Buitenland TERNEUZEN, 7 DECEMBER 1938. ZAAMSLAG. AXEL. ZEtUWSCH-VLAAMSCHETRAMWEG.MAATSCHAPPt' RECHTSZAKEN. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. ONPLEZIERIGE ONTHULLINGEN De Fransche journalist® madarne Tabouis schrijft in de .Sunday Referee", dat Von Rib- bentrop bij zijn bezoek aan Parijs Frankrijk moet wijzen op den plicht de vroegere Duit sche kolonien terug te geven. In verband met de koloniale aanspraken heeft iHitler de vorming gelast van een kolo- niaal legercorps, dat binnen twee maanden 100.000 man sterk zal zijn. De manschappen worden onttrokiken aan het leger en aan de stormtroepen, die ook de koloniale politie- macht moeten leveren. Een tweede order, door Hitler uitgegeven, geldt de vervaardiging van groote transport- vliegtuigen, die troepen van Duitschland naar de koloniale landen moeten brengen. Een derde order aan den igeneralen staf zegt, dat Hitler en Mussolini overeen zijn ge- komen Duitsche vliegtuigbases in te richten in het uiterste zuiden van Italie, ook in Ita- liaansch-Afrikaansch gebied. Madame Tabouis onthult voorts, dat er lichte oneenighedd is ontstaan tusschen de twee dictators over de Duitsche koloniale eischen. Mussolini vindt, dat Hitler teveel verlangt door alle vroegere Duitsche kolonien terug te iwillen helbben. IHitler wil zijn eischen bovendien in de eerste helft van 1939 imgewil- Jigd zien en zou, am zijn doel te bereiken, voor een oorlog niet terugschrikken. Mussolini heeft hem gezegd, dat Engeland niet bereid zou zijn al het vroegere Duitsche koloniale gebied af te staan en heeft Hitler aangeraden een compromis te aanvaarden, dat Duitsch land in elk geval een belangrijk deel van Afrika zal bezorgen. Hitler zou willen doen vooropstellen, dat het gebied, door Engeland en Frankrijk af te staan, groot genoeg zou zrjn. Madame Tabouis verklaart voorts, dat Hit ler bevolen heeft, dat naast de Duitsche ook de Italiaansche zeestrijd'krachten in de Mid- dellandsche Zee wat duikbooten en torpedo- bootjagers Ibetreft, verdubbeld moeten worden en nog andere 'berichten over Duitsche oor- logsvoorbereiding bereiken Parijs, waar men venwacht, dat er in April of Mei een nieuwe intemationale crisis zal komen. De nieuwe plannen van den iDuitschen gene- ralen staf omvatten volgens dezelfde schrijf- ster ook een aanval op Frankrijk over Neder- landsch en Belgisch grondgebied, teneinde om de Maginotlinie heen te trekiken. TEGEXSPRAAK GERUCHTEN VRIJLATINIG NIEMOLLER. Maandag deden wederom geruchten de ronde, dat dr. Niemdller in vrijheid zou wor den gesteld of zich zelfs reeds op vrrje voeten zou bevlnden. Op grond van betrouwbare informaties kan de corr. van het Handelsblad te Berlijn deze geruchten tegenspreken. Mooht de Duitsche regeering tot in vrijheid stelling besluiten, dan zal daaraan in elk geval moeten voorafgaan, dat dr. Niemdller zich schriftelijk verplicht de politick niet meer op den kansel te behan- delen. Tot heden heeft hij zich daartoe niet bereid verklaard. STATUS QUO IN HET MIDDELLANDSCHE ZEEGEBIED WORDT GEGARANDEERD DOOR BRITSOH-ITALIAANSOHE OVEREENKOMST. In anbwoord op een desbetreffende vraag heeft minister-president Chamberlain in het Lagerhuis verklaard, dat de Britsch-Italiaan- sche overeenkomst van 16 November op geen enkele wijze inlbreuk maakt op de Britsche verplichtingen jegens Frankrijk. De minister verklaarde verder, dat Tunis, Corsica en Nice, hoewel niet met zooveel woorden genoemd bij de onderhandelingen, welke aan de overeenkomst voorafgingen, val- len onder het eerste addendum dier overeen komst, dat spreekt over de handhaving van den status quo in het Middellandsche Zee- gebied. Chamberlain's verklaring werd met gejuich begroet. DE LUCHTMAOHT DER VEREENIGDE STATEN. De onderstaatssecretaris van het departe- ment van oorlog der Vereenigde Staten, Johnson, heeft een jaarlijiksoh rapport gepu- bliceerd, waarin