Ter Neuzensche Courant Marion's grooteavontuur Binnenland r euiHeton Buitenland Maandag 28 Nov. 1938. No. 9843. TWEEDE BLAD BELGIE ZAL VERTEGENWOORDIGER TE BURGOS BENOEMEN. heel 61.000 arbeiders in staking'. Zaterdag werden de mijnen, die bezet waren, ontruimd. Kort a&arop begon echter een herbezetting. Er deden zich daarbij geen ernstige incidenten voor. De airectie der Renaultfabrieken heeft zioh civiele partij gesteld in een door haar aan- hangig geraaakt proces wegens inbreuk op de vrijheid van arbeid. De fabrieken zijn ontruimd doch niet her- opend. Zij worden door de politie bewaakt. Zaterdagavond tusschen 6 en 8 uur was bet in alle Parijsche stations zeer rumoerig, daar de spoorwegbeambten, na meetings te hebben gehouden, gingen manifesteeren en een be- tooging tegen de decreten hielden. Een aan tal reizigers sloot zich hierbij aan en udtte vpandige kreten aan het adres der regeering. Een vrij omvangrij'ke ordedienst was op de been en zestig manifestaniten werden ge- arresteerd. Bij het station St. Lazare was de betooging het heftigst; nergens onderging de treinenloop echter vertraging, behalve in het Gare de Lyon waar de manifestanten de sei- nen op oniveilig hadden gezet, zoodat het ver- trek der treinien naar de voorsteden een half uur te laat plaats vond. Daladier, die plaatsivervangend minister van binnenlandsche zaken is bij afwezigheid van Sarraut, is vast besloten, het niet te laten aankomen op een stilleggen van de openbare diensten, waacrvoor gevaar bestaat door de groote staking. Dit beteekent, dat hij moge- lijk requisitie van de diensten en mobilisatie van de stakers zal toepassen, zooals Briand eens met succes gedaan heeft, toen een sta king voor den oorlog dreigde. Een speciaal decreet, Vrijdagmiddag door Lebrun onderteekend, verleent de regeering de volmachten voor alle stappen, noodig om de industrieen en diensten, die door de staking worden aangetast, te requireeren. Indien het juist is, zooals thans verluidt, dat de premier voornemens; is, de communis- tische partij te ontbinden, dan heeft hij daar- toe de keus tusschen twee procedures. Hij kan een wet indienen, waardoor de partij ont- bonden wordt op grond van illegale activiteit en hij kan ook volmachten vragen op alle ge- bieden, waardoor hij de communisten kon ver- bieden, hun activiteit voort te zetten. De twee argumenten, waarop hij zich schijnt te willen beroepen, zijn, dat de ,,sit-down"- stakingen onwettig zijn en dat de communis ten de stakingen bewerken, die de arbitrage - wetten verlammen, waardoor de communisten verantwoordelijk zijn voor de sociale conflie- ten en de productie in de wapenfabrieken op- houden en Frankrijks veiligheid in gevaar brengen. De Fransche franc is de laatste weken lang- zaam maar voortdurend gedaald. De door den minister van financien onlangs uitgevaar- digde decreten hebben de achteruitgang niet kunnen tegenhouden. Vrijdag heeft de daling een record bereikt. Duizend Fransche francs, die Donderdag tegen 770 Belgische werden verhandeld, daalden Vrijdag tot 768 Belgische francs. DE ST AKIN GSBE WEGlN G IN FRANKKIJK De correspondent der N. R. Crt. te Parijs telefoneerde Aan het bevel tot algemeene staking op Woensdag a.s., behoeft niet algemeen gevolg' gegeven te worden, ofschoon dit voor de „on- gelioorzamen" andere onaangenaamheden zou meebrengen. Men verwacht dat de banken, warenhuizen, bioscopen, schouwburgen en groote winkels van voedingsartikelen gesloten zullen zijn en dat er geen couranten, taxi's arbeid te water en in de mijinen, of radio- uitzending zal zijn. Men zal het moeten stel- len buiten trein, metro:, motorbus, tram, scholen, openlbare administratie en post. De regeering wil, naar men weet, alle maat- regelen treffen om in de openbare diensten te voorzien door middel van opvordering. Dit sluit in, dat zij zonder voorafgaanlde schade- loosstelling over diensten en roerende goede- ren beschikken mag. Op het ophalen van huisvuil, de bevoorraddng met levensmiddelen, gas, electriciteit, automatische