ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Marion's grooteavontuur No 9844. WOENSDAG 30 NOVEMBER 1938 78e Jaargang Binnenland Feuilleton TWEEDE BLAD .^Nma&seaattstmximx&axmEmmBX TER NEUZENSCHE COURANT DE KONINGIN NAAR DEN HA AG. H. M. de Koningin zal binnenkort haar ver- blrjf op Het Loo beeindigen en zich weer in Den Haag vestigen. HOFJAGER SPEK. Het iwas gisteren juist een jaar geledpn <lat iPrins Bemhard op weg naar een jachtveld het auto-ongeluk is over- komen. Hofjager W. Spek te Apeldoorn, die hem vergezelde, heeft door de storing van zijn zenuwen als gevolg van dit ongeval nog steeds niet "zijn werk kunnen bervatten. Zijn toe- stand is evenwel goed vooruitgaande, dank zij de uitstekende medische beh an deling, die hij door toedoen van H. M. de Koningin geniet. VICE-ADMIRAAL VAN DULM VRAAGT ONTSLAG. De correspondent van de N. R. Crt. te Londen meidt: Vice-admiraal Van Dulm, de voorzitter van de organisat'ie, die belast is met de controle op de niet-inmenging, heeft Lord Plymouth verzocht hem van zijn post te ontheffen.. Lord Plymouth heeft zijn verzoek om ont- slag aan de leden van de niet-inmengings- commissie voorgelegd en het wordt verwacht, dat binnenkort van alle leden een instemmend antwoord zal worden ontvangen. De redenen voor admiiraal Van Dulm's ontslagaanvraag zijn van tweeerlei aard. Toen hij in April 1937 het voorzitterschap van de Non-intervention Board aanvaardde, deelde hij de algemeene verwachting, dat het werk dat hij daarbij op zich nam, redelijk snel zou kunnen worden aflgewikkeld. Hij hoopte dan ook in niet al te langen tijd weer naar Neder- land te kunnen terugkeeren. Na meer dan anderhalf jaar is er echter nog steeds geen enkel teeken, dat het werk van de niet- inmengingscommissie in de naaste toekomst zal worden geeindigd, zoodat admiraal Van Dulm als voorzitter van de Board zijn terug- keer naar Nederland voor onbepaalden tijd zou moeten uitstellen. Een bijkomstige reden voor zijn verzoek, van den post ontheven te worden is, dat het eigenljjke werk van de Non-intervention Board met de buiten werkingstelling van de Internationale controle op de Spaansche kus- ten zeer sterk besnoedd is geworden. Volgens een nader ontvangen A.N.P.-bericht heeft Lord Plymouth na overleg met de niet- inmengingsooimmissie het ontslag met leed- wezen aanvaard en vice-admiraal Van Dulm dank gezegd voor de bewezen diensten. Het ontslag wordt op 10 December van kradht. GROOT PLAN VOOR JOODSOHE KOLONISATIE. Naar United Press te Parijs verneemt zal een groot plan tot financiering van de emi- gratie en kolonisatie van vluchtelingen, die op grond van ras of religie verdreven zijn, Don- derdag a.s. in Den Haaig worden besproken. De bespreking zal geschieden tusschen Neder- landsche en Amerikaansche financieele groe- pen. Louis J. Ruskin uit Chicago is als vertegen- woordiger van de Amerikaansche groep uit- genoodigd in Nederland te komen, na zijn herhaalde besprekingen in Londen en Parijs. Hij zal daarbij zijn ervaringen in Parijs en Londen aan de Nederlandsche belanghabben- den meedeelen. Men verwacht in Parijs, dat uit deze con ference te Den Haag belangrijke resultaten zullen voortkomen, daar het plan gesteund wordt door vooraanstaande financiers in Amerika, Enjgeland, Nederland en Frankrijk. Het zou in het voornemen liggen, een groot programma ten uitvoer te leggen, dat uit drie stadia bestaat: eerst de emigratie van de be- dreigden uit de betreffende streken, dan de rehabilitatie der emigranten door speciale training voor hun toekomstig bedrijf en daar- op de overbrenging naar nog ,,open" gebieden onlder souvereiniteit van de laniden, die willen meewerken. Men verwacht met eenige waarschijnlijkheid dat een permanente commissie voor de coor- Roman van I. F. J. Groothedde. Nadruk vertoodem. 