Kerknieuws. Jd HOEK. CRISIS-PUBLICATIEN RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. VOETBAL. v.t, v.t. ZIE GINDS KOMT DE STOOMBOOT J.l. Zaterdag ging de aloude vertelling weer in veilvulling. Niettegenstaande het bar slechte weer. Toch was het iets gebeterd, daar de regen op dat tijdstip gelukkig achter- wege bleef. St. Nicolaas zal wel hebben ondervonden, dat het niet alleen in de Golf van Biscaye zwaar weer kan zijn. Een der „Zwarte Pieten" had zelfs den tol der natuur moeten betalen. Zoo omstreeks 2 uur was aan de haven een groote menigte op de been en vooral de jeugd was goed verte-genwoordigd. Zwaar stampend en dobberend kwam de verwachte boot de haven in. Sint had hoven een plaatsje ge- vonden acnter de stuurhut. Het muziekgezel- schap ,,'De vereenigde werklieden" had al enkele der oude bekende wijsjes gespeeld, maar toen de boot op de haven kwam werd nog eens herhaald het liedje aanvangende met den hierboven genoemden regel. Alle kleine zongen dapper mee, en de goede Sint werd met een luid gejuich ontvangen. Hij werd verwelkomd door den heer Van den Bruele, den voorzitter van ,,Klimop". De Sint begroette ook den heer Schirris en dankte hem en zijn mannen voor de verwelkoming. Hierna kwam de tocht door de straten der stad. De Sint had zijn rossinant, zeker van- wege het slechte weer, maar niet meegebracht en zorgde de heer Van der Peijl voor een landauer met bespanning. Gevolgd door een groote groep kinderen en voorafgegaan door het muziekgezelschap, werden een groot aantal straten bezocht. De grijze bisschop was zeker vergeten, dat Ter- neuzen zich zoo heeft uitgebreid, immers de voorraad pepernoten was veel te vroeg op. Na de rondrit stapte St. Nicolaas af bij het clublokaal der winkeliersvereeniging „Klimop". Des avonds hield St. Nicolaas zitting in een lokaal aan de Dijkstraat. Naar wij vememen geraakte hij oververmoeid en was zoodoende gedwongen zich ontijdig terug te trekken, na eenige honderden kinderen te hebben ont vangen. DEFECT AAN DE MOTOR. Trjdens de vaart op de Wester-Schelde kreeg het te Temeuzen thuisbehoorend m.s. Cor nelia" een defect aan de motor, ter hoogte van den Eendragtpolder. Het defect was van dien aard dat het schip assistentie vroeg. De „Frins Willem I", een der schepen van den Prov. Stooombootdienst op de Wester-Schelde die in de nabijheid voer heeft het schip daarop te Hoedekenskerke binnengebracht. OMHOOGGEVAREN. Tengevolge van het stormachtige weer op de Wester-Schelde is in de Wemeldingsche Vlije het Fransche sleepschip .Rousseau" in moeilijkheden geraakt. Het schip was met een lading kolen op weg van de Ruhr naar Gent. Trjdens de vaart op de Wester-Schelde is het op een der zandbanken omhooggevaren en blijven zitten. Tot op heden is het schip nog niet vlotgekomen. Sleepbooten vertoeven in de nabijheid voor het eventueel verleenen van assistentie. Men vreest dat het schip zal breken. HERDENKING GROOTE TREK 1838. Nadat Zuid-Afrika omstreeks 1800 onder Engelsch bewind was gekomen, en het ook na den val van Napoleon daaronder bleef, voelden vele Boeren zich niet meer thuis in het oude Kaapland. Zij besloten weg te trek ken, noordwaarts heen, om daar naar hun eigen aard in vrijheid te leven. In ossen- wagens gingen ze eon onzekere toekomst tegemoet, met het geweer in de eene hand en den Bijbel in de andere, in den rug den onderdrukker, voor zich een wreeden vijand. Tegen dezen laatsten, de Kaffers, hebben zij veel moeten strijden, en in dien strijd is het hoogtepunt den slag tegen konipg Dingaan (16 Dec. 1838), waarvan de datum als Din- gaansdag nog jaarlijks in Zuid-Afrika gevierd wordt. Dezer dagen is het