ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN „Nijnhardjjes Bruids- en Jubileum-Bloemwerk VlicjJCIIvllMJ helpen No. 9848 VRIJDAG 9 DECEMBER 1938 78e Jaargang Binnenland EERSTE BLAD Buitenland TERNEUZEN, 9 DECEMBER 1938. Bloemenmaqazijn G. J. WILL AXEL HOEK. De kou-en p'ljni/erJrijverslijuilnemenJIieiJ NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen t r. per post 1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post i "nnementen voor het buitenland alleen bg voorultibetallng. i Us-wfmter: Flrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bg vooruitlbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. HandelSadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgtaar is. Intending van advertentien liefst §en dag voor de uitgave. BIT BLAD VERSULHJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. BELOONING. In verband met het bekrassen van ruiten van het nieuwe wachtlokaal van den Provin- ciallen Stoomfbootdienst op de Wester-Schelde alhier looft ondergeteekende, namens het Provinciaal Bestuur van Zeeland, een beloo- ning van 10,uit voor hem of haar, die zoodanige aanwijzir.gen geeft, dat de dader(s) van die baldadigheid kan (kunnen) worden opgespoord en veroordeeld. De Burgemeester van Terneuzen, P. TELLBGEN. VERSOHIJNSELEN VAN T.B.C. TE WAALWIJK. Te Waalwijk in Noord-Brabant doen zich den laatsten tijd talrijke verschijnselen van tuberculose voor, voornamelgk bij jonge per sonen, die op fabrieken werkzaam zijn. Reeds eenige gevallen hebben een doodelijken afloop gehad, terwijl andere patienten op dokters- advies in een tent genezing trachten te vin- den. Natuurlijk is dit droevige feit aan het waakzame oog der heeren doktoren niet ont- gaan, terwijl ook burgemeester en we thou- ders er van op de hoogte zijn gesteld. Naar aanleiding hiervan zijn reeds besprekingen gevoerd met den inspecteur der volksgezond- heid, die onmiddellijk een onderzoek heeft in- gesteld met als resultaat, dat reeds eenige t.b.c.-haarden ontdekt zijn. Het personeel van 6dn der betreffende fabrikanten is reeds in zgn geheel aan een keuring onderworpen. Besprekingen met andere fabrieken zijn gaande om verdere maatregelen tot afweer en voorkoming dezer gevreesde ziekte te kun nen nemen. Binnenkort zal een vergadering worden gehouden, belegd door B. en W. der gemeente, waarop de fabrikanten zullen wor den uitgenoodigd en waar met den inspecteur der volksgezondheid de noodige maatregelen zullen basproken worden om te komen tot keuring van het persneel en in de toekomst van hem of haar die zich aanmelden. Alleen een krachtig ingrijpen kan grooter onheil voorkomen. DS. NIEMOLLER NIET IN VRIJHEID. De in sommige kringen te Berlijn gekoes- terde hoop, dat Ds. Niemdller, de leider der Beigdende kerk in het begin van deze maand zou worden vrijgelaten uit het concentratie- kamp Sachsenhausen, waarin hij na zijn vrij- spraak in Maart van dit jaar was opgesloten, is, volgens de Daily Tel., thans geheel ver- vlpgen. Gelijk bekend, had de bejaarde veldmaar- schalk von Mackensen, die Dinsdag j.l. zijn 89sten verjaardag vierde, Adolf Hitler ver- zocht, Ds. Niemdller de vrijheid te hergeven. De kwestie werd verwezen naar het hoofd der politic Himmler en den minister voor Kerke- lijke aangelegenheden Kerrl. Deze konden zich met een invrijheidstelling van den predi- kant vereenigen, doch verbonden daaraan aekere voorwaarden. Zoo werd de eisch gesteld, dat Ds. Niemdl ler niet naar zijn kerkelijke gemeente in de Berlijnsche voorstal Dahlem zou