PUROL IViet de 3 Dampo producten bestrijdt U all© verkoudheden Mooie, Gezonde Huid Buitenland Sport OOM EN TANTE VAN DEN MOORDENAAR VAN VON RATH VEROORDEELD. TERNEUZEN, 2 DECEMBER 1938. VOETBAL DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. ring over het vluchtelingenvraagstuk te be- raadslagen. Het zou verklaarbaar zijn, als spr. niet tot inwilligin.g van het verzoek mede- werkte. Er schijnen zich intusschen de laat- ste dagen incidenten aan de grens te hebben voorgedaan, die spr. aanleiding geven, aan de Kamer voor te stellen het verizoek in te willigen. Doch voorloopig is daarna van spr. niet weer een voorstel van dien aard te ver- wachten. Het voorstel van den voorzitter werd zon- der hoofdelijke stemming aangenomen en de interpellatie op de agenda ingelascht na de onderwij s-begrooting. DE TOELATING EN AFWIJZING VAN VLUCHTELINGEN. Het Tweede Kamerlid mevr. MackayKatz heeft aan den Minister van Justitie de vol- gende vragen gesteld: Heeft de Minister kennis genomen van het dezer dagen uitgebracht rapport eener com- missie, op initiatief van het comity van waak- zaamheid van Nederlandsche intellectueelen in het leven geroepen, teneinde een onderzoek in te stellen naar de praktijk der toelating en afwijzing van Duitsch-Joodsche vluchtelingen door de Nederlandsche autoriteiten Is het juist: Ten eerste, dat in de instructies der grens- autoriteiten is voongeschreven, dat alien, die niet het officieele bewijs van hun recht tot blijvende vestiging in een ander land kunnen overleggen, zonder verwijl moeten worden teruggezonden, zelfs indien met groote waar- schijnlijkheid moet worden verwacht, dat zij als gevolg daarvan in levensgevaar zul- len komen te verkeeren? Ten tweede, dat zooals de commissie vermeldt practisch van toelating van vluchtelingen temauwernood kan worden ge- sproken Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door ZWANENBERG 18 (Ingez. Med.) SEEL en wit Beide in doozen van 30-60, Tube 45 ct. Bi| Apoth. en Drog. mijnhardt ■■■hh (Ingez. Med.) NAAR EEN NIEUWE GEMEENSCHAP. Een katholieke actie ingeluid. Uitgaande van het R.K. Werkliedenver- bond is Woensdag een plechtige bijeen- komst gehouden ter inleiding van een driejarige actie ter versterking van de ge- meenschapsgedachte onder de katholieken in Nederland en mede ter verhooging van het ledental van dit verbond in overeenstemming met de richtlijnen, die paus Pius XI in zijn encycliek ,,Quadragesimo Anno" heeft uit- eengezet. Aanwezig waren mgr. dr. J. de Jong, aarts- bisschop van Utrecht, mgr. J. P. Huijbers, bis- schop van Haarlem, prof. mr. C. P. M. Romme, minister van Sociale Zaken, benevens tal van andere geestelijke en burgerlijke autoriteiten, vereenigingsleiders e.a. De bijeenkomst en de daarmede ingeleide actie staan onder het motto: „naar de nieuwe gemeenschap". De heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, zette het doel in zijn openingsrede nader uiteen. Er is, zoo zeide hij, in ons land een verblijdende hang naar een vemieuwd geestelijk leven. Wij, katho lieken, die het onverdiende voorrecht hebben volgelingen van Christus te zijn, wij ver- heugen ons van harte over die. vernieuwing. Dit gebeuren moet bjj ons het bewustzijn ver- sterken, dat wij vodr moeten gaan in den gang naar de nieuwe, betere, solidaire Gemeen schap. Niet alleen met woorden, maar ook met daden. In de nieuwe gemeenschap, zeide hij, is plaats noch voor klasse-, noch voor rassen- strjjd; in de nieuwe gemeenschap is geen plaats voor staking en uitsluiting; in de nieuwe gemeenschap zal noch het persoonlijke belang, noch de winst-begeerte overheerschen; sociale rechtvaardigheid en sociale liefde zul- len de pijlers zijn, waarop de toekomstige maatschappij zal rusten. De andere sprekers, te weten mr. dr. D. Beaufort, lid van de Tweede Kamer, prof. dr. J. B. Kors, hoogleeraar aan de R. K. Univer- siteit, en