Kerknieuws. Sport RECHTSZAKEN. TERNEUZEN, 12 DECEMBER 1938. HOEK. VOETBAL. - HULST. HET VERLOOP DER WEDSTRIJDEN. HET LOT VAN OS. NIEMOLLER. Men blijft hopen op vrijlating voor Kerstmis. De correspondent der N. R. Crt. te Rerlijn telefoneerde VrijdagaVond: Ondanks de reeds bekende omstandigheid, dat Ds. Niemoller met in vrijheid is gesteld, omdat hij (evenals bij vorige dergelijke ge- legenheden) weigerde zich te verbinden om nooit meer als pre'dikant op te treden, blijven velen nog hopen, dat hij toch nog v6or Kerst mis uit het concentratiekamp zal worden vrij- gelaten en wei door middel van generaal-veld- maarschalk Goring, van wien dan verwacht wordt, dat hij een formule zal knnnen vinden, weike zoowel voor Ds. Niemoller als voor de staatispolitie aanvaardbaar zal weizen. EDEN'S REDEVOERING TE NEW-YORK. „De democratic is de hoogeschool, waar men van elkaar leert!" De Britsche oud-minister van buitenland- sche zaken, Anthony Eden, heeft Vrijdag te New-York een radiorede gehouden, die met veel belangstelling werd aangehoord. Eden zei de opvatting te zullen weergeven van den doorsnee Engelschman over de hui- dige vraagstukken der wereld Twintig jaar na den wereldoorlog zien wij met droefheid hoever wij nog verwijderd zijn van ons doel. De blaam rust niet op een en kele regeering of op een enkel land. De wer- kelijkheid, welke voor ons staat, vraagt al onze energie en concentratie, zij zijn kortweg onverbiddellijk. Wat ook van de wereld ge- worden is, zij is geen veilige plaats voor de democratic. Andere systemen zijn opgestaan, met autoriteit en een geheel afwijkende philo sophic en hebiben hun uitdaging gezonden De gebeurtenissen, welke zij hebben ont- ketend, hebben Engeland van zeer nabij ge- troffen, misschien meer dan de Vereenigde Staten. Ten aanzien van deze uitdaging zijn wij er zeer van overtuigd, dat wij ons zoowel materieel als geestelijk moeten verdedigen tegen den naderenden storm. Het ergste wat een land in moeilijke tijden kan overkomen is een onjuiste opvatting. Laat mij dit zeggen met alle overtuiging, welke in mij is door mijn eigen ervaring van hetgeen de mannen en vrouwen van iEngeland op het oogenblik den- ken en voelen. Het Britsche volk is nog het- zelfde als in het grootste oogenblik van zijn geschiedenis, het heeft nog hetzelfde geloof en dezelfde opvatting van leven en samen- leving. We willen alien onze Vrijheden bewa- ren. Wij alien wenschen vrede, hoewel we van meening mogen verschillen over de methode, welke wij het beste oordeelen om tot het doel te geraken. Het is het wezen van de demo cratic, dat zij voorziet in een voortdurende scholing, welke de kunst van regeering is. De democratic is de hoogeschool, waar men van elkaar leert. Zij kan nooit een kazerne zijn, waar blinde gehoorzaamheid een eerste vereischte is. Het overleven van de democra tic hangt tenslotte af van het geloof, dat men erin stelt en van de resultaten, welke door dit vertrouwen bereikt kunnen worden. De meenigsverschillen in uw en mijn land zijn menigvuldig en verscheiden, doch niet- tegenstaande dit is de samenstelling van den staat in onze samenleving in velerlei opizicht gelijk en wat meer is, ik geloof, dat het de juiste samenstelling is en een samenstelling, welke de beste vooruitzichten heeft voor de menschelijke ontwikkeling. Ook geloof ik, dat indien wij vastbesloten zijn, dat zij zal overleven, de democratic zal overleven. Volgens onze opvatting is de mensch niet gemaakt voor den staat, doch is de staat ge- maakt voor den mensch. We maken thans een poging mee om den mensch van het tegendeel te overtuigen. Wffl in Engeland weten zeer wel, dat wij geen toonbeelden zijn van volmaakt- heid, wij geven natuurlijk toe, dat wij in onze lange geschiedenis vele gevlekte bladzijden hebben. Toch willen wij vasthouden aan onze opvatting, dat de staat