ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN AKKERTJE Marion's grooteavontuur No. 9845 VRIJDAG 2 DECEMBER 1938 78e Jaargang Binnenland Feuilleton EERSTE BLAD DE TOELATING VAN JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Neem dadelijk als de Griep U grijpt! 1 of 2 "Akkerljes", direct genomen, stuiten dien aanval. Die nare hoofd- pijn, dat grieperige, rillerige gevoel en die opkomende koorts verdwijnen. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bfl vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overlge landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bfl vooruitbetaling. Ditgeefster: Fircna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TEEEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. I)IT BLAD VERSvdilJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. BOUW VAN KOOLHOVEN-VUEGTIJIGEN VOOR FRANKRIJK? Bouw ten deele in ons land, Belgie en Frankrjjk. Naar het ..Handelrfolad"' van welingelichte zijde vemeemt, zou de Fransche regeering bij Kooihorven een bestelling hebben geiaan van niet minder dan zevenbonderd Koolboven F.K. 58-toestellen, zooals er ddn werd geexpo- seerd op de luchtvaarttentoonstelling te Parijs. iDeze groote bestelling zou ten deele in Frankrijk, Belgie en Nederland worden ge- bouwd. 2ooals men weet zijn er van de F. K. 58 twee toestellen gebouwd. Een er van bevindt zich op de tentoonsteliing te Parijs en het ander vliegt proef te Villacoublay. Er zijn reeds sedert eenigen tijd onderhandelingen gaande met de Fransche regeering, doch in hoeverre die tot een resultaat hebben geleid, was, naar men ons van de zijde der Kool- hovenfabrieken mededeelde nog niets bekend. Wei is het een feit, dat de fabriek voor serie- lx)uw gereed staat. Men wilde noch iets ont> kenmen, noch bevestigen. EEN STANDBEELD VOOR PAUL KRUGER Men sohrijft aan de N. R. Crt.: In 1925 is ter gelegenheid van den honderd- sten geboortedag van Paul Kruger, den pre sident van de Zuid-Afrikaansche republiek Transvaal, een comitd gevormd bestaande uit vertegenwoordigers van de afdeelingen Utrecht van het Algemeen Nederlandsch Ver- bond, de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche vereeniging, Den Dietschen studentenbond, de VI aam s ch-Hol land seh e vereeniging en de Zuid-Afrikaansche vereeniging. Dit comite stelt zidh ten doel het oprichten van een standbeeld voor dezen vrflheidsheld in Utrecht, waar hij zijn ballingschap door- bracht. In het eere-comite hebben tal van vooraanstaande Nederlanders zatting geno- men. Het comitd betoogt met de oprichting van een monument niet in de eerste plaats een president van Transvaal te eeren, het doel is meer om uiting te geven aan de achting voor dezen Groot-Nederlander, als een der voor- naamste vertegenwoordigers van de stamver- wantscihap tusschen ons volk en dat van Zuid-Afrika. Utrecht was Paul Kruger's woonpaats. Hij woonde in het huis waar nu de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen op Gereformeerden grondslag Rehoboth geves- tigd is aan de Maliebaan. Oak heeft hij eenigen tijd verblijf gehouden in hotel des Pays-iBas. Als plants voor het standbeeld heeft men zich dan ook de Maliebaan bij de Raamstraat gedaoht, 5f het Janskerkbof. Nu de herdenking van Dingaansdag op 16 December in Nederland ook wordt meebe- leefd, heeft het comito besloten juist nu een beroep te doen op het Nederlandsche volk om den lang gekoesterden wensch: de eereschuld aan Kruger en aan ziohzelf af te lossen, en te Utrecht een standbeeld voor den president der republiek Transvaal op te richten. Er zijn reeds giften binnengekomen bij 't comitd o.a. van de Koningin. DE VRIJSTELLINGEN WEGENS BROEDERDIENST. Minister Van Dijk heeft in zijn rede over de defensie-b&grooting o.m. mededeelingen gedaan over de vrijstellingen wegens broeder- dienst. Naar gemeld wordt bedraagt het aantal ingeschrevenen voor de lichting 1940 ongeveer 86.000, of eenige duizenden meer dan voor de lichting 1939. Dit grootere getal vloeit voort uit de stijging van het geboortecijfer na het Roman van I. F. J. Groothedde. Nadruk verboden. 