hij aandringt op een verster- king van de luchtmacht van de Vereenigde Staten en van de verdediging tegen aanvallen uit de lucht. Een dergelijke versterking is noodzakelijk om een minimum van veiligheid te verkrijgen. De vroegere superioriteit van de Vereenigde Staten in de lucht is niet ge- handhaafd, de vooruitgang in andere landen heeft hen met de Vereenigde Staten gelijk ge steld, voor zoover zij niet steriker zijn. Johnson dringt in het rapport aan op een verviervoudiging van de luchtmacht en het in dienst stellen van 9280 vliegtuigen in eerste Jinie. DS. NIEMOLLER ZOU RINNENKORT IN VRIJHEID WORDEN iGESTELD. Havas meldt uit Berlijn: Ds. Martin Nie mdller zou volgens uit de kringen van zijn familie ontvangen inlichtingen binnenkort worden vrijgelaten uit het concentratidkamp Sachsenhausen. Men herinnert zich, aldus Havas, de stap- pen, welke te zijnen gunste werden gedaan door prof. Sauerbrueh en maarschalk Von Maokensen. 'Vijftien predikanten der Belijdeniskerk be- vinden zich nog in arrest, 19 ontvangen geen salaris, 38 mogen geen predikaties houden, 19 zijn uit hun parochies verlbannen, terwijl 53 zijn uitgesloten van de uitoefening van hun werkzaamheden. TWEEDE KANAAL VAN ATLANTISCHEN NAAR STILLEN OCEAAN? iOfficieele kringen en leden van het Ameri kaansche congres interesseeren zich volgens de New York Times voor den aanleg van een nieuw kanaal, dat den Stillen en den Atlan- tischen Oceaan zou verbinden, dwars door Nicaragua heen. Het Amerikaansche leger steunt dit plan, want het Panamaikanaal al leen kan te gemakkelijk vemield worden in geval van oorlog. De kosten zouden komen op 725 millioen dollar. De lengte van het kanaal zou 276 K.M. zijn. DUITTSOHE JOOD TE NEW YORK VERMOORD. Een uit Duitschland afkomstige Israeliet, Christian Mongenstern, is Vrijdagnacht te New York vermoord. De politie, aldus meldt Havas, verdenkt er nationaal-socialistisohe agenten van de moordenaans te zijn. Hun identiteit Ikon nog niet worden vastgesteld IHet onderzoek heeft uitgewezen, dat het slachtoffer kortgeleden moeilijlkheden heeft gehad met Duitsche autoriteiten ter gelegen heid van de emigratie van zijn twee zusters die naar Luxemburg waren uibgeweken. Vrij dag heeft men Morgenstern voor het laatst gezien in gezelschap van geheimzinnige vreemdelingen, die met een Duitsch accent spraken. Zaterdagmorgen werd Mongenstern door zijn bediende stervende gevonden, liggend in een plas bloed, op den grond van zijn slaap- kamer. De moord heeft levendige ontroering ge- wekt in Amerikaansche kringen, die op de noodzakelijkheid wijzen van onderdrukking van het optreden der nationaal-socialisten in de Vereenigde Staten. LAATSTE JOODSCHE VRIJHEDEN VERBODEN OP ALLE GEBIED. De politdepresident van Berlijn, graaf W. H. Helldorf, heeft een verordening uitgevaardigd met betrekking tot het vaststellen van voor Joden verboden gebieden van de rijkshoofd- stad. Deze verordening beroept zich op de politie- verordening inzake het venschijnen van Joden in het publiek van 28 November j.l. en wordt op 6 December van kracht. Straten, pleinen, plantsoenen en gebouwen, die voor Joden ver boden zijn, mogen krachtens deze verordening niet bezocht worden door Joden van Duitsche nationaliteit en door statenlooze Joden. Voor zoover Joden bij het van kracht worden van de verordening nog binnen een gebied wonen, dat voor Joden verboden verklaard is, moeten zij voor het overschrijden van de grens van dit gebied een door de politie uitgegeven ver- gunningsbewijs bezitten. Tot verboden gebieden worden verklaard: alle schouwiburgen, bioscopen, concertzalen, musea, de Deutschland-Halle, het sportpaleis, het rijkssportveld, alle sportterreinen, alle openlbare en particuliere badinrichtingen. Voorts de Wilhelmstrasse van de Leipziger Strasser tot Unter den Linden en het plein van het rijkseeregedenkteeken. Tevens worden nog