gegrondvest moet zijn op verdraagzaamheid ten aanzien van ras en godsdienst. Als Engelschman richt ik thans het woord tot dit groote Amerikaansche gehoor en ik zet u uiteen, dat dit het geloof is van het Brit sche volk en dat het hieraan in de komende jaren vast wil houden. DE TERREUR IN PAiiESTINA. Het Engelsche ministerie van kolonifen heeft een telegram van den hooge-commissa- ris van Palestina ontvangen, waarin wordt gemeld, dat een detachement politie is door- gedrongen in een Arabisch dorp, waar Woens- dOa twee Britsche politiemannen waren aan- gevallen. Het detachement iwerd met een welonderhouden geweervuur ontvangen. De politie heeft het vuur beantwoord en twee Arabieren gedood. EEN ZONDERLING ARTIKEL VAN MUSSOLINI. In een artikel, dat aan Mussolini wordt toegeschreven, trekt de Popolo d'ltalia, m den vorm van een te Donden gevoerd twee- gesprek tusschen den leeuw en den vos den negus en Benesj, de moraal uit de houding van den ex-negus en den oud-president der republiek Tsjecho-Slowakije, respectievelijk tegenover Italie en Duitschland. Het artikel levert een felle critiek op de politick der democratieen ten aanzien van de Abessijnsohe en de Tsjecho-Slowaaksche kwestie. Het tracht aan te toonen, dat, als de ex-negus en Benesj niet naar hun gewone raadgevers hadden geluisterd, beiden nog aan het hoofd van hun land zouden staan. Het artikel, dat getiteld is: „een dialoog aan den Theemsoever" eindigt met de vol- gende overpeinzing van een Lagerhuis-afge- vaardigde, ten huize van wien de dialoog verondersteld wordt te zijn gevoerd: ,,Gij zijt de eerste slachtoffers van een grooten oorlog, die op het oogenblik in de ge- heele wereld gevoerd wordt tusschen twee opvattingen, de democratische en de totali- taire. Een slag is verloren, doch een andere is nog niet geeindigd". Benesj antwoordt op deze overpemzmg. Dit beteekent dus, dat wij spoedig Tsjiang Kai Sjek en Negrin in ons midden zullen te toonen, dat het volstrekt noodzakelijk is, dat de huidige tarieven verlaagd worden. Een medewerker van de N. R. Crt. te Rome schrijft In Italie zijn in navolging vafi de betoogin- gen te (Rome, Woensdag in vrijwel alle steden van eenige beteekenis betoogingen gehouden tegen (Frankrijk, welke voorzoover uit de be- richten blijkt, ordelijk verliepen. Er zijn teekenen die erop wijzen, dat wij hier staan aan het begin van een groote actie. Terwijl ik eerst met de meeste mijner collega's hier de meening was toegedaan, dat de ware eischen van Italie er geheel anders zouden uitzien, begin ik thans over te hellen tot een andere meening, waarin ik versterkt wordt door gesprekken met personen, die achter de schermen kunnen zien. Het begint er veel op te lijken, dat de Italiaansche eischen, althans wat Tunis, Corsica en Dzjiboeti betreft, vol- komen ernstig bedoeld zijn. Ditmaal schijnt Italie door middel van de spil een voordeel te willen behalen, zooals Hitler dat heeft gehad door zijn actie voor het Sudetengebied. Men vergete niet, dat gedurende de eerste Duit- sche perscampagne tegen Tsjecho-Slowakije Italie aan dat onderwerp weinig aandacht schonk, zooals men in Duitschland op dit oogenblik niet veel schrijft over Tunis. Zelfbewust wijst men hier op, dat Frank rijk militair wel heel sterk lijkt, doch dat dit land over hopeloos weinig jbnge soldaten kan beschikken. Wil Frankrijk evenveel mannen onder de wapenen roepen als Italie en het is de vraag of het daartoe nog in staat is dan zou de gemiddelde leeftijd dier soldaten, en dat is een belangrijk punt, zeker verschei- dene jaren hooger liggen dan in Italie het ge- val zou zijn. Bovendien zou, Frankrijk reke- ning moeten houden met zijn Oostelijke grens, ook al zou Duitschland neutraal blijven, ter wijl de grens aan de Pyreneeen al evenmin be- trouwbaar is, daar er immers nog heel wat Italianen en vooral