ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Begrooting van het Verkeersfonds. EXTRA AKKERTJES Mo. 9838 WOENSDAG 16 NOVEMBER 1938 78e Jaargang Binnenland Buitenland EERSTE BLAD vool DE VERZOENING MET DE HERTOG VAN WINDSOR. rar^HetcsusrasaM NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen J 2,35 per 3 maanden fr. per post ^nnetnenten voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. I llnna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer /0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgtaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de nltgave. DIT BLAD VERSaAHJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGA V OND. BEKENDMAKING. Het gewijzigde artikel 27 van het Vreemde- lingenreglement inwerking getreden op 7 November 1938 luidt: leder die aan een vreemdeling nachtverblijf verschaft, is verplicht daarvan, hetzij monde- ling, hetzij schriftelijk, kennis te geven aan het hoofd van politie der gemeente, waar het nachtverblijf verschaft wordt, of aan een door dat hoofd van politie aangewezen ambtenaar, onder opgave van den naam en voornaam, nationaliteit, woonplaats, datum en plaats van geboorte, zoomede, voor zoover een Neder- landsch visum is verleend, van een korte om- schrijving van het daarbij bepaalde, alle welke gegevens moeten worden ontleend aan het desbetreffend paspoort. Wanneer de vreem- delinjg niet in het bezit is van een te zijnen name gesteld paspoort, is degene, die nacht verblijf verschaft, verplicht daarvan, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk, kennis te geven aan genoemd hoofd van politie of aan den door dozen aangewezen ambtenaar, onder op- gave van de gegevens, in den vorigen zin ver- meld, zoo mogelijk ontleend aan andere iden- titeitspapieren van den vreemdeling. Hij, die er zijn beroep van maakt aan personen nacht verblijf te verschaffen, is bovendien gehouden in het register bedoeld bij art. 438 van het Wetboek van Strafrecht, ten aanzien van den vreemdeling, wien hij een nacht onderdak heeft verschaft, de in het eerste lid bedoelde gegevens aan te teekenen of te doen aanteeke- nen. De kennisgeving, bedoeld in het eerste lid, behoort te geschieden: door hen, die er hun beroep van maken aan personen nacht verblijf te verschaffen: binnen den termijn of voor de tijdstippen en op de wijze, door het hoofd van politie te bepalen, of, ontbreekt zoo- dan-ige bepaling, binnen 24 uur; door anderen: binnen 24 uur. Overtrading van het bepaalde in dit artikel wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste vijf- honderd gulden. Door mij, hoofd van politie der gemeente Temeuzen, is bepaald, dat de personen die er hun beroep van maken aan personen nacht verblijf te verschaffen, van het verschaffen van nachtverblijf aan een vreemdeling, hier- van schriftelijk kennis moeten geven aan den Inspecteur van Politie (bureau van politie) en te Sluiskil aan den agent van politie, voor 9 uur des voormdddags. Formulieren tot het doen van die kennisgeving zijn te verkrijgen aan het bureau van politie en ten huize van den agent van politie te Sluiskil. Het hoofd van politie voomoemd, P. TELLEGEN. SOHOOLBEHOEFTEN. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen uiterlijk Vrijdag 25 Novem ber 1938, des namiddags 2 uur, op het ge- meentehuis aldaar, prijsopgaaf inwachten voor de levering van schoolbehoeften voor de open- bare lagere scholen A, C en D en de open- bare school voor uitgebreid lager onderwijs voor het dienstjaar 1939. De voorwaarden enz. liggen op de gemeente-secretarie ter inzage, alwaar tevens nadere inlichtingert zijn te bekomen. Terneuzen, 15 November 1,938. