ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9846 MAANDAG 5 DECEMBER 1938 78e Jaargang Binnenland Buitenland SERSTE BLAD Griep, Kou, Pun. TERNEUZEN, 5 DECEMBER 1938. Mini itohiwiw .-*■? j)a*jattAn«,nmw*mwmmu*tx- ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen ir. per poet f 1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar voor Belgie en Amerika 2,overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bjj vooruitbetaling. Ottgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSlOLUJNT EEDEBEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. HEBKEURING VAN FIETS- AOHTERLICHTEN. Inderdaad is gebleken, dat vele fietsachter- lichten, boewel tot een goedgekeurde soort behoorende, niet aan de gestelde eischen vol- doen, verklaart de Minister, van Waterstaat in de Memorie van Antwoord aan de Ramer over de begrooting van zijn departement. Vele fabrikanten hebben, nadat zij op een bepaalde soort achterlichten de ministerieele goedkeuring hadden verkregen, achterlichten op de markt gebracht, welke in belangrijke mate verschilden van de ter keuring ingezon- den exemplaren, hoewel zij zich verbonden hadden in Nederland geen achterlichten in den handel te brengen of af te leveren, welke niet aan de keuringseischen voldeden. De Minister heeft hierin aanleiding gevonden, ten aanzien van alle tot dusver goedgekeurde soorten achterlichten herkeuring toe te passen. De goedkeuring verleend op die soorten, ten aan zien waarvan groote afwijkingen en tekort- komingen zijn geconstateerd, zal worden in- getrokken. De herkeuring zal echter niet worden toe- gepast op de reeds in het bezit van particu- lieren zijnde lampjes. DE BEGROOTING VAN ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN GOEDGEKEURD. Tegen de begrooting van Onderwijs, Kuns- ten en Wetenschappen werden door de Twee- de Ramer velerlei bezwaren ingebracht. Men was in de Kamer vrjjwel over de geheele linie onbevredigd. Er liepen dan ook geruchten, dat er iets broeide, en dit ten slotte den Minister zijn portefeuille wel eens zou kun- nen kosten. Vooral schenen die bezwaren bij de Katholieken te bestaan. Ten slotte is het echter met de begrooting goed afgeloopen. Zij is in de vergadering van Vrijdag aangenomen met 61 tegen 30 stem- men. Dr. Moller (R. K.) heeft, voordat gestemd werd, een korte verklaring afgelegd, om mede te deelen, dat de katholieke fractie, daar de Minister bij de schriftelijke voorbereiding een brjna algemeene lijdelijkheid had getoond ten opzichte van de belangrijkste vraagstukken, gemeend had. dat het nutteloos zou zijn met dezen bewindsman nader overleg te plegen. Niettemin zullen wij, aldus Dr. Moller, on- der de huidige omstandigheden om zeer be- langrijke redenen onze stem aan deze begroo ting niet onthouden. Bij deze mededeeling klonk een sarcastisch gelaoh op. De heer Albarda verklaarde, dat de sociaal- democratische fractie tegen zou stemmen, daarmee bedoelende, af te keuren het beleid van het geheele Kabinet ten aanzien van de lecrlingenschaal. De heer Woudenberg zeide, dat de nationaal- sociaiistische fractie tegen zou stemmen van- wege de leerlingenschaai. Toen Dr. Moller's naam afgeroepen werd en hij v6or stemde, klonk van de linkerzijde bravo-geroep. Tegen gestemd hebben de sociaal-democra- ten, communisten, christen-democraten en nationaal-socialisten. VOLKSGASMASKER VOOR f 5. Naar wordt gemeld is te Amsterdam een bankierssyndicaat gesticht, dat zich den ver- koop en de distributie van volksgasmaskers, zonder het maken van winst ten doel stelt. Het hiervoor noodige kapitaal is door een aantal banken renteloos beschikbaar gesteld. Het zal hierdoor mogelijk worden, dat men zich voor f 5 een volksgasmasker zal kunnen aanschaffen. PETROLEUM IN ONZEN BODEM. De Bataafsche