veel Italiaansche vliegtui- gen in Spanje zijn. Hoe dit zij, te Rome is men in fascistische kringen overtuigd, dat althans Tunis binnen niet zoo heel langen tijd Ita- liaansch zal worden. Men zou, verkeerd doen de zoo plotseling in Italie ontketende beweging te onderschatten. Het gaat hier allerminst om een plotseling op- gekomen gril. Integendeel Corsica wordt reeds sedert 1871 als een irredent gebied beschouwd. Tunis geldt sedert 1881 als een door Frank rijk aan Italie ontvreemde kolonie en wat Nizza (Nice) ibetreft kan men in ieder Ita- liaansch schoolboekje lezen, dat keizer Napo leon III in 1859 door het sluiten van een over- haasten vrede met Oostenrijk aan de Italia nen heeft belet reeds toen het gebied van Ve- netie te veroveren. Men drukt dit steeds zoo uit, dat Napoleon zijn woord tegenover Cavour zou hebben gebroken. Onder de Italianen die gearresteerd zijn in verband met de ongeregeldheden te Tunis, be- vindt zich behalve Ubaldo, de voorzitter van de Dopolavoro, Licinio, de leider van de fas ces, employd van het Italiaansche consulaat- generaal. Beiden hebben de bevolking aange- spoord tegenbetoogingen te houden en te roe- pen Tunisia a noi (Tunis voor ons). Een belangrijke politiemacht handhaaft de orde, drie peletons mobiele garde zijn uit COn- stantine aangekomen. Ook zou de politie ver- sterking krijgen uit Frankrijk. Nooit? 1833 worden de slaven vrij verklaard en in 1835 wordt het den Boeren duidelijk, dat zij van het Engelsche gouvernement geen be- scherming hebben te verwachten tegen de roofzuchtige kaffers en het volgende jaar trekken zij bij duizenden weg onder Potgieter, Gert Maritz, Piet Uys en anderen. Potgieter wil zoo ver trekken als mogelijk; hij stuit op de Matabelen aan de overzijde van de Vaal. Een daarop gevolgde strooptocht van dat volk leidt in October 1836 tot het bekende gevecht bij Vegkop, waar 40 Boeren onder Sarel Cil- liers vijf duizend kaffers weerstaan; hun vee waren zij echter kwijt. Uys verleent hulp en in April 1857 komt Piet Retief uit Grahams- town de leiding, die door onderlinge twisten zoek dreigde te raken, op zich nemen. Men neemt het besluit, de Drakensbergen over te trekken. Spr. schetst dan de dramatische ge schiedenis van den intocht in het beloofde land, waar Retief, die vooruit was gegaan en reeds een verdrag met den Zoeloekoning Din- gaan had gesloten, wreed werd vermoord. Diepe verslagenheid maakt plaats voor nieu- wen moed als Andries Pretorius uit Graaff Reinet, daartoe aangezocht, de leiding op zich neemt. Hij trekt voorzichtig verder en in No vember 1838 krijgt men voeling met Dingaans benden. 16 December wordt slag geleverd aan de Bloedrivier. Die dag wordt als Dingaans- dag, ingevolge van een toen afgelegde belofte, nog steeds gevierd en dit jaar voor de lOOste maal. Als de Trekkers een eigen maatschappij hebben gesticht, komen de Engelschen met de bewering, dat de Boeren altijd Britsche onder- danen zijn gebleven. Over Natal wordt de Engelsche vlag geheschen en dat is het sein om in 1843 weer te gaan trekken.-Potgieter had intusschen de republiek Lijdenburg ge sticht. Pretorius vestigt zich in Potchef- stroom, later met elkaar vereenigd, niet zon- der voorafgaanden twist, tot de republiek Transvaal. Deze wordt in 1852 door Engeland erkend, terwijl het in 1854 zijn souvereiniteit over den inmiddels gestichten Oranje-Vrijstaat opgaf. iSpr. schetst dan het verder verloop, ver- meldt de aanleiding en het verloop van den Boerenoorlog en stelt vast, dat de tegenwoor- dige positie van de Zuid-Afrikaansche Unie, in 1910 ontstaan uit de vereeniging van de vier kolonien Transvaal, Vrijstaat, Natal en Kaap, wel heel anders is dan men in 1902 had kunnen droomen. De Unie is een onafhanke- lijk dominion, dat deel uitmaakt van het Britsche gemeenebest van naties; zij heeft een eigen taal, een eigen