Landbouwberichten Feuilleton-veriellingen Gemengde Berichten BRABANTSCHE BRIEVEN. RECHTSZAKEN. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatsehappij, gehouden op Dinsdag 15 November 1938 in het Landbouwhuis te Goes. Brj ontstentenis van den heer Mr. P. Dieleman, Algfmeen Voorzitter der Z. L. M. werd de vergade- ring geleid door den Vice-Voorzitter, den heer W. Kakebeeke. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in be- sprekinig. Pachtkamers. Het Dagelijksch Bestuur van een der zuster- organisaties heeft aan het Landbouw-Comite mede- gedeeld, vernomen te hebben, dat de Pachtkamers in haar samenstelling in menig geval afwijken van de adviezen door de Landbouworganisaties ver- strekt. Dit is op zich zelf begrijpelij'k, als wrj bedenken, dat ook andere instanties gelegenheid hebben gekregen over de samenstelling te advi- seeren. Bj voormelde landbouworganisatie is de vraag gerezen, hoe in de toekomst bij komende vacatures zal worden gehandeld. In verband hiermede is de wenschelijkheid bepleit, dat de 3 C.L.O. zich in ver- binding stellen met den Minister van Economische Zaken om gelegenheid te krijgen voor iedere vaca- ture van adVies te dienen. Het Dagelijksch Bestuur acht het gewenscht dat door het Landbouw-Comite het indtiatief tot het doen van zoodanigen stap zou worden genomen. Voorts besloot het Dagelijksch Bestuur tot den Minister het verzoek te richten een plaatsvervan- gend lid, dat geacht kan worden meer speciaal de belangen van de pachters te vertegenwoordigen voor Walcheren te benoemen. Vaststelling riohtprijzen. Het Hoofdbestuur van de Hollandsche Mij van Landbouw heeft de aandacht van het Landbouw- Comite gevraagd voor den gang van zaken bij de arbitrage in loongeschillen, zooals deze door de Overheid op grond der landbouwcrisiswet aan de landbouwers kan worden opgelegd. In de meeste gevallen wordt het loon door den arbiter hooger gesteld dan de werkgevers hebben voor gesteld, zoodat igeen rekening gehouden wordt met het vrijwel constante niveau waarop de prijzen der agrarische producten zijn afgestemd. Zonder in beoordeeling te willen treden over de juistheid dezer uitspraken, heeft het Dagelijksch Bestuur zich met het standpunt der Holl. Mij van Landbouw ver- eenigd en als zijn meening uitgesproken, dat ver- hooging der loonen in het landbouwbedrijf nood- zakelijkerwijs dient gevolgd te worden door een verhooging der richtprijzen voor verschillende pro ducten, daar de huidige uitkomsten van het bedrijf een verhooging van het loon niet rechtvaardigen. Werkprogramma Landbouw-Comite. Naar aanleiding van het verschijnen van het rap port Landbouw en Ordening, samengesteld door een commissie uit het Landbouw-Comite en het rapport Levenspeil der stedelijke en plattelandsbevolking, samengesteld door een commissie uit de Geld. Overijsselsche Mij van Landbouw, werd besloten het Landbouw-Comite te verzoeken een werkpro gramma samen te stellen, waarin wordt uiteengezet op welke wijze het Landbouw-Comite de behartiging van de boerenbelangen zal nastreven. Dit program- ma zal dan, al naar de omstandigheden zich wijzi- ^en, van jaar tot jaar dienen te worden herzien. Prijzen der varkens. De prijzen der varkens, die in het binnenland moeten worden afgezet, bewegen zich in den laat- sten tijd in dalende richting. In verband hiermede heeft een der zusterorganisaties aan het Landbouw- Comitd medegedeeld, dat thans voor de Regeering de tijd gekomen is om de Nederlandsche Vee- houderij-Centrale in staat te stellen in te grijpen op de binnenlandsche markt en varkens uit de markt te nemen. Het Dagelijksch Bestuur is van meening, dat een teeltregeling alleen niet voldoende is en besloot bovenvermeld verzoek te steunen. Turksch kanariezaad. Het Dagelijksch Bestuur van de Groninger Mij van Landbouw heeft de aandacht er op gevestigd, dat Turksch kanariezaad momeniteel tegen