SCHUDT UW LEVER WAKKER Gemengde Berichten Predikheurten Lied van de week. Laatste Berichteng en U zult 's morgens „kip!ekker" uit bed springen. HOEK. AXEL. SAS VAN GENT. Van onze Adverteerders VOETBAL. RECHTSZAKEN. Veilig voor Griep en Keelpijn WEERVERWACHTING. 4 ZONDER SCHADELlJKE LAXEERMIDDELEN Iederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Vw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom (an gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel met, het jederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw chaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el- ndig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U tet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een r gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- piiletjes bij apothekers en drogisten. f. 0.75. sche stoomschip Can/ben" bemand worden. Daartoe werd een jol uitgezet waa.rin naast de zeeloods J. Roedema, de lo-o-disk weekelmg le klasse J. Stroo en de arbeidscontractant- kweekeling W. Oliemans plaats namen. Toen men langszij van het schip was gekomen, is de jol door de ruwe zee omgeslagen, waar- door de drie inzittenden ,te water geraakten. Van de ,,Canben" was reeds de touwladder uitgezet waama ook direct nog eenige lijnen werden uitgeiworpen. Hieraan wisten de loods Roedema en de kweekelirtg Stroo zich vast te klampen, zoodat zij behouden aan boord van het schip konden komen. De derde drenke- ling, Oliemans, kon een tweede van boord van de „Canben" uitgehangen ladder grijpen, doch hij was dermate uitgeput, dat hij niet meer naar boven kon klimmen. Hij bleef er daar- om op zitten totdat een andere jol van de loodsboot, die ijlings was uitgezet, naderbij was gekomen. Deze heeft Oliemans toen aan boord kunnen nemen. Allen hebben gelukkig voor zoover bekend, geen letsel bekomen en kwamen met den schrik en een nat pak vrij. De ,,Canben" is doorgevaren naar de reede van Vlissingen, waar bij het aan boord nemen van den rivierloods de beide mannen zijn af- gehaald, terwijl de loodsboot ook naar Vlis singen is gekomen met den derden drenkeling en voor het innemen van een nieuwe jol. Omtrent de omgeslagen jol kan nog worden gemeld, dat deze na het ongeval nog in aan- raking geweest is met de schroef van de „Canben" en later nabij Zoutelande is aan- gedreven, vanwaar ze Donderdagochtend door den afhaalmotor naar de haven te Vlissingen is gebracht. (Vliss. Crt.) Terwijl de landbouwer M. de P. zich op zijn land bevond in den Vergaertpolder onder de gemeente Hoeik, had hij, zooals veelal ge- beurd, zijn fiets aan den kant neergelegd. Deze fiets bleek de begeerigheid te hebben opgewekt van een voorbijkomend persoon, die er met het karretje vandoor is gegaan in de richting IJzendijke. Aldaar heeft hij, omdat zich op het rij wiel geen lantaam bevond, dat in deze plaats neergezet en zich een fiets toe- geeigend, die wtel voorzien was van licht. Doch de werking van deze lantaam haperde, waarom de berijder der fiets het karretje onderweg nogmaals heeft omgeruild en door- gereden is naar Sluis. Aldaar is de man aan- gehouden. HET CENTRUM. Met het samenstellen van het program ma voor deze week is de direotie van Het Cen trum wel bijzonder geslaagd, daar bet' totaal is geworden een programma zooals men zelfs in de grootste steden niet aantreft. Immers als tooiofdfilmwerk staat vermel-d Marie Walewska, met in de hoofdrol de begaafdste film-artiste Greta Garbo, wier naam voor v-elen al als een waarborg igeldlt, dat het filmwerk waarin zij optreedt inderdaad tot de belangwekkendste hehoort. En zoo is het ook, want de film- maatschappijen ziorgen er wel voor, dat hun grootste ster-ren sl-echts in die films opbreden, die zrj zelf tot de