vlag, een eigen regee ring, enz. iNa de pau.ze vertoonde spr. een aantal ge durende zijn reis gemaakte foto's (lantaarn- plaatjes) en vertelde daarbij van zijn ver- schillende indrukken. Daarna werd een interessante film vertoond. Aan het slot werd de spreker, die ook nog eenige vragen had beantwoord, voor zijn boeiende lezing bedankt door den voorzittei van de afdeeling A. N. V., den heer Ir. Cohen Stuart, die hiermede de bijeenkomst sloot. Deze gezamenlijke avond bewijst, dat door samienwerking veel te bereiken is. de notulen voor. De rekening van de R. K. Onderwijzersdag 1937 werd nagezien en in orde beVonden. Het voorstel tot verhooging der contribute van de R. K. Onderwijzersdag werd nogal wijd- loopig besproken en ten slotte werd de zaak uitgesteld tot een volgende vergadering. Voor de K. O. V.-vergadering en Alge- meene Vergadering van den K. O. B. in 1939 werd voorgesteld t'e vragen aan 't hoofdibe- stuur om nog eens te onderzoeken of er geen bindende regeling te maken is voor de be- noeming van onderwijzers. Bij de rondvraag werd het bestuur verzocht aan De Maasbode en 't Dagblad van Zeeland te verzoeken hun kinderrubrieken in de nieuwe spelling te zetten. Verder werd er nog ge- zegd, dat er iets niet in orde is met de be- stuursbezetting, daar een kweekeling-be- stuurslid in de functie van kweekeling bij den voorzitter, hoofd eener school, werk- zaam is. GEREF. KERK. Aangenomen naar Berkel en Roden- reis door Ds. J. A. Vink te Hoek. HOOGER BEROEP. K. L .J., oud 48 j., assurantiemakelaar te Middelburg, is in hooger beroep gekomen van het vonnis der Arromdissements-Recht- bank te Middelburg van 25 November 1938, waarbij hij wegens ,,valschheid in geschrift" en „opzettelijk gebruik maken van een valsch gesdhrift" is veroordeeld tot 5 maanden ge- vangenisstraf. Ook de Officier van Justitie is van dit von nis in hooger beroep gekomen. C. L. D'H., oud 59 j., melkverkooper, wo- nende te Westdorpe, is in hooger beroep ge komen van het vonnis van den kantonrechter te Terneuzen van 22 November 1938, waarbij hij iwegens „het te Westdorpe verkoopen van melk welke niet voldoet aan de eischen ge steld krachtens de Warenwet" is veroordeeld tot een geldboete van f 75 of 15 dagen hech- tenis. A. C. U., oud 42 j., meulbelhandelaar te Terneuzen, is in hooger beroep gekomen van het. vonnis van den kantonrechter te Terneu zen van 15 November 1938, waarbij hij wegens overtrading der Motor- en Rijwielwet is ver oordeeld tot 15 of 10 dagen hechtenls. Behalve berichten over de betoogingen te Tunis en elders in Frankrijk tegen de Italiaan sche aanspraken publioeert de Triibuna zonder commentaar onder het Fransche opschrift Jamais (Nooit) het volgende: 1860 Italie te Napels? Nooit. 1870 Italie te (Rome? Nooit. 1911 Italie te Tripolis? Nooit. 1919 Italie te Fiume? Nooit. 1935 Italie te Addis Abeba? Nooit. 1938 Italie te Tunis, Ajaccio, Dzjiboeti? Nooit. Nooit. CHR. ONDERWIJS. Tot kweekelinge met acte is aan de Chr. school te Othene benoemd mej. J. van Wijck te Temeuzen, zulks in plaats van mej. J. M. Bouman, die als zoodanig is benoemd aan de Chr. school te Driewegen (Terneuzen). KANARIEVOGELS. Een collectie zangkanarievogels van den heer A. J. J. Faas alhier, ingezonden op den zangwedstrijd van 10 en 11 Dec. te Middel burg, behaalde aldaar een eerste prijs, een wisselprijs, twee tweede prijzen en drie eere- prijzen. TELEGRAFIE EN TELEFONIE. Bij Kon. besluit van 3 December 1938 is met ingang van 1 Februari 1939 aan den electro- technisch hoofdambtenaar der telegrafie en telefonie R. Plasschaert, aangewezen als hoofd van het telefoondistrict te Breda, op zijn verzoek eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. RI.IKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand November 1938 werd aan het postkantoor alhier op spaarfbankboek- jes ingelegd 