Dam- en Schaakrubriek Feuilleton-vertellingen Burgerlijke Stand DAMMEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. SCHAKEN. LOOP DER BEVOLKING. EEN WARME, DIKKE JAS EN EEN DIKKE SHAWL IS GOED VOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. 'Dan diemkt U dat U het gevonden hebt. Maar als het zoo eenvoudig was, zou men U in de apotheek imimers geen fleachje meegeven, maar een warme jas! Want U kunt niet zoo- veel oantrekken of U hebt het toch weer zoo te pakken, omdiat een rheumatieklijder door de by rheumatische aandoeningen optredende storing in de huidfumctie overgevoelig is voor koude, vochit etc. Wiees verstandig en neem serieus de bestrrjding van de oorzaak ter hand', die ligt in het onvoldoendte werken van de afvoerorganem, als lever, nieren en ingewan- den. waardoor afvalstoffen igelegenheid krij- ,gen zloh op te hoopen. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dait Uw organism e reinigt van het overtollige urinezuur, dat Uw pijnen veroorzaakt. En als U Kruschen trouw blijft, zullen Uw pijnen geleddelij'k verdwijnen, om nooit terug te kee- ren. Kruschen Salts is uitsluitend varkrijg- baar by alle apothekers en drogisten h f 0,40, 0.75 en 1,60 (extra groot pak). Adv. positie te verwerven, doch al zijn sollicitaties hadden geen succes. Tenslotte wendde hij zich tot een helderziende, die in de Utrecht- sche bladen adVerteerde, en dezen legde hij zijn toestand bloot. De helderziende hield hem aan het lijntje en kreeg telkens groote bedragen los, zonder dat er een betrekking kwam opdagen, totdat al het geld op was. De oorzaak van de teleurstellingen by zijn sollicitaties zou volgens den helderziende ge- zocbt moeten worden in een ziekte van den jongeman, waarvan hij hem wel zou genezen. Het eerste consult kostte vrjf gulden, maar om zijn client van zijn ziekte af te helpen moest de helderziende in trance gaan en dat kostte zesitig gulden per uur. Precies dus teten gulden per minuut. Eerst in Utrecht, later in Den Haag is de helderziende in totaal drie maal vijf uur in trance geweest, dat is dus drie maal 300 minuten, hetgeen dus neerkwam op 3 X 300 900 gulden. De jongeman be- taalde eerst 5 gulden voor het consult en ver- volgens drie maal achtereen 300 gulden en toen daar nu nog bij kwam 200 gulden voor een karakteriseering van een portret van een vriendinnetje van den jongeman, was de erfe- nis precies op. Mogelijk is, dat hij toen van zijn ziekte ge nezen was, waarvan hij overigens zelf niets had gemerkt, maar een baantje had de goedL geloovige jongeman nog niet. Toen hij er eens met een vrlend over sprak, raadde deze hem aan. naar de politie te gaan, welk gratis ad- vies hij opvolgde. De politie had minder ver- trouwen in den helderziende en arresteerde den man wegens oplichting. Van het geld was maar heel weinig meer over, daar de man, voordat hij met zijn lucratieve stances begon, een groote hoeveelheid schulden had, die nu ten deele waren afbetaald. Hy ontkent ove rigens, zich aan oplichting te hebben schuldig gemaakt, doch de politie heeft voldoende redenen aanwezig geacht, hem op te sluiten, te meer, daar hi} nog een oude bekende van haar bleek te zijn. I.IZEREN RAAMlGEWIOHT OP HET HOOFD GEKREGEN. In de Fahrenheitstraat