terugkeeren, dat hij nimmer meer zou prediken en dat hg am publiciteit te voorkomen, de eerste zes maanden na zijn vrijlating Berlijn zou mijden. Ds. Niemdller heeft deze voorwaarden zon- der aarzeling van de hand gewezen. Hij ver- klaarde, dat zijn opdracht, om te prediken hem door God is gegeven en niet door de ail tori teiten van den staat. ,,Ik moet", zoo heeft hij verder gezegd, „Gode meer gehoor- zamen dan de menschen". DE iVOORTREKKERSFEESTEN IN ZUID-AFRIKA. ■Naar Reuter uit Kaapstad meldt, heeft Malan, de leider van de oppositie, het voor- stel aangenomen van generaal Hertzog den eersten minister, om in de maand December een politieken wapenstilstand te sluiten, zoo- dat het heele land in een geest van nationale eendracht kan deelnemen aan de eeuwfeesten. Een van de voortrekkerswagens is Dinsdag te Lady smith aangekomen, waar men een voorstelling heeft gegeven van het tooneel van een eeuw geleden, toen de Natalsche voortrekkers voor den slag van Bloedrivier zwoeren, dat zij, zoo zij Dingaan mochten overwinnen, diien dag 16 December zouden blijven vieren als een nationalen dank- dag, en dat zij een herinneringskerk zouden stichten op de plaats, hetgeen beide ge- sehied is. Nadat Donderdag deze eed hemieuwd was, werden honderd postduiven losgelaten om een afschrift van den eed rond te brengen naar alle hoeken van Zuid-Afrika. Tevens bracht men hulde aan de nagedachtenis van de Roeren en de Engelschen, die in den Boe- renoorlog zgn gesneuveld. Inwoners van Ladysmith legden kransen op de graven der Boeren, die gesneuveld zijn en hield een oogenblik stil voor het raadhuis ter herden- king van de Britsche dooden. PALESTIJNSCHE PROBLEMEN. In vooraanstaande Pailestijnsche Joodsche kringen is men thans bezig met de ontwerping van een plan, waarbij de Duitsche en centraal- Europeesche Joden in Palestina een onderdak aouden vinden. Palestina zou plaats kunnen bieden aan minstens 1% millioen emigranten, doch men verheelt niet de bezwaren, die aan Arabisohe zijide daartegen zouden rijzen. In Palestina heeft de meening post gevat, dat indlen verschillende landen deelen van hun koloniaal rijk ten behoeve van Joodsche emi granten zouden afstaan (men twrjfelt hier- aan zeer sterk deze oplossing slechts ddn van tijdelijken aard kan zgn. De moeilijkheid, die het meest op de Jood sche leiders in Palestina drukt, is het feit, dat geen van de thans verjaagde Joden in het bezit zal zijn van een kapitaal, groot genoeg, om aan de eischen voor een „kapitalisten cer- tificaat" voor emigratie naar Palestina te vol- doen. Het ,,arbeiders-certificaat" kost geen geld, doch men fcehoeft bekwame en gesohoolde vaklieden, landbouwers, smeden, timmerlie- den, monteurs enz. Kinderen kunnen in Palestina opgenomen worden, en men neemt hen graag op, want zij beteekenen het toekomstig geslacht, dat zal leeren, zoowel letterlijk als figuurlgk, de hand aan den ploeg te slaan. Bij deze groote imigratie-moeilgkheden komen de moeiiijkheden met de Arabieren die naar het schijnt een hernieuwde anti-Jood- sche actie zgn begonnen. De druk van Italie op de Arabische bevol- king wordt in Palestina hevig gevoeld en men heeft van het Britsch-Italiaansche accoord, dat kort geleden in werking getreden is, niet de minste verwachtingen, temeer daar de Arabieren dagelijks sterker bewapend komen opdagen, voorzien van 100 Italiaanscb materiaal. De gebeurtenissen in Duitschland verschg- nen in de Palestijnsch-Joodsche kranten zon- der commentaar in bericihtvorm. Men wil hierdoor nog erger excessen