oli-engrootste werken reke- nen. De geschiedenis, -die in deze film wordt weergegeven, is die van Keizer Napoleon, nog steeds een der maohtigste figuren uit de w-ereldjgeschi-edenisWij zien hem hier in de kracht van -zijn leven en -ook bij het naderen van zijn ondergamg, maar alles op zulk mee- sleepende wijze -en met zulke fraaie schit/te- rende tooneel-en, dat men nog gaarne een paar uur langer -d-eze machtig-e figuur zou hebben gevolgd op het witte doekd-oc-h oo-k aan zijn dictoriale macht kwam een einde en zijn ster -ging onder op de Russische slagv-elden, tot Waterloo het -beslissende etinde bracht en hij naar Elba werd verbannen. Dit is alles be kend, doch niet algemeen bekend is de rol die Marie Walewska in het leven van Napoleon heeft gespeeld en juist daarom zail deze film nog extra die aamdacht vragen. Voor de pauze gaat als tweede hoofdfilm i|>e geheimzinnige microfoon. Deze film -is een echte thriller, want er ge- beurt veel geheinuzinnigs in deze rolpren-t, die men niet weet op te helderen, zoodat natuur- lijk een detective in den arm moet worden genomen -am die moordlaanslag op te helderen, die gepd-eegd is op een wereldberoemde tenor. Hieruit vo-lgt weer, dat men behalve de span- nigsvolle momenten ook tevens zal te genie- ten krijgen van mo-o-ie z-angnummers van den held van deze film, de tenor Deo Carrillo. Gelukkig voor -hem is het slechts een film, waarin hij een vroegtijdigen dood sterft, maar ook voor dte to-eschouwers, want nu zullen zij zonder twijfel nog meermalen kunnen genie- ten van diezen tenor. Hoe de geschiedenis zich. ontknoop-t verklappen wij niet, want het is immers tevens een detective-film en daarhij moet de spanning to-t het eind;e blijven en daarenboven verrassend. Met het grootsche filmwerk, dlat na de pauze k-omt, vormt deze film een geheel, waarop wel -extra de aan-d-acht mag gev-estigd worden. Ernstig ongeval. Hedennacht omstreeks half twee vond in de Oentrale Suikerfahriek alhier een ernstig ongeval plaats. De heer Pekelaer, wonende te Sas van Gent, die werkzaam i-s in de turbinekamer van voor- noemde fabriek, had bet ongeluk, in aan- raking te komen met de vitale deelen van een turbine met het gevolg, dat zijn rechterarm tot boven de elleboog werd afgerukt. Dokter van Looy, die met spoed werd ont- boden, verleende de eerste bulp, waama het sl-achtoffer per auto naar de R.K. Verpleging te Sluiskil werd vervoerd, alwaar de arm werd geamputeerd. Naar omstandigheden maakt bet slacht- offer, dat 28 jaar oud is, het redelijk wel. EEN HOLL.NDSGH BEDRIJF GROEIT. Iedere Nederland-er ke-nt -de winkels van De Grurjter, in eigen stijl en echte Hollandsche degelijkhedd, het ..Tafeitje dek je" voor betere levensmid-delen. V-elen knnnen zich echter nauwelrjks een vc-orstelling maken van de afmetingen en in- richtingen der fabrieken, die dagelij-ks 260 winkels van versche goed'eren voorzien. die alien eigen fabri'kaat zijn, tenzij men zich hier- van -ter pl-aatse overtuigt. Het zou te ver voeren de-tails van een der- gelijk modern bedrijf te behandelen-. W-ellicht komen wij hierop nog terug. Mogen wij i-nmid- dels met enkele feiten volstaan. De geheele werkoppervlakte van de fabrie ken bedraagt p,lm. 44.500 M2. Per week worden circa 50.000 K.W.U. afge- nomien. De -dagelijksche expeditie van versch ge- brande koffie „Mokka Fijn", -is voldoende om Nederland van 7 Y2 millioen' kopjes koffie ,,-M-okka Fijn" t-e laten genieten. De in het eigen entrepot opgeslagen kisten met -thee „Edei-p<luk" maakten op ons zoo'n gewel-digen indm-k, dat -het voor een buiten- staander bijna niet verklaarbaar is, hoe der- gelijke kwantums_ wekelijks kunnen worden -omgezet. Alleen van een sioort reepen worden per jaar meer dan 25 millioen stuks ve-rkocht. De hakovens, op zich zelf een wonder der techniek, zij-n 60 meter lang en kunnen in elken bakoven per dag 1 millioen biscuits ge- fab-riceerd worden. 