Een leger van meer dan 100.000 actieve Ivorol-schuim- Kerknieuws. Predikbeurten Gemengde Berichten Dampo bij Hoofd- Neus- Keel- en Borstverkoudheid AANGEHOUDEN. HOEK. AXEL. SAS VAN GENT. PHILIPPINE. MIDDELBURG. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. RECHTSZAKEN. DOOR EEN RANGEERLOOO MOTIEF OVERREDEN EN GEDOOD. DOOR EEN STAALDRAAD GERAAKT. blaasjes dringt bij elke poetsing met Ivorol relnigeixd door tot in de gevaarlijke schuil hoekjes tusschen tanden en kiezen en in de onzicht- bare barstjes en gaatjes waar de borstel en gewone tandpasta n>iet komt. Zod voorkomt U tandbederf. Tube 60-40-25 ct. Doos 20 ct. OMHOOGGEVAREN. Tengevolge van den dikken mist is het van Antwerpen komende stoomschip Copacabana boven Hansweert omhooggevaren en blijven zitten. Sleepbooten zijn uitgevaren voor het eventueel verleenen van assistentie, Een nader bericht meldt, dat bet schip by opkomend water op eigen kracbt vlotgekomen is, waarna het zonder schade bekomen te hebben de reis naar Zuid-Amerika heeft voortgezet. De Copa cabana is inmiddels Vlissingen gepasseerd. .Het van Antwerpen komende Engelsche s.s. Relray is hedenmorgen, tengevolge van den mist, op de plaat bij Valkenisse omhoog gevaren en blijven zitten. Het stoomschip ver- zocht sleepboothulp, waarna o.m. de Relgiscbe sleepboot Directeuir Buloke derwaarts is ver- trokken. DRIJVENDE MAST GEPASSEERD. De kapitein van het Duitsche stoomschip ,,Kurzesee" rapporteert, dat hij op ongeveer 52 graden 45' N.-breedte en 4 graden 10' Oos- terlengte een drijvende mast gepasseerd is, die ongeveer een meter boven water uitstak. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 6 tot en met 12 November 1.1. zijn in de provincie Zeeland aangegeven de volgende gevallen van besmettelijke ziekte: roodvonk 1 te St. Jansteen; diphtherie 1 te Axel. Door de politie te Ossenisse is aangehou- den en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gestelid, zekere J. P. S., oud 29 jaar, arbeider aldaar, als verdacht van dief- stal van een geweer. EEN ZEEUWSOH-VLAAMSCHE AUTOBUSKWESTIE. Woensdagmiddag is, blijkens de Midd. Crt., op de provinciale griffie, onder voorzitter- schap van Prof. Ir. H. van Breen, de open- bare zitting, bedoeld in art. 7 van het Regle- ment Autovervoer Personen gehouden, o.m. ter behandehng van de aanvraag van J. P. WautersVerbist te HuLst voot een autobus- vergunning, te rijden op den len en den 3en Dinsdag van elke maand, van Hulst op Rot terdam, over Belgie, door den Antwerpschen tunnel. De aangevraagde route is: eerst uit Hulst een rondrit dOor Zeeuwsch-Vlaanderen, (Ter- hole, Zaamslag, Temeuzen, Axel, Hulst) ten- einde a.h.w. de passagiers bijeen te garen, en daama van Hulst over St. Jansteen en Kapel- lebrug naar Antwerpen, door den tunnel op Breda en Dordrecht en dan naar Rotterdam- Blaak. Deze ritten zijn in het verleden meer dan eens uitgevoerd op zg. ,,toerwagenrittenver- gunningen". Die vergunningen werden uitge- reikt door den Rijksinispecteur van het Ver- keer voor Zeeland. Toen echter bleek, dat het hier geen onregelmatige „toeren", maar integendeel op gezette tijden plaats vindende ritten betrof, en er dus sprake van een vasten dienst was, moest de Rijksinspecteur te Mid delburg zich onbevoegd verklaren verdere toerwagenritvergunningen uit te reiken. De ondernemer van den busdienst wende zich toen tot de desbetreffende Rijkscommis- sie met een aanvrage tot het verleenen van een auitobusdienst-vergunning. En in af- wachting van de beslissing op deze aanvraag, verzocht hij den Inspecteur-generaal van het verkeer, hem alvast een tijdelijke vergunning tot uitoefening van den dienst te