Petroleum-Maatschappij heeft sedert de wet van 1 November haar tot een ongestoorde stelselmatige verkenning in staat stelde het onderzoek naar de gesteld- heid van den dieperen ondergrond der provin- cies Groningen, Friesland, Drente, Overijssel en Gelderland op voortvarende wijze verricht en daarbij resultaten verkregen, die de theo- retische mogelijkheid aanduiden van het voor- komen van petroleum in sommige gedeelten van Nederland. Dit onderzoek is echter nog in geenen deele ver genoeg gevorderd om tot eigeulijke exploratie-diepboringen naar aard- olie te kunnen besluiten. De Maatschappij heeft thans medegedeeld, dat, hoewel de onderzoekingen nog gaande zijn, het niet uitgesloten moet worden ge- acht, dat hetgeen zij destijds ten aanzien van de Noordelijke provincies verwachtte, wellicht zich ook zal voordoen in de provincies Zuid- Holland en Utrecht. Zij verzoekt ook voor die provincies de vrij- heid tot het opsporen van delfstoffen bij de wet tijdelijk te willen beperken. Aangezien het toe te juichten is, dat een groote onderneming als de Bataafsche I'etroleum-Mij, een der weinige, die zulk een kostbaar en omvangrijk onderzoek kan ver- richten, daarvoor belangstelling toont, meent de Minister van Waterstaat in zijn memorie van toelichting, dat er alle aanleiding is om het verzoek in te willigen. SCHIPHOL NATIONALE LUCHTHAVEN. De Minister van Waterstaat doet in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van het Verkeersfonds eenige mededeelingen over de kwestie van het centrale vliegveld. Het plan-Leiderdorp, zoo wordt betoogd, bracht in verband met de bodemgesteldheid een financieele tegenvaller met zich. Toen dit gebleken was heeft de regeering overleg gepleegd met B. en W. van Amsterdam over de subsidiaire oplossing van de vliegveld- kwestie, n.l. hot maken van Schiphol tot een centrale luchthaven. Dit overleg heeft geleid tot het opstellen van een plan, waarbij Schiphol tot nationale luchthaven wordt bestemd, welk plan in den vorm van een wetsontwerp tot deelneming van het njk in een n.v., waarin Schiphol wordt ingebracht, de Tweede Kamer eerlang zal bereiken. HET BIJZONDER INVOERRECHT OP BENZINE. In het voorloopig verslag over het ontwerp van wet houdende nadere voorzieningen ten aanzien van de heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine maakten eenige leden de opme'rking, dat een beslissing daaromtrent vooruitloopt op een eventueele decisie nopens het initiatief-voorstel van den heer De Mar- chant et d'Ansembourg c.s., tot vermindering en vereenvoudiging van de belasting op het motorrijtuig- en rijwielverkeer. Deze leden, instemmende met de denkbeel- den, in dat voorstel tot uiting gebracht, keur- den met het oog daarop de voortzetting van de in het onderhavige wetsontwerp neergelegde incidenteele regeling af en konden mitsdien hun stem daaraan niet geven. Andere leden, die in beginsel tegen verlen- ging van de in dit wetsontwerp bedoelde hef fing geen bezwaar hadden, verklaarden noch- tans, de opvatting van de regeering, dat aan een plotselinge sterke toeneming van het ben- zinemotorverkeer niet te onderschatten na- deelen zouden zijn verbonden, allerminst te kunnen deelen. Hierin meenden deze leden te moeten zien een uiting van een volkomen onjuiste geestesgesteldheid, namelijk de ge- neigdheid, het verkeer over de wegen op te offeren aan het spoorwegverkeer, hetgeen ze ten zeerste betreurden. DE POLITIEKE MALAISE IN BELGIfi. Onze zuiderburen hebben ons, schrijft de N. R. Crt., in de afgeloopen week gezielschap willen houden op het gebied der politieke malaise. Bjj ons bleef het bij wat geroeze- moes, dat met een stil verbeten sisser af- liep; bij hen kwam de zaak in de openbaar- heid en hoewel de kwestie nog niet afgeloopen is, moet