Buitenland Sport Predikbeurten TERNEUZEN, 30 NOVEMBER 1938. VOETBAL RECHTSZAKEN. POLHTERECHTER TE MIDDELBURG. GEMEENTERAAD VAN HOEK. I»E GEZONOHETOSTOESTAND VAN DEN PAUS VOORUITGA ANDE. Havas roeldt u'it Vaticaanstad Tegem deal raad van zijn geneesheer in heeft de Pauls Zondag zijn gewone wer'kizaamheden willen hervatten. Hij verleende tien par- ticuMere auldienties. Tot dusverre heeft hij kardinaal PaceMi, Piizazaro, den mankdes S-era- sini, gouivemeur van Vati-ciaanistal en mgr. Calet, den aairtstoisachop van Kamerijk, omt- vangen. Renter meldt uit Vaticaanstad: Tijdens de audientie, welke d'e Paus Zon dag heeft verleend, zag deze wel iets bleeker dian gewoonlijik, dioch verder was niets aan hem te mer.ken. De stem klonk header. Zon- dagaivond hteeft hij gezegid, zich bij-na normaal te voelen en niet vermoeid te Zijn. Om 7 uur woon'de hij een speciiale godsdienstoefeimnig in eijn partieuliiere kaipel bij, welke ongeveer 35 mdinuten duurde. BIJ DE 125 NEDERLANDSOHE VRIJWILLIGERS. (Een bijizondere oorrespondent van de Tele- graaf schrijft uit Barcelona: ■Oorspronkelij'k bestond het plan, dat de 125 Nederlandsche vrijwilligers, die in het Spaan sche rtegeeringsleger hebben gevochten, Zon dag naar Nederland zouden vertrekken, doch op het laaJtste oogenibdik is het vertrek uitge- steld. Toen ik Zaterdag 1-aat in den namiddag in het kaonp der vrijwilligers, dat niet ver van de Fransche grens is gelegen, aankwam, was daar nog ndets bekend van het uitstel van het vertrek en een ieder was daarom nog in reis- stemming. Brjna alien hadden reeds hun oude uniformen verwisseld voor nieuwe burgerklee- ren, die zij van de Spaansche regeering helb- ben gekregen. De ooanmaindant van de Hollandsche com- pajgniie, die ,,De Zeven Provinden" heet, is Pitt, 38 jaar oud en aflkomstdg uit Utrecht. Hij bevindt zich thans 26 maanidten in Spanje en is drienmal gewond. Hij is zeer popuflair onder de andere vrijwilligers. Naar hij mij mededeelde, zijn er in totaal ongeveer 600 Nederlanders in Spanje geweest. De eerste twee kwamen in Augustus 1936. n.l. de sdhrijiver Jetf Last en de leeraar Willy Lat- kouder, die op 28 JuM 1938 aan het Ebrofront is gesneuiveld. In September 1936 waren er nog slechts 15 Nederlandsche vrijwilligers in Spanje. Pas in Januari d.a.v. kwamen er nog vijftig en in. Augustus 1937 werd de Holland sche compagnie gevormd. Ze hebben gestreden bij Jarama, Guadalajara, CJasa Campo, Bru- nete, Aragon en aan het EJbro-front. Als eeni- ge compagnie van de elfde brigade, zoo deelde Pitt mode, heeft Zij van de Spaansche regee ring een eeremedaille voor betoonde dapper- heid gekregen. Donidterdag jjl. zoo vertelde Pitt verder, heb ik met den vertegenwoordiger der Nederland sche regeering den maaltijd gebruikt en toen van hem vernamen, dat de vrijwilligers wel is waar htm Ned er land e rsohap verloren hebben, miaar t-och in Nederland geen moeilijlkheden zullen onderrvinden. Zij beho-uden het recht om te werken en hebben ook rechit op steun. De jomgste Nederlandsche luitenant is An dre Engwirda uit Maastrdicht. Hij is 20 jaar en bevindt zich sdnds Maart 1937 aan het Spaan sche front. Van bercep is hij kellner. Acht daigen had hij het commando van de Holland sche compagnie in den strijd aan het Elbro- front. Na zijn verwondin'g in September 1938 is hij tot ludtenant benoemd. Een andere luite- nant, Theo Deeuwerik, is aan het front van Oordoba gesneuiveld. Ludtenant Engwirda zei mij, blij te zijn spoe- d'ig zijn famiilie in Holland weer terug te zien, hoewel het hem speet zijn Spaansche kamera- den te moetlen verlaten. Dan is er nog een vrij- williiger uit Amsterdam, dli-e wegens zijn kleine gestalte den bijmaam heeft van Kleine Kees". Hij is 37 jaar en heeft van October 1936 af gestreden in de burnt van Bilbao en in As*u- rie. Daarna is hij ingedeeld bij de Hollandsche oampaignde. 