31) Veirvolg. „Wlat zou dat?" vroeg Hall, „ik mag het wel, zoo'n beetje wind". Pat lachte. ,;Heb je wel eens een flinken storm meege- maakt in New York? Ja? Wel, de ergste storm, die je meagemaakt kunt hebben was nog maar een teer en lieftjjk briesje vergele- kem bij een bizzard, een sneeuwstorm, zooals ik er al meerdere meegemaakt heb. Enfin, ik zal je maar niet uitleggen, wat het is, ik denk dat je er spioedig van genieten zult." Een plotselinige windstoot vloog gierend over hen heen, even plotseling gevolgd door een vreemde, diepe stiite. ,,Dacht ik het niet?", schreeuwde Pat, „vooruit Hail, zet de honden aan, iik zal op de sledie letten. We moeten zoo snel mogelijk naar beneden." 'Een tweede windstoot volgde op zijn woor- den. Hall greep de lange zweep en liep knal- lend langs de honden, diie krachtig aantrok- ken, De slede, door Pat bestuurd, sclhoot kner- send naar benelden, schokkend soons over een steen en dan woest slingerenld, zoodat de ac li terate honden omjgewoirpen werden en Hall de greets te moeite had, ze weer in het gareel en aan het draven te krijgen. Daar hij voor en achter tegelijik moest zijn, liep hij zich in het zweeit en vervloekt© in state Long Pat met zijn cverdrevan haast. Toen de volgende winddruk hem echter bijna van de been wierp begon hij snel in te zien, dat de Ier toch wel eens gelijk kon hebben einde van de mobilisatie. Het afkeuringsper- centage in aanmerking genomen, wordt er op gerekend, dat het aantal goedgekeurden voor de lichting 1940 ongeveer 56.000 zal bedragen. Daar deze lichting een 43.000 man zal tellen, zullen er derhalve 13.000 vrijstellingen wegens broederdienst kunnen worden verleend. Voor de lichting 1939, die uit een veel lager getal goedgekeurden moest worden geformeerd, be- droeg het aantal vrijstellingen slechts 1300. Het is een onbetwistbaar feit, dat er in Nederland op dit oogenblik een wijde klove gaapt tusschen de houding die de regeering aanneemt ten opzichte van de Duitsche vluchtelingen, en de publieke opinie, zooals deze in courant en gesprek en op vergade- ringen tot uiting komt. Onder den druk dezer opinie heeft, meldt de Midd. Crt., de regeeringspersdienst Woens- dag op het departement van buitenlandsche zaken een persconferentie belegd, waar vrjj- wel de geheele Nederlandsche dagbladpers en ook enkele buitenlandsche journalisten aan- wezig waren. Mr. J. R. M. van Angeren, secretaris-gene- raal van het departement van Justitie, gaf een uiteenizetting van het probleem der Joodsche vluchtelingen. Voorop stelde spr., dat Nederland het eenige land is geweest, dat practisch iets voor de Joodsche vluchtelingen gedaan heeft. Van directe toelating in andere landen is wei- nig te merken. Hoezeer de regeering ook be- gaan is met het lot der Joden in Duitschland, toch kan zij slechts een beperkt aantal toe- laten. Daarover zijn bijna alien het eens. Nederland kan niet zijn grenzen openstellen voor 7 a 800.000 Joden. Wij moeten ons dus beperken, met andere woorden een keuze doen. Drie categorieen komen in aanmerking voor toelating: zij, die een vergunning heb ben van den Minister van Justitie, zfl die kunnen doorreizen en de noodgevallen. Een vergunning wordt o.m. afhankelijk ge- steld van het feit, dat gegadigden niet ten laste komen van de gemeenschap. De regee ring moet waarborgen hebben, dat familie- leden zich hun lot aantrekken. Wat de kin- deren betreft, over hun toelating adviseert het -kindercomitd. Voor die kinderen is in de eerste plaats quarantaine noodig en later te- huizen. Bij families kunnen zij maar niet zoo worden binnengelaten. Daarvoor kan de re geering niet de verantwoordelijkheid dragen. Spr. is zelf vader van kinderen en zou nimmer zijn kinderen afstaan aan een willekeurige familie. Over de noodgevallen zou Mr. Van Angeren uren kunnen praten. Ons systeem is, aldus spr. als volgtr Wij sluiten de grenizen, maar wij laten de menschen beperkt toe. Iemand, die de reis naar de grens heeft ondernomen, zonder papie- ren is niet plotseling noodgeval geworden. Bij werkelij'ke emstige noodgevallen (zooals een vrouw met een klein kindje) hebben de grenswachters instructies om zich in verbin- ding te stellen met het hoofd van de grens- bewaking en den vreemdelingendienst. Het geval wordt dan grondig bekeken. Men gaat na of die vrouw met haar kindje, ergens kan worden opgenomen. Stel dit geval: een man meldt zich aan de grens met 4 kinderen, over wie hij zich ont- fermd heeft. Dat is geen noodgeval. Die man moet de verantwoordelijkheid over die vier hem vreemde kinderen, waarvan hij misschien niet eens de namen kent, zelf en alleen dra gen. Aan den opzet van het door spr. uiteen- ge&ette systeem moet worden vastgehouden. Hoe druk het departement van justitie het heeft, blrjkt, dat er wel eens 300 aanvragen per dag zijn binnengekomen. Dag en naeht wordt er gewerkt. Van de groep, die door families worden opgenomen, en gaf hij die honden stuk voor stuk een tdk met de zweep. Met de tong ver uit den bek zwoegden de dieren voorwaarts. De slede sprong en danste en Pat spirong en danste mee. Het ging hem nog met snel genoeg en hjj trachtte door razen en tieren de beesten tot nag grootere snelheid aan te vuren, daar de voorboden van de blizzard snel venmeerder- den in aan tail en kracht. Gelukkig was de shack niet ver meer af. In voile vaart stoven ze het dial in en stopten met een ruk precies voor de hut. Hall moest al zijn krachten in- spannen, om de deur van den stal te kunnen openen. En toen hij ze open had, sloeg zij met zoo'n geweld tegen hem aan, dat hij wel een yard of tien werd weigigeslingerd en hals over kop in de sineeuw bujtelde. ,,'t Is pas het begin", zei Pat droog, terwijl hij de deur op den haak zette en de honden met slede en al naar binnen dreef. ,,Zeg diat wel", laohte Baby, die met Tom druk doende was, de honden van hun slede van het tuig te ontdoen. (Hall sloot de deur aohter zich en zel, zich met een pjjmlijk gazicht de heup wrijvend: ,,Ook al hder?" ,,Natuuirdijik", zed. Tom, „ik voelde hem aan- komen, de blizzard, ik rook hem, om zoo te zeggen en we wdlden graag terug, al waren we nog niet half klaar. Goede vangst gehad, juiliie?" ,,Een zilverviois!" Hall liet vol trots het beest zien, dat door de anderen beurtelings betast en bewonderd weird. ,,Wij een paar hermelijnen, anders niet", bromide Tom, zich naar de huiskamer bege- vend; gevolgid door Hall en Pat. ,,iDat dacht je maar", klonk de stem van Baby achiter uit de stal. ,,ik heb ook nog wat meeigeibracht". IHij voegide zidh bij de anderen, een klein sparretje op de tafei lagigend. „Kpt, dat is mijn vangst, niets waard op de markt, maar