veroorzaakt door het Tsjechische geval, zegt Gayda. En verder: intemationale moeilijk- heden kunnen alleen worden overbrugd door overeenstemming. Italie gaat voorwaarts, rustig en beslist, langs den weg die van te voren bepaald is. De Fransche demonstraties hebben in Italie natuurlijk een leelijke pers gehad. Men twijfelt er niet aan, of het Fransche volk heeft nooit opgehouden Italie voor een inferieur land te houden, wat weer tot allerlei Italiaansche tegendemonstraties aanleiding gaf. Men komt op tegen de Fransche cultuur, de Fran sche mode, de Fransche zeden, men prote- steert in e6n woord tegen alles wat Fransch is. Noord-Italie heeft altijd Fransche sympa- thieen gehad en gedurende zeer langen tijd scheen een oorlog met Frankrijk. zelfs een anti-Fransche campagne, in die streken on- mogelijk. Maar de pers is in handen der regeering en met onverholen verbazing aas- schouwen wij de langzame, maar zekere trans- formatie. Het Giomale dTtalia vraagt een grondige en definitieve oplossing van het vraagstuk van Djiboeti. Het blad zegt, dat Frankrijk zich van een kleine kolonie, Fransch Somalie- land, waarvan Djiboeti de hoofdstad is, be- diend heeft, om door te dringen jn Abessinie en te strijden tegen de Italiaansche belangen. Vooral tijdens den Abessijnschen oorlog was Djiboeti de voornaamste weg, waarlangs de negus voorraden en wapenen kreeg. Thans, aldus de Giornale, heeft het vraag stuk twee kanten: een economischen en een politieken. Wat de politieke zijde betreft: 'Djiboeti is nog steeds de basis van geheim- zinnige operaties tegen de belangen van het Italiaansche keizerrijk. Tot dusver hebben de Fransche autoriteiten geweigerd, Italie in het bezit van het Abessijnsche consulaatsgebouw te stellen. Onder besoherming Van de Fransche vlag is te Djiboeti een bond van Abessijnsche vluchtelingen opgericht, die allerlei tegen Ita lie gerichte propaganda drijft. Dit is een uitdaging, die niet langer geduld kan worden. In economisch opzicht is de toestand nog slechter, doordat Djiboeti in- en uitvoerhaven van het Italiaansche keizerrijk is. De haven is klein, slecht uitgerust en volkomen ontoe- reikend voor het aanzienlijke Italiaansche ver- keer. De spoorweg kan niet voorzien in de groeiende behoeften van het verkeer, daar hij voorhistorisch materiaal bezit en een lang zame administratie heeft. Aan dit alles, zoo besluit het Giornale, moet een einde komen. Italie kan niet toestaan, dat deze parasiet leeft op kosten van het verkeer en de arbeid in het Italiaansche rijk. DE PAUS CONTRA HITLER. De diplomatieke correspondent van de Sun day Referee verklaart, dat de Paus overweegt Hitler in den ban te doen, nu de spanning tusschen het Vaticaan en de Duitsehe regee ring dagelijks toeneemt. Op het Vaticaan. wordt gemeend, dat er goede redenen zijn, Hitler te exmommuniceeren. Hij is zelf Ka- tholiek, maar vervolgt zijn eigen kerk. Het wordt op het Vaticaan als een misdaad be- sohouWd, dat hij kerkeigendommen in beslag heeft genomen en voornemens is, de eigen- dommen van de Katholieke kerk, waarop hij de hand heeft gelegd, verbeurd te verklaren. Maar een nog grooter misdaad is in de oogen van het Vaticaan aldus deze corres pondent dat Hitler de ziel van de Duitsehe jeugd vergiftigt door in het nazi-stelsel van opvoeding het katholicisme te bestrijden en de kinderen tot heidenen te maken, vol haat tegen het Christendom.' Als het Vaticaan tot excammunicatie zou besluiten dan zouden de Duitsehe Katholieken Hitler niet langer als hun lgider mogen beschouwen. JOUHAUX WEDEROM VAN EEN FUNCTIE ONTHEVEN. Het Fransche staatsblad publiceert een be sluit van het ministerie van landbouw, krach- tens hetwelk Jouhaux, secretafis-generaal van de C. G. T. met ingang van 1 December van zijn functie van lid van de commissie der