precies 100 jaar geleden, dat de strijd zich afspeelde, en het spreekt vanzelf, dat men de herdenking dit jaar grootscher viert dan gewoonlijk. In Terneuzen zal op Vrijdag 9 December de heer Bio em uit Amsterdam spreken, ter herden king van den Grooten Trek en tevens om Zuid-Arika van heden bekend te maken; lichtbeelden en film zullen het gesprokene illustreeren. De avond wordt ingericht ge- meenschappelijk door het departement Ter neuzen van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen en de afdeeling Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Voor nadere bijzonderheden verwij- zen wij naar de advertentie in dit blad. FOK- EN CONTROLE-VEREENIGING „ZAAMSLAG EN OMSTREKEN". Dip Dinsdag 29 Nov. hield de Fok- en Con- trole-Vereeniging ..Zaamslag en Omstreken" een vergadering in het Centrum te Axel. Nadat de gewone agenda was afigehandeld, kwam de heer C. Zwagerman op het podium met een prachtlezing over de ibedrijfsresulta- ten voortvloeiende uit onze rundveestapel in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij liet ons hooien wat een iplas melk die 5800 melk- koeien uit O. Z.-Vl. opbrachten en wat die koeien kosten en hoe door oordeelkundig voe ren nog veel voordeelen te ibehalen waren, waarover men verbaasd zou staan. Om dit nauwkeurig te controleeren dient men lid te zijn van een fok- en controlevereeniging. Ook zelfs de zuivelbereiding die in Z.-Vl. O. D. noig niet is wat je noemt, werd hier ook in grove trekken behandeld. Naar aanleiding hiervan kregen ook de jonge dames van de land bouwhuishoud school verschillende wen- ken. Om de theorie die ze op school leerden in overleg met hun ouders, de boerinnen op het bedrijf, in praktijk te brengen. De oudleerlingen en leerlingen van de land- bouwwinterschool, alsmede alle andere bezoekers konden uit deze lezing veel leeren, daar onze veeteeltconsulent door cijfers kon aantoonen, 'hoe verschillende resultaten onder verschillende omstandigheden konden worden bereikt. Daarna volgde het tweede punt van deze belangrijke rundveeteeltavond, n.l. het af draaien van de film van het N. R. S. Hadden we eerst beide onze ooren goed opengezet, nu konden we onze oogen eens goed de kost geven. De heer Vlielander van het N. R. S. liet ons op doek verschillende fokdagen zien uit deze streek. Ook de Landbouwtentoonstelling uit Goes, waarbij ons bleek, dat de heer Vlie lander wel een groot hart heeft voor het rund- vee, maar toch ook wat voor de paarden. Want we zagen van den heer Lenshoek uit Kloetinge een vierspan merries en daar ach ter een vierspan veulens, welke schitterend genomen waren. Ook liet hij ons zien de export naar Enge- land,,Het pu.ikje van de zwartbont Holland- sche". Verder nog de zeven verschillende rund- veerassen, voorkomende in Engeland, terwijl Nederland maar drie rassen kent, die echter in doorsnee veel hooger staan wat betreft exterieur en productie. Verschillende andere dingen werden nog op het doek gebracht, te veel om op te noemen. De heer P. Scheele van 'Hoek, voorzitter van de melkveehoudersbond van Terneuzen, be- dankte beide heeren recht hartelijk voor de medewerking voor het weJslagen van dezen avond. Laten we hopen, dat volgend jaar weer zoo'n avond kan worden georganiseerd, met nog meer belangstelling. DE BIN N EN LA NDSCHE LUCHTVERBINDINGEN. Terwijl de K. L. M. besloot tot stopzetting gedurende den winter van de luchtverbinding op Groningen en Leeuwarden, daartoe genood- zaakt door materieelvoorziening en finan- cieele omstandigheden, ondergaat de dienst op de Zeeuwsche lijn geenerlei wij'ziging en zal deze den geheelen winter worden gehand- haafd. TENTOONSTELLING