mij morgen meer waard, dan jouw zilvervos, Hall." zfln er sinds 7 November ongeveer 2500 toe- gestaan en los van die groep 130 kinderen. Het kindercomitd heeft thans voorgesteld op zeer korte termijnen nog vele kinderen toe te laten. Daarvoor zuHen nog besprekingen worden gevoerd. De kwestie der campementen, quarantaine enz. is een kwestie van binnenlandsche zaken. Daar wordt met alle kracht aan gewerkt. Hoe is de financieele gang van zaken Spr. heeft groote lof voor de Joodsche ge meenschap, die millioenen per jaar uitgeeft. Als men /1,50 per persoon rekent en 4000 vluchtelingen zou toelaten komt men tot 2.200.000 per jaar. Spr. zegt, dat de groot- ste opbrengst eener collecte de Ernma- bloem 64.000 heeft opgebracht. Hoe goed die collectes ook zijn, men overschatte haar nut niet." Het is sprekers overtuiging, dat de pers de zaken niet steeds goed heeft gezien, enkele uitzonderingen daargelaten. De regeering kon niet anders handelen dan zij deed, eenmaal het systeem aanvaard hebbende, dat spreker geschetst heeft. Het is hard voor sprekers medewerkers, om te hooren, dat justitie geen christelijke liefde kent. ,,Die hebben wij wel, maar wij hebben ook vaderlandsliefde! zoo besloot spreker. WAAR RLMVEN DE VLUCHTELINGEN? Nog steeds blijven de verzoeken om ver- blijfsvergunningen voor Duitsche vluchtelingen in ons land bij het departement binnen- stroomen. Maarde vluchtelingen blijven uit. Sinds verleden week Maandag, dus in een week tijds, heeft de regeering een aantal vergunningen verleend, dat veilig op 3000 mag worden geschat, doch tot nu toe zijn de betreffende vluchtelingen, op een enkele uit- zondering na, nog niet gearriveerd. Te Rot terdam, waar ook vele uitwijkelingen bij familieleden zullen worden gehuisvest, is er nog geen aangekomen. De cijfers bewijzen, dat de regeering geens- zins onverschillig staat tegenover den nood der verdrukten in het derde rijk en tegenover de bereidwilligheid der Nederlanders hen te helpen; 3000 is inderdaad een groot aantal als men rekent dat de ljjsten nog steeds groeien in zeer snel tempo, Dat tempo be- wijst eveneens, dat Den Haag zeer dilligent is. Honderden aanvragen worden in samenwer- king met de plaatselijke politie-autoriteiten vooral Amsterdam heeft het zeer druk per dag behandeld. En daar dit zoo is, vraagt men zich thans overal af: waar blijven de vluchtelingen? Voor wat de menschen betreft voor wie deze verblijfsvergunningen worden gevraagd, is het uitblijven te verklaren. Het zijn voor het meerendeel de meer-gegoeden, die hier bij familie of vrienden komen logeeren. Zij heb ben zaken gedaan of betrekkingen gehad, die niet zoo een-twee-drie geliquideerd kun nen worden, doch men laat hen niet gaan voordat al hun zaken geregeld zijn. Hun schulden b.v. moeten eerst afbetaald zijn en menigeen valt dat juist in dezen tijd, nu voor de Joden alle bronnen van inkomsten prac tisch droog gelegd zijn, zeer moeilijk. Zoodra men bemerkt, dat een adspirant-uitwijkeling eenig vermogen heeft, wordt zijn vertrek heelemaal problematisch. Het is immers wel te verwachten, dat men de vermogende Joden niet zal laten gaan voor het milliard, dat hun als schatting is opgelegd, volledig is ge- toucheerd. Zoolang dit alles niet geregeld is, houdt men de paspoorten van de vluchtelin gen in. Dit is dus de reden, waarom de menschen van deze categorie nog niet gearriveerd zijn; hun komst zal wellicht nog een paar weken kunnen duren. Anders is het gesteld met de vluchtelingen, die in de kampen worden verwacht. Ook on der hen zullen er natuurlijk velen zijn, die