dumping- prij'zen in ons land wordt ingevoerd. Deze import wordt in belangrijke mate beinvloed door compen- satie-transacties, waarin momenteel de Philips- fabrieken een belangrijke rol spelen met het gevolg, dat het Turksch kanariezaad in ons land tegen belangrijk lageren prijs wordt aangeboden dan de prijs in Turkije bedraagt. Door dezen lagen prijs komt het onbeschermde kanariezaad van eigen bodem in een moeilijke positie. De Groninger Maatsehappij van Landbouw heeft het Landbouw-Comite verzocht bij de Regeering er op aan te dringen, dat op eenige wijze de invoer van kanariezaad aan ragelen wordt onderworpen, die dumping uitsluiten. Het Dagelijksch Bestuur heeft zich met dit standpunt vereenigd. Algemeene Vergadering Centraal-Bureau. Besloten werd als afgevaardigde naar de alge meene vergadering van het Centraal-Bureau uit het Nederlandsche Landbouw-Comite aan te wijzen de heer L. Kranenburg te Wilheminadorp, plv. de heer P. Scheelede Putter te Biezelinge. Arbitragecommissie voor d,en aardappelhandel. Besloten werd op zijn verzoek den beer P. Linden- bergh Azn te Wemeldinge op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen als lid van de arbitrage- commissie voor den aardappelhandel met dankbe- tuiging voor de in deze functie bewezen belangrijke diensten. Het Dagelijksch Bestuur besloot op voordracht van den Kring Oost-Zuid-Beveland in de vacature- Lindenbergh als lid der Commissie aan het Hoofd bestuur ter benoeming voor te dragen den heer A. Dees te Waarde. Schapenhouderij. Besloten werd het Landbouw-Comite te verzoeken pogingen in het werk te stellen om schapen uit de markt te nemen. Daar de afzet van schapenvleesch naar Frankrijk practisch is stopgezet, is deze tak van veehouderij noodlijdend geworden. Deze scha pen, die worden gehouden voor het beweiden van dijk'en en schorren zijn practisch onverkoopbaar, zoodat maatregelen hiervoor noodzakelijik zijn. landen, doch zijn tevens de uitdrufkking van de gezindhedd van de drie groote handelslanden ter wereld. Zij vormen tevens een gezonde basis voor den intemationalen handel. De drie naties hebben leven gegeven aan de fundamenteele 'beginselen van een beschaafde wereld, ononbbeerlijk voor vreedzame betrek- kingen tusschen naties en voor een voortdu- rende vooruitgang van de menschelij'ke wel- vaart. Lindsa verklaarde, dat hij de gevoelens, welke Hull tot uitdrukking bracht, ten voile deelt, en dat ook hij van meening is, dat de nieuwe handelsverdragen een belofte inhouden voor de verbetering van de betrekkingen tus schen de betrokken landen, die voortspruit uit intemationalen handel. Mackenzie King zeide tenslotte, dat steeds duidelijker wordt, dat het behoud van de be- schaving, die wij zoo liefhebben, meer dan ooit afhangt van de goede verfhouding tus schen de groote Engelsch sprekende landen van de oude en nieuwe wereld. Ulvenhout, 17 November 1938. Amico, 'Nen witten toove- neer is 't dieen Vic, lijk ik al zoo dikkels heb gezeed. ,,Ik breng dien kwajongen bij je thuiss", had ie, in ai z'n geluk lest uitge- bleird, als ik op dieen Zondagmergen bij 'm in zijn ate lier zat, ongeloovig laahendmaar.hij liee 't werendig ook! Hij brocht den Eeker verom! Twee keer, zonder dat ik er iets van af- wist, was den Vic er op uitgetrokken. Eenen keer naar Bergen-op-Zoom, eenen keer naar Antwerpen. Op den kermis van Bergen-op-Zoom was 't 'm nie gelukt den brak mee te krijgen van Madame Delhomme, want den Eeker scheen 'nen besten verkooper te zijn van ,,sehoten, drie om 'n dubbeltje". Den Eeker eigens had nie veul woorden veur den Vic. Hij beschouwde deus witte profetenfiguur, hij had den Vic in Ulven hout nooit ontmoet, die veur 'nen gulden schoten kooht, tien keeren rap misschoot en toen 't gewirke neersmeet en vroeg om 'n kanon, nie seerjeus. Den Eeker en Madame Delhomme hadden veel leut g'ad om dieen galmenden witkop, die heel d'affaire