POPULAIRSTC NEDERLANDERS Predikbeurten Gemengde Berichten '9 MAGGIS POPULARITEITS-WEDSTRIJD I AA mnwi- rvrWLHKI I CI I 3'W CU9 I KIJU r.MUU.-AAN BELONINGEN VRAAGT UW WINKELIER E'EN FORMULIER SLUITING 1 DEC- AXEL. MELKVERVALSCHER OP HEETERDAAI) BETRAPT. INBRAAK in HET VROEGERE LLOYDS- HOTEL TE AMSTERDAM. ne^utr(lafmiddag Za° een bur&er twee man- LloJT vroegere hotel van den Kon. Holl. CKI irnat mi imuupi ipn i 36 Ingez. Med. koopiDe Bruin en H. A. van Vollenhoven Bakker. Betreurd wer<d, dat het aantal aanmeldin- gen niet ruimer was en daardoor niet een grootere commissie uit de onderscheidene ge- zin'diten onzer gemeente kon worden gevormd. Dames, die alsnog genegen zouden zijn dit werk der liefde ten bate van in nood verkee- rende medemenschen te steunen, worden uit- genoodigd zich bij een der comitd-leden aan te meiden. Zij zijn welkom. MEER RELANGSTELLING VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De kwestie over autobusritten uit Zeeuwsch- Ylaanderen naar het overig deel van Neder land, en het ten voordeele daarvan aange- voerde motief, dat de inwoners van deze land- streek niet kunnen profiteeren van de goed koope extra-trednen der spoorwegen, hebben blijkbaar de belangstelling der spoorwegen gewekt. Nadat het in den loop van dit jaar nog was voorgekomen, dat bij het Koninklijk bezoek aan Bergen op Zoom wel goedkoope reiskaarten verkrijgbaar waren vanaf VTissin- gen, Middelburg en Goes, doch niet vanaf Hoedekenskerke, weiden op den dag dat tijdens de najaarsbeurs een extra-trein naar Utrecht reed op de Prov. booten ook goed koope retourkaarten voor den gewonen trein ter beschikking van reizigers uit Zeeuwsch- Vlaanderen gesteld. Thans zullen, naar gemeld wordt, met in- gang van 30 dezer de bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen op de dagen, dat er een goedkoope trein rijdt, d.i. des Winters iederen Woensdag om de veertien dagen, met gewone treinen, nJ. heen met trein 215 en terug met de treinen 1089/415 of 1121/417/224 van Vlissin- gen, Hoedekenskerke of Kruiningen tegen den prijs van de goedkoope treinen kunnen reizen. Dit wordt gedaan omdat op de goedkoope treinen geen aansluitingen zijn voor de bewo ners van deze stree'k. Natuurlijk kan men al- leen, zooals met de goedkoope treinen het ge val is, naar Rotterd!am, Den Haag of Amster dam reizen. GEWEST ZEELAND DER S. D. A. P. Zondag hield het Gewest Zeeland der S. D. A. P. zijn jaarvergadering. Deze werd bijge- woond door het lid der Tweede Kamer, den heer Van der Sleen en dei^ secretaris van het partijbestuur, den heer Wouden'berg. Het jaar- verslag vertneldide dat enkele afdeelingen winst wisten te boeken. De behande'ling van het jaarverslag gaf blijkens het verslag in de Vliss. Crt. de verschillende afgevaardigden vrij veel stof tot bespreking. Bij de beschouwing van de werk- zaam'heden van de provinoiale commissie voor werkloozenzorg werden door verscheidene vertegenwoordigers van het platteland emsti- ge grieven naar voren gebracht tegen de ver- plichte tewerkstelling van werkloozen in Duitschland. Vooral de afgevaardigde van Bruinisse meende ernstig te moeten protestee- ren tegen een beslissing van den rijksinspec- teur van de werkverschaffing, ,die een aantal arbeiders te Bminisse voor hun weigering om naar Duitschland te gaan werken had uitge sloten van steun, waardoor de betrokken ge- zinnen aan bittere armoede waren prijs- gegeven. De beantwoording van de sprekers ge- schiedde door den gewestelijken secretaris, den heer A. Rorije, waarbij ook de voorzitter en kele opmerkingen maakte. Tenslotte gaf de heer C. Woudenberg nog enkele aanwijzingen. Het jaarverslag van den penningmeester werd goedge'keurd. Bij de bestuursverkiezing werd tot voorzit ter gekozen de heer P. N. Kruithof uit Bres- kens. De heer Onderdijk heeft 30 jaar