Kerknieuws. TERNEUZEN, 14 NOVEMBER 1938. HOEK. ZAAMSLAG. ZELZATE. VLISSINGEN. MIDDELBURG. snelheid van sommige andere landen, het is nog steeds op vredesvoet, terwijl tal van andere landen voortdurend op oorlogsvoet staan. De les, welke hieruit getrokken moet worden is stelli.g dat men ofwel een nieuwe wijze van werken moet aanvaarden, ofwel een inferioriteit in bewapening moet goed- keuren, met alles wat daaraan vast zit. Vervolgens wees Mj er op, dat de huidige regeerders in Duitschland en Italic hun bui- tengewone positie in boofdzaak danken aan de overtuiging, dat bun eerste zorg uitgaat naar bet welzijn van bun eigen volk. In verband biermede is Eden van oordeel, dat bet Britsche volk een tweeledige taak van over- weldigende beteekenis beeft n.l. zorgen voor eigen veiiigheid en voor eigen welzijn en ver- sterkin>g van zijn verdediging met bet scbep- pen van levensomstandigbeden, welke voor elkeen dragelijk zijn. HITLER'S KEEL. De Duitsche arts, dr. Oarl von Eieken heeft in een rede voor een mediscb genootschap te Philadelphia verteld, dat Hitler 14 uur noodig bad gehad om uit een monphine-narcose te ontwaken na een keeloperatie vier jaar ge- leden. Dr. Von Eicken bad de operatie uit- gevoerd, ten einde een poliep, een goedaardig gezwel aan een van de stembanden, weg te nemen. Men had eerst gedacht aan kanker, maar dat viel dus nogal mee. De gemiddelde dosis van morphine, die men voor zulk een operatie gebruikt bad, had op Hitler zulk een krachtige uitwerking gebad, omdat bij nim- mer rookt of drinikt. DUITSCHE CONSULATEN BEDREIGD. De commissariaten van politie te New- fork en Boston hebben Vrijdagmiddag ver- klaard, dat de Duitsche consulaten in deze plaatsen telefondsch bedreigingen hebben ont- vangen, dat de gebouwen zouden worden opgeblazen. Beide consulaten hebben politiebescberming ontvangen. De Duitsche consul te Boston ontving de mededeeling, dat de aanslag hedenocbtend om kwart voor elf zou geschieden. In het be- richt van bet consulaat te New-York wordt geen tijd genoemd. Te Washington hebben anti-natdonaai socia- listen gepoogd voor de Duitsche ambassade' een betooging te houden tegen de Jodenver- volging in Duitschland. Aangezien het bij de wet verboden is v66r de ambassade te betoogen, trofcken de betoo- gers met him doeken met anti-nationaal-socia- listisebe opschriften in de nabijigelegen stra- ten op en neer, roepende ,,vertrek uit Spanje", ,,boycot de fascistische aanvallers". De politie belette de betoogers dichter bij de ambassade te komen. RUITEN INGEGOOID VAN KARDINAAL FAULHABER'S PALEIS. Zaterdagnacht zijn negen ruiten van bet paleis van kardinaal Faulhaber te MUnchen ingegooid. De daders hebben echter niet ge- tracht het gebouw binnen te dringen. Arres- taties zijn niet verricbt. REACTIES UIT ENGELAND. Het bestuur der Engelsche liberale partij publiceert een verklaring, waarin de partij uiting geeft aan baar „verontwaardiging en afschuw" over de ruwe Jodenvervolging in Duitscbland. De partij, aldus zegt de verkla ring verder, zal de Britsche regeering steu- nen, wanneer deze zou besluiten haar invloed aan te wenden om te bereiken, dat aan deze wreedheden een einde komt. DIENSTBODENNOOD IN DUITSOHLAND. Op een bijeenkomst van het districtsbestuur van de gouw Berlijn heeft Kurt Schmidt, leider van het Duitsche Arbeitfront, nadere mededeelingen gedaan over de richtlijnen voor de arbeidsverhoudingen der in de huishoudin- gen aangestelde werkkracbten. Het huidige gebrek aan dienstmeisjes is een gevolg van het gebrek aan arbeidskrach- ten in het algemeen, doch ook een gevolg van tot dusver onbevredigende toestanden in de huishoudingen en in de verhouding tusschen huisvrouw en dienstmeisje. Dientengevolge moet daaraan een einde worden gemaakt, aldus Schmidt. In dit verband moet er naar gestreefd wor den, dat de vrouwelijke jeugd haar „plicht- jaar" in gezinnen afwerkt, waar minstens twee kinderen aanwezig zijn. Verder zouden de talrijke dienstmeisjes, die naar het