Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenland Maandag 14 Nov. 1938. No. 9837. TWEEDE BLAD VAN DE ONGEWIJZIGDE LEE RUN GEN- SCHAAL. In het voorloopig verslag 'der Tweede Kamer over de begrooting van onderwijs wordt medegedeeld, dat voor zeer vele leden de voornaamste grief tegen 's Ministers beleid was, dat hij de ieerlingenschalen zoowel bij bet lager als bij het middelbaar en voorbe- reidend hooger onderwijs ongewijzigd laat, ondanks de algemeen erkende noodzakelijk- heid van verlaging van deze schalen, in het belang zoowel van het onderwijs als van de werklooze of veel te laag bezoldigde akte- bezitters. Hier doet pijniijker dan elders ge- voelen, dat aan het hoofd van dit departe- ment een Minister staat, van wien geen krach- tige leiding uitgaat. Van jaar tot jaar blijkt ook duidelijker, dat de klassen in het algemeen veel te groot zijn. .Slechts door aanstelling van eenige duizenden zoogenaamde kweekelingen met akte kon voorkomen worden, dat het onder wijs geheel ontredderd werd. Toch heeft deze maatregel niet belet, dat tal van klassen over- bevolkt zijn, tot groote schade voor het onder wijs, zooals uit het laatste onderwijsverslag eens te meer duidelijk blijkt. De school dreigt onder deze omstandigheden te ontaarden in een dril-instituut. Dat ook de onderwijzers van dezen toe- stand het slachtoffer worden, spreekt van- zelf. Velen hunner geraken overspannen, het ziekteverlof is de laatste jaren onrustbarend toegenomen, het percentage afkeuringen is van alle groepen ambtenaren bij de onder wijzers verreweg het hoogst. De hier aan het woond zijnde leden dron- gen er wederom op aan, dat deze zoogenaamde kweekelingen, die feitelijk onderwijzers zijn, hun rectitvaardige belooning dat is de voile onderwij'zersbezoldiging zullen ontvangen. Andere leden erkenden, dat verlaging van de leerlingenschaal wel is waar gewenscht zou zijn, doch stelden daartegenover, dat de financieele omstandigheden het vooralsnog onmogelijk maken de gewenschte verbetering aan te brengen. Eenige leden vroegen, of in deze begrooting niet alsnog kan worden opgenomen een post van f 1,200.000, waaruit voor 2000 zelfstan- dige werkzame z.g. kweekelingen een vergoe- ding van 600 per jaar zal kunnen worden bekostigd. Deze vergoedingen zouden volgens objectieve normen moeten worden uitgekeerd aan kweekelingen, werkzaam in scholen, welke in moeilijke omstandigheden verkeeren. BRIEFWISSELING MET JONGE AMERIKANEN. Oproep dot jonge Nederlanders. De Vereeniging voor Internationaal Jeugd- verkeer schrijft: De Amerikaansche jeugd is op het oogen- blik bijzonder op een vriendschappelijke cor- respondentie met de Nederlandsche gesteld. Scholen, consulaten, vereenigingen, zelfs de overheid moedigen aan tot een persoonlijke briefwisseling, als een eenvoud'ig middel om de gewenschte toenadering te bereiken. Op herhaald verzoek van een speciaal hier- voor opgerichte organisatie in de Ver. Staten heeft het bureau van de Vereeniging voor Internationaal Jeugdverkeer te Leiden (Witte Rozenstraat 56a) zich bereid verklaard, be- kend te maken, dat eenige duizenden 12- tot 20-jarige jongens en meisjes van overzee hun- keren naar een Nederlandschen correspondent. Jonge Nederlanders, die bereid zijn met jonge Amerikanen een briefwisseling te beginnen, hebben zich sleohts aan te melden met dui- delijke opgave van naam, adres, geslacht en leeftijd onder bijvoeging van 15 cts. in post zegels voor portokosten. Het bureau zendt hun aanvragen dan door naar Amerika. Daama begint de reis om den aardbol, want het Amerikaansche bureau geeft de namen aan vijf Noord- of Zuid-Amerikaansche lan- den door, vanwaar de Nederlandsche aanvra- gers dus binnen korter of langer tijd brieven ontvangen van onbekende vrienden. Jonge Nederlanders, die dit Amerikaansche enthousiasme niet teleurstellen, bevorderen de goede verstandhouding tusschen