de heer J. Asberg, werkten deze ge- dachte nader uit. Charlotte Kohler zegde ter afwisseling psalmen; zang en reldans luisterden verder de bijeenkomst die met het „Wilhelmus" werd gesloten, op. WIJZIGING BEGROOTING LANDBOUW- CRISISFONDS VOOR 1937. Verschenen is een wetsontwerp tot wijzi- ging van de begrooting van inkomsten en uit- gaven van het landbouw-crisisfonds voor 1937. Aan de memorie van toelichting wordt o.m. ontleend: Evenals in de begrootingen van vorige jaren dienen ook in de begrooting van het landbouw-crisisfonds van 1937 belangrijke wijzigingen te worden aangebracht om de oorspronkelijk uitgetrokkken 'bedragen in overeenstemming te brengen met hetgeen, onder invloed van de steeds schommelende prijsbewegingen en wisselvallige oogst-resul- taten, gebleken is voor de uitvoering der landbouwcrisismaatregelen noodig te zijn. De sedert medio 1936 ingetreden prijsstij- ging op de wereldmarkten, voor Nederland nog geaccentueerd door de gevolgen van het loslaten van de gouden standaard, heeft een zeer grooten invloed op de financien van het landbouw-crisisfonds uitgeoefend en heeft tot een algemeen vrij belangrijke vermindering der steunuitkeeringen kunnen leiden. Slechts in enkele gevallen waar de pro- ductie veel grooter bleek dan aanvanke- lrjk was geraamd, is het noodzakelijk de uitgetrokken steunbedragen te verhoogen. In verreweg de meeste gevallen kan het oor spronkelijk uitgetrokken bedrag aanzienlijk verminderd worden. Als gevolg hiervan konden eenige crisis- heffingen geheel komen te vervallen, terwijl andere heffingen belangrijk verlaagd kon den worden. De gewone dienst voor het jaar 1937 zal uiteindelijk sluiten met een voordeelig slot van circa 21.000.000. Hierbij dient echter in aanmerking te worden genomen, dat in de jaren 1938 en 1939 nog meerdere steunuitkee ringen moeten worden gedaan, welke op vorige dienstjaren betrekking hebben en waarvan de comptabele afwikkeling ten laste van - den dienst 1937 niet meer mogelijk zal zijn. Hierdoor zal naar schatting circa 5.000.000 benoodigd zijn. Voorts dient er rekening mee te worden gehouden, dat uit dit saldo nog steunuitkee ringen voor de melkveehouders in 1938 en 1939 moeten worden gefinancierd, waarvoor eveneens circa 5.000.000 vereischt is, terwijl het obligo, dat de regeering in verband met de voorraadovereenkomst met den graanhandel op zich genomen heeft, op 31 December 1937 op circa 4.500.000 gewaardeerd moet worden. DE WEERVERWACHTINGEN VAN HET KONINKLIJK NEDERLANDSOH METEOROLOGISCH INSTITUUT. Met ingang van 1 December zullen, schrijft de Midd. Crt., eenige veranderingen gebracht worden in de overzichten van het weer en in de verwachtingen, die dagelijks op verschil- lende wijze vanwege het K.N.I.M. worden bekend gemaakt. De berichten, die op elken werkdag te 10,50 uur, 12,55 en 17,55 uur met den eigen zender van het K.N.I.M. radio-telefonisch worden uitgeseind en die men aangeplakt vindt op verschillende plaatsen in ons land op de daarvoor bestemde pufolicatie-borden en ook aan de telegraafkantoren, blijven on- veranderd. In plaats echter van het traditioneele uur van ingang der geldigheid der verwachting van 19 uur zal de te 10,50 en 12,55 geseinde verwachting geacht worden in te gaan te om- streeks 16 uur, d.w.z. op het uur van het ver- schijnen der avondbladen. De geldigheidsduur blijft 24 uur. De avondverwachting, die men des mor- gens in de bladen vindt, gaat echter eerst den volgenden morgen vroeg in en heeft een geldigheidsduur tot den volgenden avond. Aan het overzicht van het weer in het buitenland, dat men in het avondblad vindt, zal een kort overzicht van den weerstoestand in het ibinnenland te 7,20 's morgens worden toegevoegd. Naast deze min of meer in officieelen vorm gestelde berichten staian de door den alge- meenen omroep verspreide berichten. Deze zullen vanaf 1 December