ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN AKKERTJE No. 9843 MAANDAG 28HN0VEMBER 1938 78® Jaargang Binnenland Buitenland EERSTE BLAD TERNEUZEN, 28 NOVEMBER 1938. Neem dadelijk 'n Stop die razende kiespijn! "AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn- slillers en bevrijden U direci van zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschadelijk. Let op '1 AKKER-merk. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 sluks - 2 stuivers. ff—ft TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Bulten Ter Neuzen rr. per post f 1,55 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bjj vooruitibetaling. Ultgeefster: Flrma P. J. VAN DE 8ANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVEBTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer /0,20. KLEINE ADVEBTENTIeN: per 5 regels 50 cent bjj vooruitibetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgtaar is. Inzending van advertentien liefst ©en dag voor de uitgave. I>IT BLAD VERSULtlJNT IEDEBEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VBIJDAGAVOND. MI DDEN STAN DSBELAN GEN Geen imaatregelen tegen het Grootbedrjjf. Blijkeiis de memorie van antwoord van den Minister van Bconomische Zaken op het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens zjjn begrooting voor 1939 meent deze voor- alsnog geen aanleiding te kunnen vinden tot het nemen van maatregelen tegen het groot- bedrijif. Geen (maatregelen tegen cadeaustelsel. De rapporten van den accountantsdienst van zijn departement, welke een onderzoek heeft ingesteld inzake het cadeaustelsel, zijn onlangs uitgebracht. Dit onderzoek heeft uit- gewezen, dat aan het cadeaustelsel, zooals het thans bestaat, minder bedenkingen kle- ven dan veelal wordt aangenomen en dat het industrieel belang aan deze zaak verbonden niet onbelangrijik is. Derhalve kan de minis ter thans geen aanleiding vinden met voor- stellen voor een wettelijke regeling dezer materie te komen. Wettelijke (regeling van markt- en straathandel. De Minister is van oordeel, dat een wette- lijike regeling inzake de markt- en straat handel ernstige overweging verdient. De voor- bereiding van een ontwerp van wet werd derhalve reeds geruimen tijd geleden ter hand genomen. De samenstelling daarvan bracht, gexien de structuur van deze bedrijfstakken, veel moeilijkheden met zich mede en vereischte veel overleg o.a. met zijn ambtgenooten van Binnenlandsche Zaken en van Sociale Zaken; dit overleg is nog niet geheel beeindigd. De Minister stelt zich voor, zoodra de noo- dige voor.bereldingen voltooid zijn, spoedig een voorontwerp aan de verschillende advies- instanties te kunnen voorleggen. Mochten de adviezen het reeds thans gewonnen inzicht bevestigen, dan zal bij bevorderen, dat een ontwerp binnen niet al te langen tijd aan de Kamer wordt voorgelegd. Het vraagstuk van een registrable van alle bedrijven is op het departement nog in studie; te gelegener tijd zullen daartoe strekkende voorstellen worden gedaan. Accountantsberoep. De voorbereiding van de wettelijke rege ling van het accountantsberoep vereischt een vrij uitvoerig overleg. Ofsehoon dit overleg nog niet geheel is beeindigd, verwacht de Minister toch, dat de indiening van een wets- ontwerp thans spoedig zal kunnen plaats vinden. De wettelijke regeling van het landbouw- onderwijs is in studie genomen. Vooralsnog kan de Minister zich niet uitspreken, of hij met voorstellen in de gewensehte richting zal komen, al moet hij toegeven, dat de ge- uite bezwaren tegen een niet wettelijke rege