meer verordeningen met betrekking tot het verschijnen van Joden in het publiek aangekondigd. Waarschijnlijk zal het verboden gebied binnenkort ook uitge- strekt worden tot den Kurfiirstendamm, de Friedrichstrasse, Unter den Linden en andere hoofdstraten. Vermoedelijk zullen in het centrum en noor- den van Berlijn gelegen straten, waar sinds jaren tal van Joden wonen, niet tot verboden gebied verklaard worden, zoodat deze stads- gedeelten voomamelijk als woondistricten voor Joden in aanmerking komen. Mede wordt voorloopig bepaald, dat alle in Duitschland wonende Joden van Duitsche nationaliteit het besturen van motorvoertui- gen van elk soort verboden en het rijbewijs wordt ingetrokiken. Ten einde de controle te vergemakkelijken, heeft de nationaal-socialistische partij een voorstel ingediend, om de Joden voortaan een kenteeken in den vorm van een gele roset op de jas te laten dragen. Dit voorstel zal waarschijnlijk worden aangenomen. Een politieverordening verbiedt den Joden, die niet te Neurenberg en Furth woonachtig zijn, zich zonder machtiging van de politie langer dan twee dagen in deze steden op te houden. Deze verordening heeft ten doel, te voorkomen, dat de Joden, die in de stadjes en dorpen van Frankenland wonen, de wrjk naar de groote steden nemen. In de praktijik is de nieuwe beperking van de vrijheid der Joden nog erger dan de situa- tie, waarin de Joodsche bevolking v6dr de achttiende eeuw in Duitschland moest leven. Omstreeks den middag waren alle Duitsche Joden van de straten verdwenen. De meesten bleven thuis, sommigen zochten ook besoher- ming bij arische vrienden. De diplomatieke vertegenwoordigingen heb- ben bij de geheime politie geinformeerd, of het Joodsche personeel om 1 uur gewoon over straat naar huis mooht en kregen ten ant- woo rd: Ja, mits per taxi en onder geleide van een buitenlander. DE TEKST DER FRANSCH—DUITSCHE VERKLARING. Havas meldt uit Parijs: De tekst van de Dinsdagmiddag geteekende FranschDuitsche verklaring luidt als volgt: Georges Bonnet, minister van buitenlamd- sche zaken der Fransche republiek en Joa chim von Ribbentrop, minister van buiten- landsche zaken van het Duitsche Rijk, zijn, optredende namens en in opdracht van hun regeeringen, bij hun samenkomst op 6 Decem ber 1938 het volgende overeengekomen. Ten eerste: De Fransche en Duitsche regee ringen deelen volkomen de overtuiging, dat vreedzame betrekkingen en goede nabuur- chap tusschen Frankrijk en Duitschland een der belangrijkste elementen voor de conso lidate van den toestand in Europa en voor de handhaving van den algemeenen vrede vromen. Beide regeeringen verbinden zich derhalve met al hun kraicht de ontwikkeling der wederzijdsche betrekkingen in dezen zin te verzekeren. Ten tweede: De beide regeeringen consta- teeren, dat tusschen hun landen geen enkele kwestie van territorial en aard bestaat en erkennen de grens tusschen hun landen, zoo- ais die thans getrokken, als definite!. Ten derde: Beide regeeringen zijn vast- besloten, onverminderd hun bijzondere be trekkingen met derde mogendheden, over alle vraagstukken, waarbij beide belang hebben, in contact te blijven en overleg te plegen in geval de latere -ontwikkeling dezer vraag stukken wellicht tot intemationale moeiljjk- heden zou kunnen leiden. Tot staving hiervan hebben de vertegen- woordigers van beide regeeringen deze ver klaring geteekend, die onmiddellijk van kracht wordt. De verklaring is opgemaakt in duplo, in de Fransche en de Duitsche taal. EEN DANKBETUIGING EN MEDEDEELING. Bij den burgemeester dezer gemeente, de heer Mr. P. Tellegem, is namens het Comite voor bijzondere Joodsche belangen te Amster dam bij schrijven dd. 4 December 1.1. een schrijven ontvangen, waarin dank gezegd wordt voor alle medewerking welke hier is verleend. Een bedrag van f 996 in deze ge meente is waarlijk een voorbeeld voor vele anderen. De