100.000 bouilionblokj-es is ook een respecta- bel cijfer, als men weet dat ieder blokje een kop smakelijke bouillon geeft. iBijna 6000 automatische watersproeiers met een dru-k van 10 atm. beveildgen de werkruim- ten en de goederen tegen brand. Bractisch en grootsch van opzet is de so- cdale atfdeeling, onder leiding van gediplo- meerde verpleegsters. Meer dan 3000 person en vinden bij De Gruij- tier hun dagelijkseh brood met een gegaran- deer-de ouderdo-msverzekering. Een dergelijk be-dlrijf, dat in slechts 120 jaar door eigen kracht zoo gegroeid is, heeft van- zelfsprekend een punctueeie leiding en orga- nisatie noodig, die met het bedrijf gelijken tred1 houden. -Zoodoende was het noodig het thans be- staande, zeker flink en modem te noemen k-antoor, niet alieen geheel opnieuw om te bouiwen, maar zelfs zoo uit te breiden, dat binnenkort meer dan de dubbele mimte be- schikbaar staat. Nadat 900 M3. gewaj>end beton, 34.000 K.G. staal, wagons met bronzen en stalen ramen en spiegelglas, aJles van Nederlandsch fabri- kaat en dioor Nederlandsche vakmenschen verwerkt zijn, zal op 3100 M2. geinstalleerd met dte meest practische meubels en machines, het uitgebreide kantoorpersoneel in frissche, heldere lokaleni zijn intrede doen. Een snel-loopende lift, de modemste ver- warming en ventilatie-inrichting, uitgebreide tel-efoonnetten en oproep-installaties, een in ieder opzicht veilige en moderne vluobtkelder, zullen het nieuwe kantoorgebouw tot een der idteaalste van Nederland maken, waarin de polsslag te hooren zal zijn van een der groot ste bedrijVen van ons land. ZET DE KAKEN AAN HET WERK. Tegenwoordig geven de meeste werkgevers zich er rekensc-hap van, dat uitbreiddng van fabrieken en het aanschaffen van steeds mo- d-emer machines, niet de eenige methode is om dte prodlUiCtie op te voeren. Gelij-ke resul- taten kan men vaak verkrijgen door verhete- ring van dte omstandigheden, waaronder de arbeidiers werken. Hoe vaak hoort men niet van gevalien, waar luchtverversching, heter licht en kortere werkuren, duhbel en dwars zich zelf betaald maken. iOm dezelfdle reden raden thans vele kan toor- en fab-riekschefs hun personeel aan Wrigley's te kauwen. Zij weten uit ervaring, dat het een volkomen natuurlijk instinct is, de kak-en aan het werk te zetten wanneer men zich moet inspannen. De zenuwen worden door het kauwen gekalmeerd en, doordat de speekselafscheidiing word-t bevordlerd, wordt de mond gezuiverd en frischt men heelemaal op. Dokters en psychologen zijn het er dan ook over eens, dat zoowel zij, die met hun hoofd, als zij, die met hun handen -hum kost m-oeten verdlienen, him werk beter zullen doen, indien men ze iets aangenaams geeft, waarop zij kunnen kauwen. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. Afd IV. Eerste Klasse. PSV zal dit jaar geen rol spelen bij- -de kam- pioenswedstrijden, want haar achterstand op de leid-ende clubs is reeds ite groot geworden om deze nog te kunnen inbalen, doch o-ok LONGA behoeft zich geen illusies te maken, zoodat de komende ontmoeting van deze clubs zander eenig belang is, -d-.w.z. ze kunnen den strijd kampj-es opvatten en dan heeft DONGA wel iets meer k-ans om te winnen dan PSV. EindhovenIMIW zail wel -op -een overwin- ning van de thuisdub uitloopen, daar Eind hoven nog steeds de leiding heeft en die natuurlijk gaam-e zal b-lijven behouden. Juliana-Willem II is een kamp van twee elftallen, die volkomen aan elkaar gewaagd zijn, zoodat een v-oorspelling over den uitslag nie-t meer dan een slag in de lucht zou zijn. Bij