ling inderdaad indruk maken. De studie van de Jachtwet heeft zijn laatste stadium bereikt en de Minister hoopt spoedig met een ontwerp gereed te kunnen zijn, dat zoowel aan het vermelde belang der tot het genot van de jacht gerechtigden als aan de gegronde wensohen van andere belanghebben- den en belangstellenden in jachtzaken zal kunnen tegemoet komen. De indiening van een ontwerp-natuurbe- schermingswet is vertraagd als gevolg van de onderscheidene kanten, welke deze stof heeft en van het interdepartementaal overleg, het welk daarvoor noocQg was. Inmiddels is het interdepartementaal overleg gevorderd. BELGISCHE ONDEBSCHEIDINGEN VOOB NEDEBLANDSCHE MINISTERS. De Msb. meldt, dat de Koning der Belgen tijid'ens zijn bezoek aan ons land het groot- kruis van de Leopoltd-orde verleend heeft aan Dr. H. Colijn en Mr. J. Patijn, ministers van Algemeene en van Buitenlandsche zaken; be- vordterd werden tot het grcnotkruis van de Kroonorde Mr. C. Goseling, minister van Jusititie, terwijl dezelfdte onderscheiding is verleend aan Ir. J. van Buuren, minister van Wlaterstaat. EEN STEIJNBEGELING VOOB SC(HIPPERS EN KLEINE ZELFSTANDIGEN. (Minister Van Boeyen doet in zijn Memorie van Antwoord' over de begrooting van Bin- neniandsche Zaken de mededeeling, dat de in diening van een wetsontwerp, waartnj een steumregeling voor schippers en kleine zelf- standdgen in het leven wordt geroepen, spoe dig kan worden tegemoetgezien. NEDEBLAND EN BELGIfi. Het tegenbezoek van d,e Koningin. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: Het berdchlt, volgens hetwelk Koningin Wil- heimina de uitnoodiging van Koning Leopold tot het brengen van een tegenbezoek, in het vnorjaar van 1939, heeft aanvoard, is in alle kringen van de Beigische hoofdstad met gnoote voddoening vemomen. Men venwacht, dat Prinses Juliana en Prins Bombard, alsook de Nedbrlandsche minister-president en die minister van buitenlandsche zaken, de Ko ningin bij dit bezoek aan het Beigische Hof zuilen vergezeillen. Wijj hoordien vain verschillende zijdien uiting geven aan de vrees, dlat het niet mogeiijk zai zijn den voomamen pracht bij de koninklijke ontvangst te Amsterdam ten toon gespreid en het enthousiasme waarvan de Nederlandsche be/vo Iking ten opzichte van den Belgischen vorst blijik gaf, te Brussel of elders in Belgie te overtreffen. Omtrent het overleg tusschen de Neder landsche ministers en minister-president Spaak, tijdens de Amsterd'amsche en Haag- sohe dagen gepeegd, liet de Beigische premier op een van ons uitgaande vraag, weten, thans nog niets nader te kunnen mededeeien. De Brusselsche Standaard schreef, naar aaniiedding van deze gesprekken: Men zal trachten binnen de tijdsruimte van een jaar een minnelijke en duurzame oplos- sing te bereiken van de geschillen die sedert eenige jaren aansleepen tusschen Belgie en Nederlamd. (Wat de houding van BelgieNederland in de 'Internationale gelbeurtenissen betreft, zai men op duidelijke, onmiskenhare wij'ze de ge- Irj'Moiopendheid van de houding der beide staten dioen blijken. Maar er zal ook meer overleg gebeuren tusschen de beide staten. ■Deze uitlating werd in officieele kringen, waar wij ons licfht opstaken, niet gedemen- teerd. EEN ENGELSCHE PERSSTEM OVER HET BEZOEK VAN KONING LEOPOLD. De Times" komt in een hoofdartikel over bet bezoek van Koning Leopold aan Neder land tot de conclusie, dat er goede hoop be staat, dat met het contact tusschen de twee souvereinen een periode begint van verbete- ring van de betrekkingen tusschen twee vrien- den van Engeland. Het