Sport Gemengde Berichten VOETBAL. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. gebouw van de metaalbewerkers zouden trek- ken, doch daarentegen streng verboden, dat andere manifestanten. zich bij hen zouden aan- sluiten. Een zeer groote ordedienst was op de been gebracht. Niet minder dan vierdui- zend man mobiele garde en tallooze agenten stonden in alle zijstraten opgesteld om onmid- dellijk na het passeeren van den stoet den weg af be sluiten, doch dit ging niet zonder enikele incidenten, daar zeer veel familieleden, vrienden en aanhangers van het roode Parij- sche arbeiderssyndicaat evenals de commu- nistische senatoren, kamerleden en gemeente- raadsleden naar het station getrokken waren om de gedemobiliseerden te verwelkomen. (Na aankomst van den trein speelde het muiziekkorps van de C. G. T. de Marseillaise, de Internationale en het republikeinsche Spaansche volksjied, wat door de milioiens werd aangehoord onder het brengen van het militaire saluut, d.w.z. met de gebalde vuist tegen de geel-roode politiemuts, die velen nog droegen, of tegen den hoed. Op het stations- plain werd hierna de stoet opgesteld, die voor- afgegaan werd door twee kinderen, die een klein vaandeltje van het dertiende bataljon, door het Volksfront van Madrid aan de metaalarbeiders van Renault aangeboden, meedroegen. Drie groote Spaansche vlaggen volgden en daarachter de commundstische af- gevaardigden, te midden van wie de ex- matroos Marty met een grooten ruiker roode bloemen in de armen. Oollectanten liepen aan weerszijden mee om geld voor het republikein sche Spanje op te halen en zoo trok de stoet door Parijs onder het zingen van de Inter nationale. UIT VA ARTDI EN ST VOOR VON RATH. Zaterdagochtend is in de Duitsche Luther- sche kerk in de Rue Blanche te Parijs een uitvaartdienst gehouden voor Von Rath, den attachd van de Duitsche ambassade, wiens vermoording door een Joodschen jongen de aanleiding heeft gegeven tot uitvoering van de reeds lang beraamde maatregelen tegen de Joden in Duitschland. De Fransche regee- ring was bij dezen uitvaartdienst vertegen- woordigd door minister Bonnet en door Cha- taigneau als vertegenwoordiger van Daladier. Er was ook een Duitsche delegatie uit Berlijn overgekomen. De begrafenis van Von Rath geschiedt Don- derdag te Dusseldorp. Hedenochtend zou de kist met het stoffelijk overschot te Aken aan- komen en zou dan met een extra-trein naar Dusseldorp worden vervoerd. Langs den weg, welken den trein zal volgen zullen de natio- naal-socialistische partij-formaties staan op gesteld om Von Rath een laatsten groet te brengen. Te Dusseldorp wordt de kist op een baar geplaatst, waarlangs de bevolking zal defileeren. JERIOHO HEROVERD DOOR BRITSCHE TROEPEN. Met behulp van vliegtuigen, pantserauto's en vrachtwagens hebben de Britsctoe troepen het gezag in de oude historische stad Jericho hersteld. Voordat de soldaten binnenrukten, hebben zes vliegtuigen biljetten uitgeworpen, waarbij de bevolking werd gewaarschuwd, dat zij in de huiizen moest blijven. Het was in de kleine straatjes en slopjes dan ook doodstil, toen een begin werd gemaakt met de huiszoekingen. Woning na woning werd doorzocht, talrijke verdachte personen gevangen genomen en on- dervraagd. Ook de holen en bergkloven wer- den gazuiverd, boschjes, die als schuilplaatsen kondlen dienen, opgeruimd. De meeste terro- risten hadden de stad eehter al verlaten; kleine troepen konden eehter nog door de vliegtui gen ontdekt worden, waarna zij door de troepen werden ontwapend. In de afgeloopen dagen is het vooral te Gaza onrustig geweest. Door een bom, die uit een huis werd1 geworpen, zijn vijf personen om het leven gekomen. Voorts is een aanval gedaan op Britsche soldaten, die het verkeer regel- den, een soldaat werd gedood, een gewond. In verband hiermede is te Gaza de beperkte staat van beleg afgekondigd. Dit is eveneens geschied in de Arabische wijk van Jeruzalem, waar een bom ontplofte, en