Pluimvee-Rubriek Laatste Berichten EXOURSIE NAAR DE DAIRY SHOW TE LONDEN. WEERVERWACHTING. STOFFELIJK DVERSCHOT VAN VON RATH. SCHEEPVAARTBEWEGING. A. met zijn eigen auto naar het ziekenhuts te Deventer vervoerd, waar zij Zondagmiddag aan haar verwondingen is overleden. Het slachtoffer is 52 jaar oud. De drie andere inzittenden konden op eigen gelegenheid naar Den Haag terugkeeren. De auto was zwaar beschadigd. VIER VINGERS AFGEKAAGD. Maandagmiddag is de 70-jarige scheeps- itim merman E. van Vliet op de acheepswerf der firma A. Vuyk en Zoon te Capelle aan den IJssel met zijn linkerhand tusschen een zaag- machine geraakt. Vier vingers van deze hand werden afgezaagd. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam ver voerd. DE INBRAAK BIJ EEN BARKER TE AMSTERDAM. Twee van de vijf daders vader, twee zoons, de verloofde van een der zoons en een vriend t die alien medeplichtig waren aan de brutale inbraak bij een bakker in de Dap- perstraat te Amsterdam, waarbij ongeveer 3000 werd gestolen, hebben zoo vernemen we nog veel meer op hum kerfstok. Uit het vertooor, dat het vijftal Maandag is afgenomenis gebleken, dat det politie met het zoo spoedig mogeijk tot klaarheid bren- gen van dezen diefstal tevens de hand heeft gelegd op de daders van zeker 14 a 15 andere diefstallen, welke den laatsten tijd in het Oos- telijk stadsgedeelte al'daar zijn gepleegd. Gedeeltedijke bekentenissen en vergelijking van stille getuigen hebben den recherche- dienst van het bureau Linnaeusstraat de over- tudging gegeven, dat een der zoons een 23-jarige chauffeur en diens eveneens 23- jarige vriend de daders van deze reeks inbra- ken zijn geweest. In den regel werd gebruik gemaakt van een valschen sleutel, waarmede zij de buitendeuir der woningen openden, waar- na de deuren der etages, die zij wenschten te bezoeken, met een zwaar voorwerp of met een grooten schroevendraaier werden geforceerd. De vader en de tweede zoon zijn Maandag weer op vrije voeten gesteld, omdat is komen vast te staan, dat hun aandeel in de inbraak bij den bakker met van dien aard is geweest, dat langere vasthouding noodig is. Het meisje en natuurlijk haar verloofde en diens vriend blijven in verzekerde bewaring. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ PUTTEN. Op den rijksweg PuttenNijkerk onder de buurtschap Bijsteren heeft een ernstig auto- ongeluk plaats gehad. Een vraehtauto van de firm Langstraat en van Veen uit Rotterdam is in voile vaart tegen een boom gebotst, met het gevolg, dat een der inzittenden op slag gedood werd1, een andere man zware en een vrouw lichte verwondingen opliepen. De auto was op weg van Zwartsluis naar Rotterdam; hij is eerst tegen een links van den weg staanden boom gereden en daama aan de reohterzijde opnieuw tegen een boo- menrij gebotst, waarbij het voertuig geheel werd1 opengereten. IJlings toegeschoten omwonenden hoorden gegil, waarbij de stem van een kind. Met man en macht werd gewerkt om de passagiers uit de vermicide cabine te bevrijden. Dr. Vonk, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp. Het bleek, dat de 43jarige beer van Veen uit Rotterdam op slag moet zijn gedood. De chauffeur, de 26jarige Bontje, werd met een zware hersenschudding en emstige verwon dingen bewusteloos bij een der omwonenden binnengedragen. Hetzelfde geschiedde met de echtgenoote van den heer van Veen, die min der ernstig gewond1 was. Het 9jarig zoontje bekwam zoo goed als geen letsel. De burgemeester van Putten, jhr. mr. M. L. van Geen, die eveneens spoedig ter plaatse was, waarschuwde de verkeersinspectie te Apeldoom, die een onderzoek heeft ingesteld naar de vermoedelijke oorzaalk van het onge- luk. KOSTBARE DIAMANT IN DE HOOFDSTAD GEARRIVEERD. Vrijdag is een van de kostbaarste diaman- ten ter wereld, die onlangs gevonden werd in de provincie Minas Geraes