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, P. TELLEGEN. Voorzitter. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. DR. COLIJN IN DE TWEEDE KAMER OVER HET JOODSCHE VLUOHTE- LIN GEN VRAAGSTUK. In de Tweede Kamer heeft de Minister- President Dr. H. Colijn Dinsdagmiddag het volgende omtrent het Joodsche vluchtelingen- vraag3tuk medegedeeld De Minister hegon met te gewagen van een droevig drama, dat zich in den jongsten tijd in onze omgeving heeft afgespeeld. Eerst antwoordt spr. den heer Alharda, dat do Minister van Justitie voortdurend in contact is met het parket om de wet tegen de beleediging van volksgroepen waar moge lijk toe te passen. Verschillende leden hehben gevraagd om ruimere toelatingsmogelijkheden in ons land. Van het eerste oogenblik af aan is de regee- ring op dit punt actief geweest. Van het eerste oogenblik zijn de onder onmiddelijken druk staande Joden over de grens gelaten. Het onderzoek naar aanvragen is verstrekt en versneld. Kindergroepen, die zich aan de grens bevonden, zijn toegelaten. Wat moet nu verder gebeuren? Onze be richten zijn, dat het buitenland zijn grenzen potdicht houdt. In Belgie worden volgens officdeele berichten de regeering heeft ex- pres iemand naar Brussel gezonden geen maatregelen genomen om Joden toe te laten. Als Nederland zijn grenzen open stelde, zou- den alle vluchtelingen door dat edne gat Nederland binnenkomen. Hoeveel zullen het zijn? Er kunnien wel 100.000 Joden in dat geval worden verwach't. Een dergelrjk aantal kan de regeering niet toelaten. Hoeveel dan wel? Er moet een grens worden gesteld. Wat moet er gebeuren als er bijv. 10.000 zijn toe gelaten De Nederlandsche regeerinig heeft contact opgenomen met Kopenhagen, Eon den, Brus sel, Parijs en Bern; er is nog geen antwoord. Per telegram is nog om spoed gemaand. De regeering heeft dus het hare gedaan en zal het hare doen. Er zullen twee barakkenkampen komen, waar eemige duizenden kunnen worden onder- gebracht. Deze kampen zijn thans reeds in voorbereiding hij de betrokken departemen- ten. De regeering kan echter niet ongelimi- teerd toelaten. In dezen tijd is geen enkel volk vrij1 van anti-semitisme. Indien men on- gelimiteerd een stroom van Duitsc-he Joden zou toelaten, zou de stemming van ons volk tegen de Joden ten ongunste kenteren. De vragen van den heer De Visser zijn hiermede dus beantwoord. Minister zal Joodsche vluchte lingen selecteeren. Het ,,Handelsblad" schrijft: Bij velen is de vraag gerezen, wie straks selectie zal moeten toepassen op de Joodsche vluchtelingen, die uit Duitschland naar ons land willen trek'ken. Want Minister Colijn heeft Dinsdagmiddag immers nog in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hier een grens mo^t worden gesteld en dat ons land b.v. een aantal van 100.000 vluchtelingen kan opnemen. In antwoord op de dienaangaande gestelde vragen kurmen wij mededeelen, dat de betrok ken Minister hier zal uitmaken, wie niet en wie wel wordt toegelaten. Alle stukken in- zake toelating tot ons land passeeren zijn departement, dat dan een onderzoek instelt naar de persoon van de(n) aanvrager. Het behoeft echter wel geen betoog, dat het aantal bonafide vluchtelingen veel grooter dan het toegestane aantal immigranten is. Het is ons inziens dus te verwachten, dat de grens weer zal worden gesloten, zoodra dit toegestane aantal hier is aangekomen. Het initiatief van Dr. Colijn. De correspondent van het ,,Handelsblad" te Londen meld$: Het bericht uit 's-Gravenhage, dat onze Minister-President, Dr. Colijn, zich in verbin- ding heeft gesteld met de regeering van Groot-Brittannie, Frankrijk, Denemarken, Bel gie en Zwitserland om onderhandelingen te voeren ten einde de immigratie te bevorderen van de Joodsche slachtoffers van de terreur in Duitschland is hier in politieke kringen met groote voldoening ontvangen. 