Noordstraat Terneuzen Vuipenhouders Doozen Postpapier en Correspondentiekaarten ENORME SORTEERING m Romans, Jongens- en Meisjesboeken, enz. EXTRA LAGE PRIJZEN Landbouwberichten. Gemengde Berichten Vulpotlooden Brievenwegers Verfdoozen Passerdoozen Stshaak- en Damspelen met stukken Postzegelalbums Brlefkaartenalbums Fotoalbums Prentenboeken Kleurboeken Spreuken en Teksten in lijst Teekenboeken Atlassen Kwartetspeien Kinderspelen Bijbeltjes Inktstellen Portefeuilles Actetasschen Banknotentasschen Schooitasschen Dames-Schrijfportefeuilies Muziektasschen Schooletui's Teeken-etui's Portemonnaies Meer daif 100 verschillende soorten en modellen met volledige garantie Schitterende sorteering bewijzen. Op het station Berchtesgaden nam de koning plaats in den specialen trein naar Miinchen. Tijdens de besprekingen tusschen Hitler en koning Karel hebben de heeren van het ge- volg des konings een wandeling gemaakt op het bergterrein van den Obersalzberg, waar- bij zij o.a. een bezoek brachten aan het 1800 meter hoog gelegen theehuis op den Kehl- Stein. Aan het noenmaal dat Hitler ter eere van den koning aanbood, hebben nog aangezeten kroonprins Michael, rijksminister van buiten- landsche zaken, Von Ribbentrop, de chef van Hitler's kanselarij, staatsminister dr. Meiss- ner, en van Roemeensche zijide hofmaarschalk Uderreanu, eerte luitenant Pilitti en majoor Radii, benevens de bloediverwanten van den koning, de vorst von HohenzollernSigma- ringen en prins Franz Jozef von Hohenzol lerniSigmaringen. DE DEUTSCHE JODEN ZHELEN VOLKOMEN WORDEN VEKMKTIGD. De N. R. Crt. ontleent het een en an d er aan een artikel in het Schwarze Korps", het or- gaan van de Duitsche S.S. .Men hoort vaak zeggen, zoo betoogit het Wad, dat wij best de Jodenkwestie in 1933 da- delijk en met brutale middelen hadden kun- nen optossen, want het geschreeuw in het bui- tenland ziou, dan toch niet erger hebben kun- nen zijm dan het nu is gewoest, nu wij stap voor stap "de kwestie optossen, door afzionder- lijke maatregelen, voor zoover de Joden ons daartoe telkens dwingen. Deze meening, zoo zegt het Schwarze Korps dan, is op zich zelf juist. Maar toen (in 1933) ontbrak ons nog de militaire macht. Toen hadden de Joden misschien een oorlog tegen ons kunnen uitlokken. Thans zal ook de groot- ste democratiscbe schreeuwer zich wel be- denken. Het programma is duiidelijk: volledige af- scheiding. Dat beduidt niet alleen uitsc'hake- ling der Joden uit het economische leven, het beduidt ook, dat de Joden uit onze woonhuizen en woonwijken moeten worden gejoagd en worden ondergebracht in straten en hudzen- blokken, waarin zij zoo weinig mogelijk met Duitschers in aanraking komen. ,,Men moet de Joden kenteekenen". Geen Jood mag in Duitschland grond of huizen bo zittien. Eenmaal geisoleerd, zuillen de Joden echter verarmen. Diientengevolge zullen zij alien, in overeemstemming met hun aanleg, zegt het Schwarze Korps, tot criminaliteit vervallen. Als dat pnoces zich heeft volrtooid, zouden wij genoodzaakt zijn hen te vuur en te zwaard uit te roeien. ,,Het resultant ware het einde van het Jodendom in Duitschland, zijn volslagen vemietiging". Als men nu in het buitenlond meent, ddt door geschreeuw, bedireiging of ophitsing te kunnen tegengaan, dan bewijst men slechts, dat men sedert 1933 nog niets heeft geleerd. Nu moet men, zoo zegt het Schwarze Korps, weder een onderscheid maken. Er zijn er in het buitenland, voor wie de Jodenkwestie slechts een dekmantel voor hun haat tegen Duitschland is, maar er zijn er ook die het in hun ..kinderachtige humaniteitsinbeeiding" in- derdaad goed met de Joden meenen. Deze laat- ste groep moet inzien, dat zij een posiitieve bij- drage tot oplossing van het Jodenprobleem moet levenen. ..Duitschland kan zijn Joden- kwestie niet buiten Duitschland ©plossen, want we bezitten alleen dit land, dat wij van de Joden moeten bevrijden. De andere landen daarent^gen, d'e hoog geprezen democratieen, die worden beheerscht ten