buitenland zijn gegaan om daar te werken, weer teruggeroepen moeten worden om als Duitsche dienstmeisjes in Duitsche huishoudingen te werken. Ten slotte maakt het gebrek aan hulp het ook noodzakelij'k, aldus Schmidt, dat de in I Joodsche huishoudingen werkzame meisjes I die volgens de wet voorloopig in Joodsche ge zinnen mochten blijrven, indien zij reeds ouder dan 35 jaar waren, eveneens naar arische gezinnen worden overgeplaatst. ROOSEVELT KAN WEDEROM PRESIDENT WORDEN. Volgens de laatsten bekenden uitslag van de verkiezingen hebben de democraten 69 van de 96 zetels in den senaat bezet, de republi- keinen 23, de boeren 2, de vooruitstrevenden 1 en de onafhankelijke republikeinen 1. Voor het huis van afgevaardigden hebben de demo craten 261 zetels behaald, de republikeinen 170 en de andene partijen 3; voor 1 zetel is de uitslag nog niet bekend. Ickes, de staatssecretaris van binnenland- sohe zaken, heeft aan de pers verklaart, dat het volgens zijn meening mogelijk zou zijn, dat de democratische partij Roosevelt opnieuw candidaat stelt voor de presidentsverkiezin- gen in 1940. Hij zette verder uiteen, dat ten- gevolge van de uiteenloopende programma's van de candidaten de republikeinen Dinsdag j.l. eenig succes hebben kunnen behalen, doch vele republikeinen hebben op liberaal gebied meer beloofd dan de democratische candidaten. Het liberaal gevoel van het land is nog steeds even sterk. Ickes is derhalve ervan over- tuigd, dat indien Roosevelt zich Dinsdag j.l. candidaat zou hebben gesteld bij een herstem- ming voor het presidentschap, hij een over- winning zou hebben behaald. Tenslotte ver- klaarde Ickes, dat hij steeds van meening is geweest, dat het mogelijk zou zijn Roosevelt voor een derde keer tot president te doen kiezen. WEER EEN ZILVEREN FEEST. Jl. Zaterdag werden de werkzaamheden ter drukkerij van dit blad op een vroeger tijd dan gewoonlijk beeindigd. De reeds des morgens van het gebouw wapperende vlag getuigde, dat er iets bij'zonders gaande was. Tegen den mid- dag hadden de heer en mevr. Van de Sande de gezellen met hunne vrouwen genoodigd in de huiskamer, am weer een der gezellen, n.l. de drukkersgezel P. de Smet, na volbrachten 25jarigen trouwen dienst, daar met zijn vrouw te ontvangen en te huldigen. Toen het echtpaar de feestzaal betrad, werd de jubilaris met een feestlied verwelkomd, waarna hij door den directeur der venmoot- schap, den heer I. van de Sande, met detzen be- langrijken herdenkdngsdag in zeer hartelijke bewoordingen werd gelukgewenscht. Hij wees er op, dat De Smet de 20ste gezel is, die in dienst van zijn firma een zilveren jubileum viert. Dit is in dubbel opzicht ©en gelukkige gebeiirtems. Niet alleen .getuigt dit van een gezond bedrijf, dat aan de gezellen voortdu rend een bestaan kan bieden, doch Ibovenal getuigt het van een voortdurenden goeden geest van samerifwerking en waardeering, die tusschen patroon en gezellen bestaat. Als blijk van waardeering bood spr. hem en mooie electrische ^roon aan. Vervolgens trad als oudste in den kring naar voren de redacteur der Ter Neuzensche Courant, de heer Harte, die namens de gezel len en hunne vrouwen De Smet en zijn vrouw hartelijk gelukwenschte. Zich aansluitende aan de woorden van den patroon, wees hij er op, dat het aantal jubilardssen bij de firma reeds een respectabele lijst uitmaakt en dat hem dit herinnert, reeds vele malen deze aan- gename taak hier te hebben mogen verrich- ten. Een gelukwensch aan den patroon is hier mede op zijn plaats, omdat het getuigt van een bloeiend bedrijf. Hij sprak de hoop uit, dat dit ook in de toekomst aldus zal blijven en dat den jubilaris van heden in de toekomst in goede gezondheid en met onverminderden lust en ijver eenmaal het goud zal mogen sieren. Namens de gezellen bood hij den jubilaris een zetel aan, de hoop uitsprekende dat deze de gezelliigheid in zijn woning zal verhoogen. De jubilaris, onder den indruk van de hem betoonde waardeering, danlcte zoowel den pa troon als de