eenige troost in deze droeve dagen is, dat algemeen de behoefte wordt ge- voeld om te helpen. Wat de gezinnen betreft, die u mij hebt op- gegeven gaat het schrijven voort de Regeering verlangt, dat, althans voorloopig, de kinderen in tehuizen worden opgenomen. Hoelang dit zal duren weten wij nog niet, maar voorloopig zal er van opname in gezin nen zeker niets komen. Daama zal het Kinder-Comitd, Oosteinde 24, Amsterdam, waarheen ik uw brief heb gezonden, zeker gaame gebruik maken van de zoo zorgvuldig opgestelde lijst. OMHOOGGEVARBN. Tijdens de vaart op de Wester- Schelde is het voor Antwerpen bestemde Noorsche s.s. ,,Sirenes" voorbij Bath aan den grond ge- varen en blijven zitten. De Belgische sleep- booten ,,Max" en .Thames" bevinden zich in de nabijheid en verleenen assistentie. Ver- wacht wordt dat het schip voor hoog water vlotgetrokken zal zijn. BENOEMING KANTONREX1HTER. Bij Koninklijk Besluit van 5 December is benoemd tot Kantonrechter te Terneuzen, tevens belast met de werkzaamheden van het Kantongerecht te Oostburg, Mr. A. J. W. N. Stokvis, advocaat en procureur te Arnhem, kantonrechter-plaatsvervanger en plaatsver- vangend voorzitter van den Raad van Beroep (s.v.), aldaar. POMP ALS BRIEVENBUS. In de kom der gemeente Kapelle (Zuid- Beveland) staat, meldt het Handelsblad, een brievenbus naast de oude pomp, welke vroe- ger de dorpsbewoners van drinkwater voor- zien kon. Eenige jaren geleden bleek de kwa- liteit van het water niet goed te zijn, zoodat de pomp buiten gebruik werd gesteld. De zwengel werd verwijderd, doch overigens bleef alles bij het oude. Dezer dagen bemerkte men, dat verschil- lende inw'oners hun poststukken niet in de brievenbus deponeerden, doch via de gleuf waar de zwengel was, in de pomp. Bij onder zoek ontdekte men poststukken van een jaar geleden. Thans is de gleuf in de pomp dichtgemaakt. KERSTGAVE AAN WERKLOOZEN. Extra steungeld. De Minister van Sociale Zaken heeft den gemeentebesturen medegedeeld, dat de Minis-' ter heeft besloten, goed te keuren, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen, boven hun gewone steunuitkeering een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag weder om bedragen 25 procent van het bedrag, dat de betrokkenen over de week Van 11 tot en met 17 Dec. aan uitkeering ontvangen. De Minister vestigt er de aandacht op, dat niet mag worden toegekend 25 procent van het theoretische steunbedrag, doch van de werke- lijke uitkeering, waarin begrepen eventueele brandstoffenbijslag, die de ondersteunden over genoemde week ontvangen. Deze Kerstgave kan eveneens worden toe gekend over de extra-bijdrage, die aan meer- derjarige, inwonende kinderen wordt uitge- keerd. Aan de werkloozen, die in de betreffende week bij de werkverschaffing zijn geplaatst, kan over die week geen Kerstgave worden toegekend. Ten aanzien van deze personen zal de Minister nader zijn besluit kenbaar maken. HAVEN KAN A AL VAN PHILIPPINE. Op Woensdag 4 Januari a.s., des voormid- dagj 11 uur, zal, aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed het onderhoud van het haven- kanaal van Philippine, met bijbehoorende werken, gedurende de jaren 1939, 1940 en 1941. Raming f 5000 per jaar. HET LIBERALE PROGRAM VOOR DE STATENVERKIEZING IN ZEELAND IN 1938. Het bestuur van de Centrale Zeeland der Liberale Staatspartij in Zeeland heeft on- langs een commissie benoemd voor de samen- stelling van een program, in verband met de Statenverkiezing in 1939. Die commissie be- stond uit de heeren J. M. van Bommel van Vloten, C. G. Hage, A. Meijer, Dr. S. S. Sme- ding en Dr. B. D. H. Tellegen Az. Dezer dagen is het concept op een algemeene ver- gadering behandeld en vastgesteld. Betreffende het Staten-program ontleenen we daaromtrent aan de Midd. Crt. het vol gende I. Inleiding. Liberale politiek voeren is: het streven naar verwezenlijking van de liberale