ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Belgie - Zijn Geschiedenis - Zijn Vorstenhuis Marion's groote avontuur ..Pokier Hcsrlje* od"eenl„Mijnhardye' No. 9839 VRIJDAG 18 NOVEMBER 1938 78e Jaargang Binnenland Feuilleton EERSTE BLAD De ontwikkeling tot de afscheiding van 1830 Vlaanderen reeds vroeg cultuurcentrum van West-Europa Alom waardering in ons land... MAGGI3 AROMA De pijnverdrijver hi] uitnemendheid A Jk A n n/v T7/wi« rtllrnn rOfTO ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen IT. per post 1,55 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenlamd alleen by vooruitbetaling. Ultgeefster: Ftrma P. J. VAN DE 8ANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0.20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handeisadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSsJliUNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Het ligt niet in de bedoeling van dit schets- matige artikel een gedetailleerd overzicht te gerven van de geschiedkundige ontwikkeling van onzen nabuurstaat Belgie. Dit land heeft van de jongste tijden der historie, met de verovering van de provincies Germania infe rior en Bel'gica secunda door Julius Caesar in 57 v. Ohr., deel genomen aan de geschie denis van West-Europa. Belgie was in 486 onder Frankisch bewind gedurende de grens- oorlogen tusschen Franken en Romeinen het tooneel van den strijd. In den tijd van de Merovingers speelde het een bescheiden rol en onder de Karolingers integendeel was het een brandpunt van Romaansch-Germaansche beschaving. In 870 was het land bijna geheel onder Fransche en in 879 onder Duitsche heerschappij gekomen en in 925 vormde de Schelde reeds toen de scheiding tusschen beide staten. Tengevolge van den inval der Noormannen werden de graafschappen Vlaan deren en Artois Fransche leenen. Gedurende eenige eeuwen werden de Belgische gebieden door oorlogen tusschen leenheeren en vorsten voortdurend verdeeld. In de 12de tot de 15de eeuw werd vooral in het Vlaamsche gedeelte herhaaldelijk oorlog gevoerd tegen naburen, vooral uit zuidelijke richting, die het Vlaam sche gebied poogden te onderwerpen. Want niettegenstaande alien strijd ontwikkelde zich in dat gebied door industrie en handel een hooge welvaart en de kunst bloeide er in hooge mate. Brugge, Ieperen, Gent en later Antwerpen waren te dien tijde wereldberoemde steden. In 1384 kwamen Vlaanderen, Artois en Mechelen aan het Huis van Bourgondie, dat allengs zijn macht over de andere Belgi sche g ewes ten en de Noordelijke Nederlan- den uitbreidde. Onder den te Gent geboren Keizer Karel V vormden de sedert 1543 ver- eenigde 17 Nederlandsche provincien het rijk- ste land van Europa. In 1555 stond Karel V deae gewesten af aan zjjn zoon Philips II van Spanje. Frankrijk bestookte hem voortdurend met oorlogen om in het bezit van de Neder- landen te kunnen komen en nauwelijks was in 1559 de vrede van Chateau Cambresis ge- teekend, toen de harde maatregelen van Phi lips n, verbonden met de veldwinnende en door dien vorst met geweld onderdrukte Her- vonming den Tachtigjarigen Oorlog deden ontstaan. Terwijl de Noordelijke Nederlan- den het juk der Spaansche heerschappij af- wierpen in 1581, bleven door het beleid van Parma de Zuidelijke gewesten voor Spanje behouden. Frankrjjk krijgt zyn kans. Van dien tijd af liggen de kansen voor Frankrijk open. Dit land heeft er gedurende eeuwen naar geStreefd om zich in de Vlaam sche gewesten blijvend neer te zetten. Het is daarin ten deele geslaagd door het voeren van oorlogen, ten deele door een politiek van pacifieke penetratie. Belgie en vooral de Vlaamsche streken waren het strijdtooneel tusschen Franschen, Oostenrijkers en Span- jaarden tot, ten tijde van de Ootenrijksche overheersching, in 1792 de troepen