WE PRIJS STELT OP GOED BROOD, KOOPT HET IN VAN STRIEN'S BAKKERU, NOORDSTRAAT 79 PUROL DAMPO Het ,,Joodsche Vraagstuk". Mooie handen UW KINDJE VERKOUDEN Kerknieuws. Gemengde Berichten TERNEUZEN, 25 NOVEMBER 1938. MIDDELBURG. ZELZATE. VLISSIN GEN. RECHTSZAKEN. Op den terugweg niaar het koninklijk paleis werden de beide vorsten door het veel tal- rijker publiek dan des morgens, opnieuw har- telijk toegejuioht. Noenmaal ten paleize. Na den terugkeer van het bezoek aan de Fokkerfabrieken gebruikten Koning Leopold en H. M. de Koningin ten paleize het noen- maal. Hierbij zaten ook aan de Belgische gezant te 's-Gravenhage, J. baron Herry, de Nederlandsche gezant te Brussel, mr. B. Th. baron Van Harinxma thoe Slooten, de Bel gische minister-president Spaak, de Neder landsche minister-president, dr. H. Colijn, en de Nederlandsche mnister van buitenlandsche zaken, mr. J. A. N. Patijn. Te kwart voor drie vertrokken hunne miajesteiten met gevolg naar de residentie. Uw handen blijven ondanks guur weer en alle huishoude- lijke arbeid gaaf, zacht en mooi door Beide in doozen 30-60, Tube 45 ct. Bii Apoth. en Drog. mijnhardt ingez. Med.) DE AANKOMST IN DE RESIDENTIE. Bij het Wachtje op wacht. Zooals men al we ten kan, kwam Koning Leopold later in Den Haag aan dan was aan- gekondigd. Toen dit bekend werd, speelde zich juist een echt herfsttooneel af. Een krachtige windvlaag stak op en bracht de hooge hoeden in gevaar, tegelijk barstte er een regenbui los, die B. en W. en den secretaris tot den aftocht naar het kantoor van de Eerste Neder landsche dwong. Langs den weg verdroeg men dezen tegenslag met stoicijnsche kalmte, hoewel aliicht met de opmerking, dat het wel beter had gekund. Nog geen twee minuten later echter was het alweer wat gekalmeerd en scbeen er zelfs een valsch zonnetje tus- schen de donkere wolken door. De aankomst. Z66veel later dan men gedacht had werd het echter niet. Om kwart voor vieren kwam van de Maaldrift het bericht, nu niet tegen- gesproken, dat de Koning en de Koningin daar gepasseerd waren en dus in een minuut of tien aan de Boschbrug zouden kunnen zijn. Het teeken voor het college en den secretaris om him plaatsen opnieuw in te nemen, voor het publiek om .de halzen op nieuw te rekken en voor de fotografen om hun lenzen opnieuw te stellen en van regen- water te zuiveren. Aan de troepen bij de brug gaf een hoorn reeds het attensiesein, zip verbeterden andermaal him opstelling. De garnizoenscommandant kolonel van den Berg van Saparoea kwam terzijde van de gemeen- telijke autoriteiten te paard zijn plaats in- nemen. Nog een oogenblik en toen, eigenlijk nog als een verrassing, knalde opeens het eerste saluutschot los. De stoet had de bocht van het Kerkpad bereikt, langs het Kerkpad zag men vele wuivende zakdoeken van de men- schen, die daar in het gras een plaats had- den gezocht. Leve de Koning! Eerst passeerde nog de auto van den hoofd- commissaris van politie, dan was reeds de groote auto van de Koningin bij het Wachtje aangekomen. Ieder ontblootte het hoofd en uit de menigte ging een daverende kreet: Leve de Koning, (of ook wel Vive le Roi) op. In den open auto zag men hem duidelijk zit- ten, aan de rechterhand vim onze koningin. De chauffeur sprang van den bok en opende het portier, de burgemeester trad naar voren en begroette den Koning en de Koningin, die op hun plaatsen bleven. Het duurde maar een oogenblik en er viel uit den aard der zaak niets te verstaan van hetgeen er werd ge- sproken, maar men