te Jaffa, waar eveneens incidenten voor- kwamen, waarbij een Arabier gedood werd. Te Haifa hebben opstandelingen een agent van ae Arabische douane vermoord. De opperrabijn van Palestina heeft een be- roep gedaan op alle Joodsche gemeenten in de geneele wereld Hij vraagt haar, haar gebe- den te voegen bij die, welke in Palestina gezegd worden. De algemeene Zionistische raad, bijeen ter bespreking van het Palestina-rapport, heeft een rede van dr. Weizmann aangehoord. De stroom van Joodsch bloed, die thans door duister Europa vloeit, zoo zeide deze, zal nim- mer onze verwachting kunnen wegvagen, ons tehuis te stichten in het oude vaderland Palestina. Het Joodsche volk is het slacht- offer van het terugtrekken der democratie voor de aanvallen op de beschaving, maar wij Joden zijn nog niet verpletterd. De concrete resultaten, die (wij in Palestina bereikt hebben hebben voorkomen, dat wij vermalen werden tusschen de molensteenen van de conflicten der wereld. Een nieuwe, wellicht nog slech- ter wereld ontstaat en de Joden moeten hun laatste hulpbronnen mobiliseeren in de landen, waar zij nog ademen kunnen, in Engeland, de Vereenigde Staten, Zuid-Afrika en eenige andere. ENGELAND EN DE JODENVERVOLGENG IN DUITSCHLAND. De correspondent der N. R. Crt., te Louden telefoneerde Maandag: Van betrouwbare zijde verneem ik, dat Chamberlain besloten heeft voorloopig geen verdere stappen te doen voor een tweede ont- moeting met Hitler. Het uitblijven van eeniig teeken, dat Hitler de vriendschappelijke ouver- tures van den premier op prijs weet te stellen en de barbaarsche wraak op de Duitsche Joden voor den moord1 op Von Rath hebben Chamberlain ervan overtuigd, dat een her- hieuwing van het persoonlijk contact op het oogenblik geen zin zou hebben. Het zal ongetwijfeld een groote teleurstel- ling voor den premier zijn.* De conferentie te Miinchen had hem n.l. gesterkt in de over- tuiging, dat verdere besprekingen met Hitler den weg zouden kunnen banen naar een op- lossing van de nog steeds open staande vraag- stukken en een Engelsch-Duitsche toenade- ring in het algemeen. Met deze idee heeft hij zich dan ook in zijn redevoeringen van de laatste maand steeds in de meest voorkomen- de en verzoeningsgezinde bewoordingen over het Derde Rijk en zijn leider uitgelaten. Tot groeiende ergemis van hen, die al deze bijna zoetelijke vriendelijkheid misplaa'tst en moei- lijk te slikken vonden. Uit de wijze waarop Hitler en de Duitsche pers over Engeland heeft gesproken is eehter steeds duidelijker gebleken, dat Chamberlain's vriendschappe lijke gestes niet het gewenschte effect hebben gehad. Daama zijn toen de anti-semietische excessen gekomen, die in Engeland zoo'n ver- ontwaardiging men moet wellicht zeggen walging hebben gewekt, dat een voortzet- ting van de actieve toenaderingspolitiek voor loopig onmogelijk is geworden. Chamberlain zou haar wellicht later weer kunnen hervat- ten (er zijn nog geen teekenen dat hij alle hoop heeft opgegeven en het nu over een geheel anderen boeg zou gooien) maar voor de naaste toekomst zal er van nieuwe toena- deringspogingen geen sprake kunnen zijn. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. Af dealing TV. le klasse. RoermondEindhoven. NO AD'BW. PSVNAC. BleijerheideWillem II. MWJuliana. 2e klasse A. TSCDe Zeeuwen. De BaronieVlissingen. ZeelandiaGoes. BredaMiddelburg. RCS—jRBC. 3e klasse A 'HulstSluiskil. TerneuzenOostburg. AxelBreskens. HoofdplaatCorn Boys. BiervlietIJzendijke. 3e klasse B. Goes 2E1MIM. Goesche BoysDe Zeeuwen 2. Vlissingen 2Burgh. Middelburg 2Terneuzen 2. le klasse afd. V. FVCGVAV. HeerenveenVeendam. Be QuickVelocitas. AchillesLeeuwarden. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C, Tern. Boys 2Axel 2. PhilippineBKW. Sluiskil 2Terneuzen 3. le klasse D. Groede 2|Hoofdplaat 2. Oostburg 2Aardenburg. le klasse E. IJzendijke 2■Aardenburg 2. SchoondijkeGroede. 