SCHUDT UW LEVER WAKKER Voorkomt verkoudheid en keelpijn. Dam-en Schaakrubriek Gemengde Berichten Burgerlijke Stand - SCHAKEN. BOEKBESPREKING SCHAKEN. DAMMEN.. RECHTSZAKEN. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. LOOP DER BEVOLKING. ZOO'N GLOEIENDE KACHEL IS BEST BIJ BHEUMATISCHE PIJNEN. Maar U kunt haar niet meenemen! Dus die warmte helpt slechts tjjdelijk. En dit te meer, omdat de rheumatieklijder, door de bij rheu- matische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie, buitengewoon gevoelig is voor vocht, tocht en kou. Vandaar, dat de pijnen buiten de deur overal en altijd op U staan te wachten. Ge moet de oorzaak van Uw pijnen dan ook omverwijld aanpakken en die is ge- iegen in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Wat ge noodig hebt is een bloed- zuiverende kuur met het wereldvermaarde middel Kruschen Salts, dat lever, nieren en ingewanden aanspoort tot regelmatige, krach- tige werking, waardoor afvalstoffen radicaal worden verwijderd. Verwacht niet, dat Kru schen Uw pijnen op slag wegtoovert. Maar geleidelijk verminderen zij, tot zij geheel verdreven zijn. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.40, /0.75 en 1.60 (extra groot pak). Adv. aanschouwen van de vastgestetlde wedstrijden voor Zondag a.s. ziet het er naar uit, dat ook thans geen verbluffende uitslagen te noteeren zullen zijn. NAC krijgt op bezoek LONGA, dat op de komende tegenpartij een achterstand van vijf punten heeft. Hierbij komt nog, dat NAC slechts 6to punt achterstand heeft op num- mer ton van de ranglijst, zoodat wel verwacht kan worden, dat zij deze plaats voorloopig nog bezet zal wenschen te houden, om haar kans bij de ontmoeting EindhovenNAC te kunnen benutten. PSV kan wel uitgeschaJkeld worden als can- didaat voor de eereplaats, doch haar krachten zrjm nog wel van dien aard, dat de ontmoeting PSVBleijerheide haar geen zorgen behoeft te ibaren. Roermond, dat nog geen enkele overiwinning wist te behalen, krggt als gast Juliana, daarmede een taaik die haar wel te zwaar zal vail en. iDe eenige wedstrgd waar het o.i. zal span- nen, lijkt ons die tusschen NOAD en MW, waarbij het krachtsverschil slechts gering is. Bvenwel NOAiD fungeert thans als zeer goede derde in de ranglijst, heeft dus nog alle hoop op een falen van de cluibs die boven haar staan en komt er nog bif, dat NOAjD tot op heden nog geen enikelen wedstrijd heeft verloren, zoodat de balans wel naar de thuisclub door- slaat. Willem II en BW, die hun krachten zullen meten, staan ibeide met 9 punten uit evenveel wedstrijden in de middenmoot en zullen daar- in deze competitie ook eindigen. Eenig belang heeft dus deze ontmoeting niet. Alhoewe'l Wil lem II thuis spee'lt, gedooven wij in een over- winning voor BW, want de Tilburgers zijn er den laatsten tijd uit. Tweede klasse A Het programma bevat slechts den wedstrijd die van belang is, doch dan oOk aller aandacht zal vragen, n.l. de ontmoeting RBCTSC. Veel zal van dezen uitslag afhangen, want in dien RBC er in slaagt haar emstigsten tegen- candidaat een nederdaag toe te brengen, zoo zal er veel moeten gebeuren, wil RBC dit sei- zoen geen kampioen van haar afdeeling wor den. Het is wel wonderlijik, dat RBC deze com- petltie zoo'n mooi resultaat bereikt, want jaar op jaar heeft zij steeds