ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Belgie - Zijn Geschiedenis - Zijn Vorstenhuis No. 9840 MAANDAG 21 NOVEMBER 1938 78e Jaargang Binnenland HULP AAN DUITSGHE VLUGHTELINGEN. EERSTE BLAD Het Huis Saksen-Coburg op den troon Een voortreffelijk Koningin kwam uit het Noorden Griep, Kou, Pijn. helpen^hierbj Twa» i .»Wit mm mumi NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen i per post 1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar «'oor Beigie en Amerika f 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post oonnementen voor het buitenland alleen bij voorultbetaling. i:tlfeefst«r: Firms P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer /0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitibetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgtaar is. Inzending van advertentien liefst 6en dag voor de nitgave. DIT BLAD VERSkAHJNT IEDEREN MAANDAG-, W'OENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. II. dier zalken in meer Nederlandscbe rich ting Nadat wij in ons eerste arti'kel de geschie denis der Zuidelijke Nederlanden tot 1830 be- schreven hebben, gaan wij, thans over tot de historie van het koninkrijk Belgie. Het was op aanbeveling van den Franschen gezant Belliard, dat de kroon werd aange- boden aan prins Leopold van Saksen-Coburg, die haar ook aanvaardde. Hij werd gekroond tot koning Leopold I van Belgie. Na zijn overlijden op 10 December 1865, betreurd als een wijs en verstandig vorst, die het heil des lands in rechtvaardigheid be- hartigde, werd hij opgevdl'gd door zijn zoon Leopold II, die de voetsporen van zijn vader voigde. Hij dreef Belgie in de richting van een groote mogendheid, vooral wat betreft het terrein der snelle ontwikkeling van groot- handel en groot-industrie. Hij interesseerde zich zeer voor de ontwikkeling van den Congo- staat, waar hij herhaaldelijk explorateurs heenstuurde op gezag van een buitenlandsche combinatie, waarvan hij de ziel was. Tot hij op den duur in het bezit kwam van dat be- langrijke koloniale betzit en in 1885 door de Kamers gemachtigd werd den titel te voeren van souverein van den Oongo-staat. Nu kon hijl naar hartelust dit gebied exploreeren en ontginnen. Vooral de rubberculture werd zoo gretig, maar ondeskundig ter hand ge- nomen, dat er een ware roofbouw werd ge- voerd. De Congo werd van rubber geplunderd en toen er door gebrek aan nieuwen aan- plamt niets meer te halen viel en de rijkdom- men van het gebied niet meer rendabel te exploiteeren waren, zonder investeering van groote kapitalen,, deed Leopold II de Congo over aan Belgie. By bes'luit van de Kamers werd de Congo in 1889 Belgisch kroondomein en ging derhalve aian het rijk over. Na Leopold II, die geen directen troon- opvolger had, ging de kroon van Belgie over op het hoofd van den zoon van den Graaf van Vlaanderen, broeder van Leopold II, Albert. Dit is de wereldberoemde vorsit, die Belgie in de noodlottige dagen van 1914 ten strijde zou voeren tegen de Duitsche legers, die het grondgebied van Belgie binnenvielen. Deze .geschiedenis ligt nog te zeer in de herinne- ring, dan dat wij er hier veel over zouden zeggen. Koning Albert, den koning-soldaat, kom't de eer toe Belgie, in samenwerking met de geallieerden, zegevierend uit den oorlog te hebben gebracht. Toen hij eenige jaren ge- leden op zoo noodlottige wijze door een val in de Ardennen om het even kwam, was de verslagenheid algemeen. Een wjjze koning en een voor- tretfelijke koningin. Een wijs, jong man, zijn zoon Leopold III zou hem opvolgen. Deze jonge vorst heeft in tal van omstandigheden getoond, dat de hoo- gere belangen van zijn land veilig in zijn jonge handen berusten. Hij had daarbrj ge- durende enikele jaren den steun van een be- minnelijike jonge vrouw, As,trid van Zweden, die