van den kermis, ja van de weareld af wou schie- ten en wijers hadden ze den Vic nie meer bekeken, want daar moest gewerkt, daar moesten zaken gedaan worden. Maar ruim 'n week later stond dieen eigen- sten, heetgebakerden witkop weer veur hui- lie's neus, in Antwerpen op de Zaterdagavond- markt, in 'nen mistigen motregen, die flierde en wolkte over de kramen, waarin de lampen hongen te beieren op den natten wind. Daar was weinig volk, 't weer was te slecht om te markten. Madame en den Eeker hadden huilien stand" zoomaar gespreid op de kasseien en den Eeker stond, in 't eigenste flodderboezeroentje waarmee ie in Bergen-op- Zoom, in de pijpenschieterij had gestaan, te verleppen en te verschrompelen aan dieen onbeschutten stand van verroeste, drijfnatte salamanderkacheltjes, fietswielen, uit-den- tijdsche bronolielampen, kinderwagels, glazen stolpen mee verschoten beelden er onder, leege flesschen en allerhanden zoogenaamden antiek. ,,HaJh!" had Madame gegibberd: „daar hebt ge onzen Gieljom Tell uit den Ollandais. Komt ge zien, menierke, naar 'n degelijke stoof? Of zoekt gaai nog naar 'n kanon?" ,,Ik wil die ouwe staande lamp wel \*an je koopen", laohte den Vic: „voor m'n atelier; wat kost me die schijnwerperr, madame?" Den Eeker bibberde: „ve-ve-veert „Honderd frank, ginnen centime minder", viel madame den Eeker in de rede, hum meteen bekij'kende mee 'nen rappen blik, die vergif leek. „Vijftig," booi den Vic: ,,da's nog tien meer dan de prrijss! Dat exteraatje betaal ik je dan voor 't slechte weerr. Hij versprak zich!" En meteen wees den Vic mee zijnen vinger hardvochtig naar den Eeker, die er klein, krom van den ermoei, verschrikt te bibberen stond. „Mieltonner, groote stoemkop, kom-d-hier en ik draai ouwen sproetekenskop van den romp", zoo was madame toen uitgevaren teugen den Eeker, die alvast maar ennigte passen op zij was gesprongen, midden in 'n ouwe lampekap, die aan schervels gong. Toen had madame, in al heur. woede 'n kaCheltang gepakt uit de affaire en was daar- mee op jacht gegaan aohter den Eeker, die zijnen naam alle eer aan dee en rap als 'nen Eeker is. veurloopig verdween tusschen de kraamkes. Wit van kwaaiigheid, hijgend acbter heuren adem, was madame verom gekomen. ,,Ahwel, mot gaai die lamp nog hebben, menier, zestig frank". „Veertig!" treiterde den Vic. ,,Vaaiftig dan, nom-de-patatte, pak aan. 'k Heb van den heelen avond nog ginnen sous ontvangen. Allee 't is 'n biezjoeke van 'n lamp, zie, wa-d-'n skoen blommenmontuur; gaai als artiest, ge moet dat toch kunnen taxeeren Maar den Vic z&g gin lamp, boorde maar half 't geklap van die Belze kermiskadee, hij speurde in den natten duister, tusschen al dat valsche liohit van de zwierende lichten, naar den gevluchten Eeker, die wijerop, ,,dun" als 'n verdronken kat z'n boezeroentje plukte aan Z'ne magere armkes, schuinsach- ter 'nen breejen gendarm te speuren stond naar z'n patrones, of de bui nog nie gezakt was. Den gendarm, buik vooruit, draaiende aan z'n snorren, ,,schreed" ennigte passen over de markt, den Eeker, 'n bietje gebogen, liep mee, in de richting van z'n patrones. Daar den Vic, mee 'n bietje leutige spanning daar- naar te kijken stond, lamp en madame efkes vergeten was, keek ook zij de markt 'ns over. Ze ontdekte den Eeker en mee haren dikken arm wenkte ze 'm. 