74.508,54, en terugbetaald f 53.667,58, derhalve meer ingelegd dan terug betaald 20.840,96. Het aantal nieuiw uitgegeven boekjes be- droeg 41. WATERSCHAPPEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd met ingang van 5 Januari 1939, tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van het waterschap Groote- en Kleine Isabella, de heer F. J. L. M. Dhooge te Philippine; en tot gezworene van het wa terschap de Vereenigde Polders van Ossenisse de heer Th. de Wael te Ossenisse (Vcgel- waarde) HERDENKING GROOTE TREK. Vrijdagavond richtten de afdeeling Oost -u (En deze kritiek en deze ideologiscne in- stelling komen dan weer van een zijde, die zich beklaagt over de kritiek en de .ideolo- .-ische instelling van anderen. En de Negus In Tsjiang Kai Sjek hadden niet voor de on- afhankelijkheid van hun land oorlog mogen voeren ten einde aan het hoofd van htm land te kunnen blijven staan. Eervol ware dat geweest, merkt de Red. van de N. R. Crt. op. DE ITALIAANSCHE ACTIE TEGEN FRANKRIJK BEGINT EEN ERNSTIG KARAKTER TE DRAGEN. De Italiaansche bladen gaan. naar Stefani meldt, voort groote aandacht te besteden aan Tunis! Zij spreken thans van een ernstigen toestand alleen tengevolge van de nieuwe ern- stige anti-Italiaansche betoogingen. Ook van de spotternij van de Parijsche studenten wordt als van een provocatie gewag gemaakt. De Messaggero .publiceert een artikel van drie kolom, dat wil aantoonen, dat het recht aan Italiaanschen kant is, voorzoover Tunis betreft. De Popolo di Roma daarentegen wijdt een hoofdartikel aan het Suezkanaal om aan Zeeuwsch-Vlaanderen van het Algemeen Ne- derlandsch Venbond en het Departement Ter neuzen van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen een Zuid-Afrikaanschen avond in, die buitengewoon goed geslaagd is. Nadat de voorzitter van het Nutsdeparte- ment, de heer Lambrechtsen van Ritthem, den spreker welkom had geheeten, nam deze, de heer IH. Bloem, bureauleider der Nederlandsch- iZuid-Afrikaansche Vereeniging, het woord. Hij begon met te wijzen op de groote geest- drift waarmede in Zuid-Afrika het eeuwfeest van den Grooten Trek wordt gevierd. Ook Nederland laat dit niet onverschillig, zooals dat onder stamverwanten hoort. iSpr. memoreert dan de bezetting van de Kaap, die van 1652 tot 1795 onder bestuur van de O. I. C. en van 1803—1806 van de Ba- taafsche republiek stond, door de Engelschen, en de bezwaren van de oude kolonisten tegen het nieuwe bestuur, als daar zijn de beperking van plaatselijk zelfbestuur, de negergezinde poUtiek, het terugdringen van de Nederland- sehe taal. Spr. verklaart de zgn. ,,zwarte om- megang", Slachtersnek en andere incidenten. in 1820 komen 500 Engelsche nederzetters in de Oostkaap en stichten Port-Elizabeth. In AANKWEEKEN VAN GESCHOOLDE VLASBEWERKERS. Naar uit LJzendijke aan de Midd. Crt. ge meld wordt, had aldaar dezer dagen op initia- tief van den burgemeester, den heer Jhr. Von Bonninghausen, in cafe Lievens een bijeen komst plaats, waaxtoe waren uitgenoodigd het bestuur der Eerste West Zeeuwsch- Vlaamsche Vlassersvereeniging en de burge- meesters der „vlassers"'-gemeenten IJzendijke, Biervliet, Aardenburg, Eede en Sint-Kruis. Deze bijeenkomst was belegd met het doel de mogelijkheid te overwegen, de W. Zeeuwsch- Vlaamsche vlassers en voornamelijk de jon- gere arbeiders, de gelegenheid te geven zich practisch en theoretisch kennis van de vlasbe- werking eigen te maken of deze kennis waar reeds aanwezig, te vermeerderen. Middel hier- toe -zou zijn, het inrichten van een cursus, ge- leid door een erkend vlashewerkingsspecialist. Als resultaat van dit onderwijs wordt ver wacht, een beduidende toename van het aan tal geschoolde binnenlandsche vlasbewerkers en een daarmede evenredige vermindering van het aantal seizoens-werkloozen. Immers, hoe is de toestand