ww- Feuilleton-vertellingen Gemengde Berichten BRABANTSCHE BRIEVEN. KALENDERS j „.OT1 ar>vmn van kans I running bleef. Thans is zij na haar rust- Axelschen md™°r geen J iQde tweemaal achter elkaar geklopt en dat wordt gegeven.De partijen staan aldus weo p^ ernstigste tegencandida- op geliiken voet. 122. Het blijkt, dat Axel ook heel wat aanhan- gers onder het publiek heeft, en onder hun aanmoedigingen, werpt deze Z1C me nog meer vuur in den strijd. Wanneer haar imidvoor, hoewel in buitenspelpositie, den bal voor zijn voeten krijgt, lost deze een hard schot, dat door Dooms wordt gestopt. 'Het ten Hontenisse en BKVV. BKW behaalde weliswaar niet zoo'n groote overwinning als Hontenisse, doch 25 is toch een uitslag die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat „W-at zou datte? Hebt gij dan nooit Sinter- klaas gevierd (*k Had spijt da'k 't zoo ge- vraagd had natuurlijk. 'k Ben nog te gaauw mee m'nen mond, zee Opa wel 'ns. En 't is wel nie lollig om zoo iets te motten hooren, maar gelijk hdd-t-ie .Sinterklaas komt nie bij erme kinders, iuideiijKneia mers te J" zeeen ze vroeger bij ons thuis", gaf den Eeker en emit te eoncludeeren vait dat ^eshst d En nou nou is .t veurtij> Dre." de mindere van haar gasten was. h»en span- gaat bii Terneuzen niet naar wensch, maar toch weet men een corner te forceeren, waar- uit Van Hecke juist naast kopt. Met gelijken stand wordt tenslotte de rust aangekondigd. Direct na de hervatting krijgt Axel een corner te neimen, die zeer slecht wordt ge- plaatst. Wanneer men eenigen tijd aan den gang is, komt het tot uitting dat de Axelsche links- buiten gevaarlijk kan zijn, want wanneer hij even wordt losgelaten, lost hij een hoog schot, (het eerste in dezen wedstrijd!), dat door Dooms juist onder de lat kan worden gestopt. Axel krijgt op zeker moment weer een corner te nemen, er ontstaat een gevaarlijk oogen- blik voor het doel van de thuisclub, maar ten slotte weet Van de Wege den bal weg te wer- ken. De rust blijkt vooral de thuisclub goed gedaan te hebben en langzamerhand heeft zij er weer een hoog tempo in gebracht, waar door zij het meest aanvallend is. Bij een harer snelle aanvallen kruipt Axel waarlijk door het oog van een naald, want wanneer na een voorzet van links Van de Sande inkopt, is een doelpunt bijna zeker; doch de bal komt juist tegen de bovenlat. Van Hecke, die een vooruitgeschoven positie inneemt, komt in de gelegenheid met den bal naar het doel te ren- nen; op het moment van sc'hieten wordt hem echter door een Axelaar den voet dermate dwars gezet, dat de bal een geheel andere richting uitvliegt. Was het tempo tot nu toe op een behoorlijk peil, beide ploegen gooien er nog het noodige op, waarbij de aanmoedigin gen van de bezoekers het hunne bijdragen. Uit een door Terneuzen genomen corner komt de bal scherp voor het doel. Het binnentrio maakt het de Axelsche verdediging danig las- tig. er ontstaat een gewirwar van spelers in den doelmond en het is tenslotte Van Luik, die de leiding voor de thuisclub herneemt. 8—2. De schoen zit wederom geheel aan den Ter- neuzen-voet en bijna was de voorsprong iwederom verhoogd, als de bal, nadat eerst de keeper ver uit zijn doel is gelokt, voor het ledige doel komt; geen enkele roodzwarter weet hiervan echter te profiteeren. Wanneer Van Hecke een schot wil lossen, trapt hij in den grond, hij moet van verder spelen afzien en wordt vervangen door M. Dooms. Juist op dit moment is Axel naar voren getrokken, er wordt een schot gelost; 'Dooms laat den bal uit zijn handen vallen. Het is voor een toe- loopenden Axelaar een klein kunstje om het leder daarna in het doel te plaatsen. De stand is dus wederom gelijk. 