telefoon dus geen verbindingen met provincie of buiten- land begrafenissen en apothekersdiensten, zal men kunnen rekenen. Het is duidelijk, dat Jouhaux en de zijnen, evenals Blum en diens vrienden er mee inzitten. Zij remmen en zien de krachtproef met beklemming tegemoet. Om den schijn te bewaren beweren zij, dat de agitatie corpo- ratieve redenen heeft. Zij zou gericht zijn tegen de wetsdecreten, waarmee zij velen uit de kleine burgerklassen hopen mee te krij- gen. Op de winkeliers wordt druk uitge- oefend om hen tot sluiting te bewegen. Velen kunnen daaraan, uit vrees voor incidenten gevolg geven. De voomaamste reden van de beweging schuilt in de buitenlandsche poli- tiek in verband met Moskou. De overheid tracht de werklieden af te schrikken door de instelling van een krijgs- raad voor het noordelijke mijnbekken en het dagen van 282 betoogers uit de Renault- fabriek voor het gerecht op grond van rebel- lie met straffen van 6 dagen, tot 6 maanden, als zij niet gewapend waren. De krijgsraad houdt zich bezig met de spoorweg- en mijn- werkers, die niet aan de orders tot opvor dering gevolg gaven, maar van overheids- wege wordt, wat hierin prikkelends is, ver- zacht. Daladier schijnt voornemens voet bij stuk te houden in weerwil van het door sommige partijen in acht genomen voorbehoud. De socialisten laten het voorkomen, dat de sta king nog afgewend kan worden als Daladier heengaat, maar daarmee maken zij het hem onmogelijik dit te doen. In zijn bureau volgt de eene conferentie op de andere. Om him houding goed te praten beschuldigen zij de regeering de mass a te tarten. Zelfs in zijn eigen partij vindt de houding van Daladier geen onverdeelde instemming. De partijen van het centrum en van rechts willen hem wel steunen, maar wanneer de radicalen maat- regelen nemen tot het voorkomen of bedwin- gen van de staking. De radicalen, socialisten en communis ten hebben met Herriot overlegd. Naar men weet wordt hij genoemd als degene, die de taak van Poincare uit 1926 op zich kan nemen. Reeds op het radicale congres1 te Marseille kon Herriot zich niet geheel met Daladier's binnen- en buitenlandsche politiek vereenigen. Daarop moest zijn opmerking in zijn Zaterdag gehouden rede slaan over de eendraoht, die de Franschen altijd in geval van nood hervindien. Dat niet alleen Daladier de emst van den toestand inziet, spreekt vooral uit de radio- redevoeringen, die Reynaud en de Monzie, alsmede hijzelf hebben gehouden of nog zullen houden. DE SOCLALISTISCHE KAMERFRACTIE EISCHT HET AFTREDEN VAN DALADIER De socialistische Kamerfractie heeft een motie aangenomen, waarin gezegd wordt: De socialistische fractie eischt het onmiddellijke aftreden der regeering, die in Kamer en land op geen enkele meerderheid meer steunt en welker politiek van reactie en stelselmatige provocatie van het arbeidende deel des lands een gevaar voor de natie en de republiek wordt. DE EISCHEN INZAKE EEN POOLSCH-HONGAARSCHE GRENS. De in schijn opzienbarende berichten van de Evening Standard en andere Engelsche bronnen omtrent de gemeenschappelijke Poolsch-Hongaarsche grens en Dantzig daar- voor in ruil, worden hier beschouwd als een poging om opgekookte kool als een versch gerecht op te dienen en daardoor verwarring te stichten. Nadat er eerst aan Poolsche zoowel als aan Hongaarsche zijide wat stemming was ge- maakt voor het plan om achteraf toch nog deze gemeenschappelijke grens te verkrrjgen, heeft de Honagarsche minister Imredy ver- klaard, dat er een groot gevaar in school om de aldus tegen de nog zoo versche scheids- rechterlijke uitspraak van Ciano en Ribben- trop in te werken. Op hetzelfde oogenblik begon de heele Poolsche pers den terugtocht te blazen en zond de Tsjechische regeering gemotoriseerde afdeelingen naar Karpatho- Oekraine om toe te zien, dat de Polen zou- den ophouden met het verzamelen van hand- teekeningen van Karpatho-Oekrainers onder verzoekschriften waarin om inlijving bij Po len werd verzocht, verzoekschriften, waar- van de onderteekenaars, als