30) Vervolg. Het moet hard gevroren hebben dien nacht, want de bovenlaag van de sneeuw was steen- hard en klonk metaalachtdg onder de hoeven van het paard. Nog had hij geen honderd yards geredem of Sheila gleed uit en verloor bijna zijn evenwicht. ,„Venvloekt", gromide Jim, ,,nu dat weer". (Hij sbeeg af, nommeide in de zadeltasch en vomd tot zijn veriLichting wat hij zocht. Een half uur werkte hij in grimmige verbetenheid, angstivallig luisterend naar elk gerudht, al- hoewel hij bijna zeker wist, dat zijn vervolgers nog niet konden komen, al hadden ze ook den heelen naoht dooirgereden. Bovendien zouden ze op dezelfde mioeihjkheid stuiten, die hij nu ondervond. Toch was het met een zucht van veirlioh ting, dat hij den Engelsehen sleutel in de zadeltasch wierp. De hengst stond nu op scherp en tot zijn voldoeming merkte hij, dat ze nu niet meer uitgieden. Hij zette het paard aan tot een lichten draf en gebruikte intus- schien zijn ontbijt van gedroogd vleesch, een taai, maar versterkenid voedsel. IHij reed dien dag onafgebroken door en kwiam tegen den avond, doodelijk vermoeid, in Omaha aan. Dien nacht in het hotel'bed, sliep hij aanimerkelijik rustiger. Wei kwam Marion's beeld hem nog dreigen, doch dat beeld ver- vaagde reeds. Zijn stalen zenuwen waren een dinatie van het werk zal worden gesticht en dat deze eventueel in Den Haag zitting zal hebben. BLOEMBOLLEN NAAR EUROPEESCHE HOOFDSTEDEN. Na het accoord van Munchen heeft het Oen- traal BloembollencomitC aan de regeeringen der betrokken staten het aanbod gedaan, als bewijs van dankbaarheid voor het behoud van den vrede, een gratis beplanting van bloem- bollen te leveren en uit te voeren bij de par lementsgebouwen. Het aanbod' werd eerst teiegrafisch en daarna per brief gedaan, waarbij verzocht werd om toezending van teekeningen, waarop de plaats van beplanting stond aangegeven. Alle betrokken regeeringen hebben het aan bod aanvaard. De Fransche regeering liet weten, dat het haar welkom zou zijn, dat een beplanting werd aangebracht bij het Louvre te Parijs. in de parterres van de Cour du Caroussel bij de Tuilerien en bij het Palais Bourbon. Bij de Cour du Caroussel zal een beplanting van 26.000 hyacinthen en 26.000 tulpen worden aangelbraciht, bij het Palais Bourbon van 28.000 tulpen. In Berlijn werd contact verkregen met den directeur van de Tiergarten, waar in samen- werking met de commissie voor onpersoon- lijke reclame en den voorzitter van de Duit- sche groep een beplanting onltworpen werd van hyacinthen en tulpen bij het Luisendenk- mal, het gedenkteeken Friedrich Wilhelm III, in den Rosengarten en aan Hofjagerallee. In totaal omvat de vredesbeplanting 40.000 bloembollen. De Italiaansche regeering liet door tus- schenkomst van den Nederlandschen gezant te Rome weten, dat een beplanting bij de parlementsgebouwen niet mogelijk was, doch dat een bijdrage voor de verfraaiing van den hoofdverkeersader in Rome, de Via Vittorio, gaarne zou worden aanvaard. Hiervoor zul len 36.000 darwintulpen beschikbaar worden gesteld. Te Praag zal beplanting geschieden voor het front van de parlementsgebouwen. HServoor werden ibesohikhaar gesteld 11.000 darwin tulpen, 12.000 duhbele tulpen en 10.000 hyacin then. Tenslotte werd' nog een mededeeling van de Engelsche regeering ontvangen, dat men er in geslaagd' was, plaatsruimte te vin- den op een groote border van de Victoria Tower Garden, die ligt langs de Engelsche parlementsgebouwen. De bloembollen, die voor deze beplantingen beschikbaar werden gesteld, zrjn meerendeels afkomstig uit het surplus, dat de kweekers moesten inlevereu om het peil der overige boJlen op peil te houden en de minlmum- prijsregellng mogelijk te maken. Wei zelden zal een surplus aan producten een doeltref- fender bestemming hebben gevonden dan hier het geval is. Over enkele maanden