Sport Gemengde Berichten Piuimvee-Rubriek VOETBAI. i i a i PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. KECHTSZAKEN. VERDUISTERINGEN TE GOUDERAK? STRAATROOF. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. INGEZONDEN STUKKEN.. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. De wedstrijden van Zondag. Eerste klasse C. Het tweede elftal van de Terneuzensche Boys is er zoowaar in geslaagd om wederom een overwinning te behalen en nog wel tegen het sterke reserve-elftal van Axel, dat welis- waar gehandicapt was door eenige reserves, maar niettemin voor de Boys toch nog een zware ploeg moet worden genoemd. Bij de rust was de stand 11. In de tweede helft kwam de meerderhedd van de thuisclub tot uiting en daarmede de doelpunten, hoewel ook Axel 2 nog een paar maal het net wist te vin- den. De uitslag 53 mag dan ook voor de Boys eervol worden genoemd. Niet dan na zwaren strijd is het aan BKVV gelukt om Philippine er onder te houden. De wedstrijd was zeer spannend; toen het eind- signaal klonk, had BKW een doelpunt meer gemaakt dan haar tegenpartij (12), waar- door zij dus in het bezit kwam van de beide punten. Het reserve-elftal van Sluiskil heeft geen genoegen genomen met onze voorspelling van een puntenverdeeling. Veel heeft het wel niet gescheeld of de koek was inderdaad gelijkelijik verdeeld geworden, maar het eene doelpunt verschil (21) was voldoende om de beide punten te Sluiskil te behouden. De stand is thans als volgt: doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt, v.t. Hontenisse 7 7 14 36—18 BKVV 7 6 12 27—11 Ria 3 3 6 17—4 Sluiskil 2 7 3 4 6 20—31 Axel 2 4 2 2 4 17—15 Tern. Boys 2 7 2 5 4 15—24 Temeuzen 3 6 1 4 3 8—17 Philippine 7 5 1 10—20 SVO 4 4 6—16 Phillippine 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen wedstrijd Sluiskil 2 Philippine d.d. 9 October. Tweede klasse B. 'Hulst 2 heeft weliswaar de overwinning be- haald op Sluiskil 3, doch wij hadden een groo- tere nederlaag voor het bezoekend elftal ver- wacht, want 31 kan nu niet zoo'n stevige overwinning worden genoemd voor een elftal, dat nog ongeslagen aan het hoofd barer af- deeling staat in een strijd tegen een elftal dat op de derde plaats van onderen staat. Het tweede elftal van de Corn Boys deed het beter en klopte Hontenisse 3 met niet minder dan 100. Van eenige spanning bij dezen wedstrijd zal wel heelemaal geen sprake zijn geweest! Door een wijzdging in het programma werd de ontmoeting SVO 2Hontenisse 2 inge- lascht en dit bracht een verrassing, want nie- mand zal wel hebben durven voorspellen dat Hontenisse 2 te Sa® van Gent de vlag zou moeten strijken en toch is dit het geval ge weest. Met het eenige doelpunt bij deze ont moeting gescoord, bleef SVO 2 de meerdere. Hontenisse 2 krijgt hierdoor een gevoelige klap, want het zal nu wel onmogelijk voor haar zijn om nog Hulst 2 voorbij of zelfs nabij te streven. In deze afdeeling luidt de stand: doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Hulst 2 7 6 1 13 29—7 Hontenisse 2 8 5 1 2 11 26—13 Terneuzen 4 6 4 2 10 19—8 Com Boys 2 7 3 1 3 7 18—16 Axel 3 4 3 1 6 14—9 BKVV 2 7 3 4 6 24—20 SVO 2 5 2 1 2 5 10—12 Hoek 4 2 2 4 14—7 Sluiskil 3 6 1 5 2 18—23 Ria 2 2 2 1—10 Hontenisse 3 8 8 2—50 WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. le klasse afd. I. Blauw-WitKFC. SpartaXerxes. .ADODWS. StormvogelsH!BS HDVSCVV. le klasse afd. n. DOS—VUC. DHCVSV. FeijenoordRFC. A jaxHaarlem t GooiDIPC. le klasse afd. HI. Go AheadHeracles. ZAjCHengelo. TubantiaEnschede. WageningenAGOW. NBCQuick. Afdeeling IV. le klasse. LONGA—PSV. Eindhoven(MIW. JulianaiWillem II. BWBleijerheide. NAjCRoermond. 2e klasse A. VlissdngenBreda. GoesDe Baronie. MiddelburgRCS. De ZeeuwenRBC. TSCZeelan dia. 3e klasse A Br eskensIJzendij ke Oos tbu rgHoof dplaat Corn BoysTemeuzen. AxelBiervliet. 