2e klasse B. Hulst 2iSluiskil 3. Hontenisse 2BKW 2. Corn Boys 2Hontenisse 3. COMPETITIESTAND Z. V. B. le klasse C. doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Hontenisse 7 7 14 3618 BKW 6 5 1 10 25—10 Ria 3 3 6 17—4 Axel 2 3 2 1 4 14—10 Sluiskil 2 6 2 4 4 18—30 Terneuzen 3 5 1 1 3 3 7—15 Tern. Boys 2 6 1 5 2 1021 Philippine 6 1 1 4 1 9—18 SVO 4 4 6—16 Phillippine 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen wedstrijd Sluiskil 2 Philippine d.d. 9 October. 2e klasse B. doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Hulst 2 6 5 1 11 26—6 Hontenisse 2 7 5 1 1 11 2612 Terneuzen 4 6 4 2 10 19—8 Axel 3 4 3 1 6 14—9 BKW 2 7 3 4 6 2420 Corn Boys 2 6 2 1 3 5 8,16 Hoek 4 2 2 4 14—7 SVO 2 4 1 1 2 2 9—12 Sluiskil 3 5 1 4 2 17—20 Ria 2 2 2 1—10 Hontenisse 3 7 7 240 Wijziging Polderambtenarenreglement Zeeland 1931. Op grond van gelijike overwegingen, als hebben geleid tot het voorstel tot wijziging van het Ambtenarenreglement Zeeland 1928, waardoor de provinciale ambtenaren een gun- stiger wachtgeldregeling kregen, wat werd aangenomen in de statenvergadering van 19 Juli j.l., stellen Ged. Staten voor, de wacht geldregeling en het Polderambtenarenregle ment Zeeland 1931 eveneens te wijzigen. Ged. Staten verklaarden zich tegenover den Minis ter van Binnenlandsche Zaken bereid eene wijziging van beide ambtenarenreglementen te bevorderen. De gelijkheid tusschen de voor- schriften voor beide categorien ambtenaren zal dan op het gebied van het wachtgeld wor den bestendigd. De heer A. C. de Baare heeft aan den voor- zitter der Staten met betrekking tot de voor- ziening in het lot van in den dienst der pol ders of waterschappen oud geworden arbei- ders, die niet meer in staat zijn, hun werk- zaamheden naar behooren te verrichten, enkele vragen gesteld. Deze vragen komen er ten slotte op neer of Ged. Staten bereid zijn een aanvulling te ontwerpen, waardoor de oude arbeiders recht op pensioen krijgen. Hoewel het standpunt, waarvan de heer De Baare schijnt te zijn uitgegaan, n.l. dat de po- s'itie van de polderarbeiders eenzelfde is als die van de z.g. vaste arbeiders bij de calami- teuze waterkeeringen, ten aanzien van wier lot na ontslag het reglement voor de calami- teuze polders een regeling vordert, door Ged. Staten niet gedeeld kan worden, wijl, gelijk in hun antwoord, Ged. Staten nader uiteenzetten, de laatstbedoelde personen niet in dienst- verhouding tot de waterkeering staan, hebben Ged. Staten niettemin termen gevonden, om voor te stellen, het Polderambtenarenregle ment aan te vullen met een voorschrift, inge- volge hetwelk de polders of waterschappen, met uitzondering van de calamiteuze water keeringen, verplicht zullen zijn, te voorzien in het lot van hun ontslagen oude arbeiders. Ged. Staten meenen, dat deze voorziening ge vonden kan worden, indien aan de arbeiders in vasten dienst, wanneer na hun ontslag hun ouderdomsrente ingevolge de Invaliditeitswet minder bedraagt dan het maximum, dat wet- telijk bereikt kan worden, het ontbrekende uit de polderkas wordt uitgekeerd en aan hun weduwen en weezen een overeenkomstige toe- lage wordt toegekend. Ter tbelichting zeggen Ged. Staten, dat zij onder het maximum der ouderdomsrent^ de rente verstaan, die zou worden genoten als vanaf het 14e tot het &5e jaar, dus gedurende 51 jaren, regelmatig rentezegels voor hen zouden zijn geplakt, wat zou ten gevolge heb ben een ouderdomsrente van 322,92 per jaar of /6,22 per week. De uitkeering uit de polderkas geschiedt eerst dan, wanneer en voorzoover voor een arbeider, door welke omstandigheden dan ook buiten zijn schuld, toedoen of toerekenbare nalatigheid, niet tot een zoodanig bedrag en over een zoodanig tijdsverloop rentezegels zijn geplakt, dat deze op de vorenbedoelde maxi- male ouderdomsrente kan aanspraak maken. Het voorgaande behoort ten aanzien van de weduwe en de kinderen van den arbeider, die door zijn overlijden weezen zijn geworden, overeenkomstige toepassing te vinden. De weduwen- en/of weezenrente