momenteel? W. Zeeuwsch- Vlaanderen telt 116 groote en kleine zwinge- larijen waarin in den winter ongeveer 400 ar beiders werk vinden. Deze 400 arbeiders wor den evenwel voor het overgroote gedeelte uit Belgie gerequireerd, niet omdat hier arbeids- krachten tekort zijn, integendeel, doch uit- sluitend tengevolge van het ontbreken van n voldoend aantal geschoolde vlasbewerkers. Deze Belgen zouden door Nederlanders kun nen worden vervangen, doch groote vermeer- dering van aantal geschikte arbeidskrachten zal ook uithreiding van het aantal en/of ver- grooting van de bestaande zwingelarijen ten gevolge hebben. Want van de 4000 gem. vlas die de laatste jaren gemiddeld in WZeeuwsch Vlaanderen werden verbouwd, werd dooreen- genomen slechts 1500 gemeten in deze streek verwerkt, al weer uiteindelijk tengevolge van gebrek aan goede vlasbewerkers. Het ter bijeenkomst besprokene mag dus wel als van bijzondere beteekenis voor de ge- heele streek, inzonderheid voor de grensge- meenten, worden geacht. Het groote belang van het inrichten van bovenbedoelden cursus inziende, is door de besturen der gemelde ge- meenten onder leiding van burgemeester Von Bonninghausen toegezegd, energieke pogingen in het werk te zullen stellen teneinde de mo- reele en financieele medewerking der betrok- ken overheidsinstanties te verkrijgen. Ook het bestuur der vlassersvereeniging juicht het plan toe, zoodat mag worden verondersteld, dat uitvoering der plannen slechts zal afhan- gen van het aantal der personen die zich zul len opgeven voor deelnam e aan den cursus. Wlanneer dit aantal voldoende groot is, zullen, zoo mogelijk, op verscheidene plaatsen cursus- sen worden gegeven. Laten dus vooral de jonge arbeiders die zich des winters een blijvende werkgelegenheid willen verschaffen, niet na- laten zich op te geven, zoodra de gelegenheid tot deelname zal zijn opengesteld. Toename van vlasbewerking. in de streek zelve zal ook voor de vlasverbouwende boeren van beteekenis zijn, al is het slechts hierom wijl de gelegenheid tot verkoopen dan weer ruimer zal zijn. In Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en in Fries- land is men eveneens doende op deze wijze de arbeiders voor de vlasbewerking te scholen. Het ligt in de bedoeling der initiatiefnemers zoo mogelijk in het begin van het volgende jaar den cursus te doen aanvangen. De gehouden collecte vanrwege het Comite voor moreele werkeloozenzorg, heeft ruim 50 opgebrachlt. 2—5 22 3—1 1—1 3—1 UITSLAGEN VAN ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. le klasse afd. I. CVVK3FC XerxesBlauw-Wit DWiS^Sparta HBS—ADO HDVS.Stormvogels le klasse afd. H. HaarlemFeijenoord VSV—DOS 't GooiAjax DEC—iVUC le klasse afd. HI. QuickGo Ahead HeraclesZAC HengeloTubantia EnschedeWageningen AGOWNEC Afdeeling TV. le klasse. JulianaEindhoven DONGANAG BW—NOAD MVtVWillem H PSVRoermond gsp. gew. gel. verl. pnt. Eindhoven 11 8 2 1 18 NAC 11 6 3 2 15. NOAD 10 3 7 13 PSV 11 5 3 3 13 MVV 11 4 5 2 13 BVV 11 3 5 3 11 DONGA 11 4 3 4 11 Juliana TO 4 2 4 10 Willem H 11 4 2 5 10 Bleijerheide 11 3 8 3 Roermond 10 2 2 12 7 4 1 18 12 6 4 2 16 12 7 1 4 15 10 6 2 2 14 12 6 2 4 14 12 4 4 4 12 11 3 4 4 10 11 4 2 5 10 11 1 2 8 4 13 1 1 11 3 2e klasse A. De BaronieZeelandia BredaRBC VlissingenDe Zeeuwen Middelburg—Goes gsp. gew. gel. verl. pnt. RBC TSC Vlissingen Middelburg Zeelandia De Zeeuwen De Baronie ROS Goes Breda 3e klasse A. IJzendijkeHoofdptaat BreskensHulst TerneuzenAxel Biervliet—Tern. Boys Oostburg-—Com Boys Breskens Axel Terneuzen Sluiskil IJzendijke Ocstburg Hoofdplaat Biervliet Hulst Tern. Boys Com Boys Zeelandia 2Temeuzen 2 De Zeeuwen 2—Vlissingen 2 Goes 2Middelburg 2 Goessche Boys—Burgh gsp. gew. gel. verl. pnt. 11 10 1 20 12 9 1 2 19 10 9 1 18 10 6 4 12 12 5 1 6 11 10 4 2 .4 10 12 3 2 7 8 11 3 1 7 7 10 3 7 6 10 2 1 7 5 10 1 9 2 3e klasse B. Vergadering