Nederland en de Ver. Staten. TOMATENSOEP IN BLIK. Men meldt aan de N. R. Crt.: Inzake het binnenkort van regeeringswege in den vrijen handel brengen van tomatensoep in bli'k vernemen wij, dat daarlbij niet alleen de diverse distributievormen, maar ook de con- servenindustrie zal worden ingeschakeld. De Nederlandsche groenten- en fruitcentrale levert de blikken aan de conservenfabrieken voor 12% cent, de inkoop voor den grossier bedraagt 13% cent en die voor den detaillist 15 cent, terw-ij'l de prijs voor den consument is vastgesteld op 18 ct. per blik. steeds moeilijk achteruit te krabbelen en het kwaad te herstellen. Maar toch zal het moe ten gebeuren, zooniet zullen de havenartaeiders zelf het slachtoffer worden van het toe- nemend verval. La Metropole schrijft, dat het hoog noodig is, dat er, bij de aanstaande vorming van het scihepencollege, voor gezorgd wordt, dat de verantwoordelijke posten aan de meest be- kwamen worden toevertrouwd. De stem der politieke clubs moet gesmoord worden. Geen politick bestuur, doch een zaken-bestuur. Aldus dit orgaan. TAALSTRIJD OP EN OM EEN POSTZEGEL. Op de nieuwe Belgische postzegels van fr. 0.75 staat niet meer ,,BelgiqueBelgie" doch „BelgieBelgique". Dit is voor enkele WaalschBrusselsche bladen aanleiding zich gekrenikt te gevoelen. La Gazette is vooral verbolgen tegen den Vlaamschen minister van P.T.T., Marck, die verantwoordelijk wordt gesteld voor deze „euveldaad". Aan een journalist verklaarde de minister, dat zijn besluit slechts logisch is, daar de meerderheid der Belgen, Vlamingen zijn. Trouwens, de inscripties op de postzegels voor het buitenland blijven ongewijzigd. De Brusselsche Standaard merkt hierbij op, dat er voor de Franskiljons nog een uit- weg is. Dat ze den minister van P.T.T., be- leefd verzoeken de postzegels van fr. 1.75 ook voor den binnenlandschen dienst te mogen gebruiken. Natuurlijk, deze zegel kost ddn franc meer, maar dan hebben de Franskiljons zich toch niet dood te ergeren aan dat afschuwe- lij'ke BelgieiBelgique". Voor een franc meer per postzegel krijgen ze een vlekkeloos „BelgiqueBelgie". Artikel 2: De rijksminister van financien vaardigt de uitvoeringsbepalingen uit in over- ieg mec de bevoegde rijksministers." Goring heef.t vender nog twee verordenin- gen uitgevaardigd, van welker inhoud reeds melding gemaakt is. De eerste dezer verorde- ningen betreft het herstel van het straat- beeld bij Joodsche ondememingen. De tweede heeft betrekking op de uitscha- keling der Joden uit het Duitsche oecono- mische leven. Deze verordening bepaalt nog, dat een Jood, die een leidende betrekking in een bedrijf heeft, met een termijn van zes weken kan worden ontslagen. Na afloop van den opzeggingstermijn zijn alle aanspraken van den ontslagene uit het opgezeg.de con tract geannuleerd, in het bijzonder aanspraken op ondersteuning of schadeloosstelling. Ver- der kan een Jood geen lid van een cooperatie zijn. Joodsche leden van cooperaties worden op 31 December 1938 geschrapt. De bevoegde ministers vaardigen uitvoeringsbepalingen uit. Zij kunnen uitzonderingen toelaten, voorzoo- ver die noodig zijn in verband met de over- dracht van een Joodsch bedrijf in niet-Jood- sche handen, ter liquidatie van Joodsche be- drijven of in bijzondere gevallen in het be lang der algemeene behoeften. De JODEN NAAR AUSTRALIA. Norddeutsche Lloyd heeft aangekon- digd, dat de Berlin op 19 December van Ham burg naar Australie zal vertrekken met Joodsche emigranten. Er is plaats voor 500 en 100 hebben reeds plaatsen besproken. Alleen gegadigden, die een vergunning heb ben om in Australie te landen en die 50 pond I sterling bij zich hebben, wanneer zij landen, kunnen biljetten voor de reis krijgen. Op het bureau van den hoogen commissaris voor Australie te Londen is verklaard, dat dit Duitsche plan geen concessie van de Austra- lische regeering aan