WIE PRIJS STELT OP GOED BROOD, KOOPT HET IN VAN STRIEN'S BAKKERU, NOORDSTRAAT 79 Elke Lepel helptj P edikb rurten Gemengde Berichten Laatste Berichten HOEK. AXEL. AKKER S v&istexkte Eenige der 20 geneeskr kruiden RECHTSZAKEN. WEERVERWACHTING. VERHOOGING VAN HET BOTER- CONTINGENT. Allereerst werden de genoodigden in school C in de gelegenheid gesteld, het werk der leerlingen te bezichtigen. Men zag hier allerlei, wat door de vlijtige meisjeshanden was vervaardigd, ordelijk en netjes uitgestald, zoowel op het gebied van de keuken als dat der handwerken, terwijl verder ook verschillende oude zilveren voor- werpen waren te bezichtigen. Aan alles kon men zien, dat de dames flink hun best hadden gedaan. Daarna begat men zich naar Hotel Rotter dam, waar de ondervraging der leerlingen en de uitreiking der diploma's plaats zou vinden. Toen het uur was aangebroken, waarop de eindles een aanvang zou nemen, bleek wel, dat er voor deze les zeer groote belangstelling was. De zaal was geheel bezet. Daar de heer Mr. P. Dieleman wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, functioneerde de heer A. Haak van Zaamslag als voorzitter. Hij opende deze eindles met een woord van welkom, waarbfj hij in het bijzonder een woord van Welkom richtte tot de afgevaar- digden van den Boerinnenibond, den Bond van Nederlandsche huisvrouwen, den Bond van Oud-leerlingen, e.a. Hij sprak er zijn spijt over uit, dat de burgemeester van Terneuzen, de heer en mevrouw Tellegen, wegens uit- stedigheld niet aanwezig konden zijn. EVenals de secretaris der commissie voor het Land- bouwhuishoudonderwijs in Zeeland, de heer Ir. J. D. Dorst, kon ook de Inspectrice, mej. G. R. Smit niet aanwezig zijn. Vervolgens gaf hij een overzicht van het vele en nuttige werk, dat in dezen 1-jarigen cursus was verricht, waarbij een woord van dank aan de leeraressen, mej. Dekker en mej. Van As, alsmede aan den leeraar den heer Van Harn, voor de goede en prettige wijze van lesgeven, zeer goed op zijn plaats was. Hij deelde mede, dat er van de 32 leerlingen die bij den aanvang van den cursus de lessen volgden, thans 26 aan de ondervraging konden deel- nemen, en, naar hij hoopte, aan wie ook na een goede beantwoording der te stellen vragen, een diploma met puntenlijst zou kunnen wor- den uitgereikt. Dat een 6-tal meisjes niet aan de ondervraging kon meedoen, vond zijn reden hierin, dat deze meisjes een der vakken, n.l. het tuinbouwvak, niet hadden gevolgd. Spre- ker hoopte dan ook, dat de meisjes in het vervolg alle vakken van het begin tot het eind zouden volgen. Hiema gaf de voorzitter het woord aan mej. Dekker, om tot de ondervraging betref- fende den kookcursus over te gaan. Deze ondervraging had een zeer vlot verloop, waaruit wel bleek, dat de leerlingen dit on- derwijs met emst gevolgd hadden. Vervolgens werd mej. Van As in de gelegen heid gesteld om de noodige vragen te stellen in verband met de naailessen. Ook deze ondervraging verliep even vlot als bij haar voorgangster. Tenslotte werden de leerlingen nog door den heer Van Ham voor het tuinbouwvak aan den tand gevoeld. Nadat de officieele ondervraging geeindigd was, ging de voorzitter over tot het uitreiken der diploma's. Hij feliciteerde alle leerlingen en hun ouders van harte met het behaalde diploma, en sprak de hoop uit dat alien er in hun verder leven een nuttig gebruik van zou den maken. Mej. Dekker feliciteerde hen eveneens en hoopte, dat de leerlingen het bij dezen cursus niet zouden laten, doch zich aan zouden slui- ten bij den Bond van Oud-leerlingen of bij den Boerinnenbond. Zij