'Gevoeld wordt, dat Groot-Brittannie zeer zeker veel zal kunnen doen in dit opzicht daar in de kolonien en met name in Kenya enorme onontgonnen gebieden zijn, die bij voldoen- de kapitaalsvoorziening immigratie-mogelijk- heden geven aan tienduizenden gezinnen. DOODE-HANDBELASTING IN DE TWEEDE KAMER. In de Tweede Kamer is Dinsdagmiddag in behandeling gekomen het wetsontwerp tot tijdelijke voorziening tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des Rijks, houdende het voorstel tot verlenging van tijdelijke heffingen, o.m. van de Doode- handbelasting. Hieromtrent heeft het ..Handelsblad" het volgende verslag: De heer Rutgers van Rozenburg (c.h.) ver- dedigt een amendement, dat beoogt de voor den openbaren eeredienst bestemde zaken bui ten de verlenging der belasting te brengen. De heer Van den Tempel (s.d.) betreurt de indiening van dit amendement, dat hetzelfde is als een amendement van 1934. De com- missie van voorbereiding heeft in 1034 deze wet algemeen goidgekeurd. Het gaat hier weer om een tijdelijke verlenging, dus dat element is hetzelfde. Indien men vrijstellin- gen wil gaan verieenen, moeten ook ciultu- reele en wetenschappelij'ke instellingen wor den vrijgesteld. De heer Teulings (r.k.) meent, dat de doode-handsbelasting in de practijk een reeks van moeilijkheden heeft opgeroepen. In 1934 heeft sprekers fractie aan deze belasting slechts goedkeuring gehecht, omdat zij tijde- lij'k van aard was. Niet altijd kan men de tijdelijkheid van een heffing handhaven, doch in dit geval was de tijdelijkheid fundamen- teel. Spr. aanvaardt thans niet meer het karak- ter van het noodoffer en zijn fractie zal zich dan ook tegen verlenging der doode-hands belasting venzetten. Gezien het principled karakter van de be- zwaren van sprekers fractie zal men het stemmen tegen de verlenging niet kunnen uitleggen als een algeoneene afkeuring van het regeeringsbeleid. Omdat het amendement van den heer Rut gers van Rozenburg, ten deele aan sprekers bezwaren tegemoet komt, zal spreker er voor stemmen, doch ook na aanneming van dit amendement blijft er principieel bezwaar be- staan tegen de geheele doode-handsbelasting. De heer Posthuma (chr.-dem.) zal noode meegaan met de verlenging van de belastin- gen. Spr. zal gaame het amendement van den heer Rutgers van Rozenlbung steunen. De Minister van Finaneien, de heer De Wilde, meiikt op, dat de nood op dit oogen blik niet geringer is dan die van 1934 en dat de opbrengst der heffingen niet kan worden gemdst. Het is todh wel een eigenaardige in- luiding van de belastingherziening der regee ring om afstand te doen van de twee millioen, die de doode-handbelasting ophrengt. Spr. heeft er geen bezwaar tegen de hef fingen in plaats van drie jaar, slechts een jaar te verlengen. Dit kan een brug zijn, welke de andere opvattingen tegemoet voert. In dien tusschentijd zal dan de belasting herziening haar beslag hebben gekregen. Het volgend jaar zal geen voorstel tot verlenging door spreker worden gedaan. De heer Rutgers van Rozenburg zegt, dat zijn amendement slechts drie ton betreft. Ge zien de toezeggingen van den Minister, trekt spr. zijn amendement in. De heer Teulings meent, dat de finaneieele noodzaak in 1934 veel sterker was dan thans. Ook na de verklaring van den Minister voelt sprekers fractie zich volkomen vrij als tegen- over een nieuwe belasting. Tegen een jaar verlenging heeft spr. wel bezwaren. Hij zou niet gaame de moeilijkheden van een servituut op deze wet willen oproepen. In de doode-handsbe'asting ligt een inbreuk op de vrrjheid van de tterk. Spr. zou de zaak willen omkeeren en aan de regeering willen vragen: Aanvaard van ons de verzekering, dat wij loyaal aan uw belastingplannen zullen medewerken en laat deze belasting los. De heer Schouten (a.