3e klasse B. Terneuzen 2Goes 2. Burgh—De Zeeuwen 2. Eiland BoysMiddelburg 2. EMMGoesche Boys. Zeelandia 2—Vlissingen 2. le klasse afd. V. HBCGVA/V. LeeuwardenSneek. VelocitasAchilles. VeendamBe Quick. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C, BKVV—Axel 2. Terneuzen 3SVO. Tern. Boys 2Hontenisse. Sluiskil 2Philippine. le klasse D. Oostburg 2Groede 2. le klasse E. GroedeBreskens 2. Uzendijke 2Biervliet 2. Aardenbung 2Schoondijke. 2e klasse B. Sluiskil 3Hontenisse 3. Dinsdagmiddag is de tweede gewone zitting van de Provinciate St'aten in 1938 bijeen- gekomen. De Voorzitter, de Commissaris der Konin- gin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, opiende de zitting in naam der Koningin en ging daarna voor in ambtsgebed. De Voorzitter deelde mede, dat de heeren Dieleman en Stieger, leden van Ged. Staten, wegens ongesteldheid afwezig waren, terwijl oolk bericht van verhindeiing was m'gekomen van den hear De Ridder. Nog was afwezig de heer Geelhoedt. Ei waren du,s 38 leden present. Veischillende ingekomen stUkken betref- fende Kon. besluiten tot goedkeuring van Statenbesluiten weiden voor kennisgeving aan^enomen evenals de dankbetuiging van de besturen van het Bongstellingsfonds voor de Zeeuwsche eilanden en de 3tichting Zeeuwsch- Viaamsch Borgstellingsfonds voOr de verhoo- ging van het verleen.de subsidie. iEen adres van den Algemeenen Bond van Provinciaal person-eel in Nederland inzake verhcoging van de bezoldiging van het perso- ne-el in dienst der Frovincie en rangsverhoo- ging van het waterstaatspersoneel, werd in handen van Ged. Staten gesteld orn bericht en raad. Na splitsing der vergadering in afdeelingen, deelde de Voorzitter mede, dat de heer De Milliano een verzioek w-i-lde toelic'hten om Ged. Staten uit te n-oodigen de grenskantoren te Uzendijke (Veldzicht), Eede en Sluis open te stellen voor den uitvoer van uien en aard- appelen. De heer De Milliano heeft na verkregen toe- stemming der vergadering er aan de hand van cijfers op gewezen, dat de uitvoer van ge- noemde producten van uit West Zeeuwsch- Vlaanderen langs genoemde kantoren naar Belgie en Frankrijk van groote beteekenis was en die uitvoer is nog groot, maar moet een grooten omweg maken over de kantoren in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Toen de benadeel- de verbou.wers klachten ter zake aan hun landbouworgandsaties deden hooren, hebben deze zich tot de regeering gewend en gedaan gekregen, dat althans Eede weer voor den uit voer weid opengesteld. Dit nu was het druk- ste kantoor in dit geval, dus men was voor- looplg tevreden. Toen de eerste vracht was uitigeklaaid, bleek ecbter, dat Belgie den in- voer via Stroobruigge nog niet had toegestaan en was men nog even ver. Bij een bezoek aan het ministerie te Brussel in September kreeg men toezeggingen, die deden verwachten, dat alles spoedig in kannen en kruiken zou zijn, maar nu is men nog even ver. iSpreker meent, dat het, nu er zoo getuigd wordt van vriendschap tusschen beide landen de tijd is om te komen tot oplossing van deze moeilijkheden in het belang van een streek van het land. De Voorzitter zeide, dat Ged. Staten bereid zijn, het verzoek aan de regeering over te brengen. Hierna werd besloten de volgende openbare vergadering te houden op Dinsdag 20 Decem ber, te 10 uur, en ging de vergadering over in afdeelingsvergaderingen. POLITIEUECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 22 November 1938. C. V., oud 41 j., fabrieksarbeider te West- dorpe, verdacht van mishandeling van H. J. Ceulenae-e te Westdorpe op 11 Juni 1.1. Eisch 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. H. J. C., oud 63 j., fabrieksarbeider te Westdorpe, verdacht van mishandeling van C. en A. Verschelden te Westdorpe op 11 Juni 1.1. Eisch 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. F. de M., oud 34 j., arbeider te Sint- Jansteen, verdacht van mishandeling van J. Trappen te Koewacht op 6 September 1.1. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis en toewijzing civiele vordering ten bedrage van f 3. Uitspraak idem. A. J. E., oud 39 j., handelsreiziger te Aar- denburg, verdacht van mishandeling van D. Baart te Oostburg op 9 October 1.1. Eisch 10 boete of 5 dagen hecbtenis. Uitspraak idem. A. J. G., oud 36 j., venter te Sas van Gent, verdacht van dierenmishandeling, verzet tegen de politie en beleediging van een ambtenaar in functie, gepleegd te Sas van Gent op 12 October 1.1. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak idem. P. J. v. R., oud 37 j., arbeider te Honte nisse, verdacht van beleediging van C. Ver- schueren te Hontenisse op 9 October 1.1. Eisch S10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. DE ZAAK DER MARECHAUSSfiE TE OSS. Naar gemeld wordt heeft de fungeerende voorzitter van den Centralen Raad van Be- roep te Utrecht, mr. E. J. Beumer, die be- handeling van de beroepen der gewezen bri gade der Koninklijke Marechaussee te Oss tegen de uitspraken van het ambtenaren- gerecht te 's-Gravenhage d.d. 16 Juli j.l. in het twistgeding contra den minister van justitie en den inspecteur der Kon. Marechaus- sde bepaald op Donderdag 1 December 1938, des voormiddags 10 uur. Door den voorzitter zijn ambtshalve geen getuigen en(of) deskundigen ter terecht- zitting opgeroepen. HET OEFENEN VOOR EEN RIJBEWIJSEXAMEN. De kantonrechter te Utrecht mr. J. A. van der Mersch, heeft uitspraak gedaan in een principieele zaak, die waarschijnlijk tot in hoogste instantie zal worden voortgezet. Tegen mr. N. H. v. V. v. B. uit Zeist was op den Bunnikschenweg proces-verbaal opge- maakt, omdat hij een motorrijwiel bereed zon- der geldig rijtoewijs. Hij was zich evenwel aan het oefenen voor het afleggen van de voorgeschreven proef van rijvaardigheid, waarvoor hij reeds een oproeping had ontvan- gen en waartoe hij een stil uur op een stillen weg had gekozen. De vorige week had hij terzake terecht gestaan, waarbij de ambtenaar van het O. M. een boete eischte van vier gulden. Verdachte stelde hiertegenover, dat hij het slachtoffer zou worden van een leemte in de wet. Hij beriep zich op overmacht, subsidiair op een wettelijk voorschrift, meer subsidiair op een ambtelijk bevel, daar hij le wel moest oefenen voor de vereischte rijvaardigheid, 2e het verbod der overheid zoodoende wel moest overtreden en 3e wettelijk was opgeroepen om de proef van rijvaardigheid af te leggen. Het rijden onder toezicht, zooals dat bij aanstaan- de automobilisten geschiedt, was bij een motorrijder niet mogelijk. In Amsterdam laat de politie het oefenen oogluikend toe. De kantonrechter achtte het ten laste ge- legde wel bewezen, maar niet strafbaar. Hij overwoog o.m. in zijn vonnis, dat de ten laste gelegde handeling van het rijden zonder rij- bswijs in dit geval strekte ter bereiking van esn volitomen geoorloofd doel, n.l. het verkrij- gen van rij-vaardigheid, verlangd voor het uitreiken van een wettelijk rijbewrjs. Daar de overheid geen terreinen disponibel stelt, wair canc'idaten voor het rij.bewijs zich dezs vaar- digheid kunnen eigen maken, kon verdachte zich in het onderhavige geval beroepen op overmacht, kraehtens art. 40 W. v. S., iramers was in dit geval sprake van een noodtoestand, die den verdachte noopte het hem ten laste gelegde uit nood te plegen. Het mindere be lang (het kort tevoren rijden zonder rijbewijs) moest hier wijken voor het grootere belang (het weldra verkrijgen van het