het probleem van de Joodsche vluchtelingen beteekent. Joden worden wat de immigratie in Australie betreft behandeld als alle andere men- schen. Als zij aan de bepalingen der immi- gratiewetten voldoen, kunnen zij binnen- komen. Men betwijfelt in Londen, of de Joden uit Duitschland dit zullen kunnen doen, daar zij slechts geld ter waarcie van 6 shilling mee naar het buitenland mogen nemen in plaats van de vereischte 50 p.s. Bovendien is 50 p.s. alleen genoeg voor hen, die in Australie vrien den of verwanten hebben, die zich verantwoor- lijk stellen voor de immigranten. Heeft hij die niet, dan moet hij minstens 200 pond bij zich hebben. Daar de aankondiging van de Norddeutsche Lloyd spreekt van 50 pond sterling, neemt men in Londen aan, dat deze maatschappij alleen die Joden zal vervoeren, die betrekkingen in Australie hebben en dat in hun geval de strenge Duitsche bepalingen voor den uitvoer van geld wellicht niet zullen golden. DE BETEEKENIS VAN DE RECOED- VLUCHT VAN DE ENGELSCHE BOMMENWERPERS. De recordvflucht van de Engelsche Vickers- Wellesbey-bommenwerpers van Egypte naar Australie beteekent meer dan een sportief suoces voor de Royal Air Force. Het betee kent de uitbreiding van de actieradius van de luchtmacht tot 10.000 mijl. Van een militair standpunt bezien wil dat voor Engeland zeggen, dat de arm van haar luchtwapen reikt tot elk deel van het Ver- eenigd Koninkrijk. Lord Gowrie, de gouverneur-generaal van Australie, bracht dit in zijn telegram aan den leider van de vlucht R. Kellett, tot uitdruk- king. Dit telegram luidde: Hartelijke gelukwenschen aan u en uw kameraden met uw prachtige prestatie, die ons brengt de eenbeid en de kracht van het Koninkrijk door het overbruggen van de af- standen, die de samenstellende deelen ervan scheidden. Deskundigen gaven als hun meening te kennen, dat het in de toekomst mogelijk zal zijn ingeval van nood, machines in 12 uur van Engeland naar Indie te zenden en naar Australie in 35 uur. ANTWERPEN GAAT ACHTERUIT. De Antwerpsche bladen jammeren de laat ste dagen wegens het feit, dat de haven den laatsten tijd langzaam dooh gestadig achter uit gaat. In de eerste tien maanden van dit jaar is de tonnemaat met 750.000 ton achter uit geloopen, terwijl het aantal schepen met 460 verminderde. Als we dan zien, aldus schrijft „Het Handelsblad", dat te Rotterdam 918 schepen meer binnenliepen en te Hamburg 352; als we verder zien dat de tonnemaat der ingekomen schepen te Rotterdam met 1.243.645 ton en te Hamburg met 1.132.333 ton toenam, dan gelooven wij wel, dat een alarmkreet mag worden geslaakt. Er is crisis, zegt men, doch niettemin gaat alleen Antwerpen met reuzen- schreden achteruit, terwijl zijn concurrenten zich. mogen verheugen in bloeienden vooruit- gang. Er is dus een andere factor in het spel, en het is die: dat men van Antwerpen goedkoope haven, Antwerpen dure haven heeft gemaakt En willen we niet langer naar beneden tui- melen, dan moet met kracht en geweld er j voor gezorgd worden, dat in dezen toestand verandering wordt gebracht. Een ander blad der Scheldestad Le Matin, spoort de oorzaken op en komt tot de slot- som, dat de sociale wetten, vooral de 40-uren- week, van Antwerpen een dure haven hebben gemaakt. Die hervorming werd ons opge- drongen, aldus hetzelfde blad, door de socia- listische politici en voor dergelijken is het DE MAATREGELEN TEGEN DE DUITSCHE JODEN. Renter meldt uit Berlijn: De aan de Joden opgelegde „boete" van een milliard mark zal geheven worden in den vorm van edn speciale belasting op het Jood sche bezit. De bruto-waarde van dit bezit bedraagt thans 8 a 10 milliard mark. De heffing zal dientengevolge tenminste tien procent bedragen. Daar de Joodsche gemeenschap in Duitsch land ongeiveer 600.000 zielen telt, beteekent het opleggen van een boete van een milliard mark, dat de Joden per hoofd bijna 1700 mark zullen