den voarzittershamer gehanteerd en achtte den tijd nu gekomen om zijn plaats aan een ander af te staan. Tot secretaris en penningmees ter werden wederom met algemeene stemmen gekozen de heeren A. Rorije te Vlissingen en L. C. Janssen te Oost-Soubu.rg. Het overige bestuur werd belangrijk gewijzigd en bestaat thans uit de heeren A. C. de Pauw te Temeu- zen, J. C. de Bruine te Haamstede, A. J. op den Brouw te St. Maartensdijk, Ph. Paul te Middelburg, C. Hoek te Bruinisse en P. Crucq te Goes. De vaststelling van de groslijst voor candi- daten voor het lidmaatschap van Provinciale Staten lokte vrij uitvoerige discussies uit. De afgevaardigden van Zuid-Beveland meenden, dat te weinig aandacht was geschonken aan de vertegenwoordiging van hun district in de iProvinciale Staten. Nadat door den voorzitter gewezen was op het besluit van de in Septem ber gehouden buitengewone gewestelijke ver- gadening tot eerste candidaatstelling van de thans zittertde Statenleden werd door de af gevaardigden de groslijst vastgesteld bij per- soonlijke stemming als volgt: 1. L. Onderdijk te Middelburg, 2. A. C. de Baare te Vlissingen, 3. A. C. de Pauw te Terneuzen, 4. C. Hamelink te Axel, 5. A. Rorije te Vlissingen, 6. J. de Priester te Souburg, 7. J. C. de Bruine te Haamstede, 8. P. N. Kruithof te Breskens, 9. A. Weststrate te Hansweert, 10. P. M. Bayens te Middelburg, 11. C. van Bendegem te Axel, 12. C. Hoek te Bruinisse, 13. B. P. Burkunk te Hansweert, 14. A. J. Berenpas te Middelburg, 15. J. N. *t Gilde te Terneuzen. Te ruim 4 uur sloot de scheidende voorzit ter, wiens officieele afscheid reeds den vori- gen avond had plaats gevonden, deze verga- dering. RELEMMERING VAN UITVOER VAN AARDAPPELEN EN UIEN DOOR BELGIe. Naar aanleiding van de kwestie Dinsdag in de vergadering der Staten van Zeeland ter sprake gebracht door den heer De Milliano, deelt men ons van welingelichte zijde mede, dat dit een van de zijde van Belgie zeer vreemde houding betreft. (Het betreft hier n.l. geen verbod van uit- voer over verschillende kantoren van Neder- landsche zijde, dioch zooals vroeger reeds vermeld een verbod van Belgische zijde om uit Zeeuwsch-Vlaanderen, anders dan langs het grenskantoor De Paal (bij Clinge), in dat land in te voeren en ook door te voeren. Reeds ruim 4 maanden geleden is daarop terstond de aandacht der Regeering gevestigd door de Kamer van Koophandel en Pabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen en van wege onze Regeering zijn terstond onderhandelingen aan- geknoopt om ten behoeve van West-Zeeuwsch- Vlaanderen het kantoor te Stroobrugge open te krijgen voor dien uitvoer, evenals ook nog enkele kantoren op andere deelen onzer lands- grens. Speciaal voor openistelling van het kantoor te Stroobrugge werd met de Belgische regee ring een overeen'komst gesloten, waarbij deze zich verplichtte op korten termijn dat kantoor voor het onderhavige vervoer open te stellen. Dat evenwel het op zich nemen van een ver- plichting van die zijde nog niet de inlossing van de toezegging beteekent, komt thans wel duidelijk aan het licht. Ofschoon aan de be- lofte herhaaldelijk is herinnerd en deze kwes tie een zeer voorname plaats innam bij de on- geveer 14 dagen geleden tusschen Nederland- sche en Belgische vertegenwoordigers over handelsregelingen tusschen beide landen, en bij vernieuwing openstelling werd toegezegd, is daaraan nog steeds geen gevolg gegeven. Dat, wanneer men zoo onbegrijpelijk han- delt tegen officieele vertegenwoordigers van een nabuurstaat met wie men in vriendschap leeft, men particulieren, die zicb te Brussel voor die zaak aanmelden, met een kluitje in het riet stu.urt, laat zich denken. De houding van Belgie ten deze is vooral daarom zoo vreemd, omdat de maatregel op zichzelf al onbegrijpelijk voorkomt, daar het toch in