BWtBleij-erheide is -de t-oestand weer wait anders, want BW staat er aanm-erkelijk beter voor dan Bl-eijerheide, welke club slechts 3 punten uit 9 weds-trijd-en heeft weten te verzamelen. Ook de strijd NACRoermond zal wel geen moeilijikheden opleveren voor de thuisspelende club, het krachtsverschil is hier wel zeer groot te noemen en NAC heeft nog steeds een zeer behoorlij-k-e kans om Eindhoven van dte eerste plaats af te dringen. Tweede klasse A Reeds is in deze Klasse de tweede helft van de competitie v-oor v-ele clubs aangtebro- ken, zoodat thans de eindspurt in het zicht gaat komen, al kunnen er nog vele verras- singen zich voordoen in de vodgorde van het leid-ende peleton. Vlissingen ontvangt Breda en zal de uit slag niet moeilijk te gissen zijn, want Breda m-oet nog haar eerste overwirming zien te behalen en die zal zeker niet te Vlissingen k-omen. -GoesDe Baronie belooft wel spannend te zijn, daar Goes te Breda, slechts met 10 ver- loor en thuis is Goes heel wat meer mans dan op vreemd terrein, zoodat het lang niet uitge- sloten moet geac-ht worden, dot ditm-aal Goes de punten zal verkrijgen. MiddelburgRCS zal ditmaal wel niet ein- digen met een gelijk spel -gelijk bij de eerste ontmoeting -het geval was, maar een overwin- ning van de Middelburgers te zien geven. Een belongrijike ontmoeting is zeker die tus- schen De Zeeuwen en RBC, want als inzet geld-t hier het behoud van de eerste plaats voor RBC en het behoud voor De Zeeuwen op een 'behoorlijke promotiekans. Men kan er van op aan, dat veler belangstelling naar dezen wedstrijd zal uitgaan. Te Roosendaal was de uitslag 22, en wie weet wat De Zeeuwen thuis van plan zijn. TSCZeelanidia is naar het ons voorkomt wel een gewonnen partij voor de Oosterhou- ters, die w-eliswaar van d-e eerste plaats zijn afgedrongen, dioch best mogelijk dat zij die de volgende week weer zullen -heroveren. P. S. F., oud 40 j., landbouwer te Vogel- waarde, werd wegens het veroorzaken van gevaar bij1 bet verkeer op de spoorwegen, veroordeeld tot 20 -boete of 20 dagen hech- teniis. De volgende zaken werden behandeld: J. D., oud 43 j., werkman te Hoofdplaat, had zich te verantwoorden terzake dat hij op 3 November 1.1. onder de gemeente Biervliet al thans in Zeeuwseh-Vlaanderen, in strijd met een tegen hem uitgevaardigd verbod be- treffende de grensbewaking, binnen het bij die Wet bedoelde bewakingsgebied is terugge- keerd. Eisch 5 weken gevangenisstraf met aftrek van bet voorarrest. Diefstal door een kommies. A. W. B. S., oud 31 j., kommies der Directe belastingen te IJzendijke, thans gedetineerd, stond terecht terzake dat hij in 1938 in het Arrondissem-ent Middelburg met het oog- merk tot wederrechtelijke toeeigening heeft weg-genomert: te IJzendijke omstreeks J-un-i 1938: le. een beitel en een tondeuze toebeboorende aan D. S. de Witte, een bankbiljet van 10 ten na- deele van J. -G. Remin en een gouden ring ten nadeele van C. de Mul; 2e. te of nabij Sas van Gent omstreeks 1938: een Parker vulpen- houder ten nadeele van A. Hamerlink te of nabij Philippine omstreeks 1938 en een gou den armband horloge ten nadeele van A. Ch. van Dam. Eisch 6 maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. De verdediger bepleitte een voorwaardelij-ke veroordeeling. ZATERDAG 26 NOVEMBER 1988. Gerefomneerde Gemeente. HOEK. 2.30 u., Ds. Damain, van Rotterdam. ZONDAG 27 NOVEMBER 1938. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9,30 u. en 2.30 u., Dr. D. J. Oazemier. SDUISKID. 9.30 u„ de heer H. G. van Beuse- kom; 2 u., leesdienst. AXED. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9 u., Ds. E. Raams; 2 u., Ds. E. Raams, bed. H. Doop. ZAAMSDA'G. 2 u,., Ds. G. W. Korevaar. KDOOSTERiZANDE. 