'Engiwinda vertelde vender nog, dat de I-aat- ste der Holilandens, die voor de terugtrekking van de compagnie van het Elbro-front gesneu- veld is, Deo van Straaten was, een katholieke mijnweiiker van 21 jaar uit Limiburg. De relis naar Holland wordt op een gerneen- schappelijke pas gemaakt. Alien venheugen zich er op weer het vaderland terug te zien. 'Behalve de 125 vrijwilligers in het kamp be- vinden zich nog ongeveer 50 vrijwilligers in hospital en en in Madrid, GRENSINCIDENT TE HONGKONG. Naar 'Haivas uit Londen meldt heeft men aldaar imli-chtiingen cntvangen ever een grens- sohending door Japansche troepen, welke Za terdag op Britsch gebied te Hongkong heeft plaats gehiad. Het incident zou zijn gebeurd na de bezetting van Tsjoengtsjceng door Ja pansche troepen, toen een detachement van 30 Japanmers de grens overstak cm de Chineezen te adhtenvcligen, ondanks het protest van den otfficier, welke het bevel voerde over den Brit- sohien post. In veriband met deze sehending van de grens van Honkong, verwacht men thans te Louden rapport van den gouverneur, teneinde stappen te doen bij de Japansche re- .geening. [Het schijnt, dat hier eerder spralke is van ge'brek aan kenniis van de grens bij d'e Japan sche soldaten, dan van een weloverwoigen aan- val. De Japansche autoriteiten hebben hun veronitschulldiiglng aangeboden en hebben ver- klaard, dat de incidenten zich niet zouden her- halen. Een uitvoerig verslag van het gebeurde. De Sunday Times publioeert de volgende leizing van het incident, door een specialen verslaggever uit Hongkong getelefoneerd Zaterdagmorgen .vroeg ontketenden de Ja- panners een aanval op de stad Tsjoentsjoeng in Kwangtoeng, nadat Japansche vliegtuigen met machinegeweren op Ghineesohe burgers, die toevtacht zochten op Britsch gebied, te hebben gesehoten. Kort daarna staken ver- scheidene Ohineesche verdedigers over de spoorwegbruig in de riehting van Hongkong, daarbij de wapenen en uitrusting wegwerpend. Niettemiin begon een groot aantal Ohineesche soldaten op den Zuidedijken oever een gevecht met de Japanners. Ze moesten zich na een wanlhopig gevecht ovengeven. Daarna staken ongeveer 60 Japansche soldaten, op 400 M. afstand van de brug, de rivier over en be- zetten Britsch gebied, tegenover den post nr. 12, met een bezetting van 6 soldaten. Aan- gezien de .beveivoerende officier order had ge kregen, elk incident te vermijden, nam deze de Britsche vllag mee en veriiet zijn stelling. De Japanners heschen daarna onmiddeJlijk hun vlag'- Ben Britsche officier kwam aileen tusschenbeide en beval den Japanners zich terug te trekken, hietgeen dezen na een lange ddscusisie ook deden. Enkele oogenlblikken later openden de Ja panners mitraiilleurvuur van de Kwangtoeng- oever af op de Ohineesche Vluchtelingen op Britsch gebied, waarbij 7 dooden vielen, onder wie 6 vnouwen, en 12 personen gewonld wer- den. Verivolgens trachtte een ander detache ment van 150 Japanners over die brug te trek ken, maar de soldaten van het Middlesex regi ment cmtzegden hen met bajonet en geladen geweer den toegang tot het Britsche gebied. De Japansche oflfioieren beweerden dat dte grens niet de rivier