gezellen in korte woorden. Alsnu ving onder het nuttigen van de aan- geboden ververschingen een zeer gezellig samenizijn aan. Zooals gewoonlijk werden ver- schillende oude koeien uit de sloot gehaald en de tijd Voorts doorgebracht met het zdngen van voor deze gelegenheid vervaardigde feest- liedjes, waarbij kon geconstateerd worden, dat onder het personeel der firma ook goede ddchters en dichteressen schuilen. Nadat ten slotte namens het personeel dank was gezegd voor de gelegenheid die bij ver- nieuwing was geschonken om een jubileeren- den gezel te huldigen, scheidde men noode van deze gezellige bijeenkomst. JUBILEUM DIRECTEUR DER COKESFABRIEK. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van den heer F. Dehalu als directeur van de cokesfabriek te Sluiskil, vond Zaterdagoch- tend in een der fabrieksgebouwen een receptie plaats, welke een volkomen intiem karakter had. Tegen 11 uur arriveerde de jubilaris per auto, opgewacht door de administratieve en technische diensten, alsmede door een depu- tatie van de werklieden, waarna de ont- vangstzaal betreden werd, voor deze gelegen heid door rappe handen feestelijk versierd. Nadat alien hun plaatsen hadden ingeno- men, trad de oudste in jaren van het personeel naar voren en bood den jubilaris met eenige passende gelukwenschen namens de admini stratieve en technische diensten een kostbare vaas van Delftsch aardewerk aan. De heer Dehalu, zichtbaar onder den in druk van deze manifestatie dankte het per soneel in een korte rede, waarin hij wees op het stabiele karakter van zijn personeel, waar wij1 toch hier bij een zijn met een staf, waar- van versdheidene leden reeds een aanzienlijk aantal jaren hunne krachten aan het bedrijf gegeven hebben. Het heeft hem altijd voldoening gegeven, dat dit geschied is in goede verstandhouding met de directie. Het geschenk werd dankbaar door hem aanvaard en zou hij met trots aan bezoekers toonen. iHiema trad een afvaardiging naar voren van 7 leden, vertegenwoordigend alle rangen van het fabriekspersoneel, voor het aanbieden van twee bloemenmanden, alsmede van een prachtig geschenk, bestaande uit een collectie Delftsch aardewerk. De jubilaris was speciaal getroffen door dit blijk van medeleven, spontaan bijeen gebracht door dezen kring van zijn ^personeel en ver- zocht de leden der deputatie zijn hartelijken danlk over te brengen aan hunne kameraden. Vervolgens wees hij er op, dat het perso neel nog andere veteranen, waaronder jubila- rissen telde. In de eerste plaats wilde hij hulde betuigen aan de nagedachtenis van den heer De Wolf, waama hij vervolgde dat wij gelukkig nog in ons midden hadden den heer Bombeke, welke 25 dienstjaren achter den rug had. Hij wenschte thans de rollen om te keeren en zelf over te gaan tot huldiging van dezen ambtenaar, waama hij "hem een gouden horloge overhandigde, hetwelk deze in dank aanvaardde. Thans was het oogenblik gekomen voor het ronddienen van den eerewijn, waama buiten eenige groepsfoto's werden genomen als aan- denken aan deze intieme feestelijkheid. „DE NEDERLANDSCHE TOONEEL- GROEP". (Vrijdagavond opende het spaarfonds S. M. A. B. haar winterprogramma met het optre- den van „De Nederlandsche Tooneelgroep". In zijn openingswoord deelde de voorzitter van het spaarfonds, de heer Kroon, mede, dat de animo voor het spaarfonds" nog steeds groeien- de is, doch dat thans geen nieuwe leden meer worden aangenomen, daar het maximum aan tal bereikt is. ,,De Nederlandsche Tooneelgroep", die voor onze stad geen onbekende is en vorig jaar zoo'n groot succes oogstte met ,,Sprong in het duister", voerde thans het hlijspel „Mevrouw Polenska" ten tooneele. Het is een luchtig tooneelspel in drie bedrijven. De hoofdperso- nen zijn Russen en het speelt dan ook gedeel- telijk aan de Poolsch-Russische grens. Mevr. Polenska (Rika Hopper) is een niet onfortuin- iijke ondernemende weduwe, die met straffe hand het beiwind voert over een kroeg aan de grens. Zij heeft een knappe dochter, Natascha (Tine Medema) geheeten, met wie zij groote plannen heeft. Zij wil Natascha opvoeden tot een dame, in tegenstelling met haar eigen per- soon, waar meer van den man dan van de vrouw in steekt. Haar manhaftig optreden, zoowel tegen de klanten als tegen haar doch ter, geeft dan ook dikwijls aanleiding tot ver- makelijke scenes. Op een guren winteravond wordt een man binnengebracht, half bevroren en zeer beschonken, met niets anders in staat te legimiteeren dan wat flesschen cognac en zijn papieren, die hem bekend maken als Vorst Narischkin. Vorst Narischkin (Oruys Voorbergh) blijkt in de wandeling een joviale drinkebroer te zijn en het komt tot een hu- welijk tusschen mevr. Polenska en den vorst, zoodat Natascha nu prinses is, wat de bedoe- ling is van mevr. Polenska. In Cannes, waar de vorstelijke familie neerstrijkt, heeft de vooirmalige kroegbazin de grootste moeite om zich als een waardige vorstin te gedragen, wat ook weer aanleiding geeft tot zeer ver- makelijke tafereelen. Natascha vindt hier on- danks zichzelve een goede partij in de ge- daante van een Animiertanzer. Deze laatste blijkt echter de zoon van Vorst Narischkin te zijn en de echtgenoot van mevr. Polenska niets anders dan diens voormaligen huisknecht; hij heeft zich tijdens de revolutie van de pa pieren van den vorst weten meester te maken en is vervolgens gevlucht om zich als vorst ■in het dagelijksche leven te lanceeren. Na de ontknooping volgt een happy end tusschen Natasche en den waren vorst Narischkin en zelfs tusschen mevr. Polenska en haar echtge noot. Ofschoon het overbodig is over de vertol- king van dit tooneelstuk door een gezelschap als dit, waarvan de artisten stuk voor stuk voor hun taak berekend zijn, lang uit te wei- den, kunnen we toch niet nalaten het prach- tige talent van Cruys Voorbergh te roemen. Deze artist leeft zich volmaakt in zijn rol in. En ook zonder te kort te willen doen aan mevr. Rika Hopper, de vertolkster van den titedrol, Tine Medema en Gerard 'Hartkamp, willen we toch nog even noemen Bob Oost- hoek, in zijn rol van Prins van Illyrie. Heel zeker zullen velen in den stijven statigen en vooraJ correcten prins ndet de levenslustige vroolijke luitenant Walewski, die Natascha het hof maakte, herkend hebben. Met deizen avond heeft het spaarfonds weer aan zeer Velen een genotvollen avond van op hoog peii staande cultuur gegeven. AUTO OP MOTORTREIN INGEREDEN. Naar we vememen is hedenmiddag een auto, waarin was gezeten de heer Vos, een ambtenaar der Verkeersinspectie te Middel- burg, op den provdncialen overweg nabij Hoe- dekenskenke ingereden op den van Goes komenden motorwagen van het locaalspoor naar Hoedeikenskerke. Het schijnt dat de be- stuurder in de meening verkeerde den over- v/eg nog voor den trein*te kunnen oversteken. Toen bleek, dat hem dit niet meer mogelijk was poogde hij te remmen, doch dit kon niet meer voorkomen, dat hij den motorwagen aan den acliterkant aanreed. De sghok was zoo hevig, dat de auto emstig beschadigd werd, en de heer Vos emstig gewond werd. Hij bloedide uit verschillende wonden aan het ge- laat, had een pols gebroken en klaagde hevig over pijn. Hij is naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. Door dit ongeval ontstond ook stoornis in den dienst. De prov. boot, waarop de trein aansluiting moest geven is met aanmerke- lijke vertraging binnengekomen. PROVINCIALEN STOOMBOOTDIENST. Ged. Staten hebben benoertid tot stuurman bij den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-iSchelde R. Leunis en J. Beije, beiden thans dekknecht-stuurman aflosser; tot dekknecht-stuurman aflosser J. H. Hamelink, thans dekknecht-stoker en A. L. van Dijk! dekknecht, alien te Vlissingen. DE NOORD-BEVELANDSCHE BRUG. Blijkens berichten in De Z. hebben in ver schillende gemeenten van Noord-Beveland de ingelanden van de polders op dat eiland ver- gaderd, en hebben alien besloten tot het ge- durende 25 jaar verleenen der voor hen vast- gestelde jaarlijksohe bijdrage, ten