deele door Joden en vrijmetselaars, ten deele althans door Joden- vrienden, hebben land te over". Zij hebben niets tot oplossing van de Jo- denikwestie gedaan. Indien de Vereenigde Sta- ten 40.000 Joden willen opnemen en indien En- geland misschien 25.000 naar Nieuw Guinea wil zenden, beduidt dat eenvoudig, .dat zij niets willen doen, want deze getallen beteekenen minder dan niets. Het Schwarze Korps zegt dat inderdaad de Joden zelf zulk een oplossing in-den weg staan, dooirdien zij niet willen toe- geven dat zij Joden zijn, maar zich als Fran- scben, Polen enz. willen zien beschouwd. Nochtans alleen in een Jodenstaat buiten Duitschland kunnen de Duitsche Joden den ondergang ontgaan welke hun anders met zekerheid bedreigt. Of het Kenya, Alaska, Madagaskar of Australie is, is om het even, maar er moet een Jodenstaat komen die de 20 mldioen Joden van de heele wereld kan otmvatten. Duitschland zou deze oplossing toejuichen, want anders moet het zeer veel geld en tijd offeren om honderdiduizenden misdadigers te bewaken, in kampen op te sluiten en te bekos- tigen. Er is echter haast. De Joden in de heele wereld1 hebben nu nog geld genoeg om de uitgaven voor de oprichting van een Joden staat te bestrijden. Binnen eenige jaren als het Duitsche voorbeeld navolging vindt, kan dat heel anders zijn. Wat echter ook geschiedt, binnen luttele jaren zullen wij onze Joden- kwestie hebben opgelost en wel totaal hebben opgelost. „Men zegge ons dan echter niet dat wij nieit bereid zijn geweest een constructieve bijdrage tot de oplossing van het Internatio nale probleem te leveren". WAT DEN DUITSCHEN JODEN ZOE RESTEN NA DE „BOETE". De herziene schatting van het totale Jood- sche bezit, komt naar United Press van betrouwbare zoowel „arische" als „niet- arische" zijde verneemt, tot een totaal van 3200 millioen mark. Van dit totaal zijn het milliard mark tooete en het verplichte herstel van de schade nog niet in mindering gebracht. Deze verplichte schadevergoeding, vermeer- derd met het verlies als gevolg van den geforceerden verkoop van Joodsohe eigen- dommen, moet op minstens een half milliard mark geraamd worden. Zoodoende zal, wan- neer de decreten van Goring ten uitvoer ge bracht zijn, het totale Joodsche bezit in Duitschland niet meer dan 1.7 milliard mark bedragen. Dit beteekent per hoofd der Jood sche bevolking ongeveer 3400 mark. United Press wijst er op, dat het plan aan- gekondigd is, al dit bezit in beslag te nemen en daarvoor obligaties te verstrekken, en het persbureau berekent, dat, wanneer deze obli gaties 4% rente bedragen hetgeen hoogstwaarschijnlijk niet het geval zal zijn de Joden per hoofd der bevolking kunnen rekenen op een jaarlijksch inkomen van 153 mark, hetgeen begrijpelijkerwijize niet vol- doende is om van te leven. Men vermoedt dan ook, zoo verneemt Uni ted Press, dat hiervoor de een of andere op lossing gevonden zal moeten worden. Reeds is het denkbeeld geopperd, dat de beter gesitueerde Joden gedwongen zullen worden, hun behoeftigen rasgenooten onderdak en steun te geven. Dit zal echter slechts moge lijk zijn, zoolang zij daarvoor nog over de middelen beschikken. Wat er daarna zai gebeuren, is nog volkomen onzeker. Havas verklaart van doorgaans goed inge- lichte zijde vernomen te hebben, dat heden bij Goring een bijeenkomst plaats vindt van de districtsleiders, met het doel, tot een zoo juist mogelijk resultaat te komen met berekking tot de werkelijike hoogte van het Joodsche vermogen. Reeds thans is het algemeene oordeel, dat men, om tot een milliard mark te komen, veel meer dan 20 van dit vermo gen zal moeten heffen. Hetizelfde persbureau verneemt, dat het denkbeeld overwogen wordt, de Duitsche Joden, zoolang er geen internationale oplos sing voor het vraagstuk gevonden is, in barakken onder te brengen. Hoe die internationale oplossing er uit zai zien, valt uit de uit verschillende lan den ontvangen berichten omtrent het Jood sche probleem nog niet op te maker). De premier