te 's-Gravenhage was Dinsdagmiddag een timmerman bezig met het repareeren van een raam. Door nog onbekende oorzaak geraakte daarbij een ijze- ren raamgewiciht los. Het viel van de tweede verdieping naar buiten, waar het terecht kwam op een meisje, dat daar juist op weg naar school passeerde. Het kind, de 11-jarige Nelly van S., wonende in de Abeelstraat, be- kwam een groote hoofdwonde en een hersen- schudding. In vrij emstigen toestand heeft de G. G. en G. D. het slaohtoffer naar het Roode Kruisziekenhuls gebracht. ONBEKENDE OPGEOFFERD AAN DE WETENSCHAP. Wie denken mocht, dat alleen in griezelver- halen ddoden weer levend worden, houdt geen 549. De Middelb. Oourant van 1 October 1938 komt met een heel oude stand voor den dag, die voorgekomen moet zijn in een partij, welke schrijver dezes in 1929 te Middelburg tegen den heer W. Boogaard speelde voor dte wed- strjjdl om het kampioenschap van Zeeland. ZWART 1 2 3 4 5 WIT 47 48 49 50 Zwart (Boogaard) speelde 1721, waarop wit 4238? liet volgen. Als volgt had wit een schijf kunnen winnen: 1. 17—21 2. 42—37 21X32 3. 2420 15X24 4. 30X19 13X24 6. 31—27 22 X 42 6. 33X11 6X17 of 16X7 7. 48 X 28 met schyfwinst. ■Het is zo lang geleden, dat wij ons de partij niet meer herinneren, maar het zal wel waar ssjjn. We blijven nog even bij de Middelb. Oourant. In het tweede blad van het nummer van 5 Mel 1938 troffen wij de .analyse" aan van de partij Boogaard'Kotvis, gespeeld in de finale van de wedstrijd om het kampioenschap van de Zeeuwse Dam bond 1938. We nemen het begin dder party over. rekening met de soma fantastische werkelijk- I held van het dagelijksche leven. Maar het is in Tilburg gebeurd, dat een overlijdensacte is opgemaakt van een verloren gewaand iemand, die eenigen tijd later zelf doorhialing van zijn overlijdensacte kwam vragen. De beele geschiedenis is een aanennschake- ling van merkwaardigheden. In September 11934 verdween uit Princen- hage de 54jarige Anton Schoenmakers en nie- mand wist, waar hij gebleven was. Alle pogin- gen om hem op te spporen bleven vruchteloos en men nam tenslotte aan, dat hem een onge- luk was overkomen. Nog sterker werd dit vermoeden, toen eenigen tijd later te Tilburg een drenkeling werd opgehaald, wiens signa- lement klopte met dat van Schoemmakers. Toevallig werd echter tezeifder tijd in Tilburg zekere Key vermist en een broer van dezen vemiste verklaarde, toen hij het opgehaalde lijk zag, dat dit het stoffelij'k overschot van zijn broer was. Het lijk werd opgezonden naar Utrecht om in de snijkamer als studiemate- riaal dienst te doen voor de medische studen- ten. Wie sc'hetst echter de verbazing der fami ne Key, toen de doodgewaande eenigen tijd later springlevend te v'oorschijn kwam en niet andiers kon doen dan op het gemeentehuis doorhaling van zijn eigen overlijdensacte te vragen! Met een glad gezicht verklaarde het levende lijk, dat hij tijdelijk in een rijkswerk- inrichting was geweest en dat er dus geen en- kele reden was om hem onder de dooden te rekenen, K. wist hierop een rechterlijk vonnis uit te lokken, waarbij doorhaling zijner over lijdensacte werd bevolen. (Maar van wie was dan het opgehaalde lij'k geweest Nagaan kon men dat niet meer, want het was reeds ten offer