econom,isch en practisch opzicht voor Belgie gelijk is, of die producten langs De Paal dan wel te Stroobrugge worden inge- voerd. Maar voor de belanghebbenden in West Zeernvsch-Vlaanderen is het van groote beteekenis, omdat zij een beduidend aantal kilometers moeten omrijden om hun produc ten te leveren. GEEFT NEDERLANDSCHE ST. NICOLAAS EN KERSTGESCHENKEN. De Vereenigin-g ,,Nederlandsch Fabrikaat" schrijft ons: De tijd van de vele aankoopen staat weer voor de deur. Voor duizenden en duizenden guldens zal in de komende maand weer aan geschenken worden uitgegeven. Een groot gedeelte van deze uitgaven zal besteed worden aan Nederlandsche voort- brengselen. Een gedeelte aan artikelen, welke hier in Nederland niet gefabriceerd worden. Ook zal echter weer onnoodig veel worden uitgegeven aan producten van buitenlandsche herkomst, welke hier fn Nederland even goed worden verivaardigd. Helaas zal dit geschieden, de ervaring wijst dat uit. Velen, heel velen in ons land zijn nog onachtzaam in dit opzicht. Zij koopen maar zonder het belang van ons land, dat toch ook him eigen belang is, voor oogen te houden. Ten tweede kenmerkt een groote groep in ons land zich door een maar te vaak ongegronde, dikwijls bijna ziekelijke voorkeur voor alles wat buitenlandsch is. Dit alles berokkent onze industrie onnoemelijk veel schade. Gaf men zich toch maar eens rekenschap van de geweldige beteekenis, welke onze in dustrie heeft voor de werkgelegenheid en voor de welvaart van ons land! De afzet naar bet buitenland wordt steeds moeilijker gemaakt. Het is daarom niet alleen een nationalen plicht, doch ook het welbegrepen eigen belang van elk onzer, thans onze bestellingen zooveel mogelijk aan onze eigen industrie te gunnen. Een krachtige en rveelzijdige industrie is trouwens ook van het allergrootste belang voor de economische onafhankelijkheid en weerbaarheid van ons land. De beteekenis van deze zijde van het vraagstuk behoeft, na al hetgeen de laatste maanden om ons heen is voorgevallen, wel niet toegelicht te worden. Gaame doet de Vereeniging ,,Nederlandsch Fabricaat" dan ook een dringend beroep op ieder, die voor de komende feestdagen inkoo- pen gaat doen, om een gezonde voorkeur te geven aan het Nederlandsch product. ,,Koopt toch uit den vreemde niet, „Wat bet eigen land U biedt". EEN HANDTASCH MET GEI.D VERDWENEN. Naar de Midd. Crt. meldt bevond zich Zon dag na het sluitingsuur der cafd's in de hai der automatiek in de Walstraat te Vlissingen, een juffrouw die eenigszins onder drank- invloed verkeerde. Doordat zij over het asphalt uitgleed, kwam zij te vallen, waar door zij haar handtasch waarin zich een flink bedrag aan geld bevond verloor. De tasch bleek niet terug te vinden. Er waren op dit moment nog al tamelijk veel personen in de hal. De juffrouw deed aangifte bij de politie die onmiddellijk een onderzoek instelde. Tot heden is de tasch echter nog niet terugge- vonden. IN AANBOUW ZIJND DDK VOL WATER GELOOPEN. Te Vlissingen is voor rekening van de Kon. Maatschappij „De Schelde" op het z.g. Eiland een droogdok in aanbouw, dat aan schepen van ongeveer 10.000 ton plaats zal bieden. Maandag is een ernstige stagnatie in de uit- voering van dit werk ontstaan, die, omdat men vooraf eenige maatregelen had genomen en gevaar kon duchten, gelukkig zonder per- soonlijke ongevallen is verloopen. Er moest nl. Maandagmiddag een groot tankschip, de 9959 ton metende Zweedsche ..Regulus" in de binnenhaven gelaten worden, waarvoor de groote keersluis geopend werd en het waterpeil op het kanaal ajanmerkelijk steeg. Dit werd bedenkelijk geacht voor de damwand, die het in aanbouw zijnde dok voor het kanaalwater afsloot, zoodat maatregelen voor versterking waren genomen. Die hebben echter niet mogen baten. Te circa 12 uur is de ijzeren damwand met een hevig