verleenen. De Inspecteur-generaal is daartoe, tot twee- maal een half jaar, bevoegd. Op grond van zijn overweging, dat de be- staande middelen van vervoer voldoende in de verkeersbehoefte konden voorzien, werd deze tijdelijke aanvraag door den Inspecteur-Gene- raal geweigerd. iWbensdagmiddag vond nu de behandeling van de aanvraag plaats. Er was om. een bezwaarschrift ingekomen van de Zeeuwsch-Vlaamsche Trmiweg Maat- schappij, mede namens de Stoomtram Hulst Walsoorden, waarin gesteld werd, dat het den Zeeuwsch-Vlamingen zeer wel mogelijk is om met de bestaande middelen van vervoer in Rotterdam hun zaken te doen; des ochtends om kwart voor zes (meer afgelegen plaatsen) tot tien voor zeven (Hulst) vertrekkende, kan men reeds om tien uur in Rotterdam zijn, en des avonds om zeven uur uit die stad vertrek kende, is men nog op zeer redelijken tijd in iffulsi terug. De Z.V.T.M. verzoekt derhalve dringend, de verlangde vergunning niet te verleenen. Er is eveneens een bezwaarschrift van de Ned. Spoorwegen, die zich ten deele referee- ren aan dat van de Z.V.T.M., doch die daar nog aan toe voegen, dat zij bereid zijn den bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen op bijzon- dere wijze tegemoet te komen. Het is dezen namelijk niet mogelijk gebruik te maken van de gewone goedkoope treinen, die ook in Zeeland zoo populair zijn. De Spoorwegen verklaren zich nu bereid den Zeeuwsch-Vla mingen gelgeniheid te geven, met goedkoope treinkaarten te reizen op de dagen, waarop goedkoope treinen uit Zeeland rijden, in de gewone treinen, die aansluiting geven op de eerste verbinding uit, resp. de laatste ver binding naar, Zeeuwsch-Vlaanderen. De behandeling. Prof. Van Breen heette eerst den vertegen- woordiger van Ged. Staten, Mr. Pilaar, en den Rijksinspecteur, den heer A. Meijer, wel- kom, en deelde vervolgens o.m. mede, dat de Z.V.T.M., mocht de geregelde vergunning on- verhoopt verleend worden, dan in elk geval een locaal vervoerverbod in Zeeuwsch-Vlaan deren vroeg. Adhaesiebetuigingen aan het adres waren ingekomen van de gemeentebe- sturen van St. Jansteen, Axel en Hulst. Verder was nog een bezwaarschrift van het Prov. Bestuur van Zeeland ingekomen, maar te laat. De voorzifter wilde echter Mr. Pilaar gaame gelegenheid geven, de bezwaren van de provincie thans mondeling uiteen te zetten. Mir. Pilaar wees toen o.a. op de belangen van den provincialen stoombootdienst, die met enorme kosten van Rijk en Provincie in het leven gehouden wordt; verder onderstreepte spr. nog dat, naar ook Ged. Staten meenen, men met de gewone vervoermiddelen veel eer- der in de Zeeuwisch-Vlaamsehe centra terug is dan met den aangevraagden busdienst. Mr. Bierman, namens de Ned. Spoorwegen het woord voerende, legde getuigenis af van de belangstelhng der spoorwegen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Wanneer de volgende goedkoope trein rijdt, dan zal voor de Zeeuwsch-Vlamingen de mogelijkheid met goedkoope kaartjes te reizen, ook al bestaan. De aanvrager der vergunning, de heer Wauters uit Hulst zeide, als geboren Zeeuwsch-Vlaming te weten, hoezeer er in Zeeuwsch-Vlaanderen behoefte aan zijn bus dienst bestaat. De menschen, aldus spr., waren er zeer mee in hun nopkes, en van de tram, boot, bus en spoordienst maken de men schen geen gebruik. Ook mist het wel eens, en dan moeten ze soms overnachten. De heer C. Wind van Merkesteyn merkte, wat dit laatste betreft op, dat hij bij zware mist liever op een boot dan in een autobus zat. Overigens is de Z.V.T.M. desgewenscht bereid de bus, aansluitende op de laatste treinverbinding op .goedkoope trein-dagen*' over den Heikant te laten