der Fran sche republiek in de Oostenrijksche Neder- landen binnenvielen. Zij leden een nederlaag bij Neerwinden, maar maakten zich in 1793 en 1794 van geheel Belgie meester, dat aan- vankelijk als een zelfstandige republiek mocht blyven bestaan, maar weldra, in 9 departe- menten verdeeld, bij Frankrijk werd ingelijfd, welke toestand voortduurde tot aan den val van het Eerste Keizerrijk. Nadat Belgie eenige maanden onder een Oostenrijkschen gouverneur-generaal was bestuurd, werd het met de Noordelijke Nederlanden tot een koninkrijk vereenigd op 23 Maart 1815 onder Koning Willem Frederik van Oranje Nassau, die den titel droeg van Koning der Neder landen. De mogendheden Engeland, Oostenrijk enz. meenden door dat koninkrijk een schutsmuur op te trekken ter beveiliging der westelijke grenzen van Duitschland tegen de aanvallen van Frankrijk. Men had echter mis gezien: het nieuwe koninkrijk was uit te veel ongelijksoortige bestanddeelen samen- gesteld om zich naar wensch te ontwikkelen tot een krachtig staatkundig geheel. Meeningsverschillen tusschen Noord en Zuid. 1 Er was verschil in godsdienst, in taal, in de grondslagen der welvaart in het eene deel handel, in het andere fabrieksnijiverheid en in staatkundige neigingen, alsook in de histo- rische neigingen en ontwikkeling van de beide deelen des lands. Dit alles zou bij een rustiger regeering en na een langdurig tijd- perk van vereeniging misschien wel tot een voor beide landsdeelen Noord en Zuid heilzame ontwikkeling en ontplooiing van krachten zijn gekomen, waaruit niets dan materieele en geeStelijke welvaart kon voort- vloeienmaar in het Zuidelijk deel der Nederlanden bleven de buitenlandsche invloe- den aan het wedk, die sinds eeuwen op het bezit van het rijke landsdeel hadden geaasd. Frankrijk vond voor zijn campagne in het Fransch-sprekende, -denkende en -voelende Wallonie met als voorpoststad Brussel een gretigen .voedingsbodem voor zijn plannen: de bevolking der Zuidelijke Nederlanden van het Noorden afkeerig te maken. Dit gelukte dank zij verschillende factoren, die deze anti- Nederlandsche campagne in de hand werk- ten. Het conflict tusschen het protestante Noorden en het katholieke Zuiden werd uit- gebuit; Fransche manoeuvres waren hier actief. De vertegenwoordiging van het Zui den in de Staten-Generaal was niet naar evenredigiheid van het sterkere zielental van het Zuiden. De rechtsbedeeling achtte men niet openbaar genoeg, de godsdiensten werden gelijk gesteld op zich zelf niet zoo laak'baar kortom, de Fransche invloed, die in het Zuiden zeer actief bleef doorwerken sinds de vereeniging in 1815, welke met leede oogen door Frankrijk was aangezien, sloeg uit alles munt om de ontevredenheid in het Zuiden aan te wakkeren. Men profiteerde daarbij van het feit, dat het Vlaamsche volksgedeelte door al te lange vreemde overheersching te weinig nationaal zelfbewustzijn bezat om te beseffen, dat, ondanks de verschillen in gods dienst tusschen Noord en Zuid, de intrinsieke belangen van het Nederlandsche Vlaanderen in het Noorden en niet in het Zuiden lagen. De sciheuring. Door deze zwakheid van Vlaanderen, dat allengs in de oppositie der Zuidelijke Neder landen werd meegesleurd, was het mogelijk, dat de Zuidelijke provincien in een opstana tegen het Huis van Oranje werden betrokken. Frankrijk had zijn actieve agenten op elk gebied. Daarbij komt, dat een vinnige pers- campagne in 1828 in de Courier des Pays Bas voor de regeering te 's-Gravenha»ge aan- leiding was tot arrestatie van den leider van dit met Fransch geld betaalde blad, zekeren De Potter. De regeering zag zich bestormd met petitien en werd in moeilijkheden van gevaarlijken aard gewikkeld. De politieke spanning, die in Frankrijk heerschte, oefende ook op Belgie haar invloed