geraas bezweken. Het water stortte zich in het droogdok, alles vernielend, wat daarin aanwezig was. Gelukkig werden de arbeiders tijdig gewaarschuwd, zoodat geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. De aangericlite schade is echter heel groot. Reeds geruimen tijd voor het ongeluk ge- beurde, hoorde men gekraak, zoodat veilig- heidsmaatregelen voor de arbeiders konden worden genomen. Toen het gekraak heviger werd verlieten ze de gevaarlijke plaatsen en even later geschiedde met donderend geweld het ongeluk. Een paar zolderschuiten werden het dok binnengezogen en verpletterd, en een kraan knapte af. Vermoedelijk zal het drie maan den duren, voordat men de gevolgen van dit ongeluk (te boven is. Er werkten aan dezen bouw een 100-tal werklieden. Daarvan zullen er naar gemeld 1 wordt een 40-tal voorloopig werkloos worden, terwijl de anderen bij de voorbereiding van het herstel der schade en den verderen afbouw werkzaam zullen kunnen blijven. Er moet echter eerst een nieuwen damwand worden geslagen, waarvoor de palen uit het buiten land moeten komen en dan zal de put leeg- gepompt moeten worden. Een en ander zal veel tijd vorderen. EEN LEELIJKE VAL. De 25-jarige dienstbode T. W. uit Amemui- den, die ten huize van den heer v. d. H. op den hoek van de Langeviele en den Beenhou- werssingel te Middelburg, ramen stond te zee- men, is, volgens de Vliss. Crt., doordat een poot van den stoel waarop zij stond, brak, door een glazen deur van de eerste verdieping op straat gevallen. Het slachtoffer is met een hersenschudding naar het Gasthuis oven^e- bracht. INZAMELING. Een aantal Vlissingers heeft het plan op- gevat op zeer korten termijn gelden bijeen te brengen voor de Joodsche vluchtelingen. Hier- toe is Zaterdag onder eere-voorzitterschap van burgemeester C. A. van Woelderen een comite samengesteld, waarin alle maatschap- pelijke en geestelijke richtingen zijn vertegen- woordigd. Uit dit comite is een werk-comite gekozen bestaande uit de heeren J. C. Paap, voorzitter, J. iL. Verhagen, secretaris, C. Kamermans, penningmeester, W. P. Edelman en A. C. de Baare. In 't begin van deze week zou aan de meer- gegoeden een inteekenlijst worden aange- boden. Voorts zal a.s. Zaterdag huis aan huis gecollecteerd worden. Aanrijding. Toen gistermiddag de 20-jarige Ant. R„ employ^ ten postkantore alhier, na bet ver- nemen van een ernstige familiegebeurtenis per rijwiel naar de ouderlijke woning in de Magrette reed, bevond zich de 74-jarige weduwe W. de B. die, waarschijnlijk uithoofde van haar lichamelijke toestand minder op de hocgte is met de verkeersvoorschriften, zich op een zoodanige plaats van het rijwielpad, in de nabijheid van haar aan de Vaartwijk gelegen woning, dat aanrijding onvermijdelijk was. Mogelijk was ook de jongeling na het vernemen van de noodlottige tijding over- haast, waardoor hij de gevolgen van zijn snel rijden niet heeft kunnen voorzien. De botsing tusschen wielrijder en voetgang- ster was van dien aard, dat wegens een zeer gehavende arm, (die later gelukkig niet ge- broken bleek), opname in het ziekenhuis te Terneuzen noodzakelijk bleek. De toestand der oude vrouw is gelukkig niet verontrustend. Eerste najaarskeuring van merrien en hengsten. Uitgaande van de Vereeniging van Zeeuw- sche Fokkers" had hedenvoormiddag alhier deze eerste najaarskeuring op het terrein dezer vereeniging plaaits, waarvan de resul- taten hieronder volgen: Merries (geboren in 1937) groote maat. le prijs Cora van Othene, van Abr. de Feij- terde Kraker te Zaamslag; 2e pr. Sabine, van M. A. B. Puylaert te Zuiddorpe; 3e pr. Herma van Vainqueur, van H. Goethals te Westdorpe; 4e pr. Ema, van Iz. de Feijter Hz. te Axel; 5e pr. Clara van Clairon, van wed. Jac. de Feijter te Axel; 6e pr. Emma, van J. Dieleman Wz. te Zaamslag; 7e pr. Mirza, van