voorkomen. De bladen hebben echter wel de volledige pers- beschouwir.gen uit de Amerikaansche bladen gepubliceerd. De Palestijnsohe pers looft de bemoeiingen van den Nederlandschen premier Colijn om een oplossing te vinden. In zekere kringen vooral onder de jongeren verwacht men van Engeland Diets, men sehrijft Chamberlain niet de capaciteiten toe resoluut en afdoend in te grijpen. DE ANTI-FRANSCHE BETOOGINGEN IN ITALIE. Reuter meldt uit Rome: Een groot aantal Duitsche passagiers van Duitsche schepen, welke trips maken op de Middellandsche Zee, hebben deelgenomen aan de anti-Fransche betoogingen, welke zich Woensdagmorgen in Napels hebben afge- speeld. Eenige duizenden Italiaansche studenten vormden een optocht door de straten der stad en riepen .Tunis, Corsica en Djziboeti". Ongeveer 2500 Duitschers van de drie Duit sche schepen der Deutsche, Ozeana en Sierra Cordoba namen aan de betoogingen deel. Ge- zamenlijk trokken zij naar het Fransche con- sulaat, dat door troepen bewaa'kt werd. Zin- gend en schreeuwend trokken zij daarop naar de prefectuur en het bureau der fascistische partij, waar zij, na nieuwe betoogingen einde- lijk uiteen gingen. Stefani meldt uit Rome: De studenten blijven in verscheidene plaat- sen druk hetoogen tegen de anti-Italiaansche incidenten in Tunis en Corsica. De jongste be- richten over betoogingen komen uit Benevent, Trapani, Bologna en Ancona. De studenten trokken door de straten en uitten vijandige kreten jegens de ,,buitenlandsche anti-fascis- ten." Contra-inanifestaties in Frank rijk en Tunis. Verscheidene honderden personen, onder wie talrijke studenten, zijn te Straatsburg in optocht langs het Italiaansche consulaat ge- trokken om te protesteeren tegen de anti- Fransche betoogingen in Italie. Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan, aldus Havas. Woensdaga.vond, aldus Reuter uit Tunis, hebben spoorwegarbeiders, die van him werk terugkeerden, betoogd voor het Italiaansche consulaat. Er is wat in'kt op de muren ge- worpen, doch verder is geen schade aange- richt. Woensdag is van een nieuw bijgebouw van het Italiaansche hospitaal de Italiaansche vlag neergehaald en vervangen door de Fransche; dit was het werk van een kleine groep be- toogers. Later is de Italiaansche vlag op haar plaats teruggebracht. De politie treedt tegen volksverzamelingen op. Omtrent deze betoogingen meldt Havas nog, dat flesschen roode en blauwe inkt tegen het gebouw werden geworpen, waardoor in korten tijd het gebouw prijkte met de Fransche kleu- ren, rood-wit-hlauw; het wit werd gevormd door den witten steen van 't gebouw. Enkele flesschen inkt vlogen door de ruiten. Overal in de stad hoort men thans de Marseillaise fluiten, ook door de Arabieren. De politie bewaakt thans de Italiaansche winkels en officieele gebouwen, ten einde nieuwe incidenten te voorkomen. ENGELAND DENKT VOORLOOPIG NIET AAN TERUGGAAF DER VROEGERE DUITSCHE KOLONIEN. De Labour-afgevaardigde Noel Baker heeft Woensdag in het Britsche Lagerhuis de aan- dacht gevestigd op het koloniale vraagstuk en een motie ingediend volgens welke naar de meening van het Huis geen herverdeeling van koloniaal of mandaatgebied kan geschieden zonder toestemming der bewoners en verder dat intemationale overeenkomsten als onder- deel van de algemeene vredesregeling, moeten worden opgesteld, waarbij de toepassing van het mandaatsysteem moet worden uitgebreid tot alle koloniale gebieden, die niet rijp zijn voor zelfbestuur, mits in dergelijke gebieden gelijke oeconomische