K. O. B. Zaterdagnamiddag werd in het hotel „Het Bonte Hert" een vergadering gehouden van de afdeeling Hulst van den Kath. Onderwij- zershond. Na opening door den penningmeester, den heer Van der Poel, wegens ziekte van den voorzitter, den heer Sohelfhout, las de nieuwe secretaris, de heer Dubois voor de eerste maal Vlissingen 2 Burgh Eiland Boys Middelburg 2 Terneuzen 2 EMM De iZeeuwen 2 Goes 2 Goessche Boys Zeelandia 2 gsp. gew. gel. verl. pnt, 10 12 10 11 10 12 11 9 9 9 9 7 6 5 5 4 4 1 1 1 2 2 3 2 2 1 2 2 1 3 2 3 3 6 6 6 6 8 19 16 14 13 12 10 9 4 4 1 1—2 0—0 2—3 1—3 5—1 14 2—1 7—0 01 0—0 2—2 1—0 I—0 doelp, w.t, 27—6 18—11 19—14 1711 22—21 20—18 17—14 20—13 17—23 11—37 9—29 4—5 3—0 5—2 afgek. doelp. v.t. 33—16 41—19 31—25 26—10 27—28 31—34 23—24 22—30 16—35 19—45 9—3 afgel. 4—3 4—1 afgek. doelp. v.—t. 54—14 52—24 50—14 32—22 30—36 18—26 25—42 19—32 14—25 16—51 13—33 afgek. 1—8 1—3 4—2 doelp. v.t. 378 28—19 29—12 26—20 30—14 20—41 29—35 13—25 II—28 11—32 le klasse afd V. GVAVVelocitas AchillesBe Quick HSCLeeuwarden SneekiHeerenveen FVCVeendam Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C. Ria—,BKVV 2—5 SVOTemeuzen 3 11 2e klasse B. Ria 2BKW 2 0—1 SVIO 2Hontenisse 3 afgel. Axel 3Hoek 23 Sluiskil 3IHulst 2 02 Com Boys 2Hontenisse 2 afgel. Kon. Ned. Voetbalbond Afd. IV. Eerste Klasse. Eindhoven heeft het te Spekholzerheide lang niet gemakkelijk gehad, slechts met het eenige doelpunt in den strijd tegen Juliana hebben de Eindhovenaren de beide punten ver- overd, die dubbel zullen tellen, daar zoowel NAC als NOAD het niet verder konden bren- gen dan een gelijk spel, de eerste te Tilburg tegen DONGA, waarbij heelemaal geen doel- punten werden gemaakt, de tweede te 's-Her- togenbosch tegen BVV, waar beide ploegen 2 doelpunten wisten te maken. Het gevolg hiervan is, dat NAiC en NOAD weer een punt meer bij Eindhoven ten achter zijn geraakt. MW heeft revanche genomen op de destijds te Tilburg geleden nederlaag en won nu van Willem H met 10. PSV komt aardig opzet- ten, want voor de tweede maal won zij met 10 van Roermond, waardoor PSV op de vierde plaats is gekomen. Zij blijft echter een achterstand van 5 punten op Eindhoven hou den en dat zal wel te veel blijken te zijn om nog in te loopen. Tweede Klasse. Het is aan Zeelandia voor de tweede maal gelukt een overwinning op De Baronie te be halen en weder met slechts een doelpunt ver- schil; te Middelburg was de uitslag 32 en thans was de uitslag te Breda 45. De aller- grootste verrassing was wel de overwinning van Breda op RBC. Hierbij toch kwam num- mer laatst, met nog geen enkele overwinning, te strijden tegen nummer een van de rang- lijst, met nog geen enkele nederlaag. Er was daardoor een verschil van niet minder dan 17 punten. Met verbazing zal dan ook wel de uitslag vemomen zijn, die een overwinning van 30 voor Breda aan gaf. RBC blijft weliswaar nog de leiding behouden, maar haar voorsprong is in elk geval met 2 punten verminderd en de andere clubs zullen bedenken, dat wat het zwakste zusje kan, zij ook zullen kunnen en met meer enthousiasme zich werpen in den strijd tegen RBC, dat tot voor kort onoverwinnelijk was. Voor Goes is het echter een tegenvallertje, want Breda krijgt nu weer kans om zich van de onderste plaats af te werken en die aan haar over te laten. Vlissingen heeft revanche genomen op de bij hun eerste ontmoeting tegen De Zeeu wen geleden nederlaag. Met ongeveer ge- lijke cijfers werden thans De Zeeuwen ge- klopt, want Vlissingen won met 52, terwijl de cijfers de vorige maal waren 42 in het voordeel van De Zeeuwen. De wedstrijd Mid delburgGoes had geen doorgang. Derde Klasse. IJzendijkeHoofdplaat 93. Dat Hoofdplaat met haar gehavend elftal het niet zou kunnen bolwerken tegen IJzen dijke was te verwachten en ook dat de score voor IJzendijke hoog zou zijn. Tegen de 9 doelpunten, door