gevallen aan de wetenschap. Schoenmakers was zoek geble ven, terwijl foovendien de veldwachter van Princenhage verklaarde er van ove-rtuigd' te zijn, dat het in Tilburg opgehaalde lijk dat van Schoenmakers was. De familie van S. nam hierop een advoeaat, mr. Heemskerk te Princenhage, in den arm om nu het overlij'den van den verdWenen bloed- verwant wettelijk vast te leggen. Een verzoek werd tot de Arrondissements- Reehtbank te Breda gericht, maar de rechter wees een afwijzend vonnis. Mr. Heemskerk ging hierop in hooger beroep en riohtte zich tot het Bossche Gerechtshof, waar meer suc ces werd behaald en thans heeft Schoenmakers dan tenminste een nette administratieve be- grafenis gekregen. Het Hof heeft n.l. een aan- vulling van de registers van den Tilburgschen burgerlijken stand gelast, zoodat daarin een acte zal worlden opgenomen, luidende, dat tus- schen 1 en 11 September 1934 aldaar bedoel- de Schoenmakers is overleden. TRAGISOH EINDE VAN EEN SCHOOEFEEST. Tijdens een schoolfeest, waaraan honderden kinderen met hun ouders deelnamen, in het Eidentheater te Guayuaquil in Ecuador, werd een valsch brandalarm gegeven. Het gevolg hiervan was, dat er een paniek ontstond, waarbij 7 meisjes gedood werden, terwijl 30 schoolkinderen wenden gewond. Er waren honderden kinderen met hun ouders aanwe zig. De paniek werd veroorzaakt doordat hij het fotografeeren blitzlicht gebruikt werd. Eenige kinderen raakten daarvan zoo onder den indruk, dat zij luide schreeuwden. De kinderen door paniek bevangen verdron- gen zicth naar de uitgangen, die door gendar- men gesloten werden, die hoopten op deze wijze de paniek te bezweren. Er heersoht in de stad groote opwinding. Familie en ouders zoeken thans in angst en vreeze naar de ver- misten in de verschillende ziekenhuizen. DE NOODLOTTIGE TIJGERJACHT. Aneta heeft uit Benkoelen gemeld, dat de kapitein der infanterie, Edwards van Muyen, te Saroelangoen (Djambi) bij een aanval van een tijger een soldaat heeft doodgeschoten. De tijger werd daama neergelegd. Het Palembangsch Nieuwsblad meldt even- wel, dat het bericht in dezen vorm onjuist is. Het ongeluk heeft zich ongeveer drie weken geleden in de omgeving van Saroelangoen af- gespeeld. De bevolking in die streek onder- vond zeer veel overlast van een tijger. Daar- om was op verzoek een militaire patrouille uitgezonden om bet beest onschadelijk te ma- ken. Op deze jacht werd een der soldaten plotseling door den tijger besprongen, waarop kapitein van Muyen en zijn medejagers met gevaar voor eigen leven den tijger te lijf gin- gen en er in slaagden den soldaat aan de klauwen van den tijger -te ontworstelen. Helaas was deze soldaat toen echter reeds zoo zwaar toegetakeld, dat hij aan de ver- wondingen overleed. Wit: W. Boogaard. Zwart: A. Kotvis. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 32—28 38—32 42—38 4742 34—30 31—27 37—31 41—37 18—23 12—18 7—12 20—24 1—7 17—21 14—20 10—14 Achber deze zeer goede zet van zwart plaatste de damred'acteur van de Middelb. Oourant een vraagteken en hij schreef er ten overvloede bij„,,aangewezen was hier 2025 met zeer goed spel."" De damredacteur zag ecihter een kleinigheid over het hoofd. Na zw. 20—25 zou wit de overbekende beginne- lingen-schijfwinst geforceerd hebben door 2722 en daarna 2217, hoe zwart ook slaat. Deze voortzetting, die in elk handleidinkje voor beginners te vinden is, hebben wij wel al twintig keer in onze rubrieken behandeld. De 8e zet van, Kotvis 1014 was alzo een heel goede zet, waarom wij er hier speciaal op mieendien te moeten wijzen. Er moet een uitroepteken achter staan in plaats van een vraagteken. De partij gaat dan aldus vender: 9. 