behoeve der te bouwen en te exploiteeren brug over de Zandkreek. De totstandkoming mag nu dus verzekerd worden geacht. DIENST DER GENIE. Op Vrijdag 25 November a.s., voormiddags 11,30 uur, zal de eerstaanwezend-ingenieur der genie te Bergen op Zoom, in het bureel der genie te Vlissingen in het openibaar aan- besteden: Bestek no. 44. Het eenjarig onder- houd van de militaire gebouwen en werken op Walcheren, Zuid-Beveland en in Zeeuwsch- Vlaanderen. VERLAGING LEERLINGENSCHAAL VOOR DE LAGERE SCHOLEN. Zaterdagmiddag had in de groote zaal van Sint Joris te Middelburg, uitgaande van het plaatselij'k cornite Middelburg van de Samen- werkende Onderwijizers-Organisaties, eene openbare vergadering plaats als propaganda voor verlaging der leerlingen schaal. Uit alle deeLen van Zeeland waren belang- stellenden naar de hoofdstad gekomen om mede te getuigen in het belang van dit vraag- s!tuk, in het belang van het onderwijs, dus van het kind. De voorzitter der vergadering, de heer W. ©pinnaaij, hoofdbestuurslid van het N. O. G., wonende te Middelburg, sprak in zijn openings woord zijn groote voldoening uit over de groote opikomst, w.o. ook velen die niet bij het onderwijs werkzaam zijn. In het bijzonder heette spr. welkom de heer Onderdijk, wethouder van Middelburg en de heeren Edelman en Rorije, wethouders van Vlissingen, alsmede verschillende raadsleden en leden van schoolbesturen, oudercommissies enz. Spr. zeide, dat het wellicht een tikje vervelend wordt weer over dit onderwerp te moeten aanhoor^n, vooral omdat men nog niet veel verder is dan verleden jaar. Men was toen even op het doode spoor, maar dit voorjaar is men weer begonnen. Toch is er nog pas betoogd, dat er geen geld voor ver- betering aanwezig is. Men kan dan ook van de regeering geen initiatief in deze verwaoh- ten, en spr. hoopt dat het uit de volksver- tegenwoordiging zal komen. Het was zeker beter, dat de kwestie werd aangepakt door niet-vakmenschen, door de ouders bijv. Maar spr. kan zich dat toch wel eenigszins voor- ^tellen wil in deze ook niet spreken van plichtsverzaking. Maar men mag het dan ook de onderwijzers-organisaties niet kwalijk nemen, dat zij de zaak aanpakten en men zal haar initiatief dankbaar moeten aanvaarden. Zoowel uit de kringen van het middelbaar als het nijverheidsonderwijs komen sympathie- betuigingen, als ook van het hooger onder wijs, gevolgd door een stroom handteekenin- gen, de vakibeweging van verschillende rich- ting, bleef niet achter, om niet te vergeten de groote vereeniging" Volksonderwijs en het eigen adres ter zake van het N.V.V. Spr. deelde mede, dat berichten van ver- hindering waren ingekomen van de heeren Boasson, wethouder, v. d. Veur, secretaris van Middelburg, Wit, inspecteur van het l.o. te Middelburg, Kuiper, inspecteur te Goes en van Dalsum, directeur der R.H.BjS. te Mid delburg. Door den heer A. P. Juncurt, secretaris van de Unie van Chr. onderwijzers uit Den Haag, werd gesproken over de werkloosheid als ge volg van de te hooge leerlingenschaal en na de pauize door den heer J. P. W. van der Sluijs, voorzitter van den Bond van de Neder landsche Onderwijzers, te Haarlem, over de paedagogische zij'de. Deze redevoeringen werden meermalen door algemeen applaus onderbroken. De Voorzitter bracht hen dank voor hun uiteenzetting en stelde de volgende motie voor: „De vergadering, belegd door de Samen- werkende Onderwijzers-Organisaties op Za terdag 12 November te Middelburg; gehoord de uiteenzettingen der verschillen de sprekers; gelet op het feit, dat geheel het onderwijs verbetering der tegenwoordige leerlingen- schalen hoogst noodzakelij'k acht; wij'zende op de instemming met dit streven betuigd door honderden gemeente- en school besturen, oudercommissies, hoogleeraren, rec- toren van gymnasia en lycea, directeur van hoogere burgerscholen en andere leidende per- sohen en organisaties; in aanmerking nemende, dat duizenden jonge krachten hiervoor beschikbaar zijn, doch thans in een positie