ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN m No. 9844 WOENSDAG 30 NOVEMBER 1938 78e Jaargang Binnenland Buitenland EERSTE BLAD "X DE GROOTE TREK EN DE MOREELE HERWAPENING. VOORZORGSMAATREGELEN VAN DE FRANSOHE REGEERING. TERNEUZEN, 30 NOVEMBER 1938. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. "Sf C- K-r NEUZENSCHE URANT IBONNEMENTSPRUSBinnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen ic. per post f 1,55 per 3 maanden Bfl vooriiitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar J or Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Aoonnemeuten voor het buitenland alleen bg vooruitbetaling. lirtgeefster: Firma P. J. VAN DE 8ANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer /0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitibetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen venninderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgtaar is. Intending van advertentien liefst 6£n dag voor de uitgave. V DIT BLAD lEBSJUUNT IEDEREN MAAN11AG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Vrijwilligers E. H. B. O. Aangezien de leden der afd. Terneuzen van het Nederlandsdhe Roode Kruis by mobildsatie hun oorlogsbestemming zullen moeten volgen en ik derhalve op staun van die zijde voor vervoer en behandelipg van gewonden en gas- zdeken dan niet mag rekenen, doe ik thans een beroep op alle inwoners dezer gemeente, die in het bezit van een diploma E. H. B. o! zijn, opdat zij zioh fcullen aanmelden, ads vTijwilliger bij den Luchtbeschermingsdienst. Opgaven, als hier bedoeld, kunnen worden ingediend bij het Hoofd Lbd. aan het bureau van poldtie alhier. De Burgemeester van Temeuzen, P. TELDEGEN. VACANTIEKAARTEN MET KERSTMLS. Wij vememen, dat de Spoorwegen dit jaar voor het eerst ook vacantiekaarten zullen verkrijgbaar stellen ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar en wel van 23 thai 28 Dec. en van 31 Dec. t/m 2 Jamuari. t,SURNUMERAIR-ONDERWIJZERS". Het Tweede Kamertid de heer Tilanus (e.h.) heeft op de onderwijsbegrooting een amende- ment ingediend tot aanstelling van sumume- rair-onderwijzers. Voorgesteld wordt de omschrijving van artikel 117 als volgt te lezen: Bij voorschot uit te betalen vergoeding voor het jaar 1939 aan de gemeenten tengevolge van artakel 56 der lager-onderwijswet 1920; tegemoetkoming aan gemeenten wegens ver- lies van rijksvergoeding; vergoeding, te be- rekenen naar een salaris van 60 per maand, uit te betalen aan de gemeenten voor „sur- numerair-onderwijzers", beneden den leeftijd van 26 jaar, aangesteld aian openbare lagere ^pholen zoodra en zoolang gedurende het jaar 1939 een school met een voor rijksvergoedintg in aanmerking komende leerkracht 37 leer- lingen telt een school met twee voor rijksver goeding in aanmerking komende leerkrachten 77 leerlingen telt, een school met drie 127, met vier 177met vijf 227 leerlingen telt en zoo verder voor scholen telkens met een voor rijksvergoeding in aanmerking komende leer- kracht meer en telkens met 50 leerlingen meer. Voorts wordt voorgesteld dezelide redactie te volgen in art. 120, ten aanzien van de b(j- zondere lagere scholen. In de toelicihting zegt de voorsteller, dat hij heeft gezocht naar een oplossing, waarbij met strikte hamdhaving van het door de grondwet geeischte beginsel der financieele gelijkstel- ling van het openlbaar en hijzonder lager on- derwijs, en zonder directe wijziging van de leerlingenischaal in de wet en zonder de rijks- begrooting te verhoogen, jonge aktebeizitters te werk kunnen worden gesteld, en waarmede zoowel de scholen als deze jonge onderwijzers worden gebaat. De voorsteller meent, dat door de voorge- stelde aamvulling van de beide begrootings- arUkelen althans voor het jaar 1939, en zoo lang het niet mogelijik is door wijziging van artikel 28 der lager-onderwijswet 1920 meer onderwijzers ter beschikking te stellen, door aanstelling van een surnumerair-onderwijzer aan een school volgens