hebben te betalen. Daarbij zijn vrou- wen, kinderen, dnvaliden en ouden van dagen meegerekend. Hieraan kan worden toegevoegd, wat Havas uit Berlijn meldt: Goring heeft echter ook bepaald, dat de tijdens de laatste dagen aangerichte schade aan Joodsche eigendommen, door de Joden zelf hersteld moet worden. Daar de schade voor geheel Duitschland wordt geschat op een milliard mark (aldus Havas), zou in het geheel van het Joodsche vermogen een be lasting van 20 tot 30 procent geheven wor den. Per hoofd zou dat een belasting van ongeveer 3000 mark beteekenen. Men kan thans reeds zeggen, dat door het verbod van handeldrijven den Joodschen be- volking een doodelijke slag wordt toegebracht, daar alle andere beroepen reeds bij de wet voor Joden verboden zijn. Het D. N. B. meldt verder: De door Goring gevolmachtigde voor het vierjaren-plan uitgevaardigde verordening be- treffen.de de boete der Duitsche Joden luidt als volgt: ,,De v.ijandige houding van het Jodendom tegenover het Duitsche volk en het Duitsche rijk, die ook voor laffe moorden niet terug- schrikt, .eischt besliste afweer- en strenge boetemaatregelen. Op grond van de verorde ning ter uitvoering van het vier-jaren-plan van 8 October 1936 bepaal ik daarom het volgende: Artikel 1: Aan de collectiviteit der Joden van Duitsche nationaliteit wordt de betaling eener contributie van een milliard rijksmark aan het Duitsche rijk opgelegd. Een Ghetto bij Berlijn? Het aantal bij de Jodenvervolging in Duitschland gearresteerde mannen en vrou- wen wordt door den Berlijnschen correspon dent van de .Daily Telegraph" op 35.000 ge schat, waarvan alleen te Berlijn 8000. Vele hunner zijn naar coneentratie-kampen ge- zonden. De aangekondigde nieuwe wetten tegen de Joden zouden omvatien: le. Volledige inbeslagneming van alle Joodsche eigendommen en kapitalen; 2e. Instelling van Ghetto's zooals in de 16e eeuw. Met den bouw van een Ghetto (aparte JodenWijk) in de omgeving van Berlijn zou men reeds begonnen zijn. De Duitsche Joden werden onlangs ge- dwongen een nauwkeurige opgaaf te doen van al ham bezittingen. Dit alles zou, na aftrek van de kosten voor noodzakelijk levensonder- houd, door den staat in beslag worden ge- nomen. Reeds op 3 November had het orgaan ,,,iSchwarze Korps" de instelling van Ghetto's geeischt. Het Joodsche Ghetto-stelsel bestond in de Middeleeuwen en werd in 1555 een vaste instelling. De Ghetto's waren omringd door muren en de poorten waren des nachts en gedurende kerkelijke feesten gesloten. Joden moesten buiten het Ghetto speciale hoeden of kenteekenen dragen. Binnen het Ghetto be- sohikte men over een zekere mate van vrij- heid, doch de Joden moesten zeer zware be- lastingen opbrengen. Hun economische acti- viteit was beperkt. De Ghetto's werden tijdens de vrijheids- bewegdngen van de 19e eeuw overal afge- schaft. De verklaringen van dr. Gobbels. Omtrent de verklaringen van den rijks minister voor volksvoorlichting en propa ganda, Gobbels, voor de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers, wordt nader ge- meld, dat hij er op wees, dat nationaal- socialisme en anti-semietisme een zijn. ,,De Joodsche kwestie, zoo zeide de minister, zal in de eerstvolgende dagen en weken geregeld worden langs den weg van de wet. Wij zul len trachten de kwestie op onze wijze te regelen. Deze oplossing moet echter komen, want het gaat om een actueel probleem." Voortgaande, verklaarde Gobbels, dat er tusschen het Duitsche volk en" de Joden zoo'n tegenstelling bestaat, dat de regeering zich verplicht ziet tusschenbeide te komen, omdat de politieke leiders niet willen, dat het vraagstuk door het volk geregeld wordt. De regeering zal zich baseeren op de uit het volk voortikomende gevoelens en zal zich door nie- mand laten be'invloeden. Gobbels ontkende, dat de rijksregeering het voomemen heeft om van het Joodsche pro bleem een internationale