bezoek van Koning Leopold, zoo schrijft het blad, is symptomatiek voor de politieke herorienteering, welke in Europa aan den gang is, als gevolg van de recente gebeurte- nissen. De invloed van den Volkenbond is ver minderd en de landen, welke him politiek op den Volkenbond hebben gebaseerd, zoeken maar andere middelen om kracht te vinden. De betrekkingen tusschen Nederland en Belgie waren niet altijd zoo harjelijk als men natuurlijk zou achten tusschen twee landen die naburen zijn en die in ongeveer gelijke posiitie verkeeren. De gebeurtenissen na den oorlog hebben in Nederland eenige onaange- name herinneringen achtergelaten, waar een gesehil bestond over de vaart op de Schelde. Er zjjn eischen onder de Vlaamsche min- derheid in Belgie, die welkom zijn noch bi) de Nederlanders, noch bij de Belgen. Sedert eenigen tijd echter zien beide landen in, dat veel van hun voomaamste belangen identiek zijn. Het is bekend, dat Koning Leopold een warme acbting heeft voor zekere Nederland sche instellingen en hij is in Nederland zeer populair. Zijn bezoek aan Koningin Wilhel- mina, die zelve krachtig streeft naar betrek kingen van goede mabuurschap, is daarom in de eerste plaats een zeer gelegen komende uitdrukking geweest van gevoelens van vriendschap in het algemeen en van de nood- zaak van samenwerking op pol'itiek, econo- misch en militair gebied om zich af te wen- den van de punten, welke de twee landen ge- scheiden houden, naar die welke zij gemeen hebben. Belgie heeft zich thans definitief afgekeerd van militaire allianties en is in de lijn geko- men van de traditioneele politiek van Neder land. Beide landen zijn vastbeslotien om, indien zij dat eenigermate kunnen, buiten een nieu- wen oorlog te blijven. Beide zijn vastbesloten hun integriteit en onafhankelijkheid te ver- dedigen. Beide hebben groote koloniale rijken en geen van beide vertoont neiging op te geven, wat zij bezitten. Beide zijn tot de uiterste grens van omtwapening gegaan en zijn .thans druk bezig met herhewapening. Bovendien hebben zij gemeenschappelijke idealen van burgerzin. Zooals Koningin Wil- helmina in haar welkomstrede heeft gezegd zijn Nederland en Belgie evenizeer gehecht aan „die hurgerlijke vrijheden, welke, tezamen met den geest van orde en goed landsbestuur, de onvervreemdbare basis van het politieke leven uitmaken". Beide landen zijn, zooals H. M. in een zin- snede, welke de aandacht verdient, verder zeide, volgelingen van niemand en niemands belager. Deze g-emenschappelijke opvattingen en banden zullen zonder twijfel den invloed van het bezoek van den Koning der Belgen hebben versterkt. POLEN SCHOBST AFBAKENING GBENS MET SLOWAKIJE. Offieieel wordt medagedeeld: De Poolsehe delegatie in de commissie ter afbakening van de Poolsch-Slowaaksche grens Is op het oogenblik waarop zij de Slowaaksche delega tie tegemoet ging, op Tsjecho-Slowaaksch gebied het slachtoffer geworden van een ge- wapenden overival. De overval werd gepleegd door een bende uit de bevolking, bijgestaan door vertegen- woordigers der autoriteiten en in actieven dienst zijnde militairen. De aanval had (vol gens deze Poolsehe lezing) een georganiseerd karakter. Twee leden der delegatie werden gewond, de auto's werden .beschadigd. De aaruval aldus gaat de Poolsehe mede deeling verder geschiedde in de omgeving van Zamki Oravsike in een gebied, dat zelf niet bij de grensafbakening betrokken is. Een soortgelijik incident heeft zich Vrijdag j.l. voongedaan bij Ozaca. ,,De Poolsehe delegatie", aldus eindigt de Poolsehe