omrijden, als daar- aan behoefte mocht blijken te bestaan. Mr. Bierman protesteerde tegen de tijden, die de heer Wauters noemde; die waren z.i. onjuist, want met de spoorwegen is de reis- tijd vermoedelijik korter. De aanvrager heeft toen nog gewezen op het groote belang, het- welk oudere menschen bij dezen busdienst hebben. Menschen van 506070 jaar, die opzien tegen een ommelandsche reis met veel overstappen, maken juist zoo gaarne gebruik van den gemakkelijken busdienst, waar ze in Zeeuwsch-Vlaanderen instappen, in Rotter dam op de Blaak uitstappen, daar door hun familie afgehaald en weer gebracht worden. De uitspraak volgt later. Auto van den dijk. Woensdagavond reed de heer D. uit Ter- neuzen met zijn auto, waarin ook zijn vrouw en dochtertje gezeten waren, over den Molen- dijk, toen hij, misleid door den zwaren mist, zoover op de kant van den dijk kwam, dat de auto naar omlaag gleed doch nog half op den dijk bleef hangen. Gelukkig liep dit ongeval zeer goed af en kon de wagen een half uur later door een paard op den dijk worden getrokken, waarna de heer D. zijn reis kon vervolgen. HET CENTRUM. Een mooi en zeer afwisselend programma kan genoemd- worden hetgeen deze week in ,,Het Centrum" zal worden vertoond, waarbij de na de pauze vertoond wordende film bij- zonder de aandacht zal trekken, n.l. het meesterwerk Michael Strogoff, De Koerier van den Tsaar. Spreek een geestdriftig vroeger lezer van Jules Verne, die de oude getaarsten blauwe bandjes nog op een rij in zijn kast heeft staan, geen kwaad van Michael Strogoff, den koerier van den Tsaar, want hij is een held, zooals men hem zich voorstelt. De keizer aller Russen met al zijn medailles op zijn borst ontvangt hem en geeft hem een papier, waarvan het heil des lands afhangt, en als hij het na spionnen en een schoone vrouw, en een boozen beer, en een reis derde klasse op een Wolga-boot met balalaika- muziek getrotseerd te hebben, ten slotte in de vlammen van een houtmijt werpt, is hij alreeds door de zweep van den vuigen verrader in het gelaat gekenmerkt, en de Tartaren zitten ach- ter hem aan, en zijn moeder heeft hem uit plicht verloochend, en wie nog een aasje ro- mantiek in zijn dorre moderne hart heeft, voelt het als dubbele slagen maken, omdat het alles zoo bijsterbaarlijk edel, of gemeen Tar- taarsch is. En ten slotte, als een wit-gloeiend Tar- taarsch zwaard dan Michael het licht der oogen verblind heeft, hetgeen echter niet ge- schiedt omdat hij op dat oogenblik weende om zijn moeder, dan nadat de held in zijn laatste gevecht met den verrader een half paleis- ameublement heeft gebroken, rijdt hij uit aan het hoofd der kozakken op een schimmel- paard, en zoo zegevierend als dit volk voor- dien was, zulk stroo in den wind is het dan leve Michael Strogoff, want zulke helden bestaan er niet meer! Zoodoende is dan de heele heldhaftige his toric met die twee rare journalisten, en die nobele moeder, en dien edelen held van Wohl- briick en dien vreeselijken verrader, en al de dravende kozakken en de denderende kanon- nen en de Tartaren in Russisch-ballet-decor, nog eens een verkwikking voor den romanti- sChen Jules Veme-lezer. Een film a grand spectacle, met edele daden, kozakken en helden. Voor de pauze gaat de vroolijke film „Luxe-vrouwtje". Wie zal in staat zijn het onheil te schatten, dat door luxe-vrouwtjes is teweeg gebracht, die door hun zorgeloosheid en zucht naar vermaak menigeen tot wanhoop hebben ge bracht. De titel zou dus evengoed kunnen passen op een levensdrama, doch dat bedoelt deze film allerminst te zijn, integendeel het is een die van alle narigheid vreemd is, waarin de vroolijkheid