30^25 4—10 ■Hier was 2126 natuurlijk de zet ge weest! 410 is verbazend zwak. Maar waar om zwjjgt de Middelb. Oourant over deze voortzetting 10. 31—26! Dat spreekt wel vanzelf! Zwart heeft nu geen behoorlijk tempo. Alleen 2429 komt in, aanmerking. 10. 11—17 En dit doet de deur ddcht. Een kinderachtig damzetje, door de Middelb. Oour. heel thea traal een „fraai verborgen damzet" genoemd', bezongt zwart nu schijfverhes. 11. 35—30 24X35 12. 33—29 23X34 13. 39X30 35X24 14. 28—22 17X28 15. 26X17 12X21 16. 32X1 dam 21X41 17. 46X37 Zwart nam nu de dam af door 2430; 812 (1X29); 2024 en 15X24, maar bleef een kostbare schjjf achter, hetgeen hem de party kostte. Al met al een zwak partijitje ,,kam pioensdam". Om te besluiten een standje uit de club- competitie van de Damclub Temeuzen. Ulvenhout, 24 November 1938. Amico, Nen schralen Zuid- ooster hlaast laag over de girijze akkers vol bersten van den drogen wind. Lage locbten staan strak over d'e velden, ver- vagend in den duis- teren dag. 't Kaal geboomt adert in den molten glans van de kleurlooze loohten, waarin 'n zeldizame kaauw rap wegwiekt deur 'n stiite, waarin ge den wiek- siag klappen hoort op eerde. Daar waar die zon mot zijn, speur ik 'n deur- schijnende plek in ai 't hemelgrijs, dat zacht- kes naar de eerde wemelt, Dat stille'kes kruipt in oew ziel. Fijnen, grijzen wemel die alle ge- luid versmoort; idle valt over de verlaten dre- ven in de krakensstiile bosschen, waar ge 'n dooi takske hoort breken van den boom, hoort vallen dieur den kruin, hoort smakken teugen 't zachte blaxendek, deur den Herfst gebor- duurd in alle tinten vam goud op den onmete- iijken boschbojem. Advent. Tij van stille verwachting. Vanblije verwachting ook, om dte komsttvan 't Kindeke- Gods, diat weer herboren gaat worden in die harten van 'n hopend en biddend Mensohdom dat geren efkens toeven gaat in't poover stai- leke van Bethlehem. Daar aan 't kribbe-die- renruifke, waarin geboren wierd 't eerstver- volgde Joodje...! Advent. Tij van. devote verwachting om de herge- boorte van 't Kruisdragerke, Goddelijk voor- beeld veur 'n weareld die vo,l van kruisdfa- gers is. Nooit de oorioigen meegeteld woog 't kniis zoo zwaar op d'e Menschheid als deuze dagen, die vol vervolging en verraad zijn. Vol afgunst en bedlrog; vol vertwijfeling en harte- leed. Vol hoogimoed en vemedering. Vol egoisme en onderlingen haat. Wei n66it stond teugen den graauwen Ad- venthemel 't zwarte kruis zoo scherp afge- lijnd als op deuze weareld, die zoo dor is, zoo leeg, zoo ermtierig aan naastenliefde. "t Hemelgrijs wemeld'e zachtkens naar de eerde, kroop in oew ziel. En 'k was content, Zondagmergennie alleen te zijn, als ik onder- weuge was naar den Vic z'n huis, daar diep in de bosschen. Enkele meters veur me uit, gongen Dre HI en den Eeker, dlruk