spoorwegdienstregeling is ontheven. DE SPANNING IN PALESTINA NEEMT WEER TOE. De maatregelen der Britsche regeering ten aanzien van de naar de Seychellen verbannen Arabieren hadden de vijf laatste dagen de spanning aanzienlijk verminderd. De rebellen en hun partijgangers begonnen zich van elkaar af te wenden, Nasja Sjibi en Emir Ab- dallah slaagden er in, een groepeering tot stand te brengen van de gematigden, die ge- kant zijn tegen de politiek van geweld en het weder aan de macht brengen van den Moefti. Thans schijnt echter alles weder op losse schroeven te komen staan. De Arablsche openbare meening verwijt Engeland, dat het steeds nieuwe reserves maakt, ,,die de betee- kenis van de verzoenende politieke houding verminderen", door in de eerste plaats den Moefti het recht te ontzeggen, deel te nemen aan de conferentie te Londen en dan door de vrijlating van de leden van het opperste Ara- bische comity's vergezeld te doen gaan van maatregelen, waardoor zij in hun eigen land ballingen blijven. Aangezien aan den anderen kant de onverzoenlijke houding der Joden toe neemt, wint de opstandige beweging weer veld. De partij van Nasja Sjibi verliest aan- hang. De invloed van Emir Abdallah, zoo groot in Transjordanie, schijnt in Palestina onmogelijk tegen dien van den Moefti te kun nen opwegen. Geheel Palestina blijft dan ook op zijn hoede; hoewel de aanslagen minder talrijk zijn, wordt de veiligheid van het ver keer en van de bewoners slechts met behulp van een sterke troepenmacht gehandhaafd. De orde wordt met geweld gehandhaafd. Men kan zich echter niet verhelen, dat de kalmte slechts oppervlakkig is en dat, zoo lang geen bevredigende oplossing tot stand gekomen is, de minste verslapping voldoende zou zijn om den opstand weder te doen oplaaien. DE ROETE DER JODEN. De betaling van het eerste gedeelte van de boete ten bedrage van 1 milliard Mark, welke den Duitsehen Joden en staatloozen Joden, die in Duitschland wonen, is opgelegd, moet, naar Reuter meldt, v6or Donderdag in baar geschieden. Deze Joden moeten bij de Duit sehe banken al hun aandeelen en andere ef- fecten deponeeren en aan de banken er mede- deeling van doen, dat zij tot het Joodsche ras behooren. Den Joodschen bezitter is echter niet toegestaan uit een safe, welke hij mocht hebben, een deel van zijn bezit weg te nerpen of er over te beschikken, zonder toestemming van den minister van economische zaken. In- dien betaling in baar onmogelijk zou zijn, kan de bank aandeelen of andere effecten van vol doende waarde door de autoriteiten laten taxeeren om in betaling aan te nemen. Deze aandeelen zullen niet worden verkocht, doch worden overgedragen aan de Pruisische staatsbank als gevolmachtigde van het minis terie van buitenlandsche zaken. De Joden zullen de kosten dezer transacties moeten dragen. VANDERVELDE ONDERMIJNT SPAAK MET BURGOS. In den strijd dien de Belgische premier Spaak thans heeft te voeren, gaat het hard tegen hard. Wat verleden week is gebeurd heeft men een oomedie genoemd. Het was een duel tusschen de ministers Spaak en "V ander- velde wegens een oude veete waarvan de rede nen hier reeds werden uiteengezet. Aanvanke- lijk moest Vandervelde het onderspit celven, doch sinds enkele weken zijn de kansen ge- keerd. Men weet wie Vandervelde is. Een politicus in merg en been, die meer dan 40 jaar in het parlement zetelt. Iemand, die slim en sluw is, veel verstand heeft, doch die ongevoelig is en hardvochtig, derwijze. dat degenen, die hem kennen beweren, dat hij geen hart heeft. ,,De patron1', zooals de Brusselsche socialisten hem noemen, is 73 jaar oud. Spaak integendeel is jong, 39 jaar en strijd- vaardiger dan ooit. Hij is eveneens zeer be- kwaam en buitengewoon welsprekend. Terwijl Vandervelde Marxist is gebleven zooals op zijn 20ste jaar, heeft