wettelijke rijbewijs). EEN GROOT BLOKJE. In Juni had de behanger J. v. d. L. uit de Snellemansdwarsstraat te Rotterdam een motorfiets te koop. Er meldde zich een adspirant-kooper, die er evenwel op stond met de motorfiets eerst even een proefrit te maken. V. d. L. vond goed, dat de aan- staande kooper een blokje om zou rijden. De man verdween met de motorfiets, maar blijk- baar had hij een andere opvatting omtrent een blokje als de eigenaar, want hij is pas Vrijdag teruggekomen. En dan nog wel zonder motorfiets, want hij heeft intusschen de fiets aan een hem onbekenden boerenzoon verkocht. De politie heeft den betrokkene, den 39-jarigen musicus P. E. van J. aange- houden en opgesloten, als verdacht van ver- duistering. BEROOVING. Zondagavond heeft op den eenzamen weg tusschen Noordschans en Tonnekreek, onder Klundert, een berooving plaats gehad. De echtgenoote van J, Leyten te Tonnekreek, die per fiets naar Klundert reed, werd eenigen tijd gevolgd door een onbekenden man, die eveneens per rijwiel was. Plotseling reed hij tegen haar voorwiel, zoodat de vrouw van de fiets viel. De onbekende zeide daarop, dat hij haar zou laten gaan, indien zij hem een gulden gaf. De vrouw voldeed hieraan, doch toen de man bemerkte dat zij nog meer geld bij zich had, eischte hij nog meer. De vrouw gaf hem haar portemonnaie, inhoudende f 13,56 en daarmede is de roover in de duis- ternis verdwenen. De vrouw, die zeer over- stuur was, vluchtte naar het naastbijgelegen huis, dat op vrij grooten afstand lag. De be- woners waarschuwden de politie, die thans een onderzoek instelt. Dit heeft nog geen resultaat gehad. De Justitie is overgegaan tot de arrestatie van den voorzitter en den penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur van Gouderak, in varband met onregelmatigheden in het beheer van de kas. Reeds eenigen tijd geleden hebben twee rijiksaccountants op het raadhuis een onder zoek in de boeken ingesteld en de bevindingen, die zij daarbij hebben opgedaan, zijn blijkbaar de aanleiding geweest tot het bezoek, dat het parket uit Rotterdam onverwacht aan het ge- meentehuis heeft gebracht. Hier werden de voorzitter en de penningmeester aan een langdurig verhoor onderworpen. Daarna zijn zij gearresteerd en naar het Huis van Bewa ring te Rotterdam dvergebracht. Zij worden er van verdacht in de boekhou- ding de besteding van de gelden onjuist te hebben verantwoord en gelden ten eigen bate te hebben aangewend. Hoe groot het bedrag is dat verdwenien is, kon nog niet worden vast- gesteld. Het onderzoek is nog in vollen gang, waartoe de boekhouding in belag is genomen. De arrestaties hebben veel opzien gebaard te meer daar de voorzitter van het Armbe stuur tevens wethouder is. De onregelmatig heden betreffen echter alleen de kas van ge noemde instelling. De wethouder is een goede vijftiger, touwsl^ger van beroep, de penning meester is een 35-jarige schilder. Te Amersfoort is op den Utrechtscheweg een brutale straatroof gepleegd, waarvan de da- der nog niet gevonden is. Van de 20jarige dienstbode M. B. uit Leusden is, terwijl ze naar de stad fietste, een tasch afgenomen door een wielrijder, die naast haar kwam rijden. Behalve een voorraad breiwol bevond zich in de tasch nog een beurs met ruim f 7. Het meisje kwam te vallen en werd daarbij gewond. Na door een dokter te zijn verbon- den, kon ze haar tocht voortzetten. Ter hoogte van de administratiegebouwen der Nederlandsche Spoorwegen op den Cathe- rijnensingel te Utrecht is een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan een 45-jarige vrouw. Het slachtoffer een ongehuwde strijkster, werkzaam aan de rijksklinieken, reed per rijwiel over den Catherijnesingel en stak zon der eenige richting aan te geven plotseling den