onderaan gesukkeld en was al blij, zoo zij op het allerlaatste oogen- bllik het degradatiegevaar kon ontloopen. ESn- fln, zoo het begeerde doel ditmaal door haar beredikt wordt, is het des te verdienstelijker en een spoorslag voor andere cluibs om nooit den moed te verliezen. De eerste maal, dat beide dlubs tegen elkaar kwamen, te Oosterhout dus, hebben zij de punten gedeeld. Vlissingen behoeft geen groote reis te maiken om haar tegenpartij te bereiken, want zij moet bij RCIS op bezoek en zal daarvan wel met de oiverwinning terugkeeren. iZeelandiaBreda lijikt ons geen zware taak voor de Middelfourgers, want Breda staat er thans reeds hopeloos voor met noig geen en kele gewonnen partij. Goes staat slechts ton plaats hooger dan Breda, dus behoort ook tot de zwakke ploe- gen van de 2e klasse, waardoor het haar las- Het Avro-tournooi. Het tournooi over het wereldkampioenschap (zoo mag men het wel noemen) heeft tot resultaat gehad, dat Keres en Pine gelijk uit- kwamen. Door nauwkeurige berekening van het resultaat volgens het stelsel Sonneborn Berger (waarbij verschil wordt gemaakt, of men een winstpunt heeft behaald tegen een sterkeren of zwakkeren speler) is daarop Keres als de winnaar aangewezen, die met Aljechin een match om het wereldkampioen schap mag spelen. Er zal nog wel wat water door de Schelde stroomen, voordat het zoover is. Merkwaardig is, dat de intemationale schaakorganisatie, de F.I.D.E., zich Flohr als candidaat had voorgesteld, wat nu wel geen zin meer zal hebben. Het schaakleven blijft vol belangrijke gebeurtenissen. Griinfeld-verdediging. Wit: Euwe. Zwart: Botwinnik. Avro-tournooi 1938. 1' )d2d4 Pg8f6 2. c2c4 g7gQ De bedoeling is dus, op de zwarte velden te spelen. 3. Plblc3 d7db En dit is spel op de witte velden. De reden voor deze afwgklng is in een tactische finesse gelegen. [Men speelde vroeger 4. cd5: Pd5:, 6. e4 en won zoo een belangrijk tempo voor de centrumontwikkeling. Maar er volgt 5. ...Pc3:, 6. bc3: c5 gevolgd door Rg7 en Wit moet zor gen, op o3 niet in het nadeel te raken. Het is dus een verscherpt spel op de zwarte velden. Wit kan daar gerust op ingaan, maar het ligt voor de hand, de twijfelachtige tempo- winst achterwege te laten en bijv. e3 te spelen. Dan staat Rg7 buitenspel. Op dit motief be- handelt men tegenwoordig deze opening, maar dan wat scherper, bijv. 4. Db3. 4. Fgl—f3 Rf8g7 5. Ddl—(b3 c7c6 Nu wordt het achteraf een soort Slavisch, met de niet geheel passende voortzetting Rg-7. Deze raadsheer bijt op graniet, indien Wit e3 speelt. Toch moet men de kansen van Zwart niet onderschatten, daar Wit misschien aterker zal willen spelen, en bovendien e7e5 tig zal valien om de snelle Zeeuiwen van ziich af te houden; een overwinning voor de Vlis- singers is dan ook wel het meest waarschijn- lijk. Derde klasse A. iGingen vorige week nog drie wedstrijden in deze kalasse door, thans nu het vrijwel een geheele week geregend heeft, lijikt ons het meest waarschijnlijk, dat alle wedstrijden zul len worden afgelast wegens het onbespeelbaar zijn van de diverse terreinen. Niettemin volgt een korte bespreking van de komende ontmoe- tingen. Sluiskil moet ontvangen de Terneuzensche Boys, waarbij de thuisclub wel als de sterkste kan worden aangemerkt en dus o.i. de beide punten zal weten binnen te