'n Bietje angstig, 'n bietje wantrouwend, behoedzaam 1 jjk 'n kat, kwam den Eeker nader. ,,Rap astebieft!" commandeerde ma dame: „,pak die lamp in 'n paar gazetten. Gieljom heeft ze gekocht voor vaaif tig «f ran- geskes! Ouw schuld merveljeuzen stoemkop!" „Veertig francs!" daverde den Vic over de stille, mie.zige markt: ,,hij"en weer gong zijnen vinger naar dieen ermen Eeker: „hij heeft zich verrsproken Smeekend zag den Eeker naar den Vic, maar die was zoo hard als glas. „Voorr 't laatst? Veerr-tig francs, of niett!" ,,Kik zijn curieus van zo'nen harden kees- kop", beet 't wijf. ,,En gaai, sloeber" dat teugen den Eeker: ,,jouw stamp kik bouiten. Da eet me arm, da trapt hier den kostelijk- sten porcelaain aan gruzels, da verknoeit m'n praaizen..., allee menierke Tell, doei er 'nen vaaif-frank bij asteblieft!" Geen halve cent. Ik laat me niet oplich- ten!" zee den Vic vreed. Weer wierd 't wijf spierwit. Heuren boezem hijgde tot 'r keel. Ze kost gin woorden vinden. Keek van den Vic naar den Eeker... wie zou ze verscheuren? Den Eeker was 't dichtste bij. En veur ie er op verdacht was, had ze 'm bij z'n strot. „De lamp, de lamp!" kwekte-n-ie. Meteen viel ze teugen de kaseien. Madame liet 'm nie los. Krabde mee heur nagels de vellen van den Eeker z'nen dunnen nek, stompte 'm in z'n gezicht, schupte 'm teugen de beenen. Zeggen kost ze niks. Hijgend vdcht ze mee den Eeker, die weinig in te brengen had. Daar was den gendarm. „Allee, allee madammeke", zoo kwam ie tusschenbeien: „is dat ouwen zeun?" Madame liet los. Wit, peerse lippen, hij gend, rap heur haren in orde makend, zag ze naar den diender. „Neee", zee ze heesch, likkend aan haar liippen: ,,neee, da's mijnen knecht, menier den gendarm." „Dan meugt ge 'm nie mishandelen, gaai", zee den gendarm gewichtig, draaiend aan z'n snorren. „Ge kunt mee andersmans jonk maar nie doen of z'oew eigen zaain, madame! Meer attense veur oew personeel, zulle!" En breed- stappend, de dikke, rooie handen op den rug, kuierde den gendarm weg, langzaam den nat ten mist in, mee de zwiepende lichtschijnsels. Den Eeker gereed om 'm te smeeren, keek schuw naar madame, onderwijl mee 'nen vui- len zakdok de krabbels bettend. Z'n eene oog was gezwollen van den stomp. De natte piekharen plekharen plekten op z'n witte voorhoofd, onder 't petje, dat op den muizen- snoet zat vasfcgeregend. Hij stond daar, volgens den Vic, lijk 'n hoop- ke ellende en ermoei. Madame stond nog altij te bekomen van heuren driftaanval en den schrik mee den gendarm. Toen nam den Vic 'n biljetje van honderd frank uit Z'nen portefulli, gaf 't aan madame zeggende: ,,alsjeblief, voor de lamp, madame." Waarop madame bekans begost te simmen. ,,Maar menierke, ze is kapot!" „Weet ik!" ,,En toch...^..'' ,,Jawel!"' ,,Ze was 't ook weerd, menierke", pruilde ze: ,,'t was 'n skoene lamp, krek lak ik ge- zegd em; 'n byzoeke in d'r soort. Maar dieen stoemkop, dieen vetten sloeber Den Eeker gong alvast maar 'n bietje op- zij, onderwijle z'n verscheurende boezeroentje, zoo kwaad als meugelijk was, dichtlknoopend. ,,'t Is hier toch maar beter, dan op Ulven hout!" zee den Vic toen teugen den Eeker. U1venhoutden Eeker spitste z'n ooren. Schrok efkes van 't woord. ,,We-we-wablief vroeg ie. ,,Dat 't hier toch maar heel wat lolliger is, dan bij Dre III! Op Ul-ven-houtt!" galmde den Vic over de trieste markt. Star stond den Eeker naar den Vic te zien. 'Nen bloeddruppel lekte op z'n verscheurde boezeroentje. Hij rilde van den natten er moei, die plakte aan z'n knoken. Toen zee-t-ie toonloos: Ulvenhoutja daar was 't goed, meneer." Toen sprongen twee dikke tranen in z'm fletse oogen. ,,Wass? bulderde den Vdc! ,,Daar is 't altijd goed, stommeling! En ik ga-d-er dalijk weer naar toe. Bonjour. Scherp nam Vic den Eeker op. En hij zag, hoe 't manneke z'nen mond beefde. Hoe ie den kop veurover boog en tranen in de versche, bloedige krabbels beten. Bonjour!" zee den Vic weer. „Kunde gaai ouwen muil nie opendoen en menier den Ollander deftig salueeren", snaauwde madame. ,,Had daar gebleven, kwiebus, pertang, ik had zooveeul nie afgezien!" „M6 mo motikweg, mada me?" vroeg den Eeker angstig. Moeten, moeten? Maar ge kunt geren gaan, gaai!" Toen wierd den Vic weer den Vic! Hij gooide z'n masker van harden pingelen- den keeskop af, stapte dwars deur den an tiek" op den gebogen, vereremoeiden Eeker af, vatte 'm bij de knokige schouwers en bul derde deur Antwerpen: Eeker, ik ga naar Ulvenhout! Ga mee!" Verrast keek den Eeker op. Knipte mee z'n natte oogen, gelPofde den Vic nie. ,,Meme..