letterlijk de harten van alle Belgen bij' de eersttfe kenndsmaking veroverde. Haar oor- sprong uit een Scandinavisch vorstenhuis, haar noordelijke opvoeding, die degelijk, diep en ontdaan van de meer zuidelijke oppervlak- kigheid was, heeft op het leven en het karak- ter van Leopold III een sterkten invloed uit- geoefend. Als jonge vorst had hij oog en oor voor de algemeene belangen van zijn volk, waartoe ook onze stamgenooten, de Vlamin- gen, behooren. Wa(t tot hiertoe niet gebeurd was, geschieddeLeopold, als prins nog, leer- de grondig de Nederlandsche taal, die hij vloeiend en correct spreekt. Zijn leermeester was de alom bekende litterator Herman Teir- linck. De verbindingem met het Noorden en de invloed van koningin Astrid in het koninklijk gezin mogen voor de ontwikkeling der dan tot nog toe in Belgie geschied was, niet te ,laag worden aangeschreven. Haar groote eenvoud en haar menstihelijke zuiverheid als vrouw drukten haar stempel op heel haar omgeving en op de orienteering van het ge- voels- en geestesleven van den koning. Toen zij op zo° tragische wijze in Kussnacht het leven- verloor bij een auto-ongeluk, was de verslagenheid in Belgie, in alle voTkslagen, ongemeen diep. Koning Leopold III bleef alleen op den troon en wijdt zich aan de belangen van zijn land, waaraan de beproevingen eener onver- biddelijke crisis niet bespaard bleven, alls- mede aan die belangen vain zijn gezin en zijn kmderen, die hij een opvoeding geeft, waarbij do weg naar het noorden volledig opengehou- den wordt. Het hooge noorden, de landstreken van hun korninklijke moeder, maar ook die van het nabije noorden, ons eigen land, waar de jonge vorsbenkinderen nu al eenige jaren komen om hun vacantie door te brengen, onze taal te leeren en zoodoende de grondslagen te leggen voor een opvoeding, waarbij ken- nis van taal, land en zeden van ons Noord- Nederland een waarborg zijn, dat uit onjver- stand geen onverkwiikkelijke bot3ingen zou den kunnen worden geboren. Voor een bechte toenadering tusschen Belgie en Nederland, zijn dit wel de zuiverste en sterkste steunpilaren. Onderdrukking van het Vlaamsoh. Gaan wij nu weer 'n goede honderd jaren in de geschiedenis terug. Door de revolutie van 1830 kwam, zooals wij in een vorig artikel hebben aangetoond, de staat Belgie tot stand. Deize bestond uit een noordelijk gebied, waar de Nederlandsche taal wordt gesproken en uit het Fransche Wallonie. Belgie is in het leven geroepen door de groote mogendheden, vooral op aandringen van Engeland, dat zich een evenwichtsfactor wilde scheppen aan den overkant van het Kanaal om te verhinderen, dat de Fransche invloed zich al te zeer zou doen gelden in de Noordelijke Nederlanden en een bedreiging zou vormen, militair en eco nomised, voor Engeland in de lage landen aan de zee. Frankrijk, dat in de woelige periode van vodr 1830 gaame zou hebben gezien, dat Vlaanderen en Wallonie bij het Fransche gebied werden g-evoegd en de actie tegen Nederland daartoe zeer in de hand had gewerkt, had een nederlaag geleden. Maar bet gaf zijn pogimgen niet op. In de organi satie van den Belgischen staat bleef het een belangrijke factor zien tot verfransching van het noordelijk deel van Belgie, het Vilaamsch gebleven Vlaanderen en het gebruikte daartoe alle middelen, die het in vredestijid gebruiken kon. De eerste regeerders na 1830 waren, voor zooverre zij niet van Fransche afkomst waren, of vurige voorvechters van de Fran sche zaak in Belgie, of verfranschte Vlamin- gen, die de politiek van Frankrijk in Belgie dienden. Zooals dat in den Franschen trjd het geval was geweest, v66r de vereeniging van de Nederlanden van 1815 tot 1830, was het nu ook na 1830: het Vlaamsch werd zoo- veel mogelijk onderdrukt en alleen in de lagere standen bleef het nog voortleven. 