in Brazilie en die genoemd is naar president Vargas, in Amster dam aangekomen. Men kan zeggen, dat deze diamant bij zijn aankomst met meer zorg is omgeven, dan ooit een mensch is ten deel ge- vallen. President Vargas" is dan ook een groot bedrag waard en aangezien een diamant ook al is hij op twee na de grootste ter we reld, toch altijd1 maar een klein voorwerp is, valt het te begrijpen, dat men hem met zulk een bijzondere zorg heeft omiingd. Vrrjdagmorgen, aldus de Maasb., werd het kistje, dat per trein van Bordeaux naar Am sterdam was overgebracht en waarin Presi dent Vargas" zijn verre reis over den Oceaan heeft gemaakt, met eenige plechtigheid de douanezaal op het Centraal Station binnen gedragen. Daar waren verschillende autoriteiten van de posterijen, de douane en de politie aanwe- zig om getuige te zijn van de opening van het kistje door de directie van de Hollandsche Bank Unie, aan wie de diamant in consignatie is gegeven. Het bleek, dat de diamant de reis goed had doorstaan en nog aanwezig was in het kistje. Toen dit officieel was vastgesteld, werd het kistje weer verzegeld en per auto overge bracht naar het kantoor van de Hollandsche Bank Unie, waar hij veilig is opgeborgen. De waarde van den diamant bedraagt 80.000 p.st. DOOR EEN STIER DOODGEDRUKT. Te El then (N.-Br.)is de landarbeider L. Bouman, die voor den heer J. A. van der Schans een stier naar de weide bracht, be- kneld geraakt tusschen een hek en het zware lichaam van den stier, welke zijn begeleider tegen het hek gedrukt hield. B. werd de borstkas ingedrukt. Na korten tijd is de man aan zijn verwondingen over leden. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. STROOPER GEARRESTEERD. In het jachtveld heeft Zaterdagavond de 18-jarige J. uit Nederweert, toen hij door den gemeente-veldwachter werd aangeroepen, een schot gelost uit het jachtgeweer, op een af- stand van ongeveer 10 meter, waarbij de hagel op een halven meter afstand van den veld- wach'ter in den grond sloeg. De man, die blijk- baar aan het stroopen was, was hevig ge- sdhrokken toen hij werd aangeroepen en de politiehond achter zich hoorde aankomen. Op hetzelfde moment, dat hij door den hond in den arm werd gegrepen, draaide hij zich om en ging het schot af. J. is Maandagmorgen op transport gesteld naar Roermond. DUITSCH GELD GESMOKKELD. Aan de NederlandschiDuitsche grens te Tegelen hebben de Duitsche grensambtenaren weer een geraffineerde smokkelaarstruc ont- dekt. Zij hielden een vrouw uit Tegelen aan, die zij er van verdachten deviezen te smok- kelen. Bij een nauwkeurig onderzoek bleek, dat de vrouw, die getrouwd is met een Duit- scher, in haar schoenen een bedrag van onge veer 200 rijksmark had verborgen. De vrouw is in arrest gesteld; het geld is in beslag genomen. COMPLOT VAN AUTODIEVEN ONTMASKERD. In den naoht van Woensdag op Donderdag der vorige week is op het Tojjrnooiveld te 's-Gravenhage een auto gestolen, welke den volgenden dag door de Wassenaarsche politie werd ontdekt en in beslag genomen. In verband met dezen diefstal be eft de Haagsche politie Vrijdag j.l. den 22-jarigen kantoorbediende Th. van H. en den 19-jarigen kruidenier D. G., beiden woonachtig in Den Haag, gearresteerd. Bij fouilleering vond men op van H. viji stel autopapieren, welke uit verschillende auto's waren ontvreemd. Het politie-onder- zoek wees daarenboven uit, dat van H. niet alleen belang stelde in auto's. Eenigen tijd geleden waarschuwde de com- missaris van politie te Groningen tegen drie ,,padVinderS", die huis aan huis foto s ver- kochten met de mededeeling dat de opbrengst zou dienen voor de financiering van een wereldreis. De thans gearresteerde van H. bleek een van deze ,,padvinders" te zijn. De beide aangehoudenen bekenden evenwel nog meer en zoo kon de Haagsche poitie Zaterdag den 28-jarigen kantoorbediende