bedraagt in dit geval f 182,78 en samen in geen geval meer dan f 322,92. Bij de jongst'e wijziging van het Polder ambtenarenreglement zijn de bepalingen be- treffende de rechtspositie van de ambtenaren der zgn. vrije polders of waterschappen, wel ke nog in het algemeen reglement stonden op- genomen, overgebracht bij eerstgenoemd re glement, Ged. Staten stellen nu voor ten aan zien van de analoge bepalingen van het re glement voor de calamiteuze polders of water schappen op overeenkomstige wijze te han- delen. In de vergadering van 22 December 1936 diende de heer De Pauw eene motie in, daartoe strekkende, gelijk bleek uit de daarop vol- gende besprekingen, dat in het Polderambte narenreglement een voorschrift zou worden opgenomen, zooals reeds, op aandrang van den Minister van Binnenlandsche Zaken in de re- glementen van enkele Zuid-'Hollandsche wa terschappen is geschied, dat als volgt zou moeten luiden: Wanneer iemand met wien een atbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht is aangegaan, gedurende een tijdsverloop van drie achtereenvolgende jaren en gedurende ten minste 275 werkdagen per jaar in dienst van den polder of het waterschap is geweest, wordt hem een aanstelling in tijdelijken dienst uitgereikt, met ingang van den dag, volgende op het genoemde tijdsverloop van drie jaren". Ged. Staten kunnen zich met deze motie be- zwaarlijk vereenigen, daar zij, nog afgezien van de financieele gevolgen, welke het ver- langde voorschrift voor de polders of water schappen zal hebben, noch in het Rijksarbeids- overeenkomstenbesluit noch in het Provinciaal Arbeidsovereenkomstenbesluit een dergelijke bepaling aantreffen en naar hunne meaning de polders en waterschappen in dezen niet be hooren voor te gaan. Zij raden dan ook aan, die motie te verwerpen. Overneming electriciteitsbedrijf Hontenisse. Van den Raad van bestuur der N.V. P.Z.E.M. ontvingen Ged. Staten een schrijven betref- fende de overneming van het electriciteitsbe drijf der gemeente Hontenisse. Alhoewel- de in het schrijven opgenomen rendabiliteitsbe- rekening, welke Ged. Staten overigens juist voorkomt, sluit met een nadeelig saldo, zijn ook Ged. Staten van meening, dat de bedoel- de ovememing, waarvoor een bedrag van f 100.000 noodig is, in het belang der vennoot- schap moet worden geacht. Ook naar het oordeel van Ged. Staten toch mogen de voor- deelen van een rechtstreeksche stroomleve- ring niet uit het oog worden verloren, terwijl het offer, dat door de vennootschap blijkens de opgezette rendabiliteitsberekening zou worden gebracht, ook h.i. niet over het hoofd moge worden gezien de perspectieven, welke het bedrijf bij toepassing van de tegenwoordige tarieven der vennootschap biedt, de in de toekomst te verwachten hoogere ontvangsten wegens meterhuur en het op de duur ver- vallen van de vergoeding welke de meter- opnemers thans nog ontvangen. In bovenbedoeld schrijven 'wijst de Raad van bestuur er o.a. op, dat, indien het voorstel wordt aangenomen, van 1 Januari 1939 af de vennootschap in de geheele provincie de stroom rechtstreeks aan de verbruikers zal leveren behalve te Middelburg, waar de gemeente de distribute blijft verzorgen en te Sint Maar- tensdijk, waar een cooperatief bedrijf opwek- king en distribute beide behartigt. De over- eengekomen koopsom is niet dan na langdurig overleg vastgesteld. Zij moge hoog zijn, over- dreven acht de Raad van bestuur den prijs niet. Geen bijdrage verbetering zeedijk Karelpolder. Het bestuur van den Karelpolder verzoekt in de kosten van de in werkverschaffing uit te voeren verbetering van den zeedijk van dien polder gedurende 40 jaren een bijdrage te willen verleenen. Ged. Staten geven in over- weging afwijzend op dat verzoek te beschik- ken en wel o.a. om de volgende redenen. Bij Kon. besluit van 18 Mei 1877 werd aan J. C. Dominicus van den Bussche c.s., eigenaren van de Ambachtsheerlijkheid Krabbendijke, onder een aantal voorwaarden, concessie