Spaak geen moeite gehad om zich aan de nieuwe toestanden aan te passen. Hij heeft toenadering gezocht met de liberalen. waartoe zijn vader behoorde en de rechterzijde, om met hen een nationale poli tiek te voeren. Op het stuk der politieke ervarenheid echter moet de jonge Spaak het afleggen tegen zijn tegenstander, zooals de laatste gebeurtenis sen hebben bewezen. In de zaak van Burgos heeft hij een fout begaan, die hem duur is komen te staan. Zoowel in Belgie als in an dere landen werd de kwestie van het zenden van handelsagenten steeds door een gewoon ministerieel besluit geregeld, zonder dat noch parlement noch partijorganismen zich daar- raee bemoeiden. Had Spaak in September, zoo als men hem toen van verschillende zijden aanviel, een agent naar Burgos gezonden, geen ,,haan zou er over gekraaid hebben." Doch hij aarzelde. Wat zou de partij ervan zeggen Toen haast alle andere landen Burgos had den erkend, werd Spaak in den Senaat ge- interpelleerd en enkele dagen later besloten de socialisten, op verzoek vS.n Vandervelde, een speciaal congres aan het vraagstuk te Wijden. Met zijn scherpen speurzin had Van dervelde onmiddellijk de zwakke plek in Spaaks harnas bemerkt. Ieder begreep onmid dellijk: indien dit congres een veto stelt, dan triomfeert Vandervelde. Dan is Spaak: een muis voor de kat. Wat sedert gebeurd is weet men. Spaak zit in de klem en zal er niet gemakkelijk uit ge- raken. Eenerzijds heeft hij zelf in den senaat verklaard, dat Burgos door de regeering moet erkend worden, een besluit, dat door de meer- derheid van den senaat werd bekrachtigd. Doch anderzijds beveelt de partij: geen er- kenning van Burgos ofwel treden de socialis ten uit de regeering. Uit het veto volgt ook, dat Spaak, na het ontslag der regeering, on mogelijk als kabinetsformateur zou kunnen optreden. Dit zal wel de voornaamste reden zijn waarom hij thans zoo tegenspartelt. Men heeft zich afgevraagd of Spaak wel- licht een regeering zou kunnen vormen zon der medewerking of deelneming der socialis ten. Bij voorbaat heeft Vandervelde die vraag beantwoord: doet hij dit, dan is hij een ver- rader, dan beschouwen we hem als een gewo- nen Ramsay MacDonald! Men ziet het, de toestand is voor Spaak netelig, zoo niet wanhopig. De eenige reddingsplank is, dat 'de nu te Burgos aangeknoop'te onderhandelingen mis- lukken. Na de laatste vergadering van den socialisti- schen partijraad in het kabinet van Spaak sprak VanderVelde deze sarcastische en veel- beteekenende woorden Het gebeurt, dat onderhandelingen wor den .gevoerd met den wil niets te bereiken! Vandervelde liet dus verstaan, dat Spaak in die richting manoeuvreert. iHet is weliswaar een feit, dat men in socia- listlsche kringen hartgrondig hoopt, dat ge- neraal Franco dusdanige voorwaarden stelt, dat ze door Brussel kunnen verworpen wor den. In dit geval heeft hij evenwel met de rechtsche en liberale groepen af te rekenen. Zaterdagmorgen zeide de rechtsche senator De Borlodot tot een journalist, dat hij Spaak even naar zijn geweten zal vragen of hij het ernstig meent met de onderhandelingen met Burgos, ofwel deze wil laten saboteeren om de eenheid der socialistische'partij te redden. Wat de Vlaamsche nationalisten betreft, dezen hebben alvast een urgente interpellatie inge- diend over de terugroeping van den Spaan- schen ambassadeur te Brussel en den Belgi- schen zaakgelastigde te Barcelona; over Bel gische invloeden die het besluit van de Spaan- sche regeering mochten hebben ingegeven; om te weten of in dit geval geen maatregelen geboden zijn en over den nieuwen aldus ge schapen toestand. Zeker, de strijdlust van Spaak, die de car- riere heeft van bokser, is groot; het zou ons evenwel verwonderen, dat hij zich ditmaal uit den greep van Vandervelde zou, kunnen los- maken. DE