in de ontwerpbegroo- tingsartikelen aangegeven normen, althans eenige verzachting van de ongetwijfeld be- staande moeilijkheden wordt verkregen. Hij heeft den naam .surnumerair-onder wijzer" gekozen, omdat deze naam, zeker beter dan ,,kweekeling met akte", uitdmkt wat deze onderwijzers in feite zijn. Hij heeft gemeend te mogen voorstellen rijksvergoeding te verleenen voor een sumumeraire leer- kracht, tegen een salaris van1 f 60 per maand, voor die scholen, die een zoodanig aantal leerlingen tellen, dat zij geacht kunnen wor den in moeilijkheden te geraken. Hij heeft faarbij zooveel mogelijk de bestaande schaal gevolgd, telkens iets blijvend beneden den in artikel 28 der wet aangegeven bovenkant van de schaal. Hij stelt voor de benoeming tot surnume- rair onderwijzers alleen mogelijk te maken voor jonge aktelbezitters, met een maximum leeftijd van 25 jaar. Uiteraard geldt dit voorstel opgenomen in die begrooting voor 1939 slechts voor een jaar. Voor 1940 kan het vraagstuk van de leerlingenschaal nader worden bezien. De heer Tilanus meent, dat door dit voor stel geen, of alfthans geen aanzienlijke ver- meerdering van kosten wordt veroorzaakt. Slechts wordt bereikt, dat meer leerkrachten zij het ook als sumumeraire onderwijzers met minder salaris worden te werk gesteld. Op een bijeenkomst ter viering van den grooten trek te Pretoria heeft dr. Ebenaezer Macmillan, die twee malen predbyteraansch mederator is geweest, naar het Algemeen Nederlandsch persbureau meldt, een redevoe- ring uitgesproken, waarin hij op zijn toehoor- deris een heroep deed om, door moreele her- wapenlng, de natie te vormen. De bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door ..hoofden'" van het Caledonische genootschap in iSohotsche en voortrekkerscostuums, terwijl ook de gouverneur-generaal en Lady Duncan, de hooge commissaris van Zuid-Afrika en ministers aanwezig waren. Dr. Macmillan sprak over den gedenk- waardigen ,,trek" en over de rassen van Zuid- Afrika, en zeide verder o.a.: ,,Het Afrikaansche volk moet weer trekken en wij, Engelschen, moeten met het trekken. Slechts een nieuwe vorming der natie niet alleen door een voering van den ouiden „trek", doch door inspannende deelnemdng aan een nieuwen ,,trek" voor moreele herwapening zal werkelijke verlossing en eenheid brengen. Door God geleide leiders aan beide kanten zullen den weg wijzen"' ■Sprekende over de herleving van het natio- nale gevoel bij dezen herdenkingsdag, ging dr. Macmillan voort: ,,De Afrikaan is er terecht van overtuigd, dat Zuid-Afrika's grootste voorsprong niet bestaat uit goud, maar uit een goed karakter. ,,Deze opkomende vloed van natdonaal be- wustizijn kan onder God's leiding een groote, positieve, opbouwende invloed worden voor het geheele nationale leven, waarbij weer de nadruk gelegd wordt op ouden eenvoud van volstrekte eerlijkheid, volstrekte onzelfzuch- tigheid, volstrekte zuiverheid en volstrekte liefide. ,,Intusschen moeten wij, EJngelsch sprekende Zuid-Afrikaners, ons aandeel oanvaarden in de verantwoordelijkheid voor het gescheiden houden der rassen, daar wij volstrekt in ge- breke gebleven zijn ons te identificeeren met Zuid-Afrika, zijn bodem, pijn volk en zijn taal. ,,Er is veel om berouw over te hebben, aan beide kanten. De weg van opbouwende on- zelfzuchtigheid is de weg van den vrede." Naar Reuter meldt, is Dinsdagochtend een officieel decreet gepubliceerd nopens de toe- passing van den oorlogsnoodtoestand, waarbij de regeering verstrekkende bevoegdheden worden verleend, o.a. tot het opeischen van de diensten van iederen burger. Het decreet zegt, dat alle employe's en arbeiders van de openlbare diensten van staat, departement of gemeente, gerequireerd wor den, evenals al het personeel van diensten, Waarvoor door staat, departement of ge meente concessies zijn verleend. In een luitvoerig rapport aan president Lebrun zegt Daladier, dat „de regeering de noodige maatregelen zal weten te nemen om