de Tsjoengtsjoeng was, maar 13 km Zuidelijiker lag en bevalen dat de Engelschen hen vrij doior zouden laten. Met dte kaarten in handen bewees de Britsche be- velheibber het tegendeel en na een uur van besprekingen, trokken de Japanners zich naar Tsjioengtsjtoeng terug. DE VERVOLGING DER JODEN. Eigen ruiten ingegooid. Naar Reuter uit gewoonlijk goed ingelichte kringen tte Berlijn vemeemt, heeft de jongste antl-Jcodsche agitatie, waarhij vele winkel- ruiten het moesten ontgelden, niet de goed- keurinig weggedragen van vele vooraanstaan- de menschen in regeering en partij. De glas- schade alieen bedraagt 6% millioen mark. Duitschiand heeft op het oogenblik slechts een voorraald glas van ongeveer 1% millioen mark, ziocdiat voor vijf millioen mark aan ruiten mOet worden ingevoerd om het dringend noo- dige herstel uit te voeren. Deze invoer moet uiteraard in buitenlandsche deviezen voidaan worden. Straf voor een „arische" Jodin. lEen 32-jarige ,,arisbhe" vrouw te Frankfort a. d. M., die met een Jood getrouWd was en tot den Joodschen godsidienst was overgegaan, is, naar Reuter meldt, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf wegens overtreding van de wet, welke vrouwen jonger dan 45 jaar verbiedt te werken in Joodsche huishoudens. De vrouw was n.l. werkster in een Joodsch pension. Ohileensche politici riehten zich tot Hitler. Vijf en zeventig Ohileensche parlements- leden, behootende tot verscheid'ene politieke organisaties, hebben uit naam der beschaving een telegram tot Hitler gezonden, waardn zij protesteeren tegen de vervoigingen, waarvan de Joden het voorwerp zijn. Zij vragen, dat deze vervoigingen gestaakt worden en dat het recht der Joden op een bestaan en een recfat- vaardige behandeling wordt hersteld. CHAMBERLAIN IN JANUARI NAAR ROME? Voligens sommdige bladen is Ohamberlain ivoomemens, eind Januari een bezoek aan Rome te brengen. Otf het bezoek al of niet door zai gaan, hangt volgens de Daily Telegraph tot op zelkere hoogte atf van den loop van den oorlog in Spanje en de wijize waarop de Britsche openbare meening er op reageert. De Daily Miaiil schrijft, dat de Britsche en de Xtaliaansch'e regeering bezig zijn dte plan- nen voor dit bezoek te bespreken, dat een onderdeel zal vormen van een korte vacantie, die Ohamberlain op de Middtellandsche Zee wil doorbrengen. BENOEMD. Mej. J. M. Boumian aihier is met inganig van 1 Januari 1939 als kweekelinge met akte benoemid aan de Ohr. school te Driewegen. GEVONDEN VOORWERPEN. (De Inspecteur van politic te Tertneuzen maakt bekend, dat omtrent onderstaande ge- vonden voorwerpen, inlichitingen te bekomen zijn aan die daarachter vermelde adressen. Kindlerhandtasch met inhoud, J. de derck, Axelschestraat 13. ■HeerenrijiwielNaeije, Noordsitraat. iZWartibonte hond1, C. van Liere, Axelscbe- stnaat 147. (Medsjesmuts, J. van der Elst, Klaassen- straat 15. Damesportemonnaie met inhoud, J. J. Rie- mens, Donze-Visserstraat 91. Giroen dameshoedje, C. de Blaaij, Molen- dijik 16. Ceintuur of band van beige regenjas, R. van Es, Tudnstraat 18. Gouden ring, J. Klaassen, Tuinstraat 2. Portemonnaie met inhoud, G. Klaassen, Noordstraat 93. Glace ihandsehoen, R. Seegers, Lange Kerk- straat 40. (Huissleutel (Lips), W. Verlinde, Nleuwe- diepstraat 29. Portemonnaie met inhoud, J. de Mul. Java- straat 38. Dortemioinnaie met inhoud, J. Peters, Van Steenbergenlaan 26. Portemonnaie met inhoud, A. van Krieken,, Beatrixstraat 2. iHalssnoer (koralen), J. Faas, Steenkamp- laan 56, PortemiOinniaie met inhoud, I. Gazan, Van Boivenstraat 2. RijwielbelastingmerkM. Moens, Tholens- etraat 100. Heerenhoed en rood-bruine boodschaptasch, Bureau van politic. Parapluie, A. Mlarsilje, Noordstraat 38. Medsjesmuts, J. Klaassen, Dr. Buijzestr. 