op werkdagen vijf, op Zondag twee bedragen. Zij zullen worden uitgesproken te omstreeks 8,20, 12,15, 18,30 en verder te 20 uur en tusschen 22 en 23 uur, met de laatste serie nieuwsberichten van het A. N. P. In de berichten van 8,20, 12,15 en 17,30 uur wordt een verwachting gegeven, voorafge- gaan door een korte schets van de algemeene luchtdrukverdeeling, terwijl in het tweede bericht enkele bijzonderheden omtrent het weer in Nederland in den vroegen morgen zullen worden medegedeeld. De verwachting in alle berichten wordt gerekend in te gaan op het uur, waarop men ze hoort en geven, eventueel districtsgewijze gesplitst, respec- tievelijk het weer van den dag tot den avond, het weer van den middag, avond en nacht tot aan den volgenden dag omtrent den middag, en het weer van den avond, den nacht en den geheelen volgenden dag tot om streeks 18 uur. In alle berichten zullen, in dien daartoe aanleiding bestaat, waarschu- wingen worden gegeven voor het verkeer (gladde wegen en ijzelvorming) en in het voor- en najaar waarschuwingen voor nacht- vorst. De verwachting in het bericht van 20 uur zal in den regel gelijkluidend zijn aan die van 18,30. Het bericht geeft echter gelegenheid voor nadere waarschuwingen voor inciden- teele gevaren, op grond van later ontvangen weerberichten. De reeks wordt gesloten met de ver wachting voor den volgenden dag, die deel uitmaakt van de nieuwsberichten van het A. N. P. en die men den volgenden mor gen in de ochtendbladen vindt. Op Zondag blijft de berichtgeving beperkt tot het bericht via den algemeenen omroep te 12,15 en de avondberichten te 20 uur en het late avondbericht van 23 uur. Bij voorkomende gevaren voor het verkeer zal getracht worden een incidenteel bericht te geven via den algemeenen omroep, zoo mo gelijk op het gewone uur van 18,30. parket op last der regeering Woensdag een gerechtelijik onderzoek geopend op grond van de wet van 1845. Deze wet bedreigt met een gevangenisstraf van 3 tot 5 jaar ieder, die aan het vrije verkeer hinderpalen in den weg dreigt te leggen. DE KANSEN OP EEN BEW APENINGS ACCOORD. DE BETREKKINGEN MET SPANJE. Minister Spaak heeft Woensdagmiddag in den Senaat geantwoord op interpellates, die ingediend waren met betrekking tot het feit, dat Belgie niet is vertegenwoordigd bij de rechtsche regeering in Spanje. Sinds langen tijid, aldus zeide Spaak, heeft de burgeroorlog, die Spanje verwoest, zijn weerslag gehad op de binnenlandsche politiek van andere landen. De Spaansdhe zaken hebben ons heel wat zorgen bereid. In een dergelijken toestand valt slechts een ding te doen voor de regeering, n.l. terugkeeren tot de grondlwettige beginse'len en voor het parle- ment, uitsluitend voor het parlement, een uit- eenizetting geven van haar politiek en haar verantwoordelij'kheden op zich nemen en een ieder vragen hetzelfde te doen. Voortgaande verkiaarde Spaak, dat Belgie, al gaat het voort de gemeenschappelijk ge nomen besluiten in acht te neanen, van oor- deel is, dat zijn medewerking in het niet-in- mengingscomibfe niet meer gerechbvaardigd is, en dat de regeering de meening is toegedaan, dat er aanleiding bestaat om zonder dralen onderhandelingen aan te knoopen, die haar in staat moeten stellen te Burgos een gelijke positie te krijgen als die van andere mogend- heden. Nadat nog eenigen tijd over deze verklanng gedebatteerd was, nam de Senaat met 88 tegen 13 stemmen een motie aan, waarin ze werd goedgekeurd. De 13 tegensteimmers waren communisten en socialistendegenen, die zich onthielden waren voor het meerendeel socialisten. De socialisten zullen de verkflaringen van Spaak nog nader bestudeeren. De oom en tante van Grynsizpan, die den aanslag op den Duitschen ambassade-secre- taris Von Rath te Parijs heeft gepleegd, zijn tot vier maanden gevangenisstraf en een In een van zijn laatste redevoeringen heeft Hitler, schrijft