rijweg over. Zij werd gegrepen door een haar achterop rijdende gemeentebus, welker bestuurder onmogelijk de aanrijding kon voor- komen. Met een zware hersenschudding en een ge- broken enkel werd de vrouw overgebracht naar de rijksklinieken, waar zij is overleden. RAADSLID KOC'HT RAADSLEDEN OM. Een corruptieschandaal, waarbij drie raads- leden zijn betrokken, is, meldt het R. N., aan het licht gekomen in het vreedzame dorp Made onder den rook van Breda. Tegen 66n hunner, den aannemer W. de W., is reeds proces-verbaal opgemaakt, terwijl de politie de schujd der beide anderen onderzoekt. Made had eenigen tijd geleden een nieuwen gemeente-secretaris noodig en daarvoor riep het gemeentebestuur gegadigden op. Onder de sollicitanten bevond zich zekere heer Van der Made, een oud-inwoner van het dorp, die op het oogenblik op de gemeente-secretarie te Gilze Rijen werkzaam is, terwijl ook zekere heer Van Swol uit Ginneken zich aanmeldde, alsmede de heer P. Jansen uit Made zelf, die in dit dorp al 22 jaar dienst deed op de secre- tarie en in deze vacante betrekking de kans zag van zijn leven. Als no. 1 werd de heer Van der Made op de voordracht geplaatst en als no. 2 de heer Van Swol. (Een der notabelen van het dorp, de aan nemer W. de W., tevens raadslid, ging met deze candidaten niet accoord. Hij heeft een dertigjarigen zoon M., die reeds bij zijn vader in de zaak was en de oude heer De W. zag in de vacante betrekking van gemeente-secretaris een prachtige positie voor zijn zoon, waardoor hij zelf nog in eer en aan- zien zou stijgen en ook invloed zou winnen. De zoon had echter van gemeente-administra- tie niet het minste verstand, maar dat was geen bezwaar, omdat de wet slechts zeer be- perkte voorwaarden bevat wat betreft de functie van gemeente-secretaris. De sollici- tatie ging dus in zee en vader en zoon begon- nen daarop tezamen de raadsleden te bewer- ken. Bij de meeste raadsleden ging dit niet zoo gemakkelijk, daar dezen vcor het grootste deel hun keuze reeds hadden bepaald en toen namen de oude en jonge De W. hun toevlucht tot practijiken, welke hun later noodlottig zou- den worden. In de eerste plaats zochten zij contact met den zoon van een der raadsleden, Van B. geheeten, die een handel in motoren heeft. Hem werd verzocht, zijn vader te win nen voor de candidatuur van De W. en daar voor werd hem een niet onbelangrijke beloo- ning toegezegd. De aannemer De W., die een bemiddeld man is, had namelijk een groote order voor het plaatsen van motoren in drie schepen bij een fabrdek in Geertruidenberg ge plaatst, maar, zoo zeide hij tegen den zoon van het raadslid van B., wanneer je je vader weet te bev/egen op mijn zoon te stemmen, dan krijg je de levering voor de motoren. Toen dit alles voor elkaar was gebracht, werd een ander raadslid bewerkt, een eerzame landbour wer, die aanvankelijk niet veel ooren had voor het plan, maar het duo De W. gaf het zoo gauw niet op en kwam tenslotte met een aan- biedi.ng in baar geld. Naar verluidt zou ten slotte een bedrag van 250 zijn geboden. Daarbij werd den boer voorgespiegeld dat al ijf van de raadsleden voor den jongen De W. waren gewonnen en alleen zijn stem nog ont- brak. (W]at er verder is gebeurd onderzoekt de politie nog, maar zeker is, dat in de raads- vergadering van 22 September j.l., waarin de benoeming werd behandeld, drie van de elf stemmen op den zoon van De W. werden uit- gebracht. Zeven stemmen werden uitgebracht op no. 1 van de voordracht, derf heer v. Made en een raadslid stemde op den heer Van Swol, zcodat de heer Van der Made werd benoemd. Hoe de zaak verder aan het rollen is ge bracht, blrjft vooralsnog in het duister ge- huld, maar reeds op 7 October stelde de poli tie een grondig onderzoek in. Het