HOUDING VAN ITALIE. Reuter meldt uit Rome; Den geheelen dag is Maandag geen melding gemaakt van incidenten of betoogingen van studenten, betrekking hebbende op de Ita liaansche aanspraken op Fransch bezit, doch de oattnpagne in de Italiaansche pers, waarbij wordt aangedrongen op concessieS van Frankrijk in Tunis wordt voortgezet, zonder dat evenwel wordt omschreven wat men ver- langt. De „Voce dTtalia" het Zondagsblad van Giornale dTtalia bespreekt de Fransche hou ding tegenover de Italiaansche aanspraken. Het blad schrijft, dat de vermaningen der pas voor kort afgeslbten Tsjecho-Slowaaksche gebeurtenissen reeds in het vergeetboek zijn geraakt. Een vooropgezette onverzettelijk- heid is geen middel om een slag tegen te hou den, doch kan slechts een middel zijn deze nog te versterken, in het bijzonder wanneer deze uitgaat van een van haar verantwoor- delijkheid bewuste macht, die vastbesloten is ter verwezenlijking van haar goed recht zoo of zoo tot het doel te geraken. De geheele campagne van valsche berichten en intriges, welke thans tegen Italie wordt gevoerd, kan slechts haar tallooze aanstich- ters treffen. Naar het schijnt, aldus besluit het blad, wil men een oorlogssfeer scheppen. iHavas meldt uit Tunis: Alle burgers hebben gevolg gegeven aan den oproep van den resident-generaal van Tunis om de orde te bewaren. De autoriteiten hebben verder alle maatregelen genomen om de rust te handhaven en aangezien de politie- macht onvoldoende werd geacht zijn mobiele garde uit Algiers en spahi's uit Oudjak ge- requireerd. In overeenstemming met het door de pre- fectuur van politie genomen besluit, is de be- tooging der te Parijs wonende Corsicanen, die wilden protesteeren tegen de Italiaansche eischen, niet doorgegaan. Niettemin waren eenige honderden betoo- gers bij de Champs Elysees bijeengekomen Tvaar zij de Marseillaise zongen. De politie behoefde niet op te treden. Te Marseille zijn Corsicanen wel in protest vergadering bijeengekomen. EEN MISLUKTE ONTVOERING. Eeniige dagen geleden werd een poging gedaan tot ontvoering van een kasteelbezit- ter. Een van de twee individuen van dezen menschenroof werd gegrepen. Een huiszoe- king in de woning van den (kelder leverde, volgens „De Courant", drie karabijnen van Italiaansch merk, met bajonetten op, en ver der een patroonband vol patroneh voor een machinegeweer en drie zakken met in totaal ongeveer 6000 karabijnpatronen. Dit wapendepot vertoonde groote overeen- komst met de voorraden, die men tot dusver in de verschillende geheime depots van de Csar aangetroffen had. De eigenaar een zekere Lhotte. die nog steeds voortvluchtiig is sedert het inislukken van de ontvoering, was een vrij bekend wapensmokkelaar, die tevens eenige veroordeelingen wegens oplichterij achter den rug heeft. Sinds twee jaar was hij eigenaar van een kleine boerderij, E i Minaud^re" geheeten, in het gehucht Auteuil dicht bij Montfort l'Aumary in de omgeving van Parijs. Zoodra men te weten gekomen was, dat Lhotte daar woonde, hield men er in ver- band met de ontvoering een huiszoeking, doch deze leverde niets op. Aan de gendar mes, die er sindsdien de wacht hielden, kwam Maanaagmortgen een buurman vertellen, dat er September j.l. door Lhotte en een paar anderen zware pakken uit een auto geladen waren. De buurman vroeg zich af, of dat geen wapenen geweest waren en vermoedde, dat deze op den zolder verborgen zouden lig- gen. De gendarmes hadden geen bevoegd- heid om een nieuwe huiszoeking te doen, maar konden via de woning van den buurman den zolder bereiken en vonden daar, onder marten verstopt, de wapenvoorraden, die on middellijk in beslag genomen werden. Voorts is gebleken, dat Lhotte met zijn gearresteer- den helper en een blonde jongedame den dag voor de ontvoering nog op ,,La Minaudere" geweest