12. STROOBRUGGE EN MAASEVK WEER OPENGESTELD VOOR DEN UITVOER VAN LAND- EN TUINBOUWPRODUCTEN. De regeeringspersiddenst meldt: De Moniteur Beige van Zaterdag bevatte eenv koninklijk beslui-t, waarbij de Belgische grensstabions Stroobrugge en Maasey'k met ingang van Maandag 28 Nov. wederom voor den invoer van Nederlandsche land- en tuin- tooiuwproducten zijn oipengesteld. Dat besludt heeft wel een langen weg noo- dig gehad om de Belgische Staatscourant te bereiken! DE WELDADUGHEIDSPOSTZEGELS EN PRENTBRIEFKA ARTEN VOOR HET KIND Van 1 Dec. tot en met 5 Jan. De centrale propaganda-comimissie voor de weldadigheddspostizegels te 's Gravenhage schrijft: Op Donderdag 1 December verschijnt de jaarlijksche serie kinderzegels, die verleden jaar, dank zij het enorme succe® van de twee- ton-actie, een oveiigroate bekendheid ver- kregen. De nieuwe serie van 5 zegels zal zeer zeker niet achterblijven bij het onvergetelijke Frans Hals-kopje; de ontwerper Pam Rueter slaag- de erin een zegel te brengen, dat ongewone charme heeft. De kleuren zijn: IV2 (3) cent zwart, 3 (5) wijnrood, 4 (6) .groen, 5 (8) terra- rood, 12 y2 (16) bliauw. Te'gelijlkertijd geeft de Ned. bond tot kdnder- bescherming prentbriefkaarten uit, nl. een serie van 5 stuks (voor 35 cent), ontworpen door Anton Piec'k en 2 losse kaarten (a 7 ct.), resp. van S. Kraay en E. Hellendoorn. AJie kaarten houden verband met de feestd'agen, die ons in December wachten. De winterserie van Keck opent met „St. Nicolaas", dan vol- gen: ,,Kerstnacht", ,,De Torenklok", ,,Oude- jaarsavond" en „Veel heiil en zegen". De losse kaarten sluiten zich hierbij aan onder de titels ..Kerstgroet" en ,,Wintermorgen". Dank zij de toegezeigde medewerfcing van de Federatie van Ned. ver. v. d. kantoorboekhandel, zullen deze kaarten voor het publitek in veel meer winkels te verkrijlgen zijn. Piet Worm ontwderp een reclameplaat, die vioolijik, opvallend en artdstiek is en die zon- der twijfel een ieder zal weten te herinneren aan de Decemberactie -voor het kind. Een uitgebreid radioprogramma, waartoe aille omroepvereenigingen medewerkten, zal een waardige aanjvulling van het propaganda vormen. Minister Romme spreekt Dinsdag 29 December te 21.15 uur voor den K.R.O.; tien andtere sprtekers en spreeksters zu'llen in den loop van December het woord voeren. De A.V.RjO. verzorgt omstreeks Kerstmis weder op de beikende wijize een luisterwedstrijd voor het kind. Een van de h'oogteipunten van de December- maand zal zijn de groote daghladpuzzie ,,De ronde door Nederland", die op 10 December geheel Nederland aan het puizzelen zal zetten. H.KjH. Prdnses Juliana heeft weder den hoofd- prijs ten geschenke gegeven. Iedere Nederlan- der is dus in de gelegenheid zijn steun aan dit werk te geven. De vereenigingen, die zorgen voor de mis- deelde jeuigd, d.w,z. voor achterlijlke, zwakzin- nige, zieke, zwakke, verwaarloosde, blinde, dOofstomme, gebrekkige kinder en van alle ge- zdndten, ontwangen een aandeel uit de op- brengst. Deze vereenigingen, die samen onge veer 50.000 kirideren verzorgen, ontvingen uit de vorige actie meer dan twee ton. Zij werken voor de geestelijke en lichamelijke gezondheid van onze jeugd, een doel, waarvan ieder meer dan ooit het groote belang beseft. Zij hebben ecihter nog steeds met financdeeie zorgen te kaimpen. Aan het Nederlandsche publitek is het om die zorgen te verlichten. Men verzoekt ons mede te deeien, dat in de hial van het postkamtoor alhier enkele dames zich met den verkoop dezer postzegels zullen belasten. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. le klasse afd. I. iSpartaXerxes. le klasse afd. II. VUC—DEC. le klasse afd. HI. NECHeracles TubambiaZAC J. A. W., oud 19 j., arbeider te Groede en I. F., oud 19 j., koopman teNieuw^'liet, had den zich te veramtwoorden wegens mnshande- ling van A. de Lijizer in den nacht van 6 op 7 October 1'Jl. Eisch: ieder 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem en toewijzing oiviele vor- derimg tot een bedrag van f 23,50. A. v. B., oud 23 j., kermisreiiziger te Bergen op Zoom, verdacht van verduistering van de opbrengst van een partij knipmessen, bestaan- de uiit 270 stuks, ten nadeele van A. C. van Tricht te Temeuzen, op 15 Augustus 1.1. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak: idem. kel 28 der Lager Onderwijswet 1920 van het betreffende kalenderjaar". H. Artikel 4 te lezen als volgt: ,,Waar in daze regeling de Lager-Onderwijs- wet 1920 van toepassing wordt verklaard, wordt hieronder begrepen de wet zooals deze thans luidt, met de nummering der artikelen, zooals zulks volgens artikel LJ der wet van 22 Mei 1937, S 323, tot wijzdiging der Lager Onderwijswet 1920 zal worden bepaald, of zooals de wet nadien wordt gewijzdgd," HI. lAirtiikel 4 wordt artikel 5. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 6. Verzoek am subsidie der Geitenfokver- eeniging ,JDc Eendracht". DONDERDAG 1 DECEMBER 1938. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TBRNEUZEIN6.30 u., Ds. Kramp, van Enk- huizen. Een schrijven van M. de Putter, luidende: secretaris, Afdeeling IV. le klasse. NAC—LONGA. iPSVBleijerheide. RoermondJuliana. NOADMJW. Wii'llem II—BW. 2e klasse A. RCSVlissingen.' RiBC—T9C. KeeliandiaBreda. GoesDe Zeeuwten. 3e klasse A SluiskilTemeuzensche Boys. TemeuzeniBienviiet. IJ zendijikeHulist OostburgAxel. BreiskensHoofdplaat 3e klasse B. Vlissingen 2Goes 2. De Zeeuwen 2ELland Boys. EMMTemeuzen 2. BurghIZeellandia 2. le klasse afd. V. V eendamHlSC Be QuickSneek. (HeerenveenFVC. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C. iHontenlisseRia. Axel 2Temeuzen 3. iSVDTerneuzenscihe Boy® 2. le klasse D. AardenbungBreskens 2. IHoofdplaat 2Sclhoondij'ke 2. Groede 2(Oostburg 2. le klasse E. iSchoomd'ijlke.IJzendijke 2. Bdenvliet 2Groede. 2e klasse B. Hontenisse 2Ria 2. Temeuzen 4(Hontenisse 3. HoekHulst 2 (terr. Hulist). Com Boys 2BKVV 2. NEDERLANDDUITSCHLAND GAAT NIET DOOR. De burgdmeester van Rotterdam heeft den wedstryd verboden. Naar vemomen wordt, heeft het bestuur van den Konimklijikien Nederlandsehen Voet balbond den vdlgemden brief ontvangen van- den burgemeester van Rotterdam: „De burgemeester van Rotterdam, overwe- gend, dat het ter voorikioming van verstoring der openbare orde gewenscht is, dat de voet- baiwedstrijd NederlandDuitschiand, op1 Zon dag 11 December a.s. niet doorgaat, gelet op art. 221 2de lid van de gemeente- wet, besiuit te houden van gemelden wedstrijd te verbieden." Het bestuur van den Kon. Ned. Voetbalbond heeft van dezen brief kennis genomen en heeft het Fachamt Fussbail in Duitschiand van dit besiuit van den burgemeester van Rotterdam in kennis gestelld. Zitting van 29 November 1938. De volgende zaken werden behandeld: A. C. T., oud 43 j., arbeider te Westdorpe, verdacht van