33. Het is onbegrijpelijk hoe vlug Terneuzen den moed verliest, want zij verslapt na dit doel punt weer geweldig en het gaat weldra gelijk op. Axel heeft dan het fortuin aan haar zijde als bij een Terneuzen-aanval de bal voor het doel blijft zweven. Hoe de Terneuzenaars ook zwoegen, den bal over den doellijn werken, ge- lukt hen niet. Aan de andere zijde moet (Dooms een schot corner werken. Beide partijen wer ken hard voor het winnende doelpunt, waarbij Axel meer enthousiasme aan den dag legt. Wanneer zij in het doelgebied van Terneuzen komt, appelleert men voor een strafschop, maar de scheidsrechter beduidt, zeer terecht, dat van een overtrading geen sprake is. De betrokken roodzwarte speler had de armen ge- strekt tegen het lichaam, toen de bal tegen hem werd aangeschoten. Dit zelfde heeft zich trouwens ook tweemaal in de Axelsche ver dediging voorgedaan en ook hier oordeelde de anbiter terecht dat van eenig opzet geen sprake was. De tijd begint reeds aardig te verstrijken en talrijken verzoenen zich reeds met een gelijk spel. Niet echter de vurigste aanhangers van Terneuzen, die hun aanmoedigingen nog eens geweldig laten gelden en het is, of dit de Terneuzen-spelers tot inspiratie brengt. Het tempo wordt nog eens geweldig opgevoerd; men ondemeemt verschillende gevaarlijke aanvallen. De span ning stijgt en ongeveer vijf minuten voor het einde ontlaait deze in een oorverdoovend ge- juich, als het wederom Van Luik is, die uit een goede pass van M. Dooms op zeer fraaie wijze. nogmaals voor zijn ploeg het leidende en ditmaal winnende doelpunt maakt. 4—3. Het gaat er bij de thuisclub nu maar om dezen voorsprong te behouden, maar spoedig blijkt, dat dit niet moeilijk zal zijn, want de Axelaars geven zich in de laatste minuten ge- wonnen, en wanneer dan tenslotte scheids rechter Montaan laat inrukken, heeft Terneu zen de beide punten, hoewel fel bevochten, ibinnen. a BiervlietTemeuzensche Boys 41. Het door Biervliet op het veld tegen Ter neuzen vertoonde spel scheelde verbazend veel met dat destijds door haar tegen de Boys ver toonde, waardoor de Boys verdiend wonnen met niet minder dan 52. Wij zagen echter dat Biervliet lang niet zwak kon genoemd worden en zij in staat zouden zijn om op eigen veld de Boys te kloppen, hetgeen dan ook bewaarheid is geworden. Nadat de rust met 11 vvas ingegaan, kwam het einde met een 4i overwinning voor Biervliet. De wedstrijd OostburgCorn Boys werd wegens terreinomstandigheden afgelast, ter- wijl de wedstrijd BreskensHulst door de competitieleiding afgelast is geworden. Het tweede elftal van Terneuzen, dat op be- zoek moest bij het reserve-elftal van Zeelan- dia, had vrijaf doordat het terrein afgekeurd werd. Wij vernemen, dat door verschillende Zeeuwsch-Vlaamsch vereenigingen bij den K.N.V.B. bezwaar is gemaakt om met hun spelers uit te komen tegen een bepaalde ver- eeniging, naar aanleiding waarvan door de competitieleiding een uitgebreid onderzoek zal worden ingesteld. Vermoedelijk zal in dit onderzoek ook wel betrokken worden de geschiktheid van hen, die aangesteld zijn om wedstrijden te leiden, want, ofschoon wij ons vrijwel steeds onthou- den hebben om op de leiding critiek uit te oefenen, kennende de zorg die de competitie leiding heeft met het samenstellen van haar corps scheidsrechters, mag thans wel gezegd worden, dat dikwerf aan de bekwaamheid en tact van hen, die een wedstrijd moeten leiden, veel ontbreekt en dat menige wedstrijd tot een goed einde wordt gebracht ondanks de vele zonderlinge beslissingen van den optre- denden of niet-optredenden scheidsrechter. Dat een scheidsrechter niet elke overtrading kan constateeren ligt voor de hand, dat hij niet steeds kan rekenen op den steun van de hem toegevoegde grensrechters is eveneens een feit, doch de spelers moeten er zich van bewust zijn, dat hij de spelregels door en door kent en weet op te treden, vooral wanneer verruwing de sportiviteit dreigt te verstoren. Zeeuwsche Voetbalfoond. Eerste Klasse C. Het gaat dit seizoen Ria niet zoo voor de wind als vorig jaar, toen zij langen tijd in de nende kamp was die tusschen SVO en het derde elftal van Terneuzen, die elkaar niets toegaven en tenslotte de punten maar met 11 hebben gedeeld. Tweede Klasse B. (Het tweede elftal van Ria kon het ook niet bolwerken tegen hun bezoekers, het tweede