uit en de druk- persprocessen namen toe. Verschillende jour- nalisten als De Potter, Tielemans, Bartels en De Neve werden in 1830 tot ballingschap ver oordeeld, maar bleven van Frankrijk uit de Nederlandsche regeering bestrijden. Deze maakte zich gereed om de uitspattingen der dagbladpers te beteugelen, toen de Juli- revolutie in Frankrijk uitbarste en ook naar Belgie oversloeg. Dit was als het teeken tot opstand tegen Den Haag en den Koning. Op 25 Augustus 1830 speelde men in de Munt- schouwburg te Brussel een Italiaansche opera, „De Stomme van Portici" en dit was de lont in het kruitvat: vol'ksoploopen, handtastelijkheden tusschen Orangisten en Franschgezinden, opstand, die oversloeg naar de provincien, maar hoofdzakelijk zijn zetel had in de door Fransch zeer beinvloed geble- ven stad Brussel. Men kent het verdere verloop van deze trieste geschiedenis, waarbij het lot van een gedeelte der Zuidelijke Nederlanden, dat onze taal spreeikt, weer voor langen tijd bezegeld werd in ongunstigen zin. Maar Frankrijk kreeg weer eens niet zijn zin; want het had gemeend, dat nu voor goed Vlaanderen en Wallonie, als oppositioneele landen, die verlangden van het Noordelijke Nederland afgescheiden te worden, zouden te beurt vallen aan het Fransche rijk. Doch de mogendheden beschikten daarop anders op de Londensche conferentie, die door de actie van Koning Willem I bijeen gekomen was. Engeland, Pruisen, Oostenrijk en Rusland bevoiiden zich in een moeilijk parket. De er- varing had geleerd, dat de vereeniging van Noord-Nederland, waartoe ook Vlaanderen behoorde en het zuidelijk georienteerde Fran sche Wallonie, een ongerijmdheid was en ievens wisten zij, dat Frankrijk klaar stond zich Vlaanderen en Wallonie toe te eigenen, een vrees, waarvan de gegrondheid later ge- bleken is uit de stukken gepubliceerd in lord Lyttons levensbericht van Palmerston, den Engelschen diplomaat, die in dien tijd actief aan de regeling van het conflict deelnam en de stichter mag heeten van het Koninkrijk Belgie. Want het is bekend, dat het Enge land een doom in het oog zou zijn geweest, te zien, dat zich in dien tijd tegenover zijn kustgebied een verlengd kustgebied van Frankrijk zou uitstrekken, met een sterke handels- en eventueel oorlogshaven als Ant werpen zou worden. Een Antwerpen in Fransche handen werd door Engeland be- schouwd als een geladen pistool op de borst van het Britsche Rijk. Daarom werden de besprekingen, waaraan Frankrijk mocht deel- nemen, zoo geleid, dat door den grooten En gelschen invloed de aanvankelijke plannen van Frankrijk met den opstand van 1830 schipbreuk leden en men, na een periode van wapenstilstand tusschen Noord en Zuid, ©ver ging tot de vorming van den Belgisdhen Staat zooals hij nu bestaat, met uitzondenng van de Duitsche gebieden, die er na den wereld-oorlog in 1919 zijn aan toegevoegd. Frankrijk pro'beerde echter nog in 1830 zijn zin in zooverre door te drijven, dat het poog- de den Franschen hertog de Nemours tot koning van Belgie gekroond te krijgen, doch Engeland deed zijn sterken invloed bij het Fransche hof gelden en de koning van Frank rijk bedankte uit naam van den hertog voor dien troon. (Nadrulk verboden.) (Wordt vervblgd.) voor Maggi's Aroma! Hoe kan het ook anders voor een middel dat zo uitstekend voldoet, om vele gerech- ten in een oogwenk smakehjker te maken Een kleine toevoeging is reeds voldoende voor een verrassend resultaat. Daardoor is Maggis Aroma ook voordelig in het gebruik. Flacon No. 0 kost nagevuld I Let op de geel-rode etiketten en de labrieksmerken: de naam MAGGI en de Kruisster 14 ct. 27 38 (Ingez. Med.) Roman van I. F. J- Groothedde. Nadruk verboden. 