hoopte, dat men haar niet zou vergeten, want, zei ze, ik ben altijd bereid bij voorkomende moeilijkheden van advies te dienen. Namens de leerlingen werd door de dames M. J. Krijger en F. M. Lansen aan beide leeraressen en den leeraar een geschenk aan- geboden. Uit de woorden van dank, die daar- op volgden kon wel worden opgemerkt, dat de leerlingen een juiste keus hadden gedaan. Hierop volgde een gezellige theepauze. waarin de puntenlijsten over en weer druk besproken werden. Na deze theepauze hield de heer Van Dijk, hoofd der Landbouwschool te Schoondijke, een causerie met lichtbeelden over St. Nico- laas-gebruiken en -gebak. Verschillende hui- selijke St. Nicolaas-tafereelen, veelal werk van bekende Nederlandsche schilders ver- schenen op het witte doek, terwijl de heer Van Dijk zelf enkele plaatselijke St. Nicolaas- gebruiken op zeer aangename en vlotte wijze wist te vertellen. zoodat hij een dankbaar gehoor had. Na afloop van deze causerie dankte de voorzitter den heer Van Dijk voor zijn wel- willende medewerking, voor het welslagen van dezen middag. Hij was in het bijzonder het gemeentebestuur van Terneuzen dankbaar, dat gratis de localiteit ter beschikking had gesteld. Hij sprak zijn voldoening uit over de lofwaardige wijze waarop de onder- wijzeressen en den onderwijzer zich van hun taak hadden gekweten. Daar deze cursus- sen met rijksbijdrage worden gehouden, hoopte de voorzitter, dat men in verband met het aantal leerlingen, het volgend jaar weer in de gelegenheid zal worden gesteld om een cursus te kunnen houden. Na nogmaals zijn dank te hebben uitge- sproken voor de groote belangstelling, sloot de heer Haak deze officieele eindles. Hiema volgde onder de aanwezigen een gezellig samenzijn. De dames aan wie een diploma werd uit gereikt zijn: A. M. van der Bent, M. de Bruijne en C. A. Dekker te Terneuzen, J. Dekker te Zaamslag, C. Dieleman te Axel, G. L .Dieleman en W. G. Dieleman te Zaamslag, E. A. van Driel te Hoek, C. K. Doetjes, M. J. Geensen en C. A. Genefaas te Terneuzen, M. S. Geelhoedt te Zaamslag, J. A. A. van Hoeve te Sas van Gent, A. P. den Hamer te Hoek, M. J. de Krijger te Sluiskil, F. M. Lansen te Axel, A. C. Leunis, A. M. Moggr<5, M. J. P. van de Plassche, G. M. de Regt en J. Rottier te Ter neuzen, M. Soheele te Axel, E. C. Schieman te Terneuzen, H. C. van Tatenhove te Axel, F. M. de Visser te Zaamslag en M. S. Wester- weele te Terneuzen. BENOEMING OEMEENTEPOLITIE. De Gomimissaris der Koningin heeft de bur- gemeesters in Zeeland er oip attent gemaakt dat de Voorzitter ivan den Capitulantenraad meermalen toestemjming verleent in vacatu- res van agent van politie op andere wijze te voonzien dan door benoeming van een capitu- lant, indien geen der op de candidatenlijst voor politie-ambtenaar ingeschrevenen naar het oordeel van den Raad in aanmerking komt. Blijkens een schrijven van het Centraal Capitulantenlbureau aan den Inspecteur der Kon. marechaussee is in een dergelijlk geval voorgekomen, dat de betrokken burgemeester in de vacature een marechaussee benoemde die nog geen aanspraken aan het Capitulanten reglement 1935 op zoodanige -benoeming kon ontleenen, omdat hij den vastgestelden dienst- termijn van 6 jaar nog niet had vervuld. Aan- getzien de Minister van Defensie geen reden aanwezig acht om militaire amibtenaren, die uibzicht hebben om een wettelijike aanspraak te verikrijgen op een benoeming in den bur- gerlijken overheidsdienst, v66rtijdig van hun contractueele verplichting tot het volbrengen hunner dienstverbintenis te ontheffen in het geval, dat zij door eigen sollicitatie