zag dadelijk daarop de wethouders en den secretaris mr. Boasson, een voor een naar den auto gaan, om door den burgemeester aan Koning Leopold voorgesteld te worden. Eerst wethouder Van der Bilt, de waarnemende burgemeester, dan wethouder Snoeck Henkemans en zoo vervolgens naar ancienniteit met den secretaris aan het slot. Toen dit afgeloopen was begaf de burge meester zich nog eens naar den auto en richtte een welkomstwoord van enkele zinnen tot Z. M. Toespraak van den burgemeester. SIRE, De burgerij van 's-Gravenhage is ten zeerste verheugd Uwe Majesteit in haar midden te mcgenbegroeten als gast van Hare Majesteit, onze geeerbiedigde Koningin. wier residentie deze gemeente het voorrecht heeft te zijn. Ik beschouw het als een hooge eer aan deze ge- voelens van blijdschap en toegenegenheid, die tot Uwe Majesteit uitgaan, uiting te mogen geven en Uwe Majesteit namens het gemeen- tebestuur eerbiediglijk van iganscher harte welkom te heeten in 's-Gravenhage. De Koning antwoordde eveneens zeer in het kort. Hiermee weis d»6 ontv&ng'st da,n alwccr voorbij. Onder daverend gejuich zette de auto zich opnieuw in beweging langs de rijen der soldaten met hun gepresenteerde geweren. Het geheel was in nauwelijks vier minuten, van drie tot zeven minuten over vieren, baar, maar gemeentewerken was bij de hand en nam snel maatregelen om het met touwen te verzekeren, zoodat weinigen iets van het incident gemerkt zullen hehben. Achter den auto met den Koning en de Koningin volgden in een tweeden auto van het hof de Belgische minister van buiten landsche zaken Spaak en zijn Nederlandschen ambtgenoot mr. Patijn. Zij gingen vrijwel onopgemerkt voorbij, slechts enkelen zullen het luimige gezicht van den Belgischen minis ter-president herkend hebben. De terugreis van Koning Leopold door Rotterdam. De Koninklijke trein, waarmee Koning Leopold gisteren naar Belgie is teruggekeerd, is am 11 uur 34 het station D. P. gepasseerd. Op het perron waren inspecteurs en recher- cheurs van de politieke recherche en den vreemdelingendienst. Aangezien de trein hier niet zou stoppen, waren verder geen orde- maatregelen genomen. De toevallig op het station aanwezige reizigers hadden blijkbaar niet aan de mogelijkheid gedacht, dat zij den Koninklijken trein zouden zien langs komen, althans zij waren kennelijk verrast, toen zij een extra-trein, getrokken door een locomo- tief met twee standaards voorop, onder de overkapping zagen komen. Onmiddellijk ont- blootten alle heeren het hoofd, terwijl alle uniformdragenden salueerden. De trein reed bij het passeeren van het station heel lang- zaam. Op het station te Roosendaal. Al vroeg in den ochtend zijn op het station de noodige voorbereidingen getroffen om het vertrek van den Koning der Belgen even luis- terrijk te doen zijn als zijn aankomst. Het middenperron van het station is vrijwel geheel met touwen afgezet en de versiering der ijlzeren overkapping ontneemt aan het station de koele zakelijkheid. De pilaren zijn met dennegroen omwonden en een groot aan- tal vlaggen geeft kleur en vroolijkheid, den Koning ten afscheid. Ter rechterzijde van het perron zal Koning Leopold uit Den Haag aankomen. Aan den linkerkant wordt de Belgische Koninklijke trein voorgereden, waarin Z. M. de reis naar Brussel zal voortzetten. Op de plaats waar de Koning zal overstappen, ligt een groot tapijt uitgespreid en op de vier pilaren rond deze plaats1 staan de gekroonde initialen van den Belgischen vorst met de Nederlandsche en