elftal van BKVV. Evenwel lag een neder- laag van de thuisclub wel voor de hand en dan kan een uitslag van 0—1 nog lang niet slecht genoemd worden' ook al kost dit haar 2 pun ten. Het reserve-elftal van Hulst kwam op bezoek bij Sluiskil 3 en wist aldaar een 02 overwinning binnen te halen. Hoek moest naar Axel trekken om aldaar te kampen tegen het derde etlftal van de plaatselijke club. Hoek komt voortdurend goed uit den hoek en ook ditmaal wist zij beslag op de over- winnig te leggen, die haar met 23 werd uitgereikt. De wedstrijden SVO 2Hontenisse 3 en Corn Boys 2Hontenisse 2 hadden geen door- gang. Houden ze daar in Hontenisse nog steeds St. Nicolaas? da's niks Ulvenhout, 8 Dec. 1938. Meneer Amico, Dre I had vandaag nog 'n late Sinter- klaassurprise over de hand. Veur mij! Hij zee: ,,Drd III, gij moest me 'ns 'n pla- zier doen en deuze week den brief schrijven aan- mij- nen amico van de krant. Nou moe! Versta me goed, me neer amico, ik zou nie geren onbeleefd zijn, horre, maar brievenschrijven, veur mij. Ik ben te gaauw gereed, ziede. Opa kan 'n heelen krant volschrijven om 'ns iets te zeggen, over 't kwaje weer b.v. Als hij dat doet, dan ziede 't water langs de raam loopen, dan hodrde den sturm deur onzen schouw en dan kruipt de gezelligheid van Opoe's werme huiske en zoo, vaneigens in oew ziel. Ge krijgt dan in de gaten, dat er zelf in slechtste win- terweer nog 'n heeleboel schoons zit! Maar ik kan da nie. Kwaaiweer kwaaiweer. Punt. Af. Uitgemaauwd ben ik. Mijn peerd. Hou 'k er veul van. Da's gin smoes! 'k Denk altij om mijnen Bles. Altij. En 's mergens, zoo rap als ik gewasschen ben, gaai 'k eerst naar m'n perdje kijken. Hum goeienmergen wenschen, om zoo te zeggen. Maar denkte nou, Meneer Amico, da'k over Bles 'nen heelen brief zou kunnen volpotlooien Als 't moest, schreef Opa daar 'nen boek over vol, wed ik: 'nen boek die me ginnen oogenblik vervelen zou nouija, 't is m ij n peerd dan ook, maar toch: ik ben over Bleske in twintig regels leeggeprot. Neee, sohrijver is niks veur mij. Ik ben er maar te rap mee klaar. Heb ik 'm ook ge- zeeid. Hij lachte 'ns. Allicht! Doet ie net zoo makkelijk als dat 'n ander zuurkijkt. Als ik in de nakker ben, terwijl Opa met den groen- tenwagel uit is, dan staai 'k wel 'ns veur dingskes, waarmee ik nie goed raad weet. Dan denk ik: 'k zal 't 'm vanavond 'ns vragen. Met da 'k aan 'm denk, zie ak z'nen leerach- tigen, lachenden kop, die vol mee „sprongen" zit van den tijd. Net als 'n ouwe schilderij. Veul sprongeskes zijn daar bij, alleen van 't lachen. Langs z'n oogen b.v. en langs z'nen mond. Ik wil maar zeggen: denk ik om Opa, dan zie 'k dalijk zijnen stillen, leutigen lach en dan..., dan weet ik dikkels meteen, hoe 'k de lastige dingskes mot vastpakken! Kemiek, maar 't is zoo! En al word ik 100 jaar, 'k zal mijnen Opa nooit anders veur me zien, dan mee dieen stillen, leutigen lach in de sprongs- kes langs Z'n oogen. „Gij schrijf maar, Dre", zee-t-ie toen: tot ge Ge kent 'm toch, mijnen Eeker? Hij hiet eigenlijk Sjaak Hoppenbrouwers, maar wacht 'ns, dat heb ik oe al 'ns gesohreven g'ad; toen ik mee 'm op den Raad van Arlbeid ben gewist, als ik van Dre I den Eeker in onzen vasten dienst had meugen nemen. Of... vast...? Tot Bamis had Opa gezeed. Maar daar kende ik m'nen Opa en Trui wel veur, dat ze mee Bamis, mee 't kwaje jaartij, nooit mijnen Eeker zouwen buitensteken! Daar motte nou net mijnen Opa en zijn Trui veur hebben...! Maar allee, den Eeker zijnen Sinterklaas. Ge mot dan weten, Meneer Amico, den Eeker had 'nen goeien spaarpot. Alles zat er nog in. Z'n loon, z'nen kermis, z'n extraatjes, alles! Hij mokt bekans ginnen cent op. Nou en dan haalt ie over de grens 'n paar pakskes sjek en 'n paar boekskes sigarettenvloeikes en zoo kosten hun zijn sigaretten, hee-t-ie na- geplozen, 7 veur 1 cent. Veur 'n dubbeltje is ie dus heel de week den Brani en ruikt ie boven den wind uit. Aan 'n pepke kan k 'm nie krijgen; vindt ie te zwaar, zee-t-ie. Maar die sigaretjes van