begin- selen in het openbare leven. De diepere liberale beginselen zijn te vinden in de erkenning van de hooge waarde voor het maatschappelijk leven van: a. de historische Nederlandsche vrijheids- gedachte b. het christelijk karakter der Nederland sche samenleving; c. het besei van 's menschen persoonlijke verantwoordelijkheid voor zijn bestaan. Het doel der liberale politiek is vermeerde- ring van menschelijk geluk in den edelsten zin. Hoe wil de liberaal dit doel bereiken? Op geesftelijk gebied streeft hij naar erken ning van de hooge waarde van godsdienst en zedelijkheid; naar eerlijkheid, zuiverheid en onbaatzuehtigheid in het politieke en open- bare leven; naar voortdurende bevestiging, verbreeding en verdieping van de rechtsge- dachte in het algemeen en van het beginsel van den rechtstaat in het bijzonder; naar bevordering van de ontwikkeling der staats- burgers. Op stoffelijk gebied streeft de liberaal naar vermeerdering van volkswelvaart door een gezonde ontwikkeling van het Nederlandsche bedrijfsleven in zijn vollen omvang, waaronder tandbouw en veeteelt natuurlijk begrepen zijn. Ook het belang der arbeiders zal daardoor -het beste gediend zijn; dus verwerpt de libe raal den klassenstrijd. Het behoud en de verbetering van de volks- gezondheid streeft hij na. De liberaal erkent het onbetwistbaar feit, dat het Nederlandsche volk, in zijn geheel beschouwd, een volk is, dat uit de beginselen van den ehristeljjken godsdienst leeft. Het wezen van het liberallsme brengt mede, dat de liberaal, tegenover maatschappelijke stelsels en politieke systemen of bewegingen, die naar staatsalmacht -en staatsvoogdij streven, den nadruk legt op de menschelijke persoonlijk- heid. Op het recht van den mensch om, met erkenning van de rechten en plichten van anderen, te handelen naar eigen welov'er- wogen inzicht. Op zijn plicht, de verantwoor delijkheid voor zijn handelingen te dragen. Het liberalisme ontziet en eerbiedigt de diepere geestelijke bronnen, waaraan de mensch zijn krachten put. Maar het libera lisme kan nimmer het recht erkennen van volksgroepen, die stellen, dat slechts de bron nen, waaraan zij putten, nu juist de eenige zuivere bronnen zouden zijn. De liberaal erkent, dat de gewijzigde struc- tuur der samenleving, in het bijzonder ten- gevolge van de wijziging in de intemationale verhoudingen, ingrijpen van die overheid in het bedirijfsleven noodzakelijk kan maken. Hij is bereid daaraan zijn medewerking te geven mits de te nemen maatregelen: le gericht zijn op het algemeen belang van het geheele Nederlandsche volk; 2e het persoonlijk initia- tief niet m4er belemmeren dan strikt nood zakelijk is. De taak van het liberalisme bij zoodanige onvermrjdelijke ordening is, voortdurend op z'n hoede te zijn, met name wakende tegen verstarring en bureaucratic, overbezetting en ondeskundigheid, verkwisting en, bovenal tegen corruptie. II. Staten programma 1939. 1. De Provincie heeft in het Nederlandsche staatsbestel een beperkt gebied, waarbinnen zij werkzaam kan zijn. Aan den eenen kant worden de grenzen van dat gebied bepaald door de plaats, in onze staatsinrichting aan de Provincie toebedeeld, aan den anderen kant worden de bemoeiingen der Provincie beperkt door de geldmiddelen waarover zij kan beschikken. Daarbij dient niet uit het oog verloren te worden, dat die financieele bronnen niet voor uitbreiding vat- baar zijn. Toch blijft ook hier de gelegenheid, de libe rale beginselen te alien tijde en overal te belijden en ui-t te dragen. 2. Met in acht neming van die beginselen, zooals zij in de inleiding tot dit programma uiteengezet zijn, dient de Provincie elk rede- lijk streven naar verbetering van de volks- gezondheid te steunen; evenzeer dient zij venruiming van de volksontwikkeling op gees- -telijk en lichamelijk gebied en verhooging van de volkswelvaart te bevorderen. 