verleend tot indij'lring van circa 78 ha schorren en slik ken onder Krabbendijke. Deze indijking, waar- aan de naam Karelpolder gegeven werd, is indertijd tegen het .advies van Ged. Staten in tot stand gekomen; de onderneming toch had naar hun oordeel een zoo gewaagd karakter, dat zij daarop niet gunstig meenden te kun nen adviseeren. Ook de Regeering achtte de onderneming zoo precair, dat de eigenaren van de te bedijken gronden bij de aanvaarding van de bedijkingsconcessie voor zich en hunne rechtverkrijgenden van alle aanspraak op ca- lamiteus-verklaring afstand hebben moeten doen. De betrokkenen hebben niettemin bij hun voornemen volhard, waarna in 1878 de bedij- king tot stand kwam. Dat men de bedijking niet ten onrechte gewaagd had geoordeeld, bleek, toen bij den stormvloed van 12 Maart 1906 door het bezwijken van den zeedijk de polder inundeerde, hetgeen zich herhaalde bij den stormvloed van 30 September 1911, toen de zeedijk opnieuw bezweek en de polder an- dermaal invloeide. De consequentie van het afzijdig standpunt van Ged. Staten te dezen moet zijn, dat ook onder anderen vorm van- wege de Provincie hunnerzijds geen finan cieele steun kan worden bevorderd. Maar ook overigens bestaat daartegen bezwaar. Eenerzijds is immers zulk een steunverleening geheel ongebruikelijk ten aanzien van vrije polders, doch bovendien zou, zij een bedenkelijk precedent scheppen tegenover vrije waterkee- rende polders, die te eeniger tijd in gelijke financieele moeilijkheden zouden komen te verkeeren. Ook het feit, dat van de vier ach- terliggende polders slechts een zich bereid verklaarde aan den Karelpolder in de kosten der dijksverbetering een bedrage te verleenen, is nie.t geschikt om tot medewerking te be- wegen. Tenslotte meenen Ged. Staten, dat de Provincie zich bij de uitvoering van dit werk in financieel opzicht ook reeds hierom niet zal kunnen interesseeren, wijl zulks in strijd zou zijn met het door de staten destijds inge- nomen principieele standpunt, dat voor de Provincie met betrekking tot de werkloozen- zorg, anders dan waar deze het scheppen en verruimen van werkgelegenheid betreft, geen taak is weggelegd. Onttrekking wegen aan het openbaar verkeer. Ged. Staten stellen voor, aan het openbaar verkeer te onttrekken een gedeelte van den Nieuwe weg no. 1 van den ligger der wegen en voetpaden in Eede en het gedeelte van den Oude Zeedijk van den Olieslagerspolder, gelegen op den berm van den dijk tusschen de polders Olieslagers en Diomede, waar die dijk, de grens tusschen de gemeenten Retran- chement en Eede volgend, zich eerst in noor- delijke, daama in noordoostelijke en vervol- gens in zuidoostelijke richting begeeft. Bestrijding Iepenziekte. Ged. Staten stellen voor, aan het Comit<§ inzake bestudeering en bestrijding van de Iepenziekte evenals sedert 1930 ook over 1938 en 1939 100 per jaar te geven. Ovememing gedeelte weg in beheer en onderhoud. Nadat in 1935 de onderhandelingen inzake de verbetering van de bij de polders Beoosten en bewesten Blij, Moerspui en Zuiddorpe-Zuid- deel-of-Zijpe in beheer en onderhoud zijnde gedeelten van de wegen AxelDrie Schou- wen en Drie SchouwenRoode Sluis tot een gunstig resultaat hadden geleid, is in de jaren 1937 en 1938 die verbetering, overeenkomstig dat plan, uitgevoerd, zoodat de betrokken wegvakken thans in aanmerking komen voor overneming in beheer en onderhoud door de Provincie. De lengte der verbeterde wegvak ken bedraagt voor dat van de Rijksbrug over Axel tot den Moerspuidijk, in beheer en on derhoud bij den Beoosten en bewesten Blij- polder, met inbegrip van bedoelde 8.35 M. lange brug, 2074.55 meter en voor dat van den Moerspuidijk tot de Moersluisstraat, waar van een gedeelte door den Moerspuidijk alleen en het overige door dezen polder gezamenlijk met den Zuiddorpe-Zuiddeel-of-Zijpepolder wordt onderhouden, 2882,50 M. Deze polders hebben destijds een jaarlijksche bijdrage ge durende 40 jaren van onderscheidenlijk