zijnde analpha- beten, den inhoud niet konden lezen, weshalve dan ook hun handteekening uit een kruisje be- stond. Zelfs zou de Tsjechische overheid drie- duizend kronen hebben uitgeloofd voor het aanwijzen van iederen Pool, die op dit ge- bied doende was ongeoorloofde pressie op Karpatho-Oekrainers uit te oefenen. De zaak was daarmee dus principieel voor afzienbaren tijd van de baan. Dat de commissaris van den Volkenbond te Dantzig niet meer zal worden vervangen is het gevolg van de ontwikkeling, die geheel omafhankelijk van de kwestie der Tsjechische grenzen voortschrijdt. Ofschoon men hier in bevoegde kringen natuurlijk niet ontkent, dat zich op den langen duur nog wel weer eens aanmerkelijke wijaigingen zoowel in het noor- den als in het zuiden van Oost-Europa kun nen voltrekken, blijft het, zoo hoort men vooreerst bij het resultaat van de bekende scheidsrechterlijke uitspraak en hebben de Polen en Hongaren zich featelijk daarbij ook reeds neergelegd. De Engelsche berichten zou- den dus volgens deze lezing zijn verouderd, doch nu bijl wijize van sensatie opnieuw wor den gelaniceerd om daardoor den schijnt te wekken alsof er plotseling een nieuwe toe- stand ware ohtstaan en aldus te praejudiciee- ren op een ontwikkeling, die men in Engeland niet zeer gaarne ziet. (N. R. Crt.) HET BEZOEK VAN ROEMENIE'S KONING AAN HITLER. Het bezoek van koning Karel van Roe- menie aan Hitler was even na drie uur Vrij dagmiddag geeindigd. Hitler vergezelde zijn gast tot diens auto en nam daar afscheid van hem. Een eerecompagnie bracht de eer- VAN HULP VOOR VLUCHTELINGEN. De nationale collecte op 2 en 3 December. Men schrijft uit Amsterdam: Voor de gelidinzamelinig, die op Zaterdag 3 December in vrijwel alle gemeenten des lands gehouden zal worden ten bate van hen die in andere landten aan vervolging wegens geloof of ras blooitstaan, heeft het Oentraal JeugdleidersiinStituut te Amsterdam op ver- zo'ek van de Joodsche, de r.k.f de Prote- stantsch-Christelijke comitd's en van het Al gemeene comity voor vluchtelingen de leiding op zich genomen. De drie eerstgemoemde van deze comity's hadden zich reeds tot de regee ring gewend met het verzoek om instemming met deze collecte, en hierop een gunstig ant- woord ontvangen. De voorzitter van het Jeugdleldersinstituut, Dr. C. P. Gunning, en die secretaris, Dr. J. Eykman, directeur van de A.M.V.J., achten dit vooral van .groote beteekenis, omdat het standpunt van de regeering ten aanzien van h-et vluch teli ngenvraags t uk er duidelijk uit blijkt. Het kiomt in het kort hierop neer, dat zooved Duitsche Joodsche vluchtelingen in ons land toegelaten zullen worden als er geld van particuliere zijde beschikbaar komt om hen voorloopig, in afwachting van hun trans- migratie, te huisvesten; hoe grooter dus de opbrengst zal zijn van deze landelijke collectie, des te meer vluchtelingen zullen aan hun ver- schrikikelijk lot in Duitschland kunnen ont- komen. Ailigemeene deemiis met deze onge- lukkdigen in ons land moge zich dus uiten in groote offervaardigheid, omdat hiervan het aantal afhangt van degenen, die in Nederland gastvrijheid zullen kunnen ondervinden. Aan degenen die geneigd mochten zijn om te zeg- gen, dat bij de groote werkloosheid in ons land de leniging van eigen nooden voor moet gaan, kan men tegemoet voeren, dat deze bua- tengeiwone noo.d van niet-landgenooten en de drang om deizen hulp te bieden geschikt zijn om hat juiste besef van offervaardigheid voor alien die lijden, landigenooten zoowel als vreemdelingen, te wekken. En wie zich erge- ren aan., en teleurgesteld zijn door de onver- biddelijkheid. waarmede thans aan onze grens lieden, die in grooten nood verkeeren, terug- gestuurd worden in het land waar zij zelfs hun leiven bedreigd achten, en waar het con- centratdekamp met zijn verschrikkingen hen wacht, mogen inzien dat het medie van hen afhangt in weltoe mate en hoe spoedig hierin verandering kcmcn kan. De instemming, welke de regeering met dfi ac-tie betuigd heeft, biedt hiervoor een waarborg. 