verkeeren, die strijdt met ieder begrip van sociale rechtvaardigheid; diep teleurgesteld door het feit, dat van regeeringswege geen maatregelen zijn geno men tot effectieve bestrijding van het kwaad der groote klassen en de jeugdwerkloosheid onder de onderwijzers; doet een dringend beroep op Regeering en Volksvertegenwoordiging om met ingang .van 1 Januari 1939 de leerlingenschaal te ver- foeteren; en besluit deze motie ter kennis te brengen van de Raad van Ministers, de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal tn de pers." Door opstaan verklaarden zich alle aan- wezigen voor. BOND VAN MOSSELKWEEKERS. De Bond van Mosselkweekers in Zeeland vergaderde, meldt de Midd. Crt., Vrijdag te Goes onder voorzitterschap van mr. A. J°van der Hoeven, burgemeester van Tholen. De voorzitter besprak in zijn openingsrede de resultaten van het vorig seizoen. Deze zijn, dank zij het Centraal Verkoopkantoor zeker niet minder dan zonder de gedwongen orga- nisatie het geval zou zijn geweest. De inmenging van de regeering heeft ech ter ernstige schaduwzijden. Zij brengt dwang en nivelleering mede. Geen enkele groep is zoo aan zijn vrijiheid gehecht als de visschers- bevoiking en daarom zoo moeilijk tot samen- vverking te brengen. Daar komt nog bij, dat de belangen van de mosselkweekers zoo aan eikander tegengesteld zijn Spr. bracht daama rapport uit van de pogingen van het hoofdbestuur bij den minis ter van Economische Zaken in het belang der kleine kweekers. Deze zijn nl. door verschil lende maatregelen en omstandigheden zeer gedupeerd. Het resultaat is echter nihil, om dat de Minister geen verbeteringen wil invoe- ren, als geen economische maar natuurlijke factoren in het spel zijn. Dit voorjaar is een schrijven gezonden aan denzelfden Minister, de Visscherij-Cientrale en het centraal verkoopkantoor, waarin diverse correcties zijn gevraagd in de nieuwe regeling voor dit seiizoen ingevoerd door het C.V.K. Ook hierop werd een weigerend antwoord ontvangen. Aan verschillende Kamerleden is hu de situatie uiteengezet met verzoek deze materie met den Minister te bespreken. Deze regeling (het z.g. basisleveringscijfer) werd nu in den breede besproken. Bij het hoofdbestuur en bij verschillende personen in de vergadering bleeik de vrees te bestaan, dat de normen, die voor ddt seizoen gelden, ook voor voligende seizoenen van kracht zullen zijn. En dit zou onbillijk zijn. Dan zou aldus de voorzitter niet een kweeker ooit beter kunnen worden, want boven zijn kwan- tum van nu kan hij nooit uitkomen. Daar- tegenover kan iemand die door geldige, vaak niet voorziene omstandigheden niet aan zijn kwantum kan komen een volgend jaar wor den gekort. Het hoofdbestuur is van meening dat deze regeling niet bindend mag zijn voor volgende jaren. Elke regeling zal enkele kweekers dupeeren. Het moet echter niet zoo zijn, dat dezelfden jaar op jaar worden getroffen. Er moet ge- rouleerd worden. In dit verband werd weer het pleit gevoerd voor de belangen van de kleine kweekers, die vaak te weiniig toegewezen krijgpen en hun brood niet kunnen verdienen, terwijl volgens sommigen anderen kans zien van het Cen traal Verkoopkantoor een hooger kwantum los te krijgen. De voorzitter zeide toe, enkele klachten ter kennis te zullen brengen van het C. V. K. Andere zullen met de bovenbedoelde Kamer leden worden besproken. Bij de rondvraag werd er op aangedrongen, dat als de Zuiderzee weer wordt opengesteld voor het visschen van mosselzaad, er gezorgd zal worden dat anderen de Zeeuwsche kwee kers niet voor kunnen zijn, dat in zulk een periode geen twee Zondagen zullen vallen, dat een grooter deel van de Waddenzee zal worden opengesteld en dat de sluizen in de Wieringermeer meer uren voor het schutten zullen worden opengesteld. Gemeente raad. In de op Donderdag a.s., des voormiddags 9 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot wijziging van de rekening- courantoveneenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. 