Landbouwberichten. Gemengde Berichten DE JEUGDIGE SPAANSOHE VLUCHTELINGEN. Ons Nederlandsch Fabrikaat 700 goedkooper gekomen zijn. Hij stelde voor dien opzichter ten spocdigste te ontslaan, al zal dit dan oponthoud in de uitvoering van het bouwwerk tengevolge hebben. Ook de heer Verlinde had zich nimmer kunnen voor- stellen dat men voor dien bouw thans reeds een ambtenaar in dienst zou hebben van f 45 per week, hetgeen hij veel te duur vindt. Ten slotte werd door den Voorzitter toe- gezegd, dat Burg, en Weth. het plan ten spoedigste bij de Commissie van Bijstand aan- hangig zull'en maken en vervolgens bdj den Raad, die dan beslissen kan, ook omtrent den in dienst gen omen opzichter. Of onder die omstandiglheden op 23 Dec. een aanbesteding zal kunnen geschieden, zooals men naar het schijnt voornesmens was, is twiijfelachtig. De heer Riemens trok nog enkele bezuini- gingen door hem voorgesteld in, en halveerde de verlaging der subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur. Dat voorstel werd verworpen. Over deze zaak is evenwel nog breedvoerig gedisaussieend, \yaarbij, naar aanleiding van opmerkingen van de heeren Dees en Van Driel, die aan kerkelijke diaconien tekortkomingen ten opzichte van armenzorg toeschrijven werd gerepliceerd door de heeren Den Hamer en Riemens, waarbij de laatste aan het slot der vergaderinigen nog te kennen gaf in zijn uit- latingen omtrent vroegere houdingen der ker kelijke diaconie te sdherp te zijn geweest. Een verzoek van de mondharmonicaclub Xntermos te Sluiskil cxm subsidie werd afge- wezen. De verdere begrootingen, die verband hou- den met de gemeentebegrootingwerden goed- gekeurd. Voorts moeten wij verwijzen naar het nader te verschijnen gewone verslag. DE OOLLECTE VAN 3 DECEMBER. Men venzoeikt ons mede te deelen, dat de op Zaterdag 3 December a.s. blijlkens een ook door ons gepulbliceerd bericht door het geheele iand te houden collecte voor de Joodsche vluchtelingen te Terneuzen niet zal worden gehouden, aangeizien die plaatselijk reeds vroeger door het zich hier gevonmd coanitd is verrioht. Betreffende het resultaat kon men ons nog geen defindtieve opgaaf doen, dooh het is zeer bevredigend geweest, terwijl bo- ivenidien al belangrijke bedragen naar het Cen- traal comite waren venzonden. O.m. is huisves- ting voor een 30tal kinderen toegezegd. Omtrent de jeugdige Spaansche vluchtelin gen, die zich aan boord bevonden van het ai- hier opgeschutte Sovjet-Russische passagiers- schip „Felix Dzerjinski" vemamen wij nog enkele droevige bijzonderheden. Aan boord bevinden zich 150 kinderen van anderhalf tot vijftien jaar oud, wie ouders in Spanje zijn omgekomen. Per vliegtuig werden zij van Valencia naar Barcelona overgebracht, om vandaar per trein naar le Havre te reizen. Een transport, dat te laat kwam voor de ,,Felix Dzerjinski" wordt door een ander Rus- sisch stoomschip in le 'Havre aan boord geno- men. De Felix Dzerjinski" is inmiddels Ter- neuizen gepasseerd met bestemming Antwer- pen. TJAEKSCHIP „DOLFIJN". Tijdens een onderzoek ingesteld aan boord van het reeds gemelde tjalikischip ,,DolfijH" is igebleken, dat het schip lekkage bekomen heeft. Nadat (bij laag water een zevental gaten voorloopig gedicht zijn, is de ,,Dolfijn" met be- hulp van de Sleepboot Holland" van Hoede- kenskerke naar Terneuzen gebraoht, alwaar de schade gerepareerd zal worden. RADIOREDE MINISTER ROMME. De minister van sociale zaken heeft gister- avond voor den K.R.O. een propagandarede gehouiden over den a.s. verkoop van de wel- dadigheidspostzegels en -briefkaarten Voor het kind. Deze rede zal over den A.V.R.O.