1830 was voor de Walen en Franschgezinden niet alleen een overwinning geweest op Nederland, maar ook op de onder Belgie ingelijfde Vla- mingen zelf, onderdanen van den nieuwen Belgischen staat. Het Fransch was in dat Belgie de eenige officieele taal, de Vlaam- sche rederijkerskamers, die in den Franschen tijd nog haar moedertaal hadden bewaard, gingen nu bijna alle verdwijnen, de openhare school werd door de Franschgezinde geeste- lijkheid stelsebnatig onderdrukt en de ver fransching nam hand over hand toe. (Nadruk verboden.('Slot volgt.) KONINKLIJKE DEELNEMING MET DE SLAOHTOFFERS VAN DE „IJSVGGEL". De families van de omgekomen leden der bemanning van de ,,IJsvogel" heeft van H. M. de Koningin een betuiging van deelneming ontvangen, waarin H. M. zegt innig deel te nemen in het leed haar door dit droevig on- geluk berokkend. HET PRINSELIJK GEZIN TERUG TE SOESTDIJK. Nadat eerst Prins Bernhard te half 7 Zaterdagavond per auto uit Duitschland te Soestdijk was teruggekeerd, is Prinses Juliana met Prinses Beatrix later op den avond te on- geveer half 10 per trein te Baarn aangeko- men en vandaar per auto naar het paleis Soestdijk gereden. H. K. H. werd op het sta tion Baarn verwelkomd door Prins Bemhard, die ongeveer een kwartier op het station had gewacht op den trein, die pl.m. 40 A 45 minu- ten te laat was. Er was niet veel belangsteiling, daar er weinig reiizigers op het perron waren en dfe aankomst van de Prinses slechts hij de auto- riteiten bekend was. De aankomst ten paleize Soestdijk geschied de eveneens onopgemerkt. De inspecteur van het vervoer der Neder landsche Spoorwegen, de heer v. d. Meulen, was bij aankomst ,van de Prinses aanwezig. MIDDENSTANDERS ONDER HET MES. 1904 van jde i2541 candidaten geslaagd. Voor de door het instituut voor midden- standsontwilkkeling georganiseerde examens voor het middenstandsdiploma algemeene han- delskennis, welke gelijk gemeld in de afge- loopen week in negen plaatsen gehouden werden, luiden de resultaten als volgt: Meppel, volledig examen, geslaagd 6, afge- wezen 0; speciaal examen, geslaagd 101, af- gewezen 21; Coevorden, volledig examen, ge slaagd 21, afgewetzen 6; speciaal examen, ge slaagd 136, afgewezen 27; Amsterdam, vol ledig examen, geslaagd 47, afgewezen 18; speciaal examen, geslaagd 377, afgewezen 73; Middelharnis, volledig examen, geslaagd 2, afgewezen 0; speciaal examen, geslaagd 57, afgewezen 22; Zutphen, volledig examen, geslaagd 44, afgewezen 15; speciaal examen, geslaagd 90, afgewezen 46; Terneuzen, vol ledig examen, geslaagd 14, afgewezen 10; spe ciaal examen, geslaagd 46, afgewezen 4; teruggetrokken 1; Groningen, volledig examen, geslaagd 55, afgewezen 26; speciaal examen, geslaagd 326, afgewezen 110, terug getrokken 6; Rotterdam, volledig examen, geslaagd 40, afgewezen 28, teruggetrokken 1, speciaal examen, geslaagd 246, afgewezen 88, teruggetrokken 3; Leeuwarden, volledig examen, geslaagd 57, afgewezen 30, terug getrokken 1, speciaal examen, geslaagd 239, afgewezen 100, teruggetrokken 1. Van de 2541 candidaten zijn er dus 1904 geslaagd. VEEHOUDERIJ OENTBA LF. NEEMT VARKENS UIT DE MARKT. De minister van Economische Zaken heeft besloten, naast den steun aan den prijs van het rundvee door het uit de markt nemen van bepaaide categorieen rundvee, ook over te gaan tot het uit de markt nemen van var- kens, speciaal varkens in het bacongewicht. Gehoopt wordt, dat aan de daling der varkens- prijzen op deze wijze een voldoende rem zal worden aangelegd en dat het mogelijk zal blijken een verdere prijsverlaging der bacon- varkens te voorkomen. Aan de Nederlandsche veehouderijeentrale is dan ook opgedragen met ingang van de volgende week met deze afname tegen de prijzen, zooals die de vorige week bekend zijn gemaakt, een aanvang te maken. VERHOOGING VAN HEFFING