halen. Bij Temeuizen komt op bezoek Biervliet, een van de zwakke zusjes, zoodat, indien het al- thans tot een treffen komt, de thuisclub twee punten aan haar verzameling zal kunnen toe- voegen. Bij de ontmoeting IJzendijkeHulst is het krachtsverschil wel niet zoo groot, doch wij houiden het desniettemin op een zege voor de thuisspelende club. Axel, dat door haar overiwinning op Bres- kens, slechts een punt op de leiders ten ach- ter is, moet naar Oostburg en zij' zal daar haar mode plaats in de ranglijst wel niet ver- spelen. Hoofdplaat wordt voor een hopelooze taak gesteld nu zij bij Breskens op ibezoek moet, zoodat na afloop van deze wedstrijden de rang lijst wel geen wijziging zal hebben ondergaan. ..Battling Brinio", C. Garland Koch. door Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C. Wlat zal er te 'Hontenisse gebeuren, nu Ria uit haar herfstslaap is ontwaakt en weer in het veld zal treden? Hontenisse staat nog steeds ongeslagen bovenaan in de ranglijst, maar ook Ria heeft nog geen enkele neder- laag geleden. Alleen het feit, dat zij zoo ten achter is met haar wedstrijden, doet haar nog niet op den voorgrond treden, maar zwak is deze dub allerminst, ja een ernstige candi daat voor de eereplaats te noemen. Gelukt het aan Hontenisse de Westdorpenaren te kloppen, dan is de kans om de eerepalm te behalen niet onaanzienlijk verhoogd. Axel 2 ontvangt het derde elftal van Ter- neuizen en geeft dit aan de thuisclub een goede gelegenheid haar punten te vermeerde- ren. SVOTerneuzensche Boys 2 zijn als gelijk- waardige ploegen te beschouwen en zouden wij dus een gelijk spel het meest waarschijnlijkst achten. 2e klasse B. Hontenisse 2'Ria 2 zal ook wel een dubbel- tje op z'n kant zijn voor beide clubs, doch zoo het niet tot een puntenverdeellng mocht komen, heeft de thuisclub een weinig betere kans op een kleine overwinning. Hontenisse 3 trekt naar Temeuizen op om alaar uit te komen tegen het vierde elftal van Terneuzen, dat niet zal falen om haar bezoekers met een nederlaag den terugweg te doen aanvaarden. Corn Boys- 2BKW 2 lijkt ons een zekere overwinning voor de ploeg, die te Sas op be zoek is. lEn daarmede zijn wij aan het eind van ons praatje. Benieuwd zijn wij hoeveel, of beter hoe weinig, wedstrijden bij den ZVB doorgang zullen hebben. Ivorol-gebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. Ingez. Med. Massakamp AxelTerneuzen II. 29 November ontmoetten de schaakclubs der twee bovengenoemde steden elkaar in Het Centrum te Axel. De strijd eindigde met een overwinning van 8y2iy2 voor de gasten, die aan de oneven borden met wit speelden. De volledige uitslag was: C. de PutterG. Verpoorten 1o P. van FraaijenhoveP. v. d. Heuvel 01 H. de RuijterJ. J. Kaan Dz. y2,y, J. WisseA. van der Staal 01 Jac. de PooterM. van der Have 01 L. P. MarijsL. Dobbeleir 0l P. M. MarijsJ. Bot 01 B. Dieleman^F. Leroux 0l W. DoeselaarL. Wendriks 0.1 I. MangoldG. Goethals 01 een mogelijkheid blijft. Het hoofddoel is, het spelen op de zwarte velden, gelijk wij zullen zien, en d'5 is slechts een eDisode. cen- 6. Rclf4 d5 X c4 7. Db3'Xc4 Rc8e6 8. Dc4d3 Pf6d5 9. Rf4d2 Pd5 cd5 geeft Zwart houvast in het trum. 9. Pd5—b4 10. Dd3bl c6c5 Aanval op het centrum. 