de hoofdschotel vormt door de vele verwikkelingen die daarin voorkomen. Orn kort te zijn een advocaat ziet zich ge- noodzaakt om als taxi-chauffeur zijn hrood te verdienen, komt als zoodanig in kennis met een schatrijke gravin, die een erfgename moet zoekem, waarin zij echter belemmert wordt door haar rentmeester, die een nichtje als de gezochte wil doen doorgaan. Nu zou de taxi- chauffeur geen advocaat moeten zijn om dit apel ,,door" te krijgen, al lijkt het ook veel op een kruiswoord-puzzle waarbij men voor talrijke moeilijkheden komt te staan en de goede oplossing eerst verkregen wordt nadat de toeschouwers zich kostelijk hebben ver- maakt om de handigheidjes die hierbij wor den uitgehaald. Goed afgeloopen. Woensdagavond omstreeks 9 uur begaf de handelsreiziger Driessen uit Nijmegen zich per auto in de richting Terneuzen. Door den zwaren mist misleid, geraakte hij echter even voorbij de Stijfsel- en Glucose- fabriek in het kanaal. Wonder boven wonder wist het slachtoffer, dat niet kon zwemmen, behouden den vasten wal te bereiken. Omtrent de toedracht van het ongeval wist de heer Driessen zichzelf absoluut niets te herinneren. De auto, die op een diepte van 3 Meter werd gevonden, is den volgenden morgen door het motorschip van den heer P. Voerman, alhier, gelicht. Dezer dagen werd alhier door de rijksamb- tenaren een zekeren M. betrapt op het smok- kelen van boter. Hij had die boter frauduleus uit Belgie ingevoerd. Zoowel de boter alls zijn rijwiel werden in beslag genomen en proces- verbaal opgemaakt. De Abdijgebouwen. Nu door het besluit van de Tweede Kamer het verdwijnen van het hotel de Abdij wel niet meer tegen te houden zal zijn de Eerste Kamer zal het betreffende wetsontwerp bin- nenkort ook wel aannemen mag worden verwacht, dat restauratie van het betrokken deel van de Abdij binnen eenlge jaren wel zal worden aangepakt en gaat schrijver dezes met zijn gedachten een 50 jaar terug, toen de Abdijgebouwen met Munt enz. in een archi- tectonisch zoo verwaarloosden toestand ver- keerden. Wij denken aan den tijd, toen de tegen- woordige statenzaal aan de Groenmarkt een gewoon pand was, waarin de concertzaal was gevestigd, toen daarnaast een poort toegang gaf tot het muntplein met zijn in gebruik zijnde pomp in het midden daarvan. Door de j Munt kon men althans over dag het Koorkerkhof en door het Muntpoortje ook de Abdij bereiken. In de Abdij had alles ook zoo heel ander aanzien, huizen stonden voor de fraaie gebouwen geplaatst en bewezen, dat er een tijd is geweest, dat men om de archi- tectonische waarde zich al heel weinig be- kommerde. In de laatste halve eeuw is vooral ook door het krachtig wenken van wijlen den heer J. A. Frederiks, in leven rijksarchitect te Mid delburg een geheele ommekeer tot stand ge bracht. iZie daarvoor niet alleen in de Abdij zelf, maar ook op de Groenmarkt, de Statenzaal en de gymnastieklokalen, de Kloostergangen om het Muntplein, de Gistpoort, de gebouwen van den waterstaat op de Balans enz. Nu het dus wel zeker is, dat na het voor- malige Venduhuis, waarvoor de plannen reeds gereed zijn en de gelden door het werkfonds zijn toegezegd, ook het hotel zal worden ge- restaureerd, kan men in het stadium waarin de hotelkwestie thans genaderd is, dit alleen toejuichen. Als men daarnaast ook de hand aan den ploeg slaat voor dat deel van de Korteburg tusschen de woning van den Com- missaris der Koningin en de Groenmarkt, waarvoor als wij het goed beluisterden, toch ook plannen bestaan, dan zal dit aan, het stadsbeeld zeer ten goede koimen. De vraag, die nu bij velen opkomt, is: Zal het hotel de Abdij toch nog in een of anderen vorm