kwestie te maken. Zij twijfelt er echter niet aan, dat het pro bleem tienslotte op het internationale gebied moet worden geregeld. Spr. erkende de be- roepseerlijkheid der buitenlandsche journalis- ten, doch protesteerde tegen de insinuaties van zekere buitenlandsche persorganen, vol gens welke de anti-semietdsche betoogingen georganiseerd zouden zijn geweest. Hij protesteerde tegen insinuaties, volgens welke Joodsche winkels zouden zijn geplun- derd, zonder echter te verhelen, dat indivi- dueele gevallen van plundering zich hebben kunnen voordoen. Ook ontkende hij, dat de brandweerlieden niet getracht zouden hebben de branden in de synagogen te blusschen en dat de politie niet tusschenbeide zou zijn ge- komen. De minister legde den nadruk op den wil om het probleem niet met geweld, doch langs wettelijken weg op te lossen. „Ik moet echter zeggen, aldus voegde hij hieraan toe, dat onze houding voor een groot deel zal afhangen van I de houding der Joden in het buitenland. En de beste raad, dien ik hun, in het belang van hun geloofsgenooten kan geven is, kalm te blijven." Veertienhonderd arrestaties te Miinchen. Het aantal gearresteerde Joden bedraagt te Miinchen 1400. Meer dan de helft zijn overgebracht naar het conicentratiekamp van Dachau. Jodenjacht op den Kurfurstendanim te Berlijn. Over de anti-semietische excessen van Don- derdag j.l. wordt nog gemeld: Tegen den middag was het vernielingswerk te Berlijn in vollen gang. De heele stad liep uit om te kijken, wat er aan de hand was. De Kurfurstendamm, waar honderden Jood sche winkels gevestigd zijn, was het tooneel van een ware mensohenjacht. Ook Nederlandsche eigendommen beschadigd. De Berlijnsche correspondent van het Han delsblad meldt: Uit den aard der zaak worden eerst lang- zamerhand nadere bijzonderheden over de anti-semietische acties van 9 en 10 November in Duitschland bekend. Al dadelijk moet wor den medegedeeld, dat ook zaken van Neder landsche Joden in Berlijn en elders zware schade hebben opgeloopen, echter is op het oogenblik de omvang daarvan nog niet te overzien. Gevallen van persoonlij'k letsel worden niet gemeld. Ip vier gevallen hebben Joodsche Nederlan ders in Berlijn de hulp van het gezantschap ingeroepen, en in een dier gevallen is gebleken dat de inboedel volkomen is vernield. Natuur lijk hebben gezantschap en consulaat-generaal zich reeds Donderdagochtend' na telefonisch te hulp geroepen te zijn, opgemaakt om tus schenbeide te komen. Een verzoek van ons gezantschap aan de Berlijnsche politie hulp aan de Nederlanders te verleenen, had in de meeste gevallen succes. Zoo werd hij een Nederlandsche firma in de Leipzigerstrasse een dubbele politiepost geplaatst, die elke vemieling verhinderde. Toen de consul- generaal Van Schreven en mr. Van Houten van het gezantschap zich daarvan persoon- lijk hadden overtuigd, kwamen zij Donderdag- miadag in dezelfde wijk iets later in een moeilijk parket, doordat het publiek meende uit buitenlandschen mond critiek te hebben gehoord. De politie kon echter na enkele moeilijke minuten verder gevaar voor onze officieele vertegenwoordigers verhinderen. Dezen hebben zich ook onmiddellijk moeite gegeven de bij de Nederlandsche onderdanen aangerichte schade door de politie te laten opnemen. Hiervan hebben zij de wel zeer interessante ervaring moeten opdoen, dat de politie zich niet bereid bleek zich om schade te bekommeren, omdat zij zelf verklaarde: ,,De actie van hoogerhand was bevolen". Zoowel Donderdag als Vrijdag hebben mij vele berichten over mishandeling bereikt, ten deele van absoluut betrouwbare oogvgetudgen. Zoodra nadere gegevens bekend worden, zal het de Duitsche overheid wel moeilijk vallen een en ander te blijven ontkennen. Zoo vernemen wij van Nederlandsche zijde dat men bij het binnenkomen der afdeelingen, die met de vemieling belast waren in de wijk der