hum...! Opa, die altij rookt, van veur 't ontbijt tot na d'n avond, heeft er onderlest 'ns eentje gepenbeerd van den Eeker. Maar Dre I, dieen ouwen deurrooker, wierd er bekans misselijk van. Afijn, ieder zijnen meug, zee den boer en hij streelde z'n verken! Den Eeker had dus 'nen geeven spaarpot. Als ik verlejen week op 'nen avond naar stad gong, winkels kijken, om iets schoons uit te zoeken veur ons Wieske Moeder als ge dat beter verstaat en veur Vader (maar da s gemakkelijk, die is 't contentste mee 'n kist sigaren) en veur ons Truike en onzen Bart en den kleinen Kees, dan gong den Eeker mee. Hij had van Trui opgevangen da'k „op mijnen koop moest"'. En 't is mee den Eeker zo6 ge- steld: die wil nooit hebben, da'k iets draag. ,,Ik ben jou,wen knecht, Dre, dus!" En daar valt nie teugen te redeneeren. Als ik lest van Amsterdam kwam, dan was ik twee-en- n- half uur overtijd, want ons Wieske had me nie eerder laten gaan. Maar den Eeker was twee- en-'n-half uur veur de statie blijven schilde- ren om m'n kofferke te dragen! Ik heb 'm dan ook al 'ns gezeed: „ik had jou enkele jaren eerder motten kennen. Dan had ge op Kostschool al m'n uren strafstudie uit kunnen dienen!" Onderweuge vroeg ie: „wat gade koopen, Drd ,,'k Gaai Sinterklaas spreken", zee ik. Toen begost ie te lachen. ,,Die bestaat nog gineens laehte-n-ie. ,,Nouja, ge wit toch wa'k bedoel!" ,,Ikke nie."' „Ik gaai cadaukes koopen veur m'n thuis en veur Opa en Opoe en... en zoo". ,,Waarom ,,Waarom? Waarom? 't Gaat toch Sinter klaas worden?!" ,,Wat z6u datte?" ten antwoord. ,,En nou, nou is 't veurbij „Sinterklaas is nooit veurbij, Eeker!" En toen, Meneer Amico, heb ik 'm uitgeleed, hoe Sinterklaas gevierd wordt. Hij wist daar nie van. Wel vond ie 't lollig, zee-t-ie. Lang liep ie toen te ziwijgen. En dan witte nooit goed, of ie over iets prakizeert, of zoo maar droomerig wegpeinst. Ge kunt nie best lezen op dieen eekersnoet, achter al die sproetplekken. 'n Kwartier later zee-t-ie: „Dre, zou ik ook mee kunnen doen, aan Sinterklaas?" ,,Tuurlijk Eeker, waarom niet?" Toen giechelde-n-ie 'ns. Als ie dat doet, hee- t-ie stil plazier!" ,,'t Is maar..., willde gij 't dan veur me koo pen, Drd. Ik heb centen genogt ziede. Ik be- taal oe dan thuis wel verom." ,,Da's goed jonk! Maar waarom koopte nie eigens ..Zou dat nie gek zijn, Dre", vroeg ie ver- legen. ,,'k Heb nog nooit cadeaukes gekocht, ziede. Daar motte centen veur hebben. En die heb ik nou!" Afijn. Als we 'n gedacht hadden veur 'm, dan vroeg ie in den winkel: ,,Juffrouw, zou ik asteblief 'nen lekkeren, wermen d'oek veur m'n Moeder meugen koopen? Van echten wol!" De Juffrouw keek 'n bietje ongerust naar dieen vrimdsoortigen beleefden klant en vroeg toen eindelijk: ,,in welken prijs ongeveer!" „Wh.blief „Wat of ie kosten mag?" ,,Wht ie weerd is, asteblief, juffrouw!" ,,Jawel, maar wij hebben doeken in den prijs van tiweevijftig, vier gulden en nog duurder." ,,Ik zou geren den wermsten doek koopen, juffrouw, want 't is veur M'oeder, ziede. En in zo'nen woonwagel kan 't veul trekken!" Toen zocht ie den bontsten, diksten en duur- sten doek uit. Allemaal moest ie ze Zien, om zeker te weten of ie den beste uit den winkel had. En dan vroeg ie: juffrouw doet 'm eigens 'ns aan, asteblief?" De juffrouw dee 't. Den Eeker keek, keek almaar naar den doek en zweeg. Tot de win- keljuffrouw vroeg of ze den doek nou in moest pakken. ,,-Nog nie'", zee den Eeker seerjeus. ,,Nog ef- kens aanhouwen, asteblief, juffrouw." Toen stak ie zo'n Belgisch stinkerke op en had den tijd. Ik vroeg: ,,Zeg, Eeker, hoe zit 't? Mot de juffrouw dieen doek nou inpakken, of mot ze 'r mee naar bed?" ,,Als de juffrouw zoo goed wil zijn", zee den Eeker: ,,dan mot ze 'm net zoolang aanhou wen, tot ze gaat voelen, of ie lekker warm is. Ik zal wel wachten, als ik mag." iMeneer Amico, ge hoeft nie te vragen of de winkeljuffrouw ('n knap dingske horre, maar veur mijnen leeftijd 'n paar jaren te oud) en ik veul moeite hadden om nie te sc'hateren van den lach! En