OP GRANEN. In weerwil van verschillende regeerings- maatregelen heeft de roggeprijs nog niet het peil bereikt, hetwelk de regeering in uitzicht had gesteld. Ook de ingevoerde denaturatie- regeling heeft niet den gewenschten prijis op- geleverd. De prijs voor gerst is slechts bereikt doordat de Ned. Akkerbouwcentrale een be langrijke hoeveelheid uit de markt heeft ge- nomen, terwijl ook de prijs van haver nog te wenschen overlaat. De minister van Economische Zaken heeft daarom besloten, met ingang van 20 Novem ber de heffing op granen, met uitzondering van die op gerst, dus op rogge, haver, mais en tarwe en de derivaten van deze, met f 0,50, of voorzoover de derivaten betreft, met een overeenkomstig bedrag te verhoogen. De zeer lage prijzen, waarvoor voertarwe wordt aan- geboden, doen het gevaar, dat dit graan, als voedergraan gebruikt, een optrekking van de prijzen der overige granen zal beletten, toe- nemen. Als bezwaar van deze beslissing moet, merkt ,,De Telegraaf" op, worden erkend, dat de prrjs van mais in afwijiking van dien van de andere granen betrekkelijk weinig is ge- daald. Het resultaat van den geheelen maat- regel zou evenwel onvoldoende zijn, indien ook niet de heffing op mais werd verhoofd. STAATSEXFLGITATIE VAN BOERDERUEN. Naar gemeld wordt heeft de Minister van Financien thans de gronden in den Wieringer- meerpolder aangewezen, die blijvend van staatswege zullen worden geexploiteerd, in totaal rond duizend hectare, dus bijna 5 van het totaal. Zij zijn z66 gekozen, dat ze vrijwel alle grond-types vcrtegenwoordigen (kiei, zavel, grofkorrelig zand e.d.). De daarop te stichten boerderijen, 37 in getal, varieeren van 40 tot 96 ha op klei en zavel; de graslandbedrijven loopen uiteen van 19 tot 25 ha, de gemengde van 17 tot 37 ha, terwijl er bovendien 12 gemengde z.g. eensgezindsbe- diijfjes komen van 10 ha. Zij zullen gelei- dpJijk in het staatsbedrijf worden opgeno- n:en. Binnenkort wordt begonnen met vier akkerbouw- en 3 graslandbedrijven, elk geleid door een zetboer onder verantwoordelijkheid van de Wieringermeer-directie. Het grootste deel der staatsbedrijven ligt in de nabijheid van Wieringerwerf. Aange- zien de gronden voor stiaatsbedrijf op dezelfde voorwaarden ter beschikking worden gesteld als aan particulieren, zal men waardevol ver- gelijkingsmateriaal kunnen verkrijgen. DE SCHRIJFWIJZE DER NEDERLANDSCHE TAAL. Met betrekking tot de schrijfwij'ze der Ne derlandsche taal heeft de Minister van Onder- wijs, Kunsten en Wetenschappen hlijkens zijn memorie van antwoord omtrent de begrooting voor 1939, sinds zijn optreden immer deze overtuiging gevolgd a. bij de bekende sp-ellingregels sinds 1934 mioet ondersoheiden worden tusschen het woordbeeld eenerzijds, de kwestie van geslacht en voornaamwoord anderzijds; b. er is aanleiding zich neer te leggen hij het woordbeeld, zooals dit in 1904 is om- schreven; c. medewerking in de richting dat onze taal op den duur ,,,geslachtloos" worden zal, is op meer dan een grond van den Minister niet te verwachten. De Regeering heeft, met betrekking tot het woordbeeld, besloten, de nieuwe schrijfwijze in de van haar uitgaande stukken te gaan toe- passen, nadat zij omtrent eenige ter zake be- staande onzekerheden zal hebben beslist, aan de hand van een ladvies, daaromtrent aan haar uitgebracht door de commissie-Fockema An- dreae. Bij de installatie der commissie heeft de Minister haar verzocht op zeer korten ter- mijn met name omtrent de volgende punten advies uit te brengen: Noopt de aanschrijving van 1 November 1934 tot een redactiewijziging van de regels 1 tot 3? Zal het aanvaardbaar zijn, dat in de aardrijkskundige namen een ander woordbeeld wordt gehandhaafd dan overigens in de stukken gelden zal? Kan aanvaard worden, dat b.v. Nederlandsch-Indie soms