9.30 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. G. W. Korevaar, van Zaamslag. PHIDIPPINEGeen dienst. Gereformeerde Kerk. TEIRNEIUZEN 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W. van Houte. AXED. 9.30 u., Ds. Post; 2 u„ cand. De Ruijter. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSDAG. 9 u. en 2 u„ Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSDAG. 9 u. en 2 u„ Ds. Toisma. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u„ 2 u. en 5.30 u., Ds. Damain, van Rotterdam. AXED. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst Evangelisatiegebouw Othene. 6 u., Ds. A. Dro-nkers, van Kloosterzande. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Dof. WOENSDAG 30 NOVEMBER 1938 Chr. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN (gebouw Emmanuel) Dubois, van Oud-Beijerland. 7 u., Ds. DONDERDAG 1 DECEMBER 1938. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSDAG. 6.30 u., Ds. A. Dubois, van Oud- Beijerland. Derde klasse A. De weersgesteldiheid is op het oogenblik, dat wij ons van deze taak kwijten, van dien aard, dat -hot er niet naar uitziet dat vele wedstrijd-em doorgang zullen hebben. In den afgeloopen naoht heef-t het bij -tijden ge-si>oeld en de terreinen in Zeeuwseh-Vlaanderen kun nen znl-ke stevige regenbuien niet verwer-ken. Wij zullen dus maar kort zijn in o-ns overzioht van de komende partijen, want wij gelooven zeker, dat er later weer over -deze ontmoetin- gen zal moeten worden geschreven. BreskensIJzendijke is een zekere over- winning voor dte Bressiaand-ers, terwijl Oost- buirg zal o-ntvangen Hoofdplaat met gelijk op- gaande kanisen voor bei-de clubs, -immers heb ben beide momenteel 8 punten verkregen, dioch Oostburg heeft een wedstrijd minder gespeeld dan Hoofdplaat. De Com Boys ont- vangen Temeuzen en nu de promotiekans zoo belangrijk voor Temeuzen is gestegem, lijdt -het geen twijfel of de rood-zwarten zullen meer enthousiasme in hun spel gaan leggen, al is het ook dat de Corn Boys de zwakste ploeg .in deze klasse bezit. Axel heeft vorige week kranig werk geleverd door een eind te maken aan de reeks overwinningen van Bres kens, waardoor niet alleen Axel haar promo- tiekansen behoudt, doc'h ook Temeuzen haar achterstand heeft ingeloopen op Breskens, zoodat die eindspurt in deze Klasse zeer span nend beloof-t te woird-en. Nu, Axel als gast krijgt -Biervliet, zal zij ook ditmaal wel dte eerevlag kunnen hijschen. De Temeuzensche Boys ontvangen Siluiskil, hetgeen voor de thuisclub een zeer lastige klip is om die te ontzeilen, of dit bij dte thans heerschende stormwind zal gelukken, vermoeden wij niet. Derde klasse B. Het reserve-elftal van Terneu-zen krijgt al hier h-e-t reserve-elftal van Goes te bekampen en hiermede zullen d-e roo-d-zwarten wel niet veel m-oeite hebben. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C. Axel 2 moet naar Boschkapelle om aldaar te ontmoeten BfeW, welke club nog steeds wachtende is op een falen van Hontenisse om van haar d-e eerste plaats over -te nemen dan wel met haar op gelijken voet te komen. Voor Axel 2 verm-ogen wij niet veel kans op een overwinning te geven. Temeuzen 3 krijgt de hekkensluiter van deze Klasse, SVO, op be- zoek en dus voorzien wij een overwinning van dte thuisclub, die zij ovierigens best kan ge- bruiken. Het reserve-elftal van Sluiskil wac-ht -een overwinning nu zij uit moet -komen tegen Pihilippin-e, welke club er -dit seizoen niet veel van terecht brengt. Het tweede elftal van d-e Temeuzensche Boys ontvangt nummer een van haar Klasse 'Hontenisse, zoodat d-e uit slag wel zoodanig zal zijn, dat bet bezoekend elftal met de winst zal gaan strijken. 