26) Vervolg. Marion zag hem komen op de merrie en be- greep, dat dit niets goeds voorspelde. Blue- com stecg af en kwam met groote passen op haar toe. ,,Kom mee", zei hij met ingehouden woede, ,,kom mee, ik moet je spreken". Ze betraden de huiskamer. Bluecorn sloot de deur en vroeg, zich bruusk omkeerend, op snrjdenden toon: Sinds wanneer helpt een Bluecom een vee- dief en brandstichter ontvluchten Marion leunde tegen een hoek van de tafel, sloeg haar blauwe oogen op en zei op vast- beraden toon: Sinds onschuldigen met dien naam betiteld worden". Verbluft en gedeeltelijk ontwapend door den fieren blik uit haar oogen, staarde hij haar aan en vervolgde eenigszins onzeker: ,,Wat weet jij daarvun Je moest je soha- men, om je vader in zijn zaken tegen te wer- ken." ,,Het zijn ook mijn zaken", antwoordde ze, ,,en daarom schaam ik me heelemaal niet, in- tegendeel, >ik hen er trotsch op, dat ik een on- schuldige geho'lpen heh op zijn vlueht.'" ,,Een onschuldige vlueht niet", schamperde Bluecom, „juist door zijn vlueht bewijst hij zijn schuld"". ,,.Dat zei hij zelf ook. Maar ik heh hem over- gehaald, om niet hier te blijven". „Wel, nu nog mooier!" barstte Bluecom los en sloeg met zijn vuist op de tafel, zoodat ion verschrikt opspromg en tamelijk heftig ei: „Hij moest gaan. De schijn is tegen hem. Hij zou veroordeeld worden op deze bewijzen. En ik wilde niet, dat hij veroordeeld werd. Hoort u. dat, ik wilde niet, omdat hij onschuldig is enenomdat ik van hem houd." Ze liep plotseling naar het venster en begon zaoht te snikken. Ben heetje hulpeloos keek Bluecorn toe. Het gezicht van zijn schreiende dochter maakte hem week, maar hij liet het niet merken en gromde: „Is het zoo met je gesteld? Ja, dan begrijp ik alles." Marion antwoordde niet, maar bleef snik- kend naar buiten staren. Dat maakte hem kregel en hij snauwde: ,,Maar dit zeg ik je, hoe jij ook over hem denkt, als ik hem te pakken krijg, zal hij zijn straf niet ontgaan." Toen laehte Marion door haar tranen heen en zed): ,,U krijgt hem niet te pakken. Hall is geen man, die zich zoo maar pakken laat." „Dat zullen we zien, dat zullen we zien", dreigde hij met opgeheven vuist, stapte de kamer uit en sloeg de deur met een klap ach- ter zich dicht. Nog denzelfden dag maakte Bluecom zich voor den derden keer kwaad. Het was, toen de inspecteur van de Brandwaarborgmaat- schappij hem in uitgelezen termen, met de meest mogelijke beleefdheid, met buigingen, strijkages en verontschuldigingen, maar toch met duidelijke woorden te verstaan gaf, dat de maatschappij de verzekeringssom niet kan uitbetalen, omdat er brandstichting in het spel was. Bluecom wond zich op en barstte los: ,,KIets niet, man, hazel niet, maar zeg rond- udt, dat je blij bent om dit voordeeltje en hoe- pel op of ik bega een ongeluk aan je." De inspecteur waagde nog iets van: ,,U kunt het op den brandstichter verha- len", maar 'n verdachte beweging van den rancher deed hem ijlings het hazenpad kiezen. Bluecom stikte zoowat in zijn woede, dronk schielijk een glas water, verslikte zich en ver- vloekte de heele wereld. Weer tot bedaren ge- komen, sprong hij in eens op, holde naar bui- ten, bulderde om zijn paard en stoof het erf af, mOmpelend: ,,Honderd mijl Noordwaarts in de rechte lijn, het kan niet missen." Degene, die dit gezegd had, stak nu zijn hoofd boven de dO'Ornlge cactushaag uit, wipte het erf op, floot een paar keer op een eigen- aardige manier, gaf Marion, die ijlings naar buiten kwam, den brief van Hall Pennock en zei: „Als we zijn adres weten, kun je hem wel eens terugschrijven. Maak je verder maar geen zorgen over hem, Hal'l is een gladde jongen, die nemen ze zoo maar niet te gra- zen." Marion knikte den ruwen, maar toch goed- hartigen Boy. Deze wuifde haar vriendschap- pelijk" toe en klepperde fluitend den ouden Bluecom achterna, terwijl Marion met den brief een stil plekje