was en bij den buurman gegeten had. Hij vertelde bij die gelegenheid, dat hij den volgenden dag een architect naar „La Minau dere" brengen zou. Blijlkbaar was dit om het meebrengen van een onbekende van te voren aannemelijk te maken. Het is dus duidelijk dat het de bedoelinig was den ont- voerden kasteelbezitter in de tot woning inge- richte boerderij te herbergen. Men vraagt zich nu af of het van den wa pensmokkelaar eenvoudig het plan was zijn slachtoffer gevangen te houden tot er een los- prijs betaald zou zijn, of dat men hier te doen heeft met een nieuwen nasleep van de be- ruchte geschiedenis der Cagoulards. GESLAAGD. Aan de Handels-Hoogeschool te Rotterdam is voor het candidaats-examen Economie en Handelswetenschappen geslaagd de heer A. H. Rijnberg Fz., alhier. <GROND- EN PERSONEELE BELASTING. De Rijksontvanger verzoekt ons te berich ten, dat de aanslagen Grond- en Personeele Belasting, gedateerd voor 1 Augustus 1938, op den laatsten dezer maand moeten zijn a£- betaald. EEN ANTWOORD VAN CHAMBERLAIN. Een ingezetene van Terneuzen, die, na de critieke intemationale dagen voor Europa, aan den Britschen Premier van zijn belang- stelling deed blijken, kreeg Dinsdagmorgen een brief afkomstig uit ,,Downingstreet" te Londen. De envelop bevatte een door Cham berlain onderteekenden biref met een inhoud, dien wij hier vertaald laten volgen: Ontvang mijn zeer hartelijken dank voor uw vriendelijike boodschap. Gedurende deze moeilijke en angstige dagen, die wij hebben doorieefd, zijn de uitdrukkingen van sym- pathie en medeleven, die ik van alle zijden heb ontvangen, een bron van groote kracht vcor mij geweest. GOED AFGELOOPEN. Hedenmorgen kwam een vrachtauto be- stuurd door K. alhier, uit de Kerkhoflaan. Uit de richting Moffeschans naderde op hetzelfde oogenblik een vrachtauto van den heer R. uit Averhorn. Daar de heer K. aan R. geen voor- rang verleende, en R. hierop niet gerekend had, kon R., om een botsing te voorkomen, niets anders doen dan zijn stuur om gooien en op het trottoir rijden. Hier stopte de auto evenwel nog niet en reed op het ijzeren hek, dat voor de woning van de wed. De Vos staat. Hiertegen bleek het hek niet bestand. Het werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongeluk- ken kwamen niet voor. OMHOOGGEVAREN. Bij het binnenkomen van de Middelhaven alhier is het alhier thuisbehoorende motor- schip Terneuzen III" op het Westelijk haven- hoofd omhooggevaren en blijven zitten. De sleepboot .Holland" is erin geslaagd het schip weer in diep water te brengen, waama de .Terneuzen III", oogenschijnlijk zonder schade bekomen te hebben, de reis heeft voort gezet. BEVORDERD. Met ingang van 1 Januari 1939 is aange- steld tot brigadier der Rijksveldwacht, ter standplaats Sas van Gent, de rijksveldwachter- brigadier-titulair, de heer E. Durinck te Kapellebrug, Clinge. MACHINESCHRIJVEN. Voor machineschrijven diploma C (hoogste snelheidsdiploma) van het Instituut Rients Bait te Den Haag slaagde dezer dagen de heer J. de Putter te Zaamslag. REUNIE VAN OUD-LEERLINGEN DER H. B. S. TE TERNEUZEN. De herdenking van het vijf-en-twintig jarig bestaan van de Rijks H. B. S. te Terneuzen, die in September van dit jaar plaats vond, heeft niet ieder tevredengesteld. Het jubi- leum van onze K"onin>gin hield velen in andere plaatsen vast, en bovendien was het tijdsitip, een week in September, niet zeer geschikt. Dit heeft een aantal oud-leerlingen doen be sluiten, het, zooals men het noemt, nog eens dunnetjes over te doen, en wij kunnen mee- deelen, dat op 29 en 30 December een groot- scheepsche reiinie zal worden gehouden, waaraan de oud-leerlingen uit de meest uit- eenliggende plaatsen van ons land zullen deel- nemen. Een commissie onder eere-voorzitter- schap van den tegenwoordigen directeur Ir. G. Westerhof