een bur- gerbetrekking kunnen bekomen, had de be- troklken marechaussee een huweiij'k aange- gaan om daardoor ongevraagd ontslag uit den militairen dienst te venkrijgen. Dit ontslag is dan ook verleend, echter zonder het praedicaat „eervol". Naar de meening van den Directeur van het Centraal Capitulantenbureau kan op dengene, die willens en wetens een handeling pleegt, om van door hem aanvaarde. verplich- tingen af te komen en die tengevolge wordt ontslagen zonder de vermelding „eervol" als politie-ambtenaar geen prijs worden gesteld. 'GENEESKUNDIG ONDEKZOEK. De Commissaris der Koningin heeft de burgemeesters attent gemaaikt op een schrij- ven van den Pensioenraad, waarin er op wordt gewezen, dat het in den laatsten tijd herhaal- delijlk voorkomt, dat voor het instellen van het door de Pensioenwet vereischte genees- kundig onderzoek ter verkrijging van invalidi- teitspensioen door den betrokken burgemees ter niet de juiste geneeskundigen worden aan- geiwezen. Zij dienen zich vddr het nemen van een beschikking beslist op de hoogte te stel len van de klachten en bezwaren, waarop het verzoek om keuring is gegronid. In gevallen, waarin b.v. oog- of oorgebreken of ernstige nerveuse storingen worden opgegeven, dient een der keurende geneesheeren een specialist voor die aandoeningen te zijn. Wordt een keu ring aangevraagd voor interne ziekte, dan moet b.v. niet een chirurg worden aangewe- zen, maar is het voldoende, dat het onderzoek door twee gewone keurende medici geschiedt. Wanneer een specialistisch onderzoek noodig is, moeten niet tiwee specialisten worden be- noemd, maar behalve de specialist, in elk ge val ook een geneeskundige voor de algemeene geneeskunde (gewoon keurend medicus). Wordt anders gehandeld dan aangegeven, dan worden noodelooize kosten bespaard en stag- natie in de behandeling van het geneeskundig onderzoek voorkomen. KONINKLIJK BEZOEK AAN VLLSSINGEN. Naar alle waarschijnlijkheid zal verwacht mogen worden, dat in den loop van Januari a.s. een koninklijk bezoek aan Vlissingen zal worden gebracht. Op 14 Januari zal n.l. de eerste van de beide op de Maatschappij De Schelde in aanbouw zijtnde mailbooten te water worden gelaten. Aan dit schip zal de naam Koningin Emma" worden gegeven en is er gegronde hoop, dat de Koningin dit schip zal doopen. Gevonden voorwerpen. Bij den gemeente-veldwachter alhier zijn als gevonden gedeponeerd: 2 rijwiel'belasting- merken en een meisjesrijwiel. Rechtlbbenden vervoegen zich aldaar. De intocht van St. Nicolaas. Het scheen wel, dat de goede Heilige" het juiste moment om tusschen de buien door alhier zijn intocht te houden, met „Pluvius" had geregeld. Na althans een middag van gestadige regenval, was het juist tegen 7 ure Woensdagavond wat opgeklaard en kon „Sint" met zijn knecht ,,Zwarte Piet" droog overstappen van de uit Zuidelijke richting arriveerende tram in de voor hem gereed- staande open luxe-auto, die tusschen de in- middels eveneens opgestelde plaatselijke muziekgezelschappen ,,Hosanna" en .Concor dia" startklaar stond voor zijn glorieuze ,rentree". Honderden belangstellenden, maar voornamelijk de Axelsche „hope des vader- lands" waren present en de muzikale intocht werd een ware zegetocht, door de verschil lende voornaamste straten met hun keurig uitgdinonsterde winkel-6talage's. Zooals gebruikelijk werd Sint verwelkomt door het altijd actieve V.V.V.