mededeeling, ,,die den kwaden wil der Slowaaksche autoriteiten heeft geconsta- teerd, heeft de werkzaamheden geschorst". De Poolsehe regeering heeft de noodige maatregelen genomen om Polen voldoening te scbenken een zijn rechten te verzekeren op de schenken en zijn rechten te verzekeren op de volge de grensafbakening. SPOEDIGE INVRIJHEIDSTELLING VAN MEMOI I,KB GEVBAAGD. Reuter meldt uit Berlijn, dat veldmaar- schailk von Mackensen, die de volgende maand 89 jaar oud word'., een verzoekschrift aan Hi tier heeft gezonden, waarin hij vraagt om de spoedige invrijheidstelling van dominee Niemoller. In goed ingelichte kringen zegt Reuter voorts vemomen te hebben, dat eenige andere hooge militairen van het vroegere kei- zerlijke leger het verzoekschrift van von Mackensen mede onder'.eekend hebben. Von Maokensen zou in zjjn verzoekschrift uiteen- zetten, dat hij wegens zijn hoogen leeftijd ieder oogenblik kan pterven. Hij vraagt den Fiihrer hem dezen laatsten wensch in te wil- ligen. De geheele evangelisehe wereld al dus het verzoekschrift volgens Reuter zou Hi'.ler voor een dergelijike edelmoedige daad damkibaar zijn. TIEN BEBELLEN GEDOOD. In de buurt van Saint-Jean d'Acre zijn de Britsche troepen in botsing gekomen met rebellen. Tien rebellen werden gedood. De overigen werden, met achterlating van vele wapenen, door vliegtuigen achtervoigd. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij Koninklijk besluit van 14 dezer is door Zrjne Majesteit Koning Leopold van Belgie benoemd tot Officier van de Leopoldsorde, de heer H. van Cantfort, Consul van Belgie, alhier. RIJKS H. B. S. Bij Kon. Besluit van 25 November is tijde- lijk benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. S. alhier, de heer C. W. Verplanke, wonende te 's Gravenhage, GESLAAGD. Voor het op 14 en 15 November afgenomen examen ,,Vakbekwaamheid"' te Utrecht van de Vereeniging van Slagersvakonderwijs, slaagde onder meer onze stadgenoot de heer Jac. van Es. RIJKSWATERSTAAT. Met ingang van 1 December is de heer P. Noe, techn.-hoofd-ambtenaar van den Rijkswaterstaat alhier, overgeplaatst naar Zwolle en is in zijn plaats benoemd de heer J. P. van Schravendijk, teohnisch-ambtenaar te Sassenheim. DAK WEGGEWAAID. Tijdens den hevigen storm is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag het ijzeren dak van de garage van den vrachtautorijder C. de Rid- der aan den Koedijk afgerukt en een paar honderd meter verder in een welde neerge- komen. Het veroorzaakte geen ongelukken, doch beteekent voor den eigenaar een be- duidende schade. NEDERLANDSCHE PBOTESTANTEN BOND. Vrijdagavond j.l. trad voor de Afd. Ter- neuizen e.o. van den Ned. Prot. Bond op Ds. J. M. Erkelens, Doopsgezind predikant te Hilver- sum. Oorspronkelijk zou optreden Ds. Zuur- deeg eveneens van Hilversum, maar deze spreker was op 't laatste moment verhinderd. De afdeeling kan met genoegen aan deze vervanging terugdenken. Ds. Erkelens be- handeide het onderwerp: „De eenzaamheid van den modernen mensch" en zeide in zijn boeiend betoog o.m.: De ^.naam modern" in de titel is niet be- doeld als tegenstelling van orthodox, het slaat alleen op de menschen van dezen tijd, de mensch, die dezen tijd in al zijn schakeeringen meemaakt en deze tijd in zijn eigen leven laat weerspiegelen. „Eenzaamheid" in1 de titel wijst naar de gedachtenwereld. Vrees voor eenzaamheid is ieder aange- boren en de mensch is laf in zijn eenzaam- heidsgevoel. Hoe 2wa,k is niet de enkeling, hoe sterk die enkeling in gemeenschap. Velen kunnen in 't leven de eenzaamheid