A. C. van Waes te Zuiddorpe; 8e pr. Elza van Acron, van A. E. de Moor te Sluiskil (Terneuzen). Merries (geboren in 1937) kleine maat. le prijs Flora van Zuiddorpe, van A. C. van Waes te Zuiddorpe; 2e pr. Galette Dubois, van W. L. den Hamer te Axel; 3e pr. Ema, van J. C. den Hamer te Axel; 4e pr. Flora, van Adr. van Dixhoorn te Axel; 5e pr. Iza van Bloc, van Kinderen H. Daelman te West dorpe; 6e pr. Ida van Clairon, van wed. Jac. de Feijiter voornoemd; 7e pr. Fannie, van A. de Feijter Cz. te Axel8e pr. Astrid van CI. de Zandvoorde, van Kinderen Daelman voor noemd; 9e pr. Koosje van Coegors, van wed. J. Dieleman te Axel; lOe pr. Francina, van J. Koster te Vbgehvaarde; lie pr. Ida, van Eug. B. van Acker to- Axel. Kampioen-merrieCora van Othene, van Abr. de Kraker(de Feijter te Zaamslag. Keurmeesters merries waren de heeren J. van 't Westeinde te Nieuwdorp en L. J. H. Koopman te Nieuwerkerk. Hengsten (groote maat) le prijs Dragon van Prinses, van S. van Hoeve te Axel; 2e pr. Romeo, van Abr. Haak te Zaamslag; 3e pr. Mamix, van M. A. B. Puijlaert, voornoemd;: 4e pr. Nemrod, van S. van Hoeve voornoemd; 5e pr. Frans van de Lente, van C. de feijter te Vogelwaarde; 6e pr. Herman van Vainqueur, van H. Goet hals te Westdorpe; 7e pr. Christiaan, van C. de Feijter, voornoemd; 8e pr. Dragon van Zaamslag, van A. Haak te Zaamslag. Hengsten (kleine maat) le prijs Acron van Vogelschor, van C. de Feijter, voornoemd; 2e pr. Bernhard, van Jac. de Putter te Axel; 3e pr. Clairon van Axel, van wed. Jac. de Feijter, voornoemd; 4e pr. Roland van Clairon, van dezelfde; 5e pr. Mer- vin van Solon, van Abr. Haak te Zaamslag; 6e pr. Jan van Rondeputten, van M. van Fraaijenhove te Axel; 7e pr. Cambrinus, van A. Haak, voornoemd; 8e pr. Nico van 't Veer, van A. de Putter Mz. te Zaamslag (Veer). Kampioen-hengst: Dragon van Prinses, van S. van Hoeve te Axel. Keurmeesters der hengsten waren de heeren P. Dekker te Borssele en A. v. d. Meulen te Uzendijke. Er was ondanks het zeer slechte weer tame lijk groote belanigstelling en kooplust. BONDERDAG 24 NOVEMBER 1938. (Dankdag.) Ned. Hervomide Kerk. TE1RNESUZEN. 7 u., Dr. L. J. Cazemier. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 2 u., Ds. G. W. van Houte; 6.30 u., Ds. J. A. Vink, van Hoek. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2 u. en 5.30 u., Ds. Verhage, van Middelburg. Nederduitsch Gerq'or(meerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., Ds. Baay, van Tholen. ECHTELIJK DRAMA IN LIMBURG. Te Brunssum in Zuid-Limburg is een af- schuwelijke ontdekking gedaan. Verborgen in een perceel bouwland werd het lijk gevon den van de 23-jarige vrouw M. Maassen Schumann. De ontdekking van het lijk was een bloot toeval. De landbouwer H. uit Brunssum ging kijken naar den stand van het gewas op een zijner akkers, die ligt op de grens tusschen de gemeente Amstenrade, Brunssum en Mer- kelbeek. Het viel hem op dat op een gedeelte van den akker het groen verdwenen was en dat de grond zeer kort tevoren moest zijn omgewoeld. Hij haastte zich naar de politie te Brunssum, waar hij zeer ontdaan aankwam. De politie van Brunssum ging onmiddellijk een onderzoek ter paatse instellen en ver borgen onder een laagje aarde van slechts enkele centimeters dikte werd Ifet lijk ge vonden, dat geperst was in een gonjezak. Alleen e6n der beenen stak er uit. Spoedig kwam vast te staan, dat het stof- felijk overschot was gevonden van vrouw M., die pas drie maanden geleden in bet huwelijk was getreden en wier vermissing was gesig- naleerd. Er kwam evenwel ook nog iets anders vast te staan. Uit den toestand, waarin het lijk verkeerde, viel op te maken, dat de dood zeker niet langer dan twee dagen tevoren was ingetreden. De vrouw, die sedert Zater dag werd vermist, moest dus daarna weer in de buurt van haar woning