zaken hebben te regelen voor zij de beschik- Deze staarde hem niet begirijpend aan en mompelde Morgen? Wat morgen?" „Morgein is het Kerstmis", verklaarde Baby plechtdig, ,,igeen van jullie schaapskoppen heeft er aan gedacht natuurlijk. Ik ben Baby, ik kan niks, ik weet niks,,maar....i." Hij was ktlaarblijkelijik pas aan het begin van zijn rede, doch een woeste windstoot deed de shack op zijn gnondvesten trillen. Toen was het, of buiten alle duivals d'er hel tegelij'k los- braken. In een minimum van tijd was de lucht vervuld van een dionderend geraas, een snerpend gieren, een joelend gehuil, vermengd in een razende, overweldiigende oacaphonde. De hut kraakte en kreunde in haar voegen, schudde en triilde en soheen ieder oogenblik te zuHen bezwijken onder de si age n van het aanstormend geweld der vlagen. Vemietiging en vemieiing dreigde aJom, scheen als een dreigend monster rond den shack te waren, zoekend naar een opening, een spleet, waarin het z^jn grijpsiklauwen kon slaan, om dan alles aan splinters te scheuren. Hail stond onbeweeglij'k in het midden van de hut, met zijn rechterihand op de tafel ge- steund en luisterde met half open mond naar dit ontzettend concert, dat hem met ontzag vervuide. ,,'t Is nog maar het begin, steeds maar een begin!" schreeuiwde Pat, hem lachend aan- stootend. Hij had werkelijk gelijk, want de storm nam met de minuut in hevigheid toe, groeide aan tot een orkaan zoo gruwelijk, dat Hall, die toch heusch voor geen kleintje ver- vaard was, de handen op zijn borst drukte en ieder oogenblik verwachtte, met shack en al opigenomen te worden, om kilometers verder totiaal verpletteird n.eer te komen. In het korte oogenblik, siinds hiet begin van den storm, had een diepe duistemis zich in de hut genesteld en tegelijik werd hij zich bewust van een doordriragende koude, die hem deed huiiveren1. Tom ontstak de olielamp, die vervaarlijk king over hun paspoort krijgen. Maar onge- twijfeld zullen er meer zijn, die niet kunnen bijdragen aan het milliard, die niets hebben om te liquideeren, zelfs geen belastingschuld. En ook op hen wacht men nog steeds. De Quarantaine-inrichting is nu sinds Don- derdag kant en klaar voor de huisvesting van 300 vluchtelingen. Vrijdag reeds verwachtte men de eerste groep van tachtig; men wacht nog! De toelating van deze menschen is in handen van de Rijkspolitie en begrijpelijker- wijs heeft men reeds van vele kanten ge vraagd, waarom de hulpverleening, die geheel is voorbereid, stagneert. Een duidelijk ant- woord, dat het ongeduld van de wachtenden zou kunnen wegnemen, is nog niet gegeven, doch in ieder geval schijnt er gegronde hoop te bestaan, dat ook de Quarantaine-inrichting binnenkort bevolkt zal worden. (Rott. Nwsbl.) VLUOHTELINGEN AAN DE GRENS. Op initiatief van het Comit4 van Waak- zaamheid van Nederlandsche Intellectueelen heeft Zaterdag en Zondag aan een deel van de NederlandschDuitsche grens een coin- missie, bestaande uit de heeren F. J. W. Drion, oud-lid der Tweede Kamer, Mr. Dr. G. J. vein Heuven Goedhart, hoofdredacteur van het Utrechtsch Nieuwsblad en Mr. G. C. M. van Nijnatten te Nijmegen, een onderzoek inge- steld naar de toelating en afwijzing van Duitsch Joodsche vluchtelingen door de Neder landsche autoriteiten. Door mededeelingen van regeeringswege is de indruk gevestigd, dat bij de toelating van Duitsch Joodsche vluchtelingen zooveel tege- moetkoming en voortvarendheid zou worden betracht als mogelijk is, aldus het rapport. Men zou op grond hiervan verwachten, dat in al die gevallen, waarin niet onmiddellijk op grond