op een of andere plaats blijven bestaan? Wij denken daarbij aan de meermalen gedane bedekte toezegging dat er andere hotel- gelegenheid zou zijn in de omgeving en ook, dat er in de Abdij toch nog een gelegenheid zou blijven om te zitten en wat te gebruiken. Voor hotel is door velen gedacht aan het gebouw op de Balans, waar thans het kan- tongerecht is gevestigd, maar er zijn wellicht nog andere oplossingen mogelijk. JVaarom vraagt men zich af, is ook ge- informeerd naar aankoop van het kerkgebouw der Vrijz. Herv. in de St. Pieterstraat, dat tegen het hotel sbaat, en dat als hotel te verbouwen zou zijn, terwijl er een restaurant- ruimte aan de Abdijzijde zou blijven. Het zijn allemaal tot nu toe gissingen en het zou zeker te prijzen zijn als men van hoogerhand kon besluiten den sluier, die nu reeds zoo lang over de plannen ligt, wat op te lichten. Nu de Middelburgers het aloude hotel de Abdij zullen zien verdwijnen, zouden zij toch gaarne willen weten wat verder zal gaan gebeuren. Subsidies vreemdelingenverkeer. De Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te 's Gravenhage en de Prov. Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Middelburg verzoch- ten Prov. Staten om ten behoeve van haren arbeid een subsidie uit de provinciale kas te mogen ontvangen. De hoofdbedoeling van de A.N.V.V. is en blijft, tal van vreemdelingen naar Nederland te trekken en voora! propa ganda te maken in het buitenland, hetgeen in den regel zeer kostbaar is. Wanneer de reclame voor het bezoeken van ons land goed wordt gevoerd, komen de vreemdelingen van zelf ook in Zeeland, daar hier juist zooveel objecten zijn, die den vreem delingen belangstelling inboezemen. De pro vinciale organisatie, welke geheel past in de landelijke organisatie, stelt uitsluitend het belang van de provincie Zeeland op den voor- grond en komt daarom naar Ged. Staten meenen, nog eer voor subsidie in aanmerking dan de A.N.V.V. Ged. Staten zijn van oordeel, te meer waar de toestand van de provinciale geldmiddelen het noodzakelrjk maakt het toe- kennen van subsidies in het algemeen, zoowel als de eventueel toe te kennen bedragen, zoo veel mogelijk te beperken, dat kan worden volstaan met een bescheiden geldelijke bij- drage te verleenen aan de beide vereenigin- gen, terwijl in de toe te stane bedragen het, voor de Provineie, grootere belang der in de tweede plaats genoemde vereeniging tot uit- drukking zou kunnen worden gebracht. Uitgaande van de gedachte, dat de arbeid van deze vereenigingen ook de voile sym- pathie van de Prov. Staten zal hebben, stel- len Ged. Staten voor aan de A.N.V.V. f 150 per jaar en aan de Provinciale Zeeuwsche vereeniging een jaarlijksch subsidie tot een gelijik bedrag als door die vereeniging aan subsidie's en donatie's van derden ontvangen met een maximum van 500. Blijkens de be- grooting voor 1938 van deze vereeniging be- droegen de subsidie's enz. 385. Subsidie autobusdienst GraauwHulst. De N.V. Gebr. Poppe te Graauw-en-Langen- dam hebben verzocht het indertijd toegezegde subsidie uit de Provinciale kas ten behoeve van den autobusdienst tusschen Graauw en Hulst weder voor den tijd van 5 jaren, te rekenen van 1 April 1938 af, te willen be- stendigen. De dienst wordt reeds van 1 April 1923 af gedurende 15 jaren uit de Provinciale kas gesteund. Er is volgens Ged. Staten hier een buiten- gewoon geval aanwezig. Zou toch bedoelde busdienst, welke de eenige vaste verbinding van Graauw-enHLangendam met Hulst vormt, worden opgeheven, hetgeen te verwachten is, wanneer naast de gemeentelijke subsidie's, waarop blijkens de berichten van de besturen der betrokken gemeenten kan