DOST ZWANENBERG UW BRTEVEN ZOODPA ZE GEPEED ZUN Hierom vragen grage magen! i maakt wat smaakt! Buitenland i TERNEUZEN, 18 NOVEMBER 1938. TON VAN TASr Ingez. Med. 27 DE LIGHTING 1939. Ten aanzien van de lichting 1939 worden in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de Defensiebegrooting de volgende getallen venmeld: Ingeschreven 73.733, afgekeurd 26.893, vrijgesteld geestelijken 1018, vrijgesteld broe- derdienst 1689, in vrijwilligen dienst, uitgeslo- ten, overleden, enz. 1368, normale sterkte aan gewone dienstplichtigen 42.765. Van laatstgenoemde sterkte gaan voor de inlijving en gedurende de eerste oefening nog eenige duizenden af tengvolge van vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens afkeuring. CRISISCREDIETREGELING VOOR DEN MIDDENSTAND. De Minister van Financien heeft aan de Tweede Kamer o.a. bet volgende medegedeeld: Bij de wet van 14 Juni 1934 werd op de begrooting van financien voor 1934 een arti- kel uitgetrokken, strekkende onder meer tot dekking van verliezen, welke voor bet rijk voortvloeien uit de z.g. c ris i sc redie t rege 1 ing" voor den middenstand. Eenzelfde artikel kwam ook op de daaropvolgende begrootingen voor. De ,,algemeene regels", welke voor deze credietverleening gelden, zijn laatstelijk ter kennis van de Kamer gebracht door toevoe- ging van die regelen aan de memorie van ant woord op bet voorloopig verslag betreffende het zevende hoofdstuk B, der rijksbegrooting voor het jaar 1936. De wenschelijkheid is gebleken deze „alge- meene regels" te herzien. De credietverlee ning tocb op den voet van de geldende rege- ling beperkt zich tot volwaardige midden- standstoedrijven, welke uitsluitend ten gevolge van „crisisomstandigheden" in liquiditeits- moeilijkheden zijn geraakt. Het wordt echter steeds moeilijker de financieele moeilijkheden, waarin degenen die een beroep op deze rege- ling doen, verkeeren, toe te schrijven aan de reeds verscbeidene jaren geleden ingetreden economische crisis. Zonder in het karakter van den maatregel, die naar algemeene erken- ning, gunstige resultaten heeft afgeworpen, verandering te brengen, moest de omschrijving der gevallen, welke voor zoodanige hulpver- leening in aanmerking komen, worden her zien. De „algemeene regels", volgens welke deze credieten worden verleend, zijn derhalve gewijzigd in dezen zin, dat de credietverlee ning zal strekken ter tegemoetkoming aan liquiditeitsmoeilijkheden, waarin overigens volwaardige middenstandsbedrijven, buiten den schuld van den ondernemer, zijn geraakt uit boofde van in den betrokken bedrijfstak heerschende omstandigheden, terwijl de eisch, dat het bedrijf moest bestaan hehben voor 1 Januari 1930 is vervangen door den eisch, dat het bedrijf gedurende tenminste vijf jaar heeft bestaan. Tenslotte wordt nog in herinnering gebracht dat het in het voornemen ligt, om ook, wan- neer het indertijd voor den bedoelden steun- maatregel gestelde maximum van f 2.000.000 is bereikt, met de credietverleening voort te gaan, en derhave de genoemde grens zoo noodig te overschrijden. GEEN VREEMDELINGEN ZONDER VERGUNNING HANDELSAGENT. De regeerinigspersdienst meldt: Aan de beroepen en bedrijven, welke niet door vreemdelingen zelfstandig mogen worden uitgeoefend zonder een vergunning van den minister van oeconomische zaken, is thans toegevoegd het beroep van handelsagent. Het te dier zake krachtens de wet van 22 April 1937, Staatsblad no. 628, uitgevaardigd Kon. besluit van 27 October 1938, no. 