met s, soms met sch wordt geschreven? (Het gewenschte advies kan in deze maand worden tegemoet gezien. Voorts verwacht de Minister een advies om trent de schrijfwijze der bastaardwoorden en der samengestelde woorden; welk advies niet zorider nauw contact met een door de Belgi- sche Regeering aangewezen commissie zal dienen te worden uitgebracht. Inzake geslacht en voornaamwoord hand- haaft de Regeering de schrijfwijze De Vries en Te Winkel. Indien op den duur op dit ge bied wijziging wenschelijk mocht blijken, zal deze niet worden overwogen dan eveneens in nauw contact met Belgie. Uit tal van berichten uit vele plaatsen van ons land blrjkt, dat er een sterke beweging gaande is voor het verleenen van directe hulp aan Joodsche vluchtelingen. Ook in de Tweede Kamer werd deze kwestie Vrijdag bij vemieuwing besproken, daar vele leden van oordeel waren, dat de maatregelen aan de grens voor het weren van vluchtelin gen in strijd waren met de woorden van den minister-president Dr. CJoIijn. De minister van Justilie, de heer Goseling, weersprak dit. Van het eerste oogonblik af aan is de regeering op dit punt actief ge weest. Van het eerste oogenblik zijn de onder- onmdddellijken druk staande Joden over de grens geiaten. Het onderzoek naar aanvragen is versterkt en vermeld. Kindergroepen, die zich aan de grens bevonden, zijn toegelaten. Wiat moet er nu verder gebeuren? Onze be richten zijn, dat het buiitenland zijn grenzen potdicht houdt. In Belgie worden volgens offi cieele berichten de regeering heeft expres iemand naar Brussel gezonden geen maat regelen genomen om Joden toe te laten. Als Nederland zijn grenzen openstelde, zouden alle vluchtelingen door dat eene gat Nederland binnenkomen. Hoeveel zullen het zijn? Er kunnen wel 100.060 Joden in dat geval worden verwacht. Een dergelijk aantal kan de regee ring niet toelaten. Hoeveel dan wel Er moet een grens worden gesteld. Wat moet er ge beuren als er b.v. 10.000 zijn toegelaten? De Nederlandsche regeering heeft contact gevraagd met Kopenhagen, Londen, Brussel, Parijs en Bern. Er is nog geen antwoord. Ook is nog per telegram om spoed gemaand. De regeering heeft dus het hare gedaan en zal het hare doen. Er zullen twee barakken- kampen komen, waar eenige duiizenden kun- n^ja worden ondergebracht. Deze kampen zijn thans reeds in voorbereiding bij de betrokken departementen. De regeering kan echter niet ongelimiteerd toelaten. In dezen tijd is geen enkel volk vrij van anti-simdtisme. Indien men ongelimiteerd een stroom van Duitsche Joden zou toelaten, zou de stemming van ons volk tegen de Joden ten ongunste kenteren. Wat is er gedaan en wat kan er nog worden gedaan? Er bestaat geen tegenstelling tus schen de rede van Dr. Colijn en de praktijk, verzekerde de minister. Minister Colijn heeft eerste hulp in nood bedoeld. Menschen, die on- middellijk hulp behoefden men zou kunnen zeggen: als lieden, die in brandgevaar verkee- ren zijn toegelaten en worden ook nog toe gelaten. Kinderen, die tegen de grens werden aan- gedrongen", heeft men den toegang niet ver- sperd. De 20 kinderen, die per trein te Zeve- naar aankwamen, waarover zooveel is gespro ken, waren Poolsche kinderen. 'Er komen dagelijks wel 300 verzoeken bin- nen, om Duitsche kinderen toe te laten, die dan met den grootsten spoed worden behan- deld. Intusschen zijn er al honderden ouderen toegelaten die nu bij verwanten werden ver- zorgd. Er zijn in Duitscheland 600 a 700 duizend Joden, de kwestie is dus waarlijk niet een- voudig. De kansen om tot intemationale samenwer king te komen en aldus het vraagstuk op te lossen, staan er niet al te gunstig voor. Op 16 November ging de mare door Duitsch land: Nederland zet zijn grenzen open! De weerslag was ontstellend. Er moest onmiddel- lijk iets worden gedaan. Vandaar het