zullen de bloemperken in vijf Europeesdhe hoofd- steden getuigen van een universeele dank baarheid om helt behoud van den vrede en tegelijkertijd meer bekendheid geven aan een der fraaiste voortbrengselen van Nederland schen bodem. HET OUDE BBXHNSEL EN DE NIEUWE PRAKTIJK. Op uiitnoodiging van de Kamenkringvereeni- giing Arnhem der Christe 1 ijk-Historische Unie heeft Mr. Dr. A. A. van Rhijn, secretaris- generaal van het Departement van Eoonomi- sdhe Zaken, Zaterdagimidldag in de Poort van Kl'eef te Apeldoorn in een openbare vergade- rintg een rede gehouden getiteld1: Het oude beginsei en de nienwe praktijk. Spreker verklaarde verheugd te zijn over de verzwaikiking der an tithes e-gediachte. Voor allerled vragen van dezen tijd spreekt het dhrlstelijlk geloiof een beslissend woord. Be- h'alve handhaving van het oude beginsei, wondt voilgenis spreker een nieuwe practijk i verlan'gd, vooral in het socdale en economi- sdhe leven. Het sociale leven vraagt aller- eerst besitrijding van de werklooshedd.. Voor I de jongeren Zou spreker een verplichten ar- beildsdienst nog niet durven aanbevelen wegens de inbreuk, die daarmee op de sfeer j van het gezin gemaakt wordt. Inplaats van dwang kieze men voligens hem den drang, die in het staat-van-dienst-iboekje van minister Romme wiordt geschetst. Voor de ouideren zal het geven van artoeid het venstrekken van steunuitkeeringen moeten oogenblik gesohokt geweest, doch hadden zich volkomen hersteld. Ook het angstgevoel neum af, zijn gezond verstand verkreeg opnieuw de overhand en toen hij den voigenden morgen uiitreed, keken zijn oogen weer brutaal de wereld in. Zeker, hij voelde zich nog niet heele- rnaal veiiliig', hij wist, dat hij gevolgd zou wor- den, maar dat beteekende nog niet, dat ze I hem al hadden. In het uiterste geval kon hi) zich aitijd nog verdedigen en hij nam zich voor, dat te dioen ook, als het moest en er niet voor teruig te scbrikken, ze met kogels te ontvangen. lOp den middag begon het weer te dooien. Dat maakte het voortgaan in de smeltende sneeuw erg moedlijk. Maar nauwelijks was de zon achter den horizont verdwenen, of de temperatuur daalde snel, zoo snel, dat hij zich haastte, de herberg te bereiken, die men hem in het hotel had aangeraden. Zoo, rijdend van herberg tot herberg en van plaats tot plaats, legde hij verscheidene dag- reizen af. Aan achtervojging dacht hij bijna niet meer. De kans be stond natuu;rlijk, dat men getelegrafeerd had naar de plaatsen, die hij mogelijk kon passeeren, maar hij vermeed de steden zoovee! mogelijk en als hij gedwon- gen werd er te ovemachten, kwam hij bij avond bimnen en vertrok weer in de prille och- tenduren. In de kranten, die hij geregeld kocht had nog niets van den moord gestaan en ook dat gaf hem een gevoel van geruststelling. Het idee van „vluoht" vervaagde steeds meer, om plaats te maken voor de gedachte, dat hij op weg was, Hall Pennock op te sporen. Door zich op hem te wreken, zou, hij den smaad uit- wiisschen, dien Marion hem door haar weige- ning had aangedaan. Wraakgevoelens kwa- men heerschen in zijn hart en verdreven de gevoedens van lieflde, van berouw over zijn d'aad en zijn anigst. In het eerste cafe diat hij op Ganadeesch vervangen. Zoolang het normale bedrijfsleven de wehkloozen niet ,kan opnemen, achtte hij beVordering van de bodemcultuur Cen der beste mi'ddeien tot verschaffing van werk, o.a. omdat deze arbeid z,oo loon-intensief is. Spre ker erkende de moeilijkheid1 der sterke teelt- beperking in den landbouw, die ndet tot het in cultuur brengen van nieuwe .gronden lokt, waurvan de producten bovendien nog ge steund moeten worden. De arbedder, die zoo den zegen van den arbeid geniet, zal echter het nationale productie-apparaat op hooger pedil brengen. Bovendien brengt het bevorde- ren van de .bodemcultuur