kansen zullen bestaan voor de onderdanen van alle staten-ondertee- kenaars en als eerste doel der koloniale poli- tiek zullen worden gesteld welvaart en voor- uitgang voor alle inheemsche bevolkings- groepen. Na een toelichting van deze motie door den indiener, kwam namens de regeering minister Mac Donald aan het woord. Hij zeide, niet te gelooven, dat er thans een bevolkingsgroep in Engeland is, welke bereid is aan eenig ander land de zorg over te dragen voor gebieden of volken, waarvoor Engeland verantwoordelijk is, hetzij als koloniale mogendheid, hetzg als mandattaris. „Wij kunnen de koloniale volken niet be- schouwen als goederen en veestapels, welke aan anderen kunnen worden overgedaan. Wij hebben de verantwoordelgkheden voor deze volken. Wij moeten rekening houden met hun wenschen en de wenschen der verschillende bevolkingsgroepen in die gebieden. Voor zoover het Britsche mandaatgebieden betreft, gaat het niet alleen om een groote inheemsche bevolking aldus de minister ver der. Op sommige plaatsen zijn ook Europee-j sche kolonisten, die al hetgeen zg bezitten in deze gebieden hebben belegd en een groote rol hebben gespeeld bg de ontwikkeling dezer gebieden in de laatste twintig jaren. In som mige streken zijn belangrijke Indische gemeen- schappen. Wij moeten het recht van deze be volking erkennen haar meening uit te spre- ken over een kwestie, welke voor haar van het ailergrootste beLang is. Wij moeten de voile beteekenis toekennen aan deze meeningen. Het zou onmogelijk zijn zelfs eenige wijziging te overwegen in den status van een dezer gebieden zonder ten voile acht te slaan op de spontane opvattingen der bewoners. Boven- dien heeft die bevolking zekere rechten op grond der verdragen. Zij hebben zekere materieele belangen in deze gebieden. Deze rechten en deze belangen moeten ten voile ge- waarborgd en verzekerd zijn. Deze verklaringen van Mac Donald werden met applaus ontvangen. Ze beteekenen dat de Engelsche regeering er voorloopig niet aan denkt, de voormalige Duitsche kolonien aan het Derde Rijk af te staan. En evenmin wil ze voorshands eenigerlel andere wgziging in het koloniale bestuur brengen. Zooals te verwachten was, werd na Mac Donald's rede de Labour-motie verworpen, zul'ks met 253 tegen 127 stemmen. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Tot leerares in de Engelsche taal en Letter- kunde bij het Middellaar Onderwgs te Gronin- gen, is benoemd mej. C. A. Stibbe, leerares aan de Rgks H.B.S. alhier. ELECTRISCH LASSCHEN. Voor het metaalvak neemt in den laatsten tijd het electrisch lasschen een zeer voorname plaats in. Blijkens de advertentie in dit num- mer wordt daarover Woensdag der volgende week in een der lokalen van de Ambachtschool alhier een lezing met lichtbeelden gegeven door een ingenieur der Philipsfabrieken. In het bijzonder wordt de a and acht der belang- hebbenden bij het metaalvak hierop gevestigd. EEN PECH-AVOND. Over het algemeen ondervindt men niet graag pech, maar toch is het nu al een paar winters gebleken dat men graag Pech hoort. Als Pech voor de microfoon van de VARA komt, worden daarop de toestellen van tien- duizenden luisteraars afgestemd. De afdeellng der VAIRA alhier heeft er voor gezorgd, dat men Peter Pech niet alleen kan hooren, doch te Terneuzen op Dinsdag en Woensdag tevens zal kunnen zien in het ..Concert- en Bioscoopgebouw". Hij komt met een uitgelezen amusementsgezelschap en wij veronderstellen dat de velen, die week aan week bg hun radio het hebben uitgegierd bij de toespraken