bericht van den regeeringspersdienst. De stroom moest worden gestuit, toelating kan alleen naar individueele beoordeeling en georgani- seerd geschieden. In overleg met de twee groote vluchteiin- gencomite's is er besloten, dat menschen van middelbare leeftijd, naar kampen zullen gaan. De minister van Binnenlandsche Ziaken heeft zich met de voorbereidingen en leiding van deze kampen belast. "Natuurlijk voelt ieder die het hart op de rechte plaats draagt, dat er voor de kinderen iets moet worden gedaan. Maar strenge voorzorgsmaatregelen zijn noodig, vooral met het oog op den gezond- heidstoestand en bescherming op het terrein van de zedelijkheid. Daarom is het noodig, dat de kinderen eerst in tehuizen worden onder gebracht, voor zij in gezinnen worden opge- nomen. Naar gemeld werd, zou het in het voornemen van vele moeders liggen heden (Maandag) den Minister van Justitie een adres aan te bieden tot onmiddellijke openstelling van de Neder landsche grenzen voor alle kinderen die om toelating vragen. Daartoe zou zich te 2 uur een delegatie van het Binnenhof naar het ministerie van Justitie begeven. Van alle zijden maakt men zich, wordt ge meld, gereed, om, indien de vluchtelingen uit Duitschland worden toegelaten, zij het dan ook voor een tijdelijke huisvesting, de noodige ruimten beschikbaar te hebben. In Groningen bijv. besloot men de jeugdher- berg met 40 bedden beschikbaar te stellen, de Bond van Ned. Onderwij'zers te Rotterdam het nieuwe vacantiekindertehuis te Ulvenhout met 70 bedden. Het personeel eener onder- nemiing te Gouda, 300 personen sterk, besloot gedu,rende 3 maanden 1 pet. van het weekloon af te staan, de Old Fellows te Dieren stelden hun rust- en herstellingsoord beschikbaar. De Vereeniging van Academisch gevormde Ghristenvrouwen wendde zich tot den Raad van Ministers met het verzoek Joodsche vluch telingen, in het bijzonder kinderen, uit' Christe- lijke naastenliefde in zoo groot mogelijken getale binnen te laten. Een zelfde strekking heeft een adres van een Leidsch comity en van een aantal studenten in de theologie aldaar. De Nederlandsche regeering heeft een bankgarantie van f 1.000.000 ontvangen. Het Comite voor hijzondere Joodsche be langen deelt mede: Dank zij de bijna ongekende offervaardig- heid van Nederlanders van alle gezindten en allijd een poeder ol cachet van MijnhardL Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cr.. Cachets,genaamd,.Mijnhardtjes"2st. lOct Doos50cti (Ingez. Med.) richtingen, heeft het Comite voor hijzondere Joodsche belangen Vrij'dag 18 November aan de Nederlandsche regeering een bankgarantie kunnen doen toekomen van een millioen gul den, als eerste storting voor de kosten van de hiusvesting en het onderhoud van vluchtelin gen, die in Nederland zullen worden opge- nomen. Daar deze kosten en die, welke verband houden met emigratie en verdere hulp zonder twijfel veel grooter zullen zijn, zal de actie voor de geldinzameling met verdubbelde kracht worden voortgezet. ■Joden vragen een plaats om te wonen. De Britsche minister van financien, sir John Simon, heeft medegedeeld, dat de regeering verwacht, begin der volgende week, vermoede- lijk heden, in staat te zullen zijn, bekend te maken, wat de resultaten zijn van haar over- leg met verschillende kolonien over het vraag stuk der Duitsche vluchtelingen. Men moet de hulp, welke door de kolo nien verleend kan worden, niet al te hoog aan- slaan, zeide hij, omdat eenerzijds rekening moet worden gehouden met het klimaat en anderzijds met de reohten der inbootiingen. Wij zullen echter in samenwerking met ande- ren ten spoedigste doen wat er gedaan kan worden. Sprekende over den moord op Von Rath verkJaarde de minister, dat de maatregelen, genomen tegen honderdduizenden Joden, die niets van deze misdaad wisten, een