Vlaamsche leeuwen. Vlak daarbij dTommen ook nu weer ongeveer 2000 kinderen samen, die den Koning een juichend vaarwel zullen toezingen en tegenover hen is de plaats voor de eerewacht samengesteld uit infanterietroe- pen van de Illde divisie met vaandel en vaan- delwacht van het 3e regiment infanterie, on der commando van kapitein van Engelenburg, en het muziekkorps van het 4e regiment infanterie. Verderop achter de touwen vinden de in- woners van Roosendaal een plaats. Naarmate het oogenblik nadert, waarop de Koninklijke trein zal binnenkomen, wordt het drukker op het perron achter de afzetting, welke bewaakt wordt door de Roosendaalsche politie. Verscheidene officieren in groot tenue van het gamizoen Roosendaal zijn op het station aanwezig. Op het gereserveerde gedeelte van het perron zien wij verder den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel; den burgemeester van Roosendaal, mr. C. A. Prinsen, en de wet houders; den bevelhebber van de derde mili- taire afdeeling, generaal-majoor A. A. van Nijnatten; den garnizoenscommandant, majoor A. G. G. Reijers; den Belgischen consul te Roosendaal, den heer Th. Tiebauckx, en ver scheidene plaatselijke autoriteiten. voorbjj. Langs den weg. naar het Paleis werden de Koningin niet minder geest- Het trof ons, dat Z. M. er Lang den weg Koning en de driftig begroet. goed uit zag. „Wat een flink gezicht", hoorden wij ver- schillende omstanders zeggen, ook wel: ,,Wat een aardig gezicht" Zoo was ook onze indruk, een sympathiek man in den volsten zin des woords. Kalm met de hand aan den klep van zijn khaki-pet beantwoordde hij de groeten en toejuichingen en bracht hij zijn eerbewijs aan de afzonderlijke onderdeelen der troepen. Zoodra hij voorbij was, begon zich de af zetting op te lossen, de saluutschoten gingen nog steeds voort, maar de soldaten het geweer aan den schouder, een paar com mando's en hun taak was vervuld, zij konden inrukken. De felle windvlagen schenen op een ge- geven oogenblik een van de decoratieve opzet- stukken van de eerepoort bij den Princesse- schouwburg te gaan bedreigen. Het tamelijk zware gevaarte bewoog onder hun 'druk zicht- De Koning! Precies op tijd, om 12 u. 18, reed de Neder landsche Koninklijke trein het station binnen. Een ontzaglijk gejuich steeg uit de menigte op, waarbij vooral de kinderen met hun ge- kleurde vlaggetjes zich deden hooren. Op het oogenblik dat Koning Leopold den trein ver- liet, zette het muziekkorps de Brabangonne in, waarna de Koning in gezelschap van vice- admiraal A. Vos de eerewacht inspecteerde. De overige leden van den aan Z. M. toege- voegden eeredienst stelden zich op het perron in een halven cirkel op. Nadat de Koning de eerewacht had ge- inspecteerd, zong het mannenzangkoor Con cordia uit Roosendaal eerst het Belgische en daama het Nederlandsche volkslied. Koning Leopold onderhield zich geruimen tijd met den Commissaris der Koningin en met den burgemeester van Roosendaal en hij liet de wethouders van deze gemeente aan zich j voorstellen. Ook met de leden van den eere- j dienst, die met den trein uit Den Haag waren medegekomen, sprak Koning Leopold nog eenigen tijd, zoo ook met den Belgischen gezant, baron Herry, en met den zaakgelas- tigde baron Ruzette, die de reis tot Roosen daal hadden meegemaakt. Herhaaldelijk klonk gejuich op uit de rijen van het publiek. De Koning dankte vele malen lachend en salueerend voor de juich- kreten Leve de Koning en Vive le Roi. Zijne Majesteit was zichtbaar getroffen door