van Peter Pech voor de micro foon, deze gelegenheid om ham ook eens in persoon te aanschouwen niet zullen willen ver- zuimen. VLOOSWIJKSTRAAT 27 TEL. 27© TERNEUZEN (Ingez. Med.) NOORSCH S.S. „S1RENES". Het reeds gemelde Noorsche s.s. ,,Sirenes", dat nabg Bath omhooggevaren was, is met behulp van een tweetal sleepbooten vlotge- trokken. Het schip heeft daarop de reis naar Ant- werpen voortgezet. OMHOOGGEVAREN. Tijdens de vaart op de Wester-Schelde is het Nederlandsche m.s. ,,Risico" ter hoogte van Hoedekenskerke op een zandplaat om hooggevaren en blijven zitten. Een later bericht meldt, dat het schip op eigen kracht vlot gekomen is waama het, oogensohijnlijk zonder schade bekomen te heb ben de reis heeft voortgezet. INBREKER AANGEHOUDEN. Dat jaar is te Middelburg en in de directe omstreken verscheidene keeren ingebroken, zonder dat het de politie gelukte de hand op den dader te leggen. Bij het onderzoek viel het op, dat bij alle diefstallen met braak een- zelfde methode was gevolgd en er rees ver- denking tegen een inwoner van Middelburg. Tenslotte heeft de politie voldoende aanwijzin- gen verzameld en den 24jarigen J. P. gearres- teerd, toen hg na een uitistapje per trein te Middelburg aankwam. De aangehoudene ont- kende aanvankelijk, doch toen het bewijsma- teriaal tegen hem zich opstapelde, heeft hij toegegeven de serie inbraken, waarvan men hem verdacht, te hebben gepleegd. De aange houdene had volgens zijn mededeelingen zijn programing a nog niet afgewerkt. DE VISSOHERIJ IN Z.-VLAANDEREN. De uitkomsten van de visscherij in Zeeuwsch- Vlaanderen zgn dit jaar buitengeiwoon slecht. De lage waterstanden gedurende de zomer- maanden zijn hieraan niet vreemd, doch de stand van de verschillende vischsoorten is ge durende de laatste jaren sterk achteruitge- loopen. Men had gehoopt, dat het najaar ver-> betering zou brengen in de palingvangsten, doch ook deze zijn weer teleurstellend geble- ven. Ook de snoekvisscherij levert dit seizoen weinig of niets op. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de ^Week^Van 27 November tot en met 3 December kwamen in onze provincie 4 ge vallen van roodvonk voor, n.l. 2 te Arnemui- ddn te Vlissingen en Kloetinge. HAVEN TE BRESKENS. Op Woensdag 11 Januari a.s. des voormid- dags 11 uur, zal aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed het onderhoud van de havenwer- ken te Breskens, gedurende de jaren 1939 en 1940 (raming 8450 per jaar). HET CENTRUM. iHet programma van deze week kan zeer boeiend genoemd worden, want beide hoofd- nuimmers geven elkaar op het gebied van spanning niets toe, alhoeiwel zij ieder een ge heel ander genre vertegenwoordigen. De tit el van het eerste hoofdnummer De Robin Hood van El Dorado laat niets aan duidelijkheid over, want wij krijgen daarin te zien de sterke gedurfde staaltjes van Robin Hood en het speelt zich af in de goudstreek van Califomie. In deze film is echter de halfbloed Murietta de Robin Hood, doch zijn sterke sensationeele toeren zijn er niet te minder am. In het kocrt is de geschiedenis van deze film als volgt: Nadat de oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Mexico beslecht was, blijft er in het hart van Mexicanen een wrok zitten, en warmbloedig als deze heeren zijn, is er niet veel voor noodig om elke gelegenheid te baat te nemen om de Amerikanen het leven zoo moeilijk mogelgk te maken. Het moet echter gezegd, dat de overwinnaars evenmin zachtzinnig optreden, zoodat Jiet dus voortdurend hard tegen hard gaat en men geenszins kieskeurig is met de strrjdmiddelen. Murietta is een der „peons" van een hacienda en bij een feest ter gelegen heid van zijn bruiloft werpt zijn vriend Tho mas zijn mes naar een der Amerikaansche gasten. Dit is wel het sein voor vervolgin- gen, doch opeens komt de tijding dat er goud gevonden is in Califomie en de gouddorst heeft zich van alien meesteir gemaakt. Murietta vestigt zich in het goudland en werkt hard, tot ook daar de Amerikanen komen, zijn vrouw en moeder dooden en van Murietta een doodsvijand maken. 