1,1. d4Xc5 Pb8a6 12. e2e4 Pa6xc5 13. Rfl—b5f Re6d7 14. O—0 0—9 15. Rd2—e3 Rd7xb5 16. Pc3 X b5 Dd8d3 Een ingewikkelde combinatie, die fout is. Pcd3 is echter ook niet goed wegens a3 be- nevens Tdl. Zwart is op de witte velden niet zoo meester als hij denkt, en de zwarte vel den heeft hij ook niet. 17. Fb5c7 Op Rc5: volgde natuurlijk Db5:. Ruilt Wit de dames, dan volgt Pcd3: met sterk spel voor Zwart. 17Pc5Xe4 Na Tac8 verliest Zwart een stuk, nl. Rc5: Tc7: Rb4:. Dit was de misrekening. 18. Pc7Xa8 Tf8xa8 Zwart heeft zich met het kleinste verlies (kwaliteit tegen pion) er uit gered. 19. Tfldjl Dd3Xbl 20. TalXbl Dreigt met Td7 een overheerschende positie in te nemen en pion e7 of b7 te winnen. Daarom kan Wit a2 in laten staan. 20e7e6 21. Tdl—d7 b7b6 22. Tblcl Wit moet in den aanval blijven. Ook a3 was goed, maar de dreiging Tcc7 is zeer sterk, daar dan op f7 en a7 alles weer ver loren gaat, wat Zwart op a2 en b2 wint. 22Rg7f8 Een maneuver, dat er niet beter uitziet dan terstond Pd5. 23. Ff3e5 Nog sterker dan Tcc7. 23. Pb4—d5 24. Re5Xf7 Rf8—e7 25. Pf7—e5 Re7—f6 26. Pe5d3 Pd'5Xe3 27. f®X e3 Rf6g5 Nu het St. Nicolaasfeest nadert en het de goede aloude gewoonte is om huisgenooten of vrienden daarbij met een geschenk te verras- sen, lijkt het ons een uitstekende gelegenheid om de aandacht te vestigen op den kort ge leden bij de Uitgevers Maatschappij A. W. Bruna Zoon te Utrecht verschenen Holland- Belgie roman Battling Brinio", waarover de heer Johan Koning in zijn letterkundige kro- niek in de Haagsche Courant o.m. schrijft: ,,De hoofdpersoon van dezen roman, Frank Veerman Battling Brinio is een sports man die in vele landen van de wereld komt en die, waar hij zich ook bevindt, zijn oogen wijd openzet. Hij heeft een gezonden kijk op de dingen, hij heeft, ondanks zijn modern en heroisch beroep, zijn Hollandsch beschou- wend innerlijk en zijn gehechtheid aan „het- geen onze onmiddellijke voorvaderen hebben aanschouwd en geeerd" behouden. Hij wordt den lezer sympathiek en dit is een voomaam ding, want deze Frank heeft heel wat te ver- tellen en deze roman werd geschreven met dien opzet, dat de geest waarvan hij is vervuld, in den lezer zal .overgaan. Daarvoor zorgt deze Frank; hij laat geen gelegenheid voor- bijgaan om het streven naar wederzijdsch beter begrijpen en waardeeren van Noord en Zuid naar voren te schuiven en aan te moe- digen. Het Hollandsch-Belgische vriendenpaar in dit boek is, tegelijk echt en symbolischFrank Veerman, de Zeeuwsche visscherszoon, Mau rice Blankaert, de goedlachsche Vlaming, die het leven neemt, zooals het komt. In hun altijd boeiende, meermalen romantische, dan weer realistische levensgeschiedenis ligt de bron der toenadering, tusschen de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden, maar met het voile behoud van beider tradities. Het is een omvangrijke roman geworden, van bijna vier honderd bladzijden, maar en Frank to Mau rice beleven veel en hebben heel wat op het hart, waarvan zij den lezer deelgenoot willen maken en waarvoor de lezer van dit frissche meesleepende ongewone boek zich ook zeker gaarne vinden laat. Ja, ..Battling Brinio" is een ongewoon boek; het is een zeer aparte verschijning in de romanliteratuur van Noord en Zuid. Wanneer wij den maatstaf zouden aanleggen, van ,,de literatuur boven alles om haar zelfs wille" dan zouden wij het boek van Garland