'Het Ned. Jeuigdieidersinstituut heeft met groote voortvarendheid' de taak om deze geld- inzameling door het heele land te doen slagen aanvaard, en zich hiertoe gewend tot alle jeiiigd-organisaties, van alle gezindten; en deze hebben alle haar voile medewerking toe- gezegd, wat men als een aanmoedigend ge- baar op ziohzelf mag beschouwen. Ook de burgemeeste rs van bijna alle gemeenten, groote zoowel als kleine, hebben zich achter de actie gesteld. Overal komt een straat- collecte, waarbij de leden der jeugdbeweging als oolliectanten optreden zullen. Hoe groot de offervaardigheid en de geestdrift in dezen kring zijn, blijkt al Meruit, dat te Amster dam het bestuur van de Uruie van Speeltuin- vereenigingen tot alle aangesloten organisa- ties een, opwekking heeft gericht om van haar leden een extra week contributie te vragen, waairvan men de opbrengst dan veilig op j f 3000 mag schatten. In een groot aantal ge- meenten hebben zich comite's van aanbe- veling gevormd, waarin de protestanltsche, katholieke en Joodsche geestelijkheid, de ker- keraden en .kerkbesturen vertegenwoordigd zijn. Ten behoeve van deze geldinzameling voor die vluchtelingen is die voor het Dorus Rijikersfond, die reeds op 3 December bepaald was, uitgesteld. Het Nsderlandsch Jeuigdleidersinsitituuit draagt alle kosten, aan de actie verbonden, zoodait de geheele opbrengst ten goede zal komen aan het d.oel waarvoor men geven zal. Zoo heeft het voor de organisatie een cen- traal bureau inigericht (Vondelstraat 11 te Amsterdam, telefoon 86615 en 86813; post- giro 342000). De bestemming van de gelden die inkomen zullen., zal in de eerste plaats zijn voor voor- lo.opige huisvesting, in de tweede plaats voor dootrzeniding en ktolomisatiedoeleinden. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken is een aanbeveling tot alle burgemeesters uit- gegaan om in hun gemeenten voile medewer king te verleenen. Roman van I. F. J. Groothedde. Nadruk verboden. o 29) Vervolg. Shell boog den gespierden nek en schoot vooruit met zijn krachtige pooten de sneeuw opschoppend tot een wolk, die paard en ruiter omhulde en verkillend in hun porien drong. Het doffe stampen der paardenhoeven, slaan- de in geljjke regelmaat, klonk Jim als muziek in de ooren. Idere minuut bracht hem ver- der van de helling, waar de sneeuw zijn slacbt- offer bedekte en haar hopelijk zoo lang aan het gezicht onttrok, dat hij1 een veiligen voor- sprong zou hebben. Hadden de schoten ge- dempt geklonken? Of was het geduid scherp door de sneeuw gedrongen en had het echo's gewekt op Marion's Ranch, sombere echo's, die wraak en bloeddorst opriepen Hij wist het niet, maar dit wist hij, zijn vervolgers zohden komen, ze zouden hem volgen, dag en nacht. Als bloedhonden zouden ze zich aan zijn spoor vasthechten en niet rusten, voor ze hun prooi hadden bereikt en gegrepen. Ze zouden zich hechten aan zijn spoor, tenzij de sneeuw dat spoor onzichtbaar maakte, on- zichtbaar en onvindbaar. De sneeuw moest hem redden, de sneeuw zou zijn vriend en bondgenoot zijn. 'S'hella baande zijn weg in regelmatigen cadans. Hij luisterde er naar met scherpe aandacht. Iedere hoefslag bracht hem verder van zijn achtervolgers, van zijn vijanden, die op zijii bloed aasden. Bleed! Bloed zoui liggen op de helling, op de blanke sneeuw, als een felroode aanklaoht tegen hem, den moorde- naaiDe sneeuw zou hfem verraden, de DE TERUGGEZONDEN VLUCHTELINGEN. De Minister antwoordt het Tweede Ka.inei.id Donker. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Donker betreffende het niet toelaten in Neder land van een aantal op 23 November 1938 te Zevenaar aangekomen Joodsche' vluchte lingen uit Duitschland heeft de Minister van Justitie het volgende geantwoord: Het in de eerste vraag gestelde is klaar- blijkelijk ontleend aan een bericht, dat dezer dagen in verscMllende bladen vrijtwel gelijk- luidend is opgenomen en dat, evenals vele andere berichten over vluchtelingengevallen van den laatsten tijd, een t^ntendieus karak- ter draagt. De werkelijikheld is anders. Volgens een onmiddellijk ingezonden amb- telijk rapport is in den avond van 23 Novem ber 1938 op het station te Zevenaar het na- volgende voorgevallen,. Op 23 dezer met den trein van 17.12 aan- komst te Zevenaar, arriveerden 5 Joodsche Duitschers (dames en heeren), die voorgaven over Belg'ie naar een Amerikiaanschen staat te emigreeren. Zij werden afgehaald door 2 personen uit Amsterdam. De papieren, enz. waren in orde, hehoudens dat het doorreis- visium voor Belgie onthrak. Door den con- troleerenden amhtenaar werd uit dien hoofde doorgang geweigerd. Bij de betrokkenen ver- oorzaakte dit aanvankeldjik groote opwinding. Speciaal een der dames (een meisje van circa 20 jaar) wond zich hevig op, terwijl een der Duitschers zich op de knieen liet vallen. Na dat de chef van den doorlaatpost de zaaTi rustig uiteen had gezet, keerde spoedig de kalmte terug. In hun paspoorten werd de aanteekening gesteld, dat zij naar Dusseldorf werden teruggazonden, uitsluitend om aldaar het Belgische transit-visum te erlangen. Door een ter ptaatse aanwezigen vertegenwoordiger van het Joodsche vluchtelingen comity werd voor het gezelschap telefonisch logies bespro- ken in Emmerich. Rustig en zonder verder protest is het gezelschap daarna terugge- reisd. Ook de personen uit Amsterdam toon- den zich van het juiste der gevolgde handel- wijze overtuigd. Van het voorgevallene waren circa een tiental op het perron aanwezigen getuige. Te 18.42 arriveerden per trein een aantal van 2'5 Duitsoh-Joodsche vluchtelingen, en te 19.42 een aantal van 11, alien uit Weenen. Onder deze 36 vluchtelingen bevonden zich drie. vrouwelijke, de andere waren mannen van leeftijden, varieerende tusschen 20 en 30 jaar, behalve een tweetal, die respectievelijk 50 en 54 jaar oud waren. Zij waren alien in het bezit van paspoorten. Als doel van binnenr komst gaven zij op voornemens te zijn om verder te emigreeren, zonder dat ook maar een hunner in het bezit was van de daarvoor vereischte documenten. Volgens ontvangen bericht stonden er in Emmerich op het sta tion nog een 200-tal gereed. Bij aankomst van beide treinen waren op het perron g66n personen uit Zevenaar aan- wezig. Slechts waren uit Amhem een twee tal auto's gekomen met mensohen om hen af te halen, alzoo, naar is aan te nemen, ten hoogste bevattende een 8-tal personen. De betrokken vreemdelingen vertoonden geen van alien sporen van mishandeling. Niemand van hen heeft zich op de knieen geworpen. Geen meisje is buiten berwustzijn geraakt. Nie mand heeft het voomemen om zelfmoord te plegen geopperd. Er bestond dan ook voor de ambtenaren, volgens hun eigen verklaring, geen aanleiding om tot tranen geroerd te zijn. Van terug drijven" is geen sprake gewee: Vamzelfsprekend onder geleide", zijn alle 36 vreemdelingen zonder eenig incident kalm met den trein van 21.22 weder naar Emmerich teruggereisd. TACHTIG PERSONEN ONDERGEBRACHT IN QUARANTAINE-INRICHTING. In de Rotterdamsche quarantaine-inrich- ting aan de Heyplaat zijn Vrijdagavond 80 vhichtelingen aangekomen. Aan accomodate ontbreekt het hen daar niet. Het kamp dat is ingericht staat onder leiding van een kapi- tein der infanterie. Er komen uitsluitend volwassenen hier. Zij worden na eenige weken Loevens, als zij op verhaal gekomen zijn, naar een interneerings- kamp gezonden. De volgende week komen er nog 200 menschen. Er zijn eenige rijksveld- wachters voor de bewaking. Politiehonden doen mede daarbij. dienst, om te voorkomen dat de vludhtelingen de inriohting gaan ont- vluchten. SGHIETSCHOOL VOOR DE INFANTERIE. iBenige jaren geleden bestonden er bij ons leger twee stormscbolen, een in Den Haag en een in Amersfoort en bovendien was er des- tijds een, scMetschool, doch onder den drang der bezuiiniging op defensie werden d'eze scho len opjgehewen. •De behoefte deed zich toch gevoelen aan een oentraal' punt, waar aan een bepaald aantal offioieren, onderofficieren, korporaals en man- schappen meer bekwaamheid werd bijgebracht door schiet en