f 1200, 877,18 en 721,23 gevoteerd, waarmede zij zoowel hun aandeel in de kosten van verbete ring als in die van het onderhoud1, dat na de verbetering aan de Provincie zou overgaan, zouden voldoen. De hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat heeft berekend, dat voor onderhoud de drie poldders resp. moeten betalen 521,83, 460,27 en 151,19, terwijl dit kan vervangen worden door de volgende afkoopsommen11.143, 9828,50 en 3228,50 Ged. Staten stellen de Provinciale Staten voor daartoe te besluiten. Vereeniging van polders. In verband met den aanleg van d&n nieu- wen rijksweg op Zuid-Beveland zijn in den z.g. Smokkelhoek eenige gedeelten van den dijk van hot waterschap De breede watering bewesten Yerseke vergraven en omgelegd, tengevolge waarvan het 43830 H A. groote poldertje Haventje van Biezelinge en een klein gedeelte van den calamiteuzen Willem Annapolder, ter oppervlakte van 27513 H.A., uit een waterstaatkundig oogpunt bezien, ge- meen met vorengenoemd waterschap zijn komen te liggen. De laatstbedoelde gronden zijn dus daarbij afgescheiden van den polder, waarvan zij tot dusver deel uitmaakten. De uitvoering van bovenbedoelde werken heeft geen verandering van beteekenis gebracht in den waterstaatkundigen toestand der betrok ken gebieden. De polder Haventje van Bieze linge loosd'e voordlen door een in een der ver graven gedeelten dijk gelegen duiker op de waterleidingen van het waterschap „De breede watering bewesten Yerseke, dat thans recht streeks d.i. niet meer door middel van een duiker het water van dat poldertje ont- vangt. Verder is door gedeeltelijke vergra- ving van den dijk tusschen het waterschap en het poldertje de werkelijke scheiding tusschen beide in zooverre opgeheven en worden sedert- dien de in het laatste gelegen gronden direct door de zeewering van het eerste beschermd. Ged. iStaten meenen dan ook, dat er geen enkele reden meer voor bestaat, dat het meer- bedoelde poldertje, nu het met een ander waterschap, waardoor het geheel wordt om- geven, gemeen is komen te liggen, nog ver der zelfstandig wordt beheerd. Te minder heeft dit zin, omdat de polder, zoo nu als vroeger, het voile profijt heeft van de bij het waterschap in beheer en onderhoud zijnde werken, als zeedijk, waterleidingen en wegen, met name van de wegen, daar het poldertje zelf geen enkele weg in onderhoud heeft en de daarin gelegen gronden tot dusver uitslui- tend toegang hadden over de bij het water schap in onderhoud zijnde wegen, waar nu de nieuwe Rijksweg bij is gekomen. Nu voorts door de omlegging van het be trokken dijkvali een klein gedeelte van den calamiteuzen WSllem-Annapolder binnen de omdijking van het waterschap is komen te liggen, achten Ged. Staten het evenzeer aan- gewezen, dat bedoeld gedeelte van dien cala miteuzen polder bij het waterschap wordt gevoegd. Voor toepassing van art. 14 der Water- staatswet 1900 is geen aanleiding. Dit neemt niet weg, dat het, gelet op de belangrijke ver- schillen tusschen de dijkgeschoten, geheven in de meergenoemde polders en waterschap, billijk en gewenscht is, ter zake eenige rege- lingen te treffen, welke met de belangen der onderscheidene betrokkenen voldoende reke- ning houden. 'Naar aanleiding van het advies terza'ke van den hoofdingenieur stellen Ged. Staten voor, om voor de in den polder 'Haventje van Bieze linge gelegen gronden voor het dienstjaar 1939'40 het d'ijkgeschot vast te stellen op 4,70 en in elke daarop volgend dienstjaar te verhoogen met 0,50, totdat het gelijk is aan het dijkgeschot, hetwelk wordt geheven van de overige schotbare gronden in genoemd waterschap, verminderd met het bedrag, dat kan worden geacht door deze gronden te wor den betaald wegens rente en aflossing van de vobr 1 Mei 1939 door het waterschap aan- gegane geldleeningen. Voor de gronden, die overgenomen worden van den Wiliem-Annapolder zal het water schap over 1939/1940 nog 27 per ha innen en dan betzelfde bedrag als voor