klasjeneerend, maar mee ingehouwen stem, want den mensch, hoe jonk ie nog is, hij praat nooit hard'op in de plech- tige stiite van 'n kerk of in 'n bosch, dat sui- zelt van AdVentsgepeinzen Ja, ze hebben 't druk samen, dteus twee mannekes. Ze hebben malkaar veul te vertel- len en gaar ongemerkt waren ze veur me uit gaan loopen, want 't wierd moeilijk praten mee malkaar, mee zo'nen grooten kearel tus- scben huilie in. Stijf liep den Eeker rechtop in zijnen nuu- wen winterjas, die hem nog 'n bietje de baas is. Ochja, 'k Heb den jas aan z'n lijf laten maken deur Guust Verhagen, m'nen 'barbier ge wit, die is nog zoo'n bietje achteraf- familie van Trui, maar den Guust voert al z'n werkstukken nou, eenmaal mee eiken- houten paneelten of zoo iets. Degeiyk, solied werk, maar ge mot er eerst aan wennen! Ja ze hebben veul te praten, deus twee mannekes, na alle wederwteerdighedens van den lesten tyd. Maar 't is gezellig in dten huis. Den Eeker is den ouwe weer, die weinig zegt teugen igroote menschen, veul klasjeneert mee Dire III. Den ouwe..., d.w.z. op de roofkes na van die krabbels van Madame Delhomme, die hier en daar nog zichtbaar zijn in de kui- len van z'nen mageren nek. Als Trui Zondagmergen naar d"Hoogmis was, den Dre gereed mee zijnen wekelijkschen brief naar Amsterdam en den Eeker zijnen Zondiagschen jas had aangeschoten, maar nie goed wist waar ie naar toe zou gaan, dan stelde-n-ik veur: ,,allee, mannen, laten we 'n uurke gaan bosschen mee z'n drieen, dan smokt straks Trui d''ren koffie er krentenmik veul lekkerder!" Rap had den Eeker zynen jas uitgedaan, m'n schoenen opgezoc'ht, aan m'n voeten ge- trokken en mee z'nen zakdoek 't stof van de schoenen geslagen. L'rte III vulde uit den tabakspot mijn en zijn eigen doos, niks zoo ltekker dan 'n pepke-sinoren in de bosschen, en binnen vijf minuten waren we gespoord er gedtetersd. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Deze positie leende zich voor een fraaie lok- zet. Met wit aan zet zou men kunnen krygen: 1. 48—43 24—29 2. 33 X 24 19 X 30 3. 28X10 meersl. 3034 4. 40X2® 0—14 5. 10X19 13X42 6. 43—38 42X33 7. 32—28! 33X22 8. 2520 enz. wint. Nimzo-Indisch. Wit: Botwinnik. Zwart: Capaolanca. 1. d'2d4 Rg8—f6 2. c2c4 e7e6 3. Pblc3 In aanmerking komt het nalaten van dezen zet, bijv. met Pf3 b6 g3 en Rg2. Dan wordt de naar Nimzowitsj genoemde variant on- mogelijk. 3. Rf8—b4 4. e2e3 Er zyn vele mogelijkheden. De oudste poging tot weerlegging is 4. Db3 c5 (deze zet is altijd goed, wanneer Ddl is weggespeeld, daar d4 nu ongedekt is) 5. a3 cd4: 6. ab4: dc3: met gelijk spel. Of 5. dc5: Pc6 en zoo mogeiyk terugwinnen van den pion door ,Hoe zulien we gaan, opa?" vroeg Dre III en als ik 'm daar zoo zag staan mee't groene gleufhoeike 'n bietje schuins boven z'nen brui- nen snoet, dan had ik weer leut in m'nen compagnon en zee: ,,we gaan naar de familie Zonneveld". Den Eleker keek even 'n bietje schuw, dan lachte-n-ie 'ns teugen den Drte. Duidtelijk zag ik in den Eeker z'n oogen staan ,,Gieljom Tell", maar 'k zweeg. Ochja, dten eersten indruk is alty betel sterk, veural bij jonge gastjes en... als ,,schut- ter" had den Eeker den Vic 't eerst ontmoet. EJn wat veur 'nen sohutter! Eenen, die raak wou schieten en dus om 'n kanon vroeg, daar in die pijpenschieterij Als we 'n half uurke later bij den Vic z'n bosctohuis kwamen, dan lag't huis daar stille- kesweg te droomen onder den grijzen wemel van deuzen Novemberdiag. 