van Zuid-Rhodesia .Huggins, ver- klaarde in een onderhoud met een vertegen- woordiger van Reuter, dat immigratie op groote school in Zuid-Rhodesia onmogelijk zou zijn, ,,al zou het land, evenals alle andere beschaafde landen, iets tot de oplossing van het vraagstuk moeten biidragen". In dit ver- band verneemt Reuter, dat de minister van landbouw, Harris, begin van de volgende maand te Bulawayo een onderhoud met Jood sche vertegenwoordigers zal hehben. Te Sjanghai zijn met de ,,Vonte Verde" 184 Joodsche vluchtelingen aangekomen, vermoe- delijk voor het meerendeel uit Weenen af- komstig. Zij zijn onder de hoede van het Joodsche steuncomite gekomen, dat voor hen zal zorgen, totdat er hopelijk binnen enkele maanden werk voor hen gevonden zal zijn. (De Telegraaf.) LEED DER JODEN IN OOSTENRIJK. Men meldt aan het Hdbld. Het leed van de Joden in Oostenrijk, waar- van het meerendeel altijd te Weenen heeft gewoond, is nog steeds niet te overizien. Elken dag staan dichte drommen Joodsche mannen en vrouwen en kinderen voor de bureau der buitenlandsche consulaten, schuw naar links en rechts kijkend om te zien of er niet weer misschien een paar opgeschoten jongens in uniform aankomen om hen in hechtenis te nemen of andere ,,grapjes" met hen uit te halen. Al deze Joden zouden het liefst zoo vlug mogelijk het voor hen zoo on- gastvrije land willen verlaten, maar de groote moeilijkheid is en blijft nog steeds: Waarheen? De reeks van staten, die hen nog kunnen of willen opnemen, wordt voortdurend kleiner. Er zijn Joden onder deze geduldig voor de consulaten wachtenden, die al in geen weken meer hun eigen woning hebben gezien. Zij werden er indertijd, toen ook hun synagogen in brand gestoken waren, uitgesmeten. Zij zwerven nu voortdurend rond, als honden die geen meester hebben. Nu eens slapen zij bij een kennis hier, dan weer bij1 een kennds daar, doch nergens wil men hen te lang houden, uit vrees zelf in moeilijkheden te komen. Heele gezinnen zijn sedert weken uit elkaar gerukt. De vaders zijn veelal in hechtenis genomen. Men heeft niets meer van hen gehoord. Op het politiebureau zegt men, dat zij naar Dachau gestuurd zijn. Op een andere plaats weer haalt men, wanneer men er gaat vra- gen, alleen maar de schouders op. De man zal wel ergens zijn waar Joden thuis hooren! Moeders weten niet waar hun kinderen en kin deren weten niet waar hun moeders zijn! Voor het Nederlandsche consulaat-generaal aan den Schubertring, waarin ook de kan- toren der groote Nederlandsche overzeesche stoomvaartlijnen gevestigd zijn, staan den heelen dag menschen op de stoep. Reeds lang voordat de deur des morgens opengaat, staan zij er al te wachten. Zij kunnen niet alien tegelijkertijd worden toegelaten. En toch is het binnen voortdurend stampvol. Er wordt ook wanneer de kantooruren voorbij zijn bin nen nog tot laat in den avond doorgewerkt. De Joden, die er eindelijk in geslaagd zijn al hun papieren in orde te krijgen om het land te verlaten en die ook hun reisbiljetten reeds hebben, mogen thans niet meer, zooals tot dusver nog mogelijk was, hun meubels en schilderijen en andere bezittingen vrrjelijk aan particulieren verkoopen. Alles moet eerst door personeh, die daartoe speciaal zijn aangewezen, ,,geschat"' worden. Voorwerpen van eenige waarde kunnien ten behoeve van het Duitsche volk voor de musea in beslag genomen worden. Voor het andere worden begrijpelijkerwijze geen al te hooge prijzen vastgesteld, zoodat de Joden zoo goed als niets voor datgene krijgen, wat zij eens hun eigendom mochten noemen. De meeste Joodsche winkels zijn nog geslo- ten. De ijizeren rolluiken zijn neergelaten. Veelal zijn er smalle strooken papier overheen geplakt, die het opschrift „Zu vermieten" dragen. Die strooken ziet men ook op de ramen van heel veel woningen. Prettig voor de huisedgenaars! De opsohriften van de winkels der Joden, ook van die, welke nog altijd gesloten zijn, zijn nu in twee talen aangebracht. Naast de namen en de woorden