worden ge- rekend, niet ook door de Provincie subsidie zou worden verleend, dan zou de gemeente Graauw-en-Langendam daardoor weder in haar isolement terugvallen. Met de besturen van de beide betrokken gemeenten van oor deel, dat de genoemde autobusdienst in het algemeen belang noodig en wenschelijk is, meenen Ged. Staten dan ook, dat op grond daarvan voldoende termen aanwezig zijn, wederam steun toe te zeggen naar 1300 als maximum bedrag, waamaar de steun kan worden berekend. Ovememing weg in beheer en onderhoud. Ged. Staten stellen voor in beheer en on derhoud van de gemeente Haamstede en den polder Westeren-van-Schouwen over te nemen het 3.254 K.M. lange deel van den weg Zierik- zee—(Westenschouwen en wel tegen betaling van 911 per jaar of in eens 26.032. NED. HERV. KERK. De heer J. H. Renting te Doetinchem heeft z'n benoeming tot hulpprediker te Sluiskil aangenomen. ZONDAG 20 NOVEMBER 1938. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUIZEN. 9.30 u., Ds. G. Th. van Beuse- kom, van Aarlanderveen, inleiding van den heer H. G. van Beusekom; 2.30 u., de heer H. G. van Beusekom, intree; 6.30 u., Dr. L. J. Cazemiijr, Zendings-jeugddienst, medewerking van het kerkkoor. SDUUSKIL. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop, dankuur voor den oSgst; 2.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u., leesdienst; 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. ZAAMSlLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Korevaar. KLOOSTERZA1NDE9.30 u., Ds. A. Dronkers. Dankdienst voor het gewas. SAS VAiN GEINT. 9.30 u., Ds. Van Oeveren, Van Axel. PHILIPPINE. 2 u., Ds. Dronkers, van Kloos- terzande. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W. van Houte. AXEL. 9.30 u., Ds. Post; 2 u., cand. De Ruijter. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSlLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u„ H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting voor Rijksbelastingzaken, van 15 November 1938. E. de N., huisvr. van M. D., oud 18 j., wo- nende te Wiaterlandkerkje, verdacht van wei- gering visitatie te St. Kruis op 9 Juni 1938. lEisch 15. Uitspraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. M. G., huisvr. J. F. de J., oud 37 j., wo- nende te Koewacht, verdacht van weigering visitatie, op 23 Mei 1938 te Koewacht. Eisch 25. Uitspraak 20 boete of 10 dagen hechtenis. A. D., oud 30 j., zonder beroep te Eecloo (B.), wegens weigering van visitatie te IJaen- dijke, op 19 Maart li. 'Eisch en uitspraakf 20 boete of 10 dagen hechtenis. J. L. D., oud 19 j., wielrenner te Sas van Genit, verdacht van verhindering van werk- zaamheden der ambtenaren van de belasting te Sas van Gent op 13 Juni 1.L Eisch en uitspraak 10 boete of 5 dagen hechtenis.. J. M. B., oud 36 j., zonder beroep te Uzen- dijke, verdacht van ongedekt vervoer van sui- ker te IJzendijke op 4 Juni l.i. Eisch en uitspraak f 5 boete of 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de in- beslaggenomen suiker. J. S-, oud 37 j., vlasbewerker te Kemseke (B.)„ verdacht van ongedekt vervoer van sui ker te Clinge op 1 Mei 1938. Eisch en uitspraak 1 maand gevangenis- straf, met verheurdverklaring van de inhe- siaggenomen suiker. IH. B., oud 37 j., arbeider te Stekene (B.), verdacht van ongedekt vervoer van suiker en weigering van visitatie te Koewacht op 18 Mei 1.1. Eisch en uitspraak 2 maal 14 dagen gevan- genisstraf. Th. B., oud 36 j., arbeider te Clinge (B.), verdacht van ongedekt vervoer van suiker en weigering visitatie te Olinge op 18 Jul! 1938. Eisch en uitspraak 20 boete of 10 dagen hechtenis en 1)5 boete of 10 dagen hechtenis. A. I. de