toen de juffrouw, benauwd van 't nie-lachen, zee, dat den doek verrukke- lijk werm was, toen kreeg den Eeker ineens veul haast. Inpakken, inpakken, juffrouw! Dan mot ik 'm hebben. Pak 'm maar rap in. Rap, asteblief. Dre betaalde gij zoolang die vijfvijftig. Ge krijgt ze vanavond nog verom! Juffrouw, veul bedankt! Veul bedankt! M'n moeder zal er blij mee zijn." ,,Dre", zee-t-ie, als we buiten waren: „Drd, ik heb den schoonsten doek uit den winkel! Ze zal er wel spijt van hebben, die dame." En 10 knipoogskes kwamen er achter malkaar. Zoo zijn we heel den avond op den koop ge- bleven. Doch veur den Eeker! 'Hij kocht z'n eigen achter malkaar erm...? ,,Nou heb ik eenen zurg, Dre", zee-t-ie op den terugweg, na weer lang gezwegen te hebben. „W)atte Eeker?" „Dat den ouwe dieen kustelijken, wermen doek nie verpatst veur 'n krats, am er borrel- tjes veur te koopen." ,,Dan slaai ik 'm mee 'nen dorschvlegel de harsens in", Viel uit m'nen mond. ,,Dat doede nie zee den Eeker. ,,Ge mot om m'n Moeder denken, Drd." Meneer Amico, 'k had weer te rap gespro- ken! En ik vond dieen Eeker, waarmee we in dieen wolwinkel nog pas zoo gelachen hadden, toch eigenlijk veul wijzer, dan ik eigens was. „Nimme nie kwalijk, Eeker!" ,,iSchei uit, Drd! Als ge 't maar nie doet, is niks meer wit. Is 't pampier dan nog half leeg, dan klasjeneer ik 't wel wijers vol. Maar 'k had geren, dat ge dieen Sinterklaas van den Eeker 'ns op pampier zette. Gij zijt daar eigens bijgewist, dus vertel dat nou maar 'ns in geuren en kleuren aan mijnen amico. Dan hee die 't nuuws uit d'eerste hand!" Nou toen was ik al 'n end op scheut. Want da's 'nen bak gewist, Meneer Amico. 't al lang goed, ommers. Ja gij zij sterk, man ,,Dat ben ik! En als..." wel drommels, daar glee ik weer uit, bekans! Toen wierd 't de vraag om dien Eeker z'nen Sinterklaas op de beste manier bezurgd te krijgen. Maar daarop wist Dre I 'n lollig kunstje. ,;Gij"', zee-t-ie teugen me: ,,gij gaat bij den Fielp de Sinterklaas en Assiepancostumes van ons Comitd leenen. Ge zegt maar: uit naam van mij, dan is 't in orde. Guillie trekken die spullen aan, gij Sinterklaas, den Eeker Assie- pan en dan spande Maandagavond de sjees in en ge gaat samen den Eeker z'n cadeaux in huillien woonwagel bezurgen. Ge spult er wat kemeedie bij, afijn, ga-d-eerst maar 'ns naar den Fielp! Denk ook om den staf, Drd!" Ge verstaat, Meneer Amico, den Eeker sliep nie meer van blije zenuwachtigheid. Eigens den doek, 't spullegoed, den snoep en de pijp en den bu.il tabak te kunnen gaan brengen, dat was iets! ,,D'n ouwe schrikt z'n eigen 't apezuur", lachte den Eeker. ,,Dre, we zullen 'm 'ns steu- vig de wacht aanzeggen! Dat ie van dieen doek afblijft." Nou, Meneer Amico, 't liep wel 'n bietje anders. Als wij daar aan kwamen, 't was 'nen rit van 'n uur, dan vloog er 'nen grooten hond op ons af. Nie bang van Sinterklaas, dat be- loof ik oe. Assiepan viel over z'n eigen, zoo rap wou ie er van tusschen! Hij bleirde als 'n mager ver ken. En onder al da lawijt, ik had werk ge nogt om dieen ondier van 'nen hond mee m'nen staf te excerceeren (den Fielp leent 'm nooit meer huit, zee-tie!) en onder al dat lawijt kwam den Eeker 'n moeder naar buiten. En ik hoorde heur zeggen: ,,als ik nie beter wist of hij zat hoog en droog in Antwerpen, dan zou 'k zeggen, da'k onzen Sjaak hoorde kweken." ,,Vrouw Hoppenbrouwers', zee ie, ,,roep dieen hond van oe terug, anders slaai ik 'm den kop in." M;'nen baard hong nog aan edn touwke over m'nen schouwer. Zijde gij Sinterklaas?" ,,Jawel, we motten bij juilie zijn, vrouw Hoppenbrouwers." 