-bestuur bij monde varuhaar praeses, den heer Van Maale, en Sint liet zich niet onbetuigd. Vele goede dingen belovend, had hij alvast voor de beide muziekgezelschappen, die hem het welkom hadden toegeblazen een enveloppe met inhoud bestemd, die aan de beide penningmeesters werd overhandigd. De volgende dagen zullen de frobelscholen bezocht worden. Het was een avond van gezellige drukte en vertief, in weerwil van de minder lokkendert atmosferischen toestand. „Het Centru(m". Als voorgerecht van het menu, dat deze week zal worden vertoond, is een film van het vroolijke genre gekozen De Onweerstaanbare. In deze film wordt de hoofdrol vertolkt door Anny Ondra en men had inderdaad geen betere bezetting van de rol der Onweerstaan bare kunnen kiszen, dan deze guiitige en vlotte artiste, die er de slag van heeft de bezoek- sters en bezoekers voor zich in te nemen, di rect bij haar verschijnen lijkt het of de film vol tintelenda blijheid is en zij toovert een glimlach op het gelaat van den grootsten diwarskijker. In deze film werkt zij als een eenvoudig verkoopstertje in een moidezaak, waarbij zij in aanraking komt met een wel- bespraakt jongmensch, die, evenals zij, in de modezaak zijn brood moet verdienen. In waar- heid is hij de zoon van den eigenaar van een groote kousenfabriek en zij eigenares van een schoenfabriek. Dat klopt dus als een bus, evenals het later tusschen hen beide voor elkaar -zal komen, dodh dan is tevens daarmee het verlhaal uit en dat is jammer, want men zal zich wonderbest amuseeren bij het volgen hiervan. Na de pauize komt de hoofdschotel van het programma en wel het grootsche filmwerk Ik beschuldig. De creatie welke Victor Francen in „J'ac- cuse" leivert niet te verwarren met „J'accuse" van Emile Zola is stellig e£n der grootste, welke den laatsten tijd op het witte doek is geschapen. Zij toont het mach- tige talent van den Franschen filmacteur in zijn vollen omivang. Daarbij gesecondeerd door de indrukwekkende regie van Albel Gance, die de organisatie van oorlogsinvaliden mobili- seerde om de oorlogsverschrikkingen op zijn feist te demonstreeren, is een geheel ontstaan, dat wel een z66 scherpe aaniklacht tegen het oorlogsmonster is, dat men zich moeilijk kan voorstellen hoe een regisseur het nog erger zou hebben kunnen manifesteeren. lEr wordt heel wat gevergd om de oorlogs- ellende die deze film te zien geeft, te verwer- ken en geen effect is gespaard om het den toeschouwers maar in te hameren wat voor gruwelen een nieuwe wereldoorlog zou- bren- gen. ,,Zou brengen", want de nieuwe catastrofe die omvermijdelijk scheen, wordt in ,,J'accuse" op het laatste moment tegengehouden, omdat de sc'himmen van de millioenen oorlogsdooden uit hun graven op de slagvelden als protest opgestaan, de soldaten en burgers te gemoet trekken am ze terug te houden van den drei- genden krijg. iHet scenario, eveneens van Abel Gance, brengt de laatste periode van den wereld oorlog en wel edn van de gruwelijlkste heca- tomben van het oorlogsfront: Douaumont en Verdun. Een Fransche compagnie in de loopgraven, krijgt opdracht een patrouille van twaalf man te leveren voor een verkenningstocht. De pa trouille trekt dien avond de heische stellingen in en den volgenden morgen is niemand terug- gekeerdJuist is de wapenstilstand afge- kondigd. Men gaat op zoek naar de patrouil le en vindt de lijken. Alleen Jean Diaz (Victor Francen) is er met een zware hoofdwonde levend afgekomen. Als hij herstelt, wil hij helpen om een nieuiwen oorlog onmogelijk te maken, als een belofte aan zijn gesneuvelde kameraden. Zocdra U een lepel Abdijsiroop hebt ingenomen voelt U al direct de ver- zachtende, slijmoplossende werking. Na elke lepel bemerkt U dat de slijm loskomt, datUwhoest minder scherp en minder veelvuldig