opzocht, waar ze onge- stoord kon lezen en droomen. Dien volgenden dag kwam Joe Blackburn naar buiten loopen. keek verbaasd naar de agenten, die zijn erf bevolkten, dan naar Blue com, die als een razende Roland kwam aan- gestoven, onmiddellijk gevolgd door Boy Mil- den, die lachend riep: ,,Ze zoeken een baard!" ,,Laat ze zoeken", zei Joe. (De agenten verepreidden zich in verschillen de richtingen. Bluecom plaatste zich voor Joe en begon op hooghartigen toon: ,,Ik zal je maar niet vragen of je ook weet, waar Hall Pennock is. Natuurlijk weet je dat, maar ik veronderstel niet, dat je zijn schuil- plaats verraden wilt. Is ook niet noodig, hij komt wel ergens opduiken en dan is hij erbij. Maar je zult wel zoo goed willem zijn, mij 8000 dollar te overhandigen van Hal'l Pennock's geld, als vergoeding voor de brandschade. De maatschappij betaalt niet uit en nu begrijp je Ook helpen „Mijnhardtjes'' wonder goed en snel bijHoofdpijn, Spii, Rheumaiiek, Maandbezwaren, Zenuwpijnen, Griep, Gevatie koude. 1 „Mijnhardtje" 5 ct. 12 „Mijnhardtjes" 50 ct. (Ingez. M.ea. i DE JODEN VERVOLG IN GEN IN DUITSCHLAND. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft 1000 beschikbaar gesteld om het leed van de Joodsche vluchte- lingen althans iets te verzachten. Het hoofd bestuur is overtuigd, dat de besturen der departementen een beroep op de offervaar- diigheid van hun leden niet tevergeefs zullen doen. Het eindhedrag van het aldus ingezamelde zal beschikbaar worden gesteld aan het Neder landsche comite voor Joodsche vluchtelingen. Open brief tot de Nederlandsche regeering. De Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie, heeft den volgenden open brief tot de Nederlandsch regeering gericht: Onder den indruk van de gevoelens van haat en wrok, die op een voor een beschaafd volk ongekende wijze het lot van duizenden schier ondragelijk maken, wendt de Neder landsche Beweging voor Eenheid door Demo cratie zich tot de Regeering met het verzoek maatregelen van hulpverleening te willen bevorderen, althans de organisatie hiervan door Nederlanders mogelijk te maken door een soepele toepassing van de Vreemdelingen- wet. In het aangezicht van deze gevoelens van zeker wel, dat de brandstichter aansprakelrjk gesteld wordt!" Zeker, begrijp ik dat", antwoordde Joe, ,,maar niet, wat ik daarmee te maken heb, ook al was Pennock de schuldige". ,,Houd je niet zoo dom. Jij beheert de zaak hier voor Hall Pennock, betaal dus in zijn naam, voor je er meer last mee krijgt." Joe laehte fijntjes, kneep zijn oogen half dicht en gaf ten antwoord: ,,Je hebt de reis voor niets gemaakt, Blue- corn. De ranch, met alles wat er hij hoort, is mijn voile eigendom. Ik wil niet ontkennen, dat ik alles van Hall Pennock gekregen heh, maar hij schonk mij al zijn .geld in voile vrij- heid. Als je het niet gelooven wilt, hier is het bewijs." Hij duwde Bluecom bet papier van de schenking onder den neus en vervolgde sar- castisch „Je denkt toch zeker niet, dat ik je zoo maar 8000 dollar schenken zal?" (Bluecorns mondhoeken trokken omlaag. Bevend van ingehouden drift reikte hij het papier over en gromde: ,,Geboefte, schurkem!" ..Bedoelt u ons?" vroeg Boy vriemdelijk. Bluecorn keek hem vernietigend aan, riep tegen den agent die juist uit de stallen kwam, dat ze op moesten houden met dat idiote zoe ken, wendde zijn paard en kletterde het erf af, zonder nog een keer om te zien, een oogen- blik later gevolgd door de agenten, die deden of ze de spottende opmerkingen van de samen- gestroomde boys niet hoorden. ..Ziezoo", laehte Joe handenwrijvend, ,,die zijn we voorloopig weer kwijt. En nu aan den slag jongens. Hall mag geen verwaarl»osde ranch aantreffen, als hij teruggekeerd is." Jim Pavldck vond het jammer, dat Hall Pennock niet was gevangen