men alwel als vaststaand aannemen, dat een of meer ministers op het politieke strijdtooneel zullen sneuvelen, als niet het ge heele kabinet tot aftreden wordt genoopt. In beide gevallen loopen de directe aanlei- dingen weliswaar uiteen, maar de algemeene ondergrond vertoont een maar al te groote gelijkenis. Want ginds gelijk hier gaat het om verdeeldheid tusschen de regeerende coalitie- partijen, verdeeldheid niet alleen op details, maar ook wel degelijk over de groote ljjnen van het regeeringsbeleid. Slechts de punten, waarover deze verdeeldheid bestaat, zijn an dere en dat zijn dan de eenige verschillen in deze broederlijkheid ook op het terrein der politieke malaise. Deels vindt de verdeeldheid tusschen de Belgische partijen haar oorsprong in finan cieele en oeconotnische vraagstukken. Gdrard, de minister van financien, op Wien de zware taak rust de financieele verwarring, welke de plannenmakers achterlieten, op te lossen en tot een goed einde te brengen, wil een con- servatief financieel beleid voeren. Hij houdt vast aan de noodzakeiijkheid van een budgetair evenwicht en aan de handhaving van de muntwaarde. Dit wekt weer wrevel bij de socialisten, die steeds weer aandringen op de hervatting van een uitgavenpolitiek en zich verzetten tegen de straffe maatregelen van Gerard. De conservatieve katholieken hebben op hun bcurt weer andere bezwaren tegen het beleid van minister Gerard. Naar hun idee is deze minister nog te vooruitstrevend. Hun ont- stemnnng richt zich op de verplichte werk- loosheidsverzekering. Maar bovendien hebben ook de liberalen bezwaren tegen de oeconomische politiek. Hun woede keert zich tegen minister Hey- mans, van wien een in het algemeen gema- tigd orgaan als de Indepcndance Beige ver klaart, dat zijn onbevoegdheid iedereen doet glimlachen. Deze ontstemming vindt vooral haar oorzaak in het feit, dat aan dezen minis ter zekere neigingen naar een gebonden oeco- nomisch leven worden toegeschreven. De cri- tiek, welke op dit punt wordt samengetrok- ken, vindt mede haar oorsprong in een alge meene ontevredenheid der liberalen, die van meening zijn, dat zij te weinig zetels in het kabinet bezetten en sterke bezwaren hebben tegen de oeconomische politiek van het kabi net. Zij hebben, evenals de conservatieve katholieken, bij de gemeenteraadsverkiezingen successen geboekt, welke zij tot uiting ge bracht wenschen te zien in de staatsleiding. Naast dezen aanval op oeconomisch gebied, welke vooral gericht is op een terugdringen van socialistische of soortgelijke experimen ted waar Spaak als minister-president buiten staac, richt zich ook een aanval op zijn per- soon, en het door hem als minister van bui- tenlandsche zaken gevoerde beleid. De socia listen, laangevoerd door Vandervelde, zijn daarover zeer ontstemd en zij vonden een punt voor den aanval in de politiek jegens Spanje. Dat het Belgische volk dienaangaande zeer verdeeld is, laat zich gemakkelijk begrijpen. De katholieke partij is zeer sterk voor Burgos, de socialisten steunen met alle krachten Valencia. Daarom werd de kwestie van een benoeming van een agent te Burgos tot een politieke kwestie, waarin ideologische hartstochten de beslissende rol speelden. Toch was niets min der juist. Een erkenning de facto heeft met eenig ideologisch beginsel niets uitstaande, het is niets anders dan het constateeren van een feit, dat bestaat en dat men niet kan wegcijferen. Maar de anders zoo gaame op het volkenrecht steunende socialisten ver- geten nu maar liefst de gebruiken, welke zich daarin hebben ontwikkeld en richten zich tegen Spaak. Gezien het feit, dat er nog al- tijd menschen zijn, die zich op andere gronden niet met de buitenlandsche politiek kunnen vereenigei^en altijd nog hopen, dat als Spaak verdwenen