- zender op Donderdag 1 December 's avonds om 7.20 uur opnieuiw worden uitgezonden. ZEEUWSCHE BOND VAN WANDELSPORT VEREENBGINGEN ONTBONDEN. Zeeuwsche Centrale van den Zuidelijken Wandelbond gevormd. In de Maandag te Middelburg gehouden vergadering van den Zeeuwsohen Bond van Wandelsportvereenigingen is, meidt de Midd. Crt., met algemeene steramen wegens het niet meer beantwoorden aan haar doel, deze bond ontbonden. Tegelijk echter zijn de vertegenwoordigende vereenigingen er toe over gegaan, een Zeeuw sche Centrale van den Zuidelijken Wand el- bonid te vormen. Daarmede is niet alleen een betere organisatie, doch tevens een maohtigen bonidgenoot en een grooten steun voor deze kwijnende sport verworven. ■Vier vereenigingen traden direct toe. Een voorloopig afdeeliingsbesbuur werd samenge- steld. Men hoopt nu een langgewenischte ver- betering te hebben bereikt. AUe vereenigin gen, welke de wanidelsport als hoofd- en bij- sport beoefenen kunnen deal uitmaken van de Zeeuwsche Centrale van den Zuidelijken Wan delbond. Tot seoretaris is voorloopig benoemd de heer J. J. Meulmeester te Vlissingen. OOIEVAAR-SURPRISES. Er blijkt in Vlissingen een ondeugende ooie- vaar te vertoeven, die St. Nicolaasaliures heeft aangenomen. Het dier heeft n.l. in een tijdsbestek van 2 weken de aardigheid gehad om de Vlissingsche bevolking met vier twee- lingen te verrijlken, wat als een groote zeld- zaaimheid mag worden beschouiwd. Om zijn surprises nog aantrekkelijker te maken, be- zorgde hij (ze bij voorkeur op Zondag. Zoo bracht hij op Zondag 13 November j,l. in twee^ gezinnen een tweeling en op Zondag 27 Nov. opnieuiw twee. (Midd. Crt.) GEMEENTERAAD VAN AXEL. In de gisteren gehouden vergadering waren alle leden aanwezig. Na mededeeling van goedlkeuring van raadsbeSluiiten en proces- verbaal van kasopname deelden Burg, en Weth. mede, dat door hen krachtens door den raad verleende machtiging eenige perceeltjes bouwgrond waren veitklocht, dat door M Mieras, wiens verzoek tot aankoop van een perceel bouwgrond in de Wilheiminastraat in verband melt verzochte onthefffing van de ver- plichting tot bebouwing was aangehouden, om dit in handen te stellen van de Bouwoommis- sie, inmliddels gevraagid was tot intrekking van zijn verzoek tot aankoop. Van de Wed. Gilijamse was ingekomen een Verzoek om terugname van het raadsbesluit waarbij aan haar een perceel grond in de Wil- helminasitraat was verkocht. Burg, en Weth. deelden mede, dat het besluit tot verkoop in middels was goedgekeurd door Ged. Staten en bij notarieele acte verteden, zoodat Burg, en Weth. op dit verzoek niet gunstig konden adrviseeren. Zij stellden voor, haar tegemoet te komen met een ontheffing van de verplioh- ting tot bebouwing gedurende den tijd van vijf jaar, gedurende welken termijn zij dan ge- legenheid heeft, dit perceel van de hand te doen. Aldus world besloten. Van den Minister van Waterstaat was in gekomen een bericht in antwoord op een verzoek van Burg, en Weth. dat voors- hands onvoldoende aanleiding bestaat om over te gaan tot den aanleg van een rijwiel- pad langs den rijksweg SluiskilKijkuit. Burg, en Weth. hadden reeds geriuiimen tijd geleden aan den raad mededeelinig gedaan van hun pogingen om tot den aanleg van een rijwielpad te geraiken, hetgeen een eiseh van verkeersveiligheid was, terwijl het in de tweede plaats ooik een goed werkobject zou bieden. Naar aanleiding nu van dit schrijven stelden Burg, en Weth. voor, zulks nog in een nader naimenis den raad aan den Minister van Waterstaat in te zenden request aan te toonen, en dit aan de besturen der aangren- zende gemeenten toe te zenden met verzoek om adhaesie. Met algemeene steimmen verleende de raad hjiertoe zijn medewerking. In antwoord op door den heer Fanoy ge- stelde vragen deelden Burg, en Weth. mede, dat het wel degelijk op grond van de bouw- voorschrtften niet mogelijk was, in de Wilhel- minastraat een pakhiuiis of garage (al'leen- staand) te bouwen, doch dat wel werd toege- staan het bouwen van een woning met garage of pakhuis annex. Zij wezen er verder op, dit den betrokken aanvrager ook te hebben medegedeeld en hern den wenk te hebben ge- geven, iemand te zoeken, die naast zijn pak huis tegelijikertijd een woning wilde bouwen. Een dengelijk persoon was echter niet ge- vonden. Verder deelden zij mede, dat hot parkeer- terrein eenige weken geleden voilledig in ge- brujk is genomen, en dat de gemeente aan sbraten heeft 60.000 M2., verhard met keien en kl'inkers en daamaast een oppenvlakte aan tr.ottoirs van 15.500 M2. De heer A. P. de Ruijter werd herbenoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, ter- wijil als led^en der Ooimmissie van toezicht op de