38, zal in de Nederlandsche Staatscourant van Don- derda>g worden gepubliceerd Ingevolge het besluit zal het met inganig van 17 November aan vreemdelingen niet geoorloofd zijn, zich zelfstandig als handels agent te vestigen, zonder sehriftelijke ver gunning van vorengenoemde minister. Daamaast zullen degenen, die op 16 Novem ber reeds als agent zelfstandig weikzaam waren, op 1 Maart a.s. van een zoodanige vergunning voorzien moeten zijn. Onder handelsagent wordt verstaan hij, die zijn bedrijf maakt van het verleenen van be- middeling bij het tot stand brengen van transacties tussehen zijn principaal en derden of van het afsluiten van transacties op naam en voor rekening van den principaal. Voor de toepassing van deze regeling maakt het geen verschil, in welke branche de vreemde- ling als handelsagent optreedt. De aanvragen dienen op de daarvoor vast gestelde formulieren zoo spoedig mogelijk te worden ingediend bij het departement van oeconomische zaken, Bezuidenhout 30, 's-Gra- venhage. De aanvraagformulieren zijn mede verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Belanighelbbenden wordt er met nadruk op gewezen, dat bij het groot aantal te ver- wachten aanvragen met de beoordeeling daarvan en met het verleenen der vergun- ningen geruimen tijd gemoeid kan zijn. Zij die reeds thans gevestigd zijn en derhalve eerst per 1 Maart een vergunning noodig hebben, dienen er dan ook rekening mede te houden, dat aanvragen, welke na 15 December het departement bereiken, emstige kans loopen, niet voor 1 Maart 1939 te kunnen zijn af- gedaan, waardoor belanghebbenden zich bloot stellen aan een proces-verbaal en strafvervol- ging wegens overtreding van bovengenoemde wet. Nadere inlichtingen kunnen worden inge- wonnen bij het departement van oeconomi sche zaken, tel. letter g, 's-Gravenhage, toe- stel 407, en bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken. GEEN NEDERLANDSCHE MAGINOT-LINIE. De Minister van Defensie meent, dat er geen vol'doende grond is voor het oordeel van ver- scheidene leden, dat het door de Regeering aanvaardde stelsel van grensbeveiliging niet aan het doel beantwoordt. Niettemin is in onderzoek in hoever, op grond van de opge- dane ervaring, daarin wijzigingen dienen te worden aangebracht, zegt hij in het antwoord op het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van Defensie voor 1939. De permanente versterking alleen van de Oostgrens, door sommige leden voorgestaan, zou in strijd zijn met de door ons land gevoer- de zelfstandigheidspolitiek. De Minister is overtuigd, dat het naar alle zijden aanleggen van permanente versterkingen in den trant van de Fransche Maginot-linie of de Duitsche Siegfried-linie tot onaanvaardbare financieele consequenties zou leiden. Hetzelfde zou gel den voor een breed defensief kanaal langs onze grenzen alsmede voor een centraal fort in Zuid-Limburg, dat ook overigens niet in het kader van de landsverdediging zou passen. Wei wordt nagegaan op welke wijze door uitbreiding van het aantal der reeds bestaan- de verdedigingsmiddelen de defensieve kracht in het grensgebied waren te verhoogen. DE B. V. L. BESTAAT TWINTIG JAAR. In het kasteel Oud-Wassenaar is Dinsdag- avond een bijeenkomst gehouden van verte- genwoordigers van de gewestelijke landistorm- commissien uit ons land, ter introductie van de nieuwe lands t-ormfilm,,20 jaar B. V. L.". Onder de gasten waren de minister-presi dent Dr. H. Oolijn, de ministers H. van Boeijen, dr. J. J. C. van Dijk, mr. J. A. de Wilde, de bungemeester van Wassnaar, dr. F. S. A. C. M. baron van Wijnbergen; de leden van de Nationale landstormcommissie L. F. Duymaer van Twist, mr. dr. L. N. Deckers, J. R. Snoeck 'Henkemans, mr. A. G. A. ridder van Rappard, res. generaal-majoor H. de Iongh, inspecteur van den Vrijw. landstorm; voorts de commandant van het veldleger luit.- generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst en tal van andere autoriteiten. De voorzitter van de N. L. C., de hieer Duy maer van Twist, sprak enkele woorden ter in- leiding van de film, waarbij spr. er aan her- innerde, dat het precies 20 jaar geleden was, op den dag af, dat de Friesche en Limburg- sche vrijiwilligers in Den Haag aankwamen, waar het landstormkorps Zuid-Holland-West in de Koninklijke stallen gelegerd was. iHiema werd de film vertoond. Na hartelijk applaus is het slot van deze bijeenkomst tot een hulde geworden voor ge- neraal en mevrouw Duymaer van Twist en de leden van de Nationale LandstormcomicLssie in verband met het 20jarig bestaan van den B. V. L. Dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer, herinnerde aan de dagen, 20 jaar geleden, en schetste den groei van den B. V. L. Daama richtte hij zich in het bijzonder tot generaal Duymaer van Twist, den voorzitter en tot de leden van de nationale landstormcommissie, zoomede tot den inspecteur van den land- storm, waama namens den geheelen B. V. L. aanbiedinig van herinneringsgeschenken volg- de. Aan den voorzitter der nationale land stormcommissie werd aangeboden een 17e eeuiwsche palissander- en ebbenhouten ko- lommenkast; aan den inspecteur en de leden der nationale landstormcommissie ieder een vloeiblad in zilveren montuur, voorzien van het embleem van den B. V. L. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeijen, schetste de beteekenis, die mevrouw Duymaer van Twist voor den B. V. L. heeft. In verband hiermede is het spr. een voorrecht, te mogen mededeelen, dat me vrouw Duymaer van Twist benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Lang- durige toejuichingen volgden. De minister van Defensie, dr. J. J. C. van Dijk, schetste hiema, naast de preventieve taak van den B. V. L., de repressieve moge- lijkheden, die dit instituut aan de regeering biedt. Spreker deed mededeeling van de be- noeming, bij bevordering, tot officier in de orde van Oranje-Nassau (het eere-teeken te dragen met de zwaarden) van luitenant-kolo- nel P. Dingemanse, hoofdofficier toegevoegd aan den inspecteur van den vrijwilligen land- storm. iHiema sprak de minister-president, dir. H. Colijn, een herinneringswoord over de dagen van 1918. Spr. braoht in herinnering, dat hij in de bekende dagen van November 1918 voor een regeeringsopdiraoht in Londen vertoefde. Daar ontving hij een telegram van wijlen jhr. mr. A. F. de Savomin Lohman, waarin stond dat het in Nederland er wel op uit zou loo pen, dat er een plebisciet gehouden zou wor den of H.M. de Koningin der Nederlanden zou blijven. Daarom, aldus het telegram, is je plaats thans in Holland en niet in Londen. Spr. schetste zijn tocht naar Holland terug, via Duinkerken, Brugge, Vlissingen met tal van wederwaardigheden. In Den Haag had spreker het eerste contact met den Landstorm, met het korps Zuid-Holland-West, dat in de ko ninklijke stallen gemobiliseerd was. iSpr. schetste voorts de beteekenis van den B. V. L. Naast zijn eigenlijke taak is er geen groep of vereeniging geweest, die in ons land zooveeil