wordt. Ge zult U prettiger voelen, minder afgemat. Binnen enkele dagen zal Abdijsiroop dien naren hoest verdreven hebben. Deze werking dankt AKKER's Ab dijsiroop aan haar samenstelling uit oude beproefde geneeskruiden, waaraan nu nog is foegevoegd de krachtig hoeststillende stof codeine. Terecht zegt men thans dan ook ,,'s-Werelds beste Hoestsiroop" is ^ERPVLl tegen hoest, griep.X^ggJ/bronehitis, asthma Flacon 90 ct„ f ".50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrtjffbB Jean kan de spanning, welke hem omringt, niet doorstaan. Hij wordt krankzinnig. De vrouw van een gesneuvelden vriend, Edith, verpleegt hem en zij is het die in zijn leven reeds een belangrijke rol heeft gespeeld. Een belofte aan zijn vriend maakte dat hij haar niet kon trouwen. Intusschen komt nieuw oorlogsgevaar steeds nader. Het onvermijdelijke schijnt te zullen gebeuren. Plotseling krijgt Jean zijn geestver- mogen terug en hoort dat een nieuwe oorlog op komst is. In groote opwinding snelt hij naar het oude slagveld van Verdun, naar de graven der duizenden soldaten. Hier roept hij de dooden op en het wonder voltrekt zich. De schimmen der gevallenen staan op en volgen hem. De beangsti'gde boe- ren maken zich meester van Diaz en brengen hem op den brandstapel, maar de geesten der gesneuvelden bevrijden hem. In eindelooze rijen marcheeren de gevallenen op naar de hOofdsteden, de moibilisaties mislukken, de regeeringen begrijpen de les en een wereld- parlement doet den oorlog voor eeuwig in den ban Overtreding Luchtbeschermingswet. C. M., oud 38 j., koopman te Kruiningen, heeft op 27 October 1938 te Kruiningen niet voldaan aan de door den Burgemeester van Kruiningen gegeven voorschriften bij gelegen heid van een ter plaatse gehouden luchtbe- schermingsoefening, door niet zorg te dragen dat het in zijn woning aanwezige licht op geenerlei wijze naar buiten straalde en vervol gens opzettelijk niet onmiddellijk gevolg heeft gegeven aan een bevel te voorkomen dat licht door zijn ramen naar buiten straalde. Eisch f 25 boete of 10 dagen hechtenis. KANTONGER.EOHT TE MIDDELBUBG. De Kantonrechter te Middelburg veroor- deelde J. F. v. S., gedomicilieerd te Terneu zen tot 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. wegens het als schipper niet onverwijld ge- hoorzamen aan een bevel, gegeven door een ambtenaar van den Waterstaat in het belang van de vaart. Arrondisements-Beclifbaiik te Middelburg. Ziting van 2 December 1938. Valsohheid in geschrifte. K. F., oud 30 j., bakker en P. S., oud 31 j., groentenkweeker te Serooskerke (W.), had den zich te verantwoorden wegens valsch- heid in geschrifte. Zij hebben n.l. op 28 Oct. 1.1. te Middelburg een acte doen opmaken en registreeren, waarbij de eerste verdachte ver- klaarde te hebben verkocht en geleverd aan den tweeden verdachte een huis- en een bakkerij-inventaris voor de som van f 450 en waarin werd overeengekomen, dat al de in de akte genoemde goederen door verdachte sub I aan den verdachte sub 2, werden ge- acht in bruikleen te zijn afgestaan. Uit een tegen den eersten verdachte uitgesproken faillissement is gebleken, dat deze akte die tot bewgs moest dienen van hetgeen daarin was vermeld, valschelijk werd opgemaakt met het oogmerk om het stuk als echt en onvervalscht te gabruiken, terwjjldgaruit nadeel kon ont staan. De eisch tegen F. werd 6 maanden en tegen S. 1 maand gevangenisstraf, onder aftrek van het voorarrest. Diefstal aan boord van het gezo-nken stoomschip .Nippon". A. A. F., oud 27 j., I. J. de K., oud 30 j., en I. d. V., oud 41 j., alien visschers, wonende te