arbeidsbemiddeling werden herbenoemd de aftredende ledeni H. Van Luijk Sr. als ver- tegenrwoordiger der Bouwvakpatroonsvereeni- ging en F. J. Tieleman als vertegenwoordiger der aid. Axel van den Ned. R.K. Fabrieks- arbeidensbond St. Willibrordus. Alsnu kwam aan. de orde het voorstel van Burg, en Weth. tot vaststelling van diverse regaamenten en vervordeningen. In de eerste plaats een nieuiw reglement van orde voor de vergadering van den gemeenteraad, wat na breedvoerige discussie werd vastgesteld. Daarna een verordening, regelende de uren waarop de secretarie der gemeente voor het publiek geopend zal zijn, en een verordening bepalende de uren, waarop het bureau van den burgeiUijken stand dagelijks voor het publiek zal geopend zijn. Een besluit tot vaststelling van het bedrag per leerlintg van het o. 1. onderwijs en een wijlziging van de gemeenschappelijke regeling voor toelatdng van leerlingen op de openbare u.d.o. school te Terneuzen passeerde zonder een woord den hamer van den voorzitter. Van de afd. Axel van de Ned. Vereeniging voor Ludhtbescherming was ingekomen een med'edeeling van hetgeen deze afdeeling meent als eerste benoodigdheden voor een be- hoorlijke outillage noodig te hebben. De be- grooting toiervan beliep f 1250, welk bedrag Burg, en Weth. voorstelden te leenen en de af lossing en rentebetailing hiervan via den ge- wonien dienst te doen geschieden. Nadat de heer C. van Bendegem had gepleit voor het maken van een begin met de organisatie van een dienst voor de buitemwijken, hetgeen Burg, en Weth. toezegden en nadat nog eenige nadere informatics waren imgewonnen, ging dit voorstel er met vlag en wimpel door. Een wij'ziging der begrooting voor den dienst 1938 werd aangehouden. NaJdat nog was beschikt op verzdeken om teruiggaaf van verlofsreoht, schoolgeld en hondenbel asting, zette de vergadering zich aan den hoofdschotel voor dezen middag, n.,1. de begrooting voor den dienst 1939. We had den reeds tevoren vemomen, dat hierover een enlkel woord gewiisseld zou worden en waren daarop voorbereid. Onze stoutste venwach- tingen in dit opzicht werden overtroffen. Dat de begrooting in minieur gesbeld was, en het moeite zou kosten deze Sluitend te krijgen, was bij inzage der stukken gebleken. Eir bleek evenwel geen eenstemmigheid te be- staan omtrent de wijze waarop de begrooting sluitend gemaakt zou moeten worden, zelfs niet in den boezem van Burg, en Weth., daar er een meerderheid was voor het invoeren van een straat- of iwegenbelasting en een minderheid voor het straf doorvoeren van be- zuinigingen ,,met het domme potlood" zoo als tijdens de vorige begrootingsvergadering geeegd was - en het daarnaast invoeren van een belasting op het ophalen wan haardasch en huisvuil. Deze verdeeling in twee kampen was oorzaak, dat de begrooting slechts moei- zaam kon worden doorworsteld. Daarnaast waren bij de behandeling der begrooting ver- soMllende verordeningen aan den raad voor- gelegid, die ook alle een ampele besprekmg worderden, zoodat de behandeling der begroo ting geruimen tijd in beslag nam. Van de ge- legenheid tot het hOuden van algemeene be- schouwingen werd een gepast gebruik ge- bruik gemaakt, woordvoerders waren hierbij de heer Dieleman, die namens de a.-r. raads- fractie het woord voerde, en verklaarde het in groote trekken met Burg, en Weth. op het gebied wan het financieel en algemeen beleid eens te zijn, de heer 't Glide, die het met het college in 't geheel niet eens was, en de heer Hamelink, die zoowei waardeerinig had voor het beleid wan Burg, en Weth., als critiek aan het adres van het college. Het zou uiteraard het bestek van dit ver slag te buiten gaan om alle ondenwerpen, die besproken werden, zelfs heel in het kort te releveeren waarom wij volstaan met aan te stippen, dat een post werd uitgetrOkken voor de be'zoldiiging van een concierge voor het nieuwe raadhdis en een instructie voor hem werd vastgesteld, dat besloten werd tot in- voering van een schoolartsendienst, dat de heeren Fanoy en 't Gilde, die van den post voor onderhoud van straten en pieinen iets wlilden afknabbelen, geen suoces hadden, daar een daartoe strekikend voorstel