-r.) zegt, dat, als de Minister zijn toezeggingen niet had gedaan, velen van zijn fractiegenooten tegen de ver lenging zouden hebben gestemd. Nu echter is daar niet voldoende reden voor. Een ser vituut acht spr. niet aanwezig. De heer Kersten (St. Geref.) is het met de Roomsch-Katholieken eens. (Groote vroo- lijkheid.) Spr. zal tegen verlenging stemmen. De heer Duymaer van Twist (a.-r.,,Denk aan de kloosters! (Gelach.) De Minister van Finaneien herhaalt nog eens zijn toezegging. Een servituut kan hij niet ontdekken. Het standpunt van den heer Teulings vervult spr. met somberheid en met vrees. Kan voor een jaar het offer dan niet worden gebracht? Wij alien moeten tot of- fervaardigheid >bereid zijn. Over de verlenging der doode-handbelasting wordt gestemd. Deze wordt aangenomen met 38 tegen 33 stemmen. Tegen stemden de r.-k. behalve de heeren Truyen en Van der Putt, de Christ.-Hist. en de Staatk. Gereformeerden. De andere veriengingen wordten z. h. st. aangenomen. Een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 20 December 1936 tot heffing van op- centen op enkele belastingen ter versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des Rijks wordt aangenomen, met aanteeke- ning van tegenstemmen van de N. S. B. Voorloopig verslag. Belasting van het motorverkeer. Sommige leden vestigden wederom de aan- dacht op de ziware lasten, welke op het mo torverkeer drukken, waardoor de ontwikke- ling van dit verkeer wordt belemmerd. In het bijzonder hadden zij bezwaar tegen de hooge benzinehelasting; het gebruik van andere brandstof wordt daardoqr hevorderd, hetgeen deze leden in alle opzichten ongewenscht acht- ten. Zij hadden de stellige overtuiging, dat verlaging van deze zware lasten geen ver- laging van inkomsten voor den fiseus tenge- volge zou hebben. Andere leden gaven daarentegen in over- weging, de benzine zwaarder te belasten met gelijktijdige afschaffing van de motorrijtui- genbelasting. De hooge perceptiekosten zou den dan vervallen en de lasten zouden billij- ker worden verdeeld. Weer andere leden verzetten zich tegen deze denkbeelden en wenschten den bestaan- den toestand gehandhaafd te zien. Zeeuwsch-Vl;i imsche Tramweg Mij. Gevraagd werd naar den stand van zaken met betrekking tot de fusie van de bovenge- noemde maatschappij en de tramwegmaat- schappijen HulstWalsoorden en Breskens Maldeghem. Men vroeg of de minister bereid is, uitvoe- ring te geven aan de toezeggdng van zijn amhtsvoorganger, dat het noodige zou worden gedaan, ook indien het provinciaal bestuur van Zeeland niet zou bijdragen in de uitkee- ring aan het ontslagen personeel van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Mij. Zoo ja, kan de minister dan mededeelen, wat ten be- hoeve van dit personeel zal geschieden? Tramweg Mij. BreskensMaldeghdm. Opgemerkt werd, dat deze maatschappij den bij Reglement Dienstvoorwaarden voorge- schreven Raad van Beroep niet heeft inge- steld. Sinds anderhalf jaar wordt getracht door bemiddeling van de Rijksverkeersinspec- tie het er toe te leiden, dat zulk een raad wordt ingesteld, tot dusver