Koch onrecht doen. Een werk met een sterk uitgesproken HollandBelgie- karakter, als dit, waarvan de schrijver iets, neen, vtol te zeggen heeft en dit dan ook doet en gded doet, kan men niet beoor- deelen, zooals men de bijna tallooze roman; beoordeelt, die jaarlijks de boekenmarkt over- stroomen. Dit boek laat zich niet door dezen stroom meevoeren; het heeft er te veel karak- ter voor. Het vraagt niet, maar het eischt de aandacht op van het lezend publiek, iets wat tienslotte maar weinig boeken doen. Dit is een boek met vastberaden trekken, dat in breeden kring verdient gelezen te wor den, boven en beneden den Moerdijk, het is een boek dat als een handreiking is, van ginds en van hier, een handreiking die een stap nader voert tot een schooneren en beteren tijd. De kijk op menschen en dingen in het Bel- genland en in Nederland is objectief, hetgeen men in de eerste plaats waardeeren moet, maar hij is ook ,,verklarend" in dien zin, dat men gevolg van het scherpe onderschei- dingsvermogen van den auteur de feiten gaat zien in het verband van volksaard en -karakter. Ontroerend is het eerste gedeelte van het boek, waarin de schrijver herinneringen uit de jeugd van zijn hoofdpersoon doet herleven, herinneringen aan jonge vrienden van het college, die in den wereldoorlog werden op- geroepen om te strijden, in de linie-regimen- ten van de Belgische armee. Hij vindt daar rpime gelegenheid hulde te brengen aan het Belgische leger gedurende de zwarte jaren van den grooten oorlog. Geleidelijk breidt hij zijn terrein der Nederlandsch-Belgische be- trekkingen uit, vaak niet zonder romantiek, zooals hij het min of meer symbolische huwe- lijk van de Haagsche freule van Montfoort met een Belgischen frontkapitein, om dan weer met nuchter verstand de dingen te be- kijken, die beide volken noodig hebben om elkaar beter te leeren verstaan. Maar ook dan, hoe fragmentarisch het ook meermalen zijn mag, blijft de schrijver een boeiend ver- teller wiens beschrijving van Zeeland en de Zeeuwen, onder wie hij volkomen thuis is -, zich even aangenaam lezen laat als zijn 28. Tel—c7 Zwart wint nu een pion terug, maar Wit heeft zijn torens op de zevende lijn kunnen verdubbelen, een voordeel, dat Nimzowitsch op de waarde van een pion schatte (d.w.z. men mag een pion offeren om de torens op de zevende lijn te kunnen verdubbelen). 28Rg5Xe3t 29. Kgl(fl Pe4f6 30. Tc7Xa7 Ta8—c8 Zijn eenigen toren mag Zwart niet ruilen.. 31. Td7g7t KgS—h8 Niet Kf8 wegens Tgf7f en Tf6:. 32. Tg7c7 Tc8d8 33. Pd3e5 Td8—e8 Er dreigde vernietigend Pf7t. 34. Td7—e7 Zwart geeft op, want als hij nu niet ruilt (Tc8) volgt Tf7 en als het paard wegge- speeld wordt, dan Th7:f, Tag7f, Pd7t en Th8f met mat. En als Zwart ruilt, wat nog het beste is, wint Wit zonder eenige moeite. Op deze partij doelde Aljechin waarschijn- lijk in zijn interview met ,,De Telegraaf" (30 Nov.) waar wordt gezegd, dat het gemakke- ljjker is, de slechtst gespeelde dan de beste partij uit het tournooi aan te geven. ,,Maar laten we geen namen noemen, of wilde u een prijs voor de slechtste uitloven? Ik helb nog 100 papieren roebels liggen. Geef ze aanvoor zijn verloren partij tegen Dr. Euwe!" Maar Botwinnik heeft tegen Capablanca de mooiste of althans een der mooiste partijen van het tournooi gespeeld! 