de zanghulde, welke hem door het man nenzangkoor werd gebracht. Hij liet den diri- gent van het koor bij zich ontbieden. Zijne Majesteit verlaat ons grondgebied. Toen was het oogenblik gekomen, waarop Koning Leopold nogmaals afscheid nam van alle Nederlandsche autoriteiten en hofdigni- tarissen, waarna hij zich in den gereedstaan- den Belgischen Koninklijken trein begaf. Tromgeroffel weerklonk, de autoriteiten stelden zich in twee rijen op. Op het laatste oogenblik trad baron Herry naar voren en de Koning nam van den gezant nogmaals harte- lijk afscheid. Toen zette de trein zich in beweging. De Koning stond voor het raam van zijn salon- rijtuig, stram salueerend voor den laatsten groet der Nederlandsche bevolking. Bijdragen der Nederlandsche vrij- metselaren voor de viuchtelingen. De orde van vrijmetselaren in Nederland deelt mede: Voor de viuchtelingen hebben de Ned. vrij metselaren beschikbaar gesteld: 1000 voor het algemeen viuchtelingen comitfi, voorzitter Mr. D. J. Baert; 1000 voor het comite tot hulpverleening aan kin deren, voorzitter Mr. F. H. Abbing; 1000 voor het Joodsch vluchtelingencomitd, voor zitter A. Asscher; 200 voor het Roomsch- Katholieke vluchtelingencomitd, voorzitter Prof. Dr. Schmutzer; en f 100 voor het Pro- testantsche vluch t el ingencomi tevoorzitter Prof. Mr. V. H. Rutgers. Onderwijzers stellen herstellings- oord ter beschikking. De commissie van beheer van het herstel- lingsoord voor onderwijzers te Bunteren heeft een deel van haar gebouw beschikbaar ge steld door het opnemen van viuchtelingen uit Duitschland: onderwijzers of oud-onderwij- zers. Algeheele verpleging, ook geneeskundige behandeling, is daarbij inbegrepen. Luxemburg en de Joodsche viuchtelingen. De Luxemburgsche regeering heeft op de vragen der Nederlandsche regeering betref- fende haar houding in het Joodsche vraagstuk geantwoord, dat Luxemburg alles heeft ge- daan, wat mogelijk was. Na deel te hebben genomen aan de hulpverleening aan Oosten- rijksche uitgewekenen heeft het groothertog- dom practisch zijn grenzen gesloten en staat het geen duurzaam verblijf meer toe aan per- sonen beneden de 60 jaar. Personen boven de 60 jaar worden toegelaten, wanneer hun be- staan verzekerd is. Voor de komende maan- den veroorlooft de regeering echter, dat voor- loopig asyl verleend wordt aan alien, die zul len kunnen bewijzen, dat zij in een nabije toe- komst het grootherbogdom zullen verlaten. In beginsel verleent de regeering een verblijfs- vergunning aan de ouders van in het land wonende Joodsche gezinnen. De boete der Joden bedraagt 20 ten 100 en is in vier termijnen te betalen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berl jjn Het Reichsgesetzblatt publiceert een door den minister van financien geteekende uit- voerings-verordening nopens de betaling van de boete, den Joden opgelegd. Volgens deze verordening zal de contributie van een mil- jard mark als vermogensafstand door de Joden van Duitsche nationaliteit en door de staatlooze Joden worden geincasseerd. Tot afstand verplicht is iedere Jood, die krachtens de verordening aangaande de aanmelding van het vermogen van Joden van 26 April jl. zijn totale binnen- en buitenlandsche vermogen had aan te melden en te taxeeren. Joden van vreem.de nationaliteit zijn niet tot afstand gehouden. De contributie wordt niet geheven, indien de totale waarde van het vermogen, na af- trek van de verpllchtingen, de 5000 rijksmark niet te boven gaat. De contributie bedraagt in totaal 20 