't Gong allemaal in den donker, maar in den schijn van die eene lamp van 't woonwa- gelkamp, had ze de kleuren van den Sint toch wel bespeurd. „Bij ons?" vroeg ze ongeloovig. ,,j£uwel!" Pa kwam ook 'ns kijken. Lee den hond vast. Toen klom den Eeker uit de sjees, waarin ie, heel kwiek, gevlucht was. Mee de cadeaux in 'nen grooten zak over den rug, kwam ie naast me staan. Ik hoorde z'n tanden klap- peren. „iKomen guilie dan maar binnen", zee vrouw Hoppenbrouwers. ,,Maar pasop, Sin terklaas, val mee die lange rokken nie over dat trapke." Binnen brandde 'n zuinig bronolielampje, zoodat nie zoo duidelijk opviel, dat Assiepan in den madder gelegen had. Zwart bij zwart. Wij deelden uit. Ik hieuw m'n toespraak. Werkte op 't geweten van ,,den ouwe". „Als 't nou maar gedaan is!" zee dieen schoefel. „Sjuust", zee ik: „als 't nou maar gedaan is, Hoppenbrouwers. Deze gaven brengen wij uit naam van juilieen Sjaak en ik hoop dat ge goed verstaat, dat ie veur 't geld hard ge- werkt hee!" „Wat wilde daarmee zeggen?" ,,Als ge dieen doek van den Sjaak z'n moe der verdrinkt, da'k dan nog 'ns efkens verom- kom. Denk er om: Sinterklaas wit alles, jene- verneus!" Toen begost Assiepan te kraaien van pla zier! Waarop z'n moeder riep: ,,verdraaid, da's onzen...!" Maar toen zweeg ze, veur de bloeien, die bangelijk om heur henen zaten. ,,Ja", zee toen de jeneverneus, die toch leut had in z'n nuuwe pijp en z'nen tabak, ,,da's onzen Prins van Weels". Zoo noemt ie den Eeker, sinds ie van 't peerd is gevallen, witte! ,,(Kom ns veur den dag, kwajongen." Assiepan kwam 'n paske achter me van- daan. ,,Jaja..." hakkelde-n-ie„m-maar nie slaan, horre!" Pa vond't reuzelolhg, dat Assiepan zoo be nauwd veur 'm was. Maar ik kreeg toch 'n stomp teugen m'n ziel aan, bij die woorden. 'k Ben rap weggegaan. Vrouw Hoppen brouwers brocht ons naar de sjees. Flusterde toen: „Sjaak, veul bedankt m'nen jongen. Ge zijt 'nen goeie! Ze trok mee heur gezicht of daar binnenin heur aan touwkes gerukt wierd. Toen zee ze nog: „"t Gaat 'n bietje beter mee vaders. Hij is ziek gewist. En de dokter hee gezeed: als ie blijft drinken, gaat ie dood, zie de. Kom nog maar 'ns gauw verom." Onderweuge hee den Eeker niks gin woordeke gezeed. Nikske! Maar in den stal, als we uitspanden, dan zee-t-ie: „Drd, 't is schoon gewist!" En teugen Opa en Opoe hee-t-ie opgesnejen, Meneer Amico, opgesnejen...! Merakels! En telkens zee-t-ie er bij: „en doen ouwe pruuft niemeer." 't Is telkens weer 'n nuuw wonder, om te bespeuren hoe erm, hoe nakend erm dieen tevrejen Eeker altij gewist is. Maar nou schei 'k er af. Veul groeten van Opa, Opoe, den Eeker en van mij DRfi III. De P.Z.E.M.kalender 1939. Wij ontvingen een exemplaar van den zeer fraaien kalender die ook dit jaar weer is uit- gegeven door de N.V. Provinciale Zeeuwsche Eleotriciteits Maatschappij. Hadden de groote platen van den kalender voor het jaar 1938 betrekking op Nederlandsch landschapschoon, die van den kalender 1939 illustreeren Nederlandsch stedenschoon. Het eerste blad brengt het beroemde Middelburg- sche stadhuis in beeld. De aquarellen, naar welke deze platen werden gereproduceerd, zijn speciaal voor den electriciteitskalender vervaardigd door den Haagschen schilder Cees Boldingh, die tevens ook het schild heeft ont- worpen. Op de maandbladen zijn op beschei- den wijze toepassingen der electriciteit in de huishouding in beeld gebracht. De uitvoering is weer geschied door de Grafische Inrichting Joh. - Enschedd Zonen te Haarlem. HET DRAMA TE GOIRLE. Met betrekking tot het vermoord gevonden meisje en het lijk van een aan een boom op- gehangen jongen man, vinden wij nog ver- meld, dat het meisje dien avond eerst met een anderen jongen man op stap is geweest, naar de aangrenzende gemeente Poppel. Daarna schijnt zij den anderen jongen te heb ben ontmoet, die den moord en zelfmoord moet hebben gepleegd. KOL E N D A MP V E RGI FT IGIN G Toen Zaterdagmorgen zekere R. K. niet tijdig op zijn werk verschenen was, ging de heer G., waarbij hij in dienst was, zien wat eraan haperde. Bij de woning gekomen van zijn knecht, vond hij deze gesloten._ Met hulp van de buren werd de deur geforceerd. Men vond K. en zijn vrouw in bewusteloozen toe- stand in bed liggen. De gewaarschuwde ge- neeskundige constateerde koiendampvergifti- ging. De vrouw van K. was er zeer erg aan toe; zij is spoedig overleden. De man is weer bijgekomen, maar is nog zeer zwak. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Te Silvolde is Vrijdagavond de 27-jarige M. v. Z. met zijn motor, toen hij uit een zijweg kwam op den voorrangsweg in voile vaart in botsing gekomen met een passeerenden vrachtauto. v. Z. werd zoo ernstig gewond, dat hij eenige oogenlblikken later ter plaatse overleed. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. DOODELJJK ONGELUK TE SCHIEDAM. Vrijdagmiddag heeft op het terrein van de werf Wilton.Feijenoord te Schiedam een ongeluk plaats gehad. De 50-jarige Duitsche schepeling J. K. N. uit Hamburg, viel bij het van boord gaan van zijn sehip de Adolf Leonhardt", van een hoogte van 16 meter in het dok. Hij was onmiddellijk dood. Het lijk is door de politie naar de Algemeene Begraaf- plaats gebracht. ONTPLOFFING TE NIEUWENDIJK. Doordat de kraan van het gasstel open- stond, heeft er Zaterdagmorgen, toen de vrouw des huizes dit gasstel wilde aansteken, een explosie plaats gehad in de woning van den heer H. Struik te Nieuwendijk. De vrouw, die met twee kinderen in de keuken was, liep evenals de kinderen emstige brandwonden op. De verwondingen van de vrouw en een der kinderen waren van zoo- danigen aard, dat opneming in het ziekenhuis te Raamsdonkveer noodzakelijk was. De heer Struik, die op het gebeurde kwam aanloopen en eveneens brandwonden opliep, kon evenals het andere kind ter plaatse ver- bonden worden. Een dienstmeisje, dat tehulp kwam Snellen werd eveneens verwond. LYSOL ALS WAPEN IN HET GEVECHT. In de Bennekomstraat te Den 'Haag kregen Vrijdagavond eenige buurlieden oneenigheid, welk ontaarde in een vechtpartij. De strijden- de partijen waren eenerzijds een 56-jarige tante, bijgestaan door een 28-jarig nichtje, anderzijds een 61-jarige buurman. Buurman was tegen twee dames met zooveel mannen- moed niet opgewassen en zocht zijn kracht in een flesehje lysol. Hij wierp dit ongebruike- lijke wapen naar de tegenpartij, waardoor het nichtje werd getroffen. Zij bekwam brand wonden aan den rechterwang. Tante kon dit niet op zich laten zitten. Zij stoof op den man af, om een ,,man tegen man"-gevecht te be- ginnen. De buurman voelde zich hier niet tegen opgewassen en koos het hazenpad. Nog juist bereikte hij zijn huisdeur en sloeg deze dicht op het oogenblik, dat tante haar hand uitstak om hem in zijn kraag te vatten. Zij stootte haar hand door de deurruit, welke tegen deze samenwerkende invloeden van bui- tenaf niet bestand was en verwondde den rechterpols. Beide dames zijn in het ziekenhuis Zuidwal verbonden en konden tevreden over den sma- delijken aftocht van het sterke geslacht huis- waarts keeren. Naar de toedracht van dezen veldslag wordt door de politie een onderzoek ingesteld. HIWELIJKSZWENDELAAR AANGEHOUDEN. Een 36-jarige gehuwde man te Amsterdam had een huwelijksadvertentie geplaatst, waar op zich verschillende trouwlustige juffrouwen meldden. Met een van deze dames onderhield de man korten tijd zeer vriendschappelrjke be- trekkingen en toen hij voldoende haar ver- trouwen had, leende hij een som gelds van haar. Sindsdien zag de juffrouw haar ,,aanstaan- den echtgenoot" niet weer en gedesillusion- neerd deed zij aangifte bij de politie, die den man nu heeft aangehouden en ingesloten. BELEEDIGING VAN DEN HEER VAN GEELKERKEN BEKENDE MOLEN TE SCHIEDAM DOOR BRAND VERWOEST. Vermoeden van brandstichting. De bekende windmolen „De Walvisch", staande aan de Westvest te Schiedam, is Vrijdagavond grootendeels door brand ver- woest. In dezen molen is gevestigd een maalderij van ertsen en ehemicalien, benevens een dro- gerij van kunstmeststoffen. Omstreeks half zes ontdekten voorbijgangers ^uurverschijn- selen in den 35 meter hoogen molen. De brandweer was spoedig met groot materieel ter plaatse, doch zij kon weinig uitrichten, omdat de vuurhaard moeilijk bereikbaar was via de ikleine ramen in den van steen opge- trokken molen. In een oo-gwenk stonden vier van de acht verdiepingen in lichterlaaie. Van alle kanten sloegen de vlammen door de nauwe openingen naar