Breskens, hadden zich te verantwoorden over een door hen tesamen gepleegden dief stal van verschillende voorwerpen, zooals: electrische scheepslampen, een scheepskompas, sextant en een accu, die zij op 15 September j.l. van het onder de Nederlandsche kust ge- zonken Zweedsdhe stoomschip „Nippon", hadden weggehaald, terwijl J. J., oud 45 j., beurtschipper te Breskens, zich had te ver antwoorden wegens heliijg van die ontvreem- de scheepsbenoodigdheden. De eisch luidde tegen ieder 1 maand ge vangenisstraf. Overtreding van de Motor- en Bjjwielwet. Th. W., garagehouder, oud 48 j., wonende te Hontenisse, was in hooger beroep gekomen van een vonnis van den Kantonrechter te Terneuzen, waarbij hij wegens het als be- stuurder van een motorrijtuig, daarmede met zoodanige snelheid over een weg rijden dat de vrijheid en veiligheid van het verkeer wordt belemmerd en in gevaar gebracht, werd ver- oordeeld tot een geldboete van 30 of 30 dagen hechtenis. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. ZONDAG 4 DECEMBER 1938. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., de heer H. G. van Beusekom; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier, toed. H. Doop. SLUISKIL. 9.30 u„ Dr. L. J Cazemier, bed. H. Av.2 u., de heer H. G. van Beusekom, dankz. H. Av. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Korevaar. KLOOSTERZANDE2 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. A. Dronkers, van Kloosterzande, bed. H. Av. PHILIPPINE. 2.15 u., leesdienst. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W. van Houte. AXEL. 9.30 u., Ds. Post; 2 u., cand. De Rurjter. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u„ H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. MIJNOMGELUK. In de domaniale mijn te Kerkrade is de 19- jarige mijnwertker J. Jonkerman onder vallend gesteente bedolven en op slag gedood. JON1GEN OVERREDEN. Woensdagmiddag reed de zevenjarige P. Kleynjan op een damesfiets in de Burgemees ter Brandtlaan te Velp. Hij wilde voor een na- derenden, met paard bespannen, groentenwa- gen de Rozendaalsche laan opgaan. Dit bleek niet mogelijk te zijn. Het gevolg was, dat de jongen tegen het paard reed. Het dier schrok en gaf den jongen een trap. Het kind viel en kreeg het voorwiel van den wa- gen over het lichaam. Het slachtoffer was op slag dood. EEN OPLICHTER, DIE ZICH UITGEEFT VOOR MISSIONARIS. De burgemeester van Tegelen maakt be- kend, dat aldaar en in verschillende andere gemeenten van het land vermoedelijk oplicK- ting is gepleegd door een persoon, gekleed als r.k. priester in civiel, die voorgeeft missionai- ris te zijn in Britsch-Indie en geld noodig te hebben voor de reis daarheen. Hij vertoonde een geschrift onderteekend door mgr. Kandabhil en aartsbisschcp Erna- culam. Hij sprak Fransch, Italliaanscih, En- gelsch en Spaansch en wendde zich hoofdza- kelijk tot kloosters en geestelijken. Hij was in het bezit van een Fransch paspoort ten name van Daniel Chaulan, geboren 24 Dec. 1890 te Tunis (Afrika). Hij! vertrok op 24 Nov. j.l. van Venlo via Keulen naar Merano (Italie). Ver- moed wordt, dat hij betooort tot een oomplot, waarvan het centrum is gevestlgd te Mar seille. In verband hiermede verzoekt de burge meester van Tegelen namens den officier van justitie te Roermond aan alle hoofden van politie hem van de in hunne gemeente be kende gevallen van vermoedelijke oplichting zoo spoedig mogelijk in kennis te willen stel len, terwijl hij, tevens gaame zooveel moge lijk inlichtingen omtrent dezen persoon zal ontvangen. BOERENKOOL ETENDE KAMEEL. Een inwoner van Musselkanaal