ten honderd van het vermogen en is in vier ter mijnen te betalen. Betalingen uit verzeke- ringsaanspraken van Joden van Duitsche nationaliteit en van staatlooze Joden (veror dening tot herstel van het straatbeeld en bij Joodsche bedrijven van 12 November 1938) zijn onverwijld aan het departement van finan cien te presteeren. Deze betalingen worden op den afstand van de tot ontvangst uit ver- zekering gerechtigde Joden in rekening ge bracht. Bedragen hierboven verblijven aan het Rij:k. Ley en Gdbbels over het Joodsche vraagstuk. Ley, de rijksorganis'atieleider, heeft te Weenen ter gelegenheid van de week voor post- en telegraafwetenschappen een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: ,,Onze strijd tegen het Jodendom moet tot het door den Fiihrer aangewezen doel zonder compromis worden uitgevoerd. Wanneer de Jood in dezen strijd zou overwinnen, dan zou kunnen blij- ken, dat het verdrag van Versailles slechts kinderspel was in vergelijking met het resul- taat van een Joodsche overwinning. Derhalve zullen wij ons door niemand van de wijs laten brengen. We hebben des te minder reden hiertoe, omdat we edelmoedig zijn ge- weest, hetgeen evenwel niet werd begrepen. De farizeers, die de wereld niet kennen, be- hoeven ons niets te vertellen van naasten- liefde. Onze geheele kracht wordt gebruikt om het plan tot verbetering van het lot van alle Duitsche volksgenooten ten uitvoer te brengen. Tenslotte verklaarde Ley: zooals wij vroe- ger geroepen hebben: .Duitschland ontwaak", zoo roepen wij thans: „Wereld ontwaak, voor het te laat is." Gdbbels beweert nog steeds dat niet geplunderd is. Gdbbels, de rijksminister van propaganda, heeft te Berlijn in de Kroll-opera een rede gehouden, welke werd aangehoord door 2000 nat.-soc. propagandisten. Gdbbels besprak o.m. het Joodsche vraagstuk en de debatten hierover in het Britsche Lagerhuis. Hij zeide dat men in Engeland, wanneer men vriend- schap wil sluiten met het Duitsche volk, dit niet afhankelijk moet ma ken van binnenland- sche toestanden in Duitschland. De Duitsche natie laat zich thans geen inmenging en voog- dij meer welgevallen. Het optreden van de Joden in Duitschland zelf dwingt tot een in- grijpende en snelle oplossing en men zal niet loslaten. De nationaal-socialisten wensdhen niet ieder oogenblik te Berlijn ingeslagen rui- ten te zien, hetgeen alleen voorkomt uit het feit, dat deze ruiten hooren bij Joodsche winkels. Vervolgens verzette hij zich krachtig tegen de voorstelling van een zekere buitenlandsche pers, dat ook geplunderd is tijdens de spon- tane protestactie tegen de Joden. Ten aan- zien van het voorbeeld dat bij een Joodsche juweliersza'ak in Unter den Linden te Berlijn geplunderd zou zijn, zeide Gdbbels, dat de Joodsche compagnon van den eigenaar ge- bruik heeft gemaakt van de actie om juwee- len te stelen en later te beweren, dat zij bij de actie geplunderd waren. Tenslotte besprak minister Gdbbels den woningbouw te Berlijn. Het plan om Berlijn een nieuw aanzien te geven loopt tot 1950. Tot dan toe zullen 30.000 of 35.000 woningen per jaar worden gebouwd om een einde te maken aan den woningnood. Toelating van Duitsche Joden op Cuba. Havas meldt uit Havanna: President Laredo heeft een decreet getee- kend, waarbij den consulairen ambtenaren van Cuba wordt opgedragen an Europeesche Joden, overeenkomstig de immigratiewetten, visa te verstrekken. De regeering zal even wel alleen Joden toelaten, die goed gezond zijn en over voldoende middelen besdhikken