eerst viel bovengenoemde landbouwer door de mand, die volmondig toegaf, dat pogingen waren ge daan om hem om te koopen en hij noemde zelfs de bedragen welke hem waren aange- boden. Het gelukte de politie tenslotte ook de ged'ragingen van het raadslid Van B. na te gaan en zoo kwam langzamerhand het heele corruptieschandaal aan het licht. Tegen den aannemer De W. werd proces-verbaal opge maakt, terwijl de politie de schuldvraag der beide andere raadsleden onderzoekt. Reeds heeft de heer De W. bedankt als raadslid en tevens als kerkmeester van de R.K. kerk te Made, bovendien als bestuurslid van den bond van groote gezinnen. KLANDESTIENE STEUNTREKKER. De 44-jarige <D. te Delft is door de politie geverbaliseerd, omdat hij sedert 1936 ruim f 1200 aan steun had getrokken, terwijl hij in deze periode zijn inkomsten, een totaal bedrag van omstreeks 2000, had verzwegen. De man heeft het steungeld terugbetaald, doch zal niettemin wegens valschheid in ge- schrifte worden vervolgd. PERSONENAUTO TEGEN EEN BOERENWAGEN GEBOTST. Op de Wouwsche Baan nabij Roosendaal is Maandagmiddag een Haagsche personenauto in botsing gekomen met een boerenwagen. De auto poogde dezen wagen te passeeren, doch slipte en reed met groote vaart tegen den met kalk geladen wagen. De auto werd aan de eene zijde geheel opengescheurd, botste vervolgens tegen een boom en kwam tegen een tweeden boom tot staan. De voerman van den wagen, tevens de eigenaar, de landbou wer C. van Tilburg uit Wouw, werd op den grond geslingerd en bleef zwaar gewond lig- gen. De vier inzittenden van den auto wer den alien gewond. De bestuurder, de heer Hartog de Jong, en de heeren Bakker en van Gent kwamen in de sloot terecht. Ir. Dres den, evenals de drie andere heeren te 's-Gra venhage woonachtig, werd niet uit d'en wagen gelslingerd, maar hij was eveneens emstig gewond. Uit Wouw en Roosendaal was weldra ge- neeskundige hulp aanwezig. Alle gewonden werden naar Charitas te Roosendaal gebracht. Daar bleek dat twee heeren zeer ernstig ge wond waren. Van Ir. Dresden was de borst- kas ingedrukt; de heer Bakker had emstige inwendige kneuzingen bekomen. De beide anderen, die schaafwonden hadden opgeloopen. konden na verbonden te zijn, naar huis worden vervoerd. De landbouwer van Tilburg, die vermoedelijk eenige ribben heeft gebroken, werd ter observatie in het ziekenhuis ge- houden. De rijksveldwacht te Wouw stelde het eerste onderzoek in naar de toedracht van het onge- luk, daarbij geassisteerd door den politie- deskundige uit Breda, den heer v. d. Schatte Olivier. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) WeeR EEN BRUG MIDDEN IN TERNEUZEN OF: EEN DAM IN DEN OOSTEUIJKEN KANAALARM. Mijnheer de Redacteur, Nu tegenover het bekende en veel bestreden brugplan een tunnelplan opgeworpen is in uw veel gelezen blad, kan het zijn nut hebben te herinneren aan de jaren '20 en '21 toen de Oostsluis voor de scheepvaart gedurende anderhalf jaar afgesloten was door een zwaren gronddam, dwars door het kanaal van de Heerengracht tot de Rosegracht. Wij her inneren ons de vele bezwaren, welke door de schippers daarvan voorzagen en beter nog, hoe alles na de af damming toen heel gewoon zijn gang ging, en men er al zoo aan gewoon was geraakt, dat feitelijk niemand meer sprak over eenig (verondersteld) ongerief. Zelfs was het z6o, dat de afsluiting gemotiveerd of ori- gegrond, veel en veel langer duurde, dan aanvankelijk was gedacht. Onwillekeurig komt nu de vraag naar voren: Ware het voor alles, vooral voor het verkeer, niet veel beter, thans door den Oos- telijike arm, net tegenover de Noordstraat naar de Axelschestraat, een royalen dam te leggen van bijVoorbeeld dertig meter? In deze afdamming ware dan voor den water- afvoer een