560. Een vluggertje, dat na afloop vrij gemak- kelijk te reconstrueren viel, dank zij de een- voudige en logische spelopbouw. We raden meer dan oppervlakkig naspdlen ten zeerste aan. Wit: Zwart: 1. 3228 2. 3832 Niet 3732 wegens 2329; 1722 enz. Gebruikelijker dan 3832 is 33—29, waarna de bekende Chef-Noend-afruiilvariant ontstaat. 2- 12—18 3. 4338 1721 Dreigt 21—27 met schijftwinst. 18—23 indrukken van het Haagsche leven, dat zich na den oorlog in zoorvele opzichten gewijzigd heeft. De auteur beheerscht bovendien voor- beeldig de taal; hij geeft het Vlaamsch smeu'ig gezapig, maar ook met den schoonen mannelijken klank, dien het eigen is; hg schrijft Nederlandsch onberispelijk en hg deinst er niet voor terug, waar dat te pas komt, een geheel hoofdstuk in Axelsoh dialect te gerven, de heer Garland Koch is trou- wens van huis uit een zoon van het Zeeuwsch- Vlaamsche land Deze HollandBelgie-roman is een lof- waardig werk; men moet het in den schrijver waardeeren, dat hij wat hij te zeggen heeft over de Nederlandsch-Belgische betrekkingen heeft gemeend te moeten gieten in den vorm van een ,,ongewonen™, zeer leesbaren en on- derhoudenden roman, die verdient in breeden kring in Noord en Zuid gelezen te worden, zooals HollandRelgie'" altijd in breeden kring hier en ginds de aandacht heeft. Het is altijd de moeite waard te luisteren naar het geen de heer Garland Koch te zeggen heeft. Want hg heeft niet ,,zoo maar", als menige romancier, maar w e r k e 1 ij k iets te zeg gen en dat iets heeft hij eerlijk en waar- achtig doorvoeld en doordacht." Met vermelding van deze waardeerende be spreking kunnen wij volstaan, al zullen de hoofdstukken waarin Frank Veerman van zijn jeugd, doorgebracht in Terneuzen, vertelt, bij velen aiangename herinneringen doen op- komen. .Battling Brinio" zal wel een welkom St. Nicolaasgeschenk blijken te zijn. BARANOWSKY THANS VRIJGESPROKEN. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uit- spraak gedaan in de strafzaak tegen Ladis- law Baranowsky, vriend en partijgenoot van den tog den bomaanslag te Rotterdam om het leven gekomen Oekrainer Eugen Konovalec. De politierechter te Rotterdam had Bara nowsky wegens het gebruik maken van een valschen reispas tot twee maanden gevan- genisstraf veroordeeld. Bij de behandeling in hooger beroep kwam vast te staan, dat Baranowsky Nederland was binnengekomen op een Tsjecho-Slowaak- schen pas ten name van zekeren Bora. Na een uitgebreid politie-onderzoek is niet geble- ken, dat deze pas vervalscht was, maar dat eerder de mogelijkheid bestond, dat Bara nowsky op een echten pas van een ander had gereisd. De advocaat-generaal had vrijgespraak ge- vraagt, nu de valschheid van den pas niet is gebleken, zoodat geen overtreding van art. 231 Wetboek van strafrecht kon worden aange- toond. Conform dit requisitoir heeft het Hof thans het vonnis van den politierechter vernietigd en Baranowsky vrijgesproken. DRAMA IN BELGIe. In de Gerardreestraat te Luiik heeft de 54- jarige E. Midhiel zijn 50jarige echtgenoote in de slaaipkiaimer doodgeschoten, waarna de moordenaar zich eveneens met een revolver van het leven beroofde. Een negenjarige knaap was getuige van dit treurige drama. DE LANGSTE TELEFOONVERBINDING TER WERELD. Men is bezig met den aanleg van een rechtistreeksche telci'oon- en