is een opvolger wat minder nauw den door den Koning uitgestippelden weg zal volgen, vinden zij voor deze oppositie altijd nog wel een verspreiden steun. Intusschen heeft de regeering te Valencia Spaak een prachtigen dienst bewezen, toen zij uit ontstemming over het benoemen van een handelsagent haar ambassadeur terug- riep. Over de vraag, wat zij daarmede dacht te bereiken en of zij het deed op instigatie van Vandervelde, waaromtrent vele geruchten de ronde doen, zullen wij nu maar zwijgen, maar een feit is, dat Valencia aan de eigen zaak hiermede veel schade heeft aangericht en Spaak het werk aanzienlijk heeft verge- makkelijkt. Wat er nog te wachten staat, is op dit oogenblik nog allerminst duidelijk. Dinsdag moet Spaak voor de kamer een verklaring afleggen en tevens het ontslag van Gerard aankondigen. Zijn hoop tegen dien tijd voor hem een plaatsvervanger te bezdtten, zal wel jjdel blijken. Van liberale zjjde toont men zich allerminst geneigd een nieuw experi ment van dezen aard te wagen. Voorwaarde voor samenwerking van die zijde is een dras- tische verandering van de oeconomische poli tiek. Een dergelrjke verandering zal echter weer op grooten tegenstand bij de socialisten stuiten, die geenszins van plan zullen zijn op dit punt toe te geven. Zoo hult de politieke toekomst van Belgie zich in raadselen. De drie partijen, welke de regeering vormen, hebben onderling groote en niet te overbruggen tegenstellingen. Aan den anderen kant kunnen zij elkaar echter niet loslaten en is niet in te zien, hoe een groepeering zou moeten zijn samengesteld, welke een grootere eenheid in het kabinet zou kunnen brengen. Een kabinet, dat uit twee partijen zou zijn samengesteld, is of practisch onmogelijk of zal niet beschikken over een voldoende basis om het leven te verzekeren. Daarom is men wel gedwongen op deze basis door te gaan, al kan zij dan niemand bevredi- gen en zal zij telkens weer aanleiding geven tot geharrewar in het kabinet en tusschen de partijen. MINISTERCRISIS IN BELGIE. Na een ministerraad, die drie uren duurde, heeft de regeering het volgende communique aan de pers verstrekt: .Minister-president Spaak zal Dinsdag in de kamer een verklaring afleggen, waarin hij zal herhalen, dat het de vaste wil der regee ring is, geen deflatie-politiek te voeren. Zij zal verder de wet op de verplichte werkloos- heidsverzekering doen goedkeuren en een zoo actief mogelijke economische politiek voeren, o.m. door al het mogelijke te doen, om het verschil tusschen groot- en kleinhandelsprij- zen te verminderen. Zij wil ook een indu- strieele dicipline scheppen, noodig voor het algemeen belang. De liberale minister van financien, Gerard, heeft zich niet bij deze verklaring kunnen aansluiten. Kort daama vemam men, dat de minister van financien demissionnair was. FRANQOIS PONCET PROTESTEERT BIJ CIANO. Havas meldt uit Parijs: Franqois Poncet, de Fransche ambassa deur te Rome, heeft bij Ciano, den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken een stap ondemomen in verband met de betoo- gingen, welke zich Woensdag hebben voorge- daan in de fascistische kamer, waar afgevaar- digden naar men weet, kreten hebben geuit. zooals: .Tunis", aldus een passage van de verklaringen van Ciano inzake de ,,natuurlijke aspiraties van het Ttaliaansche volk" onder- strepend. Het onderhoud tusschen Poncet en Ciano heeft drie kwartier geduurd. Volgens een bericht van Reuter uit Rome, zou Poncet uiting hebben gegeven aan de ver- bazing van de Fransche regeering over het feit, dat een manifestatie betreffende Fransch grondgebied zou zijn opgewekt door de regee ring van een land, dat in vrede met Frankrijk leeft. Hij zou hebben duidelijk gemaakt, dat Frankrijk Italiaansche aanspraken op Tunis cen onderwerp