diepge- voeld afgrljzen hebben doen ontstaan. Dit is geen zaak van zuiver-binnenlandschen aard, want zij stelt een ernstig intemationaal pro- bleem aan de orde, n.l. wat er geschieden moet met de vluchtelingen die in overzeesche ge- westen een nieuw tehuds willen zoeken. De minister voor Indie, lord Zetland, sprak in denzelfden geest op een vergadering te Torquay. Ge kunt er zeker van zijn, zoo zeide hij, dat de regeering binnen het rijk een tehuis zal vinden voor althans een deel van de Duit sche Joden. Mijn hoop, aldus spreker, dat Munchen een nieuw hoofdstuk in de geschie denis der mensehheid zou, openen, is door de gebeurteraissen in Duitschland wreed geschokt. Men staat verbijsterd tegenover de zonder aanziens des persoons genomen wraakgierige represaiile-maatregelen tegen duizenden on- schuldigen, zooals de Duitsche regeering ge- meend heeft, zich te kunnen veroorloven. Minister Goebbels, aldus spreker, heeft den wensoh geuit, dat Engeland zich niet zou in- laten met Duitschlands optreden tegen de Joden. Die wensch echter is niet bij machte, het geweten te smoren, niet slechts van het Britsche volk, maar van de geheele beschaaf- de wereld. Belgie. De Nederlandsche gezant te Brussel, heeft den Belgischen premier de vraag gesteld of Belgie zich zou aansluiten bij de hulpverlee- ning ten gunste van de Joodsche uitgeweke- nen uit Duitschland. iSpaak heeft baron van I-Iarinxma thoe Sloo- ten herinnerd aan hetgeen Belgie reeds had gedaan ten aanzien van hulpverleening aan vluchtelingen uit Duitschland. Wanneer an dere landen de meening moc'hten zijn toege- daan, dat een aanvullend gebaar noodzakelijk is, zou Belgie de mogelijkheid om zich daarbij aan te sluiten in gu.nstige overweging nemen. Zwitserland. In antwoord op de stappen der Nederland sche regeering, welke de vraag gesteld heeft of Zwitserland bereid is, eenige faciliteiten te verleenen voor de toelating van Joodsche vluchtelingen uit Duitschland heeft de bonds- raad de Nederlandsche regeering de verzeke- ring gegeven, dat Zwitserland alles doet wat in zijn vermogen ligt ten gunste van de vluch telingen. Zlwitserland kan voor de uit Duitsch land komende vluchtelingen slechts een door- gangsland vormen. Zijn grenzen zijn echter niet volkomen gesloten. Alle aanvragen om toelating, welke zeer talrijk zijn, worden zorg- vulldiig bestudeerd en individueele machtigin- gen worden zooveel mogelijk verleend. Het Zwitsersche comite voor hulp aan kin deren van emigranten heeft aan de federate vreemdelingenpolitie toestemming gevraagd om een beperkt aantal behoeftige kinderen over de Duitsche grens te laten binnenkomen. De verizekering werd daarbijl gegeven, dat het slechts ging om een kort verblijf tot door- tocht en dat de noodige stappen gedaan zou den worden om deze kinderen in andere landen onder te brengen. Onder deze voor waarden heeft de federale vreemdelingen politie, naar Havas meldt, in overleg met het departement van justitie de gevraagde toestemminlg in beginsel toegestaan. Frankrijk. Onder leiding van baron Robert Rotschild is te Parijs een organisatie van Fransche Joden gevormd, welke zich ten doel stelt, om overeenkomstig de richtsnoeren der regeering, de Joodsche emigranten tijdeijk te huisves- ten en te helpen. De kosten der organisatie zullen uit particuliere middelen bestreden worden. Zij zal in nauwe verbinding staan met de overheid, het roode kruis en de emi- gratie-organisaties. Vergunningen voor verblijf in Amerika verlengd. President Roosevelt heeft in een perscon- ferentie medegedeeld, dat hij uit overwegin- gen van menschelijkheid heeft voorgesteld. dat de verblijfsverguniiingen voor 12.000 tot 15.000 vluchtelingen uit Duitschland en Oos- tenrijk met zes maanden verlengd worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1