telegraafverbin- ding tussidhen Moskou en Chabarowsk in Si- berie, welke de langste directe verbinding ter wereld zoiu worden, met een lengte van meer dan 5400 imp. De directe lijn van Vancouver dwaris door Canada, welke thans doorgaat voor de langste ter wereld, is slechts" 4150 mijl Hang. EEN BLOEDIGE SCeNE IN EEN ONBLOBDIG TOONEELSPEL. De sohouwburg te Leiden was Zondagavond tot de laatste plaats bezet om den Leidenaars de gelegenheid te gerven de oplossing van de vraag aan de weet te komen, wie dan wel den graaf vermoord zou hebben in het tooneel- stuk ,,Ik heb den graaf vermoord", op te voe- ren door 'het Residentietooneel. Nadat de dood van den graaf geconstateerd was en het doek voor de tweede maal was opgegaan foegon Adolph Engers als imspecteur Davidson met bravour zijn jongeren collega op de hoogte te brengen van de stoute stukjes, 4. 81—27 7—12 5. 37—31 21—26 6. 49—43 26X37 7. 42X31 20—24 8. 34—30 14—20 9. 30—25 11—17 Vermoedelijk was 1014 sterker. 10. 25X14 9X20 11. 2722 18X27 12. 31X11 16X7 13. 36—31 12—18 iH CO rH 8—12 De ,,Ooup Royal", waar zwart met deze zet op speelt, zou niet goed zijn, daar er een wit stu'k op 44 staat. Zie fogv. Wit 4137, zwart 2429 (wit 3824); zw. 19X80 (wit 28X17); ziw- 711 (35X24); zw. 11X33 (39 X 28) en 20X29, waarna wit door 4338 en daarna 28123 schijf 29 zou winnen. Men bestudere deze slagmogelijkheid met zorg, daar ze talloos vele malen in de partij voorkomt. 15. 47—42 7—11 16. 41—37 1—7 17. 46—41 4—9 18. 39—34 10—14 19. 44—39 5—10 20. 5044 1116 21. 41—36 711 22. 34—29 23X34 23. 40X29 20—25 24. 29X20 15X24 25. 4440 1823 26. 3934 12,18 Zwarts laatste zetten kunnen ons maar matig bekoren. Bovendien zal het witte spel over meerdere dreigingen blijken te beschik- ken. 27. 3631 'Op het eerste gezicht een vreemde zet. Wit 3731 kan echter niet wegens zwart 2430! enz. Met 3631 houdt wit de beschdkking over diverse dreigingen. 27- 11—17?? Nu is de partg ineens uit. Zw. 28 was nodig geweest. Op wit 31—26 komt dan 1015 en wit moet zich verklaren. Men ga eens na, waarom zw. 2430 Per nadelig zou zijn. Wit kan nu op twee manieren een damzet uitvoeren. Hij kiest de radicaalste weg, een combinatie, welke, zonder bepaald ,,fraai ver- borgen" te zijn, voor minder stertce spelers toch altijd van verrassende samenstelling is. 28. 27—21 16 X 36 29. 8430 25 X 34 ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN Iederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Vw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom (an gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het ifederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw jchaam is vergittigd en U bent humeurig, voelt U el- Ifendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U poet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een Iter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel It zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertrotfen (m de gal te doen stroomen. Eischt Carter's i.ever- pi 11 e t j e s bij apothekers en drogisten. f. 0.75. (Ingez. Med. die hij in zijn veeljarige praktijik had uitge- voerd. Maar - - en dit komt in hot manus cript van het stuik niet voor inspeoteur Da vidson bracht daarbij geregeld zijn zakdoek aan den neus. Kort daarop zag men het bloed uit den