J. T. aanhouden. De huiseoeking in diens woning leverde als resultaat een scheerapparaat, dat uit een auto te Voorbung was gestolen. Het bleek, dat deze drie mannen den auto op het Tournooiveld hadden gestolen. Veel moeite hadden zij daarmee niet gehad, want de eigenaar uit de Waldorpstraat had het contactsleuteltje in zijn auto laten steken. De dieven reden over Rijswijk, Voorburg en Gouda naar Amsterdam en kiwamen in den loop van Donderdag in Wassenaar aan. Daar lieten zij den auto achter en namen het contactsleutel tje mee, waaruit bleek, dat zij van plan waren later terug te komen om den wagen verder te expedieeren. De Wassenaarsche politie evenwel heeft den auto in beslag genomen. Te Rijswijk en Voorburg stalen zij uit ge- parkeerde auto's de papieren en een benzine- bonboekje van de Shell, waarop zij tweemaal h/un reservoir vulden. Het verwonderde de politie, dat zij het kennelijk steeds gemunt hadden op de officieele papieren van verschil lende auto's. Het onderzoek stelde vast, dat een 27-jarige kantoorbediende G. A. C. H. en een 31-jarige kantoorbediende G. T. zeer veel prijs stelden op nationaliteitsbewijzen, met het doel ge stolen auto's daarmee over de grens te kun- nen brengen. In de woning van de H. vond de politie ohemicalien om papier te bleeken. De H. was Vrijdag met van H. op stap ge weest om een nummerplaat te koopen voor den gestolen auto. Zij wilden daarna de papie ren vervalschen en den auto over de Belgische grens brengen. De laatste mannen hebben nog verschillen de Meine diefstallen op hun geweten. De H. gaf zich daarenboven bij Joodsche winkeliers uit voor een Diuitsch emigrant. Op deze wijze heeft hij hen herhaaldelijk voor kleinere be- dragen weten op te lichten. Het onderzoek in deze zaak is nog niet ge- eindiigd. Allen zijn evenwel in bewaring ge steld. gevangen. De beide opvarenden werden over- genomen en het jacht kwam op sleeptouw voor Singapore. Na eenige uren moest men het echter wegens hooge zeeen loslaten. Sedertdien werd er niets meer van vernomen. Thans is eChter uit Port Swettenham ge- meld, dat het jacht daar in de omgeving is aangetroffen, aldus de ,,Deli Crt. Vermoe- delijk heeft een Chineesche visscher het ont dekt en het op het strand gezet, waarna aan de autoriteiten van de vondst melding is ge- daan. Het blad vemeemt verder, dat het zelf- bestuur van Serdang op het oogenblik infor- maties inwint waar het jacht zich precies bevindt en wie de vinder is. Gelijk bekend, zal deze een bepaald bedrag van de waarde van het jacht (welke twintig mille bedraagt) als ,,vindloon" kunnen claimen. Hieromtrent valt' op het oogenblik echter nog niets te melden. ZIGEUNERS VESTIGEN ZICH. In het Baskenlamd doet zich een opmer- kelijk verschijnsel voor; de heidens, gitanen of zigeuners, die er uitsluitend stoelen matten en ketels lapten, zijn bezig zich b(j het boe- ren- en ambachtelijke leven van de streek aan te passen. Ze laten, aldus de Temps, hun woonwagens in den steek om slotenmakers, smeden en landbouwarbeiders te worden. De zuinigsten kochten al een lapje grond en sinds den oorlog van 1914 hebben huwelijken hen daar gebonden. Ze sturen hun kinderen naar de gemeenteschool en een kleine zigeuner, die eraf komt met het diploma in de zak, verliest van zelf den zin en de gewoonte van zijn zwervende voorouders. Aldus wordt de familie op den duur een Fransche familie en alleen de ouden van dagen voorspellen nog de toe- komst en verkoopen manden, veters en kant- werk. REVOLVERBANDIETEN IN TENNESSEE. Te Nashville in Tennessee was een groep gevaarlijke misdadlgers uit de gevangenis ontsnapt; zij hadden drie bewakers over- mand en vastgebonden. Twee andere bewa kers namen zij mee als gijzelaars. Het kwam tot een verwoed gevecht en een van de uit- brekers werd neergeschoten. De vijf andere zijn gewond en werden weer