niet aan. Met tal van voorbeelden uit 't voile leven en met aanhaling van vele citaten verduidelijkt spr. dit. Geestelijke eenzaamheidIs het niet de pijnlijke ervaring van vele groote geestem, idealen te hebben, deze mede te wil- len deelen aan anderen en dit niet te kunnen? Welk een bittere ervaring. Ibsen schildert bij voorkeur zulke helden ais hoofdpersonen in zijn werken. Spreker voert ons dan naar Ibsen's Brand. Ibsen wil duidelijk laten mer- ken hoe de geestelijke mensch zoo menigmaal tot eenzaamheid wordt gedreven. Spr. behandelt de eenzaamheid van den kluizenaar, kunstenaar, dichter en mysticus en komt dan ten slotte bij de eenzaamheid van den grooten meester, toen Hij de woorden gebruikte: ,,Mijm God, mijn God, waarom hebt Gij mij, verlaten?" Thans toetst spr. hoofdizakelijk de mensch van heden aan den modernen tijd. De mo- derne mensch is eenizaam tegenover de natuur, is een cultuurmenseh, heeft zich ontworteld aan de natuur en is daardoor onnatuurlijk geworden. De primitieve mensch was in alles verbonden aan de natuur en alle natuurwisse- lingen waren van het hoogste belang voor zijn bestaan. Intuitie was noodig voor zjjn leven. Bij dieren noemen wij deze intuitie: instinct. Immers het instinct leidt de dieren. De uiting van het instinct is volkomen in overeenstem- ming met de intuitie bij de mensch. Het ver- stand heeft de mensch losgemaakt van de natuur, de intuitie gedood, aithans sterk op de achtergrond gedrongen, naarmate werktui- gen en ontdekkingen tot ontwikkeling kwa- men. Wie stoort zich thans nog aan de na tuur, we forceeren de natuur en plukken bioemen en eten vruchten op tijden die 6ns goeddunkt. We arbeiden en vieren feest op alle tijden. En nog steeds gaan we verder van de natuur. De trek naar de stacl, de mecbanistatie van de arbeid, het oppervlak- kig vermaak, alles ademt een onbegrepen behoefte, de intuitie te dooden. Zou het die onbegrepen innerlijke behoefte zjjn, die dwa- lend zjjn toevlucht zoekt in allerlei excessen, zooals die voorkomen in dichitkunst, schilder- kunst, beeldende kunst en muziekleven? Het verstand staat als tegenstander van 's men schen ziel. De cultuiur is opgebouwd op het verstand en het intellect alleen heeft bij den modernen mensch de eenzaamheid tegenover de natuur ten top gevoerd. De intuitie was het aanvoelen van de natuur en heel het tegenwoordige rythme is een zoeken, dat de mensch niet brengt in harmonie met het oneindige. Wat weten we in de modeme wereld van elkaar, de eene mensch is een wolf voor de andere. Tal van voorbeelden toonen dit aan. De moderne mensch vraagt alleen wat voor hemzelf van belang is en dit uit zich ook in de groote verhoudingen. De eenzaamheid tegenover God! In groote kringen worden nooit meer gedachten aan God gewijd. Er is geen plaats meer voor God in onze gejaagde samenleving en de gedach ten aan God gaan veelal niet hooger dan de hoogste verdieping van een warenhuis. De Iosgeslagenheid van de religie is ontstellend groot, terwijl de uitingen van religieuze ge dachten (als muziek) voor verouderd worden bekeken. Zelfs leidt de tijd naar vorming van nieuwe religie, waarbij persoonsverheerlijking de noofdtoon vormt. Ja, daar is nog wel de vraag naar God. Groote groepen losgeslage- nen hebben een honger naar God, getuige de Oxford-beweging. Velen gaan door ongeloof voorbjj aan de groote dingen van God. Spreker werkt dan nader uit, wat de Vrijiz. Godsdienstigen te stellen hebben tegenover de vereenzaming. Ga tot de natuur en laat het weldadige van de stilte over U komen, ont- vlucbt