aan alle gebeurtenissen het hoofd te bieden". Het personeel in staatsdienst, dat in staking gaat, zal, naar in het rapport verklaard wordt, onmiddellijk ontslagen worden. Dinsdagochtend even voor elven zijn aan alle gemeentehuizen en de gebouwen van openbare diensten de biljetten aangeplakt, be- treffende de bovengenoemde requisitiemaat- regelen. Bij besluit der regeering zijn de mijnen en de daarvan afhankelijke bedrijven in het Zui- den van den Elizas gerequireerd. Hoewel een aantal organisaties bekend heeft gemaakt, dat zij vijandig staan tegen- over het denkbeeld van de algemeene staking van Woensdag, hebben anderen besloten zich aian het parool te houden. Tot de eerste groep behooren o.a. de nationale bond van tabaksverkoopers, welke meer dan 15.000 leden telt en de radicale bond van ambtena- ren en gepensionneerden. De bond van musici en artisten te Parijs heeft daarentegen ver klaard deel te zullen nemen aan de algemeene staking. In het transportbedrijf is den arbeiders ge- vraagd melk en andere aan bederf onder- hevige stoffen te vervoeren. Ook in het apo- thekersbedrijf mag het personeel op zijn post blijven, eveneens in den geneeskundigem- en gezondheidsdienst en de brandweer, terwijl bij den openbaren bewakings- en veiligheids- dienst, waterleiding en begrafenisdienst ge- deeltelijk zal worden gewerkt. ,De bond van spoorwegpersoneel heeft aan- gekondigd, dat de apoorwegarbeiders de vei- ligheid en de orde zullen hand'haven, de spoorwegovervgangen zullen bewaakt worden. De Intransigeant beridht, dat slechts 35 pet. van de spoorwegarbeiders het stakings- parool zal nakomen en dat de treinenloop vrijwel normaal zal zijn. De federatie van spoorwegarbeiders heeft bekend gemaakt, dat de staking 's ochtends om 4 uiur zal begin- nen, doch dat tot 7 uur de locomotieven naar de loodsen mogen worden gebracht. ''s Avonds oon 7 uur eindigt de staking. De gemeenteraad van Parijs heeft eeA dag- order aangenomen, waarin vertrouwen in de regeering wordt uitgesproken, met de ver- wachting, dat zij de noodzakelijke maatrege len zal nemen om de normale voedselvoor- ziening van de bevolking en de vrijheid van arbeid te handhaven. Verder werd sympa- thie uitgesproken met het personeel in ge- meentedienst, dat zijn partiouliere belangen achterstelt bij de belangen der stad. Deie motie werd met 47 tegen 0 stemmen aange nomen, aangezien de linksche partijen uit protest niet ter vergadering waren gekomen. De miiddenstandsbond heeft zich uitgespro ken tegen de staking, evenals de Confedera tion des syndicats professionals frangais. Verscheidene werkgeversorganisaties heb ben maatregelen aangekondigd, welke tegen stakers genomen zullen worden. De werk- gevers in de textiel- en metaalindustrie heb ben hun personeel te kennen gegeven, dat staken gelijk staat met het venbreken van de collectieve contracten met alle gevolgen van dien. DUITSOHLAND ZOU DRIE LEGER- (30RPSEN MORILISEEREN. De ,,News Chronicle'' verneemt uit betrouw- bare bron, dat Duitschland bezig is onder de grootst mogelijke geheimhouding drie leger- corpsen "te mobiliseeren. Zes divisies zijn reeds geheel gemobiliseerd. De drie overblij- vende zullen naar schatting aan het einde van deze-week op ooriogsvoet zijn gebracht. De legercoi-ps^i zijn het achtste (Silezische) dat te Breslau ligt, het zeventiende (Oosiben- rijkschete Weenen en een ander, naar ver- moed wordt het veertiende. Alle verloven van officieren der divisies zijn ingetrokken. De snelheid, waarmede de mobilisatie is uit- gevoerd, heeft het goederenverkeer tusschen Berlijn en Weenen op de rechtstreeksche lijn, die via Praag gaat, ontwricht. Voor die route worden door de Reichsfeahn geen goederen ter verzending aangenomen. Het aantal soldaten dat wordt gereed gehouden, is meer dan 100.000. Bij de laatste mobilisatie tijdens de Tsjechische crisis werden 1.350.000 man ge- motoiliseerd. Het is dus te begrijpen dat de mobilisatie op kleine schaal van thans