<... mee? ,,Naar Dre en Trui en Dre IH ja! Ken je die?!" Toen was den Eeker gaan lachen. Maar snikken snokten deur z'n bevende lijf. Dan brak ie. Al z'nen ellende kwam los. En zonder den woord voerde den Vic'm weg, uit deus kleine .hellleke van madame Del homme. Tien passen wijer hoorde den Vic madame lachen. Schel over de verlaten markt, waar den motregen, blinkend als naaldekens in de beierende lampelichten, dwars over 't kille, stadsche plein sloeg. Laat in den nacht zijn ze gebeien op Ul venhout aangekomen, mee 'nen Belzen auto. Dus had den Vic den Eeker meegenomen naar z'n boschhuis, 'm van Zaterdag op Zon- dag gelogeerd. En den anderen dag, Zondagmergen, als ik mee Trui en Dre III aan den Zondagschen koffie mee koek zat, dan kwam 'n Ulven- houtsch autowageltje den erf opgeslist, deur den natten, kleffen dag, deur den slik om den notenleer en kwamen daar bij ons wie had er gedacht op? binnen: den Vic-mee-heel- zijnen-harem, lijk ie 't noemt, 't oude Me- vrouwke en Hanneke enden Eeker! Neee, ik geloof nou bekans ooik, na alles wat den Vic verteld hee: dieen Eeker loopt zoo rap nie meer weg! ,,Hij heeft nou 't verschil in de gaten", zee den Vic. En da's waar! 't Manneke was, veur z'n eigen ongemerkt, tot zekeren welstand ge komen enhij moest efkens Z'n ouwe wea- red veromzien, om 't verschil te deurgronden. 'n Les, die bekans elken mensch, die voor uit komt, ontbrikt. Den Eeker leerde ze nou En goed ook! Maar zoude gedocht hebben g'ad, dat dieen Vic, daar in Antwerpen, mee behulp van zoo'n ouwe snertlamp z66 kost spelen mee zoo'n kermisikadee en zo'nen Eeker, om in tijd van een halfuur 't drama tot 'nen top te voeren en te laten bersten lijk 'n rijpe puist? Wa 'k altij gezegd heb: 't is 'nen witten too veneer! Deer! En op den oogenblik, nou zijnen Willem, zijnen ingenieur,, thuis is uit de West, allee 't boschhuis staat te daverem, daar diep in de Najaarsstilte van 't suizelende bosch. En Dre III! Allee volgende week, horre. Vol! Veul groeten van Trui, Dre III en als altij gin horke minder van oewen t. a v. DRE. HAAR VERMOGEN TE LA AG AANtGEIGEVEN. Een droevige zaak diende, meldt het Han- delsblad, Donderdagmiddag voor de Haar- lemsche recihtbank; een zestigjarige weduwe, thans wonende in Amsterdam, stond terecht, omdat zij haar belastingbiljet voor aangifte van inkomsten en vermogen over het jaar 1936'37 opzettelijk verkeerd had ingevuld. Als totaal voor de inkomsten had zij opge- geven een bedrag van f 2088, als vermogen f 47.130, terwijl beide bedragen hadden moe ten zijn ongeveer f 12.000 inkomsten en 287.000 vermogen! De verdachte bekende, dat ze maar een paar cijfers ingevuld had, wel wetende, dat deze niet klopten met de werkelijkheid. Hoe- veel haar inkomsten en vermogen preoies was, wist ze niet, maar dat ze veel te weinig op- gaf, had ze wel geweten. Maar in vorige jaren had ze eveneens onjuiste bedragen opgegeven en nu durfde ze haar fout niet herstellen, uit vrees, dat dan alles uit zou komen. Tot haar eindelijk een oproep van den inspecteur der directe belastingen bereikte om eens op zijn kantoor te komen... Een langdurig onderzoek volgde en tenslotte bleek, voor welke bedra gen de weduwe wel den Staat had benadeeld. Rehaive twee hoofdinspecteurs der directe belastingen, die het onderzoek hadden geleid, werden nog twee accountants als getuigen a decharge gehoord; de verdachte was bij hen geweest om een nauwkeurige opgave te krij gen van haar vermogen, omdat ze na het bezoek bij den inspecteur waar zij, naar zij zelf verklaarde, niet den indruk had gekregen, dat deze reeds van de fraude afwist vrij- willig den belastingachterstand wilde aan- zuiveren. De Officier van Jusbitie, Mr. W. M. Paarde- kooper Overman, zei in zijn requisitoir, dat de verdachte maar een paar cijfers