zonder resultaat. Gevraagd werd, of de minister geen middelen bezit om deze maatschappij hiertoe te dwin- gen. Veren over de Westerschelde. Verscheidene leden betreurden, dat de Re geering zich te zeer afzijdig houdt van de veerdiensten over de Westerschelde. De Rijks- wegen eindigen op Walcheren en Zuid-Beve- iand, om in Zeeuwsch-Vlaanderen weer te be- ginnen. De verbinding over de Schelde wordt echter aan de provincie overgelaten. De tarie- ven zijn echter veel te hoog, niettegenstaande de provincie voor de veren aanzienlijke bedra- gen over heeft en het Rijk haar een bijdrage verleent van f 168.000. Deze leden waren van oordeel, dat het gebruik van de veerdiensten kostelcos moet zijn en dat de exploitatie daar van in hand en van het Rijk moet komen. Het geldt hier immers niet meer alleen een pro vinciaal, maar een nationaal belang: de ver- steviging van den hand van Zeeuwsch-Vlaan deren met overig Nederland. Haven van Terneuzen. Eenige leden hadden vemomen, dat de outillage van de haven van Terneuzen emstig te wenschen oVerlaat. De kranen zouden groo- tendeels verouderd, de los- en laadinrichtingen onvoldoende zijn; in vergelijking tot de ter- reinhuur van de Belgische havens schijnt die te Temeuzen hoog te zijn. Gaarne zouden de hier aan het woord zijnde leden eenige nadere inlichtingen hierover ontvangen, daar de eco- nomische toestand te Terneuzen bijzonder zorgelrjk is en het dringend noodzakelijk is, dat maatregelen worden getroffen om de op- leving te bevorderen. Evenredige vrachtverdeeling. Verscheidene leden vestigden er wederom de aandacht op, dat de toestand, waarin de binnenscheepvaart verkeert, nog immer zorg- wekkend is. Wel is waar heeft de opleving in de Rijnvaart op de wachttijden van de groo tere schepen een gunstigen invloed uitge- oefend, doch daartegenover staat, dat de wachttijd voor schepen beneden de 100 ton steeds langer wordt. Deze leden betwijfelden, of het wel ooit mogelijk zal zijn, de scbippers van schepen van minder dan 100 ton door middel van eoordinatie van het vervoer uit de moeilijkheden te helpen. Zrj achtten vermin- dering van scheepsruimte onvermijdelijk en drongen er op aan, dat de minister zal bevor deren, dat oude en kleine schepen worden ge- sloopt of blijvend uit de vaart genomen. Het opleggen van schepen zou in de hand kunnen worden gewerkt, indien aan schippers ouder dan 65 jaar steun werd toegezegd, onder voorwaarde, dat zij zich verplichten, hun schip als woonschuit te gebruiken. De jongere schippers zouden dan een behoorlijke he- staanskans verkrijgen. Scheepvaartrechten. Eenige leden merkten op, dat de Nederland sche schippers die in Belgie varen, aldaar pa- tent-belasting moeten hetalen. Gevraagd werd of de regeerinig aandrang wil uitoefenen, dat de Nederlandsche schippers van deze belas ting worden vrrjgesteld. Diensttijden binnenvaart. Verscheidene leden achtten het noodzake lijk, dat voor de diensttijden in de binnen vaart, welke meermalen 80, 100 en meer uren per week bedragen, ten spoedigste een rege- ling wordt getroffen. Zij wenschten, dat deze regeling gelijktijdig met de Rijtijdenwet 1936 en het uit te vaardigen Rijtijdenbesluit in wer- king zal treden. Verkorting van deze dienst tijden achtten deze leden dringend gewenscht, zoowel om sociale overwegingen als uit het oogpunt van de veiligheid van het verkeer te water. Wegen in Zeeland. Op het Rijkswegenplan staat, aldus werd opgemerkt, al reeds enkele jaren het aanleg- gen van een rechtstreekschen weg van N. en St. Joosland naar Vlissingen. Wanneer deze weg zou worden aangelegd, zou daarmede