acht, dat te dwaas is om over te discussieeren. Corbin, de Fransche ambassadeur te Lon- uen, heeft op het Foreign Office met Cadogan (Halifax was afwezig) een onderhoud gehad over den toestand, geschapen door de demon- straties in de Italiaansche Kamer en de daar op gevolgde campagne in de pers. In Britsche kringen te Rome, aldus Reuter verder, is men geneigd te gelooven, dat Italie op het oogenblik veeleer de berusting van Frankrijk in een Spaansche regeling ten voor- deele van Franco wenscht en zijn eischen jegens Frankrijk later zullen kunnen worden verminderd. Vele Italianen sehijnen er echter van overtuigd te zijn, dat de fascistische re geering snel voordeel wenscht te trekken uit een blijkende zwakheid van Frankrijk, ver- oorzaakt door de ineenstorting van het Fran sche systeem van bondgenootschappen en de binnenlandsche zorgen. Italie zou volgens deze kringen het minderhedenbeginsel van Munchen op Tunis wenschen te zien toege- past. De demonstraties worden in Fransche krin gen beschouwd als een bewijs, dat Italie iedere verbetering van de betrekkingen met Frankrijk ongewenscht acht. FRANSCHE REGEERING DOET STAPPEN TE ROME. De Fransche bladen protesteeren eenstem- mig tegen het incident in de Italiaansche Kamer, waarbij, geroepen werd .Corsica, Tunis en Savoye", hetgeen geschiedde in tegenwoordigheid van den Franschen ambas sadeur. In verband met het bezoek, dat de Ita liaansche ambassadeur Donderdagmiddag aan minister 'Bonnet heeft gebracht, schrijft het .Journal"; .Bonnet kon slechts uiting geven aan de gevoelens van alle Franschen: in de eerste plaats de verwondering over een be- tooging, die zoo in strijd is met alle gebruiken, en de nog grootere verrassing toen men con- stateerde dat deze betooging van tevoren georganiseerd was. Na het vertrek van den ambassadeur stelde Bonnet de instructies op, die onmiddellijk aan Frangois-Poncet te Rome getelegrafeerd zijn, opdat deze bij de Italiaan sche regeering een scherp-omlijnde demarche zou kunnen doen tot formee'le regeling van het Incident. De ,,Epoque" levert critiek op de politiek van toenadering tot Duitschland. Het blad schrijftZou het niet logischer zijn te trach- ten in een groot defensief verbond alle landen te groepeeren, die zich willen verzetten tegen de Duitsche en Italiaansche hegemonie In den Parijschen gemeenteraad heeft de voorzitter, Le Provost de Launay, de volgen de verklaring afgelegd. ,,Ik heb" zoo zeide hij ,,met smart kennis genomen van de woorden, die in de Italiaansche Kamer zijn gesproken en van de betoogingen, die erop gevolgd zijn. Ik stel er prijs op te verklaren dat, als men aan de andere zijde van de Alpen op een bepaalde wijze spreekt over Tunis en Corsica, wij van oordeel zijn dat dit een ver- boden onderwerp is." Het Corsicaansche raadslid Pinelli verklaar de onder toejuichingen, dat Corsica door-en- door Fransch is. (Le Provost de Launay meende zijn verkla ring te mogen afleggen omdat de Kamers thans niet zetelen en de gemeenteraad het eenige ,,beraadslagende lichaam" is, dat thans bijeen is.) Uit Casablanca meldt Havas, >dat in de voornaamste steden van Marokko protestbe- toogingen door de aldaar gevestigde Vereeni- gingen van Corsikanen, zijn gehouden. Aan Daladier werden telegrammen gezonden, waarin de regeering de verzekering gegeven wordt van de ,,vastbeslotenheid der Corsika nen, zich tegen de Italiaansche aanspraken te verzetten", en plechtig verklaard wordt, ,,dat zij, trotsch op den titel van Franschman, nooit zullen gedoogen dat de Fransche nationaliteit hun door wien ook wordt betwist". EEN VREESELIJK BOMBARDEMENT VAN KWEILIN. De Japansche vliegtuigen hebben ruim drie- honderd bommen laten neerkomen op Kweilin in Noord Kwangsi, 700 kilometer van het dichtstbijzijnde front