confectie-handelaars random de Leipzi- ger- en de Friedrichstrasse, van de straat af duidelijk het jammeren der mishandelde Jo den heeft kunnen vernemen. Een mijner bui tenlandsche collega's, gaf mij ddt detail over de door zijn dochter persoonlijk waargenomen mishandeling van een Joodsche vrouw in haar winkel nadat zij geweigerd had aan de „roofcommando's" toegang te verleenen. Van neutrale zijde vernam ik nog, dat bij deze actie in de confectiewijken de vemielings- afdeelingen telkens fluitsignalen gaven, die het sein waren, dat de verndeling daar ten einde was, waarop dan steeds weer de stede- lijke stadsreiniging in voile uniform verscheen om de scherven glas op te ruimen. Ook daar- uit blijkt, dus dat men hier meteen door par- tij of regeering in alle details voorbereide actie te doen heeft gehad. te Arrestatie van Joden Frankfort a/d, Main. Te Frankfort a/d Main worden alle man- nelijke Joden tusschen 18 en 60 jaar, die Duitseh onderdaan zijn, door de politie op- gespoord en naar een concentratiekamp ge- zonden. Ook zijn eenige Joodsche vrouwen, die reeds eerder met de politie te maken heb ben gehad, in hechtenis genomen. Men meent te weten, dat de Joden zelf hun huisvestings- en onderhoudskosten zullen moeten betalen en dat de Joodsche gemeen schap zal hebben te betalen voor hen, die geen middelen van bestaan hebben, zoodat de ge arresteerde Joden niet ten laste van de Duit- sdhe belastingbetalers zullen komen. De Joden boven de 60 jaar en Joodsche vrouwen en kinderen worden ongemoeid ge- laten. Joden mogeiv geen theaters, bioscopen en andere openbare gelegenheden bezoeken. United Press meldt uit Berlijn: Minister Gobbels heeft een decreet uitge- vaardigd, dat het den Joden verboden is, theateropvoeringen, ooncerten, lezingen, bios copen en dansgelegenheden te bezoeken. In- dien ,dit decreet wordt overtreden, zullen hooge boeten worden opgelegd niet slechts aan de Joden, die het overtreden, doch ook aan de eigenaren van de gelegenheden, waar- toe den Joden de toegang door dit decreet ontzegd is. Aan het decreet wordt de overweging toe gevoegd, dat de Joden volop gelegenheid heb ben, tot oultureele ontwikkeling binnen hun eigen gemeensdhap. Dit laatste zou doen vermoeden, dat het bestaande cultuurverbod voor Joden in of wordt opgeheven. Reuter meldt uit Berlijn, dat Joodsche dag- bladen zijn verboden. Joodsche scholen blijven gesloten. Arische onderwijzers te Neurenberg heb ben besloten, de kinderen voortaan slechts op den grondslag van het Nieuwe Testament te onderwijzen. Over de Joden zal niet langer als het ,,uitverkoren volk" worden gesproken. De schade alleen te Berlijn op 1 o millioen mark geschat. Wat zullen de verzekeringsmaatsohap- pijen <joen? Aan de N. R. Crt. ontleenen wij verder nog het volgende bericht. De assurantiemaatschappijen zijn thans aan het optellen hoeveei de officieel aangemoe- digde vemietiging van Joodsche eigendommen in geheel Duitschland heeft gekost. De schade te Berlijn alleen wordt geschat op dertien millioen mark. Vele Duitschers, die de ver- nieling gadesloegen, zullen zich verbaasd af- gevraagd hebben of dit wel het land was waar ,,strijd tegen verspilling" de leuze is. De Duitsche verzekeringsmaatschappijen wach- ten het besluit af van den minister van oeco- nomische zaken, dr. Funk, of zij de gewel- dige schadeloosstellingen wel behoeven uit te betalen en de buitenlandsche assurantiemaat schappijen zullen het Duitsche voorbeel-d volgen. De Joden hebben intusschen opdracht ge- kregen de ingeslagen ruiten te venvangen zonder te weten of zij het geld wel terug- krijgen. ,,Ariers", die schade hebben geleden (bijv. doordat een Jood een „arisch" winkel- pand huurde) hebben opdracht gekregen hun schadevergoedingseischen bij de politie in te dienen. Dit heeft in sommige kringen aan leiding gegeven tot de voorspelling, dat alle schade op rekening van