de N. R. Crt., nog verklaard, dat hij de wereld tweemaal een accoord over de beperking van de bewapening heeft aange- boden, maar dat men daar niet in heeft wil- len treden. Duitschland heeft daarop, aldus de leider van het Duitsche rijk, niet'geaanzeld en heeft met spoed gewerkt aan zijn wapening met het alom beikende gevolg. Het ziet er naar uit, dat wij weldra voor een nieuw Duitsch aanbod staan. Maar helaas zijn de omstanddgheden weder zoo, dat het gevaar van een herhalinig van de vroegere gebeurtenissen, n.l. het onbeantwoord laten van de Duitsche toespelingen, groot is. Want het is heel ongeluikkig, dat Hitler's voorstel- len worden gedaan op oogenblikken, welke psychodogisch zeer ongunstig gekozen zijn. Vlak na een Duitsch succes of na een anderen Duitschen maatregel, welke daar als een over- winning wordt gevoeld, heeft men te Ber- lijn nat/uurlijlk zelfvertrouwen, maar diezelf- de feiten hebben in andere hoofdsteden juist gevoelens van angst en wantrouwen wakker geroepen. Deze laatste gevoelens zijn ailerminst een voedingsbodem, welke gesdhikt is voor verdragen over wapeningsbeperking, welke toch in de eerste plaats op vertrouwen moeten berusten. Indien nu nieuwe Duitsche voorstellen over beperking van wapening in de lucht fen te land tegen de lente worden aangekondigd, dan dient er krachtiig voor gewaakt te wor den, dat deze voorstellen niet door psyeholo- gische of andere motieven ontijdig onder de tafel worden gewerkt. Want de gevolgen daarvan zouden verschrikkelijk zijn voor deizen hoek van Europa. Duitschland moge zorgen hebben, het is in staat dit wapenings- tempo nog aanzienlijken tijd voort te zetten, indien een ander land in de hoop de uit- eindelijlke suprematie te verwerven geen rege- ling zou wlllen aanvaarden. De handhaving van deze wapeningssnelheid kan uiteindelijk slechts leiden tot den ondergang van West- Europa. Daarom zou, indien de Duitsche voorstellen gevaar liepen vergeten te worden, bemiddeding van derden, voor zoover het punt der wapeningsbeperking betreft, wellicht noodzakelijk worden. Reeds is aangegeven, in welke richting deze voorstellen van Duitsche zijde zullen gaan. Vroeger is er wel eens van gesproken, dat tegenover de Engelsohe suprematie ter zee, welke bij verdrag is vastgelegd, getracht zou worden een Duitsche suprematie in de lucht te behouden. Men heeft tegen deze gedachte scherp geopponeerd, maar lang niet altijd met billijke argumenten. Engeland's grootere zee- macht wordt aanvaard, omdat dit land meer verplichtingen heeft en dus in staat moet zijn de beschifebare macht te verdeelen. Maar even zoo goed als Engeland ter zee in grooter gevaar verkeert, doet Duitschland het te land en in de lucht. Vliegtuigaanvalden kunnen wat Engeland betreft slechts van fefen zijde komen; Duitschland daarentegen staat wel dege'lijk aan vliegtuigaanvallen van meer kanten bloot. Zou Duitschland hetzelfde standpunt ails Engeland innemen, dan zou het ook een luchtmacht voor alle kanten vragen. Dat het zulks niet doet en dat het zich nu bereid toont Baldwin's stelling van de gelijk- heid in de lucht te aanvaarden, beteekent een zeer groote concessie. Het geeft evenzeer uiting aan een groot zelfvertrouwen, dat Duitschland er genoegen mee zou nemen, dat Engeland en Frankrijk ieder een evengroote luchtmacht zouden onderhouden, terwijl het weet, dat deze landen nauw samenwerken en dit dus practisch in het Westen alleen reeds een dubbelsterken vijand zou beteekenen. Dat Duitschland bereid zou zijn een dergelijke consteltatie te aanvaarden, kan men wel dege- lijk zien als een bewijs, dat het land zoo moge lijk in vriendschap met zijn buren wii leven Irnmers, niemand kan politieke consteilaties vooruit voorizien en hij, die vastbesloten is een aanval te wagen, geeft zijn hestaande supre matie niet op, maar klemt zich aan ieder voor- deel vast. Dit