4. Verzoek van de afdealing Temeuzen en Omstreken van den Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuis- en Restauranthou- ders en Slijters, om het sluitingsuur der herbergeM vast be stellen op 11 uur. 5. Voorstel tot wijiziging der gemeenschap- pelijke regeling tot toelabing van leer lingen op de openbare Ulo-school te Terneuzen. 6. Verzoek van de Geitenfokvereeniging ,,De Eendracht" om eene subsidie van 40 voot 1939. 7. Voorstel van Burg, en Weth. tot het aangaan eener overeenkomst bjj het destructiebedrijf Gekro te Overschie. 8. Voorstel van Burg, en Weth. tot het vaststellen eener verordening op de heffing van 75 opcenten op de gemeen- tefondsbelasting. 9. Voorstel tot verhuur van de onderwij- zerswoming aan het hoofd der school, voor den tijd van twee jaren. 10. Verzcek van Rammeloo te Philippine, om een gedeelte der gemeente waarvoor hij vergunning heeft tot het exploitee ren van een radiodistributie over te dragen aan N.V. Distributie en Draad- omroepbedrijf te Vlissingen. 11. Voorstel tot het opnieuw vaststellen van een capitulanten-verordening. 12. Vaststellen bedrag per leerling bedoeld in artikel 55bis der L. O. wet 1920 voor 1939. 13. Voorstel van Burg, en Weth. tot den aankoop van de woning bewoond door G. Platteeuw. 14. Opmaken begrooting voor den dienst 1939. 15. Idem begrooting algemeen burgerlijk armbestuur 1939. Verkeersongeval. Zaterdagmiddag kwam Dr. v. B. uit Ter neuzen met zijn auto uit de richting van het Veer naar Zaamslag gereden, toen hij wilde uitwijken voor een tweetal fietsers. Toen hij hierbij remde begon door de gladheid van den weg de auto te slippen en reed hij in den naast den weg liggende sloot. De burgemees ter Van Hoeve, die het ongeval zag gebeuren, snelde direct met nog eenige personen te hulp en wist Dr. v. B. uit zijn auto, die zwaar beschadigd was, te halen. Met zijn auto heeft de burgemeester Dr. v. B. naar Temeuzen gebracht en is de auto later op den middag met een kraanwagen van de firma Kerckhaert uit Temeuzen uit de sloot gehaald en naar haar werkplaats vervoerd. Dr. v. B. heeft een inwendige kneuzing op- geloopen, doch daar er overigens niets ge broken blijkt te zijn, is het ongeval gelukkig nog goed afgeloopen. Been gebroken. Zaterdagmorgen was men bij landbouwer P. D. bezig met het laden van een aardappel- sortdenmachine op ©en met paarden bespannen wagen. Hierbij bleek, dat een der paarden schichtig werd, waarom de landarbeider P. F. besloot de paarden bij den teugel te hou den. Juist was de machine op den wagen geplaatst, toen de paarden wegrenden. F. kon ze niet meer vasthouden en werd onder de voeten geloopen, waarbij een wiel over zijn been ging, dat juist boven den enkel brak. Wonder boven wonder werd hij hierbij door geen der paarden geraakt. Na den dokter te hebben geraadpleegd is F. per ziekenauto naar het ziekenhuis te Temeuzen vervoerd. 'Herdenking wapenstilstand. De herdenking van den verjaardag van den wapenstilstand stond alhier in het teeken der verbroedering van alle politieke partijen, die, evenals de Vader.landsche Nationale groepee- ringen, opgekomen waren met hun vaandels en deputaties. Van talrijke huizen wapperde de vlag. Ook het gemeentebestuur was dit- maal goed vertegenwoordigd. Te 9 uur werd een plechtige H. Mis met offerande gecelebreerd, ter nagedachtenis van de gesneuvelde Zelzatenaren en van de bur- gerlijke slaehtoffers van de gemeente. Daama werd voor het standbeeld gewijd aan die slaehtoffers door den heer Van Bergen, lee- raar en voorzitter van den Natdonalen oud- strijdersbond, in een ontroerende rede aan die slaehtoffers hulde gebracht. De Brabagonne werd gedempt gespeeld. Een indmkwekkende optocht werd hierna gehouden naar de be- graafplaats, waar voor de oorlogsslachtoffers bloemen werden neergelegd. Hier werd door den heer Van Bergen gewezen op het lijden en sterven van de niet strijdenden tijdens den gruweiijken oorlog. Aan het nog zittend gemeentebestuur werd nogmaals aangedrongen, om de graven