de overige gronden, doch ook met inachtneming van het bovengenoemde over de leeningen. Het waterschap zal aan den polder uitkee- ren f 828,69, dat de polder moet beleggen en de rente in zijn rekeningen moet vermelden. Een tweede voorstel is dat tot wijziging van het bijzonder reglement voor den Wiliem- Annapolder in verband met de gewijzigde grensbeschrijving. EEN GROOTE GROEP VLEKKEN OP DE ZON ZICHTBAAR. Er is op het oogenblik een bijzonder groote groep vlekken op de zon te zien, zoo deelt het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt mede. De nevelige atmosfeer maakt de waameming met het bloote oog mogelijk. Om de vlekken te zien ncme men eehter de voorzorg, een be- roet glaasje voor het oog tc houden en men hoede zich voor de schade, die het direct in de zon kijken voor het oog kan hebben. SMOKKELBENDE OP HET SPOOR. Zondagmorgen om tien uur hebben op den weg van Tilburg naar Nijmegen, onder de gemeente Grave, ambtenaren van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Tilburg een smokkelauto aangehouden, waarin, volgens De Telegraaf, niet minder dan 52.400 pakjes sigarettenpapier waren verborgen. De auto was een two-seater en ingericht met diverse geheime bergplaatsen. In den auto waren gezeten twee Amsterdammers, n.l. zekere W. en M. Ben van hen maakte deel uit van een goed georganiseerde smokkelondememing, welke haar zetel heeft te Eindhoven en Amsterdam. De boekjes sigarettenpapier en de auto zijn in beslag genomen. Beide inzittenden werden op transport gesteld naar Tilburg. Na een proces-verbaal te hebben bekomen, zijn zij voorloopig opgesloten in de marechaussee- kazerne te Tilburg. Naar aanleiding van het gebeurde had de corr. van de Tel. een onderhoud met den in- specteur der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen, den heer J. Reyntjes. Hii vertelde het navolgende. Het komt de laatste weken veelvuldig voor dat op het traject Tilburg—Nijmegen o-eI smokkeld wordt, voornamelijk boekjes siga rettenpapier, omdat hieraan een aardige duit te verdienen is. Ook Zondagmorgen deden de ambtenaren in het station te Tilburg even voor het vertrek van den trein van Tilburg naar Nijmegen en wel om tien minuten voor acht een goede vangst. Zij hielden n.l. een smokkelaar aan, die met genoemden trein wilde vertrekken om de smokkelwaar, welke ij reeds gered waande, aan den man te bren gen. Hij had onder zijn kleeren verborgen een partij van 500 boekjes sigarettenpapier. peze zgn in beslag genomen. De smokkelaar is gearresteerder is proces-verbaal opge- III <xdK L ^an,g<rzl€n men biJ de inspectie vernomen na-d, dat een nog veel grooter kwantum van dezelrde smokkelv/aar op komst was, welke in een auto vervoerd zou worden, hadden de ambtenaren van de inspectie Tilburg opdracht gekregen controle uit te oefenen op de auto's en wel onder de gemeente Grave aan den weg, welke van Tilburg naar Nijmegen loopt. Ook op andere punten waren contr61e- posten opgesteld. Reeds waren verschillende auto's aan een streng onderzoek onderworpen, doch den juisten had men nog niet te pakken gekregen. Qmstreeks tien uur naderde de two-seater. Aan het bevel om te stoppen werd. direct voldaan. De papieren werden in orde bevonden. Aangezien de auto er aan den buitenkant absoluut niet verd'acht uitzag en de bestuurder met zijn mede-inzittend'e een gunstigen indruk maakte, wilde men den auto wederom verder laten rijden, doch een der ambtenaren zag enkele doozen achter in den wagen staan, welke op het eerste gezicht niet in het oog vielen. De ambtenaar maakte de doozen open en het bleek, dat zij sigaretten papier bevatten. Bij nader onderzoek trof men verborgen schuilplaatsen in den wagen aan, welke alle vol zaten met boekjes siga rettenpapier. Alles bij elkaar vond men 52.400 pakjes. Tot op heden, volgens den in- specteur, het grootste kwantum, dat ooit door de inspectie Tilburg in beslag genomen is. Men is hierdoor een goed-georganiseerde en wijdVertakte