werd verwor pen, dat het voorstel van C. van Bendegem am de losse arbeiders in dienst der gemeente in plaats van 26 cent, 30 cent per uur te ver- leen-en, werd verworpen, dat Burg, en Weth. izegevierend uit den strijd kwamen waar het betrof den post onderhoud van wandelplaat- sen en plantsoenen, welke enkele leden iw-enschten te vermiinderen. De post „kosten der gemeentereiniginig" iwerd van de zijde van den raad aan emstiige critiek onderworpen. De verschillende onder- deelen van dien post, als „voeding en stalling van paarden", ijaers en tuig hiervoor, onder houd wagens en gereedsohappen werden ter dege onder de loupe genomen. De door Burg, en Weth. opgebrachte post werd door den raad afgestemld, en inplaats daarvan aange nomen een voorstel van den heer 't Gilde, waarbij Burg, en Weth. het met 200 minder dan het geraamde bedrag wan f 2300 moeten doen. De sufosidie aan de bewaarscholen bleek ook thans weer evenais vorige jaren het struikel iblok te zijn voor verschillende leden van den raad. Het voorstel van Burg, en Weth. om de sulbsidie thans te handhaven op f 11,25 per kind won het eveniwel, met de stemmen van de heeren De Jonge, P. J. van Bendegem en 't Gilde tegen. De heer De Ruijter betoogde in zijn verdediging van het voorstel van Burg, en Weth., dat de bewaarscholen reeds 25 gekort waren wat betreft het bedrag der sub- si'die, zoow-el als wat betreft den leeftijd der kinderen, voor (welke de subsidie geldt. De pos'ten voor de subsidieering van de Middelbare Handelsdagschool te Hulst en aan de Chr. Lagere Landbouws-chool ter plaatse konden ook dit jaar in de oogen van wethou- der Van Bendegem geen genade vinden, doch werden met de stemmen van de heeren De Jonige, P. J. van Bendegem en 't Gilde tegen, ten slotte weer aangenomen. Een critiek geval deed zioh ook thans weer voor met betrekking tot den voorgestelde post voor de tegemoetkomingen ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920. Zooals bekend worden de kinderen uit Kijkuit afkomstdg, per autobus van huis naar school en terug vervoerd. In den loop van -dit jaar was deze busdienst reeds eenmaal stopgezet, d'och na een speciaal daar toe belegde raadisvergadering opnieuw inge steld. Thans betoogden enkele leden, dat zich hier een object voor bezuiniging voordeed, daar hier een bedrag van enkele bonderden guldens meer betaald werd dan betaa-ld zou moeten worden, indien aan de betrokken ouders de tegemoetkoming ingevolge art. 13 der L. O. wet verleend werd. Een breedvoeri ge discussie werd hderomtrent opgezet, waar- ibij een der leden betoogde, dat zioh thans hierbij een merkwaardig feit voordeed, n.l., dat de leden die het meeste door de bezuini- gingsiwoede bezeten waren, thans v-oor een op- heffiing van dien dienst en daardoor het be- sparen van enkele honderden guldens niet te vinden waren. De Kijlkuitenaren kimnen ech ter gerust zijn, „hun" autobus blijft behouden, want de door Burgemeester en Wethouders ivoorgestelde post werd met 8 tegen 5 stem- men aaiwaard. Bij den post subsidie aan het Buirgerlqik Armbestuur" werd aarivaard het voorstel van Burgemeester en Wethouders om den penning- meester dier installing een ve-rhooging van jaarwedde toe te kennen van f 50 en het voor stel van -den heer Hamelink tot het in het leven roepen van een commissie, bestaande uit 5 leden om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid en/of wensohe-lijkhedd der in- istel-lling van een stiohting voor Maatschappe- lijk Hulpbetoon. Tevens werd besloten aan het ziekenhuis te Sluiskil een subsidie te veriee- nen van 100, waarbij het bestuur dezer in- steKLing had toegezegd, de verpdee-ggelden voor de patient-en van het Burgerlijk Armbestuur te ibrengen van 2,25 op 2 per dag. Hlermede waren de uitgaven ongeveer afgewerkt en kwam men aan de -behandeling der inkom- sten. Alvorens hiertoe over te gaan, deed de heer Hamelink -het voorstel tot het in het leven roepen van een zakelijke bedrijflsbelastinig, waarmede in hoofdzaak beoogd werd, het in de gemeente bestaande grootbedrijf in deze belasting te betrekken, op grond, dat het voor de gemeente dioor het gering aantal arbeiders, dat er