'Nen blaauwen glans gliom langs de ramen, die spiegelden in den matten dag. Den voorhof lag proper ge- rijfd, zonder teten blaaike. Daar 'begost Herman te blaffen. En 'n bietje angstig miompelde den Eeker: „da's dieen boxer, Drte, kwaai zwijnjak!" ,,Zijde bang van 'm, Eeker?" vroeg ik. En mee angstoogen schuddte-n-ie van nee. Toen kwam. Hanneke deur 'n raam kijken. Allee, dlat geziohtje zien, amico, is de zon zien soh'ijnen deur den triestigsten Najaarsdag. Ze dee van alles tegelijk. Ze lachte, wuifde, knikte, riep dten Vic en spoeidie zich naar de voordeur. En 'n half telleke stondien ze alle- bei al aan de deur. „Dat noem ik 'n prrachtige d'rriekaart van trroef-boerrbrulde den Vic, z'n armen in de boogte. Herman was ook meegekomen, jankite van plazier, snuffelde aan den Eeker, die 'n bietje in Drte in zijnen zak kroop. Den Vic zee: ./Hanneke, stuur Herman naar binnen!" Hanneke zee geiyktijdlig: ,,Vader, stuur Her man naar binnen!" Want ze wilden allebei ons dlrieen helpen mee "t opbangen van de kleeren. Den Eleker vond 't maar „zoo-zoo" om z'nen jas te mot- ten afgeven! Z'n oogen zochten naar Her man, die sterke taanden genogt bezit om tien ..eikenhouten" jassen van Guust Verhagen te verscheuren. Toen zag ik, hoe den kwiebus mee 'n rappe beweging z'nen jas onder den mijnen aan den kapstok haakte. Hanneke vrouwen zien biles scheen den gedlachtengang van dten Eleker 6dk ge- snapt te hebben. Ze knipte rap 'n oogske naar my. kneep dian in den Eeker zynen jas en zee teugen mij: ,,'n fijne jas is dat, Drte!" ..Kommoarafzee ik. Heeft ie eigens verdi end!" Den EJeker kreeg 'n kleur, keek naar den grond. Dan riep den Vic van uit de kamer, waar ie op ons stond te wachten: ,,of we ein- delijk eens gerreed waren, daar in de Ves- tiaire!" ja, vestiaire mee 'n hoofdletter, want den Vic verstaat de kunst om ook gesproken woorden miee 'n 'hoofdletter te onderscheien Hij sprikt nie van „sohilderkunst", neee, hy zegt duidelij'k ..Schilder-Kunst" ,,Zijn jullie daarr gerreed in de Vestiaire?" 't Wlas nou sjuust of we den Burcht van graaf Zus-en-Zoo hinnengongen. Allee, - 't is 'nen koninkiyken tiep, deuzen witten Kunste- nteer, die nooit iets „klein" ddet! Die schilde- rijen mokt, waarveur ge stil wordt. Die sprikt lijk 'n kerkikiok galmit over 't veld. Die zijn woord van zuiver goud is. Die 'n hart heeft groot genogt veur 'nen koning, maar ook klein genogt om 'nen Eleker uit den essetee te halen! Maar genogt. Ge ktent den Vic! Als we dte kamer binnenkwamen, dan wier- dien we daar opgeiwacht deur drie ,gelukkige, lacbende menschen. Den Vic, die diaar stond lijk 'nen vorst. 't Ouwe mevrouwke, bliozend of roze licht deur haar porceleinig kopke scheen. Willem! Den Ingenieur uit dte West! „Eln als je eten keer ,,meneer" tegen omzen Willem zegt," brulde dten Vic: ,,dan rroep ik twee bruine slaven om je al de Trappen van m'n Paleis af te gooien, Drte! Willem, voor jou geldt 't zelfde: dit is nou dten Drrte! Mijn Qnsterrfiyke Vrritend!" Den Willem is 'nen kop grooter dan dten Vic. Blond ook, als Hanneke. 