had verzon- nen, waarmee zij de Staat, haar medeburgers dus, op ernstige wijze heeft benadeeld. Wel- iswaar heeft de verdachte behalve het ver- viervoudigde bedrag der belasting ook nog vrijwillig een groote som geld betaald als boete, zich zelf opgelegd, maar daarmee is de zaak niet goedgemaakt. Het zou ook een ver- keerden indruk maken, dat iemand met een flink kapitaal een misdrijf als dit zou kunnen afkoopen... iSpreker eischte derhalve twee gevangenisstraffen, ieder van vijf dagen. (Mr. W. B. Dullemond, raadsman, meende op juridische gronden te kunnen aantoonen, dat verdachte's aangifte nog vrijwillig was geschied, weshalve hrj aandrong op niet ont- vankelijk-verklaring van den Officier van Justitie in zijn vordering. Sutosddiair drong pleiter aan op ontslag van rechtsvervolging, terwijl hij bovendien nog wees op de zware straf, die de verdachte reeds gehad heeft, door vrijwillig een groot bedrag bij den ont- vanger te storten. Na re- en dupliek bepaalde de president de uitspraak op 1 December. EEN BEDRAG VAN VIJF DUIZEND GULDEN VERDUISTERD. De politie heeft te Rotterdam aangehouden en in bewaring gesteld den 26-jarigen kan- toorbediende J. J. v. d. V., die tot voor kort werkzaam was ten kantore van een groote verzekeringsmaatschappij te Rotterdam. Van der V. heeft in den loop van de laatste jaren het vertrouwen, dat de firma in hem stelde op ergerlijke wijze misbruikt door telkens geld ten eigen bate aan te wenden. Dit be drag is in den loop der tijden opgeloopen tot ongeveer f 5000. Van der V. had regelmatig de beschikking over vrij aanzienlijke bedragen, daar de zegel- kas, met o.a. poliszegels, geheel onder zijn be- rusting was. Hij is met de knoeierijen begon- nen in het begin van 1984, hetgeen hij vrij gemakkelijk kon doen, omdat hij zelf voor de aanschaffing van de zegels zorgde en op kas- briefjes het geld voor het koopen van de zegels aanvroeg. Wanneer hij bijivoorbeeld 500 aanvroeg, sloeg hij slechts voor f 100 in. In de eerste maanden van 1938 bleek bij een contrble, dat het geld, dat Van der V. had opgenomen voor zegels belangrijk verschilde met het bedrag, dat de firma treugkreeg. De poliszegels worden n.l. den klanten in rekning gebraoht, zoodat de boeken het ver schil aan too nd en. Daarom is een nauwgezet onderzoek ingesteld en weldra bleek, dat Van der V. er in was geslaagd om zich in die vier jaar een bedrag van ongeveer f 5000 toe te eigenen. Er is aanvankelijk geen aangifte bij de poli tie gedaan, omdat Van der V. had beloofd het ontbrekende bedrag weer aan te zuiveren. Aangezien hij in gebreke is gebleven, heeft de firma thans aangifte gedaan big de politie, waarna deze tot de arrestatie van Van der V. is overgegaan. Van het verduisterde geld is niets meer over. ONGELUKKEN. Dezer dagen is de 70-jarige landbouwer K. v. d. Wijnboom te Nistelrode door een draaien de molenrwiek aan het hoofd getroffen. Hij kreeg ernstige hoofdwonden en is aan de ge- Volgen overleden. ZIEKTE VAN WEIL. Te Beusichem is een geVal van "de ziekte van Weil geconstateerd bij een man van ruim zestig jaren. De patient is emstig ziek. De vermoedelijke oonzaak is een sloot, waarin ratten hun nes'ten hadden gemaakt; de man had bloemen geplant in de nabijheid van de sloot en was in aanraking gekomen met de nesten. ONGEREGELDHEDEN NA AFLOOP VAN EEN VERGADERING. Donderdagavond, na afloop van een verga dering der N. iS. B. in het Concertgebouw te Amsterdam had een groot aantal bezoekers zich bij den uitgang aan de Jan Willem Brou- werstraat opgesteld, om een der sprekers bij zijn vertrek te begroeten. Daarbrj drongen zij op tot in de Van Baerlestraat, waar de politie, ter wille van het verkeer het noodig oordeelde de menigte te verspreiden. In de omgeving van het Concertgebouw stonden ook groepjes andersgezinden. Toen eenigen onder het publiek niet aanstonds gehoor gaven aan het bevel tot