zoui, volgens de Telegraaf, dezer dagen een partijtje boe- renkool voor zijn vrouw uit den tuin halen. Hoe graot was zijn verbazing, toen hij tot de ontdekking -kwam, dat er geen enkel blad meer van deze groente in zijn tuin te vinden was. Hij ging op onderzoek uit, zag 'n vreemd voetspoor, dat achter in den tuin eindigde en hier zag hij tot zijn grooten schrik een kameel, die zijn tuin in een woestenij herscha- pen had. Het dier, dat er na het boerenfcool- maal welgedaan uitzag, was even aan de wiaakzaamiheid van het personeel van het cir- cur ,,Henny" ontsnapt en was na zijn ont- vli'fhting den tuin binnengewandeld. Na den slang van Helmond en de leeuwen van Sittard en Bladel, dus nu de kameel van Musselkanaal. ,De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur was te Vlissingen: weer: half bewolkt; wind: West, matig; temperatuur 9; minimum hedennacht 6; neerslag afgeloopen etmaal 2 mm. Verwachting tot den avond van 3 December: Voor de kuststrook matige wind uit Wes- telijke tot Zuid-Westelijke richting, later i krachtige wind, licht tot half bewolkt, later weer toenemende bewolking, afwisselend buiig, overdag weer toenemende kans op i regen, dezelfde temperatuur. Voor het binnenland: matige, in den nacht tot zware, afnemende Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind, licht tot half bewolkt, heldere i koude nacht, waarschijnlijk weer toenemende bewolking overdag, tot den morgen droog weer, overdag wellicht toenemende kans op regen. De stormwaarschuwingsdienst seinde hedenmorgen 9.45 uur aan alle posten: attentieseinen neerhalen. VERLENGING TIJDELIJK VESTIGING8- VERBOD. Bjj beschikking van den Minister van Eco- nomische Zaken dd. 24 November 1938 is de termijn van 6 maanden voor het verbod van vestiging van een kruideniersbedrijf en voor het automobiel- en garagebedrijf, ingegaan 7 Juni 1.1., met 6 maanden verlengd, zoodat in dat tijdvak opnieuw voor vestiging en ver- plaatsing van die bedrijven een vergunning van den Minister van Economische Zaken noodig is. DEN HAAG. Wij vememen dat de Bel- gisehe Regeering het globale boter-contingent voor deze maand heeft verhoogd van 100.000 Kg op 250.000 Kg. Het aandeel van Nederland bedraagt hierin 27% De desbetreffende hoeveelheid moet uiterlijk 31 December a.s. in Belgie zijn ingevoerd. INBRAAK IN EEN JUWELIERSZAAK. s - GRA VENH AGEIn den afgeloopen nacht is ingebroken in het gebouw van de N.V. Juweliershandel Simon", gevestigd Plein 9 hier ter stede. De waarde van een groot ELantal ontvreemde sieraden wordt op ongeveer 1000 gulden geschat. Zij hadden nog getracht een gepantserde muur te for- ceeren, doch zij slaagden hierin niet, zoodat zij met een aantal sierraden welke in de reparatieplaats lagen zich tevreden moesten stellen. AAN DE EMOTIE OVERLEDEN. SCHEVENINGEN. Gisteravond is ingebro ken in de woning van P. aan de Lange Sin- gelstraat alhier. Toen men de 58-jarige be- woonster, die elders op visite was van de in- braak op de hoogte stelde, schrok zij zoodanig dat zij door de doorstane emoti'e overleed. In de woning, waar de inbrekers hebben ge- opereerd was alles overhoop gehaald. Welk bedrag er ontvreemd is kon nog niet worden vastgesteld. SPOORWEGAMBTENAAR OP DIEFSTAL BETRAPT. GRONINGEN. Alhier is een ambtenaar der Nederl. spoorwegen betrapt op diefstal uit zendingen die in de goederenloods waren opgeslagen. Hij is door de politie in arrest gesteld. ONDANKS TEGENSPOED BEHOUDEN IN DE HAVEN. UMUIDBN. De istoomtrawler Amster dam" die Maandag met machineschade door den stoomtrawler .Hercules" op sleeptouw is genomen, kwam