de Joodsche gemeen schap zal worden geschreven. DE ZWARTE DAG VOOR DUITSCHLAND. Het oordeel van jd,e Engelsche pers. De meeste Engelsche bladen uiten in hoofd- artikelen hun verantwaardiging over de anti- semietische uitspattingen in Duitschland. De Times is van oordeel, ,,dat geen buiten landsche propagandist, die erop uit is, Duitschland zwart te maken voor het oog der wereld, de beschrijving van de brand- stichtingen, mishandelingen en laaghartige aanvallen op een weerloos en onschuldig volk zou kunnen overtreffen. Millioenen Duit schers moeten afschuw hebben voor de oneer, die hun naam Donderdag is aangedaan en de verantwoordelijkheid, waarin men hen heeft laten deelen". „Duitschland gaf zich Donderdag over aan een orgie van woestheid, welke door de geheele beschaafde wereld een rilling van afgrij'zen zal doen gaan, schrijft de „Daily Telegraph" in een hoofdartikel1". Het blad constateert, dat de progrom het stempel draagt van zorgvuldige organisatie en ook van officieele vergoelijking. Anders zou het onmogelij'k zijn om het gelijktijdig uitbreken ervan voor het geheele land op het eigenaardig uur van half drie in den nacht te verklaren. „Het eenige lichtpunt in de geheele afschuwelijke affaire, vervolgt de Daily Telegraph" is, dat het leven der Joden gespaard werd, doch niets anders is hun gelaten; zooals het relaas der zelfmoor- den aantoont, kozen sommigen hunner den dood als het minst kwade". „Op grond van het bewijsmateriaal, waar- over men tot dusver beschikt, schij-nt het, dat de jeugdige Parijsche aanslagpleger geen medeplichtigen had. Het was de daad van een enkeling, een daad waarvoor de Jood sche wereld veel eerder had te vreezen, dan dat zij hiertoe zou aanhitsen. De nazi-wraak is een der meest ontzettende dingen geweest, die in deze eeuw hebben plaatsgevonden". De News Chronicle schrijft, dat de progrom, die sedert de donkere middeleeuwen nauwe- lijks in felheid is overtroffen, overal in Groot- Duitschland met wel berekende grondigheid is uitgevoerd. Niet op basis van zulke beest- achtigheid kan er eenige hoop op begrip zijn tusschen de leiders van Duitschland en het volk van dit land. De Daily Herald schrijft: Sedert langen tijd is niets van dien aard in een land van de grootte van Duitschland voorgekomen, en het eerste resultaat ervan moest zijn, dat alle voorstanders van internationale samen- werking met hopeloosheid worden vervuld. De eenige hoopgevende omstandigheid is, dat naar het schijnt de Duitsche openbare meening ertoe heeft bijgedragen, dat de Duitsche regeering last gegeven heeft, dat een einde aan de progrom moest komen. jAlmerikaansche verontwaardiging. Zeer sc-herp zijn ook de Amerikaansche bladen in hun oordeel. Zoo schrijft de New York Times: ,,Zoo neemt dus de regeering van een groot land wraak voor de daad van een krankzinnigen jongen, een regeering, die de hoogste en onaangevochten maeht uit- oefent over 80 millioen mens-chen, die zich beroemt op de orde, welke zij handhaaft en wil verspreid-en over geheel Midden-Europa. Geen mensch kan over de gebeurtenissen van Donderdag oordeelen, zonder een gevoel van schaamte over de degradatie van zijn soort". De Herald Tribune denkt er evenzoo over: „Wat men maar niet kan begrijpen is hoe de tegenwoordige machthebbers in Duitsch land zich kunnen voorstellen, dat zij door zoo iets toe te laten voor hun graote schep- ping slechts don afschuw van alle beschaafde mensohen wek-ken". IDe Fransche pers. Hier volgen eenige veroordeelingen in de Fransche pers: De wereld verbaast er zich met veront waardiging over, dat in een zoo beschaafd land als Duitschland de misdaad van een enkeling zulke verschrikkelijke represailles kan meebrengen voor menschen, die geen andere betrekking met den dader hebben als die van het ras". In l'Geuvre schrijft mevr. Tabouis: Men kan moeilijk de golf van verontwaardiging bescfhrijven, die