om iets bp te dragen tot de oeconomische ont- wikkeling van Cuba. Volgens Jewish Agency kan Palcstina onniiddetlijk 100.000 personen opnemen. Het Jewish Agency heeft Dinsdag een ver- klaring gepubliceerd, waarin wordt voorge steld als eerste groep 100.000 Duitsche Joden naar Palestina te sturen. In de verklaring wordt voorts betoogd, dat Palestina onmiddellijk een groot aantal Jood sche viuchtelingen kan opnemen. Tweehon- derdvijftig Joodsche landbouwnederzettingen en landelijke gemeenschappen in Palestina, gesteund door vele Joden, die in Ianden wo- nen waar zij niet worden vervolgd, zijn bereid, aldus wordt voorts verklaard, om de finan- cieele verantwoordelijkheid te dragen voor en zich met de organisatie te belasten van deze onmiddellijke toelating in Palestina van 100.000 Joden, die practisch de geheele jon- gere generatie van Duitsche Joden, welke voor immigratie in Palestina geschikt zijn, vertegenwoordigen. Ten slotte wordt betoogd, dat plannen op nog grootere schaal kunnen worden uitge voerd, indien sypathiseerende regeeringen willen helpen door het garandeeren van lee- ningen. Havas meldt nader, dat de Britsche com missie voor bijzondere Joodsche belangen onder leiding van lord Samuel in contact is getreden met de regeering voor de organisa tie van de immigratie en de opvoeding in Engeland van Joodsche kinderen uit Duitsch land. Verwacht wordt, dat duizenden kinderen onder de 17 jaar in Groot-Brittannie zullen worden toegelaten. Volgens Reuter heeft lord Winterton ge- zegd: Wij zijn bereid zooveel kinderen op te nemen als de organisaties kunnen verzorgem en wij hopen, dat vele duizenden zullen wor den toegelaten. Lord Winterton heeft deze mededeeling gedaan in een voor Amerika uitgezonden radiorede. ONDERSCHEIDINGEN BIJ BELGISCH BEZOEK. Naar wordt gemeld heeft Z. M. de Koning der Belgen aan burgemeester dr. W. de Vlugt het grootkruis verleend van de orde van Leopold II. H. M. de Koningin heeft benoemd tot groot kruis in de Orde van Oramje-Nassau den Bel gischen gezant baron Herry, tot commandeur den gezantschapsnaad baron Ruzette en den consul-generaal te Amsterdam den heer J. van Haute, en tot officier den heer R. Baert, gezantschapssecretaris. Voorts zijn de kan- selier de heer Cchleugel en de persattachd de heer Couvreur benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. STRAATSCHENDERIJ Donderdagmjargen kwam het personeel van den Prov. S too mbootd ienst alhier tot de ont- dekking, dat de ruiten in het nieuwe gebouw op emstiige wijze met een glassnijder waren bescihadigd. Een soortgelijk geval deed zich voor aan het Kantongerechtsgebouw, waarvan alle ramen aan de zijde van de Burg. Geillstraat waren bekrast. Van beide gevallen we-rd aamgifite gedaan bij de gemeentepolitie. Het is te hopen, dat het de politie moge gelukken spoedig de hand te leggen op de(n) schuldige(n). PAKKETPOST ST. NICOLAAS. De P.T.T. verzoekt de navolgende wenken, in acht te nemen bij de verzending van post- pakketten. 1. De pakketten doelmatig en stevig ver- pakken, met gebruikmaking van houten kistjes of solide kartonnen doozen. 2. Er vooral op te letten, dat de adressen op pakket of kaart duidelijk en gelijkluidend zijn. 3. Een afschrift van het adres in het pak ket sluiten. 4. Naam en woonplaats van den afzender op pakket en kaart te vermelden, op het pakket echter zoodanig, dat geen verwarring met het adres van den geadresseerde kan ontstaan. 