vernieling van een muur en een ruit in de woning van P. v. d. Heijden te Westdorpe op 1 October 1.1. Eisch: 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. J. F. F., oud 22 j., koopman te Clinge, ver dacht van beleediging van den rijtksveldwach- ter en gemeentelvel'dwachter te Olinge op 30 October 1.1. Eisch: 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. Vergadering van Donderdag 17 November 1938, .des voormiddags 9 uur. Voorzitter: de heer Mr. J. A. van Tienhoven, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. D. Haak, A. Meer- tens, J. den Hamer, J. A. Meertens, J. de Kraker, D. J. Jansen en de Secretaris J. Dregmans. Afwezig de heer P. Scheele. (2. Slot.) 3. Aangaan rekening-oourant-overeeai- komst met de N.V. Rank voor Neder landsche tgemeenten. Burgemeester en Wethouders stellen voor, aan te gaan met de N.V. Bank voor Neder landsche gemeenten een- rekening-courant- overeenkomst, tot een maximum van f 11.700 debetrente 3% per jaar, creditrente per jaar, en verder onder de gebruikelijke voorwaard-en. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 4. Wijziging Isluitingsuur. Een schrijVen van de afdeeling Terneuzen en Omstreken van den Nederl. Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, gevestigd te Temeuzen, ten dezen handelende voor haar te Hoek wonende leden, en door haren voorzitter en secretaris behoor- lijk vertegenwoordigd, welke daarin te kennen geven, dat in de thans geldende politieverordening het sluitingsuur der koffiehuizen is vast- gesteld op 10 uur; dat, nu de zomertijd voorbij is, het zeer zeker wenschelijk is, dat het sluitingsuur met eten uur worde verlengd; dat indien daartegen overwegende bezwa- ren zouden bestaan, dat dit voor alle -dagen van de week zou gelden, het voor hunne leden voor den Zaterdagavond van groot belang zou zijn, indien hunne zaken tot 11 uur des, avonds geopend konden blijven; dat het vroege ^sluitingsuur, vooral op Zaterdagavond, velen zich naar elders doei begeven om daar den avont^ door te brengen, met het gevolg, dat gelden in andere gemeen ten worden verteerd, die aan de in deze ge meente gevestigde koffiehuishouders ten goede zouden komen; reden waarom requestrante zich tot den raad wendt met het eerbiedig verzoek de poliitieverordening in bovenstaanden geest te wijzigen. Naar aanleiding hiervan stellen Burge meester en Wethouders voor, de politieveror- dening te wijzigen als volgt: In artikel 40, tusschen de woorden- ,,tien" en „tot" in het eerste lid te voegen de woor den ,,des Zaterdags van des avonds elf". De heer JANSEN vraagt, of het sluitings uur op gewone werkdagen 10 uur blijft. De VOORZITTER verond-erstelt, dat het nog een poosje zal kunnen duren, voor de ver- eischte goedkeuring op deze wijziging verkre- gen wordt, daar dit voorstel nog door hoogere autoriteiten moet worden goedgekeurd. De SECRETARIS merkt op, dat er toch een voorstel is van Burgemeester en Wet houders. De heer J. A. MEERTENS vraagt, of deze regeling ook geldt voor de winkels. De heer HAAlK antwoordt ontkennend. Voor de winkels is er aileen een regeling dat deze in de zomermaanden langer geopend mogen zijn. De heer J. A. MEERTENS vraagt, of deze regeling ook niet geldt voor de winkels die vergumning hebben. De heer HAAK antwoordt, dat dit voorstei aileen de caK's geldt. De heer J. A. MEERTENS bedoelt met zijn vraag, of dit aileen voor cafte's zal zijn, of ook voor winkels die een vergunning hebben. De SECRETARIS merkt op, dat men moet onderscheiden tusschen een