niet alfleen een tijde- lijke indirecte en sectmdaire werkverruiiming mede, maar ook een blijivende vermeerdering vsin de werkgele genheid Op den nieuwen bodem zullen vodgens spre ker zooveel mogelijk landbouwproduicten ge- teeid moeten worden die nu noig ingevoerd wiorden, zooals granen en voederbieten. Ook brengt de uitbreiding van den bodem eenige soelaas in den bestaanden lanidhonger, die koopprijs en pacht te sterk verhoogt. De be- volking van ons land neemt voorloopig nog toe en daarmee de vraag naar landbouwpro- ducten. De economische toestand kan in tien of twintig jaar ook wed zoo veranderen, dat weer een veel grooter uitvoer mogelijk wordt. Daarvoor zal men moeten voonkomen, dat het enorme bedrag, dat nu aan steungelden wordt uitgegeven, dan nog eens verstrekt moet wor den voor de uitbreiding van de bodemcultuur. Voor het economised!e leven heeft spreker zich steeds als een voorstander van den vrij- hiandel doen kennen, o.a. op grond van het be- kende argument van in- en uitvoer. Maar de afneming der uitvoermogelijkheden dwingt het kapitaal en den arbeid, die anders werke- loos zouden blijtven, meer voor den binnen- lanidlschen afzet te bestemmen waarbij even wel stenk seleotief te werk gegaan zal moeten worden. In ieder bijizonder gevad sullen vol- gens spreker onderzocht moeten worden de gevolgen van bepaalde bescheranende maat- regelen voor de handelsiverhoudingen met an- dere landen, voor het prijspeil van de betrok ken producten en dergelijke. Prijsverhooging behoeft niet altijld in te treden, bv. niet wan- neer de bescherming leadt tot een veel groo ter gebruik maken der productiecapaciteit en dUs tot dalinig der productiekosten. Spreker besloot met de aandacht te vestigen op de beweging voor geestelijke en zedelijke herbe wapen ing BEZOLDIGING VAN TIJDELIJKE LEERKRACHTEN. De Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft een adres aan alle gemeentebesturen van ons land geizonden, inzake de aanstelling en bezoldiging van leerkrachten, die tijdelijk een betrekking waarnemen. Daarin wordt er op gewezen, dat het her- haaldelijk in tal van plaatsen voorkomt, dat jonge collega's, die als volontair of als kwee- keling met acte tot een bepaalde school zijn toegelaten, ook indien zij bij afwezigheid van een vast aangestelde leerkracht diens betrek king trjdelijk waarnemen, daarvoor geen enkele belooning ontvangen. Dikwijls vindt dit zijn oorzaak in de nala- tigheid of gemakzucht van de gemeente besturen, die zich niet de moeite getroosten even de stukken in orde te maken, noodig voor een officieele aanstelling tot tijdelijke leer kracht. Uitvoerig behandelt het adres de positie van de waehtgelders en de z.g. „eigen' wachtgelders van de gemeente. Wettelijk zijn de gemeenten verplicht bij tijdelijke ver- hindering van een leerkracht een wachtgel- der te benoemen, maar er kan vrijstelling verleend worden, waardoor de gemeente een niet-wachtgelder mag benoemen. In de prac tijk komt dit echter nimmer voor. Benoemen de gemeenten echter met voorfbijgaan van de wachtgelderslijst toch een niet-wachtgelder, dan komt de wedde van den betrokkene vdor rekening van de gemeentekas. En nu schijnt het herhaaldelijk voor te komen, dat de volon tair of kweekeling met acte als vervanger te werk wordt gesteld zonder betaling voor d'en geleverden arbeid. Dit is in tweeerlei opzicht ontoelaatbaar, want in de eerste plaats dupeert men reeds de ,,eigen" wachtgelders en bovendien den jongen werkloozen onder- wijzer. Ben ernstig beroep wordt daarom gedaan op de gemeentebesturen om te bevorderen, dat bij tijdelijke verhindering in elk geval een aanstelling wordt uitgereikt, zoodat de ver- vangers aanspraak kunnen maken op salaris. grondgebied aandeed, infoirmeerde hij zoo eens terloops naar hem. De waard krabde zich ach ter de ooren, schoof zijn kalotje opzij en sprak peinzend ,,Een jongeman vam donker uiterlijik, ge- zeten op een blauw-zwarte hengst, wacht eens, ja, zoo'n jonge kerel is hier geweest, een paar maanden geleden. Hij is naar het Noorden getrokken met een paar Ieren." Jim vroeg niet vender, hij wist, dat hij op het goede spoor was en dat was jiem voorloo pig genoeg. Vervuld van een duiVelsche vreug- de verliet hij de stad. Hij had wild geroken en zou niet rus,ten, voor hij het in zijn klau- wen had, om het daar niet levenid meer uit te laten gaan. 