smokkelbende op het spoor ge komen, welke reeds lang gezocht werd. Het onderzoek in deze zaalt is thans in vollen gang. STEEKPARTIJ TE GRONINGEN. Zaterdagavond is in het cafd E. W. aan het Zuiderdiep te Groningen een emstige steek- partij voorgevallen. In dat cafe bevonden zich o.m. de 27-jarige gehuwde J. N„ en de 37-jarige gehuwde S. V., beid'en wonende aldaar. Niet lang nadat zij aan een tafel hadden plaats genomen, ver- schenen de 46-jarige gehuwde Groninger H. H. Deze verkeerde in hoogst opgewonden toe- stand, wegens huiselijke moeilijkheden. Hij zocht ruzie met N. en V. en haalde opeens een mes te voorschijn, waarmede hg J. N. een steek in den nek en in de rechterhand gaf en vervolgens S. V. een steek dwars door de rechterhand toebracht. Beide slachtoffers werden naar het academisch ziekenhuis over gebracht. De dader is in het politiebureau opgesloten. SLIPPENDE AUTOBUS TEGEN EEN BOOM EN EEN HUIS GEBOTST. Een autobus van de Zilvermeeuw-onder- neming uit Amsterdam, welke met 13 passa- giers op weg was naar Antwerpen, is Zondag morgen vlak bij de kom van Raamsdonkveer aan hot slippen geraakt en eerst tegen een rechts van den weg staanden boom en ver- vogens tegen een links van den weg gelegen huis van den heer Van Hal aangebotst. De autobus werd bij de botsingen vrijwel geheel vernield. De chauffeur en alle 13 pas- sagiers kregen slechts lichte verwondingen. Het ongeluk veroorzaakte op het drukke uur juist bij het uitgaan der kerk groote constematie. De heer Van Hal, die het ongeluk van dicht- t>ij zag gebeuren en die zelf ternauwemood den dood ontsnapte, daar hij met zijn echt- genoote slechts op het allerlaatste moment op zij kon springen, toen de bus met een gewel- digen slag tegen zijn huis opbotste, deelde mede, dat de bus, waarvan de chauffeur H. V. uit Amsterdam zeer kalm reed, in de bocht plotseling begon tc slippen en daarbij met een hevigen slag met de rechterzijde tegen een boom botste, waardoor aan dien kant alle ruiten sprongen. Door op het gaspedaal te drukken, trachtte de chauffeur zijn wagen nog weer op het rechte pad te brengen, doch deze manoeuvre mislukte en had het gevolg, dat de bus met een nog grooter snelheid naar links schoot, daar met de linkerzijde tegen den gevel van het huis van den heer Van Hal oj>vloog, vervolgens langs het huis afschoof, een ijzeren hek met hardsteenen put verniel- de en tenslotte tegen een boom tot stilstand kwam. Uit de bus steeg na de botsing een angstig gegil op, terwijl men overal bloedende gezich- ten en handen en armen zag. Op den geweldigen slag der botsing en het geluid van brekend glas, alsmede het hevig gegil der passagiers, kwamen van alle kanten de menschen toeloopen; de heer Van Hal ging per rijwiel dr. Van der Knaap waarschuwen, die in zeer korten tijd ter plaatse was. De lichtst gewonden, die alleen snijwonden aan handen en armen hadden, werden ter plaatse door een E.H.B.O.'er verbonden, terwijl dr. Van der Knaap de zes iets emstiger gewonde passagiers per auto naar het gasthuis te Raamsdonkveer liet vervoeren, waar hun de eerste hulp wterd verleend. Zij hadden alle vrij diepe vleeschwonden aan het gelaat of aan armen en beenen en lichte kneuzingen. Van geen hunner was de toestand eehter van dien aard, dat zij, na verbonden te zijn, in het ziekenhuis behoefden te worden opge nomen. lOmstreeks 1 uur konden alien naar Am sterdam vertrekken in een andere inmiddels uit Amsterdam gearriveerde bus van de Zil- vermeeuw. Alleen de chauffeur, die ook ver schillende lichte kneuzingen had opgeloopen, moest voor het politie-onderzoek, dat onder leiding staat van den chef der gemeentepolitie te Raamsdonkveer, ter plaatse blijven. De zwaar gehavende bus is met een takel- wagen naar het Heereplein gesleept, waar deze door een deskundige zal worden onder- zocht. De gevel van het huis van den heer Van Hal is emstig beschadigd en vertoont ver schillende scheuren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6