aan de aandacht van het buitenland is ontsnapt. Naar men vermoedt, zijn deze ongewone voorbereidingen het antwoord van Duitsdh- land op de actie van Hongarije en Polen in de Karpaten-Oekraine. GROOT JAPANSOH OFFENSIEF OP KOMST. Aan het front in noord-Hoenan wordt slechts hier en daar gevoohten. De Ohineesche troepen, aldus het Ohineesche persbureau, winnen wat terrein. De Japansdhe troepen hebben Sjangloengstjau ontrudmd, met ach- terlating van een honderdtal dooden. Generaal Joe-Han-Moc, bevellhebber der Chineesdhe troepen in Kwangtoeng, meldt dat zijn troepen voor de tweede maal de stad Tsoenghiwa, 50 kilometer ten noordoosten van Kan ton, hebben herov-erd. De Ohineesche geregelde troepen hebben, bijgestaan door de giuerillahenden, gednrende de laatste dagen zes belangrijke 'steden ach- ter de Japansche linies in Hopei, Sjantoeng en Honan heroverd. Uit Ohineesche berichten blijikt, dat de Ja- panners het voornemen hebben, een offensief te ontketenen op alle fronten. Troepen wor den daartoe samcngetrokkenniet alleen nabij Hanlkau en Kanton, maar ook in andere centra. Teneinde de militaire operaties te verge- makkelijiken, rioht het Ohineesche opperoom- mando Wee hoofdikwartieren te velde in, een aan den noordelijken oever van den Jangtse en een aan den zuidelgken oever. SJAOHEREN MET HET SPAANSCHE VOTK. De Zweedsche regeering heeft haar man- daat in het sufbeomitd van de non-interventie- comimissie ter beschilkking gesteld. Zweden is niet alleen lid van de commissie zelf, maar ooik van het sub-oomite, evenals de vier groote mogendheden, benevens Belgie, Portugal en Tsjecho-Slowaikije. Dit subtomite heeft in werkelijkheid de leading. In het Zweedsche regeeringsorgaan Social Demokraten wordt het besluit als volgt gecommentarieerd ,,In den laatsten tijd heeft de commissie zich bezig gehouden met de evacuee ring van de buiitenlandsche troepen, hetgeen loyaal is ten uibvoer gelegd door de Spaansche regee ring, terwijl dit niet van Italie of andere lan- den kan worden geizegd. Het schijnt, alsof men een groote mogend- hedenpolitiek van den meest verwerpelijiken aard voert met Spanje, voor welke politiek de kleine democratische sitaten alle aanleiding hehhen de verantwoordelijkheid van de hand te wijzen. Wlelisrwaar blijft ons land in de non-interven- tiecomimiissde, maar door onze vertegenwoor- digers uit het sruibcomitd terug te trekken, willen wij, aan de wereld duidelijk maken, dat wij noch willen schijnen medeplichtig te zijn noch minder sdhiuldiig willen zijn aan het sja- cheren van de groote mogendheden met het bloedende en hongerende Spaansche volk als inzet voor haar wederzijdsche transacties. Daarom heeft de regeering er goed aan ge- daan te bedariken voor een rol die niet bij een democratische buiteniandsche politiek past." Gisterenmorgen te 10 uur kwamen de vroede vaderen alhier bijeen voor het ver- werken van een bijzonder lijvige agenda, die o.m. bevatte de gemeentebegrooting voor 1939. De stukken en afdeelingsverslagen lie- ten niets bemerken van diepgaande geschillen en dais ook geen wijdloopige besprekingen voorzien, maar de heeren schenen een en ander als St. Nicolaassurprise voor de openbare vergadering te hebben bewaard en zoo werd het, met twee korte pauze's onderbroken juist het klokje rond eer de voorzitter den hamer voor de laatste maal kon la-ten vallen, en hij zal dit vermoedelijk wel hebben gedaan met het oribevredigde gevoel, dat geen aflge- daan yverk geprodjuceerd was, doch dat er nog wel eens een reprise zal komen. En dat alles feitelijk als gevolg van den zwaren majeurtoon waarin onze gemeente thans fi- nancieel staat en die de geheele vergadering beheerschte, want zoowel voor als achter de z.g. groene tafel klonken weinig anders dan woorden van bezorgdlieid, en voor zoover nog eens een woond klonk dat van optiimi-sme ge- tuigde, getuiigde dat van weinig vertrouwen, doch bleek dat meer een geloof dat volgen zal wat men graag ziet. De