VOOR PLLIMVEE EN RONIJNEN TE BRESKENS. lOp de te Breskens gehouden nationale ten- toonstelling voor pluimvee en konijnen be- haalden de volgende inizenders van Hoek de bij hun naam vermelde prijzen: W.V.R. voed- ster (jong) P. de Jonge le pr.; Papelon ram (oud) J. de Graaf le pr.; Gele VI. Reus, A. Meeusen, 2e pr. en eerepr.Witte VI. Reus, P. Huijssen, 3e pr.idem M de Ritter, 2e pr. grijze Ohincillia, M. de Ritter, le prijs en eere- prijs; witte Weener, D. W. F. Kaijser, twee le prijzen, een 2e prijs en drie eereprijzen; Polen, IH. lOtterloo, zeer eerv. verm. Verder verkregen J. Verstraten te Axel een eerste en een derde prijs; G. B. de Danschut- ter te Axel drie eerste .prijzen en een tweede; M. Buijze te Axel een tweede prijs; S. Jansen te Axel drie eerste prijzen; M. de Putter te Temeuzen een eerste prijs en J. C. van Dron- gelen te Axel een eerste prijs. DE TWEELINGEN-EPIDEMIE. De ondeugende ooievaar die, zooals wij schreven, St. Nicolaas-allures heeft aangeno- men en in twee weken tijd 4 gezinnen te Vlissingen heeft verrast met een tweeling, blijkt die gemeente nog niet te hebben ver- laten, doch voort te gaan met het bezorgen van tweelingen. Ditmaal had Vadertje Langbeen echter geen geduld tot den Zondag. Reeds Vrijdagmiddag bracht hij zijn surprise in een gelukkig gezin alhier. De rakker schijnt niet bevreesd te zijn voor een vrachtje, want deze surprise bestond uit een jongen en een meisje, wegende resp. 7 en 5% pond, beiden kerngezond. (Midd. CrtJ NOODLANDING VAN BELGISCH VLXEGTUIG. Tengevolge van de slechte weersomstandig- heden maakte een Belgisch militair vliegtuig Woensdagmorgen te ongeveer 10 uur een noodlanding op een klaverveld nabij de hoeve van den heer Marc, de Dobbelaere te IJzen- dijke. Het toestel was een e^n-motorige twee- dekker en slechts door den in blauwe overall gekleeden bestuurder bemand. Na zich ge- orienteerd te hebben vervolgde de vlieger na korten tijd zijn weg met bestemming Kortrijk. De collecte voor de Joodsche vluchtelingen vorige week gehouden, bracht netto op 316,35. TOEKENNING VAN BIGGENMERKEN AAN KLEINE BOEREN EN LAND- ARBEIDERS. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zee- land maakt bekend, dat ook voor het jaar 1939 aan kleine boeren en landarbeiders big- genmerken toegekend zullen worden, teneinde hen in de gelegenheid te stellen een of meer ongemerkte biggen tegen goedkooperen prijs aan te kunnen schaffen. Voor een toekenning van deze merken komen uitsluitend in aanmerking: a. Kleine boeren. 1. wier oppervlakte cultuurgrond bij de inventarisatie Mei 1938 niet meer dan 5 H.A. bedroeg; 2. aan wie niet meer dan 4 varkens zijn toegewezen, en 3. aan wie voor 1939 nog geen biggen- merken zijn toegekend, alsmede b. Landarbeiders: 1. aan wie niet meer dan 4 varkens zijn toegewezen^ en 2. aan wie voor 1939 nog geen merken zijn toegekend. De grootte der toekenning van merken hangt af, van het aantal varkens hetwelk aan iemand is toegewezen. Aanvragen om een toekenning moeten vdor Zaterdag 31 December 1938 zijn ingediend bij de L/andbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland, Groote Markt 28 te Goes, Afd. Veehouderij. Voor georganiseerden die in verband met hun beroep, grootte der varkenstoewijzing e.d., niet aan de hierbovenvermelde bepalingen voldoen is het onnoodig een aanvrage in te dienen, terwijl aanvragen welke nh 31 Decem ber 1938 op ons kantoor binnenkomen, als regel niet meer behandeld zullen worden. Bij de behandeling der aanvragen zal er vooral op worden gelet, of het de bedoeling der aanvragers is, de biggenmerken te benut- ten voor de varkens, welke zij voor eigen huisslachting noodig hebben. Overdracht van deze merken is niet toelaatbaar. GEREF. GEMEENTE. Tweetal te Terneuzen: Ds. A. van Stuiven- berg te Benthuizen en Ds. M. Heikoop te Utrecht. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. A. W. B ,S., oud 31 j., kommies der Directe Belastingen, te IJzendijke, thans in voorarrest, is wegens diefstal veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, met aftrek der voorloopige hechtenis. J. L., oud 43 j., werkman te Hoofdplaat, thans in voorarrest, is wegens verboden terug- keer in ontzegd gebied, veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. ZAAK-OSS DIENT IN HOOGER BEROEP Den Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft Vrijdag in hooger beroep behandeld, de klacht van de zes wachtmeesters der mare- chaussee, die tot de brigade Oss hebben be hoord, en die eerst van hun opsporingsbe voegdheid waren ontheven en vervolgens over- geplaatst zijn. De klacht tegen het ontnemen van de op- sporingsbevoegdheid was gericht tegen den Minister van Justitie, die betreffende over- plaatsing richtte zich tegen den inspecteur van het wapen der Koninklijke marechaussee, kolonel Van Se'm. In beide zaken zijn de klagers als men weet door het ambtenarengerecht in het ongelijk gesteld, van weike beslissing zij thans in be roep kwamen. Evenals in eerste instantie werden ook thans de belangen van de marechaussee be- pleit door Mr. R. A. James, uit Apeldoorn, Ook nu werden namens den Minister van Justitie de beroepen bestreden door Mr. P. Meyes van het Departement van Justitie. Pleidooi van Mr. James. Aan het pleidooi van Mr. James, Vrijdag middag voor het Centrale Ambtenarengerecht te Utrecht, ontleenen wij nog het volgende: Ten aanzien van de zaak der beide opzich- ters bij de werkverschaffing, die door de marechaussee gearresteerd werden, omdat zij verdacht waren van knoeierijen, is indertijd door Minister Goseling in de Kamer meege- deeld, dat de burgemeester van Oss beweerd zou hebben, dat het hier geen strafbare feiten betrof en dat desondanks tot arrestatie was overgegaan. Gebleken is, dat deze mede- deeling van den Minister onwaar was. In eerv contra-memorie heeft de Minister dit thans toegegeven. In deze zaak is door de marechaussee pas tot arrestatie overgegaan, nadat een overstel- pend bewijsmateriaal ter zake van verduiste- ring was bijeengebracht en gebleken was van poging tot vernietiging van bewijsstukken en van tegenwerking der gemeentelijke autoritei- ten, en bovendien op uitdrukkelijk bevel van den officier, die nauwkeurig van een en ander op de hoogte was gebracht. De arrestatie is derhalve niet op eigen gezag door de wacht- meester geschied. Wat de latere invrrjheid- stelling der opzichters betreft, deze is niet geschied, omdat de officier niet overtuigd was, dat zij verduisteringen hadden*%epleegd, doch omdat hij de hoofdschuldige elders wist en die ondergeschikten niet wilde doen boeten voor hun medeschuldigen meerdere. In deze zaak zijn door de marechaussee derhalve geen fouten gemaakt. De zaak van de beide geestelijken, welke eigenlijk het belangrijkste si, werd wederom met gesloten deuren behandeld. In het openbaar heeft Mr. James tenslotte nog uitvoerig de zaak van den bankier Van der Hoven behandeld. Men heeft de marechaus see verweten, dat ze ook ten deze veel te „ijverig" is opgetreden, doch pi. acht het merkwajardig dat men daarbij eenvoudig gene- geerd heeft de verklaring van den substituut- officier van justitie en den rechter van in- strlctie, dat deze, met den anderen substituut, van oordeel waren, dat voor sluiting van het gerechtelijk vooronderzoek geen grond aan- wezig was en dat die sluiting alleen is geschied op indirect verzoek van den procureru-gene- raal. Uitvoerig ging p. de verschillende vervai- schingen na, waarvan Van der Hoven werd verdacht, zooals die ook reeds bij de behande ling voor het ambtenarengerecht zijn gerele- veerd. PI. concludeerde, dat de voorstelling van den Minister en van den proc.