gedaan heeft ter verlevendiging van het nationaal bewustzijn. Dr. Colijn sprak den wensch uit, dat het werk van den B. V. L. verder moge voortwer- ken tot verhetffing en waardeering voor onze weermaoht en tot inniger verband van volk en weermacht samen. (Applaus.) De heer Duymaer van Twist dankbe voor de hulde, aan de leden van de nationale land stormcommissie, aan mevr. Van Twist en aan hem gebracht. KRANSLEGiGING BIJ HET MONUMENT OP HET PLEIN 1813. In tegenwoordigheid van een paar honderd belangstellenden en het muziekkorps van den gemeentelijken reinigingsdienst heeft, meldt de N. R. Crt., het dagelijksch bestuur van het Haagsche comitd voor volksfeesten Donder- dagmiddag om 12,15 kransen gelegd bij het Onafhankelijkheidsmonument op het Plein 1813. Eerst werd een krans gelegd aan den voet van het driemanschap Van Hogendorp Van der Duyn van MaasdamVan Limburg iStirum; daama begaf men zich naar de andere zijde van het monument en legde een tweeden dergelij'ken krans (van lauwerbladen met linten in de Haagsche kleuren) aan den voet van het standbeeld van Willem I. De plchtigheid, waarbij de Kapel toepasse- lijke liederen ten gehoore bracht, was in enkele minuten afgeloopen. Donderdagavond rwas het monument verlicht. Grooter, veel grooter, dan bij de krans- legging op het Plein 1813, was om ongeveer den zelfden tijd de belangstelling op den Kneuterdijk voor het gebouw van de Rotter- damsche Bankvereeniging, de plaats waar het huis van Hogendorp heeft gestaan en waar de door het Nationaal Jongeren Verbond ge organiseerde eenvoudige herdenking van den 17den November 1813 zou geschieden. Een vrij groote menigte had zich ter weerszijden van den ingang van het bankgebouw en daar- tegenover opgesteld en de politie moest er aan te pas komen om den weg vrij te houden en het rijverkeer om te leiden. Zooals wij hebben gemeld, waren graaf Frederik van Bij een stevig stamppotgerecht is Zwanenberg's rookworst on- ontheerlijk. Zij verhoogt de voedingskracht van den maal- tijd en doet de smulgragen smullen. U kunt Zwanenberg's rookworst duidelijk herkennen aan het loodje en den smaak. Ingez. Med. Hogendorp, zijn zoon Gijsbert Karel en Willem graaf van Limburg Stirum bereid gevonden aan de herdenking mee te werken. lets voor den bepaalden tijd waren zij in het gebouw van de Rotterdamsche Bankvereeniging bij- eengekomen. De directie had de aardige ge- daehte gehad hen voor deze gelegenheid te ontv-angen in het vertrek, welks ligging onge veer overeenkomt met die van de kamer, waar in 1813 de vaderlandsche omwenteling onder leiding van Hogendorp is beraamd en ten uitvoer gelegd. Op de tafel had de directie een portret van Gijsbert Karel laten plaatsen, temidden van Oranjebloemen. Om precies kwart voor £enen trad het nieu we driemanschap naar buiten, de borst getooid met groote rozetten van Oranje, waar- van breede linten afhingen. Zoodra zij zicht- baar waren werd uit het publiek de kreet Vivat Oranje aangeheven, die onmiddellijk algemeen werd overgenomen. De buiten ver- zamelde „medestanders"' haalden nu ook onmiddellijk hun Oranjestrikken voor den dag en staken die op de borst. Vervolgens deed zich de moderne tijd voor een oogenblik gel den. Het drietal moest n.l. eerst poseeren voor de verschillende, tegenover het bankge bouw opgestelde filmtoestellen, en voor deze gelegenheid zijn kreet herhalen, opdat men vanavond in de bioscopen de scene naar den eisch zal kunnen aanschouwen. Vervolgens begaf de menigte, die