vannacbt te 1 uur voor de haven van IJmuiden. By het binnenkomen der haven brak de sleeptros, waardoor de .Amsterdam" terecht kwam op de steenblok- ken van de Noorderpier. De sleepboot ,,Sten- tor" is toen assistentie gaan verleenen aan het in nood verkeerend vaartuig, welks toe- stand te half 2 uur zeer gevaarlijk werd. Het kwam toen na een half uur vlot en kon be- houden in de haven gesleept worden. MAN DOOR AUTO AANGEREDEN AMSTERDAM. In den afgeloopen nacht vonden voorbijgangers op de Prinsengracht te Amsterdam het lijk van een ongeveer 50- jarigen man op den rijweg liggen, wiens hoofd geheel verbrijzeld was. Het was dui- delijk, dat de man reeds een half uur dood moest zijn. De politie stelde een onderzoek in, waarby bleek, dat er aanwijzingen waren, die wezen op overriding door een auto, aan- gezien vlak bij de plaats waar het lijk ge vonden was stukken glas van een bermlamp werden gevonden. Terwyl de politie nog aan het onderzoeken was. meldde zich een chauffeur van een garage bij een politiebureau aan, met de mededeeling, dat hij met zijn wagen op de Prinsengracht rijdende, plotseling een hevige klap had gehoord. Hij had door het portier- raampje van de auto gekeken, doch niets on- gewoons gezien. Aan de garage gekomen, had hij de kapotte bermlamp bemerkt. Een nauwgezet onderzoek bracht aan het licht, dat aan de kapotte lamp haren kleefden, zoo dat deze vermoedelijk met het hoofd van het slachtoffer in aanraking is gekomen en dit geheel verbrijzelde. De politie stelt nu een onderzoek in of de mededeelingen van den chauffeur op waarheid berusten. KINDJE IN WATERPUT VERDRONKEN. PRINOENHAGE. Gisteravond is het 2%- jarig zoontje van den landbouwer P. alhier in een waterput gevallen en verdronken. PUiOW VANMIDDAG TE 's-GRAVENHAGE. ERUSSiEL. De Zuid-Af rikaansche minister van defensie en handel, Pirow, zal vanmiddag met den trein van 14.44 uur uit Brussel ver- trekken en om 17.34 uur in 's-Gravenhage aankomen. O VERA I. NOG STAKING IN FRANKKMK. FARUS. Volgens een hedenochtend van betrouwbare zyde verstrekte opgave zijn er in het geheele land nog meer dan 600.000 stakers, waaronder een half millioen metaal- arbeiders. In Parijs en omgeving zijn 300.000 arbeiders ontslagen en in Noord-Frankrijk hebben nog een honderd duizend arbeiders hun baantje verloren. NA DE STAKING IN FRANKRUK. PARIJS. De Regeering heeft besloten dat zij die aan de staking hebben deelgenomen, uit hun functies by de openbare lichamen te ontslaan. Daardoor wordt ook getroffen Jou- haux, de secretaris-generaal van de C. G. T., die tevens lid is van den raad van beheer van de Banque de France en lid van den Raad van Bestuur van verschillende instellingen. Tegen amtotenaren van de posterijen en be- lastingen zyn ontslagen uitgevaardigd, be- nevens overplaatsingen en degradaties. Uit bijna alle industriegebieden komen be richten omtrent het gesloten houden der fa- brieken en ontslag van het personeel. Tevens wordt aangekondigd, dat binnenkort weer personeel voor den dienst zal worden aange- nomen. Dit maakt het mogelijk, ongewenschte elementen buiten de poorten der fabrieken te houden. OHWALKOWSKV NAAR BLRL1-IN. BERLIJN. De Tsjecho-Slowaaksche minis ter Chwalkowsky zal waarschijnlijk morgen te Berlijn aankomen voor belangrijke poli- tieke, economische en monetaire onderhan- delingen, welke voor beide landen van be- teekenis zijn. Ook het vraagstuk van de ver- binding door het Tsjecho-iSlowaaksche ge bied met het Karpatische Oekraine moet by de besprekingen een zekeren rol spelen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6