duiker te leggen van een meter of vier breedte. De rest kon dan folijven zooals het nu is. Het Noordelijk gedeelte van het kanaal, dus langs de Heerengracht, bleef daarbij in takt voor de beurtvaart als binnen- haven. Het onderhoud van de brug en de kosten van bediening waren dan van de baan en op de personeelskosten voor de bediening van de kleine sluis ware mogelijk ook nog te bezuinigen, alle factoren, welke in dezen tijd van noodzakelijke economie, wel een woordje meespreken. Terneuzen zou door uitvoering te geven aan dit denkbeel'd, in het bezit komen van een mooi, ruim centraal punt, dat ten voile zou beantwoorden aan de vele verkeersvraagstuk- ken, welke daar in den laatsten tijd zijn ge- rezen. De kosten van dergelijken dam (met dui ker) aangelegd met behoorlijk wegdek en ingeric.bt voor dubbelbanig gewoon verkeer, zoowel voor wagens en auto's en diverse motorvoertuigen als voor fietsen en voet- gangers, zullen zeer zeker heel wat lager zijn, dan die van de ontworpen brug met bijkomen- 'de werken. 't Ware de moeite waard, dat onze Rijkswaterstaatsingenieur ook deze op lossing eens ernstig bekeek. Dat er ook nu bezwaren en bezwaartjes zullen worden opge worpen, gegrond of ongemotiveerd, is wel zeker, doch die zullen evenals in '20 wel op- gelost kunnen worden. Het centrum van Terneuzen zou in elk geval er buitengewoon mee opgeknapt worden en het verkeer was er dan voor langen tijd grondig mee gebaat. A.Z. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonn6's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegei voor antwoord insluiten en blad vermeld.en. DE NlEUWE RICHTING OP HET GEBIED DER PUUIMVEESPORT IN DUITSCHUAND. iNa die tentoonstelling in Londen was het in- teressant to zien wat Duitschland bieden zou op de openingsshow van het seizoen. Daartoe bood de z.g. Jongpluimveetentoonstelling van 2123 October j.l. in Hannover gehouden, een pracht gelegenheid. Deze tentoonstelling is een der moest bekende in Duitschland en werd thans voor die 66ste keer georganiseerd. Zij bevatte alleen dieren, die in 1938 geboren zijn, behalve duiven die ouder mogen zijn. Een sterke beperking op inschrijvingsgebied dus en ondanks dat nog 7200 dieren, terwijl er nog 2000 dieren geweigerd moesten worden, om dat de ruimte zoo veel dieren niet toeliet. In Engeland op de twee grootste tentoonstellin- gen (Dairy Show en Olympia Show) gemid- deld 1800 dieren, in Duitschland op 4en show viermaal meer. Maar niet dit reusachtige aantal was inte- ressant. Van veel meer waarde was het te zien hoe de nieuwe richting op tentoonstel- lingsgebied ingeslagen zou zijn. Deze nieuwe richting geeft aan, dat er niet alleen meer op het uiterlijk der dieren wat veeren en kleur betreft gelet mag worden, doch wel degelijk ook de nut-waarde der dieren in aanmerking moet komen. Men kan zich de luxe niet meer permiteeren er dieren op na te houden, die wel eten doch niet produceeren. Graan, dat voor menschelijk voedsel geschikt is, mag niet meer aan dieren gevoerd worden. Men wil dus niet het fokken en houden van mooie kip- pen verbieden, maar wel het fokken van niet- produceerende kippen zooveel mogelijk tegen- gaan. Mien kan hiet vergelijken met tuinieren. De een" heeft plezier in bloemen, de ander in kool of boonen, men dwingt niemand om zijn tnin vol te zetten met "kool of aardappels, maar wenscht wel, dat naast het plezier het nut in aanmerking igenomen wordt. Dat sluit dus uit kippen, die in een overdreven richting van veeren, korte pooten of zoo iets gefokt zijn. Men wenscht een jon'g dier, dat ten tijde van de tentoonstelling volwassen is en een krachtig, gezond uiterlijk heeft. Om nu aan te moedigen derigelijke raskippen ook op pro- ductie te fokken, worden er legwedstrijden en