'Even buaten de stad werd het geronk van een vliegtudg hoortbaar in de heldere vries- lucht. Paard en ruiter keken beide op bij dat ongewone geluid. Sheila snoof onrustig en legde zijn ooren plat in den nek. Jim keek be- langstellend toe, een vliegtudg was voor hem iets ongewoons. De machine snorde weg in de zelfde ricbting ails waarin hij ging. Zoo'n ding had iik moeten hebben", dacht hij, ,,dat gaat heel wat snelder dan met een paard". Tot zijn verwiondering maakte het vliegtudg een zwenking en keerde in een groote bocht op zijn weg terug, nu aanmerkelijk lager. Het da'veiren der motoren maakte Sheila razend en hij had de grootste moeite, het dler in he- dwanig te houden, toen de machine over zijn hoofd wegraasde. Zijn verbazing steeg echter ten top, toen het stervend geronk weer aan- groedde en de vliegmachine hem voor den tweeden keer inlhaalde. Hij gluuirde omhoog zag, dat iemand zich naar buiten boog, zag... het bloed stolde hem eensklaps in de aderen, diat... dat was... Hudd-lesfield van de Bereden. Met een ruk trok hij zijn geweer van zijn schouder. Het vliegtudg daverde voorbij, GRENSOVERSCHRIJDING WORDT MOEILIJKER. Minister Goseling heeft Maandagochtend aan alle doorlaatposten der douane aan de grenzen per circulaire bevolen, voortaan aheen tot ons land toe te laten de officieele kindertransporten en de Duitsche Joodsche kinderen, die begeleid worden door hun ouders, die zelf over de noodige papieren beschikken om in Nederland te mogen ver- blyven. Deize circulaire vergroot in belangrijke mate de moeilijkheden der Duitsche Jood sche kinderen, die zwervend langs de grenzen illegaal pogen Nederland te bereiken, dan wel die legaal de grenzen hopen te passeeren, terwijl hun ouders gevangen zitten of om andere redenen Duitschland niet kunnen of mogen verlaten. MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING. De heer H. C. J. Gunning te Ierseke schrijft ons: In verscheidene landen heeft men den 20-jarigen vrede herdacht. Ook in ons land heeft men daaraan aandacht geschonken. Hooggespannen was de stemming daarbij niet. Men vreest oorlog. Niemand wil oorlog, maar men voelt dat hij in aantocht is. Wat hebben wij voor den vrede gedaan? Van waar komt de oorlog? Vanwaar komt Jodenvervolging Als er geen Jodenhaat was in de harten van vele menschen kon er geen Jodenvervolging zrjn, Wat er in de wereld gebeurt, ,is voor een groot deel het gevolg van wat er in duizende men- schenharten leeft. Is het haat, zelfzucht, achterdocht, dan drijft het tot oorlog. Is het liefd'e en vertrouwen, dan steunt het den vrede. Het wonderlijke is, dat veel menschen over deze dingen, die ons toch wel zeer ter harte gaan zoo >slordi>g heen kunnen leven. Even zien wij iets in een gedachtenflits. Wij geven het toeen gaan weer aan ons dagelijksch werk. Laten wij nu die gedachte eens iets langer vasthouden: Zelfzucht drijft tot oorlog. Ik verfoei den oorlog, maar zou het kunnen zijn, dat het kleine beetje zelfzucht, het wei- nigje antipathie, het vieugje wantrouwen, hetwelk ik gevoel in mijn verhouding tot enkele personen, tot een zekere klasse, of tot bepaalde volken en wellicht ook in millioenen andere menschenharten leeft, zou het kunnen zijn, dat dit, vermenigvuldigd met evenzooveel millioenen, zooveel