werkzaam is, weinig revenuen in den vorm van belastingen van ingezetenen op- ibrengt. De heer Fanoy otelde zich hier heftig tegen te weer en betoogde, dat dit bedrijf in- derdaad door middel van verschillende belas tingen, waaraan het is onderworpen, wel gel- den in de gemeentefcas bracht, tenwijl de za kelijke bedrijfsbeiasting als het ware, evenais Burgemeester en Wethouders het uitdrukte, een tolmuur om de gemeente opwarpt en ten slotte een invoering dezer belasting dp grond van de techniek der wet niet mogelijk zou zijn. iHet voorstel von den heer Hamelink mocht geen sucoes behaien. Het werd met 4 tegen 9 stemmen verworpen. De heer Fanoy stelde voor, inplaats van de door Burgemeester en Wethouders voorge stelde percentages voor wegenbelasting ad resp. 6 en 4 te heffen 4 en 3 en zag dit voorstel met succes bekroon-d. Zonder hoofdelijke stemming werden aan genomen verlaging van de rechten voor z.g. gekochte graven en het luiden der kiok hij be- grafenisisen, terwijl de voorgestelde verorde ning op de heffing .van secretarie-leges werd gewijzigd in dien geest, dat voor een abonne- ment voor 500 schriftelijke inlichti-nlgen of op- gaven uit het bevoLkingsregister zal worden gehewen 25 en voor een abonnement op 100 schriftelijke inlichtdngen 50. Hierna was men ongeveer genaderd aan het eind der begrooting. Een post der begrooting nl. die der kosten (voor de straatv-erlic'hting was aangehouden en nadat hierover in besloten vergadering eerai- gen tijd was geddiibereerd, deelde de voorzit- ter bij, hcropening der vergadeTdng m-ede, dat de heer Fanoy voorstelde, dezen post die op 4025 was uitgetrokken, te verminderen met f 450. Aan de orde werd gesteld het voorstel van Burgemeester en Wethouders, dat -werd aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. De begrooting werd hierna vastgesteld zon der hoofdelijke stemming, waarbij de heeren P. J. van Bendegem en 't Glide aanteekening verzodhten, tegen te hebben gestemd. De behandeling der overige begrootingen, zij-nde die van het Burgerlijk Armbestuur, Vleeschkeuringsbedrijf en Gasbedrijf werd wegens tijdnood uitgesteld tot een binnenkort te houdon volgende vergadering, terwijl de leden, spre'kensmoe, zich van het houden eener omvraag onthielden. zo'O machtig en overtuigend, dat wij alien er onmiddelijk de oplossing van al onze moeilijk- heden in zullen zien. Zooals president Roosevelt zeide: ,,Ik be- twrjfed of er een prableembestaat sociaal, piolitlek of economisch dat niet zou ver- dwijnien voor het vuur van geestelijk ont- wake-n." Hij vroeg zich af hoe wij deze geest, die de we-reld zal veranderen, kunnen terugwinnen. Wiij laten ons tegenwoordig met den stroom m-eedrijiven inplaats van de ervarimig te doen ontstaan, die het getij zal doen keeran. Slechts langzaam dringt het tot de wereld 'door, dat het geestelijke sterker is dan het materieele. IHet antwoord moet komen van het huis- gezin, dat den grondslag vormt voor het leven van een voik. De vraag is of ons eigen gezin g-eregeerd wordt door d-emoc-ratie of diotatuur. Maar al te veel vurige voorvechters van demo- -cratie r-eserveeren voor ziich-zelf het recht in hun eigen gezin dictatoren te zijn. Zelfzuoh- tig als zij zijin in hun gezin, hebben zij geen cpbouwend programma voor een zelfzuchtige wereld. lEr zijn ove-ral ontelbare gezinnen, die naar vreide in de wereld hunkeren, maar zelfeen priive oorlog voeren en daardoor hun land be- roOven van eensgezindhedd en als gevolg daar van heeft ook de democratic in de praktijk gee-n envardng van wat een door God geleid volk is. (Een volk, door God geleid, kan een revolu- tie teweeg brengen. Een maohtdge verande- rinig op een cOlOssale schaal is de eenige hoop, die overgebleven is en oim dit te bereiken moet de godlsdlienstige ervaring van mannen en vrouwen de eenheden dier sitaten vormen, een optrekkende strijdende wereldkracht worden. Het zail .een ravolutie zijn, die de weder- geboorte der volkeren zal brengen. Ja, de grootste ravolutie van alle tijden, waardoor het kruiis van Christus de wereld zal her- s-cheppen BIGGENMERKEN. De regeering is voornemens, volgend jaar 150.000 biggenmerken minder uit