legcontroles georganiseerd voor rasfokkers. Interessant is wel, dat op de juist beeindigde legwedstrijd te Krefeld de 72 raskippen het brachten tot het verbazingwekkende igemid- delde legcijfer van 187.8 eieren per kip. En daar waren allerlei tentoonstellingsrassen bij, waarvan men een dergelijke productie totaal niet zou verwachten, zooals Kraaikoppen, Zil- ver Leghorns, Oost-Friesche Meeuwen. Han nover stond dus dit jaar op een zeer bijzonder standpunt, waarvan het slagwoord luldide: nut en schoonheid. Deze tentoonstelling luidt een winterseizoen in van 2000 tentoonstellingen en daar zal overal het nieuwe principe toege- past worden. De keurmeesters moeten dus vooral terdege geschoold zijn en geen enkel dier mocht dan ook een prijs krijigen, dat niet volkomen uitgegroeid was en een krachtige lichaamsbouw vertoonde, die het tot een goede leg in staat zou stellen. Dat brengt weer mede, dat de z.g. ,,stan- daards", d'e beschrijving van ideale dieren ge- wijaigd moeten worden. Zag men vroeger b.v. heil in een abnormaal igroote kam of lel- len, dan moet men in (je nieuwe standaards deze eischen matigen. De speciaal-clubs, die telkens de standaards vaststellen, hadden dan ook dit jaar druk werk om allerlei wijzigingen aan te brengen. Het kan direct gezegd worden, dat de ten toonstelling een reuzen sucoes geworden is. Vrijwel alle dieren waren inderdaad volwas sen en vertoonden een krachtige bouw en een goede gezondheid. Er waren aanwezig 2967 kippen van 36 rassen, 1130 krielen van 20 ras- sen, 2698 duiven van 48 rassen. Verder 202 stuks groot pluimvee (kalkoenen, ganzen) en bijna 300 trio's en foktoomen. Daarvan waren er 73 toomen in de ouderwetsche rassenafdee- ling en 717 toomen in de nieuwe afdeeling: nu en schoonheid. Verder waren er 33 dozijnen eieren, die ook op de nieuwe richting wezen, want bier waren verseheidene dozijnen van allerlei soorten krielen bij. De krielkip krijigt bij deze nieuwe richting ook een andere rol te vervullen, zij wordt als het ware het nut-pluimVee van den klein- pluimveeihouder. Iemand, die geen plaats of gelegenheid heeft voor een toompje groote kippen kan soms wel een paar krieltjes plaat sen en als deze goed leggen, waarbij dan keu- kenafval gevoerd wordt, dan kan aan de eier- behoefte van het gezin voldaan worden en wordt dus de algemeene eiermarkt ontlast. De eieren werden heoordeeld volgens een puntensohaal tot 100 loopend, o.a. voor gelijk- matigheid van kleur en vorm en schaal, rein- heid en gewic'ht. AUemaal dus uitwendige edgenschappen. Dit viel me tegen, daar juist de beoordeeling van het inwendige van het ei van zeer groot belang moet geacht worden (kleur van den dooier en van het edwit, ge- steldheid van den dooier, gesteldheid van het eiwit. Typeerend voor de nieuwe richting is de af deeling: nut en schoonheid, waarvoor vele prijzen beschikbaar waren gesteld. De fok- kers, die zich tot deze groep aansluiten moe ten een geregelde legcontrole invoeren, moe ten hun hokken zoo noodig volgens bepaalde aanwijzingen verbeteren, moeten hun dieren dusd'anig verplegen, dat ze als een voorbeeld voor de omgeving kunnen gelden en werken in de toekomst voligens het stamboek-systeem. In het jaar 1937/38 namen 125 tentoonstel- lingsfokkers dedl aan dezen wedstrijd, in 1938/39 reeds 285. Van een toom van 6 kippen, die te Krefeld gecontroleerd werd, legden de kippen resp. 216, 286, 235, 225, 233 en 215 eieren met een gemiddeld gewicht van resp. 61.3, 61, 63.5, 62.3, 62.1, 60.9 gram. Een toom Wyandotte krielen legde resp. 161, 155, 150, 143, 113 en 107 eieren van een gewicht loopend van 35 tot 47 gram. Dze dieren eten per dag maar 55 gram voer, dus zijn werkelijik voordeelig. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 7