gelegen, in twee lucht- aanvallen. Behalve de geraamde 5000 slacht- offers, zijn zeshonderd huizen verwoest en lig- gen de hoofdstraten der stad in puin. De brandbommen hebben enorme branden veroorzaakt. In verband - met de mogelijk heid, dat de Japanners Kwangsi binnentrek- ken, hebben de generaals Lit Soeng yen, op- perbevelhebber der Chineesche troepen aan den Noordelijken oever van de Jangtse, en Pai Tsjoeng si, afgevaardigde van den Chi- neeschen generalen staf, een beroep gedaan op het volk, zich als een man te verheffen om hun grond te verdedigen. Op een groote militaire conferentie, welke ,,ergens in Zuid- China" is gehouden, zijn maatregelen bespro- ken om den Japanschen opmarsch te stuiten. ARABISCHE LOF VOOR DE BRITTEN IN PALESTINA. Vijfentwintig Arabische leiders, die 45 dor- pen en 70.000 Arabische dorpelingen vertegen- woordigen, hebben tegenover den correspon dent van Reuter verklaard, dat het gedrag van de Britsche troepen in Palestina voor- beeldig is. Op de vraag, wat zij dachten over de be- weringen van buitenlandsche propagandisten inzake het bedrijven van gruiwelen door Brit sche troepen, verklaarden zij, dat izij geen klachten hadden over de behandeling, welke militairen aan de Arabische dorpelingen zou den hebben aangedaan. iDe Arabische leiders hebben een bijeen- komst bijigewoond ten huize van Fakhri Bey Nasja iSjifbi, die fungeert als leider der Ara bische verdedigingspartij, welke zich verzet tegen de actie van den moefti. Ter bijeen- komst werd de indruk verkregen, dat deze lieden, aldus Reuter, samen wenschen te wer- ken met de Britsche regeering tot herstel van de orde in het Heilige Land. Mien heeft in lEngeland moeten vaststellen, dat de anti-Britsche propaganda in Palestina en het Nabije Oosten, die aanvankelijk werd ondernomen door Italie, maar door dit land na het vriendschapsver.gelijk met Engeland werd opgegeven, thans is overgenomen door Duitschland. Het Lagerhuislid Henderson (labour) zou de regeering heden in het Lagerhuis over deze nieuwe uitbarsting van anti-Britsche pro paganda in het Nabije Oosten interpelleeren. Hij verlangt namens zijn partij, dat de regee ring maatregelen zal nemen om er een eind aan te maken. BEDREIGING MET DEN DOOD. De nationalistische radio in Spanje heeft de buigerbevolking van een honderdtal steden en dorpen in het door de regeeringstroepen bezette deel des lands gewaarschuwd, dat binnenkort deze plaatsen uit de lucht zullen worden gebombardeerd. Medegedeeld werd, dat deze plaatsen worden beschouwd als cen tra van militaire activiteit en opslagplaatsen altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cr. Cachets, qenaamd.Mijnhardt jes'2 st. 10ct.Doos50cft (Ingez. Med.) en de nationalisten kunnen de verantwoorde- lijkheid voor hetgeen zal gebeuren, wanneer deze plaatsen niet worden ontruimd, niet op zich nemen. Data voor bombardementen worden niet genoemd. MACHINE,SGHRIJVEN. Voor machineschrijven, diploma C (hoogste snelheidsdiploma) van het Instituut Rients Bait te Den Haag, slaagde dezer dagen de heer A. A. van der Peijl, alhier. KRING ZEELAND NED. CHRISTELIJK GYMNASTIEK VERBOND. In de Zaterdag gehouden vergadering van den Krinig Zeeland van het Nederlandsch Chr. Gymnastiekverbond werden de laatste bespre- kingen gehouden voor de wedstrijden van dien kring, welke op Zaterdag 17 December a.s. te Temeuzen zullen worden gehouden in het ge- bouw .Emmanuel". Aan deze wedstrijden zul len deelnemen de bij den kring aangesloten vereenigingen OKK te Goes, CKWO te Vlis- singen, ONA te Biezelinge, die staande de vergadering tot het NOGV toetrad, en ESMM van Terneuzen, die tevens gastvrouwe zal zijn. Door den kring Zeeland is een fraaie wissel- beker uitgeloofd, welke na afloop door den voorzitter van den