te geven dan dit jaar. Streekvergaderingen zullen be- legid worden om te bespreken op welke wijze deze maatregel het bes-t uitgeVoerd -zal kunnen worden. DE COLORADOKEVER. In de Ocitober-aflevering van de Revue In ternationale d*Agriculture worden offlcieele Duibsche cijffers gegeven over het gebied, waarin men tiusschen 14 J-uni en 7 JuM 1938 den Coloradokever heeft aangetroffen. Dit gebied omvat niet minder dan 364 gemeenten, verdee'ld over 55 distiricten. De geheele land- streek links van den Rijn heeft zijn portie ge had, maar ook aan de overizijde, o.a. om Lud- wigshaven, Karlsruhe, Heidelberg, Wiesbaden, ja tot Geldem toe is het insect aangetroffen. Volgend ja-ar zal -blijken, wat de goed georga- niseerden jacht, welke allerwegen op den Co loradokever gemaakt werd, tengevolge zal hebben. Dit is ook een Nederlandsch vraagstuk. Want blijkens een mededeeling van onzen Plantenzlektenlkundiigen dienst heeft de eer ste vluoht van de maand Juni weliswaar in het Z.W. van ons land tot een niet aanzienlijke besmetting geleid, maar in de maand Juli kwam een tweede invasie, die het Z. en Z.-O. van ons land besmette. Er was een opspo- ringsdienst .georganiseerd met behulp van 2200 jonge boeren, die een straal van 15 K.M. langs de zuidgrens zouden bewaken, doch belang rijke vluichten van den Coloradokever hebben deze linie doorbroken en zoo is de kever tot op 45 K.M. van de grens aangetroffen. Verder is hij niet gekomen. Alle denkbare maatrege- Ien zijn toegepast ingevolge de door de Inter nationale bestrijdings- en studiecommissie ge geven instructies. De Coloradokever werd in 1938 in totaal 147 Nederlandsche gemeenten aangetroffen. MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING. Radlorede van Dr. Buchman. De uitwerking, diie de persoonlijke oproep tot moreele en- geestelijke herbewapening van Hare Majestelt de K-oningin heeft gehad, werd duidelijk ge,demionst-reerd in de radio- rede, idle Zondag door Dr. Frank Buchman voor het Engelsohe Nationale programma werd gehouiden. In zijn rede, die werd gerelayeerd of in de landBtaal uitgezonden i-n de Vereenigde Sta ten, Canad'a, Zwitserla-n-d, Denemarken, Fin land en Pal-estinia en die ook in het pr ogram ma van die AVRO over de kortegolfzender Phohi werd uitgezonden, citeerde hij de oproep van H.M. die Koningi-n, welke hij een moedige oproep tot haar land noemde, waarin zij de overtuiigin-g van de eenivfoudigste onderdanen in elken staat heeft vertolkt. Sprekende tot haar volk, sprak Hare Majes-teit tegelijik tot de wereld. Dr. Buchman zeide: „,En ik .ben zeker, dat gij luisteraars, met elk woord zult instemmen. Deze woorden van de Koningin der Ne-derlanden zullen voontlevem. Allleen een groote geestelijke er varing von de leiders der voiken ud-t alle par- tijen, kliassen en overtudigingen zail ooit van eenigerlei conferentde of eenige volfcenbond ■een bruiikbare basis voor den vrede kunnen maken. Zul'k streven mioet door God geleid zijn. Let wel, er is geen andere mogelijk- hedd." (VoUgens hem is Nieuwe menschen, nieuwe landen, een nieuwe wePeld" het eenige pro gramma in staat een were-ld'crisis het hoofd te bieden en een mensoh, een gezin, een In dustrie, een land te veranderen. iGo'dsdienatige ervaring moet tot grooter daden. dan o.odt te voren leiden, daden, ndet begrensd door onze vcoroordeelen, ver ver- heven boven onize persoonlijke opvattingen en BE.IAARDE MAN OPGELKHT. De wereld wil bedrogen zijn. Met de be- jaarde dames, die den laatsten tijd dupe van haar goedgeloovigheid zijn geworden, is er nu een zestigjarige gestichtsbewoner uit Montfoort, dien een dief f 6000 afhandig hee^t gemaakt. De heer S., die er warmpjes inzit en zich met 9000 in het St. Antondus Gesticht te Monitfoort had ingekocht, kwam daar in aan- raking met een der plaatselijke kappers, die hem voorspiegelde dat er een fortuin zou zijn te verdienen door in de Ioterij te spelen. De heer S. voelde daar wel wat voor en liet zich overreden. De kapper zou voor 1500 loten koopen en zeer waarschijnlijk zou daar wel een hoofdprijs van f 100.000 op vallen. De heer S. maakte geld los van een hypotheek, die hij aan zijn broer had