in het Duitsch ziet men hetzelfde in Hebreeuwsche letters vermeld. Verschillende koffiehuizen zijn gesloten. In andere weer zit haast niemand, hoewel het er vroeger steeds zeer vol placht te zijn. Ver schillende levensmiddelen zijn schaarsch ge- wordien, sommlgen zijn zelfs in het geheel niet meer te krijgen. Het leven is ontzettend duur geworden; de huisvrouwen klagen steen en been. De ambtenaren en werklieden moe ten geregeld een groot gedeelte van hun in- komsten voor partijdoeleinden afstaan. Daar- bij komen nog de telkens weer terugkeerende collectes op de ,,Sammeltage", de ,,Eintopf- gericht"-dagen, die meestal op een Zondag vallen, verschaffen den Weeners ook niet al te veel vermaak. Den meesten werklieden blijft van hun loon zoo weinig over, dat zij zich in de week niet de luxe kunnen permit- teeren vleesch te eten. Zij verheugen zich dus al dagen van te voren op een lekker Zon- dagstmaal, waarvan de boofdschotel gewoon- lijk uit de traditioneele Wiener Schintzel" bestaat. Komt dan de Zondag, dan moeten ze ,,Eintopf" eten en bovendien nog geld aan een collecte geven. De ontevredenheid onder de „arische" be volking neemt, vooral na de afschuwelijke Jodenvervolgingen en Jodenmishandelingen toe. HET EERSTE DEEL DER BOETE MOET 15 DECEMBER BETA 4 LD ZIJN. Het eerste de°l der boete van 1 milliard mark moete'i de Joden op 15 December a.s. contant betaakl heDoen. Teneinde hen in staat te stellen zich van hun schuld te kwij- ten, is te Berlijn een cen'.raal kantoor opge- riclit voor den aankoop van juiweelen en kunstvoorwerpen, welke in Joodsch bezit zqn. De artikelen worden hier door experts ge- taxeerd. Voor de d'rie volgende betalingen zai de minister van financien de ontvangers kunnen machtigen om in betaling aan te nemen in Joodsch bezil zijnde effecten. EEN WAARSCHUWING TEGEN BELGISCHE BIETEN- EN KLAVER- ZADEN. De directeur van het rijksproefstation voor zaad'oontroile te Wageningen waarschujwt tegen den aankoop van Belgische bieten- en kiaverzaden en het aanvaarden van een agent- sohap met bet oog op de provisie. Deze han- del, -die als nevenartikel tevens Bed'gisch klaverzaad aanbiedt, is grootendeeils in han- den van firma's, aldus de directeur, wier repntatie hen, enkele uitzonderingen daarge- laten, niet venhindert minderwaardig zaad naar Nederland te leveren. !Het proefstation nam veried'en zomer twee monsters in cultuur, met zeer treurig resul tant. Er was geen sprake van raszuiver ge- was van gelijkmatigen vorm, doch veeleer van een verloopen cuiltuur van een zeer middei- matig ras. Groenkraag Jaapjes van onge- wenschten vorm, verontreinigd met andere ras sende kiemikraciht en de gebruikswaarde van het bieten- en de gebruikswaarde van het klaiverzaad waren daarbij onvoldoende. De bestaande wetgeving laat niet toe een verbod van invoer en daarom adviseert dr. Franck nogmaals bieten- en klaverzaad uit- sluitend' te betrekiken van bona fide Neder landsche finma's en zich te houden aan die adressen, vermeld in de rassenlijst van het Instituut voor plan t en ve red el ing LEEEW LOSGEBROKEN. In Bladel, gelegen ten zuiden van Eind hoven, is uit 'm particulier dierenpark Woens- dagavond een leeuw losgebroken, meldt het Volksblad. Twee wielrijders zagen op een rijwielpad een tamelijk groot dier. Oorspronkelijk dach- ten zij, dat het een grooten hond was, doch toen zij naderbrj kwamen, zagen ze tot hun groote verbazing een leeuw in ievenden lijve voor zich, die zich een weg baande door het kreupelhout. In ailerijl maakten de wielrijders, dat zij uit de voeten kwamen en waarschuwden de ma- rechaussee. Alvorens op onderzoek uit te gaan togen de 'brigadiers eerst naar het particu- liere dierenpark. Een onderzoek bij de leeu- wenkooi toonde aan, dat er werkelijk een leeuw kans had gezien de tralies te verbreken om de vrije wereld te betreden. De leeuw had, voor hij zijn uitstapje begon nog een fazan- tenkoioi beschadigd, waardoor deze vogels zich de vrijheid zagen terugigegeven. In