-generaal, dat Van der Hoven een onschuldig man is, geheel in strijd is met de feiten. Uit de reeds voor de ontneming zijner opsporingsbevoegdheid door den wachtmeester verkregen aanwijzin- gen blijkt, dat Van der Hoven systematisch geknoeid moet hebben, hij pleegde strafbare feiten, zoowel bij het afsluiten van verzeke- ringen als bij het vaststellen der premies, zoomede bij de verrekening der schadepen- ningen, daarbij misbruik makende van de on- kunde en goedgeloovigheid der kleine luiden, met wie hij vooral in aanraking kwam. Mr. Meyes aan het woord, Na het pleidooi van Mr. James trad even als in eerste instantie Mr. Meyes voor den Minister op. Spr. bestreed de opvattingen der profes- soren Van Bemmelen en Hazewinkel. Volgens hem was Minister Goseling dus wel gerechtigd de marechaussee de opsporingsbevoegdheid te ontnemen. Wat de zaak van de opzichters bij de jeugd- werkverschaffing aangaat, getuigt volgens pi. de gang van zaken wel van een al te volijverig optreden der betrokken wachtmeesters. Daar bij komt, dat zij wel wat al te laks zijn ge- weest in hun pogingen om na de hun door den officier te dien aanzien gegeven opdracht contact te zoeken met den burgemeester. Uit alles blijkt, dat er bij hen voor dat contact weinig animo bestond, en dat zij den burge meester in dit opzicht geheel onkundig wenschten te laten. Dit is ook geschied bij de arrestatie der beide opzichters, waarvan het gemeentebestuur, dat toch direct daarbij betrokken was de mededeeling van derden moest vernemen. Een dergelijke nalatigheid grenst volgens pleiter aan kwade trouw, voortgesproten uit een groot wantrouwen van de leden der brigade tegen den burgemeester, welk wan trouwen naar pleiters oordeel als geheel on- rechtvaardig moet worden aangemerkt, het- geen ook wel kan blijken uit de verklaring van den substituut-officier Mr. Van der Burg, dat hij nimmer aan de integriteit van den burgemeester heeft getwijfeld. Wat betreft de zaak van den bankier Van den Hoven, wenschte pleiter te constateeren, dat de arrestatie en inbeslagneming zijn ge schied op uitermate zwakke gronden en dat het buitengewoon slordig moet worden ge- noemd, dat men niet wist, volgens welken grondslag, hetzij oplichting of verduistering hetzij valschheid in geschrifte, moest worden vervolgd. En hierbij kunnen de wachtmeesters die de zaak hebben onderzocht en hun daarop gegrond rapport indienen zich niet geheel ver- schuilen achter den officier. De fouten, welke in de zaak Van den Hoven zijn gemaakt, hebben tengevolge gehad, dat deze man aanmerkelijk financieele schade heeft geleden. In deze zaak had geheel anders moeten worden opgetreden. Nu is wel het optreden van de marechaus see gedekt door het door den subsitituut- officier gegeven bevel tot arrestatie en inbe slagneming, doch in dit opzicht meent pleiter te moeten constateeren, dat de officier te veel is afgegaan op de suggesties in de rapporten der wachtmeesters, en dat hij daardoor te veei vertrouwen in hen als hulpofficier van justi tie heeft getoond. Maar dit neemt niet weg, dat desniettegenstaande de wachtmeesters in dezen niet geheel vrij uitgaan. Pleiter eindigde zijn betoog met de mede deeling, dat de tegenwoordige brigade-com mandant Meintjes, in Oss ten aanzien van den huidigen toestand aldaar dezelfde