2e klasse B. Ben heel simpe-1 programma is voor deze Klasse vastgesteld, slechts eten wedstrijd staat aangekondigd, nil. Sluiskil 3Hontenisse 3. Hoewel Sluiskil 3 tot nu slechts eten wedstrijd -gewonnen heeft, kan zij zich troosten met de wetenschap, dat haar a.s. tegenstondter het nog niet zoover heeft kunnen brengen en er dus alle kans bestaat, dat Sluiskil 3 na af-loop twee overwinningen veroverd zal hebben. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 25 November 1938. De Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen K. D. J., oud 48 j., makelaar er assuradeur te Middelburg tegen wien wegens opldchting en valschheid in gesehrifte een ge vangenisstraf van 5 maanden was geeischt Hij werd veroordeeld tot 4 maanden gevange nisstraf onvoorwaardelijk en 4 maandex voorwaardelijk. EIGENAARDIG GEVODG VAN DEN SPAANSOHEN BURGEROORDOG. Men sch-rijft uit Nice aan de N. R. Crt.: Een onzer kennisse-n do-et reeds geruimen tijd moeite om in het naburige Villef-ranche een behoorlijk appar-tement als woning te vinden. Alle pogingen zijn tot d-usverre ver- geefsch gebleven. Het schijnt, dat de oorzaak van de schaarschte aan wonin-gen in het ge- noemde schilderachtige zeeplaatsje gezocht moet worden in den Spaa-nschen burgerkrijg Wellioh-t zal deze of gene denken: Aha, het dorp is waarschijn-lijk overstroomd met Spaansche vluchtelingenDat is echter vo-1- strekt niet het gevalde zaak zit anders. Vrij spoe-dig na het uitbreken der vijandelijkheden op het Pyreneesche schiereiland kwam er een A-m-erikaansch oorlogsschip in deze wateren; later werd dit gevolgd door nog een tweede dlto. Deze schepen voeren, i-n het begin druk- ker dan naderhand, af en aan naar Barcelona en andere Spaansche havens om vluchtelingen op te nemen en naar Zuid-Frankrijk over te brengen. Als station en geregelde li-gplaats werd hun de ruime en veilige baai van Vi-lle- tranche aangewezen. Al ruim twee jaren ver- toeft daar dus, zij het ook niet onafgeta-roken, een aanzienlijk getal Amerikaansche zeelie- den. Een groot deel van de matrozen en onder- offlcieren nu hebben successievelijk de brui -gegeven van het celibaat en, al dan niet met medewerking van den ambtenaar van den burgerlijken stand, te Villefrance aan den wal in vereeniging met een jeugdige bloem des ■lands, -een huishouden opgezet. Daar hun dol lars onevenredig vele franken opbrengen, kun nen zij zich gemakkelijk de luxe van een zeer behoorlijk appartement ve-roorloven;" en nu staat men voor het feit, dat zij o-p nagenoeg alle beschikbare woningen beslag hebben ge- legd. Men verzekerde ons, dat er op die ma- n-ier meer dan 156 appartementen door Ame rikaansche J-anmaats bewoond worden, wat voor een betrekkelijk kleine plaats een belang rijk getal te achten is. Ziedaar de verklaring van de op het eerste gezicht vreemd aan- doende betrekking van oorzaak en gevolg tus- schen den burgeroorlog in Spanje en de wo- ning-sch-aarschte te Villefranc-he. EERSTE VROUWEDIJKE ADVOCATEN IN JAPAN. De Japansche balie heeft thans haar eerste vrouwelijke leden gekregen, drie jongedames van 24 tot 28 jaar. Een dezer advocaten deel- de -de pers mede, dat zij zich speciaal zal wij- den aan de rechten der vrouw. Zij staat op het standpunt, dat de moeilijkheden in het vrouwenleven meestal het gevolg zijn van een gebrek aan wetskennis en wil zich vestigen als raadsvrouwe voor haar sexegenooten. De rechten der gehuwde vrouw in Japan zijn veel geringer dan die van haar echtgenooten, al- dus deze jongedame, -die ook van meening is, dat het moederschap beter beschermd moet worden. De anUseptische tandpast-a Ivorol zuivert dejj mond van bacterien envermindertbesmettings- gevaar in tijden van griep en verkoudheden. RANDEN Bij het bezoek van Z.M. Koning Deop-old van Belgie. Banden, uit een oud verleden