3. Erkenning dezer beginselen brengt mede, dat de liberaal in het algemeen aan het particulier initiatief den voorrang wensc-ht te verleenen boven het initiatief der overheid. Daaruit vloeit voort, dat de Provincie, als regel, en waar dit noodig is, door het verlee nen van subsidies de helpende hand biedt. 4 De Provincie zal daarbij onderscheid moeten maken, met het oog op de beschik- bare geldmiddelen. Er zijn namelijk drie soar- ten van subsidies; noodige, nuttige en wen- schelijke. Noodig is: alles wat de volksgezondheid raakt, zooals tuberculosebestrijding, kinder- verzorging, en dergelijke. Nuttig i^: alles wat de ontwikkeling en den vooruitgang der bevolking betreft, ook en vooral op geestelijk gebied, en voorts alles wat de instandhouding en verbetering der bronnen van levensonderhoud raakt, zooals land- en tuinbouw, veeteelt, industrie. handel en verkeer. Wenschelijk is: alles wat betrekking heeft op de schoonheid van stad en land, de in standhouding onzer monumenten van geschie- denis en kunst, kontom, het behoud der cul- tureele waarden die het voorgeslacht ons heeft nagelaten. 5. Naast het doo-r middel van subsidieering steunen van noodige, nuttige en wenschelijke zaken, heeft de Provincie een eigen taak ten aanzien van het verkeersvraagstuk. Zij moet daarbij natuurlijk blijven binnen het kader en op de plaats, haar door den Rij-kswetgever toebedeeld en zij dient eveneens rekening te houden met de middelen, die daarvoor beschik- baar kunnen worden gesteld. Maar binnen deze grenzen dient de Provincie krachtdadig elke mogelijke verkeersverbetering ter hand te nemen; in het bijzonder moet zij streven naar een spoedige en volledige uitvoering van het secundair en -tertiair wegenplan, aange- zien daardoor bovenal de belangen van den landbouwenden stand in onze, bij uitstek landbouwende, Provincie worden gediend. 6. Ten aanzien van de overzetveren over de Zeeuwsche stroomen dient krachtig ge- streefd te worden naar grootere verkeers- frequentie tegen lagere tarieven; ten aanzien van het goederenvervoer moet daarbij gron- slag zijn, dat enkel voor het vervoermiddel en niet voor den te vervoeren last betaald wordt. Teneinde het isolement van Schouwen-Duive- -land te verminderen, dient gestreefd te worden naar deugdelijke verbetering van het veer Anna JacobaZijpe r teneinde Zeeuwsch- Vlaanderen nauwer met overig Nederland te verbinden, naar een dienstregeling, waarbij des ochtends op vroegere treinverbindingen aansluiting wordt gegeven en er des avonds later dan thans nog gelegenheid is, uit Wal- cheren of Zuid-Beveland, Zeeuwsch-VlEiande- ren te bereiken. 7. Exploitatie van bedrijven van algemeen nut ligt op den weg der Provincie wanneer de belangen der ingezetenen daardoor beter gewaarborgd zijn. 8. Gedachtig aan het woord van Thor- becke, dat staatsburgerschap bij een werk zaam plaatselijk burgerschap dient te be- ginnen, strove de Provincie naair handhaving 66k der gemeenten op de plaats en in de posi- tie haar door den wetgever in ons staatsbestel toegedacht. De Provincie dient zich daarbij zooveel mogelijk te onthouden van het eigener beweging nemen van maatregelen, die leiden tot beknotting van de macht en de bevoegd- heden der plaatselijke besturen, tenzij het algemeen belang zoo'n ingrijpen der Provincie vordert. 9. Het personeel' in rechtstreekschen of zijdelingschen dienst der Provincie dient be- hoorlijk beloond te worden, waarbij zooveel mogelijk rekening worde gehouden met over- eenkomstige belooningen in het particuliere bedrijf. Krachtig worde stelling genomen tegen een stelsel van bijslagen, gericht op be- looning naar behoefte;: eerste grondslag voor de belooning van het Provinciale personeel dient de individueele prestatie, bezien in het kader van het geheel, te blijven. 