de drukte en tracht in Gods oneindige schepping de harmonie terug te vinden. De modeme mensch schuwt de stilte en kan toch juist in die stilte weer tot zichzelf komen. Wie iets ervaren heeft van het groote, kan begrijpen het woord: Kind'ren van edn Vader. Vooral in deze tjjd is dit thema van belang. Spr. komt dan tot de recente ver- volgingen en laat ons kennis maken met een gedeelte uit Nathan der Weise. Wanmeer wjj iets verwerkelijken in den waren Christeldjken zin, dan vinden wij elkaar en dan eerst kan er een waaracbtige gemeenschap onder de mienschen komen. Het ,,God weet het" wordt als afdoener gebruikt en geven wij ons wel voldoende rekenschap, dat God al onze daden kent en al onze gevoelens weet? Kunnen wij dat ernstig tot ons laten doordringen God is niet te ontvlieden. Het leven dienen we in het stellen op de aanvaarde werkelijkheid, ons zelf uiitschakelen en voelen, dat Gods hand ons leidt en steunt en verheft. Dat brengt ons tot de eeuwigheidsgedachte. Eindeloos houdt Gods liefde aan en Jezus heeft immers altijd uitkomst gepredikt. Als wjj gelooven behoeft geen vrees te bestaan om God te ontmoeten, dan zullen wjj ons niet eenzaam voelen, want met ons is de Vader. Ouden van dagen, veflatenen, kunnen ons tot voonbeeld strekken, velen zijn in het on- vervreemdbaar bezit van Gods blijvende liefde. Bij alle gevoel van eenzaamheid zal het geloof, dat de Vader met ons is, een bron van kracht zijn; ons leven kan daardoor worden opgebouiwdi, ons vertrouwen brengen en als liobtende toortsen gaan de vrome zielen ons voor. JEUGDIGE' VLUCHTELINGEN. J.l. Zondagmiddag passeerde alhier het Sovjet-Russische passagierschip „FelIx Dzer- jinski", dat op weg was van le Havre naar Gent met een lading stukgoed. In genoemde Fransche haven waren 117 vluchtelingetjes uit Republikeinsch-iSpanje aan boord genomen die op doorreis waren naar de Sovjet-Repu- bliek. Tijderfs den overtocht hadden de jeug- dige vluchtelingen die twee tot drie jaar oud waren, te lijden gehad van het stormachtige weder. Zij reizen onder geleide van een zes- tiental Spaansche onderwijze.ressen. Na de lading stukgoed te Gent gelost te hebben, zal de Felix Dzerjinski" naar Ant- werpen vertrekken en vandaar de reis naar Leningrad voortzetten, alwaar de vluchtelin gen ontscheept zullen worden en hij particu- lieren een tjjdelijk onderdak zullen verkrijgen. Aan hun omzwervingen zal daarmede voor loopig een einde komen. BOER GEBROKEN. Tijdens de vaart op de Wester-Schelde is het te Terneuzen thuishehoorende beurtschip Johanna" voor de slechte weersomstandig- heden in de aanloophaven van den Prov. ©toombootdienst op de Wester-Schelde, te Hoedekenskerke hinnengeloopen. De .Johan na" is aldaar verlagerd, waarna het roer ge- broken is. De sleepboot „En Avant" heeft het schip toen vlotgetrokken en naar het andere haventje gesleept, waarna het schip door dezelfde sleepboot te Terneuzen is bin- nengebracht. TJALKSCHIP ..DOLFIJN". Het te Dordrecht thiuisbehoorende tjalk- schip ,,Dolfijn" dat ter hoogte van Biezelinge, suikerbieten lag te laden, is tengevolge van het stormachtige weer op de glooiing vast- geraakt en later door de sleepboot ,,En Avant" vlotgetrokken. De motorsloep van de .iDolfijn"' was kapotgeslagen en vol water geloopen. Later is de ,,(Dolfijn" die een lek bekomen heeft, in het haventje van Hoede kenskerke binnengekomen. Met eigen midde len wordt het binnengedrongen water weg- gepomipt. VEBLAGEBD. De zeil- en motorklipper ,,Hoop op Wel- vaart" die ter hoogte van's Gravenpolder ten