rekening van het Biurgerlijk Anmbestuur over 1937 werd goedgekeurd evenals die der commissie voor schoolvoeding en -kleeding, met een nadeelig saldo van reap. 206,79 en 46,57, terwijl die der Vrijwillige Brandweer een saldo had van f 5,81. Bij de kennisgeving van de ontslagaanvraag als lid van den raafi van den heer Van Pame- len, opperde de heer 't Gilde bezorgdheid om- trent mogelijke moeilijkheden, verwijzende naar de geschiedenis met den heer Van Duyl als lid der Eerste Kamer. Ook de heer Van Pamelen heeft nog geen zitting genomen en .is nog niet beeedigd. Als de ra-ad hierop ingnat, kunnen daaruit geen moeilijkheden uit voortspruiten De voorzitter stelde hem ech- ter gerust. De heer Riemens hepleitte herstel der vroegere regeling omtrent verstrekking van schoolklompen, die thans naar hem is mee- gedeeld slechts eenmaal 's weeks plaats heeft. Als er 's Maandaga een kind bij het hoofd der school komlt met kapotte klompen, is het toch bezwarend die tot Vrijdag te laten wach- ten. De voorzitter zal daarnaar onderzoek instellen. De heer De Vos bepleitte clementie voor een gestraften werklooze die wel ten onrechte zijn werk in den Haarlemmermeer heeft ver- laten, doch die, ware hij daar gebleven, toch reeds lang werkloos zou geweest zijn. Aan den heer Nanninga werd ontslag ver leend als gemeentegeneesheer te Sluiskil en in diens plaats benoemd de heer Th. Wechge- laar. Tot lid der school commissie werd be noemd de heer A. J. Veerman. Tot leden der commissie van toezicht op het midldelbaar onderwijs werden herbenoemd de heeren Mr. P. Tellegen en P. Fijn van Draat, terwijl werden herbenoemd als lid der commissie van toezicht op den gemeentelijken dienst der arbeidsbemiddeling de heeren C. Verlinde en J. Riemens. Het kohier van de precariorechten voor 1938 werd vastjgesteld op f 1152,98, dat der rioolbelastihg op f 5699,50. Er werd op aan- gedrongen deze kohieren in de toekomst niet meer aan het eind van het dienstjaar in te dienen. Qntheffingen werden verleend van aansla- gen wegens schoolgeld en hondenbelasting. Uit de mededeelingen van Burg, en Weth. bleek, dat de gemeente er momenteel niet aan ontkamen kan een overeenkomst te sluiten met de N.V. Gekro, destructieibedrijf te Over- schie. Daartoe door de wet gedwongen besloot de raad thans die overeenkomst te sluiten per 1 Januari a.s., doch op voorstel van den heer Colsen werd er in bepaald, dat de Gekro de cadavers zal moeten afhalen ter plaatse waar die zich bervinden en dat van de slagers niet alleen de afgekeurde deelen van geslachte dieren doch ook de afval regelmatig zal moe ten worden afgehaald. Nadat nag voorloopig waren vastgesteld de gemeenterekening en die van het gemeente- lijk woningihednijf over 1937, werd overge- gaan tot de behandeling der gemeentebegroo ting voor 1939 en de daarmede verband hou- dende voorstellen. In verband met verminderde inkomsten en stijging der uitgaven, o.m. moest de subsidie aan het Burgerfijk Anmbestuur 10.000 hoo- ger worden geraamd hadden Burg, en Weth. voorgesteld een hoogere schoolgeldheffing en het vervangen der rioolbelasting door een wegbelasting die een hoogere opbrengst zou geven van 5500, en het dan nog noodige bedrag te nemen uit de reserve ad 43.000. Met betrekking tot de wegbelasting was een bezwaarschrift inigekomen van de Win- keiiersvereeniging Terneuzen Klimop". Wij- zende op den ongomstigen toestand van den reeds zoo zwaar gedrukten midldenstand werd verzocht geen wegbelasting in te voeren. Alvorens met de behandeling der begroo ting werd aangevangen, werd door den heer Riemens een verkilaring afgelegd, oak namens de heeren den Hamer, Colsen, De Brurjne, Dees, De Kraker, Van Hecke, waarbij werd te kennen gegeven dat zij invoering eener straatbeiasting niet wenschten, de rioolbe lasting wenschten te handhaven en het dan nog tekortkomen-de bedrag ad 5500 wensch ten te vinden door vermindering van verschil- lende uitgaafposten. Als laatste te verlagen post wend