het traject tusschen het overige deel van Neder land met Vlissingen, Zeeurwsch-Vlaanderen en de Belgische kust aanmerkelijk worden be- kort. Tevens zouden hierdoor twee zeer hin- derlijke spoorwegovergangen gemeden kun nen worden. Vrijwel alle organisaties op het gebied van het vervoerwezen dringen op deze doortrekking aan. Gaarne zou men vememen, wanneer met de uitvoering van bedoeld werk zal worden aangevangen. Aangedrongen werd op bespoediging van den aanleg en de verbetering van wegen op Noord- en Zuid-Beveland. Bruggen en tunnels. {Men wees er op, dat verschillende Zeeuw- sche eilanden nog ge'isoleerd liggen en dat het bezwaar daarvan vooral op Noord-Beveland sterk gevoeld wordt. Het verkeersmiddel dat de verbinding tusschen dit eiland en Zuid- Beveland vormt, het veer KortgeneWol- faartsdijk, heeft in den loop der jaren geen verbeteringen van beteekenis ondergaan. De veerverhinding functioneert langzaam en is duur. Nu bestaan er sedert 1933 plannen om over de smalle Zandkreek een brug te bouwen. De onderhandelingen daarover hadden een vlot verloop en de provincie zegde medewer- king toe. In 1936 scheen de zaak haar beslag te zullen krijgen, toch evemwel bleek, dat de minister zich met een voorgenomen tolheffing op de brug niet kon vereenigen. Ofscheen tol heffing door de hier aan het woord zijnde leden in het algemeen uit den booze geacht werd, zoo meenden zij, dat in dit bijzondere geval voor de redeneering der edlandbewoners veel te zeggen is, die het thans op te brengen veer- geld in het vervolg gaarne als tolgeld voor een brug zullen offeren. Het bouwen van een brug zonder tolheffing is zonder hulp van het Rijk niet mogelijk. Gaarne zou men over den stand der onderhandelingen worden inge- licht, welke in het begin van dit jaar nog tot een hespreking tusschen den minister en de Ged. Staten aanleiding hadden gegeven. Axelsche brug. Opgemerkt werd dat Axelsche brug over het kanaal van Temeuzen, aan het begin van den provinciaien weg Temeuzen-Axel, reeds lang niet meer voldoet aan redelijke eischen. Reeds meermalen is door het gemeente- hestuur van Temeuzen en de Ged. Staten van Zeeland bij den minister aangedrongen op den bouw van een nieuw brug. In 1937 kwam het bericht dat deze brug van Rijkswege zou worden vernieuw, zoo de provincie en de gemeente in het op 40.000 ge- raamde kostenverschil tusschen ver- nieuiwing met behoud van de tegen- woordige afmetingen (breedte 3% m) en vernieuwing met een rijdek van 6 m breedte, bereid waren elk 10.000 bij te dragon. Tegen het afwentelen van een deel der kosten is in de Pro- vinciale Staten en den raad verzet gerezen. Men achtte dit verzet ge- grond. De brug ligt immers over een Rijkskanaal en is veel te smal voor het moderne verkeer. Wordt deze methode van het afwentelen van kosten, zoo werd gevraagd, door dit Departe- 1 ment meer gevolgd? Men zou dit ten eenen- male onjuist vinden, vooral omdat de gelde- lijke moeilijkheden der gemeenten dikwijls toch I al zeer emstig zijn. Gevraagd werd, of de Minister niet kan be vorderen, dat de brugtol op de brug te Tholen een zware belasting van de bewoners van Tholen kan worden opgeheven. lEen koker "AKKERTJES" jvan 12 siuivers bevat lhans 13 "AKKERTJES". Als U een origineele glazen buis koopt, heeft U twee voordeelen s U heeft er een extra. En U heeft ze dan altijd in huis bij nacht en ontij, bij plolseling opkomende Hoofdpijnen, Kies- pijn, Migraine, Rheumatische pijnen, Kou, Griep en Kooris. Bij Apothekers en Drogisten. Doos van 2 stuks - 2 stuivers. 