5. De adressen op het pakket te schryven of indien op papierstrooken geschreven, deze deugdelijk met goede lijm vast te hechten (niet met lak) zgn. label-adreskaarten zijn stevig te bevestigen. 6. Met het oog op een tijdige bestelling der pakketten de verzending niet uit te stel len tot het einde der week. LUXOR-THEATER. ..Tarantella De serie van „Rose Marie" en ,,Maytime' is uitgebreid met een nieuwe romantische operette op het wite doek: Tarantella". Het is de show-operette, waarin Rudolf Friml zich met zijn Rose Marie zulk een vaardig componist toonde en die eenige jaren ge leden ook ten onzent op ietwat verbijsterende wijze furore maakte, die voor de camera ge bracht en uitgerust werd met al de onbe- grensde mogelijkheden van de film: de gran- diooze monteering en grootsche bezetting en het tempo, dat alien vernuftigen oplossin- gen ten spirt toch altijd op de Blihne ge- handicapt bleek. Het is ditmaal niet Van Dyke, die Jeanette MacDonald regisseerde de meester van de pijlsnelle vaart doch Robert Z. Leonard, wiens capaciteiten en vakmanschap men thans ten voile kunt bewonderen: er is ,,filmisch" gesproken een voortreffelrjke inzet aan deze romantische film, prachtig van span ning en beeldwisseling. Madrid 1808. Koning Ferdinand VII brengt zijn eerste bezoek aan de Spaansche hoofdstad en wordt op geest- driftige wijze ontvangen. Generaal Savary noodigt hem namens Napoleon uit tot een vriendschappelijkie ontmoeting met den keizer te Bayonne. Ferdinand accepteert, doch met van harte. Men vertrouwt in Spanje de zaak niet al te best. In een cafd danst en zingt Nina Maria, de Vuurvlieg. Aan de eene zijde van het podium zitten Fransche officieren en onder hen is de verliefde een jaloersche Etienne Dubois. Aan den overkant zit Don De historie onthult de schoone Nma Maria spoedig als spionne in dienst van haar Spaan sche vaderiand. Zij krijgt opdracht zich naar Bayonne te begeven ten einde in de kringen der Fransche officieren te trachten meer te weten te komen omtrent de plannen, die Napoleon koestert. Ergens in Noord-Spanje, op den weg bij Vitoria, wordt de reiswagen van de danseres ingehaald door Don Diego en hier vindt de film een van haar charmantste momenten: de Erelsserenade, waarvan de melodieuze mu- ziek reeds bekend is geworden via radio en gramofoon. Daarna verliest de romantiek zich in het spionnenverhaal, waarin Don Diego Nina Maria's tegenspeler blijkt en niet alleen in de liefde. De historie is wat aan den lan- gen kant: Don Diego tracht Nina Maria te ontmastkeren, doch op listige wijze ontgaat zij hem. Koning Ferdinand heeft plaats ge maakt voor Joseph, Napoleons broeder, en hij is zoo impopulair, aldus de film, als zijn voor- ganger geliefd was. Het volk is in verzet gekomen ,de Engel- sche troepen staan op Spaanschen bodem om de Franschen te verdrijven. Opnieuw bevindt Nina Maria zich als spionne in het vijande- lijke kamp. De historie herhaalt zich: weder- om ontmaskert de vroegere Don Diego thans kapitein Andr6 plicht boven liefde stellend, de danseres als spionne, en wederom grijpt hij mis ditmaal met fatale gevolgen. De gansche ontdekking blijkt een list; de Franschen, meenende dat hun posities bekend zijn geworden, wijzigen hun stellingen en de Engelschen vallen aan op een punt, waar het het minst gelegen komt.. En in dien veldslag krijgt Leonard opnieuw zijn kansen tot een grootsch romantisch krjk- spel. Een eeuw later zou Vitoria wederom het tooneel worden van krijgsgerucht, doch min der kleurig en zich minder leenend voor een filmoperette, waarin Jeanette