mee- ning heeft als de burgemeester, n.l. dat alles thans vlot marcheert en dat er een volkomen goede smenwerking is tusschen de nieuwe brigade en de gemeentelijke politie. De uitspraak werd bepaald op 22 December. Door de Rechtbank te Middelburg is heden in staat van faillissement verklaard A. L. de Pauw, a&nnemer van schilderwerken, te Sas van Gent. Rechter-commissaris Mr. C. M. Muller. Curator Mr. H. B. L. de Regter te Hulst. UITSLAGEN VAN ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. le klasse afd. I. SpartaXerxes le klasse afd. n. VUCDFC le klasse afd. HI. NECHeracles Tubantia2 AG Afdeeling IV. le klasse. N ACLONG A PSViBleijerheide RoermondJuliana NOAD—MW Willem II—WV 3—1 4—1 2—1 4—3 2—2 7—1 afg. 3—3 1—1 doelp. gap. gew. gel. verl. pnt. Eindhoven 10 7 2 1 16 26—6 NAC 10 6 2 2 14 18—11 NOAD 9 3 6 - 1® 17—12 PSV 10 4 3 3 11 16—11 MW 10 3 5 2 11 21—21 Juliana 9 4 2 3 10 20—12 BVV 10 3 4 3 10 18—16 Willem II 10 4 2 4 10 17—22 LONGA 10 3 3 4 9 17—14 Bleijerheide 11 3 8 3 11—37 Roermond 9 2 7 2 9—28 2e klasse A. RCSVlissingen 4—2 RBC—TSC 3—1 ZeelandiaBreda 5—1 GoesDe Zeeuwen afg. doelp. gsp- gew. gel verl. pnt. v.—t. RBC 11 7 4 18 33—13 TSC 12 6 4 2 16 41—19 Middelburg 10 6 2 2 14 26—10 Vlissingen 11 6 1 4 13 26—23 De Zeeuwen 11 4 4 3 12 29—29 Zeelandia 11 5 2 4 12 22—24 De Baronie 10 3 4 3 10 19—19 RCS 11 4 2 5 10 22—30 Goes 11 1 2 8 4 16—35 Breda 12 1 11 1 16—45 3e klasse A. SluiskilTemeuzensche Boys 141 TerneuzenBiervliet 52 IJzendijkeHulst 41 OostburgAxel 02 BreskensHoofdplaat 74 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t, Breskens 11 10 1 20 54—14 Axel 11 9 1 1 19 49—20 Terneuzen 9 8 1 16 46—11 Sluiskil 10 6 4 12 32—22 Oostburg 10 4 2 4 10 18—26 IJzendijke 11 4 1 6 9 21—33 Hoofdplaat 11 3 2 6 8 22—33 Hulst 10 3 7 6 14—25 Tern. Boys 9 2 1 6 5 15—47 Biervliet 10 2 1 7 5 15—31 Corn Boys 10 1 9 2 13—33 Se klasse B. Vlissingen 1Goes 2 De Zeeuwen 2>Eiland Boys EMMTerneuzen 2 BurghiZeelandia 2 2—4 1—4 3—2 5—1 doelp. gsp- gew. gel. verl. pnt. Burgh 11 7 2 2 16 26—15 Vlissingen 2 9 7 1 1 15 26—11 Eiland Boys 10 6 2 2 14 29—12 Terneuzen 2 10 5 2 3 12 30—14 Middelbuirg 2 10 4 3 3 11 23—19 EMM 12 4 2 6 10 20—41 De Zeeuwen 2 10 4 1 5 9 28—27 Goes 2 8 2 2 4 6 16—19 Goesche Boys 8 2 6 2 7—26 Zeelandia 2 9 1 8 1 11—32 le klasse afd V. V eendam'BSC Be QuickSneek HeerenveenFVC Zeeuwsche Voetbaltjond le klasse C. HontenisseRia Axel 2Terneuzen 3 SVCTemeuzensche Boys 2 3—3 1—2 5—4 8—1 1—3 4—1 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. 8 8 16 44—19 8 7 1 14 35—11 8 4 4 8 27—31 4 3 1 6 18—12 7 2 1 4 5 11—18 6 2 4 4 18—26 8 2 6 4 16—28 5 1 4 2 10—17 8 1 1 6 1 10—27 Hontenisse BKVV Sluiskil 2 Ria Temeuzen 3 Axel 2 Tern. Boys 2 SVO Philippine Philippine 2 winstpunten wegens niet opkomen wedstrijd Philippine d.d. 9 October. 2e klasse B.. Hontenisse 2Ria 2 Temeuzen 4Hontenisse 3 Hont. n. Hoek—Hulst 2 (terr. Philippine) Com Boys 2BKW 2 Sluiskil 3—SVO 2 in mindering Sluiskil 2 gsp- gew. gel. verl. pnt, Hulst 2 8 6 1 1 13 Hontenisse 2 9 6 1 2 13 Temeuzen 4 6 4 2 10 Corn Boys 2 8 4 1 3 9 Axel 3 4 3 1 6 Hoek 5 3 2 6 Sluisikil 3 8 3 5 6 BKW 2 8 3 5 6 SVO 2 6 2 1 3 5 Ria 2 3 3 Hontenisse 3 9 9 4—0 opgek. 