vuurleidingscursussen en cur- sneeuw was zijn vijand! Huiverend boog hij zich voorover, om de snijdende zuiging van de sneeuw te ontgaan en luisterde gespannen naar het doffe hoefgeplof, naar de regelma- tige dreuning. .Shella was trouw. Sheila strekte zijn kracihtige pooten. Maar de fijne stofsneeuw zette zich vast op zijn ranke ledematen, korstte om de enkels en zoog de warmte weg, onmerkbaar langzaarrl, doch onfeilbaar zeker en nam met de warmte de krachtige soepel- heid mee. En het sneeuwgordijn voor paard en ruiter werd steeds dichter, dekte hen van top tot teen in zware drukking, dekte ook den weg voor hen, dekte den bodem waarop ze draaf- den met een steeds groeiende laag. Jim luisterde en ontdekte plotseling met schrik datgene, wat hij gevreesd had. De snelle cadans vertraagde, werd verward, on- regelmatig, hortend, slippend voor en achter. Hij riehtte zioh op. Uit zijn keel kwam een gesmoorde kreet. Vooruit, Sheila, red je baas, red hem van den dood. Ze komen, hoor je ze niet Voor uit, Sheila, Shella!" Een trilling liep door het paard van voor tot achter en terug. Het schudde zijn kop, steigerde wild op en sprong vooruit, draafde niet meer, maar bleef springen, telkens en telkens hoog opveerend. Maar de sneeuw hleef vallen en hoopte zich steeds meer op, zoodat Shella bij iederen sprong verder weg- zakte en grootere moeite had, om los te raken. Het dier begon te hijgen en ineens, plotseling en onverwacht hleef het staan, blies zijn adem ver weg en keerde de kop, ten teeken, dat het nu genoeg was. Vooruit Shella, vooruit dan toch!" riep Jim, maar het dier deed geen poging meer, om zich in beweging te zetten. Een onbere- deneerde woede greep Jim aan, een dolzin- nige woede, omdat hij dit had moeten begrij- pen. Maar hij wilde niet begrijpen, hij voelde slechts vervolgingsangst. Met een snauw rukte hij de korte rijzweep uit de sohacht van sussen in het handgranaatwerpen. Te dien etade werden te 's Gravenhage bij het regi ment grenadiers cursussen gehouden. Thans is hat, door de reorganisatie van het leger, niet mee.r mogelijk op deze wijze door te gaan'en heeft de Minister van Defensie de organisa tie van een ander cemtraal instituut overwo- gen, n.l. een infanterie-schietschool, welke met ingang van 2 Januari a.s. te 's Graven hage zal wordien opgerdcht. (Hbl.) AANSTELLING EN BEZOLDIGING VAN TIJDELIJKE LEERKRACHTEN. De Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft een adres gericht aan d'e gemeente- besturen, waarin hij zijn af.keuring uitspreekt over de misstand, dat het herhaaldelijk en in tal van plaatsen voorkomt, dat de jonge ool- lega's, die als volontair of als kweekeling met akte tot een bepaalde school zijn toegelaten, ook indien zij bij afwezigheid1 van een vast aangesteldie leerkracht diens betrekking tijde- lijlk waamemen, daarvoor geen enkele beloo- ning ontvangen. Dit is in alle op,zich ten on- toeiliaafibaar. Bovendien hebben de gemeentebesturen tegenover de eigen wachtgelders in het alge meen een moreele verpUchting tot herplaat- sing, zoodra de mogelijkheid daartoe omtstaat. WAT DE N.S.B. ALS OPLOSSING ZIET. In een Woensdagavond te Utrecht gehouden hijeenkomst van de N.S.B. deelde Mr. Dr. R. van Genechten mede, dat de heer Mussert Doniderdagochtend het navolgende voorsitel in- zake de opio.ssinig van het Joodsche vraagstuk ter kennis zou brengen van minister Colijn. Voorgesteld wordt, dat de groote koloniale mogendheden gezamenlijk een offer zullen brengen om den Joden een nationaal tehuis te bezorgen. Engeland, Frankrijk en Neder land zouden reap. Engedsch-, Franseh- en Nederlandsch-Guyana (Suriname) moeten af- staan aan de Joden. Daar zouden dezen een nieuw bestaan moeten beginnen. Daar Neder land bij deze oplossdng een groot offer zou brengen, ware het gedeeltelijk sohadeloos te stellen door een deel van Mozambique. Minister-president Spaak beeft Vrijdagmid dag in den kabinetsraad mededeelingen ge daan over de besprekingen, welke bij met de ministers CoMjn en Patijn heeft gefiad ter