doorloopen, werd de gummistok getrdkken en maakten ruiter- zoo- wel als motorpolitie ruim baan. Hierbij werd door enkele personen verzet gepleegd, met het gevolg, dat zij gearresteerd werden en naar een politdeposthuis overge- bracht, waar proces-verbaal tegen hen werd opgemaakt. Ook in enkele andere gedeelten van de stad, o.a. op het Leidsche plein, de Overtoom en de Ferdinand Bolstraat bij de Ceintuurbaan had den zich groepjes gevormd, waartegen de politie moest optreden. BELEEDIGENDE BRIEVEN GESOHREVEN Sedert begin October ontvingen mej. S., wonende aan den Havendam in Oud-Beijer- land, en de heer T. B., wonende aan de Baan aldaar, anonieme brieven, waarin zij ernstig werden beleedigd. Ook een ander gezin uit deze gemeente werd bij deze beleedigingen betrokiken. In een tweeden brief werden bovengenoemde personen bedreigd met dood- slag en brandstichting, waarover zij zich zoo- danig ongerust maakten, dat de politie met het geval in kennis werd gesteld. B. deelde de politie mede, dat hij iemand verdacht, de brieven te hebben geschreven, waarop deze persoon nauwkeurig werd gevolgd. Hieraan werd ook deelgenomen door den loco-burge- meester, den heer K. Visser. Daar dit niets opleverde rees bij de politie het vermoeden, dat zij op een dwaalspoor was gebracht, zoo dat zij er toe overging, ook de gangen van T. B. na te gaan. Nia hem drie weken lang te hebben geschaduwd, namen de vermoedens vasteren vorm aan, zoodat men tot zijn aan- houding overging. Op het gemeentehuis is hij door den loco-burgemeester verhoord. Hij heeft, zoo meldt de „Tel.", een volledige be- kentenis afgelegd en zeide, ook brieven aan zijn eigen adres te hebben geschreven, ten einde de aandacht der politie af te leiden. Hij zal worden vervolgd wegens valsche aan gifte, beleediging en bedreiging. GEHEIM HUWELIJKSBUREAU TE LONDEN. Scotland Yard heeft een geheim huwelijks- bureau te Londen ontdekt, dat ten doel heeft om de Britsche nationaliteit aan rijke Jood- sche vluchtelingen te verzekeren, meldt de „Daily Express". De agenten van dit bureau hebben zich tot arbeiders, chauffeurs van vrachtauto's en werkloozen gewend, hen 60 pond biedend en de onkosten o.a. die voor een nieuw pak, ten- einde hen over te halen om Duitsche Jodinnen te trouwen. Tegelijkertijd moet de bruidegom een document teekenen waarin hij belooft, dat hij de bruid na afloop van de ceremonie haar eigen weg zal laten gaan. Zoo wordt door genoemd blad o.a. een geval geciteerd, dat Woensdag voor de Old Bailey (gerechtshof te Londen) werd behandeld en waarbij Wdliam Fordlham, 54 jaar, grond- werker van beroep, tot 4 maanden gevange- nisstraf werd veroordeeld omdat hij, terwijl hij getrouwd was, een Duitsche Jodin had gehuwd. Bij zijn arrestatie zeide Fordham tegen de politie: ,,,Ik heb niets slechts gedaan. Ik kreeg er 35 pond en een nieuw pak voor". Sedert 1932 had Fordham zijn vrouw en acht kinderen verlaten. IN DRIE DAGEN NAAR DEN CONGO. De Belgische piloot Oockuit heeft den af- stand Leopolds tadBrussel afgelegd in drie dagen. Tot dusver 'deed men vier dagen over deze reis. Den laatsten dag vloog hij 3000 K.M. Het vliegtuig was 24 uur in de lucht zoodat het gemiddeld 330 K.M. per uur vloog. SMOKKELARIJ VAN VERDOOVENDE MIDDELEN. Een groote federale jury te New York heeft aan een twintigtal personen het smokkelen van verdoovende middelen ten laste gelegd. De feedrale procureur heeft verklaard, dat de beschuldigden behooren tot een intemationale bende, die vertakkingen heeft te New York, Montreal, Antwerpen, Hamburg en Parijs. NEDERLANDER VOOR DE TWEEDE MAAL UIT AMERIKA GEZET. Met de Nieuw Amsterdam" van de Hol- land-Amerika-lijn is uit New York te Rotter dam aangekomen de 47-jarige Nederlander W. R„ zonder beroep, die thans voor de tweede maal in vier jaar uit Amerika is uit- gewezen, als vreemdeling zonder voldoende middelen van bestaan. R. is een man, die