verstrekt en stelde dit den kapper ter hand. Deze reisde naar Haarlem en schafte zich daar voor f 1000 loten aan. Voor zijn bemiddeling kreeg hij van de ioterij f 200, zoodat hij op deze transactie 700 verdiende. Later wist hij opnieuw f 1500 los te krijgen, maar ditmaal werden er geen loten gekodht. De kapper zette het geld op zijn" spaarbankboekje, waarop ook reeds de f 700 waren gedeponeerd. Na vier weken kreeg de heer S. de verheugende mede deeling, dat imderdaad de hoofdprijs van f 12(^000 op een van zijn loten was gevallen. De kapper zou dit bedrag voor hem bij een bank in Utrecht deponeeren tegen een rente van 3 Aangelokt door dit prachtige resultaat liet de heer S. zich andermaal bewegen een gokje te wagen en thans werd f 3000 losgemaakt, weder Uit een hypotheek, waarna de kapper ook dit geld op zijn boekje bracht. Toch droeg hij zijn client geen kwaad hart toe, 'want ziet: ook de nieuwe serie zou hem succes hebben gebracht en wel het fortuin van 300.000. Dat de bejaarde bewoner van het St. An- tonius Gesticht zich uitermate verheugde behoeft geen betoog. Wanneer het geluk zoo met iemand is, mag hij zich wel wat luxe permitteeren en nu hij de eigenaar van een dergelijk fortuin was geworden kon hij zich dingen veroorloven, die anders niet bij den eenvoudigen man zouden zijn opgekomen. In korten tijd gaf hij 500 uit. (Dit alles igesohiedde enkele jaren geleden. Langzamerhand begonnen er geruchten in Monfoort te loopen over een loterij-geschie- denis en deze werden tenslotte zoo talrijk, dat de plaatselijke politie besloot de zaak te onderzoeken. Zoo kreeg de heer S. eenige dagen geleden bezoek van een rijksveld- wachter,° die in burger een praatje begon en al spoedig het gesprek op de loten bracht Toen kwamen de verhalen los. -In samen- werking met den gemeente-veldwachter is den kapper een verhoor afgenomen met het gevolg, dat deze haarkundige naar het huis van bewaring te Utrecht werd overgebracht, Zijn wij minder dan de vreemden, Is ons fabrikaat niet goed? Is het noodig dat het Eigen" Daar dan onder lijden moet? Hebt toch achting voor U zelven Kooipman, faltar,ikant en klant Help die felle werkeloosheid Uit ons strevend Vaderland. We betalen veel belasting Voor wat hoort watzegt de Staat Maar past op dat zooveel voordeel Niet de grenzen over gaat. Ieder Volk gunt men het izijne Holland kent geen handelshaat Maarwanned r we wat gaan koopen Zij het Neerlamdsch fabrikaat. Al wat leeft en streeft op aarde Strijdt voor dierbaar zelfbehoud, Laridgen'ooteneert het Eigen", Eigen werk om eigen goud. Sinter Klaias en Kerstfeest komen Vraagt dan Neeriandsch fabrikaat Dat vertkleint dewerkeloosheid In den Ned'e-rlandschen Staat. J. H. SIFEENHOFF. De kapper beroofd! De heer S. is de dupe geworden van een handigen zwendelaar. Toen het den heer S. niet aanstond, al het geld op de bank te laten staan, stelde den kapper voor, het gezamen- lijk in Utrecht te halen. Beiden begaven zich per bus naar de Domstad en venzeilden eerst in een cafe. De kapper zou het geld opne- men, maar keerde na enkele oogenblikken terug met de ontzettende mededeeling, dat hem zijn papieren ontstolen waren. Zoo'n goede comediant toonde zich deze Montfoort- sche haarartist, dat hij quasi in zwijm viel. Toen hij uit zijn flauwte ontwaakte adviseerde zijn stadgenoot hem, de politie van dezen diefstal in kennis te stellen. De kapper deed dit en na een uur keerde hij bij zijn slacht- offer terug. Hij had moeten telefoneeren en dit gesprek kostte naar zijn zeggen 25. Ook dit bedrag betaalde de heer S. Opnieuw verstreken eenige maanden en toen de heer S. teekenen van ongeduld begon te vertoonen wist de kapper hem met een prachtig verhaal anldermaal gerust te stellen. Hij zou n.l. bezoek hebben gekregen van twee Utrechtsche rechercheurs, die de papieren ten huize van een inbreker hadden ontdekt. Deze had ze met nog enkele werktuigen achter het behang verborgen. Het zou in verband met het onderzoek in deze zaak nog wel eenigen tijd d-uren, voor men nu bij de bank terecht kon. Men zal zich afvragen: waar bleef in dien tijd de rente van de bank? Ook deze puzzle wist de kapper op te lossen. Zoo