winkel en een zaak die vergunning heeft. In verband met de bepalingen der drankwet moet een derge- lijke zaak een afzonderlijken uitgang hebben. De heer J. A. MEERTENS vervolgt, of het gewijzigde sluitingsuur ook zou gelden voor een winkel," die volgens de regelen der Drank wet gebouwd is. De SECRETARIS antwoordt bevestigend. indien het alieen zou betreffen den verkoop van -drank. Doch dan moet er een afzonderlijke toegang tot een dergelijke winkel zijn, en aileen drank verkocht worden in het perceel dat daarvoor bestemd is. Er mag dan geen verbinding aanwezig zijn tusschen een dergelijke zaak en een winkel. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aange- nomen. 5. Wijziging gemeenschappeiyke regeling tot toelating van ieerlingen op |de open- bare U.L.O.-school te Temeuzen. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van het gemeentebestuur van Temeuzen, stellen Burgemeester en Wethouders voor, de gemeenschappelijke regeling tot toelating van Ieerlingen op de openbare u.l.o.-school te Ter neuzen te wijzigen als volgt: (De raad der gemeente Hoek; igeletzen een vcorstel van Burgemeester en Wethouders; besiuit de 'gemeenischappelijke rege'limg omtrent toelating van kinderen uit de gemeente Hoek op de openbare lagere school voor uit gebreid lager onderwijs in de gemeente Ter neuzen te wijziiigen als volgt: I. Artikel 1, lid 3, wordt gelezen: ,,Bij. berekeniinig van het aantal Ieerlingen wordt genomen het gemiddelde van de als we-rkelijk schobigaand bekend gestaan heb- bende Ieerlingen op de data, gemoemd in arti- Bij dezen nemen het bestuur der Geitenfok- vereeniging ,,De Eendracht" te Hoek onzen hartelijken dank voor de door Ued. verleende 40 subsidie over 1938. Tevens vragen wij Ued. ook weer beleefd om een dergelijike sulbsidie te willen toekennen voor 1939. De VOORZITTER gelooft niet, dat hier- tegen bezwaar bestaat. De post staat reeds op de begrooting. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 7. Aangaan overeenkomst de N.V. „Gekro", idesructiebedrijf te Dversohie. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, luidende Het is ons college uit ingekomen berichten inzake het sluiten van een overeenkomst met het destructiebed'rijf der N.V. ,,Gekro" te Overschie gebleken, dat verschillende ge- meentebestunen in de meening verkeeren, dat eerst per 1 Juni 1939 behoeft te worden over gegaan tot on.bruikbaarmaking van vleesch en vleeschwaren door behandeling in een destructor. Zij gronden dit op het gestelde in art. 61, 2e lid van het K. B. van 5 Juni 1920, Staats- blad 285, waarin is bepaald, dat de Minister ontheffing van den destructieplicht kan ver- leenen tot 1 Juni 1939. In verband hiermede merkt ons College op, dat de Minister ten aanzien van deze provin- cie nimmer van deze bevoegdheid gebruik heeft gemaakt. De ontheffing is voor dit gewest verleend tot wederopzagging en be staat tlhans niet meer, blijkens missive van den Directeur-Generaal van de Volksgezond- heid van 14 Juli 1938, no. 609 E, afdeeling Volksgezondheid. Wjj verzoeken u derhalve ten spoedigste over te gaan tot het doen onbruikbaar maken van vleesch en vleeschwaren door middel van een destructor, in overeenstemming met het bepaalde in de eerste alinea van artikel 61 van bovengenoemd K. B. Gelijk reeds valt af te leiden uit onze hiemaast vermelde cir- culaire is de eenvoudigste wijze aansluiting bij de N.V. ,,Gekro". Burgemeester en- Wethouders stellen op grond hiervan voor, aan te gaan de overeen komst met de