onderweg nog flink aangroeide, -zich over de Plaats, het Buitenhof, de Groenmarkt en de Drie Hoekjes naar de Groote Kerk om de vlag uit te steken. Hoornblazers op verschillende punten langs den weg opgesteld, bliezen onderwijl fanfares. De meeloopers uitten hun gevoelens in ge- juich van vaderlandsche kreten. Sommigen hunner bleken Oranjelappen en -vlaggen te hebben meegebracht, waarmee zij boven het hoofd zwaaiden. Het geheel had het karakter van een aardige en spontane demonstratie van -geestdrift. Tben men op het Buitenhof aangekomen was, begon het carillon van den toren ,,al is het prinsje nog zoo klein" te spelen en terwijl men den toren naderde, ging met het andere vaderlandsche liederen door. In afwijking van de gewoonte was van den kerktoren Donderdagochtend de rood-wit- blauwe vlag niet geheschen. Men kon haar toch moeilijk inhalen om haar door een Oranjevlag te vervangen! Zoo- genaamd zou er iemamd van de menigte naar boven ijlen om deze fhiks uit te steken, maar dit is niet zoo'n simpele zaak en in werke- lijkheid was door de goede zorgen van het gemeentebestuur gemeentewerken dan ook bij de hand om dit werkje van de feestvierders over te nemen. Hieraan was het te danken dat de vlag vrijwel onmiddellijk van den toren wapperde toen de stoet aan den voet daarvan was aangekomen. Dat zij met luid gejuich werd begroet spreekt wel vanzelf. De laatste etappe was nadr het stadhuis, waar voor het bordas aan den kant van de Schoolstraat, zich al geruimen tijd van te voren veel menschen hadden verzameld. Het driemanschap beklonx het hordes en uit hun midden -trad graaf van Limburg Stirum naar voren, om de proclamatie van het driemanschap uit 1813 voor te lezen: „Oranje Boven! Holland is vrij. De bondgenooten trekken op Utrecht. De Engelschen worden geroepen. De Franschen vlughten aan alle kanten. De zee is ons. De koophandel herleeft. Alle partijsehap heeft opgehouden. Al het geledene is vergeeten. En vergeeven. Alle de aanzienlijken komen in de regeering. De regeering roept den Prins uit. Tot hooge overheid. Wij voegen ons bij de bondgenooten. En dwingen den vijand tot vrede. Het volk krijgt een vrolijken dag. Op gemeene kosten. Zonder plundering, noch mishandeling. Elk dankt God! De oude tijden komen wederom. Oranje boven". Graaf van Limburg Stirum las het histori- sche en men mag wel zeggen ook door zijn stijl klassieke document met treffende uit- drukking en heldere verdragende stem voor en zoo werd dit oogenblik eigenlgk het meest indru'kwekkende van de in het algemeene weinig pretentieuze herdenking. De toehoor- ders juichten bij haast elke zinsnede. Toen hij de lezing had voleindigd, voegde hij eraan toe: ,,Zoo was het in 1813 en zoo is het heden. Evenals toen staan wij thans in vaste overtuiging en trouw vereenigd rondom het huis van Oranje, Leve de Koningin!" Zijn roep werd met daverend gejuich her- haald. Nadat alien tezamen nog het Wilhel mus hadden gezongen, ging men uiteen. De drie heeren van het driemanschap begaven zich echter met eenige bestuursleden van het Nationaal Jongeren Veibond naar de alge meene begraafplaats om daar een krans te leggen op het onlangs teruggevonden graf van Gijsbert Karel van Hogendorp. Bij het graf waren behalve de genoemden, eenige familieleden en vrienden der van Hogendorps' aanwezig; voorts als vertegen- woordigers van het Nationaal Jongeren Ver bond, mevr. I. van DijkHendrika en de heeren mr. Th. M. Bautz, mr. J. C. Pantha- leon baron van