'Nen gebruinden, vlotten tiep, m'ee 'n paar lichte, zonmoeie oogen. ,,Blij tbuis te zyn. Willem?" zoo schudde- n-ik 'm 'nen steuvige hand. ,,En of..., Drte!" Eln steuviger knneep ie nog 'ns m'nen klavier. ,,;Ditt, Willem, is Drrte Drrie! Dat soort is genummerd, zieje. Drrte Twee ontbreekt. Da's 'n Kunstenaarr, Colleega van me!" Drte III en Willem mtekten keimis. Mijnen compagnon," deed ik er nog bij. ,,Hah!" zee den Willem: ,,dan zullen wy' mekaar ook maar tutoyeeren, Drte drie!" Dd8a5Xc5. Ook na Dc2 volgt het best c5 met de dreiging cd4:. Sommige meesters geven de voorkeur aan a3. 4d7—d5 Zwart heeft nu bereikt, dat Rcl is opge- sloten en gaat nu in een soort damegambiet over. 5. a2a3 Rb4Xc3t Zwart is bijna steeds gedwongen, dezen raadsbeer te ruilen. Toch wordt hy ook wel naar e7 teruggetrokken. 6. b2Xo3 c7c5 7. c4Xd5 e6Xd5 8. Rfld3 Niet dc5: Da5 benevens Dc5: met betere pionnenstelling. 80—0 9. Pgl—e2 b7b6 10. 0—0 Rc8—a6 Tracht aan Wit het raadsheerpaar te ont- nemen, waar Wit wel op in moet gaan, daar Ro2 Pe4 Rb2 f5 het woord aan Zwart laat. 11. Rd3Xa6 Pb8Xa6 12. Rcl—b2 Dd8d7 13. a3ia4 Dreigt Ra3. 13Tf8e8 14. Ddl—d'3 c5c4 Ziet er heel goed uit, daar nu met tempo- winst Rb2 voor altijd opgesloten blyft. 15. Dd3c2 Pa6b8 Met het doel, dat ook bereikt wordt, Pa6 b806a5b3. 16. Tal—el Pb8c6 17. Pe2—g3 Pc6a5 18. f2f3 Pa5b3 19. e3ie4 Dd7X»4 Zwart heeft zijn maneuver volvoerd en er een pion bij gewonnen. Gevaarlijker lijkt eerst ruil op e4, waardoor d4 vrij en de f-lijn open wordt. 20. e4e5 Pf6—d7 Nu dreigt er Pbc5 en dameruil of anders Pc5d3. 21. Dc2f2 g7g6 Tegen Pf5 en Dg3. 22. f3f4 f7f5 23. e5XfO Pd7Xf6 24. f4f5 Nu blijkt g6 een nieuwe zwakte te hebben geschapen. 24Te8Xel 25. Tf 1X e,l Ta8e8 26. Tel—e6 Te8Xe6 Hier had Zwart onvoorwaardelijk Kf7 moe ten spelen, hoeveel gevaren daar ook uit Den Drte lachte 'ns. Zee: „geren, Willem!" ,,Ditt," zee dlen Vic: „is den Eeker! Tot voor kort Bedrijfsleider van een Wapen-in- riohtdng 'in het Buitenland, nou adsistent van Drte III, maar je mag ge-rust Eleker" tegen 'm zeggetn, hij is 'n eenvoudig, joviaal mensch gebleven!" Amico, 't boschhuis stond te daveren! Te daveren ondier 't „klokkengegalm" van den Vic, die al zynen geest, al zijn geluk, al zynen ...dank dlaarveur, teikens en telkens mot uiitleven, mot uitdaveren, moet uitbrullen, by telk woord', bij elk getoaar, bij de minste kans die ie krijgt! En als dan den koffie was ingeschonken, de sneeen beboterden koek in torens op d'en. kristaUen schottei stonden, 'n royale kist goydi-geringde sigaren de tafel smakelijk sier- dte en ik in druk gesprek was mee Willem Zonneveld, dan viel me evenkes op hoe dieen anti-anti-lawaaicampagne, hoe dieen Vic daar stilltekes te kijfcem zat, te schouwen over het heele gezelschap. Maar lang kan ie nie stil zijn, deus brok trillend leven. Ineens sprong ie op. Pats! 'Nen klap op tafel, dat Hannekes k-oektoren beefde op z'n fondomenten! ..Drree!" Vuur sprong uit z'n troebele schil- dersoogen. „Drte! Ik con-sta-teer.pats! Daar gang den toren! ,,dat de Bbende. complleet.is!" 'Hij zweeg. 