genomen. Een gevangenisstraf, hoe kort ook, zou hem voor- goed den toegang tot Marion's Ranch ver- sperd hebben. Maar hij begreep wel, dat Hall Pennock de eerste jaren niet zou terugkeeren en dat daarom voor hem de weg open lag naar haat en wrok treden overwegingen van het behoud van eigen stoffelijke welvaart op den achtergrond, om ruimte te laten aan de wer- king van de meest elementaire Christelijke gdvoelens. Verder zij er met kracht op aangedrongen om, hetgeen is aangekondigd als geestelijke herbewapening van ons volk, een zoodanigen inhoud te geven, dat anti-semietische gevoe lens, als waarvan de wereld thans getuige is, zelfs in hun eerste begin in ons volk onmoge- lijk zullen zijn. Namens de Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie. (w.g.) prof. ir. W. Schermerhorn". De kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente te Epe heeft den minister-president, Dr. H. Colijn een telegram gezonden, waarin ver- zocht wordt al het mcgelijke te doen om door de opening der grenzen aan het getroffen Joodsche volk in Nederland een toevlucht te versChaffen, waar het herstel en rust zal kunnen vinden om straks van daaruit hun plaats te kunnen bereiken, waar het een nieuw bestaan zal mogen opbouwen"'. Bij De toelating in ons land. den aanvang van de zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad van Woensdag heeft de voorzitter van de sociaal-democra- tlsohe raadsfractie, de heer W. J. Matthijssen, een voorstel ingediend, dat de burgemeester vanwege zijn urgentie, aan de agenda toe- voegde en terstond aan de orde stelde. Na een korte discussie werd het met alge- meene stemmen aangenomen. Het voorstel luidt: De gemeenteraad van Amsterdam noodigt B. en W. van Amsterdam uit, te bevorderen, dat, zoodra de Regeering besluit tot toelating van Joodsche vluchtelingen, op groote schaal huisvesting wordt verschaft, onder meer in gemeentegebouwen en mede met behulp van de burgerij in het eerst noodige voor deze Vluchtelingen te voorzien. Marion. Het kwam er nu maar op aan, tac- tisch te werk te gaan en niet door overhaas- ting de zaak te bedervem. IHij begon met een bezoek aan Bluecom. Marion zag hem komen en verliet onmiddel lijk het vertrek, om zich op haar slaapkamer op te sluiten. Jim zag het wel, maar deed alsof hij er niets van bemerkte en praatte den heelen avond over paarden, ossen, koeien en stieren, fok- hengsten, particuliere en marktprijzen, weide- gronden, bedrijfsmogelijkheden in de toe- komst, ex- en importmogelijkheden en vee- ziekten. Hij praatte goed en onderhoudend en vond in den ervaren rancher een dankhaar ge- hoor, temeer, omdat hij geregeld naar diens bezadigd oordeel vroeg en alle opmerkingen gretig aannam. Hij bereikte ermee, dat Bluecom hem uit- noodigde, eens wat meer te komen praten. Voor Jim beteekende dit de eerste stap naar de overtwinning en voorloopig was hij hiermee zeer tevreden. Den volgenden ochtend hield Bluecom Ma rion staande en zei op bevelenden toon: ,,Dat doe je niet voor den tweeden keer!" ,,Wat?" vroeg Marion, ofschoon ze heel goed begreep, wat haar vader bedoelde. ,,Dat je de kamer uitloopt, als de jonge Pavlick hinnenkomt." Marion haalde haar neusje op en zei ver- achtelijk ,,Ik kan niet den heelen avond tegen een idioot gezicht aankijken." „Idioot of niet idioot, je heht de beleefdheid in acht te nemen. Idioot? Die jongen spreekt zeer verstandig, ik mag hem wel." ,,Ik niet", sprak Marion zeer beslist. ,,In ieder geval, je blijft, ik eisch het. Heb je het verstaan?" Zooals u wilt", zei Marion en haalde haar schouders op. Ze doorzag Jim's hedoelingen wel en nam zich voo.hem goed te laten voe- len, dat hij hoegenaamd niet op eenige toe- nadering van haar kant behoefde te rekenem (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1