Bin-den onze landen saam, Bandeni, weer vemieuwd op heden -Stterkten deizen oudlen faam. Eten in grootte eten in wezen, Eten zelfs in tetenzelfde taal Zoo is hier die band' gere zen Als een m-achtig ideaal Eerbied voor elkanders w-enschen, Eerbded- voor plkanders werk, 'Eeirt>ied voor elkanders... gremzen, iMaakten deze vriendschap sterk! Vrien dsch apsbanden, door de jaren (Hechter nu, dan ooit voordien, Hier bewezen, in de scharen Die dlen Koning kw-amen zien. Nitemand, ,diie zic-h niet verh-eugde, En sp-ont-aan, en welgemeend Gaf men uiting aan z'n vreugde: Beidle lan-dten z<J6 vereend! Juichend, jubelend en laaiend Wlas het „Welkom" in o-ns land, Petten, hoeiden, "Vi-aggen zwaaiemd... Holland reikt een vriendenhand! Nooit werd1 zoo een Vorst ontvangen, Met zulk blij, spontaan vertoon, iBlijdlschap, rutet om Staatsbelangen, Maar om... Volk en om Persoon! Om dien jongen, fiter en Koning, Kdnimg, in den besten zin... Mtensch en V-ader in zijn woning, Met het zwaarbeproefd Gezin Banden uit e-en oud verleden Binden onze landten saam, Banden, weer vernieuwd op heden Stterkten dezen ouden faam Mogen deze v-riendschapsbanden In een wereld, vol van schijn, Als een voorbeeld zijn, hoe landen. iHoe een klein land gr66t kan zij-n! STEENKOOL- EN KOPERVOORRADEN IN PODEN ONTDEKT. De met d-e Foolsche regeering nauwe be- trekkingen onderhoudende Express Poranny meld-t, dat in Wolhynie rijke steenkoolvoor- raden en in Podolie kopervoorraden zijn ge- vonde-nHet Warschausche blad acht deze steenkoolvoorraden bijzonder belangrij-k, om dat zij dichit in de buurt van het centrale in- dustriegebied, in de omgeving van Sokal, lig- gen. De kopervoorraden liggen in de om geving van Buczacz, Ternopol en Nieswisk. Het gehalte van dit koper zou o-ngeveer over- eenkomen met het Duitsche koper, dat in den Harz wor-d-t gevonden. DE EERSTE DOOR DE SOWJET-UN1E VERVAARDIGDE GUIJBOOTEN VOOR DE POOESTREKEN. Drie nieuwe glij-booten, de eers-ten, die in de Sowjet-Unie zelf werden verv-aardigd, hebben Krasen-ojarsk verlaten om zich naar de Pool streken te begeven. Ze werden op de proef werf No. 1 te Moskou vervaarddgd. Ze kun nen zoowel op het water als op het ijs goed gebruikt worden. Op het water bereiken ze een snellheid van 45 K.M. per- uur en o-p het ijs 120 K.M. Ze zijn met een 180 P.K. sterken motor uitgerust en kunnen een gewicht van 3 ton tnansporteeren. Er is plaats voor 6 per- sonen en ze hebben ook een radio-apparaat. Zes maanden lang zal hun prestatie in de Poolgebieden beproef-d worden. MIDDEL ERGER DAN DE KWAAL. De heer en mevr. Stanley Wingrove, in de Londensche voorstad Clapham, houden er een prachtige verzameling visschen op na. Dezer dagen bemerkte de heer Wingrove, dat een tijgerbabeel, die tot de moois-te exemplaren van zijn collectie behoorde, erg lusteloos deed. Hij kwam tot de conclusie, dat de visch ver- kouden was en om den patient te genezen, besloot de visschenliefhebber de temperatuur van het water te verh-oogen, door de vlam van de petroleumlamp op te draaien, die gebiuikt wordt om het aquariumwater te verwarmen Het scheen den verkouden viscb goed te doen en de heer Wingrove besloot de lamp den ge- heelen nacbt aan te laten. Om drie uur s naohts werd hij echter uit zijn bed gehaald door een buurvrouw, die op het plafond van haar sla-apkamer de weerspiegeling van vlam- men had gezien. Inderdaad stond het ver- trek, waarin het aquarium zich bevond, in lichterlaaie. Spoedig was evenwel het brandje gebluscht. Maar het middel was erger gebleken dan de kwaal, want de verkouden visch en twintig van zijn makkers in het aquarium waren doodgekookt. Krachtige tot matige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind, zwaar bewolkt met opklarin- gen, plaatselijk nog regenbuien, weinig ver- andering in temperatuur. RAAD VOOR DE SCHEEPV A ART. 