wil niet zeggen, dat Duitschland niet bereid zou zijn het tot dusverre gebruikelijke bewapeningstempo te handlhaven of zelfs te verhooigen. Het Duitsche voorstel is als het ware een alternatief. Eenerzijcls een voor de anderen gunstig voorstel, waarbij Duitschland ten behoeve van het verkrijgen van kolonien afstand doet van een bestaande suprematie, welke niet gemakkelijk in tc halen is, of in dien men dat niet wU hetgeen naar Duit schen aard als een duidelijk bewijs van kwaad- willigheid zou worden uitgelegd voortzet ting van den wedloop tot het uiterste De tegenconcegsie, welke Duitschland ver- langt, de teruggave van de vroegere Duit sche kolonien is weliswaar belangrijk, maar toch meenen wij, dat men alsdan in Engeland en Frankrijk voor die concessie nog een zeer goeden prijs zou bedingen. De gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben het beeld wel be langrijk vertroebeld, de beide regeeringen hebben zich zeer onlangs wel tegen teruggave uitgesproken, maar het is toch onmiskenbaar, dat voordien de meening, dat Duitschland recht had op de vroegere kolonien, veld won. Dit beteekent, dat de waarde van de con cessie, wel'ke Engeland en Frankrijk zouden moeten geven, op den duur slinkt. En als men er van overtuigd is, dat iets toch komen moet, dan kan men het beter nu doen en er nog iets voor terugkrijgen dan te wachten, tot de loop der gebeurtenissen met zich brengt, dat hetzelfde zonder of met kleinere tegenpresta- tie wordt verwezenlijkt. Men heeft in dit op- zicht ten aanzien van Duitschland verschil lende gelegenheden laten voorbijgaan, welke waarderijke tegenprestaties hadden kunnen brengen, terwijl nu Duitschland zonder dat toch zijn doel heeft bereikt. Wij denken bijy aan de kwestie van het Suidetengebied, terwijl ook Dantzig een soortgelijk geval is geworden voorwaarden wilde stellen. Maar de hier ge geven critiek is van geheel ander karakter. De critiek, welke deze krinigen geven, wordt gedragen door twee gedachten. Ten eerste het denkibeeld, dat Duitschland dit doet, omdat het de tegenwoordige sneiheid niet kan bijhouden. Daarom behoeft men geen con cessie te doen, want hetzelfde komt toch wel tot stand. Ten tweede een ales overheer- schend angstgevoel. Maar noch het eene, noch het andere is een goede raadgever. De motieven, welke de Duitschers beheer- sohen bij het doen van dit nieuiwe voorstel, zijn natuurlijk zeer belangrijk, maar niet over- heerschend. Het kan best zijn, dat de auto riteiten de product-ie tijdelijk willen stopzet- ten. Juister zou het ons lijken van een tijde- lijke vermindering te spreken. Dan moet men dat als concessie aanvaarden, indien zij" daar van een concessie willen ma'ken. Aan te nemen, dat Duitschland hiertoe door de nooden van de s-chatkist is gedwongen, ware dwaasheid. De toestand moge niet fraai zijn, het tegenwoordige Duitschland is nog wel tot een dergelijke krachtprestatie in staat. En zelfs indien de productie zou ver- minderen, dan zou Duitschland bij de huidige verscMllen in aanjwezige sterkte en productie nog langen tijd een voorsprong kunnen be houden. De Engelschen hebben eens ge- droomd, dat Italie tijdens de san-cties spoeddg economisch ineen zou storten, zij hebben iets dergelijks van Japan gedacht om van andere gevallen maar niet te spreken, maar het is nog nooit uitgfekomen. Deze speculatie om hetzelfde dOor middel van eens anders on- macht te bereiken, is zeer gevaarlijk, want zij heeft bijna 100 pet. kans van mislukking. De andere argumenten zijn al evenmin steekhoudend. Duitschland zal het produictie- apparaat moderniseeren en heeft daarvodr tijd noodig. Nog afgezien van het feit, dat de Duitsche producten en het productie-appa- raat waarlijk nog geen verontrustende tee'ke- nen van veroudering geven en dat men de modemiseering wel geleidelijk ter hand kan nemen, is dit geen houdbaar argument, om