gelegenheid van het officieele bezoek van den Koning aan Nederland. Hij heeft voorts de groote lijnen aangegeven van de verklaring, welke hij Dinsdag in den senaat zal afleggen over de politiek der regeering tegenover Spanje. Na den ministerraad werd vemomen, dat de eerste minister tijdens deze verklaring het besluit zal mededeelen, dat een agent naar Burgos zal worden gezonden. Hij zal er de gebiedende noodzakelijkheid van aantoonen voor de behartiging der com- mercieele belangen van Belgie. De agent van Belgie "zal niet worden benoemd voor de debatten in het parlement. DONKERE WOLKEN BOVEN FRANKRIJK. Het hoofdbestuur van de C.G.T., dat Za'.er- dagmiddag te Parijs in vergadering bijeenr kwam om over de vaststelling van den datum en de modaliteiten der aangekondigde alge meene staking te beraadslagen, heeft beslo ten, die staking op Woensdag 30 dezer van middernacht tot middemacht te laten door- gaan. Alle maatregelen moeten worden genomen om de veiligheid van personen, den goeden toestand van het materieel en de verzorging der diensten in de ziekehhuizen enz. te waar- bcrgen. Op den 30sten November zal nergens een bijeenkomst of betooging mogen worden gehouden. Den eersten December, des mor- gens, moet overal, wai ook de omstandig- heaen of gebeurtenissen mogen zijn, het werk worden hervat. Dit is een der ernstigste revolutionnaire pegingen, ooit in Frankrijk ondernomen. Zoodra het besluit van de C.G.T. bekend was geiyorden, heeft de heer Daladier op het ministerie van oorlog geconfereerd met den miiitairen gouverneur van Parijs, generaal Bouriet, alsmede met den politie-prefect van het departement van de Seine en de alge- n.eenen secretaris van het ministerie van binnenlandsche zaken. Men geeft in officieele kringen te verslaan, dat de regeering niet van plan is, voor de C.G.T. te wijken. De socialistische fractie heeft een motie aangenomen, waarin gezegd wordt: ,,De socialistische fractie eischt onmiddel lijk aftreden der regeering, die in Kamer en land op geenerlei meerderheid meer steunt en welker politiek van reactie en stelselmatige provocatie van de werken.de bevolkir.g tot een gevaar wordt voor de natie en de republiek". In het district Valenciennes zijn in het ge- zijn laars en begon onbarmhartig te ranselen. Shella brieschte eigenzinnig, schopte wild achteruit, riehtte zich hoog op en schoot dan, als door een horzel gestoken, door de sneeuw vooruit, dravend eerst, dan overgaand in een woesten galop en tenslotte weer springend. Jim ranselde door, striemde de flanken van het paard, een duivel gelijk. En toch, na ver- loop van tijd bleef Shella weer staan, rillend nu over al zijn ledematen, als verwachtte hij, dat iets vreeselijks zou gebeuren. Jim hief het dikke eind van de zweep op, maar langzaam zakte de arm weer omlaag en hij mompelde: ,,Als Shella niet meer kan, wat zullen dan de paarden van mijn achtervolgers? Het stomme dier heeft zijn best gedaan en hij kan het ook niet helpen, dat die vervloekte sneeuw hem vast houdt". Hij sprong uit het zadel en zakte tot aan de knieen in de sneeuw weg. Het lange zit- ten had hem stijf gemaakt. Hij rekte zich uit, sloeg in lange zwaaien zijn armen om zich heen, sprong dan'send op en neer en voelde spoedig het bloed tintelend door zijn aderen stroomen. Shella had den kop naar hem toegewend en sc'heen hem met smeekende oogen aan te zien. Jim klop'te hem bemoedigend op den nek en mompeldte: ,,Je hebt je braaf gehouden, Sihella. Wacht, ik zal j.ou ook .een beetje verwarmen." Hij trok een groote, wollen doek uit de rech- terzadeltasch em begon het paard duchtig te wrijven, verwijderde de sneeuwkorsten en praatte tegen het dier, praatte vriendelijk, streelde zijn snuit en klopte hem op de nek. Shella beamtwoordde deze liefkoozingen door zacht te hinniken en met zijn kop langs Jims s-chouders te wrijven. Teen ze voortredem, waren en paard en rui ter naar omstandiigheden tamelijk frisch. Overtuigd diat verder draven of springen waanzin was, liet Jim het paard stapvoets gaan. Vermoeiend