Eck, W. J. Hikbergen en D. W. Dettmeyer. Mr. Bautz, de voorzitter van de Haagsche afdeeling van het Nat. Jong. Verbond hield een rede. Van Hogendorp, van Limburg Stirum en van der Duyn van Maasdam, aldus spr., zijn namen, welke wij op dezen dag met warmte herdenken. Zij toch gaven het teeken om het Oranje, dat de groote meerderheid van ons volk ondanks vreemde heerschappij noch- tans in het hart droeg, zich openlijk op de borst te spelden. Deze gebeurtenissen hebben wij- heden wii- len herdenken. Den heer burgemeester van 's-Gravenhage zijn voor zijn medewerking in dezen zeer erkentelijk. Dat nazaten van de groote mannen bij deze gebeurtenis aanwezig hebben willen zijn, en zelfs hierin een hoofdrol vervullen, stemt ons tot even groote dankbaarheid als wij het betreuren, dat van regeeringswege zoo weinig aandacht aan dit voor ons land zoo belang- rijke feit wordt besteed. Moge diezelfde geest, welke 125 jaar ge leden het beroemde driemanschap bezielde, ons alien tot vooribeeld strekken en moge de bij het tot uiting gekomen wil om de onaf- hankelijkheid te herkrijgen ons inspireeren tot eenzelfde krachtige wil de onafhankelijk- heid van ons geliefd vaderland te bestendigen en evenals zij het noodige daarvoor over te hebben. Spr. legde vervolgens een groote krans neer op het graf van Van Hogendorp. Namens de familie Van Hogendorp trad Frederik graaf van Hogendorp, naar voren om een kort woord van dank te spreken. Gijs bert Karel van Hogendorp heeft geleefd in een tijd, dat de nationale gezin-dheid zeer ge- zonken was en spr. trok een parallel met den tijd, waarin het Nationaal Jongeren Verbond werd opgericht, dat mede gemaakt heeft, dat wij tegenwoordig in anderen sfeer leven, dan een vijftien tal jaren terug. Voor datgene wat het Nat. Jong. Verbond op dezen dag gedaan had, ter herdenking van de 125-jarige onaf- hankelijkheid van ons land, betuigde spr. zijn warmen dank. -IIIfIT ZTl KATTEVELLEN TEGEN RHEUMATISOHE PIJNEN. Warm zijn zij, maar zij kunnen U hoogstens tijdelijk helpen. Heusch, rheumatiek is niet voor de poes! Want reeds bij de allergering- ste tocht of afkoeling zullen de pijnen in al hum felhedd weer optreden en dit te eerder, omdat rheumatieklijders door de bij rh-euma- tische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie, buitengewoon gevoelig zijn. Roei dan ook de oorzaak van Uw pijnen, die ge- legen is in een overmaat van urinezuur in- het organisme, uit met wortel en tak. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met het wereldVermaarde miidd-el Kruschen Salts, dat lever, nieren en ingewanden aanspoort tot krachtige, regelmatige werking. Alle onrein- heden zullen uit het bloed worden verwijderd en langzaam maar zeker verdwijn^n Uw pij nen en komen nooit .meer terug. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apo- thekers en drogisten a 0,40, f 0,75 en f 1,60 (extra groot pak). (Adv.) DE STRIJD VAN DE DUITSCHE BE LLIDE NISK E RK. De algemeene aandacht is vanzelfsprekend geabsorbeerd door hetgeen er met de Joden is gebeurd. Daardoor bestaat kans, dat voor de gebeurtenissen ten opzichte van de z.g. Belijdeniskerk minder aandacht overbijft dan zij verdienen. Dikwerf is over de positie van dit deel der evangelische kerk in Duitsch- land heel wat te doen geweest, zonder dat er beslissende gebeurtenissen voorvielen. Thans is er wel iets ibeslissends geschied. Men weet het reeds: tegen de leden van de voorloopige leiding van de Duitsche Evange lische kerk (Belijdeniskerk, richting Niemol- ler) is een disciplinair optreden gevolgd met het doel om te komen tot ontslag. Het salaris is dadelijk ingehouden. De motiveering van dien maatregel was eenigszins vaag, maar men kan er toch uit opmaken, dat de over heid aanstoot had genomen aan bepaalde for- muleeringen in circulaires, waarmee tot het houden van bidstonden werd opgeroepen en die werden beschouwd als steken onder water of achterbaksche aanvallen op bepaalde staats- Lieden, of hun maatregelen. Tot de gewraakte stukken van dien aard behoort ook een gebed, dat aldus was gefor- muleerd: ,,Heere God, wij arme zondaars belij"den voor U de zonden van onze kerk, van haar bestuur, van. haar gemeenten en haar herders, Wij hebben een valsch evangelie maar al te zeer geduld. Wij hebben niet zoo geleefd, dat de menschen ons goede werk zagen en U kun nen loven. Wij belijden voor U de zonde van ons volk. Uw naam is in zijn midden belas- terd. Uw woord bestreden, Uw waarheid on- derdrukt. Openbaar en heimelijk is veel on- recht geschied. Het leven is gekwetst of ver- nietigd, de echt gebroken, het eigendom ge- roofd en de eer van de naasten aangetast. Heere onze God, wij beklagen voor U deze zond-en van ons en van ons volk, vergeef ons en verzoen ons met Uw straf." Men krijgt hierult ongeveer een beeld van hetgeen wordt verstaan onder de uitlatingen, waarin door „fanatieke kringen onder het mom van bidstonlden uiting werd gegeven aan hun staatsvijandige gezindheid en gepoogd werd de eenheid van de Duitsche volksge- meenschap te verstoren", zooals het Duitsche nieuwsbureau het uitdrukte. In alien gevalle, indlen de door suspensie getroffen predikanten zullen worden ontsla- gen, hetgeen is te voorzien, zal deze afdeeling van de kerk (belijdeniskerk, richting Nie- moller) nauwelijks meer in staat zijn eenige actie te ontplooien. DE CAMPAGNE TEGEN DE R.K. KERK. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Woensdagmorgen: Het ,,Schwarze Korps" vestigt er de aan dacht op, dat de katholieke kerk in het bij zonder in Oostenrijk, aanzienlijke landgoede- ren en kunstschatten onder haar taeheer heeft. Aan de hand van eenige voorbeelden kriti- seert het bad zeer scherp de wijze, waarop de katholieke kerk haar taak ten deze opvat. Zoo zou men te Mariazell de echte kunstwer ken hebben verkocht en den bedevaartg-an- gers copieen hebben voorgezet. ,,De clerus is niet in staat en ook niet van zins om het Duitsche volksvermogen goed te besturen. Indien men het haar afneemt, neemt men niets, waarop zij een redelijke rechtsaan- spraak heeft." PROV. WATERSTAAT. Gedepuiteerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Januari a.s. den technisdh ambtenaar van den Provinciated Waterstaat, A. L. de Jong, vroeger te Temeuzen, overge- plaatst van Kortgene naar Tholen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie te Temeuzen maakt bekend, dat omtrent onderstaande ge vonden voorwerpen, inlichtimgen te bekomen zijn aan de daaracht-er vermelde adressen. Een paar zwarte gummipijpen, P. van His, Tuinstraat 18. Broche, Van Kouteren, Donze-Visserstr. 119. iSjaal, A. v. d. Velde, Dekkerstraat 25. Pakje met interlock, Postkantoor. Armbandje, C. v. d. Velde, Hoogendijk 13. Blauwe man-telband, P. van Dixhoom, Van Bovenstraat 21. Wieldop, S. van Doeselaar, Oudelandsche- weg 9, Driewegen. Heerenrijwiel, Kan-toor Dir. Belastingen, Nieuwstraat. Rijwielbelastingmerk, F. de Blaaij, Goesche- polder E 34. Dekzeil, Marechausseekazeme, Sluiskil. Sponsi, J. Ollebek, Steenkamplaan 32. [Portemonnaie met inhoud, L. de Blaaij, Axelschestraat 186. Kinderlaarsje, Gilde, Kanaaldijk 83. Ziweep, J. van Waes, Dekkerstraat 53. Wollen dekentje, E. A. Bliek, Dahliastr. 