zijn geweest en waarschijnlijk ook daar in, want het lijk droeg geen schoenen. De woning bevindt zich op een afstand van nog geen 200 meter van de plaats, waar het lijk werd gevonden. De justitie uit Maastricht kwam nog in den vooravond een onderzoek ter plaatse instellen. Daarna werd bet stoffelijk overschot van de vrouw naar het (St. Jozef-ziekenhuis te Heer- len overgebracht. Inmiddels had de politie te Brunssum een tweetal arrestaties verricht. Zj meende vol- doende aanwijzingen te hebben, o.m. door de plaats, waar het lijk werd gevonden, om over te gaan tot de aanhouding van den echtgenoot van het slachtoffer, den 29-jarigen M. en zijn zwager v. d. W., die met zijn gezin woont in hetzelfde huis, waarin ook de vrouw leefde. Bij de sectie is komen vast te staan, dat de dood is ingetreden als gevolg van wurging met behulp van een dik touw. Volgens de familie konden de jonggehuwden het goed met elkaar vinden, maar buren heb ben verklaard, dat de jonge menschen het niet zoo best met elkaar konden vinden. Omtrent de motieven, die tot den moord geleid kunnen hebben, is vooralsnog niets bekend. Nog altijd staat, schrijft men uit Heerlen aan het Handelsblad, de politie van Brunssum in verband met den moord op de jonge vrouw Maassen te Brunssum voor een groot raadsel. In verband met dezen moord zijn de echtge- noote van de vermoorde vrouw, haar zwager Van der Weijde en zijn echtgenoote gearres- teerd. Alle drie woonden tezamen met het slachtoffer in hetzelfde huis. Bij het onder zoek kwam o.a. iaan het licht, dat het lijk aanvankelijk op een andere plaats in de nabij heid van de plek waar het werd gevonden, begraven is geweest. Tevens werden sporen van een tweewielig wagentje gevonden, welk wagentje in de woning van de vermoorde werd ontdekt. De dikke modder zat nog aan een der wielen. Ook een politiehond vond de sporen van het wagentje in genoemde woning. Een en ander was aanleiding voor de politie de drie genoemde personen te arresteeren. Alle drie ontkennen met het geval te maken te hebben. Intusschen is ook gebleken, dat de vrouw eerst Woensdag of Donderdag der vorige week vermoord moet zijn geweest, maar de vraag rijst dan waar zij van Zaterdag af, toen zij haar huis verliet, heeft vertoefd. Een broer van de vermoorde uit Sittard kwam Zaterdag naar Brunssum toen hij ver- nomen had dat zijn zuster was vermoord. Hij ging het huis van zijn zuster binnen en trof daar de echtgenoote van Van der Weijde die hij met een mes een steek in het hoofd toe- bracht. De dader werd toen gearresteerd, maar is Dinsdag weer vrijgelaten. De vermoorde vrouw zou, zooals zij meer placht te doen, naar Sittard zijn gegaan om inkoopen te doen, maar kort na haar vertrek is zij thuisgekomen met de mededeeling, dat zij pech met haar fiets had gehad en dat zij nu maar niet ging. Zij zou het noodige nu wel in een paar winkels in de buurt koopen. De vraag rijst echter of zij wel in de winkels in de buurt is geweest. In elk geval, zoo luiden ten minste de verklaringen, is zij daarna niet meer terug- gekomen, doch de kans bestaat ook nog dat zij wel is teruggekomen. De mogelijkheid zou n.l. niet zijn uitgesloten, dat de vrouw een paar dagen van huis is weggebleven en toen weer is teruggekeerd en dat haar man daar- over toen zoo woedenq is geweest, dat hij haar te lijf is gegaan. De sectie welke op het lijk is geschied heeft uitgewezen, dat de vrouw met een zwaar voorwerp op het hoofd is geslagen, doch dat de dood pas is veroorzaakt door wurging. Bekend is verder geworden, dat het huis van de twee echtparen geen al te beste reputatie had. Menschen die al eens in de gevangenis waren geweest schenen hun weg naar deze woning gemakkelijk te vinden. Bepaalde ver- daehte personen kregen er, naar men fluistert, een veilig onderdak; het heette, dat in deze woning