van voldoende gegevens tot toelating kan worden besloten, overgegaan zou worden tot tijdelijke detineering om door een onder zoek een volledig beeld te verkrijgen. De commissie heeft geconstateerd, dat de instruc ties dit niet toelaten. Eenige feiten. Het rapport vermeldt dan eenige sprekende gevallen, zooals Een man, in het bezit van een visum van een ander land, maar zonder een voor dat land geldige verblijfsvergunning, wordt niet't>e- gelaten. Alleen door volhardend ijveren van particuliere zijde werd tenslotte alsnog toe lating verkregen. Twee jongens kwamen aan de grens, waar een brief van een in Den Haag wonenden oom op het grenskantoor gereed lag, meldende, dat deze oom bereid was zich het lot van beide jongens aan te trekken. Zij werden aanvan- kelijk teruggezonden, maar dank zij particu liere tusschenkomst, kon het stuk opgespoord worden, waarna zij na uitvoerig onderhandelen toegelaten werden. Een man, verloofd met een in Engeland v/onende vrouw, die voor hem reeds een he- trekking in dat land had weten te vinden, werd ondanks langdurig onderhandelen met het departement van Justitie naar Duitsch land uitgeleid. Hij zag tegen het hem drei- gende lot zoozeer op, dat hij bij het Neder landsche douanekantoor een revolver vroeg. Den dag daama vond men dicht bij de Neder landsche grens op Duitsch gebied een man aan een boom hangen. Een bejaarde rabbijn, die geen Engelsche verblijfsvergunning kon toonen, doch wel door brieven aannemelijk kon maken, dat hij in Engeland een werkkring bij Joodsche in- stellingen zou kunnen verkrijgen en die bovendien reeds in het bezit was van een Tsjechisch paspoort, hem als Tsjech verleend, een spoorkaartje tot Vlissingen en een boot- kaart tot Londen, werd uitgeleid. Bij zijn uitleiding verzekerde hij, dat zijn terugkeer in Duitschland zijn dood beteekende. Van een ruim tachtigjarigen man was het slingerde en famtastische flikkeringen ver- spreidde. ,,Maak je maar geen zorgen", taromde hij, ze zijn er op gemaakt." iBaby wierp de kachel open en liet er een paar houtblokikien in verdwijnen. In een oogen blik snorde het ding lustig en werd rood- gloeiiend. ,,Je kan er nu wel bij blijven staan", lachte hij tegen Hall, ,,dde stormwind vreiet het bout op. Lekker warm, niet?" Haill knikte. De onbezorgdhedd der mannen kalmeeirde hem en even later laohte hij om zijn vrees. Wat kon er gebeuren in een stevig gebouwdie shack? Hij begreep, wat er gebeurd zou zijn, als hij de ervaren Ieren niet ontmoet had. „We hebben voorloopig een paar dagen den tijd!" riep Pat, ,,wat denken de heeren van een speiletjle kaart?' IHij dui'kelde een spel kaarten uit een kist op en zette zich aan tafel. Het idee vond bijval en spoediig waren ze zoo zeer in het spel ver- duept, diat ze storm en gevaren vergaten. Hall hief eenskiaps zijn hoofd op en liet de kaarten in zijn handen rusten. ,,AUO, Hail, met droomen. Jij bent aan den slag", stoobte Tom hem aan. ,,Ik hooirde wat", merkte Hall op. ,,H16 kwamen ze alle drie spot tend. ,,Ik bedoei, ik hoorde wat bijizonders, een kreet van een meniscih of zoo iets!" Ze luisterden nu allemaal scherp toe, maar behalve het raizen van den storm was er niets hoorbaar. ,,Je zult de honden gehoord hebben", zei Tcm, ,,vooiruit, je bent aan den slag". Hall, nog met geheel overtuigd, kaartte door en er werd verder geen aandacht asm het voorval g'eschonken. IBaJby was dlen v'oligenidien aohtend vroeg op. De storm raasde nog met onverminderde kracht voort en zoo kion hij vrij rondstomme- len, zonder vrees de anderen te wekken. Uit (Ingez. Med.) huis