buiten, hetgeen in den don- keren avond een fantastisch schouwspel op- leverde, dat dan ook door duizenden aan de ovenzijde van de kracht werd gadegeslagen. Met groot geraas stortten de zolders, waar op de voorraden lagen hoofdzakelijk be- staande uit droge doppen van pinda's, die ver- werkt worden tot kunstmest in. De brandweer spande alle krachten in om het gedeelte boven den ingang met kap en wieken voor het vuur te vrijwaren. Tegen half acht was de brandweer het vuur volkomen meester. De vier verdiepingen, ge legen onder den omgang, zijn volkomen uit- gabrand, doch de eveneens uit vier verdiepin gen bestaande maalzolder kon behouden blij ven, hoewel deze zwaar van water en rook te lijden heeft gehad. De wieken en de klap van den molen bleven onaangetast. De schade wordt geschat op vijf tot zesdui- zend gulden. De molen, die in 1867 is ge- bouwd, heeft historische waarde. De molen is, dank zij de dikke muren, aan den buitenkant vrijwel onbeschadigd gebleven. De Schiedamsche politie is Zaterdag over- gegaan tot de arrestatie van den heer H. G. J., lid van de firma G. J. en Zoon aldaar, welke firma den molen ,,-De Walvisch" in huur had en waarin zij een maalderij en een dro- gerij had gevestigd. De molen is Vrijdag bijna afgebrand, waardoor een schade van f 25.009 is ontstaan. Met den firmant zijn twee arbeiders, die Vr(jdag nog in den molen hadden gewerkt, gearresteerd. Allen hebben bekend zich schul- dig te hebben gemaakt aan brandstichting, Zij zullen ter beschikking van de justitie wor den gesteld. (Zie verder Laatste Berichten.) Namens den heer G. van Geelkerken, plaats- vervangend leider van de N.-SJB., heeft Mr. Van Vessem te Amsterdam een klacht inge- diend ibij den off icier van justitie te Amster dam tegen den heer Henri Polak op grond van een beleedigend artikel in de Arbeiders- pers, waarin o.a. werd medegedeeld, dat de heer Van Geelkerken op een vergadering te Zandvoort zou hebben verklaard dat hij de Joden ,,nog veel kwaadwilliger" zou hebben behandeld dan in Duitschland is geschied, ter wijl de heer Van Geelkerken juist de wijze van optreden tegen de Joden in Duitschland had afgekeurd en in welk artikel de heer Van Geelkerken door den heer Polak met den dui- vel en satan wordt gelijkgesteld. Voorts is een klacht ingediend bij den offi- cier van justitie te Haarlem tegen ds N. Padt. Ned. Herv. predikant te Zutphen, wegens las- ter op grond van het mededeelen van hetzelf- de in een vergadering te Zandvoort. BEDIENDE VAN EEN PANDHUIS BELEENDE „BELEENDE GOEDEREN". Bij een onderzoek naar een inbraak in het pandhuis aan de 2e van Swindenstraat te Amsterdam heeft men bij de inventarisatie nog een merkwaardige ontdekking gedaan. Het bleek namelijk, dat een bediende van het pandhuis een aantal beleende goederen, voor- namelijk kleedingstukken, opnieuw had be- leend. De man had deze goederen met de be- leen-briefjes van de kapstokken genomen en deze als eigendommen van vrienden en ken- nissen weer aan de kassa aangeboden. Deze goederen werden daar weer opgeborgen en de bediende spelde er de beleenbriefjes van de werkelijke eigenaren weer op. Zoo had hij zijn patroon reeds voor een kleine honderd gulden weten op te lichten. De man is in he bureau Linnaeusstraat in gesloten. HORLOGES WORDEN UIT VLIEGTUIGEN GEWORPEN. Een Zwitsersche horlogefabriek heeft dezer dagen belangwekkende proeven genomen. Om het weerstandsvermogen van armbandhorlo- ges te onderzoeken, liet zij door vliegers van verschillende hoogten dergelijke horloges om- laag gooien. De horloges bereikten de aarde met een eindsnelheid van ongeveer 18 M. per seconde, doch bleven loopen alsof er niets ge- beurd was. Slechts van een horloge, dat van een hoogte van 300 M. op een cementen vloer viel, waren de wijzers gebroken, terwijl het uurwerk normaal doorliep. Het geheim hier van l'igt in een zeer kleinen schokbreker, die de gevoelige assen van de kleine radertjes van het uurwerk beschermt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3