dat daaruit niets dan angst spreekt. Waarom zoulden Frankrijk en Engeland wel een modem productieapparaat mogen hebben, maar zou dat van Duitschland evaarlijk zijn? Iemand, die dit zegt, geeft daarmede in andere woor den te kennen, dat als beide partijen een ge lijke luchtmacht en modem apparaat hebben, het Duitsche beter zal zijn. Dit is niets min der dan een ongevraagd bewijs van onkunde en gebrek aan zelfvertrouwen. Hetzelfde kan in nog veel ster-kere mate van het laatste argument gezegd worden. Frankrijk en Engeland zouden zich zooveel lasten moten getroosten om hun bewapening tot het Duitsche pei-1 op te -voeren, dat het economische leven daardoor te zeer in beslag zou zijn genomen en Duitschland middeler- wijl vrij spel op bultenlandsche mark fen zou krijgen. Wielk een schandelijk argument. Geanalyseerd beteekent het, dat Frankrijk en Engeland eigenlijk niet bij machte zijn om het Duitsche bewapeningspeil te halen. Men zou dan zeggen, dat zij iedere beperking van de Duitsche bewapening moesten begroeten, om dat deze bet inhalen van een achterstand zal vergemakkelijiken. Maar nog belachelijker doet het aan, indien men zegt, dat Duitsch land dan -buitenlands'Cihe markten kan ver- overen. In de achter ons liggende jaren heeft een verarmd Duitschland zoowe'l een weer- macht opgebouwd als buitenlandsche mark- ten veroverd. En nu zouden Engeland en Frankrijk, rijk aan kolonien, grondstoffen, kapitaal en tal van andere hu-lpmiddelen, niet staat zijn een achterstand in te halen Zij, die dit zeggen, geven hun -land het brevet, dat het dus niet in staat is met de aanwezige hulpmiddelen organisatorisch om te gaan. FELEF. TAAL VAN „DAS SOHWARZE KORPS". United Press meldt uit Berlijn: iHet weekblad van de S.S. ,,Das schiwarze Korps" verklaart., dat indien van. Joodsche zijde een aanslag gepleegd wordt op het leven van 'n vooraanstaand persoon in Duitschland, dit zou beteekenen, dat de Joden en massa vermoord zullen worden. „Op den dag waar op een Joodsch wapen of een wapen door Joden gekocht, gebruikt wordt tegen een van de le'idende peraonen van Duitschland, zullen er geen Joden meer in Duitschland zijn. Wij hopen, dat wij duidelijk zijn." Deze verklaring is een antwoord op een. ingezonden. stuk in de New York Daily News. In dezen brief wordt voorgesteld, om moorde- naars vrij te laten, opdat zij die vooraanstaan- de personen van de nationaal-socialistisohe partij dooden. Het „Schwarze Korps" verwon- dert zich er over, dat „genoemd blad dit voor stel tot het zijne gemaakt heeft zonder com- mentaar, door het te puibliceeren. De Ameri- kaansche regeering heeft het blad niet verbo- den noch berispt. Zij heeft zelfs niet verklaard, dat zij het voorstel zelf of de houding van de courant betreurt. Laten wij ons zelf niet lan- ger in het onizekere. lfeten omtrent het feit, dat de Vereenigde Staten, nadat Rusland zich tijdelijk uit de wereldpolitiek heeft terugge- trokken, de taak hebben overgenomen om het wereldjodendojn te verpersoonlijken." Verder valt „Das schwarze Korps" de per sonen aan, die het Rij'k critiseeren en zegt: „beroeps-oorlogspropagandisten van het type Churchill, Eden, Greenwood en wat hun naam m-ogen zijn schreeuwen hun moreele walging uit wanneer een fatsoemlijke Duitsche journa list hun foto's tegelijk met die van den Jood Grynapan publiceert. Blijkbaar wordt hier ge- refereerd aan de fameuze foto's in de Angriff naar aanleiding waarvan de Britsche regee ring geprotesteerd heeft bij de Duitsche re geering. Sin de rubriek caricaturen beslaan die, welke gewijd zijn aan president Roosevelt in het Schwarze Korps" een geheele pagina. Daarop is Roosevelt voorgesteld, uitroepend,,Ilk kon nauwelijks gelooven, dat dergelijke dingen nog in de 20ste eeuw konden gesc'hieden". Om hem heen staan foto's van opstootjes, gevallen van lynchen en dergelijke in de Vereenigde