ontving de heer S. eenige malen een schrijven van een ,,notaris", waarin deze over de rente be- richtte, die aan zijn kantoor kon worden ge- incasseerd. Deze brieven nam de kapper mee waarna hij inderdaad terugkeerde met het geld en dit aan d'en heer S. afdroeg. De brie ven zijn intusschen niet door een notaris ge- schreven maar gefabriceerd door den kapper zelf. Toen eindelijk de gestichtsbewoner over een en ander begon te praten raakte de zaak aan het rollen. Een huisizoekiing bij den kapper duurde drie uur waarna het geld op zijn spaarbankboekje werd' aangetroffen. Bij rijn rrestatie vertelde de kapper, dat hij voor de tweede f 1500 loten uit de Sweepstake nad gekocht. Daar dit op de markt te Amsterdam zou zijn geschied, is deze transactie niet meer na te gaan. Daar de kapper meer geld op zijn boekje heeft staan dan de verschillende bedragen uitmaken, die hij van den heer S. heeft ontvangen, zal het moeilijk rijn te be- wijzen, dat hij inderdaad in Amsterdam geen loten op deze wijze heeft aangeschaft. De heer S. is zwak van gezicht, zoodat hij vrijwel geen enkelen brief heeft kunnen lezen. Ook de loten, die hem getoond zijn, kon hij niet verifieeren, maar daar de kapper klaartalijkelljk een uiterst ibetrouwbaren tn- druk heeft gemaakt en bovendien over een bijzonder soort fantasie beschikte, zal men hierin wel' de oplossing van het raadsel moe ten zien. De kapper stond in het dorp niet al te gun stig bekend. Jaren geleden is er brand bij hem uitgebroken en hoewel er vermoedens waren, dat hij dezen zelf had gesticht, is hij daar- voor vrijgesproken. In Montfoort beschouwt men hem echter als de da der. De kapper is getrouwd en heeft twee kinderen. ZOoals uit de geschiedenis blijkt, heeft hij geen geld voor rich persoonlijk uitgegeven, maar alles opgepot. Een groot deel van het ontvreemde geld zal dus aan den eigenaar gerestitueerd kunnen worden. GELD GESTOLEN. Te Stolkkum gemeente Bergh heeft men uit de woning van den landbouwer D. een som van 2000 gestolen. Een geldkistje met een bedrag aan bankpapier van /1000 vond men later in de nabijheid zijner woning. Wanneer de diefstal precies gepleegd Is, is niet op te geven. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Maandagavond is bij het paleis Soestdijk een doodelijlk ongeluk gebeu.rd. Omstreeks 7 uur reed bij het Paleis in de richting Amera- foort een onverlichte bakfiets, bestuurd door M. uit Amersfoort. Achter dit voertuig reed de heer J. Bergvoeits uit Amersfoort op een lich- ten motor. De heer B. zag het onverlichte vehikel voor hem te laat, waardoor een bot- sing ontstond. Met een fliriken klop S'loeg hij tegen den weg en bleef bewusteloos liggen. De personenauto, die vlak daarachter naderde kon nog bijitijds stoppen, doch werd door een daar weer achter rijdende auto, die door de remmen schoot en reed' over den motorrijder en vendween uit het gezicht. De auto kon niet achterhaald worden. B. werd per rielkenauto naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd, waar hij een uur later, zonder tot bewustzrjn te zijn gekomen, is overieden. VOETGANGER AANGEREDEN EN GEDOOD. Maandagavond omstreeks halfzeven is de 62jarige landibouwer L. van der Wij'st te Uden in de Markstraat aldaar' door een motorfiets, bestuurd door den 25jarigen architect J. Lau- wers, eiveneens afkomstig uit Uden, aange- reden. Zoowei de voetganger als de motor rijder werden tegen het wegdek geworpen, waar zij, havig bloedend en zwaar gewond ble- ven liggen. De motorrijder liep ernstige in- wendige kneuiringen en een gebroken been op en werd in zorgwekkenden toestand naar het St. Jansziekenhuis te Uden vervoerd. De be jaarde landbouwer bleek een schedelbasisfrac- tuur en inwendige kneuzingen te hebben be komen en is kort na de aanrijiding aan de ge- volgen van het letsel overieden. Zijn bewust- zijn was niet teruiggekeerd. Aangerien nie- mand van het ongeval getuige is geweest is de oorzaak niet bekend. Daar de motorfiets in geheel vernielden toestand tegen een boom langs den weg werd gevonden, vermoedt men dat de motorrijder na de botsing tegen een boom is gereden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2