't Vuur uit z'n oogen lidhtte tot op den bojem van m'n zielement! Dan weer: ,,com-pleett, Drte! Jij weet wait er in me omgaat!" Elfkes d'ocht ik, dat ie gek was geworden van geluk. Die oogen! Die troebele, vonk- spettende oogen...! Dieen witten bevenden krans van zijen krullen om den bleeken kop. Drrte! Ldeneke terug! Hanneke thuis! Willem thuds...! Jij hebt je compagnon ge kregen! Je compagnon heeft z'n Eeker terug- gevondien..., Drte. goeie lamstrraal van 'n vriend van me... ik ga 'n auto opbelden, ik ga jouw Trui -erbij halen!"» Meteen vloog ik de kamer uit, waar ineens 'n stiite was gekomen, dat ge 't zulveren tikske van den pemdule hoorde tikken teugen oew slapen. We keken malkaar 'ns, als na 'nen harden slag, aan. Dan zag ik 't ouwe mevrouwke mee heur kanten zakdoekske 'n traan uit den ooghoek deppen. En dan zee ze: ,,Drte, ik ben soms bang voor al ons ge luk. 't Is, of het te groot is. Vic werkt zoo hard, lteteft zoo hard, hij is 'n steeds oplaaien- d'e viam!" Maar Hanneke was me al veur! Ze pakte heur moederke by de schouwers: ,,Moe, van geluk gaat niemand dood, Vadter is sterk! Wy hebben den sterksten Vader die er besitaat!" Willem wou iets zeggen. Bedocht z'n eigen toen. 't Was bij Hanneke in goei' handen! Dus zee-'t-ie: ,,Drte, laten we nog 'ns 'n ver- sche flambouw aanstekten!" Eln by schoof de kist toe. Dan kwam den Vic binnen. ,,Ziezooo, die taxi is onderwag!" ,,Ge krijgt Trui nooit mee Vic!" Mee da'k 't gezeed1 had, ha'k spijt van myn woorden. Want den Eleker, verlegem als ie is, nog gin woord hod ie gezeed, liet z'n eigem ineens ontvallen: „Ojee-ja!" Geschteterdl hebben we om dat jonlk. Trui is meegekomen! In 'n auto deur d'r eigen dlurp... 't was iets. Niks veur Trui! Maar wie weerstaat den Vie? Wie weer- staat 'nen gelukkigen mensch Schoomen dag, dieen eersten Adventsdag! Dat, amico, dat belooft 'nen schoonen Kerst! Geieuf me. Afijn daar zult ge wel van hooren. Veul groeten van allemaal en gin horke mindter van oewem t.a.v., DRE. SAS VAN GENT. Huwelijks-voltrekkingem. 17 Nov. Robertus Oortvriendt, oud 28 j. en Bertha Joanna Klein, oud 24 j. Geboorten. 13 Nov. Odette, d. vein Huig de Jong en van Alice Rosalie van Boxeiaere. SAS VAN GENT. In de week van 13 tot en met 19 November heeft zich in deze gemeente gevestigd: M. J. L. Duerinck, ddenstbodte, van Bier- vliet. Vertrokken E. M. Scheffers, dienstbode, naar Zaam- F. J. Rademakers, slagersknecht, naar Ter- neuzen. mochten voortkomen. De pion die Wit nu op e6 krijgt, wordt noodlottig. 27. f5Xe6 Kg8g7 28. Df2—f4 Da4e8 29. Df4«5 De8—e7 30. Rb2a3 a bcdefgh Stelling na 30. Ra3! Dit offer is een afleidingsoffer, dat de zwarte dame van haar plaats lokt. Het moet wel aangenomen worden, daar anders het veld e7 toch woor Wit vrykomt. 3 0De7Xa3 31. Pg3—b5f Dit is een scbijnoffer, daar Wit bet paard terstond terugwint. De baan komt nu vry voor pion e6. 3 1g6Xb5 32. De5g5j Kg7—f8 Kh8 komt op hetzelfde neer. 33. Dg5Xf'6f Kf8g8 34. e6—e7 Dreigt mat op f8. Dit is niet te verhinde- ren, maar Wit komt aan de beurt. Het twee de deel van de offercombinatie bestaat nu in het verhinderen van eeuwig schaak. 34. Da3elf 36. Kglf2 Del—c2f 36. Kf2g3 Dc2—d3t 37. Kg3h4 Dd3e4+ 38. Kh4Xb5 De4—e2t 39. Kh5h4 De2—e4+ 40. g2g4 De4—elt 41. Kg4h5 Nu heeft Wit geen schaak meer en wegens de dreiging Df8 op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3