gegrepen. Ook de beide gijzelaars zijn gewond, een van hen zelfs doodelijk. JAVANEN-KOLONISATIE 1939. De plannen voor de Javanen-kolonisatie 1939 zijn gereed en omvatten, naar het Nws. ver- neemt, de emigratie naar de buitengewesten van rond 12.000 gezinnen van Java, d.i. tus schen de 40.000 en 50.000. Daarvan neemt Soekadana 5500 gezinnen op; de andere terreinen in de Lampongs 1000, Loeboek Lihg- gau 500, Belitang 1500 en Celebes en Borneo 3000 k 4000. Van de laatste groep neemt Celebes de meeste voor zijn rekening. Er wordt in 1939 op Celebes gewerkt op vier kolonisatie-terreinen die goede perspectieven bieden. EiEN BUREAU VOOR LUTE BETALERS. Het Bureau voor luie Betalers", een tot r.og toe geheel onbekende ondememing in Ealtimore, heeft echter sinds dien dag de han- den vol werk. Onophoudelijk g;aat de telefoon en de opdrachten stroomen bij tientallen te- gelijk binnen. In 90 van de 100 gevallen heeft het bureau ook succes. Meestal is reeds de waarschuwinig, dat de komieke reclamewagen voor de deur van den schuldenaar zal ver- schijnen voldoende om dezen tot betaling te bewegen. ERNSTIGE GASONTPLOFFING. In de Duitsche stad Offenbach heeft zich Maandag een even ernstig als merkwaardig ongeluk voorgedaan. Een dame in een huis, dat door verscheidene menschen bewoond werd, wilde zich door middel van gas van het leven berooven. Het gas in haar kamer kwam tot ontploffing, doordat de electrische bei overging, die vonken verwekte. De gevolgen waren verschrikkelijk. Het huis stortte voor het grootste deel met donderend geweld in elkander en versdhillende bewoners werden onder de puinhoopen bedolven. Meubelstuk- ken werden door de straat verspreid. Een doode en vier gewonden konden totnogtoe geborgen worden. Andere slachtoffers moe- ten nog onder het puin liggen. Nader wordt gemeld, dat nog 4 lijken onder de puinhoopen zijn gevonden. V REESELIJK ONGELUK BIJ AUTORAOE. Bij een automabielwedstrijd te Tres Arroyos heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. Vier der wagens kwamen met elkaar in bot- sing en gingen in vlammen op. Twee be- stuurders verbrandden levend, terwijl drie werktuigkundigen en drie toeschouwers ge wond werden. GROOTE BRAND IN CANADA. In het mijnwerkersstadje Rouen (provincie Quebec) heeft naar United Press meldt, een buitengewoon felle brand in korten tijd een geheel huizenblok tot een puinhoop gemaakt. Zeer vele menschenlevens het juiste aantal staat nog niet vast zijn te betreuren. De brand brak vroeg in den morgen uit in het Albert Hotel, waar 67 menschen in het vuur zijn omgekomen. Van het Albert Hotel sloegen de vlammen spoedig over naar het Commercial Hotel. Nog dreigender werd de situatie, toen ook een garage aan het vuur ten prooi viel. De brand bleek niet meer te stuiten en allengs werden nog drie winkels en drie woonhuizen met den grond gelijk gemaakt. EEN SCHIP ALS EEN VISCH. Van die werf van de British Power Boat Co. Ltd. is een vaartuig van geheel nieuw type te Water gelaten. Het vaartuig is geheel volgens het stroomlijnbeginsel gebouwd en heeft het kleinste zichtbare silhouet van eenig vaartuig van dezen aard. Het lijkt inderdaad op een slunken, snelzwiemmenden visch. Het vaartuig heeft geen masten, sehoorsteenen of andere nautische versierselen, zelfs geen holders, blokken of balie-ijzers. De boot is voorzien van 'n bijzondere smalle machine, waarvan 't ont- werp geheim wordt gehouden, doch welke haar de geweldige snelheid moet geven van meer dan 100 KM. per uur. Het schip moet bijzon- der rustig varen en handlzamer zijn in het wa ter dan een vliegtuig in de lucht. Een nadeel is, dat de bemanning gedurende de vaart in het schip blijft opgesloten, net als in een duik- boot. Het vaartuig moet zwaarder gewapend zijn dan de tot dusver bestaande motortor- pedobooten. Het is een ontwerp van den be kenden