zelfzucht, haat en wan trouwen oplevert, dat er vrijvingen door bijven bestaan, dat er een oorlog door komt Zou het kunnen, dat ik dus onbewust aan den oorlog meewerk Maar dan kan iik ook door het tegenover- gesteldle meewerken tot den vrede en tot oplossing van allerlei andere grootere en kleinere problemen. Welk een lokkende taak! Dan worden al mijn kleine gedragingen, dan wordt alles wat ik denk en doe van het aller- grootste belang. Dan is iedere daad, iedere gedachte een bijdrage tot de catastrophe of tot opbouw negatief of positief. Besef ik dit diep, dan kan ik niet meer slordig voortleven, dan wordt de verantwoor- delijkheid mlj zoo zwaar, de mogelijkheid om iets goeds te bereiken zoo groot, dat ik ge- hoor moet geven aan dien inwendigen drang, die een gansche ommekeer brengt in mijn houding en mijn daden. Deze verantwoorde- lijkheid en dit perspectief brengen mij tot inkeer. Nu mag en wil ik niet meer hande- len naar eigen wensch, eigen inzicht, maar ik begin mij te onderwerpen aan een hoogere wereldorde. Ik kan mij niet langer slap ont- trekken zonder mijn eigen vonnis te teekenen en met nauwgezetheid begin ik te trachten zijn daden af te meten naar de maatstaven van die wereldorde: de eeuwige wetten van trourw, onzelfzuchtigheidoffer, in een woord van naastenliefde. Maar nu begint de moeilijkheid eerst recht, want, ga ik nu eens heel ernstig na wat die eischien voor mij beteekenen, dan ontdek ik weld'ra een groot te kort. Ik kan wel eens vriendelijk gestemd zijn, maar aitijd en 100 Niet slechts versierd te zijn met een beetje vriendelijke welwillendheid, maar vervuld van werkelijke tot zelfopoffering vaairdige lieflde, dat is een hooge eisch. Todh is ieder gesdhipper, ieder beetje zelfzucht, verraad aan den vrjand. Hoe kom ik hier uit? Ik moet iets hebben, dat mij uitheft boven mijzelf, dat mij losmaakt, dat mij ver- vult met een hoogere geestkracht, dat mij moreel en geestelijk herbewapent. Als er verantwoordelijkheid, plicht, roeping is, dan is er ook een roeper, een heer, een eischer: ,,Wie plicht zegt, zegt God" (Bakels). Het leven is geen vireedfe alhier, Geen wapenstilstand vragen, Het leven is de kruisbanier Tot in Gods handen dragen. (Guido Geselle.) Maar als ik God zeg, dan zeg ik ndet alleen Schepper, dan zeg ik ook Helper. Dan is er Een die mij uitheft boven, die mij losmaakt van mijzelf, die mij vervult met hoogere geest kracht. Ik (en ik spreek nu geheel persoon- lijk) zie geen kans tot moreele en geestelijke herbewapening zonder Gods hulp, zonder gehoorzaamheid aan God. DE BEGROOTING VAN HET WERKLOOS- HEEDSSUBSIDIEFONDS. In de mamorie (V'an anitiwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van het Werk- looslheddssutosidiiefondls deelen de betrokken ministers mede, dat het fonds geen subsidie heeft verleend voor luchtbesohermdngsmaat- regelen. Wel zijn een bepertkt aantal werken, verband houldende met de ludhtbescherming, in werkversohaffing uibgevoerd, b.v. de aanleg van sohuiilioopigraven. Het fonds gaf in deze gevallen ndet subsidie ter betvordering van luchtbeschermingsmaatregelen, doch uitslud- tenid: ter bevordering van de wer'kverschiaf- fdng. Qbjecten, die techndsdh vooir werkver- sohaffinig geschikt zijn, kunnen naar voren worden gebracht, onafhankedijk van den taJk van gemeentedijke bemoeiinig, waaronder de uitivoering ressorteent. Er is geeni aanleiding werken voor iuchtbe sch e rming als zoodanig uit te sohiakelen. Inmdddels kunnen de minis ters in het algemeen beamen, dat het nood- zakelijk is groote voorzichtigheid te betrach- ten bij het brengen van uitgarven op het Werk- looshedidssubsiddetforKis. De in 1936 voor de gemeenten Amsterdam en Rotterdam getroffen regeling inzake een verlhoogtag van de extra bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds in verband met de v^ylaging van het tarief der havengelden, •heeft geen ander doel gehad, dat deze gemeen ten heen te hellpen over de eerste budgetadre •moeil'ijikheden, die gepaard gingen met de in- voerinig van bedoelde verlaging. Met het oog hi crop en made, oimdat de invoering in den loop van een begroo tings jaar plaats had, werd een zeer tijdelijk rechtstreeksch verband ge- legd tusschen de opforengst der havenrechten en de bijizondere bijldragen uit het Werktoos- heidssubsdidiefionds. Het is n»ooit de bedoeldng geweest dit verband te bestenddgen. PRO 28-04!»