Staten, zoodaniig gegroepeerd, dat Roosevelt daamaar kijikt. De tekst daaronder luidt: Wanneer wij oo-gen, terwijl hij de handen op het hart plaatst zijn oogen ten hemel verheft en al deze toe- standen betreurt, die voortkomen uit de ko- kende zie-1 van zijn onderdanen. Men wil daarmee zeggen, dat de woorden, die Roosevelt naar aanleiding van de pogroms beizigde, beter van toepassing zijn op de Ver eenigde Staten. Op een andere pagina zijn soortgelijke cari caturen van Churchill met reproducties van oude prenten, waarop de Britsche troapen in Indie staan afgebeeld en hun tegenstanders lynchen, slaan en hen op de monden van de kanonnen binden, waar zij door het afschieten daarvan gedood werden. Dit alles wordt besdoten met de woorden: Roosevelt en Churchill bejammeren de Jood sche winkeliers voor een paar stukgegooide winkelruiten. Wat daar voor kwam de m-oord is zonder commentaar voorbijge- gaan. Wat voor dien was en nog is de on- gerechtigheid in het eigen land wordt voor- bijgegaan. De schijnheilige blijft, dat is wel- beikend, de grootste schurk in het land". DIRECTE BELASTINGEN. De Rijksontvanger verzoekt ons te berich ten, dat volgende week wordt begonnen met het vervolgen van de navolgende aanslagen: a. Personeele Belasting 1938, gedateerd in September, waarop nog niet 2/5 deel is betaald. b. Inkomsten- en Vermogensbelasting 1938/ 1939 gedateerd in Juni, waarop nog niet is betaald. c. Inkomsten- en Vermogensbelasting 1938/ 1939, gedateerd in September, waarop nog niet deel is betaald. BESM FT! EI J.IKE ZIEKTEN. In de week van 20 tot en met 26 November zijn in de provincie Zeeland aangegeven 3 gevallen van besmettelijke ziekten: roodvonk, n.l. 1 te Cadsand en 2 te Krabbendijke. EUXOR-TKEATER. Suzy. [Het begint in een Amerikaansche kleed- kamer, waar het koormeisje Suizy voor geen geruchtje vervaard blijkt; Suzy heeft beslo- ten naar Eonden te gaan en met een hertog te trouwen. Zij komt inderdaad in Londen, maar zij vergdst zich als men dat zeggen mag in den persoon van haar toekomsUgen gemaal. Zij houdt hem op een mistigen avond voor een edelman en op den ochtend van de groote paardenrennen blijkt het den uitvinder Terry. Suizy en Terry trouwen ietwat overhaast Den nacht daarvoor is Terry door zijn patro- nes gesnapt, terwijl hij op haar fabriek aan zijn uitvindiing werkte. Hjj is eerst ontslagen, maar daarna tot chef bevorderd. Weinige uren na de voltrekking van zijn huiwelijk wordt Terry neergesefhoten. Bang, dat zij er van verdacht zal .worden den moord- aanslag te hebben gepleegd, is Suzy naar een vriendin naar Parijs gevlucht. Zij koopt een krant om het nieuws van den geheimzinnigen aanslag op den man, met wien zij gehuwd was, In den oorlog vindt men Suzy terug in een soldatencabaret, waar zij voor de tweede maal een man ontmoet, van wien zij zal gaan hou- den. Het is evenmin een hertog, maar de oor- loigsvlieger Charvdlle, die in geheel Frankrijk om' zijn heldenmoed gevierd wordt Hij voert Suzy naar het ouderhuis. Dan duikt eensklaps ook Terry weer op, die hersteld is van den aansla'g op zijn leven en de gansche film eindigt in een "reeks drama- tische en spannende gebeurtenissen, in de lucht en op den beganen grond, waarvan de recensent u het vertoop niet zal verraden. Wereldstad. IHet is niet de eerste maal, dat de film de wereldstad tot onderwerp koos. Doch ditmaal greep de film midden in het harde leven van de wereldstad. Er ontstond een rolprent, ver- bijaterend bij oogenblikken als slechts Holly wood kan leveren. Drie stadsbeelden. Een taxi. De chauffeur achter de voorruit: Spencer Tracy. Een lantaarn. Een jonge vrouiw: Euise Rainer. Tracy. Twee zinnen van drie, vier woorden, raak en meestenlijk van toon en zoo perfect passend in de situatie. Een agent, die nadert en een ongeoorloofde kennismaking vermoedt. En dan vangt de agent bot, want de jonge vrouw blijkt