door de bezoekers ook wel plannen werden uitgebroed, welke het daglicht niet mochten zien. Maassen zou ongetwijfeld daarvan meer hebben moeten weten, maar zijn jonge vrouw zou dat niet hebben gewe ten. Haar familie mag misschien niet zoo heel gunstig bekend staan, het zijn in ieder geval geen verdachte menschen en men meent dan ook te kunnen aannemen, dat als het in het huis niet pluis is geweest, de vrouw van Maassen daarhuiten stond. De vraag is nu of het mogelijk is geweest, dat de menschen de vrouw hebben gewantrouwd. In dit geval is het dan ook niet uitgesloten, dat een ander meer van dezen moord afweet en dat de thans gearresteerden er maar zeer zijdelings hij be trokken zijn geweest. Het onderzoek wordt intusschen voortgezet. Maandagmorgen zag een keurmeester van den keuringsdienst van waren, dat een melk- verkooper in den Paardenbergstraat in Den Haag bezig was melk te vermengen met" taptemelk. Toen het mengsel aan de Want was afgeleverd, kwam de keurmeester voor den dag en riep den slijter, die juist met zijn auto wilde wegrijden, toe te stoppen. Deze echter hegon ite rijden. De amhtenaar sprong op de treeplank om den bestuurder te be- wegen stil te houden, maar hoewel hij dit zag, gaf de melkslijter vol gas en sloeg met een onverantwoordelijke snelheid! een hoek om, waardoor de keurmeester met groote vaart van den wagen werd geslingerd en een tiental meters over de straat vloog. Gelukkig bleek 11 J ®techts Hchte kneuzingen en ontvellingen te hebben opgeloopen. Met de hulp van de motorpoht.e werd de slijter opgespoord en met zijn wagen naar het bureau van den keu ringsdienst overgebracht, waar zijn waren tot Van de melk die aan de Want was afg-e- „n "d werdeen monster getrokken en onder- zocht, waarbij de vervalsching met afo-eroom de melk werd bevestigd. aieeroom- loyd aan de Handelskade te Amsterdam komen. Hjj haastte zich daarvan po£ in kenms te stellen. ponue Dit gebouw staat reeds langen tijd leeg- en is al eerder het terrein van werkzaamheid van dieven geweest, toen er in de kelderruimte naar men zich zal herinneren een kostbare mboedel van een particuliere was opgeslagen De mannen waren op hun gemak te werk ge gaan, zij hadden een selectie, welke getuigde t~ktuniS toeg"epast en het beste, timsH kostbare stukken, op verschillende jdstippen met karrevrachten weggehaald. eze mannen zitten reeds eenige maanden achter slot en gnendel. ^n!wrei,fde ,syst€em is thans toegepast door andere breeders van het vak. Ook deze leg- den blijkbaar regelmatig bezoeken af in het gebouw, waarin vroeger een hotel was ge vestigd, want de politie van het bureau Kat- teniburgergracht, die onmiddelijk na de ken- nisgeving een onderzoek ter plaatse instelde trof een ware ravage aan. Zij vond voor het meenemen gereed gelegd een partij koper en ood afkomstig van groote koperen kook- ketels waschbakken en dergelijke, welke tot de ouitillage van het hotel hadden behoord en waren ingebouwd in keuken en spoel- kamers. Al deze waren gedemonteerd en los- gerukt om het bruikbare koper en lood te vergaren. Ofschoon al veel gereed lag, waren de die ven blijkbaar nog niet geheel met hun af- braak gereed en wenschten zij eerst alles van hun gading bijeen te hebben alvorens de partij weg te sleepen. Er was tenminste nog niets meegenomen. De schade is echter aanzienljjk, daar het herstellen van een en ander in zijn ouden vorm met groote kosten gepaard zal gaan. bu.fS'er' die 200 actief was de politie on middellijk te waarschuwen, kon echter, daar het reeds schemerig was, van de mannen geen nauwkeung signalement opgeven. GROOTE BRAND IN SPAANSCHE MUNITIEFABRIEK. Uit Barcelona te Perpignan aangekomen reizigers deelen mede, dat Vrijdaig in een munitiefabriek in een buitenwijk van Barce lona een brand gewoed heeft, die talrijke slachtoffers gemaakt