* (Ingez. Med.) zwenlkte weer en kwam, nu heel laag, op hem afgestoirmd. Hij sprong uit het Zadel, legde bliksemsnel aan, wachtte een seconde, mikte en sohoot snel twee keer achtereen. Recht boven zijn hoofd klom het vliegtuig omhoog, viel scheef, zwenkte achter hem weg, oirkelde een hadive slag' rond en kwan dan als een steen naar beneden, met de neus naar omlaag, draaiend om zijn eigen as. Jim keek onbewogen toe, het geweer op nieuw in den aanslag. Even later weerklonk een donlderend gekraak, het vliegtuig had zich in den grond geboord. (Hij Liet een sdhel gefluit weerklinken. Sheila kwam aangeloopen, schichtig rondziend. Hij wierp zioh in het zadel, keek nog een keer om, zag twee, drie mannen uit het wrak kruipen en stoof weg, bezeten dolor hetzelfde angstge voel, dat hij deni eersten avond had gehad. Razend snel joeg hij voort. Ze waren niet dooid, ze leefd'en. Ze zouden hem najagen, hem grijlpen en sleuren in den dood. Waanzinnige angst greep hem aan, deed hem Sheila ranselen, ranselen, tot hij niet meer kon. Er wordt gestolen! IHall Pennlook stak zijn armen juichend in de luobt en brulde over zijn schouder: .Hallo Long Pat, een zilvervos! Kom eens kijiken, old boy, een pracht-exemplaar. Onze dag is toch nog goed." IHij trok de stalen val open, zette zijn zware laarizen op de scherpe punten en haalde voor- zichtig den vos erudt. Mlet een handig spronge- tje wipte hij achterUit, waardoor de val met een klap dicht sloeg en hield het dier in de hooigte. Het was inderdaad een koninklijk exemplaar, met een goed ontwikkelden pels, waarover de stralen van de zinkende zon lichite zilverglanzen wierpen. Hij liet den vos zakken en hromde: ,,Waar blijft Pat nu? Een zilvervos is toch geen alledaagsche vangst, zou ik zeggen". IHij keerde zich om en zag de lange gestaite van Pat onbeweeglijk op het hoogste punt van het rotsplateau staan, starend naar het Noord-Westen. Wat zag hij daar voor iets bij- zonders, dat zelfs een zilvervos hem geen be lang inboezemde •Hall zette de handen aan zijn mend, haal de diep adem em galmdte: Hallo, Pat, halloEen zilvervos! Hoor je me niet? Een echte zilvervos! Pat draaide zich om en kwam langzaam de helling af, keerde ptotseling weer terug naar den plateau-rand, keek nog eens en kwam dan springend naar beneden. Hall Meld den vos in de voile lengte om hoog en verwaclhitte een uitbunidige felicitatie of lets van dien aard. ,,Een mood dieir, werkelijk", zei Pat en liep meteen door naar de slede, joeg' de homden in het gareel, vatte de zweep en rdep: Hallo, schdet op, we gaan onmiddellijk weg." Met de griootste verbazing staarde Hall hem aan, wierp den vos op de slede en zei: ,,'Wjat mankeert jou? We hebben de helft van de vallen nog niet geinspeeteeird. Voel je je niet goed?' Pat direef de .slede aan, de honden zetten zich schrap, blaften hel em daalden in korten draf dem berg af. Pat keek nog eens achter zich en zei: ,,Ik heb iets gezien, wat me niet erg bevalt. Ik denk, d'at we de eerste paar dag'en wel niet naar de valiien kumnen omzien. Ik moet me al heel stierk vetigiissen, cf er is eon sneeuw- storm op kiomst, vamnacht misschien, maar het kan ook zijm, dat Mj hier is, voor we het dosl bereikt hehbem." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5