's-GRAVENiHAGE. Onder voorzitterschap van Prof. Mr. B. M. Taiveme is de raad heden bijeemgekomen om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de stranding van de motorlogger- „Maarten SCH. 102", welk vis- schersvaartuig, zooais men zich zal kunnen herinneren op 9 Oct. 1.1. op de Noordpier voor de baven van Scheveningen te pletter sloeg, en waarbij 2 leden der bemanning omkwamen en verder 1 der opvaren-den zwemmende den wal wist te bereiken, doch ook later in het ziekehhuis is overleden, en waarvan de overige 10 opvarenden door de reddingsboot ,,Zee- manshoop" behouden aan wal werden gezet. Alvorens tot de behandeling van de ramp over te gaan, heeft Prof. Taverne namens den Raad voor de Scheepvaart de slachtoffers dezer ramp herd-acht en uiting gegeven aan de deemis welke den Raad en het geheele zeemanswezen, ja zelfs het geheele Neder landsche volk bezielt. Hij herdacht ook de na- bestaanden en de Scheveningsche visschers- bevol-king, die ate het er op aankomt teen hechte eenheid vormt. Naast den dood der slachtoffers herdacht hij de redding der ande- ren en bracht hulde aan de kranige mannen van de N.-Z. Hollandsche reddingmaatschap- pij, die steeds toonen volkcanen onvennoeid en paraat te zijn. Als getuigen waren door den Raad opgeroe- pen de schipper P. v. d. Zwan, de schipper van de reddingsboot N. J. Bruin, de Hoofd- ingenieur der Rijks Waterstaat Jhr. Ir. G. B. R. de Graaff. Ate eerste getuige verschijnt schipper v. d. Z. die eenige bijzonderheden van het ongelukkig gebeuren geeft alsmede een uitvoerige beschrijiving van de voorzorgs- maatregelen die men bad genomen om bij den heerschenden storm tusscben de pieren door te kunnen varem. Daama komt schipper B. Hij vertelt, dat op het oogenblik toen de voor- steven in het midden van de koppier van de buitenpier zou komen, het achterschip door den heviigen wind een zwaaiende beweging maakte. De schipper dit gevaar inziende, gaf onmiddellijk bevel de fok in te nemen, om dadelrjk te trachten het schip vlug bij te draaien, om zoodoen-de nog binnen te komen. Het stampen van het schip was op dat oogen blik niet gevoeld. Daar het schip op het zand zat werd het a. h. w. vastgehouden en luister- de niet meer naar het roer. Toen werd een laatste poging gedaan en trachtte men enkel het stranden te voorkomen-. Ook dit hielp niet, het schip stond voor en achter geheel geboeid. Op de vraag van president Taverne of men niet beter nog een paar uur had kun nen wachten, antwoordde de schipper: Wij komen altijd binnen met opkomende vloed. dat is geen bezwaar. GRENSINCIDENT. SOFIA. Aan de grens van Roemenie en Bulgarije, nabij Uom, heeft zich gisteren een incident voorgedaan, waarbij de Roemeensche grenswacht heeft geschoten op 2 Bulgaarsche soldaten en een douane-beambte, welke in de buurt op de Domau voerden. De douane- beambte werd gedood. De bevolking heeft vervolgens betoogingem tegen Roemenie ge- houden. CHAMBERLAIN TEVREDEN. PARUS. Teh aanizien van het bezoek van den Hertog van Windsor wordt in kringen van den len Minister verklaard, dat Cham berlain den Hertog niet heeft gezien sinds hjj Engeland heeft verlaten, zoodat bij, daar hij zich in dezelfde stad bevond, hem een bezoek heeft gebracht. President Chamberlain heeft verklaard diep getroffen te zijn door de har- telijke ontvangst en door de blijken van vriendschap tusschen beide landen, versterkt door vriendelijke persoon-lijke gedachtenwisse- lingen. gezondheidstoestand van Z. H. de paus. VATICAANSTAD. De gezondheidstoestand van Z. H. de Paus, die vandaag zijn audiSnties

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6