F., oud 47 j., land'bouwer te Zaam slag, verdacht van verboden nederlage van 6000 boekjes sigarettenpapier te Zaamslag op 1 Augustus. Eisch: 750 .boete. Uitspraak 100 boete of 25 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen sigarettenpapier. E. E. M„ oud 27 j., schilder te Sas van Gent, verdacht van het niet verstrekken van gegevens van de personen die in zijn dienst zijn, gepleegd te Sas van Gent in 1938. lEisch en uitspraak f 10 boete of 5 dagen hechtenis. NEDERLANDSCH STOOMSCHIP GESTRAND BIJ BAYONNE. Het Nederlandsche stoomschip „Walborg", met een lading kolen van Gdynia naar Bayon- ne bestemd, is ten noorden van den mond van de rivier de Adour gestrand. Het schip wordt als totaal verloren beschouwd. Een der op- varende is verdronken. De achttien andere leden der bemanning zijn gered en aan land gegaan. Nader wortft gemeld, dat het stoomschip ,,Walhorg"' Donderdagochtend voor den haven- ingang van Bayonne tegen de noorderpier is gestrand. Het schip, dat in wilde vaart voer, zakt in den weeken zandbodem weg en wordit als verloren beschouwd. De reddingboot van Bayonne voer uit om de opvarenden, allien Nederlanders, van boord te halen. Bij het reddingswerk geraakte de ongeveer dertigjarige scheepskok, P. Vader, gewoond hebbende te Amsterdam aan het Mariniersplein, gehuwd en vader van een kind, te water. De man, die zijn eerste reis aan boord van de „Waborg" maakte is ver dronken. Donderdagmididag wilden op den Bennekom- scheweg te Ede de ongeveer 21-jarige dochter van den boschbaas De Gooyer, van het land- goed Hoekelum, per rijwiel de laam naar dit landgoed inrijden, waartoe zij de tramrails moest oversteken. Het meisje, dat zeer doof is, bemerkte niet, dat een rangeerlocomotief achter haar nadercte. Juist op den overweg werd zij door deze locomotief gegrepen en totaal vermorzeld. Het lijk is naar het ziekenhuis te Bennekom gebracht. VVIELRUDER IXKJR EEN AUTO AAN GERED EN EN GEDOOD. Woensdagochtend is op den Muiderstraat- weg te Muiden, ter hoogte van de Vechtbrug, de 74-jarige E. van Harten uit Abcoude, die per rijwiel den voorrangsweg wilde overste ken door een auto aangereden. H. werd van zijn fiets geslihigerd en vrijwel op slag gedood. Het stoffelijk overschot is per ziekenauto naar het lijkenhuisje te Muiden vervoerd. EEN 102-JARIGE. Op Zondag 20 November zal de heer Mar ten iHoff, verpleegde in het Tehuis voor ouden van dagen van de Nederd. Hervorm'de gfe- meente te Rotterdam, zijn 102en verjaardag herdenken. De heer Hoff, alhoewel op de zlekenzaal van het tehuis verblijf houdende, is nog vrij goed gezond. PAARD EN WAGEN DOOR DIESELTREIN AANGEREDEN. Dinsdag heeft een van Den Haag komende extra-dieseltrein met leeg materieel nabij Nootdorp op den onbewaakten overweg een daar passeerenden met een paard bespannen wagen aangereden, welke met galanterie-ar- tikelen was geladen. De galanberiehandelaar N. uit Delft stak loopend den overweg over, terwijl hij het paard aan de teugel leidde. Plotseling werd de wagen door den trein gegrepen. N. werd tegen den grond gestnakt en de wagen met inhoud eenige honderden meters meegealeurd en totaal verbrijzeld. De man, die per ziekenauto naar zijn wo ning is overgebracht, had eenige kneuzingen opgeloopen, terwijl hij bovendien een zenuw- schok heeft gekregen. Geneeskundige hulp, zoowel de burgemees- ter en veldwachters van Nootdorp, was spoe- dig ter plaatse. Het paard werd lidht ge- kwetst. N. had bij het oversteken van den overweg de grootst mogelijke voarzichtigheid betracht, zoodat dit ongeluik alleen is toe te schrijven aan den mist. De trein, waarvan het voorste treinstel aan den neus werd beschadigd, had