8—3 9—0 4—1 doelp. v.t. 32—15 30—13 19—8 27—16 14—9 22—10 26—25 24—27 11—16 1—14 3—54 HET VERLOOP DER WEDSTRIJDEN. Kon. Ned. Voetbalbond Afd. IV. Eerste Klasse. Eindhoven, dat deze week vrij was, zal wel met belangstelling de uitslagen van de plaats gehad heibbende ontmoetingen hebben gevolgd en met vreugde hehlben geconstateerd, dat zijn ernstigste concurrenten het niet verder hebben kunnen brengen dan een gelijk spel. zoodat zij een punt, verder ten achter zijn geraakt. Het is wel opmerkelijk, dat van de vier ge- speelde partijen er drie met een puntenver- dee-ling zijn geeindi'gd, wellicht dat St. Nice laas alle partijen gelijk heeft willen bedeelen. Willem IIBW eindigde met 1—1, NAG— LONGA met 22 en NOADMW met 3—3; alleen PSV slaagde er in haar tegenstandster Bleijeriheide te kloppen en deed dat met stevige cijfers ook, want 71 is inderdaad voor le klasse-wedstrijden hijzonder hoog te noemen. De wedstrijd RoermondJuliana heeft geen doorgang gehad. Tweede Klasse. Er zijn in deze klasse wel hijzondere uitsla gen te vermelden, want dat RBC er in zou slagen om TSC een nederlaag toe te brengen, lag toch geenszins voor de hand, al zijn de verrichtingen van de Roosendalers dit seizoen bijzonder mooi te noemen. Evenwel ook voor TSC stond er bijzonder veel op het spel en zoo was het niet te verwonderen, dat het een zeer spannenden wedstrijd is geworden, met boven dien het missen van mooie kansen door 'beide partijen. Tot het laatst toe kon men of een gelijk spel door TSC behaald, of een vengroo- .ting van den voorsprong verwachten, dat dan tevens het heslissend oogenblik zou zijn ge- weest, doch hoe beide partijen ook zwoegden, het bleef bij den stand 21 en daarmede heeft RBC de leiding genomen. Vlissingen heeft een leelijke steek laten vallen te Souburg en daarmede feitelijk het seizoen afgesloten, want na haar 412 nederlaag tegen ROS zijn haar kansen om het nog eenmaal tot de eerste rijen te brengen, in rook verdwenen. Een ach- terstand van '5 punten op RBC is niet meer in te loopen. Zeelandia deed wat van haar verwacht kon worden, klopte met 51 Breda, dat wel zoo goed als zeker haar plaats in de 2e klasse na afloop van deze competitie zal hebben te verdedigen. De wedstrijd GoesDe Zeeuwen werd afge- last. Derde Klasse SluiskilTemeuzensche Boys 141. Ten aanschouwe van circa 200 toeschouwers heeft Sluisikil de Boys een verpletterende nederlaag toegebracht, waarvan de midvoor Colsen niet minder dan zes doelpunten voor zijn rekening nam. Gp het aangegeven tijdstip verschenen de beide elftallen, onder leiding van scheidsrech- ter Mesu, in het veld. Beide ploegen hadden elk ddn invaller. De aanvoerder van Sluiskil, Tacq, won den toss en koos wind en zon in den rug. De midvoor van de Boys bracht den bal aan het rollen, die onmiddellijk door den mid- half van Sluiskil werd opgevangen en hem van richting deed veranderen. Goed opgevan gen door den linksbinnen van Sluiskil, die binnen de eerste minuut zijn midvoor een pracht van een kans gaf, doch diens schot was iets onzuiver en de bal kwam naast en achter het doel terecht. Na den uittrap kwa men de Boys in den aanval, doch de verdedi- ging van Sluiskil was op zijn post. Tacq wist den bal goed vrij te spelen, gaf door aan den linkshalf Koster, die zijn linkdbuiten Heijns- dij'k aan het werk zette. Met twee man vielen de Boys hem aan, doch hij wist den bal prach- tig vrij te<fcpelen en uit een goeden voorzet nam de rechtsbinnen Cortvriendt binnen de drie minuten de leiding voor zijn club, 10. Na den aftrap ontstond er een zwaren druk op het doel van de Boys. Sluiskil dwong de grootste kracht af voor hun doel, het eene schot volgt het andere, doch het doel zodhten ze te hoog of er naast. Na twaalf minuten spelens werd hun werk voor de tweede maal beloond, uit een prachtige voorzet van links was het midvoor Oolsen die den keeper het nakijken gaf, 20. Direct na den aftrap was Sluiskil wederom in den aanval en na circa twintig minuten spelen was het weer Col sen, die de score verhoogde, 30. Onmiddellijk daarop was het wederom Col sen die den keeper voor de vierde maal