was dit niet en ze kwamen toch voorwaarts. En voorwaarts moest hij, al begreep hij ook, dat hij reeds eem flinken voo.rsprong moest hebben. Inmiddiels was tamelijk plotseling de duis- ternis ingevallen. Hij diepte een schijnwerper uit zijm zadteltasch op en liet het sterke llcht voor zich uit dansen. Het wierp spookachtige glinsteringen o.p, trok lange schaduwen uit hout- en struikgewas en.deed hem zien, dat het opgehoudenl had met sneeuw^n, zoo maar ineens. De verandering deed hem vreemd aan, maar een felle vreugde <Joorstroom.de zijn hart. Had 't dem heelem nacht doorgesneeuwd, hij zou in de smeeuw blijven steken. Nu stapte S'hella rustig voort met hoog optrekken der pooten, niet snel, maar regelmatig. De zacbte deining maakte hem slaperi.g. Maar telkens als hij de oogen sloot, kwam het beeld der hel ling in angstwekkemde duidelijkheid voor hem staan. Hij hoorde weer de doodskreet, zag haar wankelen em vallen, haar, Marion! Wat had hij gedaan? Haar vermoord, die hij ziels- lief had? Had hij haar gedlood? Missohien leefde ze nog. Langzaam drong zich de ge- dachte aan hem op, dat hij beter had gedaan, zich eerst verborgem be houden, tot hij zeker- hedd had gehad1. Maar dan. zou de vlucht moei- lijlker zijn gewordien. En als ze bleef leven, zou er toch een vervolging tegen hem ingesteld worden. Als ze bleef leven, dan... dan zou die Pennock haar toch nog kirijgen, als hij terug- keerde. Als hij terugkeerde! Met plotselinge duidelijkheid begreep hij in eens, dat deze hoogstwaarschijnlijk denzelfden weg had genomen als hij en ook zijn toevlucht had gezocbt in het barre, maar gastvrije Noorden. Hij zou Marion krijgen, als hij terugkeerde. Hij ip.alde zijn vuisten en mompelde dreigend: ,,Als ik je mooht ontmoeten, zul je niet terugkeeiren, nooit meer, dat beloiof ik je, Hall Pennock. Jij bent de oorzaak van al die ellen- de, door jou ws.rd ik de moordemaar van mijn eigen gelu'k, ik zal ook jouw moordenaar zijn." De hepgst bleef plotseling staan. Jim keek op en zag links van zich een bouwvallige hut, zco een, als door herders gebruikt werd!, als ze in het veld1 door zwaar weer werdien over- vallem. ,jEen goed idee van je, Shella, je baas heef.t wed wat rust noodig, na al die emoties". Hij trad de hut binnem, na Shella van zijn tuig te hebben ontdaam. Er bevond zich een lange rustbamk in het vertrek, die met een roestig kacheltje het eenige meubilair vormde. Voor Jim was dit al genoeg. Hij vond papier en hout in een hoek van het vertrek en spoe dig had hij het kacheltje in brand, dat lamg- zamerhand een weldadige warmte 'begon te versipreiden. Na wat gedroogd' vleesch te heb ben verorberd, waarvan zich een flinke voor- raad in de zadeltasch bevond, strekte hij zich uit op de rustbank en trachtte te slapen. Maar he'rhaaljdeilijk schrikte het beeld van Marion hem op. Haar gestalte rees dreigend voor zijn oogen, bloed droop uit haar hart, steeds maar bl-oed, dat hem dreigdie te verstikken. Dan vloog Mj overeind, wischte zich het kiamme zweet van zijn TOOihoof.d, staarde verwildierd in het rond en ging weer liggen, als het tot hem dO'Ongedronigen was;, d!a.t de hut leeg en verlaten was en dat het waanbeelden waren die hem benauwden. Spoedig echter kwamen d'e beeldem t?eru|g, zag Mj de redcoats komen, bioedkleurig, die lange z,waarden boven hun hoofden slingerden en dreigend gromdtem. Toch moest hij tenslotte in slaap gezonken zijn, want toen hij ontwaakte, drong het daglicht schel door de ruitem, die hem met hun scheu- ren vijandiig schenen aan te staren. Met een kreet van schrik vloog Mj van de bank en opende de deur. Shella krabd'e met zijn hoe- ven de hardgeword'en sneeuw weg, die fel glin- sterde in de juist opgekomen zon en trachtte zooidoendie wat gras te bamachtigem, maar toen het paard1 hem hoord'e, staakte hij zijn work en kwam luidhinnikend op hem toe. Jim klopte hem op den nek, bevestigdie het zadel en reed een oogenblik later weg, den jongen dag in. Wordt vervoilgd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5