Scott-Paine. EEN SULTANSJAOHT VERDWENEN. Tijdens een hevigen storm in de Straat van Malakka is het jacht van den sutan van Ser dang verdwenen. Het schip werd, nadat het met twee inheem- sche leden der bemanning een week op zee rondgedreven had, door een Engelsch stoom- schip in de buurt van Port Swettenham op- In de U.S.A. is men algemeen van opvatting dat men een schuldenaar iedere mogelijkheid moet gevien om geld te verdienen, opdat hij zijn schulden misschien later toch nog betalen kan. Dat bij een dergelijke opvatting de z.g. luie betalers, dlus al degenen, die wel betalen kunnen, maar niet betalen willen, er betrek- kelijk goed afkomen, is niet te ontkennen. Dientengevolge is hier de luie betaler, die zich van aanmaningen tot betaling niets aan- trekt, geen onbekende verschijning. Maar men heeft thans middelen en wegen gevonden om zelfs den meest verstokten luien betaler murw te maken. Zondter grootere onkosten zelfs, doch eenvoudig de hulp in te roepen van het Bureau voor luie betalers" te Baltimore. Hoe dit bureau plotseling bekend geworden is, is echter een hoofdstuk op zichzelf... Mr. Gould, een bankier uit Baltimore, wilde op zekeren dag naar New York reizen. Daar hij zich ietwat verlaat had', reed de trein voor zijn neus weg. Wat moest hij doen voor het vertrek van den volgenden trein? Hij besloot het uur wachttijd op het perron door te bren gen. Bij deze gelegenheid viel zijn blik nu toe- vallig op een boord, waarop de tarieven per kilometer stonden aangegeven. Uit verveling rekende de banikier aan de hand van dit tarief den prijs voor zijn kaartje eerste klas eens na. 'Hij had daarvoor aan het loket 15.45 dol lar betaald, maar hoe hij ook rekende, hij kwam steeds slechts tot een prijs van 15.42 dollar. Nu was het verschil tusschen de prijzen wel is waar gering het bedroeg slechts 3 cent maar mr. Gould is nu eenmaal een man van principes. Ook ergerde het hem zeer, dat de spoorwegmaatschappij indien zij aan iede- ren reizigers 3 cent te veel in rekening brengt, een eer aanzienlijke onverdiende winst in den zak steekt. Hij 1-iep dus naar het loket en eischte de teruggave van de te veel betaalde 3 cent. De beambte lachte hem echter uit en werd ten- slotte brutaal. Niet beter verging het den bankier bij den stationsohef, tot wien hij zich daarop wendde. Dus staakte mr. Gould voor- loopig zijn pogingen en reisde naar New York, maar onmiddtellijk na zijn terugkomst schreef hij een brief op pooten aan de maatschappij. Het antwoord van de directie der particu- liere maatschappij viel uit, zooals verwacht had kunnen worden. Ook zij weigerde te be talen. En het kwam tot een proces, dat ten- slotte eindigde met een schitterend succes voor den bankier. In ieder geval werd de maatschappij veroordeeld tot terugbetaling der 3 centen en een som van niet minder dan 8000 dollar voor onkosten en schade. Het vonnis had bankier Gould nu in den zak, maar zijn geld kreeg hij daarom nog niet. De maatschappij had een een uitstekend handje van, de betaling steeds weer uit te stellen en zoo kwam het, dat de bankier bijna reeds spijt van de geheele geschiedenis kreeg. Maar op het laatste oogenblik heeft hij zich tot de juist instantie gewend. Op zekeren dag hield in ieder geval voor het directiegebouw van de Baltimore Railway Company een uiterst komiek vehikel stil. Een oude koets, die door twee zonderling opge- dofte paarden getrokken werd. Ook de koets zelf was in de schreeuwendste kleuren ge- schilderd en aan alle zijden kon men in groote, sterk in het oog springende letters het op- schrift „Bureau voor luie Betalers" lezen. Een luidspreker, gemonteerd op het voertuig, zorg- de voor de verdere reclame. Een oploop van honderden nieuwsgierigen verzamelde zich om het rijtuig. „Wat is daar beneden te doen?" vroeg de directeur van die maatschappij, die