10. Aan het v66r-overleg voor de regeling der arbeidsvoorwaarden en der rechtsposltie mag geen beslissenden invloed gegeven wor den, want dan is het geen overleg meer, maar vaststelling en nog wel door een ander dart het daartoe bij de wet aangewezen orgaan. Bij dit overleg dient elke person eelsorganisatie vertegenwoordigd te zijn, welke een naar redelijkheid vast te stellen aantal leden onder het Provinciaal personeel tel-t. 11. Werkverschaffing behoort te blijven overgelaten aan de daarvoor aangewezen lichamen in den staat, t.w. het Rijk en de ge meenten; werkverruiming dient ook de Pro vincie te bevorderen door het zooveel en zoo spoedig mogelijk doen uitvoeren van produc- tieeve, openbare werken. 12. Zoowel in het algemeen belang der ingezetenen, als in het belang van het par ticuliere bedrijfsleven en van de kapitaalvor- mlng, behoort de Provincie te streven naar een aanpassing der uitgaven aan de draag- kracht der bevolking en daarnaast naar ver- laging der lasten, die op die bevolking druk- ken. 13. Er worden geen maatregelen genomen, welke uitgaven tengevolge hebben, indien niet tegelijkertijd dekking daarvoor kan worden aangewezen; voorzoover die dekking uit de opbrengst van aan te gane leeningen moet worden gevonden, dient er op gelet te wor den ,dat de aflossingsduur dier leeningen kor- ter behoort te zijn, dan de vermoedelijke nut- tigheidsduur van het object waarvoor geleend wordt. In het algemeen zij de leenings- politiek der Provincie zoodanig dat daairdoor de lasten voor de toekomst niet onnoodig wor den verzwaard. 14. Belastingverlaging geschiede, indien mogelijk in zoodanigen vorm, dat daardoor het bedrijfsleven wordt ontlast; tot belasting verlaging mag evenwel niet worden overge- gaan, zoolang niet met redelijke zekerheid uit de financieele positie der Provincie kan wor den afgeleid, dat die verlaging ook in de komende jaren kan worden gehandhaafd. In verband hiermede worde gewaakt tegen een te vermijden stijglng der uitgaven. Collect® Joodsche vluchtelingen. De op Zaterdaig j.l. te Zaamslag gehouden oollecte voor de Joodsche vluchtelingen bracht netto op f 241,85. Lezing: Vrjje Hand<4. Dinsdag 1.1. hield de vereeniging ,,In 't be lang der landbouwers" te Zaamslag in hotel ,,De Appel" haar jaarlijksche algemeene ver- gadering. Onder de agendapunten kwam o.m. voor een lezing over den ,,vrijen handel", welke lezing werd gehouden door Dr. Ir. M. D. Dijt uit Haarlem. Spreker meende in deze lezing niet te moe ten spreken v66r den handel, doch wel over de beteekenis van de algemeene functie van den handel. Deze handel, die een zoo groote rol speelt in het economisch leven, wordt tegenwoordig in zijn vrijheid sterk beperkt. Door het in't leven roepen van de Landbouw- Crisiswet zag de handel o.m. zijn vrijheid in den tarwehandel verdwijnen. In tegenstelling met vroegere tijden wordt de ondememingsgeest van den handel steeds minder. Volgens spreker is hiervan het ge- volg, dat men cooperaties ging oprichten. Deze cooperaties trachten zooveel mogelijk de grootste risieo's, die aan den handel veribon- den zijn, op een ander het overgebleven gedeelte van de handelaars af te schuiven. Spreker is niet tegen het bestaan van de cooperaties, -daar samenwerking onder de menschen in het algemeen nog veel meer in de hand moest worden gewefkt. Wel ziet hij het als een bezwaar, dat deze cooperaties ontstaan op plaatsen waar er absoluut geen behoefte aan is. Worden de cooperaties steeds meer en onbeperkt uitgebreid, dan zal een hooger peil van de economie sterk in het gedrang komen. De te groote uitbreiding van de cooperaties zal van overheidswege moeten worden tegengegaan. Onderlinge po- gingen van verschillende volksgroepen zullen hieraan weinig kunnen doen. Volgens spreker moet de handel vrijheid hebben om te koopen en te verkoopen waar hij wil en niet afhankelijk zijn van ambtenaren en crisisregelingen. Bvenals bij den handel is de rook bij de boeren weinig van hun vrij