kring aan de reehthebben- de vereeniging zal worden uitgereikt. Reeda zijn .verschillende medailles beschikbaar ge steld door de deelnemende vereenigingen en door particulieren, o.a. ook een door den bur- gemeester van Terneuzen, Mr. P. Tellegen. Het geheel staat onder Jeiding van den voor zitter van den kring, tevens voorzitter van de ontvangende vereeniging, den heer P. K. Dees. Wij twrjfelen er niet aan, of deze dag zal er een worden tot opbouw van het werk van het NOGV in Zeeland. WINTERLEZING. Woensdag LI. trad in het gelbouw Emma nuel" op Ds. A. Dubois van Oud-Beijerland. met het onderwerp ,Hoe de duivel in Europa kwam". Hoefwel Z. Eerw. als sehrijiver voor velen geen vreemde was, toonden velen hunne belangstelling ook hem als spreker te beluis- teren. Na het zingen van Psalm 2 1 en het lezen van Hand. 16 9 en 24, verkreeg Z. Eerw. het woord. De weg naar den hemel, aldus begon spr., is een wonderlijke weg. Veel lieflijkheden, maar ook veel strijd der geesten. De strijd der geesten is voor Gods troon aangevangen, toen de engel Satan afvallig werd. Of de slang wer- kelijk gesproken heeft, mogen wij, die Gods Woord voor onfeilbaar houden, niet betwrjfe- len, ook de ongeloovige geleerdheid heeft dit feit aannemelijk verklaard, daar de slang de organen er voor bezit. Uit het voorgelezen hoofdstuk schetste spr. hoe het Evangelie, maar ook hoe de duivel in Europa kwam, en wel in den vorm van een dienstmeisje met een waarzeggenden geest als instrument van Sa tan op godsdienstige wijze door iPaulus en Silas na te roepen, dat zij dienstkneohten zijn des Allerhoogsten God. Paulus gebiedt den Geest van haar uit te gaan, doch hiermede haalt hij ook de haat van het volk op zich. Paulus werd in de gevangenis geworpen. Zoo gaat het ook in onze dagen, aldus spr., met godsdienst dat alien bevredigt, doch wanneer het niet naar wensch gaat, dan wordt ge- tracht met geweld de godsdienst uit te roeien, zooals het thans gaat in Rusland. Wijzende op het groote martelaarsboek, waarmede de ibij- bel wordt bedoelt, vervolgde spreker verder, dat de duivel niet altijd in Europa en in de wereld zal blijven, maar hetgeen daarin voor- spelt, is dat Jezus Christus als triumfator uit den strijd zal komen en alien die zijn ver- schijning hebben liefgehad, zullen worden op- genomen in Zijn konimkrijk, maar alle ver- vloekten, ook de duivelen en zijne engelen, zullen geworpen worden in den poel des vuurs, die daar brandt van vuur en sulfer. Laat ons wachtenden zijn en de kaarsen brandende. Met stille aandacht werd spreker ten einde toe gevolgd. AANV ARING. Het Nederlandsche sleepschip ,,,Metsu", komende van de Ruhr met bestemming Sluis- kil is voor de haven van Temeuzen in aan- varing gekomen met het Nederlandsche m.s. ,,De Hoop", dat op weg was van Temeuzen naar Hansweert. De ,,Metsu" werd mid- scheeps geraakt en bekwam aldaar lekkage. Ter plaatse werd een reddingzeil aangebracht, terwijl met een tweetal pompen het binnen- dringende water werd weggepompt. De ,,Metsu" heeft, getrokken door de eigen sleepboot ,,Rotte" de reis naar Sluiskil kun nen voortzetten. Het sleepschip was geladen met 1770 ton kolen. Naar verluidt werd het m.s. ,,De Hoop" aan den steven eenigszins ontzet, doch oogenschijnlijk heeft het schip verder geen sehade bekomen. BESOHOEI NG BESOHABIGD. Tijdens de vaart op het kanaal van Temeu zen heeft een onbekend schip schade aan de beschoei'ing van het kanaal te Sas van Gent toegebracht. De schade wordt geraamd op 5C0. Een vanwege den Rijkswaterstaat nader inge3teld onderzoek heeft uitgewezen dat de beschadiging van de beschoeimg ver- oorzaakt zou zijn door het Nederlandsche motorschip ,,Att S". Dit schip was op weg van Gent naar Caen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1