genoemd de subsidie aan het Bur- geriijk Aimhestuur met f 2000, doch toen viel deze fractie al aamstonds uiteen door de ver- klaring van den heer Dees, dat hij, daaraan niet mee deed. Ook bleek in den loop der be sprekingen dat ook andere genoemde leden het op onderdeelen met den woordvoerder niet eens bleken, terwijl ook motiveering van de genoemde verminderingen vrijwel achterwege bleef. Ondertusschen bleek het er om te zullen gaan tusschen dekking van het tekort door belastingverhooging met een bescheiden be schikking over de reserve, zooats Burg, en Weth. voorstelden, dan wel dekking van het geheele tekort door beschikking over de reserve. Die dekking uit de reserve werd vooral be- pleit door de heeren De Vos, Van Driel en Colsen, terwijl de heeren Verlinde en Dam- brechtsen van Ritthem daartegen meenden te moeten waarschuwen met het oog op de ge volgen voor de toekomst. Evenals Burg, en Weth. waren de laatsten van oordeel, dat het raadzamer is thans nog te trachten de zelf- standigheid der gemeente te behouden door eenige verhooging der lasten, doch dat men er de gemeente noch de belastingplichtigen een dienst mee bewijst door een zoo grooten greep in de reserves. De vooruitzichten zijn zeer donker, en als de gemeente noodlijdend wordt, omdat niet tijdig tot eenige belasting verhooging is overgegaan, zai dit zich wreken, want alvorens het nijk bijdragen verleent voor bestrijding der kosten van de gemeente- huishaudinig, zal zij dan eerst drastische be lastingverhooging opleggen en nieuwe belas- tingen doen invoeren, die voor de ingezetenen in alle lagen veel zwaarder en bovendien on- aangenamer zullen zijn. De voorzi tter mee ti de, dat gevaar ernstig in het licht te moeten stellen. Burg, en Weth. willen trachten de gemeente daarvoor zoo lang mogelijk te be- waren. De heeren De Vos en Van Driel betoagden, dat belastingverhooging thans reeds niet mo gelijik is en voor de arbeiidersklasse, die reeds over zeer weinig beschikt voor betaling van die hoogere belasting moet derven van het geen zij voor levensonderhoud noodig heeft, terwdjll de middenstand, die feitelijk ook tot de, arbeiders kunnen gerekend worden, het ook zwaar hebben. De heeren Colsen en Van Hecke bleken ook gekant tegen verhooging van belastingen, en meenen dat men het or toch nog wel eens op kan afzien. Wie weet, verbeitert de toestand binnen een paar jaar niet, en is zulks niet het geval, danja, dan is geen ontkomen mogelijk. De heer Den Hamer bleek gekant te zijn tegen het dekken van het voile tekort door putten uit de reserve en wenschte dan, hoe wel hij ook het bezwarende van een wegen- belasting iniziet, deze dan toch liever te aan vaarden. Ten silotte is over het beginsel gestemd en is het voorstel van de heeren Van Driel en De Vos, am het voile tekort te dekken door beschikking op de reserves aangenomen met 8 tegen 6 stemmen, hetgeen den heer Den Hamer de opmerking ontlokte: ,,dat krijgen we toch terug". Voor stemden de heeren Riemens, De Kraker, Van Hecke, Colsen, Van Driel, 't Gilde, De Vos en De Bruijn, terwijl de hee ren Verlinde, Lamlbrechtsen van Ritthem, Den Hamer, Dees, Van Cadsand en Geelhoedt zich daartegen verMaarden. Als gevolg van dit votum biijft vooralsnog venh«>oging van belasting beperkt tot het opnieuw heffen der 40 opcenten op de Perso- neele belasting waarmede deze het vorig jaar werd verlaagtd, wordt gehandhaafd de rioolbelasting en ook de schoolgeldheffing in zijn tegenwoordigen vorm. Ingevoige daartegen ingebrachite bezwaren zullen Burg, en Weth. nader onder de oogen zien en later opnieuw bij den raad aanhangig maken een voorstel voor uitbreiding van de ruimte der secretarie, door den dienst van gemeentewerken daaruit te verwijderen en deze onder te brengen in de woning der voor- malige school A, ttoans nog bewoond door den heer Kohier, aan wien zij dan willden ver- koopen een naast die woningen gelegen ter rein. De raad achtte die oplossing onge- wenscht en