toevallig aan het venster stond en nu, den op'oop voor zijn kantoor gadesloeg. Men bracht hem ver- slag uit. Toen verbleekte de geweldige. Om Godswil", jammerde hij, „dat is im"- mers een schandaal. Wat moeten de menschen van ons denken? En dan de concurrent ie die lacht in haar vuistje!verschrikkelijk. vei schrikkelijk En toen gaf hij order, de aangeboden kwi- tantie onmiddellijk te honoreeren. Zoo kwam mr. Gould tenslotte toch nog aan zijn geld Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Interessant zijn in Engeland altijd de ver schillende stands der industrie. Zoo iets ziet men in Holland en in Duitschland niet, elke stand is op zichzelf een gesloten geheel met een afdeeling voor tentoonstelling en een af- deeling om rustig met de klanten te kunnen spreken. Ze hebben dan ook het du'bbele doel aan het publiek te laten zien wat de betref fende firma verkoopt, maar tevens een spreek- kamer te zijn tot kennismaking of voor zaken- gesprekken. Een der beste voorbeelden op dit gebied was een stand van een Hollandsche firma, die ook in Engeland werkt, n.l. de Pro- vimi-maatschappij van de firma Bonda te Rotterdam. Aan de voorzijde de etalage der voederstoffen zooals Provimi en Vigoyaan, beide vitaminen, mineralen en eiwitbronnen- mengsels, die met de gewone graanmaalpro- ducten vermengd kunnen worden tot een vol- ledig voer. Aan de achterzijde de zoete inval, waar men op allerlei wijze den inwendigen mensch kon versterken en wel alles gratis. Een prachtige reclame, maar ik vermoed, dat zoo'n grap heel wat geld kost. Gaan we nu de industrieele inzendingen verder bekijken, dan beginnen we bij de broed- machines. 'Hier valt op, evenals in Parijs, dat er nog zooveel kleine machines van 25 a 50 eieren aahwezig zijn, naast de zeer groote broedkacten. De Engelsche sportfokkers wer- ken veel met die kleine machientjes en zelfs de grootere, praktische broedkasten verdrin- gen lang niet zoo snel de ouderwetsche ma chines als op het vasteland van Europa. Er zijn bedrijven waar men bijvoorbeeld inplaats van den groote broedkast 50 kleine machines op een rij ziet staan. Een reuzen arbeid al die dingen te bedienen en te reguleeren, terwijl dat alles in een moderne broedkast in een handomdraaien geschi«dt. De groote broedkasten trekken natuurlijk veel aandacht op een tentoonstelling, doch ze brengen het bezwaar mede, dat men ze nooit op het uiterlijk alleen beoordeelen mag. Ze kunnen er prachtig gepolijst uitzien met mooi vemikkelde of verschroomde handVaten en de verkoopers beschikken over een overweldi- gende woordenvloed, de machines zijn echter veel te duur om ze zoo maar Mneens te koo- Men moet bij dergelijke aankoopen naar Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidelijke wind, plaatselijk mist 's nachts 6n s morg"Gns, overigens weinig mist, betrokken of zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder. DE WET OP HET ZELFSTANDIG UITOEFENEN VAN BEROEP EN BEDRIJF DOOR VREEMDELJNGEN 's-GRAVENlHAGE. De regeerinigspersdienst meldt; Aan de beroepen en bedrijven welke niet door vreemdelingen zelfstandig mogen worden uitgeoefend zonder vergunning van den Minister van Economische Zaken is thans toegevoegd het beroep van handelsagent. Ingevolge dit besluit zal het met ingang van 17 November a.s. aan vreemdelingen niet geoorloofd zijn zich zelfstandig als handels agent te vestigen, zonder schriftelijke ver gunning van vorengenoemden Minister. Daar- naast zullen diegenen, die op 16 November reeds als zoodanig zelfstandig werkzaam waren, op 1 Maart a.s. van een zoodanige vergunning voorzien moeten zijn. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. MUIDEN. Vanochtend is op de Muidensche straatweg de 74-jarige E. van Harten uit Abkoude-Baambrugge, die een voorrangsweg wilde oversteken, door een personenauto aan- gereden. H. werd van zijn fiets geslingerd en vrijwel op slag gedood. DE PASSAGIERS VAN DE „IJSVOGEL". AMSTERDAM. Naar wij vernemen is de toestand van geen der in het Wilhelmina- gasthuis verpleegden, die bij de ramp van de ,,Usvogel" werden gewond, in den loop van den nacht verergerd. Hun toestand is station- nair of wel vooruitgaande. WEER EEN INBRAAK. AMSTERDAM. Bijna iederen nacht rukt thans de mobiele vakkundige garde van de dieventoende uit om haar slag te slaan. Van- nacht is ingebroken in het kantoor van de houthandel „Harff" aan de Weesperzijde. Ook hier was de brandkast opengeboord, ter wijl uit de kist /2000 was meegenomen. De politie meent, gezien de wijze van werken verband te kunnen leggen tusschen dezen in braak en dien bij' de Noord-Hollandsche Bank aan het Damrak, en andere in deze stad. KONINGIN VAN NOORWEGEN GEOPEREERD. LONDEN. De Koningin van Noorwegen heeft vandaag te Londen een buikoperatie ondergaan, welke bevredigend is verloopen. pen. adressen vragen waar met die machines ge werkt is en dan pas beslissen. Het gaat min der om den prijs dan om de hoedanigheid, op de duizenden eieren, die in zoo'n machine ge- broed worden, maakt het verschil in prijs wei nig uit, maar een verschil in broed'resultaten hakt geweldlg diep in op de uitkomsten van het bedrijf. Vooral om de kwaliteit der kui- kens gaat het, meer nog dan om de directe broedresultaten. Goed gebroede kuikens be ginnen hun leven op de voordeeligste manier, kuikens die bij het broeden min of meer een duw gekregen hebben, blijven zwak en val- len spoedig als slachtoffer van allerlei ziekten. De grootere apparaten hebben tegenwoor- dig aparte uitkomkasten, waardoor de kui kens voor onderlinge pullorumbesmetting meer gevrijwaard worden dan in de broed- machines zelf. Ik zag kasten, waarbij de uitkom-afdeeling geheel ontruimd kon wor den, wat met het oog op reiniging en ont- smetting veel waard is. De ventilatie is bij dergelijke broedkasten, die tot 20.000 eieren kunnen bevatten, het groote probleem. Zoo'n kast bevat dan onge veer een levende massa van 1000 K.G., dus als een paar flinke ossen en daar is veel zuur- stof voor noodig en moet veel koolzuur afge- voerd worden. Het Petersine-patent, dat voortdurend versche lucht door de holle as van den eiertrommel aanvoert, lijkt mij in dit opzicht beter dan versdhillende andere soor- ten, die ik ag. (Bij de kunstmoeders zien we de gedachte toagepast, dat kleine hoeveelheden kuikens beter tot hun recht komen dan groote. Men ziet dus in verhouding veel meer kleinere ap paraten tot 300 toe dan grootere. De ouder wetsche bakkunstmoeder wordt nog veel ge- bruikt, maar met een uitloopruimte, waarvan de bodem met gaas bedekt is. De jonge kui kens kunnen dus niet op den grond1 komen, waardoor het besmettingsgevaar geringer wordt. Voor bedrijven waar de bodem met coccidien besmet is wel een zaak van belang. Batterij-kunstmoeders wordfen oOk veel ge- bruikt, doch alleen tot een leeftijd van drie weken. Daarna komen ze in hokjes, waar ze gelegenheid hebben van zonlicht te profitee red daar men terecht aan zonlicht een zeer gunstige invloed op de kuikens toeschrijft. De pluimveehokken zijn in Engeland over het algemeen lichter van constructie dan de onze, het klimaat is niet zoo raw als bij ons. Vele hokken staan op wieltjes of balken, zoo- dat ze gemakkelijk verplaatst kunnen worden. Meer en meer ziet men hokken bouwen voor kleinere aantallen kippen, bijv. 100 a 200. Hokken voor veel kippen werken wel arbeids- besparend, maar de kippen zijn er meestal niet zoo goed aan toe alq in kleinere hokken. Bovendien kan de eigenaar de dieren in kleine koppels veel beter overzien dan in groote koppels. Zeer interessant waren de stands der fok- bedrijven. Dergelijke stands ziet men bij ons niet of zeer weinig en toch vormen zij een prachtig reclamemiddol voor