IJzendijke gemaakt, kon Hoofdplaat toch nog 3 tegenpunten plaatsen, hetgeen wel bewijst dat de uitslag er heel an ders zou hebben uitgezien indien Hoofdplaat volledig bad kunnen uitkomen. TemeuzenAxel 43. Zeer veel toeschouwers zijn getuige geweest van dezen spannenden wedstrijd, die in een zwaar hestreden overwinning voor Terneuzen is geeindigd. Het was daardoor voor de tweede maal in deze competitie, dat de Axe- laars in Terneuzen hun meerdere vonden. Was het destijds te Axel een ongewone 0—6 uit slag, thans moesten onze stadgenooten zich met slechts 66n doelpunt verschil tevreden stellen. Axel is door dezen uitslag drie pun ten ten achter geraakt, terwijl Terneuzen op gelijken voet met Breskens blijft. De aanvoerder van Axel wint den toss en verkiest wind en zon in den rug. Vooral de zon was voor Terneuzen, en dit voornamelijk voor de verdediging, nogal hinderlijk, want dikwijls zagen de roodzwarte achterspelers, door den loop van het spel, den bal niet aan- komen, daar zij door het zonlicht verblind waren. De leiding berustte bij den heer Montaan, die de touwtjes zeer strak hield, en het is juist hierdoor dat Terneuzen aan haar eerste doel punt komt, want wanneer een voorspeler van haar al te ruw iwordt aangevallen, krijgt zij een vrijen trap te nemen; Hamelink plaatst den bal tactiseh naar Eaurens, die met een harden schuiver zijn tegenstanders verrast en onder gejuich vliegt de bal in het net. 10. Er zijn nog maar ruim 5 minuten gespeeld. IHet spel wordt in een flink tempo gehou den en golft geregeld op en neer. rnaar Ter neuzen is toch heel wat gevaarlijker in haar aanvallen, waardoor vooral de Axelsche doel- man nog al eens de handen uit de mouwen moet steken. Het gaat hem echter goed af en steeds weet hij de situaties op te helderen, ofschoon meermalen wel met wat al te veel bravour. Dit alles wil echter niet zeggen, dat de verdediging van Terneuzen geen werk te verzetten krijgt, maar zij heeft het toch heel wat gemakkelijker. Reeds spoedig is het te zien, dat de bezoekers veel verwachten van hun linksbuiten, die echter reeds vanaf het begin zoo volkomen in bedwang wordt gehou den, dat "van hem niet veel kracht uitgaat. Ruim 20 minuten zijn er reeds verstreken, als pas de eerste corner ontstaat aan de zijde van Axel. Bij een aanval van Terneuzen heeft Hamelink een kans, de bal vliegt over het doel. Als Temeuzen weer ten aanval gaat, loopen van Hecke en de Axelsche doelman naar den bal. De laatste werpt zich naar het leder maar Van Hecke is iets vluggei en plaatst den bal naar Van Duik, die daarna scoort. De scheidsrechter kent echter aan Axel een vrijen trap toe, wegens onbehoorlijk aanvallen van den doelman. Ongeveer een half uur is er gespeeld, als Van de Sande een ver naar voren geplaatsten bal narent, hem nog weet te bereiken en voor doel te plaatsen. Vruchteloos poogt een back van Axel het ge- vaar nog te keeren, het gelukt hem echter niet, integendeel de bal geraakt daardoor juist even over de doellijn, doch voor alle zekerheid deponeert Van Duik den bal in het net. 2—0. Dang duurt echter deze mooie voorsprong niet, want enkele minuten daarna weet de Axelsche midvoor op kalme en zeer tactische wijze een hem geboden kans te benutten 2 1. Het tempo begint aan Terneuzen-zijde heel wat te verminderen en hij oogenblikken gaat het initiatief geheel van Axel uit. Vooral de verdediging van de thuisclub staat somwijlen raar te schutteren. Het is daardoor dat de rechtsbuiten van Axel een hard schot kan in- zenden, dat door Dooms uit zijn doel wordt gestompt. Axel komt echter moedig terug en zeven minuten voor de rust heeft zij weder- om succes, als de linksbinnen in laatste in- stantie een bal nog voor het doel kan krijgen, waarna Dooms, van zeer kortbij, door den 2—1 3—1 2—1 2—1 2—3

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2