MacDonald de charmes van haar stem paart aan die van haar dansen en Nelson Edy als partner ver- vangen is door Allan Johnes. Hij is behalve zanger, een vlotte verschijning in deze film, waarin ge nog Warren William aantreft als een Fransch officier en verder een reeks goedbezette kleinere rollen. Een spionnen verhaal in een romantisch en weelderig kleed. .Tarantella". Wrijf dan keel, rug en borstje tn met Dampo.Wonderlijk zooals d61 helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Poos 30 ct. (Ingez. Med.) BESLAG GELEGD. Een deurwaarder uit Middelburg heeift be- gelegd op het zich in de haven van Vlis- singen in lossing bevindende Zweed'sche mo- torschip ,,Regulus", toebehoorendle aan een te Trelleborg in Zweden gevestogden reeder. Het beslag wordit gegrond op de sohade, welke door het schip, toen het het kanaal door Wal- chexen passeerdte, werd veroorzaakt aan het in aanbouw zijnde droogdok van de Maat- schappij dte Schelde en werd geletgd ten ver- zoeke van den aannemer van het dokwerk. (Vliss. Crt.) Officleele opening van het gemoder- niseerde Gasthuis. De otffioieele opening van het Gasthuis in zijn nieuwen vorm is bepaald op Donderdag 8 December en tegen dien dag zrjn velen uit- genoodigd tot een samenkomst in de daar- voor beschikbaar gestelde Statenzaal, am later samen naar het gemodemiseerde ge bouw te gaan om het in oogenschouw te nemen. Smokkelaar aangehouden. Door de vliegende brigade van Eekloo werd een smokkelauto tot staan gebracht. Een der yizittendten vluchtte, maar een zekere Sijs, wonende te Zelzate, kon warden aangehouden. De in beslag genomen auto bevatte een 25 stuks ibiggen, die eveneens werden in beslag genomen. Eenige weken geleden is in de kazeme aan de Gevangenhuisstraat een compagne kust- artillerie ondergebracht. De garnizoenscom mandant heeft thans B. en W. verzocht den naam van deze straat te veranderen in Kazemestraat. B. en W. stellen den mad voor aan dit verzoek te vol doen. GEREF. KERK. Beroepen te Berken en Rodemtjs Da. J. A. Vink te Hoek. HOOGER BEROEP. Door P. L. V., oud 18 j., melkvemter te Terneuzen, is hooger beroep aangeteekend tegen een vermis van den Kantonrechter te Terneuzen, waarbij hij wegens overtreding van het Crisis-Melkbesluit werd1 veroordeeld tot een geldboete van 10 of 6 dagen hecht. Door P. J. D., oud 23 j., melkvemter te Terneuzen, is hooger beroep aangeteekend tegen een vonmis van den Kantonrechter te Terneuzen, waarbij hij wegens overtreding van het Crisis-Melkbesluit werd veroordeeld tot een geldboete van 10 of 6 dagen hecht. EEN KNAPPE HELDERZIENDE. Een 47-jarigen Hagemaiar, die zich helder- ziende noemde en in die kwaliteit kans heeft gezien een 24-jarigen jongeman uit Utrecht een bedrag van 1100 afhandig te maken, heeft de politie wegens oplichting gearres- teerd. De politie heeft deze oplichting pas kunnen achterhalen, nadat de goedgeloovige jongeman al zijn geld was kwrjt geraakt. Bij het vememen van de toedracht der zaak, staat men niet alleen versteld over de handige wijze, waarop de Hagenaar erin slaagde zijn slachtoffer uit te kleeden, maar vooral over de onnoozelheid, waarmee dit slachtoffer zich zijn geld afhandig liet maken door maar steeds voort te gaan, groote be dragen aan den helderziende te offeren, voor diensten, die in geen enkel opzieht effect sor- teerden. De jongeman had namelrjk een erfe- ni,? gekregen van ongeveer 1100. H)J wilde met behulp van dat geld vrachten een goede

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2