de echtgenoote van den taxi- chauffeux en het geheel is slechts een grapje van twee gClukkige menschen... Het is zulk een gaaf en prachti'g begin en bet toont u weer eens, hoezeer de Amerikaan de film beheersdht. Daar is de thuiskomst van den chauffeur en zijn vrouw - Roemeensche emigrante schoon gespeelde scfenes van Rainer en Tracy, brillant van beeld, montage en situatie. Het blijft niet de gansche film zoo. Borzage heeft een ziwak voor ,,gevoelige' momenten, ingelascht in het spannende beeld- relaas. Zij zijn niet sentimenteel zonder mfefer Er is een aanslag in scfene gezet door laeden van een concurreerend taxi-bedrijf de Co met-cabs waarvan het doel is den ,,Onaf- hankelij'ke" taxi-chauffeurs de schuld in de schoenen te schuiven en Anna's broer is daar- bij neexgeschoten. Er is een scfene in bet Roe meensche keikje te New York tijdens den dienst. Bij de deur wachten twee reehercheuxs op het einde van de plechtigheid om Anna te arresteeren en haar uit het land te zetten het noodlot heeft haar onschuldig betrokken hij den aanslag in de Gomet-garage en ziehier weer het motief van „Fury": een onschuldig mensch wordt gemoeid in een misdaad, waar- aan hij part noch deel heeft en dreigt ten onder te gaan. Het gansche geval lijkt een banale contrastwerking te worden, doch Bor zage vangt het op in de langzaam doordmn- gende onrust onder de kerkgangers. Daarnaast zijn de brillante momenten. Men beleeft de sensatie van zoo'n menschenjacht. De politie zoekt naar de vertolijfplaats van Anna en het gansche leger taxi-chauffeurs der Onafhankeiijken" werkt haar tegen. Daar is de voortreffelijke scfene, waarin twee cabdn- vers een fleschje melk koopen. Rechercheurs zien het niet zonder verbazing aan, want het fleschje melk past bij deze lieden als een Es kimo bij de Sahara. Men begrijpt, dat het be- stemd moet zijn voor de Roemeensche en men hoopf eindelijk aan de weet te komen, waar mien haar veibergt. Doch de ongelukklge chauffeur zal haar niet verraden en zoo zegx hij, dat de dokter hem versterkende middelen heeft voorgeschreven, of iets in dien geest ,ij Uw kinderen. Dampo-verkoudheids-balsem, hiermede 's avonds keel, borst endU 1UCht °P is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50, Tube 40. Doos 30 ct. Dampo-bonbons bfl schorheid zoowel bij U zelf als bij Doos 25 ct. Flacon met druppelspuitje 60 ct. pijnlijke keel en boest. Uw waarborg: 't Komt van Mijnhardt. boete van honderd frank veroordeeld wegens het hertbergen van hun neef, die het land bad moeten verlaten. DE ALGEMEENE STAKING IN FRANKRIJK. Naar aanleiding van de pulblicatie van een circulaire van den nationalen bond van spoor- wegwerken, waarbij de stakers werden uitge- noodigd het werk neer te leggen, heeft het De bedenkingen, welke blijkens den Londen- schen correspondent der N. R. Crt., in zekere diplomatieke kringen te Londen tegen dit voorstel bestaan, kunnen wij ailerminst deelen. Wij achten hen integendeel blijk te geven van een onjuist inizicht en getuigend van een ver- keerde mentaliteit. Wij zouden ons kunnen indenken, dat men de concessies ging af- wegen, dat men bijw. slechts een deel van de kolonien wilde geven of op dit punt zekere de van vreugdedronken Amerikanen op onze foto's bekijken, dronken van hun goede daden in de meest vrije democratic, dan zr,n wijge- neied om den grooten lachenden Roosevelt de Yankee-Alcifbiades te noemen. Weik een goed waarnemer is deze belangrijke staatsman Hrj wendt zijn blik niet af van de optochten van honger, armoed'e en misfere, die voorbij- iSterk' en moedig ziet hij de dingen onder de Kon. Ned. Voetbalbond. Afd IV. Eerste Klasse. De Zondag j.l. gespeelde wedstrijden hebben geen verandering in de ranglijst gebracht, de leidende clubs bleven in de running em de zwakke ploegen leden de nederlaag. Bij het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2