neus van Adolph Engers gulpen en Met men het doek zafcken. De eerste huflp ddenst werd erbij geroepen en na een pauize van pl.m. 20 minuten werd het spel hervat. Doch andermaal kireeg de heer Engers een neusbloeding, wat bovendien ten gevolge had, dat een heer en dame in de zaal flauw vielenDe dame was vrg spoedig weer biji, de heer wend naar de bestuursloge gebracht en bleef vrij geruimen tijd buiten kennis. Daarop werd van een voortzetting van de opvoering afgezien, zoodat de Leidenaars thans nog niet weten wie den graaf vermoord heeft. De voorsteMing zal thans op een anderen datium worden gegeven. DRAMA IN DE FRANSOHE ALPEN. Een vreesehjk drama heeft zich afgespeeld in de zui'd-Fransche Alpen. Daar zijn verschil- lenide miilitaire wachtposten, waarvan de voor- naamste onder bevel staan van den 27jarigen luitenant Sabattier. Deze luitenant had met een afdeeling ski- loopers een verkenningstocht ondemomen op een 1800 meter hoogen berg. Een korporaal waagde zich echter tot aan den uitersten rand van den bergtop. Hij verloor het evenwicht en viel in den afgrond. Luitenant Sabattier en een vriend begaven zich op een slee langs de scherpe en gladde benghelling naar beneden am den korporaal te redden. Hij was echter reeds dood. Het lichaam werd op de slede ge- bonden en toen ving de gevaarlijke terugtocht aan. Toen de twee mannen reeds een groote hoogte hadden bereikt, verloren zij op him beurt het evenwicht en roliden langs de berg- helling in de diepte. Een militaire reddings- ploeg heeft de drie dooden geborgen. BRITSCHE VLIEGBOOT VERONGELUKT. Een vliegboot van de British Imperial Air ways, de ,,Calpumia", is tussdhen Alexandirie en Bagdad verongelukt. De ramp geschiedde tijdens een zandstorm, terwijl het toestel bezig was te dalen op het Ramadi-meer, op 80 km. tern westen van Bagdad. De machine werd totaal vemield. Van de uit zes koppen bestaande bemanning (passagiers vervoerde dit postvliegtuig niet), werd de marconist gedood; twee personen werden gewond. Men vreest echter, dat drie mannen onder het wrak in de modder liggen. De mail ligt in het meer. Het ongeluk wordt toegeschreven aan het slechte zicht. GRAAUW. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Nov. Rene Alphons van Esbroek, oud 24 j., jm. en Maria Verstraten, oud 20 j., jd. Overlijden. 8 Nov. Petrus van Laar, oud 69 j., z. van Johannes en van Anna Catharina Sikkelerus. 17 Nov. Maria Loeisa de Calu- we, oud 71 j., echtg. van Jan Francies Seij. SAS VAN GENT. Van 20 tot en met 26 Nov. zijn uit deze gemeente vertrokken: O. F. van Troost en gezin, fabrieksarbeider, naar Westdorpe. J. C .E, De Huyvetter en gezin, bierhande- laar, naar Maldeghem (Belgie). 30. 31. 32. 33. 40X20 33—29 37311 82X6 dam. 14X25 23X34 36X27 Zwart gaf op. Openingsslagzet. Een leerzame openingssbudie, waarvan we momenteel tot onze spijt bron noch auteur kunnen meedelen. Uit de aanvangsstand spe len we als voi'gt: 1. 33—28 1823 2. 3933 1218 3. 4439 712 4. 4944 l7 5. 31—27 1721 6. 3731 2126 7. 41—37 11—17 8. 4741 1721 9. 2722 18X27 10. 31X22 7—11 Zie diagram. ZWART 1 3 4 16 26 36 46 WIT 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 47 22—18! 28X17 33—28 38X7 37—31 39—33 35X2 48 49 50 13X22 11X22 22X33 2X11 26X28 28X30

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3