'Hij ver- zamelt een bende om zich heen en een on- verbiddelijke strijd volgt nu, waar geen par don wordt gegeven. Tot slot wordt Murietta met zijn bende omsingeld door de Amerikaan sche ruiters en moet hij in dien strijd het on- derspit delven. Na de pauze wordt de sensationeele speel- film Mrs Cheney's verdwijning vertoont en krijgt men een geraffineerd staal- tje te zien op welke wijze de intemationale dieven in kennis weten te komen met hun aan- staande slachtoffers. De filmartiste Joan Crawford heeft in deze film de hoofdrol en zij is het die in de kringen van de schatrijke families moet trachten binnen te dringen. Nu is haar dat wel toevertrouwd en zoo verschij- nen weldra de voorname personages in haar woning, onkundig van het gevaar dat hen dreigt. Niet zoodra de gasten vertrokken zijn blijkt het geheele personeel van Mrs. Cheney tot de dievenbende te bebooren, waar dan de plannen worden uitgewerkt. Scotland Yard is echter ook niet slapende en als de juweelen- diefstal rijp gemaakt is, verschijnt deze op het tapijt, doch er volgt toch een verrassend slot, dat wij maar niet zullen verklappen, op- dat de bezoekers tot het allerlaatste oogen blik in spanning zullen blijven over den af loop van de avonturen van Mrs Cheney. Gemeenteraad. In de op Dinsdag 13 December a.s., des namiddags 2 uur, te houden openbare ver- gaJdering van den gemeenteraad alhier komen de volgende punben in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot henoeming van een con cierge voor het Raadhuis. 4. Voorstel tot vaststelling van de begroo- tingswijziglng, dienst 1938. 5. Voorstel op een reclame van schoolgeld- belasting, dienst 1938/39. 6. Voorstel tot vaststelling van: a. de begrooting van het Gasbedrijf, dienst 1939; b. de begrooting van het Vleesch- keuringsbedrijf, dienst 1939. c. de begrooting van het Burgerlijk Armhestuur, dienst 1939. Donderdagavond ontvingen wij een uitnoo- diging van de firma J. de Puttervan Dix- hoorn alhier, tot het bijwonen van een bedrijfs- en reclamefilm van de Utrechtsche Kracht- voederhandel ,,De Adelaar" te Utrecht, waar voor eerstgenoemde firma de hoofdvertegen- woordiging heeft verkregen voor deze streek. De film, welke werd gedraaid op de boven- zaal van het cafe van den heer P. Huijssen, werd door een kleine ljonderd personen be- zocht en was werkelijk de moeite waard om te zien. De aanwezigen werden hartelijk welkom .^eheeten door den heer Van Zanten, vertegen- woordiger der fabriek, die er de aanwezigen op wees, dat deze film voornamelijk was een leerzame film, welke ook in het belang der landbouw, veehouders enz., gedraaid werd. bij hoofdpijn, kiespijn, griep, gevatte koude, zenuwpijnen, rheumatiek, spit, maandbezwaren. 