bovendien te duur. Al dat lijmen en krammen wordt ten slotte zeer duur en de vraag werd geopperd of het dan ten slotte toch niet heter was den bouw van een nieuw staahuis aanhangig te maken, waarin alle gemeentediensten plaats kunnen vinden. Tegenover een uiteenzetting van den heer Lambrechtsen van Ritthem, die zich van het doen van een voorstel deswege heeft onthou- den omdat hij heeft berekend dat dit geduren- de een 40 jaar de begrooting met 5000 zal bezwaren werd aangevoerd, dat de tegen- woordige toestand toch ook duur is en dat thans alles dat gedaan wordt voor de toe komst waardeloos is. Met den bouw eener nieuwe openbare school te Sluiskil wil het toch maar moeilijk vlotten. Enkele jaren terug kon een plan daartoe niet tdt uitVoering komen, omdat van wage het rijkstoezicht uit bezuinigings- overwegingen geen toestemming werd ver leend. Nu hebben Burg, en Wetb. dat plan opnieuw aanhangig gemaakt en zijn met de voorbereiding der uitvoering begannen, doch tijdens de zitting openbaarde zich daaromtrent een breed verschil van inizicht tusschen Burg, en Weth. en den raad. Het terrein is aange- kocht en daarop hebben Burg, en Weth. den gemeentehouwmeester opdracht gegeven een antwerp te maken. Vermoedelijk - de raads- zilting gaf daaromtrent geen opheldering heeft dat ontwerp de instemming gehad van het college en werd een aianvang gemaakt met de verdere voorbereiding, het teekenen van details en het maken van een bestek. Voor dat werk hebben Burg, en Weth. even- wel aan den gemeentehouwmeester een des- kumdige kracht ter beschikking gesteld, met de bedoeling, dat deze ook tijdens den bouw als dagelijksch opzichter zal fungeeren, op een bezoldiging van f 190 per maand. Deze gang van zaken is voor den gemeente raad, die zat te wachten of Biurg. en Weth. in eenige vergadering een plan voor uitvoering van den schoolbouw ter tafel zou brengen een verrassing. A'lleien bij toeval hebben enkele raadsleden kennis gekregen van hetgeen ten deze heeft plaats gehad en dit was aanleiding voor emstige critiek. Reeds was aan Burg, en Wetlh. het verwijt gemaakt van misken- ning van dem raad, door deze overal buiten te houden, omdat zij het blijkbaar niet noodig hadden geoordeeld in de ernstige financieele moeilijkheden en de wijze waarop deze het best konden worden opgelost de financieele commissie te hooren, die men trouwens vrij wel steeds links laa't liggen, maar dit kon nu, volgens den heer Calsen, die daarin ge- steund werd door meerdere leden, heelemaal niet door den beugel. De raad wenschte wel degelijk in dien schoolbouw zeggingschap, ten spijt eener opmerking van den heer Van Cad sand, dat het hier een kwestie van uitvoering van een genomen besluit betreft, terwijl een opmerking van den voorizitter, dat de Raad zich toch de beslissing omtrent het foouwplan niet heeft voorbehou'den algemeen met een houding van verbazing en ontevredenheid werd begroet. Men had geneusd, dat het de bedoeling is een gebauw van 2 verdiepingen te aetten, dat bij niemand instemming, doch wel veel cri tiek ondervond, ook meen'de men vernomen te hebben, dat de kosten der school f 45.000 zouden beloapen (met inbegrip van den koop- prijs van den grond, merkte de Voorzitter op) en dat acht men veel te duur voor zoo'n dorpsschool. Ook bleek men gekant tegen het in diensthouden van den benoemda op zichter. De heer Colsen had gewild, dat, wanneer gemeentewerken geen voldoende trjd had, Burg, en Weth. de plaiatselijike architec- ten gelegenheid hadden gegeven elk een plan in te diieinen en men had dan het beste en het mooiste kunnen kiezen en de uitvoering aan den ontwerper hebben kunnen opdragen. Die architecten zijn gaarne bereid dat te doen voor 5 der boawkosten volgens den heer Colsen ook met inbegrip van dagelijksch toe- zidhtjen dan zou dit naar hij meent in ver- gelijking met het loon, dat nu aan dien op zichter wordt betaald der gemeente wel een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1