heid overgebleven. Er zal heel veel moeten worden gedaan om den vrijen handel niet te gronde te doen gaan. Spreker meende tenslotte, dat men over de geheele linie het Ohristelijke beginsel zal moeten toepassen en „leven en laten leven", om hierdoor tot een grooteren bloei te komen. Dezen bloei zal men met een onmisbaren vrijen handel moeten trachten te bereiken. Voor de Joodsche uitgewekenen, De collect® voor de om wille van geloof en ras vervolgde buitenlanders te steunen, bracht alhier op de som van f 251. Veel liefhebberjj. Niet minder dan 30 sollicitanten gaven zich op voor de betrekking van concierge op het nieuwe stadhuis. Naar bekend is, geschiedt de benoeming door de Raad en bedraagt het sala ris 500 (exclusief emolumenten). GEWIJZIGDE DIENSTREGELING AUTODIENST AXEL—HULST v. v. Richting: yVxelZuiddorpeKoewacht St. Janstceii— -Hulst. V- Axel (Postkantoor) 9.10 13.40 16.30 Zuiddorpe (Kerk 9.20 13.50 16.45 Koewacht (Misseghers) 9.35 14.05 17.— St. Jansteen (Kerk) 9.50 14.20 17.15 a. Hulst (Markt) 10.— 14.30 17.30 v. iHuIst (Markt) 10.10 14.40 18.15 St. Jansteen (Kerk) 10.20 14.50 18.25 Koewacht (Misseghers) 10.35 15.05 18.40 Zuidorpe Kerk 10.50 15.20 18.55 a. Axel (Postkantoor) 11. 15.30 19.05 POLITIEREOHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 6 December 1938. J. E. de B., oud 28 j^ arbeider en G. O. de BL, oud 18 j., arbeider, beiden wonende te Zelzate (B.), hadden zich op 6 October 1J. te Sas van Gent schuldig gemaakt aan diefstal van ongeveer 100 bossen riet ten nadeele van H. Janssens aldaar. Beide verdachten waren niet verschenen. Eisch en uitspraak voor ieder f 10 boete of 5 dagen hechtenis. HET OPTREDEN TEGEN DE „W1LDE" BUSDIEN STEN. De Hooge Raad acht art. 2 mA.F~ niet verbindend. De Hooge Raad heeft Maandag bij vervroe- ging arrest gewezen in de strafzaak-Somme- ling betreffende de „wilde" autobusdiensten. Zooals men weet, had de ambtenaar van het O.M. cassatie aangeteekend tegen het von- nis van den Haagschen kantonrechter, die den heer N. Sommeling, terecht staande wegens het zonder vergunning onderhouden van een autobusdienst Den Haag^Amster dam, van rechtsvervolging heeft ontslagen. De kantonrechter had zich namelijk vereenigd met de zienswijze van Mr. G. de Grooth, den raadsman van den heer Sommeling, dat art. 2 van het Reglement Autove-rvoer Personen waarin verboden wordt herhaaldelijk met een motorrqtuig tegen vergoeding personen te vervoeren of te doen vervoeren onverbin- dend is, omdat dit artikel niet overeenkomt met de Machtigingswet van 29 November 1935 Bezuinigingswet De advocaat-generaal, Mr. Rombach, heeft op 14 November j.l. tot vemietiging van het vonnis van den kantonrechter geconcludeerd. De Hooge Raad heeft thans heslist, dajt de kantonrechter terecht artikel 2 niet verbin dend heeft verklaard en heeft het cassatie- beroep verworpen. Geen l»ezwaren. In de afdeelingen van de Provinciale Staten bleken geen bezwaren te bestaan tegen de volgende voorstellen. Dat tot vaststelling van de jaarstukken van het Provinciaal We- genfonds over 1937. dat tot wijziging van het besluit der Staten tot verleenen van een bij- drage aan de Zeeuwsche Borgstellingsfondsen dat tot onttrekking van wegen in Eede en Retranchement aan het openbaar verkeer: dat tot ovememing in beheer en onderhoud door de Provincie van wegen in de gemeente Haamstede; en dat tot wijziging der begroo- ting over 1937. Bij dit laats-te merkte een lid op, dat de toelichtingen veel te wenschen overlaten administratief is alles wel in orde maar hij zag liever, dat de werkelljkheid meer naar voren werd gebracht. Een lid van Ged. Staten antwoordde, dat boekhoudkundig alles juist ts gesteld en dat hij het overigens eens is met hetgee* het Kd opmerkte. Gok ging men algemeen accoord met het voorstel tot ovememing in beheer en onder-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2