liet visschen, 40, welke goal wel uit buitenspel- pos'tie werd gemaakt, doch de scheidsrechter heoordeelde anders. Na eenigen tijd de Boys in den aanval te zien spelen, was het de links- buiten Heijnsdijik die een prachtigen aanval ondernam, welke met de handen werd onder- broken door den rechtsback van de Boys, bin nen de gevaarlijke lijnen, waar de scheids rechter een strafsc'hop toekende. Deze werd door den linksbinnen v. Tatenhove in een doel- punt omgezet, 50. Onmiddellijk daarop voerde Colsen de score op tot 60. Nog eenige minuten waren er in de eerste helft te spelen toen de linksbuiten Heijnsdijk er 70 van maakte, met welken stand de scheidsrechter de rust aankondigde. Na de thee te hebben benut verschenen de beide elftallen andermaal in het veld. Sluis kil trok wederom ten aanval, doch het gevaar werd door de verdediging van de Boys ge- keerd, waama er een periode inluidde van ge lijk opgaand spel met gelrjke kansen. Na tien minuten te hebben gespeeld bewerkte een van de Boys den bal met de handen binnen het strafschopgebied, waarvoor de scheidsrechter voor de tweede naar het gevreesde punt wees. De strafschop werd door v. Tatenhove weder om in een doelpunt omgezet, 80. Direct hieroip maakte Colsen er 90 van. De Boys speelden daarna verder als een ge stagen elftal. Na eestien minuten spelen maakte v. Tatenhove er dubbele cijfers van. Na den aftrap zag de midvoor van de Boys de kans om de eer van zijn club te redden. Na een mistrap van Tack en niet voldoende uitloopen van keeper Florusse, maakte hij er 101 van. Sluiskil trok wederom ten aanval, de Boys werden op eigen helft gedreven en het was Colsen die den keeper voor de elfde maal liet visschen, terwijl van Tatenhove er een dozijn van maakte. Zoo kwam dan het einde in zicht, waama de linksbuiten er 131 en on middellijk daarop de linksbinnen er 141 van maakte, met welken stand de scheidsrechter het einde aankondigde. Terneuzen—Biervliet. 52 Of het kwam doordat zij een dergelijken tegenstand niet had verwacht, of wat ook, het moet gezegd, dat het spel van Terneuzen bepaald zeer zwak was. Bij oogenblikken ging er zelfs meer bekoring uit van dat van Bier vliet, dat naast enthousiasme ook momenten had van goed samenspel. Terneuzen miste Laurens, voor wie De Coo ker stond opgesteld. Duidelijk kwam ook thans weer het gemis aan den rood-zwarten linksbinnen tot uiting. De aanvoerder van Biervliet won den toss en verkoos het voordeel van den wind. Dit foe- lette echter niet, dat Temeuzen, na ongeveer vijf minuten, door toedoen van Hamelink, de leiding nam. Even later volgde een hard schot van Van Luik; de keeper kon niet bij den bal. maar tot zijn geluk trad de paal reddend op. Terneuzen stelt nog al eens met succes den buitenspelval op, maar wanneer op een keer hierbij het fluitje van den scheidsrechter niet klinkt en de verdediging op het sein staat te w acht en, profiteert daarvan de aanval van Biervliet, om daarmede de partijen weer op gelijken voet te brengen. 11. 'Het scheelde zelfs weinig of Biervliet had korten t.ijd daar na de leiding genomen, maar Van der Hooft kon nog juist den bal van de doellijn wegkrij- gen. Het viel op, dat vooral de middenlinie van Temeuzen zeer lauw speelde en hoofd- zakelij'k daardoor ontbrak el'ke schakel tus schen verdediging en aanval. Vooral de spil van Biervliet had het daardoor niet bepaald moeilijk en beheerschte bij oogenblikken het geheele middenveld. Toen hij een aanval van Terneuzen Van Luik met den bal naar het doel ging, werd hij in het strafschopgebied door twee tegenstanders op zeer unfaire wijze

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2