13. Een paar dameshandschoenen, F. Koster, Tuins-traat 4. Sohroevendraaier, G. Schrier, Van St-eenber- genlaan 34. Een rol damesstof, J. Hofman, Bovenweg 71, Sluiskil. Mantelband, R. de Klerk, Soheldekade 20. Huissleutel, R. Visser, Soheldekade 64. Rijiwielzelfbindier en broek-riem, P. v. d. Walle, Schutterhofweg 2. Broodzak met drinkfl-esch, H. J. Oolsen, N. Kerkstraat 24, Sluiskil. Beige kindermuts en handdoek, J. v. Kerk- voort, Oostfcant 4. Zilveren horloge, concierge Ambachts- school. Twee auto-contactsleutel-tjes, M. Hlamelink, Leliestraat 13. VAN BOBRENWAJGEN GEVALLEN. Dinsdagmiddag deed zich, volgens de Vliss. Crt., op den Sohoondijkschen weg een emstig onigeluk voor. De heer C. B. kwam met zijn vrachitauto, geladen met suikerbieten, aange- reden en moest een boerenwagen passeeren, waarop ook een ploeg stond. Het ongeluk wilde, dat een der netten, welke gebruikt wor den om de bieten snel te lossen, bij het .passee ren -ht den ploeg bleef haken, waardoor de wagen werd meegesleurd en kantelde. De 17- jarige landbouwerskneeht kwam hierbij van den wagen te vallen. Met een gebroken arm en emstige kneuzingen werd de ongelukkige op- genomen en naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. De marechaussee heeft onderzociht, in hoeverre hier van schuld sprake is en pro ces-verbaal opgemaakt. NARCOTIOA IN HET VU1LNISVAT. Een tandarts te Goes had Maandiagmorgen een paar honderd buisjes met een cecaine-pre- paraat, dat wat verkleurd was, in het vudlnis- v-at laten deponeeren, niet vermoedend, d-at de scthooljeugd initeresse voor het giftige goedje had. In minder dan geen tijd waren de buisjes echter verdwenen, meldt het Dghl. v'. N.B. en Z. De tandarts waarsohuwde de politie, die deze waarschuwing doorgaf asm de scholen en aan de Goesch-e radioeentrale. Het gevolg was dat er Dinsdagmiddag al verscheidene buis jes op het polltiebureau gedeponeerd waren. LUXOR-THEATER. „Tusschen twee vrouwen". Erich von Stroheim schreef het scenario van deze film, die als achtergrond een geweldig Amerikaansoh ziekenhnis heeft met zijn per- fecte en imposante outilage en men vindt er iets van het talent van dezen bij-zonderen kunstenaar in terug. Dat is die zuivere en har-de kijk op de de tails van het leven. Hoe voortreffelrjik is bijv. reeds onmiddellijk in den aanvang de sfeer van zulk een geweldig ziekenhuis weerge- geven. Er is een klein misverstand met de tele- foniste. Iemand belt het ziekenhuis op en noemt een naiam de telefoniste vliegt het kaartsysteem door en antwoordt, dat de pa tient goed vooruitgaat. Doch de patient is reeds twee dagen te voren overleden en de stem aan de telefoon informeert slech-ts, wan- neer de bezittdngen van den gestorvene afge- haald kunnen worden. Pardon, zegt de tele foniste Dit is een grootbedrijf en als in elk bedrijf komen er van tijd tot tijd vergissdngen voor. Er zijn geslaagde operatles en mislukte er zijn d-okt-ers, die slagen en er zijn er, die mis- lukken... De triest-e oogst van het snelverkeer wordt hier binnengehaald en menige tragedie van de groote stad vindt hier haar einde. En door die w-e-reld gaan de mannen in het wit en de vrouwen in het wit, met hun prachtigen m-ocd en uithoudinigsvermogen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2