N.V. „Gekro", destructiebedrijf te Overschie, zooals deze is voorgesteld in de vergadering van 28 Juni 1938. De VOORZITTER is van oordeel, dat er niet veel gnders op zit dan aan te sluiten. De heer J. A. MEERTENS vraagt, hoeveel dit kosten kan. De heer HAAK antwoordt, dat de kosten f 165 bed-ragen. De SECRETARIS geeft te kennen, dat dit bedrag er voor geraamd is. Dit is iets te hoog\ De heer HAAK wijst er op, dat de kosten bedragen f 0,02 per inwoner en f 0,02 per ha. De heer J. A. MEERTENS geeft te kennen, dat het moet, als het eenmaal moet, doch het is een sehadepost voor de gemeente. Het maakt dan ten slotte geen verschil of er maar 2 cadavers zijn, of dat er 10 afgehaald moeten worden. De SECRETARIS herhaalt, dat de kosten van aansluiting z\jn 2 cent per inwoner en 2 cent per ha., met een minimum van /100, benevens 5 voor elken slager die in de ge meente gevestigd is. De heer DEN HAMER meent, terloops gehoord te hebben, dat de gemeenten Terneu zen, Zaamslag, Axel en Philippine gezamen- lijk een dergelijk bedrijf zouden willen stichten. De heer J- A. MEERTENS deelt mede, in het raadsverslag van Terneuzen gelezen te hebben, dat men er in Terneuzen over dacht, zelf een verbrandingsoven te bouwen, die tevens dienen zou voor verbranding van het straatvuil. De heer DEN HAMER meent, dat dit mis- schien beter zou zijn. Dan zou het als dit plan doorging, mogelijk zijn, dat ook Hoek er bij; aansloot, en het vuil iederen dag per auto opgehaald werd. Dat zou naar zijn mee ning beter zijn dan de vemietiging door de „Gekro", w'aarbij een cadaver een dag of 4, 5 misschien wel 6 ligt te stinken. De heer HAAK meent, dat indien te Ter neuzen besloten moch-t worden tot aanschaf- fing van een oven over te gaan, dat dan mis schien dit onderwerp beter aangehouden zou kunnen worden. De heer J. A. MEERTENS twijfelt er aan, dat het te Temeuzen door zou gaan. lets dergelijks is wel goed voor de groote plaatsen. De heer HAAK meent, dat aansluiting bij de „Gekro" wel altijd goedgekeurd zal worden. De SECRETARIS: Doch niet-aansluiting niet. De heer A. MEERTENS vindt het *t groot- ste bezwaar, dat er aldoor maar lasten op den nek van de gemeente geschoven worden. Zoo als het nu gaa-t, is het goed. Als er een varkje dood gaat, wordt er een groote put gemaakt, en het varkje vemietigd met petro leum of kalk. De SECRETARIS geeft een overzicht van de regeling zooals die is, en zooals die o.m. op het eiland Walcheren door „Gekro" toe- gepast wordt, welke regeling in het olgemeen reden tot tevredenheid geeft. De heer DE KRAKER merkt op, dat men niet vergeten moet, dat het in Zeeuwsch- Vlaanderen niet zoo gesteld is als op Wal cheren. De SECRETARIS geeft te kennen, dat er ook hier een auto komt, die geregeld overal de vleeschafvallen en cadavers ophaalt. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen zal waarschijnltjk een station gevestigd worden. De heer J. A. MEERTENS merkt op, voor dieren die aan besmettelijke ziekte ge- storven zijn, deze regeling niet geldt. De SECRETARIS antwoordt, dat die mei een andere auto afgehaald worden. De VOORZITTER weet het niet juist, doch gelooft nooit, dat er in Terneuzen zoo'n be drijf kan komen. De SECRETARIS meent, dat men m dezen op het standpunt kan staan, dat waar de gemeente toch betalen moet, ook de regeling wel in werking kan treden. De heer DE KRAKER geeft te kennen, dat als men in Terneuzen niet gedwongen wordt, ook de gemeente Hoek niet gedwongen kan worden. dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6