op alle mogelijke manieren getracht heeft, zoo- wel te Rotterdam als te New York zijn Nederlanderschap te ontkennen, omdat hij is gehuwd met een Amerikaansche. Aangezien de Rotterdamsche rivierpolitie de zaak nog verder zal moeten onderzoeken, is de man voorioopig in het bureau Parkhaven onder- gebracht. Vier jaar geleden verscheen R. voor de eerste maal op dit bureau. Hij had eenigen tijd in Amerika vertoefd, was daar gehuwd, maar toen hij zonder werk kwam heeft men hem als armlastig Nederlander uitgewezen en aan boord van een Nederlandsch schip ge bracht. Toenmaals vertelde R. precies1 wie hij was en bevestigde Nederlander te zijn, waarna men hem, na zrjn paspoort te hebben inge- nomen en zijn antecedenten te hebben onder- zocht, loSliet. Daarop is hij een zwerftocht begonnen, welke hem weer opnieuw in de Nieuwe Wereld zou bnengen. Hij belandde in Algiers waar hij zich verstopte aan boord van een Ita- liaansch schip, dat naar New York voer, al- waar hij na aankomst ter beschikking van den vreemdelingendienst werd gesteld. Om te voorkomen, dat de geschiedenis zich in dezelfde volgorde zou herhalen, vertelde hij de Amerikaansche autoriteiten, dat hij Wil liam Boots heette en cowboy van beroep was. Dit verhaal werd evenwel niet voetstoots ge- loofd, en in afwachting van een nader onder zoek werd William1 "Boots'" voorioopig op Ellis Eiland ondergebracht. Het onderzoek had tot resultant dat men vrij spoedig wist met dien men te doen had en dat Boots" een reeds vroeger uitgewezen Nederlander was, waarop men hem, in weerwil van zijn pertinente beweringen, dat hij Amerikaan zou zijn, een Nederlandsch paspoort verstrekte en naar Rotterdam terugzond, alwaar hij ten tweede male op het bureau van de rivier politie aankwam. R. bleef ook ditmaal stijf en strak volhou- den geen Nederlander te zijn en beweerde, dat allies wat omtrent hem in het paspoort vermeld stond, onjuist was. De politie nam daarop steekproeven, door R. zoo nu en dan onvenwachts een order in het Nederlandsch te geven, waarbij men constateerde, dat hij inderdaad aanstalten maakte om te doen wat men van hem verlangde, maar als goed simu lant herinnerde hij zich op het laatste oogen blik dat men van hem verwachtte geen Nederlandsch te kunnen verstaan, waarop hij zijn indolente hou'ding weer aannam. Hij geeft voor, niets dan Engelsch te verstaan en spreekt doze taal ook met een ietwat Ameri- kaansch accent. Specifiek Amerikaansch kon men het echter niet noemen. Onder de politieambtenaren waren er en- keile, die meenden R. te herkennen, hoewel hij wel wat veranderd was, maar de ambtenaren waren toch, vrij zeker van hun zaak en toen men daarop het archief raadpleegde, vond men daarin het destijds ingehouden paspoort ten name van R. Er waren wel eenige ver- schillen. Zoo bleek uit de foto, dat R. vier jaar geleden een bril droeg en thans niet. Ook droeg hij destijds geen snor en thans wel. Bovendien klopten de bijzondere kenteekenen, welke op beide paspoorten stonden aange- teekend wonderwel, doch R. blijft pertinent ontkennen Nederlander te zijn, hetgeen be grijpelijk is, daar dit voor hem den eenigen weg schijnt te zijn om toch nog Amerika bin nen te komen, teneinde zich bij zijn edhtge- noote te kunnen voegen. MOEDERS: NIET ROOKEN! Op de Philippijnen rookten tot nu toe de vrouiwen ontzettend veel. Zoowel kleine meis- jes als gerimpelde bestjes rookten pijpen of zrware sigaren. De overheid heeft nu het roo- ken voor moeders verboden. De reden van deze verordening ligt in het feit, dat door het groote nicotineverbruik van aanstaande moe ders de kindersterfte te groot werd. De bruine bewoonsters van de Philippijnen moeten zich nu dus bekwamen in de onthouding. Ver- scheiden rechercheurs hebben opdracht de ge- huwde vrouwen op de Philippijnen gade te slaan of zij het verbod nakomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6