van de oud-strijders, gestorven in den oorlog, niet op den doodenakker te verspreiden en in een steen den naam te beitelen van de oud-strij ders, overleden na den oorlog, als een blijven- de herinnering op het kerkhof, om dezen elk jaar op 11 November te komen huldigen. Hiema sprak de heer Mabilde, voorzitter van „:Pro Patria 19141918", die in een geestdriftige rede herinnerde aan de onweers- wolken van September 1.1. en hulde bracht aan den grijzen vredes-apostel: Lord Chamberlain. Hij riep den geest op van Karel Wagenaere, den Zetzaatschen dappere, gefusilleerd door de Duitschers, in dienst van zijn land en deed, evenals de heer Van Bergen, een beroep op de onverdeeldheid van Belgie, de eensgezindheid van het geheele land voor de vrijwaring van Belgisch Congo en drong er op aan, alle poli tieke geschillen op den achtergrond te schuiven. De stemming onder de menigte was ernstig, terwijl men een groet bracht aan de graven van de martelaren voor de vrijheid des lands. Te 2 uur hielden de oud-strijders en invali- den een gezellig samenzijn aan een maaltijd. Te 6 uur had een taptoe plaats en tot slot van den dag des avonds een bal in de zaal Palace". Ontevredenheid onder de visschers. Er heerschtte, schrijft de MSdd. Crt., Vrij- dagmorgen onder de visschers nogal eenige opwinding, ontstaan door het feit, dat de poli tie een 10-tal manden visch, behoorende aan tien schipper S., alhier, in beslag heeft geno men en naar het bureau van politie heeft laten overbrengen. Er bestaat, sinds Maart j.l. een gemeente- lijke verordening, waarbij de visch udtsluitend over de vischmijn mag worden verkocht, aan welke verordening streng de hand wordt ge houden. Toen nu Vrijdagmorgen schipper (S. van de vischvangst terUgkeerde, bracht hij dan ook deze visch Op de vischmijn, waar zij werd af- geslagen. Schipper S. had daarbij echter bepaald, dat zijn visch een minimum, door hem bepaald bedrag moest opibrengen. Het ge'volg daar- van was, dat een* 10-tal manden visch werd ingehouden. Aan S. werd nu vergunning ver- leend om deze visch in een andere gemeente te verkoopen, doch in plaats daarvan, ver- voerde hij de visch naar de Zeilmarkt en he- gon daar op eigen houtje te Verkoopen. Zulks is echter verboden en werd weldra geconsta teerd door den controleur van Maatschappelijk Hulpbetftom, die de hulp van de politie inriep, waarop detze, zooals gemeld, de visch in be slag nam. Een en ander wekte nogal wat beroering onder de visschers en trok ook een groote pu'blieke belangstelting. De vischvrouwen, die reeds op de mijn visch hadden gekocht tegen behoorlijke prijzen, waren vanzelf 'ook minder te spreken over den particulieren verkoop door schipper S. izelve, omdat daardoor zij hun visch, vooral op Vrijdag moeilijker zouden kunnen uitfleuren. De 10 manden visch zijn later naar de vischmijn overgebracht en zouden des mid- dags verkocht worden. De opbrengst zou ech ter door de politie in beslag genomen worden, in afwachting van een besluit Van den minis ter, wat met deze opbrengst zal moeten ge beuren. Daar dit de eerste maal is dat deze ver ordening wordt overtreden, bestaat voor een en ander een groote belangstelling. Ged. Staten hebben aan den heer J. J. van Weijnsbengen, vroeger te Terneuzen, op diens verzoek met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als technisch ambtenaar van den Provincialen Waterstaat, met dankbetui- ging voor al hetgeen door hem in het belang van de Provincie op Waterstaatsgehied is gedaan. De heer Van Weijnsbergen kwam 1 Mei 1893 in dienst bij den Waterstaat en is sedert 1 Jan. 1907 opzichter of technisch-ambtenaar. Op 29 Dec. a.s. wordt hij 65 jaar. Het College heeft met ingang van genoem- den datum den technisch ambtenaar van den Provincialen Waterstaat, J. B. Dekker, over geplaatst van Tholen naar Middelburg. NED. HERV. KERK. Benoemd als hulpprediker te Sluiskil, de heer J. H. Reuting, kand. t. d. H. Dienst te Doetinchem.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2