een kwaxtier vertraging. INBREKER GEARRESTEERD. De politie te Leeuwarden heeft Dinsdag- avond een 30jarigen verzekeringsagent inge- rekend, die tal van diefstaHen door insluiping heeft gepleegd, zoowel daar ter stede als in de provincie, zooals Maandagavond nog te Leeu warden, toen hij een geldkistje met voor dui- zenden aan effecten had gestolen. Toen hij in het duister in een weiiand werd betrapt bij het openmaken van deze kist, werd hij aange- houden. Zoowel de agent als de dief hadden een fiets bij zich. Toen zij langs donkere we- gen, de agent met de geldkist onder den, arm, naar het politiebureau peddelden, zag de aan- gehoudene kans om in een dohker straten- complex er van door te gaan. De aangehoudene, die zich op Christelijk terrein hewoog, was in het bijzonder op de hoogte welke personen op sommlge dagen des avonds naar de kerk gingen. Op de terreinen van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij was een 61jarige banikiwerker bezig met het met behulp van een kraan omhoogdraaien van een zware machi ne. Plotseling knapte de staaidraad af, als ge- volg waarvan die arbeider geraakt werd. De man llep verschillende verwondingen op en kreeg bovendien een inwendige verbloeding. De man is naar het binnengasthuis ver voerd. waar hij korten tijd na aankomst is overleden. IN DE HAND GESCHOTEN. De riethandelaar W. Quak is, tijdens het schieten van spreeuiwen in een rietgors op Rozenburg, door een schot hagel in zijn hand getroffen. Hij moest naar het ziekenhuis te Rotterdam worden overgebracht, waar de wijsvinger is geamputeerd; de overige vingers kunnen wajarschijnlijk behouden blijven. Tengevolge van een hem reeds vroeger over- komen ongeluk was Quak Slechts in het bezit van den hand. EEN STADHUISAMBTENAAR BENADEELT EEN VRIEND VOOR BUNA 20.000. De politie heeft aangehouden en opgeslo- ten den 58-jarigen A. K., gewezen markt- meester, thans amhtenaar aan de afdeeling wachtgelders ten stadhuize te Rotterdam, die ten nadeele van den oud-Indischman J. H. B. aldaar, een bedrag van 17 a 18 duizend gulden heeft verduisterd. Eenige jaren geleden kwam B., thans pro- curatiehouder van een Rotterdamsche finna, terug uit Indie. Hij had een kapitaaltje van 20.000 overgespaard en daarvoor zocht hij een belegging. K., een oude kennis van hem, deed hem het voorstel aan de hand, samen een voorschot- bank op te richten. B. zou f 10.000 fournee- ren, K. zou dan wel zorgen, dat alleen aan betrouwbare personen voorschotten zouden worden verstrekt. Uit hoofde van zijn functie, die hem met wachtgelders in aanraking bracht, die vaak geld noodig hadden en daar voor een vrij hooge rente wilden betalen, zou hij voorschotnemers genoeg kunnen vinden, in staat het geleende geld terug te betalen. Risico's zouden aldus uitgesloten zijn. Er zouden, als gebruikelijk voorschotten worden uitgegeven op contracten, die de voor schotnemers moesten teekenen. K. heeft ech ter van den aanvang af zich gelden toege- eigend door middel van valsche contracten. Na twee jaar vertrouwde B. de zaak niet meer en K. vond toen een nieuw middel om zich contanten te verschaffen. Hij vroeg nl. ambtenaren ten stadhuize geld voor hem te leenen bij zijn eigen voorschot- bank. Zeif kan hij dat, omdat dit een vreem- den indruk zou wekken, niet goed doen. Ver schillende ambtenaren hebben toen contracten geteekend en het daarop geinde geld afgedra- gen aan K. Deze zette op de contracten val sche handteekeningen van borgen. Allengs ging B. echter meer wantrouwen koesteren tegen K. Tenslotte gaf hij order, dat alle Wonderlijk zooals dat helpt zoowel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6