1 „Mijnhardtje" 5 ct. 12 ,,Mijnhardtjes 50 ct. (Ingez. Med.) Genoemde heer Van Zanten gaf ook tgdens het draaien deskundige uitleg. De film, welke als devies had: ,,Kwaliteit wint den Strijd", liet ons allereerst de fabriek zelf zien, de wijze waarop de productie van het krachtvoeder ,,De Concurrent" geschiedde, de wijze van verpakking, opslagplaatsen, het kantoor te De Bildt, alsmede de inrichting hiervan enz. Elke zak wordt v6<5r het vullen chemisch gereinigd en vddrdat hij de fabriek verlaat voorzien van een garantiekaartje. Alle pro- ducten welke hier samengesteld worden, staan n.l. onder voortdurende controle van het con- trolebureau te Utrecht alsmede van het Rijks- landbouwproefstation te Wageningen, zoodat, wanneer het product de fabriek verlaat, en de handelaren en de verbruiker voldoende garantie krijgt van de kwallteit van het product. Als voornaamste producten noemen wij de vitaminenrijke krachtvoederkern „De Con current" en mineralen „Inogeen". De film liet haarfijn uitkomen de praohtige resultaten van de door de fabriek gepropa- geerde z.g. gemengde krachtvoeders, toege- past bij het vee en daarnaast enkele voor- beelden van eenzijdige voeding met als gevolg hiervan b.v. slap heendergestel van het be- trokken vee, minder melkproductie enz. Ook werd zeer nadrukkelijk de aandacht gevraagd voor het feit, dat, vooral bij de tegenwoordige geforceerde wijze van voederen, waarbij varkens nu in een kor tgdsbestek van pl.m. 8 a 9 maanden gemest moeten worden, tegen vroeger b.v. 1% a 2 jaar, het voeren met gemengd voeder absoluut onmisbaar is en bovendien, wat natuurlijk voor de meeste belanghebbenden een belangrijke factor is, dat deze wijze van voederen met de kracht voederkern ,,De Concurrent" en ,,Inogeen", ondanks de duurdere aanschaffingsprijs van het product, een belangrijk financieel voordeel afwerpt, terwijl bovendien de kwaliteit van het vleesch grooter is. De film toonde groote bedrijven in geheel ons land waar dit voeder geregeld wordt ge- voederd en de resultaten waren werkelijk ver- bluffend om te zien. iHieruit konden wij ook zien, dat bij het voederen met de producten van de fabriek de verhouding van het voedergewicht en het groeigewicht pl.m. 3il was, terwijl het voe deren met e6nzijdig voeder veel ongunstiger verhoudingen liet zien n.l. 5 a 61. Verder konden wij zien, dat de 15 vertegen- woordigers, welke voor de fabriek werken stuk voor stuk deskundigen genoemd mogen wor den en dat ze geregeld gezamenlijk les krijgen in de voedingsleer voor het vee en de voor naamste gebreken hiervan, welke mede een voomaam gevolg zijn van het ontbreken van primaire bestanddeelen in de eenzijdige voe- dering zooals b.v. eiwit, vitaminen, alle soor- ten mineralen enz., enz. Tevens staat de fabriek de landbouwers ten dienste met het gratis zenden van selecteurs, die het pluimvee. dat in verhouding tot het gebruikte voedsel, weinig of geen eierproductie heeft, wat dik- wijls pl.m. 15 van het pluimvee bedraagt en natuurlijk een financieele strop beteekent voor de houder hiervan, direct weet af te zonderen. Bij twijfelachtige gevallen wordt de staart geknipt en geobserveerd om dan later nogmaals geselecteerd te worden. Verder liet de film ons nog de veebentoon- stelling te Utrecht zien enz. Tijdens de pauze gaf de vertegenwoordiger voor Belgie de heer Sinke nog een uiteenzet- ting van de groote resultaten in Belgie on danks de orgunstige roggeprijzen daar te lande, voor de fabriek behaalt, waaruit hleek dat ook Belgie een niet gering deel van de productie afneemt. De heer Van Zanten dankte na afloop der film de aanwezigen voor hunne belangstelling, en stelde zich beschikbaar voor het geven van alle gewenschte inlichtingen over de ratio- neele wijze van voederen enz.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1