Ingez. Med. anker lag is tengevolge van het stormweer verlagerd en later met behulip van de sleep- boot Holland" in diep water gebracht en naar Hansweert gesleept. De „Hoop op Wel- vaart" heeft de reis naar Steenbergsche Vliet voortgezet. HET CXIUPEEREN VAN PAARDEN. Een inroefproces in Zealand. De Zeeuwsche correspondent der N. R. Crt. meldt: Teneinde in hoogste instantie een uitspraak te verkrijgen inzake het coupeeren van paardenstaarten, heeft de opperwachtmeester der Koninklijke marechaussde te Hansweert Zaterdagmorgen proces-verhaal wegens die- renmishandeling opgemaakt tegen W. J. L. de G., rjjksveearts te Kruiningen, nadat deze in tegenwoordigheid van het dagelijksch bestuur van het Trekpaardenstamboek van twee veeartsen, van den districtscomman- dant der Koninklijke marechaussee te Vlissin- gen en van twee joumalisten, een hem toe- behoorend jong paard had gecoupeerd. Alvorens tot coupeeren werd overgegaan, werd het paard plaatselijk verdoofd. Na ver- wijdering van een aantal staartwervels door middel van een tang, werd de ontstane wonde met behulp van een roodgloeiend ijlzer dicht- geschroeid. Op de behandeling, waarvan wij getuige waren, reageerde het paard op geen enkele wijze, welke er op wees, dat het pijn leed. De marechaussee heeft verschillende foto's van de behandeling gemaakt. Naar wordt gemeld zal deze zaak 16 Dec. voor den politierechter te Middelburg dienen. PROV. WATERSTAAT. Door Gedep. Staten van Zeeland is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot tech- nisch ambtenaar van den Prov. Waterstaat ter standplaats Kortgene, de heer K. Flipse, thans tijdelijik bjj dien dienst te Goes. LUXOR-THEATER. Borneo. We hebben in langen tjjd niet zui'k een in- teressante oerwoud-film gezien. Hiermede is Borneo" bijna afdoende gekwalificeerd. Maar aangezien velen gaame het een en ander over een dergeljjke film lezen, alvorens er naar te gaan kijken, geven we hier nog een overzicht van hetgeen ons het meest getroffen heeft en van d'e amistandigheden, waaronder Borneo" ontstond. ILaten we allereerst beginnen met te con- stateeren, dat de belichting, die bjj zoovele in de tropen opgenomen films heel wat te wen- schen overlaat, in .Borneo" uitstekend is, zelfs daar waar opnamen gedaan werden in oerwouden. Oerwouden schepipen igewoonlijk scherpe contrasten tusschen licht en schaduw en die scbaduw is z66, dat ze soma op com plete dufetemis 1 jj.kt. Hoe gemakkelijk kan de operateur hier in zijn berekeningen falen. Bjj het opnemen van .Borneo" is dit niet gebeurd, aithans niet in het filmstroio'ken, waaruit deze doeumentaire werd samengesteld. En aldus biedt ze aldoor een egaal beeld. Zelfs hij het fotografeeren van dierenscenes in het gebladerte is naar een zoo helder mogelijke belichting gestreefd, zoo- dat men de dieren volgen kan, zonder dat ze telkens in een zwarte viek verdwjjnen. En voorts lis .Borneo" heel goed in scene gezet. Ze krijgt sums het karakter van een speeifilm. Bij de montage is men er op uit geweest, zooveel mogeiijk spanning te schep- pen en door een geiijkmatige afwisseling der beelden werd een weldadig rhythme ver- kregen. (De technische kant is af, volkomen af. En nu de inhoud. Al direct boeit deze, wanneer enkele rustlike Bomeosche landschappen wor den vert send. Men wordt aldus ingevoerd in het geheimzinnige land, waar de Johnsons het fortuintje hadden, de bijna onbekende neus- apen te ontm.oetem en overvloedig te fotoigra- feeren. Die neusapen zjjn een merkwaardig apen-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1