13 Koker met glazen buis van 13 (Ingez. Med.) Opgemerkt werd, dat verscheidene bruggen het landschap ontsieren. Naar men meende te weten wordt omtrent de bruggen over de groote rivieren overleg gepleegd met den Bouwraad, doch niet omtrent de klei- nere Ibruggen. Men zou het daarom gewenscht achten, indien vereenigdn- gen, die het behoud van het landelijk en stedelijk schoon behartigen, in dit overleg betrokken werden, zoowel wat de groote als de kieinere bruggen betreft. DE FRANSCHE POIITICIS FLANDIN GEMOLESTEERD. De Fransche oud-ministerpresident Flandin is Maandag, terwijl hij een krans wilde legigen op de Place de l'Etoile te Parijs bij het graf van den Onbekenden Soldaat, door een stu dent aangevallen, die hem een klap gaf. De correspondent der N. R. Crt. te Parijs telefoneerde hierover: Het is duildelijk, dat Flandin en zijn vrien- den het incident op de Place de l'Etoile ge- heim hadden willen houden. Volgens de eer ste berichten werd de groep van zijn partij, die bloemen op het graf van den Onbekenden Soldaat ging leggen. door zes onbekenden aangevallen, zonder dat de ex-premier getrof fen werd, want zijn medestanders dekten hem met hun lichaam. Het geval bleek zich ech ter een beetje anders toegedragen te hebben. De advocaat Renouvin, die al in 1934 hij het gevecht op de Place de la Concorde een rol gespeeld' heeft in anti-linkschen zin, had zich op het oogenblik, voor die hulde bestemd, in de nabijhedd van den Arc de Triomphe op- gesteld. Flandin ging aan het hoofd van den kleinen stoet achter het vaandel. Zij deden dus niet® om zich te verbergen, wat den udt- zonderlijk langen Flandin trouwens moeilijk zou vallen. Op het plein snelde iemand op hen toe, alsof zij zich bij hen wilde aansluiten, maar bij Flandin gekomen probeerde hij dezen te slaan. De anderen verdedigden hun voor zitter, maar deze moet klappen opgeloopen hebben. Er ontstond veel opschudding, toen drie voorbijgangers den aanvaller steunden. Hij en zijn helpers werden gearresteerd, maar zijn weer op vrije voeten gesteld en Renou vin heeft Flandin uitigedaagd hem gerechte- lijk te vervolgen. Flandin zelf zegt alleen aan een schouder geraakt te zijn. De aanvaller beweert hem op dat oogenblik verboden te hebben, wegens het bekende telegram aan Hitler, het graf van den Onbekenden Soldaat te schenden. Hij handelde, zegt hij, alleen als patriot, behoort op het oogenblik tot geen partij en meent hiermee een exempel gesteld te hebben. Terugkeer naar Engeland? De hertog en hertogin van Windsor hebben zich, schrijft men uit Londen aan de H Crt., met hun familie verzoend. In Parijs hebben zij den hertcg en hertogin van Gloucester ontvangen, en het verluidt, dat de hertog van Windsor met zijn broer de mogelijkheid heeft besproken binnenkort een bezoek aan Enge land te brengen. Men meent zelfs, dat hij zich hier te lande blijvend zou willen vestigen. Reeds een paar weken heeft men gissingen hierover gehoord; men zeide, dat hij een kas- teel in Ierland zou betrekken; dit bericht ziet er echter niet geloofwaardig uit. Komt hij terug, dan zal hij wel weer in Fort Belvedere intrek nemen. Dit was zijn woning, toen hij nog Prins van Wales en koning was. Qfficieel staat er niets vast. Ex-koning Edward is nog steeds zeer populair en wij twijfelen er aan, of men in regeeringskringen niet liever zag, dat hij nog een tijd wegbleef. Het kan echter geen bezwaar zijn, dat hij zijn familie bezoekt, wat meer voor de hand ligt. De bladen melden, dat deze verzoening tot stand is gekomen op initiatief van de konin- gin-moeder, Queen Mary. Vermoedelijk heeft

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1