het nachtelijk duister togen onmiddellijk eigenaar en marechaussee op onderzoek uit. Men zocht en speurde met zakiantaarns de geheeie omgeving af, doch het beest hield zich schuil. Na 'eenige uren gezooht te hebben werden de opsporingen gestaakt om deze den volgenden dag voort te zetten. Ook toen heeft men den koning der wildernis niet te pakken 'kunnen krijgen. De leeuiw, die zich de weelde veroorloofde om in Nederland in de Brabantsche bosschen of op de hedde een vrij leven te leidien, is on geveer een jaar oud. Uit verdere berichten blijkt, dat het dier na eenige omzwerving in een boerenschuur bin- nenbep, waarvan men fluks de deur sloot. Na eenige moeite mocht het geluikken de leeuw in een valkooi te drijven, waarna hij weer naar het dierenpark werd teruggebracht. GEPEOE-AGENT DOODDE KONOVALEC. De ,,Aftenposten" meldt, dat de moord op Konovalec, den ledder der Oekrainers, die op 23 Mei van dit jaar om het leven kwam bij een bomontploffing op den Ooolsingel te Rot terdam, in so&ne gezet is door een geheim Sovjet-agemt in dienst von de Gepeoe. Deze agent trpf zijn voorbereidingen vanuit Har- stad in Noorwegen, waar hij was afgezet door een Russisch schip, dat Harstad des nachts aandeed om kolen in te nemen. 'Van Harstad stelde hij zich telefonisch in verbinding met Konovalec, die in verhand met zijn activiteiten zich op dat oogenblik te Rome bevond. Zij spraken een dag af, waarop zij elkaar te Rotterdam zouden treffen. De Ge peoe-man vertrok volvolgens van Harstad naar Rotterdiam, waarheen zich het Russische schip, dat hem naar Noorwegen gebracht had, immidld'els ook begeven had. Te Rotterdam aangekomen zette hij de val o.p voor Konovalec en trof hij de noodige voor bereidingen met den koffer, waarin hij ook de bom plaatste, die midden op den Ooolsingel onltplofte. De agent verliet vervolgens ons land op hetzelfde schip, dat hem van Rusland naar Noorwegen had! gebracht. De ,,Aftenposten" meldit voorts nog, dat de naam van dezen agent bekend is, maar het blad publiceert dien naam echter niet. (Telegr.) MERKWAARDIGE STUDIE OVER DE AFSTAMMING DER BATAKS. Naar van welingeliohte, deskundige zijde gemeld wordt, kan over eenigen tijd de publi- catie tegemoet worden gezien van een belang- wekkend wetenschappelijk geschrift, over de afstamming der Bataks, waarin de sluier wordit opgelicht van een myaterie, dat de ge- leerden op volkenkundig gebied reeds zeer lang bezig houdt en waarvoor men de oplos sing tot dusver nog niet gevonden hod. meldt de Deli Courant. Deze pu'blicatle is van de hand van den be- kenden archaeoloog prof. dr. Robert Freiherr von Heine Geldem, een geleerde van weredd- faam, thans verbonden als research associa te" aan de volkenkundige afdeeling van het Amerikaansche museum voor natuurijlke his- torde te New York. Grondslag voor zijn studie vomit, voor een belangrijk deel, de kunst der Bataks, welke reeds geduremdie eenige jaren levende ver- moedens omtrent de afstamming van dit volk, na uitvoerig vergeiijkend onderzoek, schijnt te hebben bevestigd. Deze kunst vertoont in haar udtingsvormen een bijzonder merkwaardige overeenkomat met» d:e cultureele uitingen der noordwest- Aimerikaansche kuststammen en met die van N i euw-I erland Ook in andere opzichten zijn zeer typische verwontschappen ontdekt, welke zich mede uitstrekken tot cultuur-elementen op Borneo (onder de Dajaks). (Het betreft hier, zoo wordt door den onder- zoeker aangetoond, vermoedelijk een cultuur uit Oosit-Azie, die voor de Ghineesche cultuur- invloeden van 2000 jaar v. Christus zich over de Stille Zuidzee naar N.W.-Amerika heeft verbreid en waarvan zeer karakteristieke oer- vormen vallen terug te vlnden in Birma. Deze cultuur is bij de Bataks nog het meest ongerept gehandhaafd. 'Omtrent de volkenkundige conclusies, waar- toe deze studie dan leidt, kan op het oogen blik nog niet meer worden medegedeeld. Firma P. J. van de Sande SINT COLAAS-GESCHENKEN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6