vemield. Men had hem op een stoel ge- bonden, dien stoel in brand gestoken en toen de vlammen doofden, hem met een tafelpoot op het hoofd geslagen. Hij kon, ofschoon hem was toegestaan zich ten huize van zijn in Nederland wonende kinderen te vestigen, orvereenkomstig de instructies niet toegelaten worden, omdat hij geen Duitsch paspoort en geen Duitsch bewijs van goed zedelrjk gedrag kon toonen. Hij heeft zich dagenlang in Nederland verborgen moeten houden en kon eerst te voorschijn komen, toen zijn Neder landsche advocaat er in geslaagd was in Duitschland de stukken te bemachtigen. Een Joodsche weesjongen, voor wien een in Nederland wonende tante bereid was borg te staan, werd niet toegelaten. In het zoogenaamde bewakingsgebied langs de grens wordt aan de bewoners meermalen aangezegd, dat zij uitzetting te verwachten hebben, indien zij voedsel of onderdak, zij het slechts voor enkele uren, aan illigaal binnen gekomen vluchtelingen verleenen. Bovendien wordt met hechtenisstraf of boete bedreigd, wanneer men aan een viuchteling onderdak verleent en daarvan niet binnen 24 uur ken- nis geeft aan de autoriteiten. DE VLUCHTELINGEN-QUAESTIE. In de Woensdagmiddag gehouden vergade- ring der Tweede Kamer kwam aan de orde de behandeling van het verzoek van den heer Albarda om verlof tot het richten van vragen aan den Minister van Algemeene Zaken, voor- zitter van den Raad van Ministers, over het beleid der regeering en de door haar getrok- ken richtlijnen ten aanzien van de vluchte lingen, een en ander in verband met de inci- denten, die zich in de laatste dagen aan de grens hebben voorgedaan. De voorzitter had zich emstig over dit ver zoek beraden. De Kamer heeft de laatste weken overvloedig gelegenheid gehad en daarvan gebruik gemaakt om met de regee- zijn kist haalde hij een kleuriige doos. Grinni- kend van gemoegen zette hij zich aan den ar- beiid, af en toe een liedje neuriend en schuwe bl-iikken werpend op de bedsteden. Diaarbmmem bleef alles rustig. Hij werkte onverpoosd door met vluigge, vaardige vin- gers, monstende tenslotte het voltooide werk en giing dan aan het lawaai sehoppen, pookte de kachel op, rammelde met de waterketel, scihopbe tegen de bedsteden en wachtte nieuwsigierig het resultaat af. Dit liet niet lang op zich wachten. Het roerde in de bed- den, grommende geluiden lieten zich hooren en sen oogenblik later staken drie slaperige gezdchiton zich door de gordijnen. Het volgen de oogenblik stonden ze alle drie om de tafel en bekeken met bewonderende uitroepen het kerstboompje. De brandede kaarsjes wierpen womderlijike kieuren en glansen in de ballen, pieken, stenren en slingers, weerkaatsten in de ooglen der mannen, maakten hun harde trekkten zachter en weeiker, bij de herinnerdng aan voorbije, langvervlogen tijden, aan stil ge- Mk, ver achtergedaten. iGeen spcttende lach verscheen op de ont- roerde gezdehten, die vol toewijdimig naar het kleine, kleurrijlke ding gehogen waren. .Merry Christmas", mompelde Tom. Merry Ghristmas", kwam plechtig van de lippen der anderen. Merry Christmas", zei Hall, zacht en heescih. In zijn starende oogen verscheen een vreemde glans, een glans van heimwee en in terns verilamgen. Baby begem zacht te zongen: ,,Een Kind is ons gelboren". De oogen naar het liciht, het ge- laat iets geheven, zongen de anderen mee, ruwe stemmen in een ruiwe omgeving, maar met al de toewijddng, die ze geven komden, onbeweeglijk staande en voelend in hun har- ten die wijdlmg van dezen dag, gedemken Ohris- tuls gebO'Orte. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1