de berichten omtrent de programs te Londen zullen verwekken. De Populaire: De misdaad van een kind is voor de regeering van een land van 80 mil lioen inwoners aanleiding om de duistere gebeurtenissen van de middeleeuwen te doen herleven. DE MAATREGELEN TEGEN DE JODEN IN ITALIE. Op grond van de besluiten van den grooten fascistischen Raad heeft de ministerraad een wetsontwerp aangenomen, waarin wordt be paald, in hoever Joden niet rechts- en han- delingsbevoegd zijn. Joden kunnen geen militaire dienst doen, noch lid zijn van de fascistische partij. Zij kunnen geen voogd of curator over niet- Joodsche kinderen zijn. Zij kunnen geen eige- naar zijn van ondememingen, die voor de defensie werken of meer dan honderd men schen in dienst hebben. Zij kunnen van der- gelijke ondememingen ook geen ddrecteur, administrateur of commissaris zijn. Zij mogen geen grand met een waarde van meer dan 5000 lire of onroerende goederen in steden met een waarde van meer dan 20.000 lire bezitten. Joden mogen voortaan geen huishoudelijk personeel van Italiaansch arisch ras in dienst hebben. Overtreding wordt gestraft met boe ten van 1000 tot 5000 lire. Buitenlandsche Joden hebben niet meer het recht een vaste verblijfplaats te hebben bin nen het koninkrijk, in Lybie of de Italiaansche bezittingen in de Aegeische zee. Zij, die zich na 1 Januari 1919 hebben gevestigd, zullen deze gebieden binnen drie maanden moeten verlaten. Dezelfde maatregel zal worden toe- gepast op Joden wien na dezen datum de Italiaansche nationaliteit werd toegekend tegenover wie deze concessies zullen worden herroepen. HET VATICAAN VEROORDEELT DE ITALIAANSCHE HUWELIJKS WETTEN De nieuwe Italiaansche wet, waarbij het huwelijk tusschen een Itaiiaanschen burger van arisch ras met iemand van een ander ras wordt verboden, wordt door het Vatikaan streng veroordeeld. De wet heeft hier een levendigen afkeer verwekt. De Heilige Stoel beschouwt deze wet een flagrante schennis van het concordaat met den Itaiiaanschen staat en heeft besloten bij de fascistische re geering te protesteeren. Het is duidelijk, dat het Vatikaan niet on- verschillig kon blijven tegenover een maat regel, welke in strijd is zoowel met de be palingen van het concordaat als met een van de fundamenteele dogmata van de kerk. Het vraagstuk is, naar Havas opmerkt, nog des te ingewikkelder, omdat volgens het concordaat van Februari 1929 en de overeen- komsten van den St. Jan van Lateranen de huwelijksacte van Italiaansche parochies wet- telijke kracht heeft in het koninkrijk. Artikel 34 bepaalt, dat de Italiaansche staat het huwelijk, dat de grondslag is van het gezin, een waardigheid wil geven overeenkomstig de katholieke tradities van het volk en het sacrament van het huwelijk volgens de rege len van het kanonieke recht erkent. Volgens de nieuwe wet is een huwelijk, dat niet voldoet aan de bepalingen van deze wet, ongeldig. Het is duidelijk, dat de kerk, die geen ondersicheid maakt tusschen rassen, doch alleen tusschen godsdiensten, deze be- paling niet kan dulden. De kerk verleent het sacrament van het huwelijk aan huwenden van verschillend ras en voor haar mag nie- mand van een kerkelijk huwelijk worden uit- gesloten. De kwestie, welke tusschen den Heiligen Stoel en het fascistische regime ge- rezen is, is dus bijzonder netelig. Voor het oogenblik ziet men nog niet in, hoe deze zaak geregeld zou kunnen worden. KEMAL ATATURK HERVORMER VAN ZIJN LAND. Moestafa zooals hij oorspronkelijk heette voor ook hij een familienaam aannam komt, evenals de leiders van Italie en Duitsch land, uit een bescheiden milieu. Zijn vader was douanebeambte en zijn moeder, die hem in 1879 te Saloniki het levenslicht schonk, een Alibaneesche boerin, blond, stoer en paraat voor den strijd des levens. Als kleine jongen verloor hij z'jn vader.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5