zou hebben. Er zouden vierhonderd dooden en vermisten zijn. In de fabriek, die opdrachten voor de de- fensie uitvoerde, werkten ongeveer duizend arbeiders. De ramp zou veroorzaakt zijn, doordat een werkman een granaat liet vallen' waardoor verscheidene ontploffingen ontston- den. Er brak brand uit en het personeel, door een paniek bevangen, haastte zich naar bui- ten zonder de voorgeschreven veiligheids- maatregelen te nemen. Menschen, die in aan- grenzende werkplaatsen aan den arbeid wa ren, dachten dat er een luchtaanval werd on- dernomen en ijlden naar de ondergrondsche schuilplaats, terwijl de brand snel doordrong tot den voorraad ontplofbare stoffen, de ge- heele fabriek stond weldra in vlammen. Men kon van buiten geen hulp bieden, doordat men in verband met de hevige ontploffingen de gebouwen niet kon naderen. Vele arbeiders, die in de schuilplaatsen waren opgesloten konden niet ontkomen. Anderen, die de vuurzee trachtten te ont- vluchten, werden door den rook bedwelmd of door de explosies gedood. Alle autoriteiten hebben zich naar de plaats van de ramp be- geven. VERRADERLIJKE TUIMELING. Twee jongelieden, loopjongens van achttien jaar hebben gepoogd op den Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam in een zaak van de firma Jamin binnen te dringen. De eene jongen was juist, geassisteerd door den ander, zoo ver gevorderd, dat hij via het tuimelraam zich kon laten zakken, toen dit raam het be- gaf. Hij viel met de brekende ruit naar bin nen. Het neerkletterende glas werkte ais alarmsignaal en de jongen wist niet hoe gauw de beenen te nemen. Hij trapte een winkel- raam in en ontsnapte door het gat haastig naar buiten. Op het geroep van ,,houdt den dief" snelden twee nachtwakers van de A. G. P. N. V. toe die de vluchtenden achter- volgden. De een kon al gauw worden gegrepen, de ander wist aanvankelijk te ontkomen, doch werd tenslotte na ijverig speuren in een r(j- wieizaak in de Reinier Claeszenstraat terug- gevonden. Beide jongens zijn aan de politie overge- leverd. Bij het verhoor bleek al spoedig dat men met twee „goede bekenden" te doen had. Zij zijn in het politiebureau Admiraal de Ruy terweg opgesloten. ERNSTIGE VAL. Maandagmiddag is de 47jarige leidekker J. H. Selder, die bezig was met reparatie werk- zaamheden aan het dak van de kapel van de Paters Redemptoristen te Roermond, vermoe delijk door een misstap, van een tien meter hoogte op straat gevallen. Met een gecompli- ceerde schedelbreuk en zware inwen'dige kneu zingen is de man opgenomen en naar het St. Laurentius ziekenhuis overgebracht. MALVERSATIES TE DELFT. Uit het onderzoek van de politie te Delft, ingesteld naar aanleiding van beweerde on- rege'lmatigheden bij den dienst'van openbare werken aldaar zou, zijn gebleken, dat de boek- houder bij dien dienst D. H., de gemeente heeft benadeeld tot een bedrag van eenige duizen den guldens over een groot aantal jaren. Hij zou gedurende langen tijd verschillende pos- ten, o.a. van bestekken en aanbestedingskos- ten, niet in zijn boeken hebben vermeld. In verband daarmee is H. geschorst. UIT SANATORIUM WEGGELOOPEN. Omstreeks half ne,gen Maandagavond waar- schuwde een jongen den waker van den nacht- veiligh&idsdienst De Twee Sleutels, dat er aan den 's Gravenweg te Rotterdam een man in den sloot lag. Met behulp van een voorbijgan- ger heeft de waker den man op het droge ge bracht en binnengedragen in het sanatorium Vredenoord, dat in de onmiddellijke nabijheid ligt. Het bleek, dat de man was P. Th. C., een verpleegde uit dat sanatorium, die in over- spannen toestand kans had gezien het gebouw te verlaten. Hij was door de duisternis misleid en In de sloot geloopen. Oogenschijnlijk heeft de man geen nadeelige gevolgen van zijn uit- stapje gehad.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2