en onder voorzitterschap van Mr. Dr. W. Hugenholtz te Leiden heeft met bekwamen spoed de zeer omvangrijke werk- zaamheden aangevangen, die tot zoo een bij- eenkomst behooren. Men heeft alle oud-leer lingen, waarvan de adressen op te sporen waren, aangeschreven, en de medewerking doet een groot feest verwachten, dat in alle opzichten zal slagen. Op het programma staat een gezellige avond, een voetbalwedstrijd tusschen elftallen van de huidige leerlingen en de oud-leerlingen, de aanbieding van een gedenksteen, een diner, een afscheidsavond. Ook zullen, de reiinisten officieel door het gemeentebestuur van Ter neuzen worden ontvangen. Het stemt tot verheuging, dat de oud-leer lingen der H. B. S. van Terneuzen blijkbaar niet zulke onaangename herinneringen aan hun schooltijd hebben, dat zij hem nu willen vergeten. PETER PECH. Gisteravond woonden we den der beide door de Afd. VARA alhier en het Spaarfonds ge- organiseerde avonden bij, die verzorgd worden door het gezelschap van Peter Pech. De zaal was stampvol. Even acht uur be- klom de heer J. Hamelink het podium tot het spreken van een kort openingswoord, waarin hij als bewijs van succes der genoemde ver- eenigingen mededeelde, dat ook de avond van heden op enkele plaatsen na was uitverkocht. Bij gebrek aan een gedrukt programma is het niet mogelijk alles wat werd ten gehoore gebracht op te sommen, en om de juiste volg- orde te onthouden zouden we wel het geheu- gen moeten hebben gehad van den heer Sealtiel, die krasse staaltjes in dat opzicht ten beste gaf en het publiek ook danig ver- maakte als ,,Koning der zakkenrollers". Hij ontfutselde o.a. tallooze malen een der uit het publiek op het tooneel genoodigden diens zakdoek, wat tot groote hilariteit aanleiding gaf. Een keurig orkestje „Ge Hofenk's Melody- maJkers" verzorgde het muzikale gedeelte van den avond, en de variatie en de wijze waarop de leden van dit ensemble hun diverse num- mers brachten, stempelen dit orkestje tot een van den eersten rang. Zij spelen, blazen en strijken op allerlei instrumenten, en zingen hun refreintjes op waarlijk meesterlijke wijze. Beppie Murray, de vrouwelijke kracht van het gezelschap, zong, speelde tooneel en trad nog op als „conferencier", wat haar alles vlot afging en zij heeft zeker ook veel bijgedragen tot het succes van den avond. Een apart woord van lof is wellicht op zijn plaats voor de Parijsche scene, waarin zij optrad tesamen met bovengenoemd orkest. En wat nog te zeggen van Peter Pech, wiens stem ons alien door de luidspreker al weken achtereen aangenaam heeft bezig ge houden. Hij had weer allerlei nieuwe vond- sten en wist de lachspieren danig in beweging te brengen. De wijze waarop hij zijn mop- pen" voor het voetlicht brengt is eenig. Even nog herinneren we o.a. aan de korte scenes, die hij speelde met Beppie Murray. Voor de pauze werd door de heer F. A. Hof een propagandawoord gesproken ten gunste van de VARA. Er zijn nog steeds vele luis- teraars die nog van geen enkele omroepver- eeniging lid zijn, en speciaal zij werden opge- wekt zich aan te sluiten. Hij wees op de groote cultureele waarden die de VARA voor de arbeidersklasse heeft, en ook op den groo- ten invloed die de radio-omroep kan hebben voor lotsverbetering van de arbeiders. Hij vond in dit verband nog gelegenheid te wijzen een naburtg rijk, waar de vrijheid niet meer zoo is, dat de radio daar tot dat doel nog mag worden gebruikt. Hij wees erop, dat wanneer anderen in Nederland aan de macht zouden komen het met die vrijheid ook ge daan zou zijn, en wekte op tot verdediging der democratische beginselen. Na de pauze ging het programma met dezelfde opgewekte sneltreinvaart verder en steeds weer werd het publiek aangenaam ver- rast door leuke muziek en zang, en door ge- 'zonde kostelijke