den fokker. Door middel van enkele kooien met levende dieren, foto's, enz. krijgt de bezoeker een idee van het bedrijf en kan met den eigenaar gaan ken- nis maken en zaken doen. Op het gebied der ziektebestrijding is men in Engeland nog grootendeels op het particu- liere initiatief aangewezen. Een oentraal in- stituut als de Rijksseruminrichting bestaat niet, er is wel een regeeringslaboratorium, doch dit is overladen met allerlei werkzaam- heden en is ook niet populair genoeg. Eenige particuliere instituten doen uitstekend werk, maar op den duur zal men toch in Engeland, on. uit de misere der ziekten te komen, veel meer moeten centraliseeren en het onderzoek vergemakkelijken. De legbatterijen gaan in Engeland voorait, zoowel in aantal als in doelmatigheid der constructie. De deelnemers, die met mij de excursie naar Londen meegemaakt hebben, waren zeer vol- daan over wat te zien is geweest. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden. DE REIS VAN PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD. WARiSOHlAU. Gisteravond of vanmorgen zou H. K. H. Prinses Juliana te Zono bij Poznau aankomen, waar zij een bezoek zou brengen aan het landgoed van de grafelijke familie Mielzynski, die bevriend is met Z. K. H. Prins Bernhard. De Prins is daar gistermiddag aangekomen. SPOORWEGONGELUK. BRUSSEL. Bij het binnenrijden van het station van Ath in Henegouwen is de per- sonentrein tegen een rangeerenden locomotief gereden. Een tiental reizigers werd hierbij gewond. PAMUiS. Gisteravond te half elf is de trein met het stoffelijk overschot van den secretaris der Duitsche ambassade naar Dus- seldorf vertrokken. AKEN. De speciale trein met het stoffelijk overschot van Von Rath is vanmorgen even na 7 uur hier aangekomen. De vader en de beide broers van het slachtoffer evenals tal- rijke vertegenwoordigers uit de partij, den Staat en het leger waren op het perron aan wezig. Nadat de kist uit den trein was ge- dragen hield de gouwleider een korte toe- spraak en legde namens Hitler een krans op de kist. jf (OMITf; GEVORMD. NEW-YORK. Talrijke Joodsche Ameri- kaansche publicisten hebben een comite ge- vormd tot verdediging van den moordenaar van Von Rath. Het door dit comitd bijeen te brengen geld zal worden gebruikt om Grynszpan den bijstand te verzekeren van een Fransch adivocaat, die uit de besten zal wor den gekozen. i I |f VTJANDIGE STEMMING JEGENS DUITSCHLAND. NE3W-YORK. De stemming van veront- waardiging, die in de Vereenigde Staten van Amerika is losgebroken, naar aanleiding van de Jodenvervolging in Duitschland, schijnen voorloopig niet te verflauwen. De Duitsche mailboot Bremen" heeft gisteren de terug- reis aanvaard, na een gorote betooging van tien duitzend mannen en vrouwen, die zoo dicht mogelijk het schip naderden als de politie het maar toeliet. Het schip vertrok onder een eentonig gejoel van de menschen- massa, waarop het schip met drie korte stoo- ten op de fluit antwoordde. Het schip is overal nauwkeurig onderzocht, of er misschien geen bommen in het ruim aanwezig waren, terwijl de patrijspoorten werden gesloten om te verhinderen, dat er met voorwerpen zou worden geworpen. Het voomaamste te New- York uitkomende blad in de Duitsche taal, het eenige dat als politick onafhankelijk wordt beschouwd, richt zich tegen deze ,,ontheili- ging van de Duitsche naam". Voor Gent: 16 Nov. Nederl. m.s. ATLAS, 163, ledig, Lanion. Van Gent: 14 Nov. Nvderl. m.s. ALKO, 97, ledig, Capelle (B.); Duitseh s.s. RUHR, 529, stukg., Stettin; Estl. s.s. KAIDA, 265, ijzer, Grangemouth. 15 Nov. Eng. s.s. THE BARON, 385, ledig, Blyth; Eng. s.s. PGCIH ROSE, 616, led., Blyth; Eng. s.s. GUISE, 419, stukg., Antwerpen. 16 Nov. Finsch s.s. ANNA, 592, ledig, Burnt Island; Eng. s.s. SHEAF CREST, 1609, ledig, Tyne.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3