humor als het ware tot lachen gedwongen. Zeker zullen de organiseerertde besturen voldaan op deze avonden terug zien. Peter Pech had in Terneuzen geen pech! DISTRICTS-ARBEIDSBEURS VOOR ZEEUW SCH-VLA ANDEREN. Opgave van het aantal ingesdhreven werk- zoekenden bij de organ en der arbeidsbemidde- linig in Zeeuwsch-Vlaanderen, op het einde der maand November 1938. Aardenburg 7, Axel 216, Biervliet 74, Bres- kens 61, Cadzand 13, Clinge 70, Eede Graauw c.a. 129, Groede 3, Hoek 167, Honte- nisse 159, Hoofdplaat 45, Hulst 100, Koe- wacht Nieuwvliet Oostburg 37, Over- slag 2, Philippine 43, Retranchement 28, Sas van Gent 110, Schoondijke 39, Sint-Jansteen 103, Sint Kruis 1, Sluis 28, Vogelwaarde 198, Waterlandkerkje 6, Westdorpe 97, IJzendijke 45, Zaamslag 136, Zuiddorpe 43, Zuidzande 8, Terneuzen 667, totaal 2636, waaronder 1323 landarbeiders. SNIP EN SNAP OP STAP IN HET BUITENLAND. Onlangs werd onder de auspicien van een comite uit de vereeniging van Nederlanders te Gent, en onder leiding van den heer H. Wensma een extra-bonte-avondtrein aan het rollen gebracht, die in den Kon. Vlaamschen Schouwburg te Gent een voile zaal trok. Dit is de aanleiding geworden dat onder dezelfde leiding en op dezelfde plaats a.s. Vrijdag ook de bekende A.V.R.O.-artisten „Snip" en ,,Snap" daar zullen optreden met de bekende Sleeswijk's Revue. ONGELUK BIJ DEN BRUGBOUW. Dinsdag heeft zich, meldt De Z., te Goes, het eerste ongeval bij den bouw van de nieuwe brug over de haven voorgedaan. Een zestal arbeiders was bezig met het versjouwen van zandsteenblokken van den wal naar de in aanbouw zijnde brug. Dat vervoer had plaats over drie baddings. Daaronder bevond zich een ruimte, die nog moest worden opgevuld. Vermoedelijk hebben enkele arbeiders hun evenwicht verloren, de vracht niet meer kun nen houden en deze moeten loslaten, waarop de steenblokken en arbeiders in een diepte van ongeveer 3 meter omlaag stortten. E6n der arbeiders, B. de Koning, kwam met het hoofd op een oud stuk muur terecht en was eenigen tijd buiten bewustzijn. Op advies van Dr. Looijen, die spoedig ter plaatse was, werd hij naar het ziekenhuis St. Joanna ver- voerd. Hij bleek een lichte hersenschudding te hebben bekomen. Zijn toestand is niet ern stig. De andere arbeiders waren van den schrik wat overstuur. Enkele hunner hadden lichte verwondingen opgeloopen. Men hoopt echter, dat ze heden weer aan het werk zou den kunnen. SCHIPPER DOODGEVALLEN. Maandagavond was de 58-jarige, onge- huwde schipper J. Jumelet van Bruinisse op de verwaterplaats te Ierseke bezig met het lossen van zijn vaartuig Bru 147, toen hij plotseling in het ruim viel. Dokter Polder- man die te hulp geroepen werd, kon niet anders dan den dood constateeren. Een hart- verlamming had aan het leven van J. een einde gemaakt. Zijn stoffelijk overschot werd per vaartuig naar Bruinisse vervoerd. (Midd. Crt.l GEMEENTERAAD VAN AXEL. In de gisteren gehouden voltallige vergade ring werd voor kenrrisgeving aangenomen het proces-verbaail van de bij den gemeente- ontvanger gehouden opname van boeken en kas. Burgemeester en Wethouders stelden voor een verzoek van de Gebr. Esselbrugge, om ontheffing van de verkeersbepalingen in de Prins Hendrikstraat te verwijzen naar de commissie die benoemd is, teneinde een on- cler/oek in te stellen naar het verkeersvraag- stuk. De heer Esselbrugge bepleitte een spoedige behandeling van dit verzoek in ver band met de urgentie hiiervan. Burgemeester en Wethouders hadden uit de sollicitanten voor de betrekking van concierge van het gemeentehuis opgemaakt een voor- dracht, bestaande uit: J. WolfertLensen, I. C. Provoost en A. C. van Ta.tenhove. Na 2 vrije stemmingen bleek, dat J. Wolfert Lensen 6 stemmen op zich had vereenigd, J.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2