-id veMukke.Cy FI.3500.- AAN BELONINGEN 2 VRAAGT UW WINKE- LIER EEN FORMULIER Buitenland TANDPASTA TERNEUZEN, 11 NOVEMBER 1938. wacht, de Ned erl and s ch e veehouderijcentrale gemachtigd over te gaan tot het u;it de markt nemen van een bepaalide kwaliteit rundlvee. Deze maatregel heeft uitsluitend tot doel, de rundrveemarkt te ondersteunen en naar ver- wdht wordt, zal het uit de markt nemen van een beperkte hoeveelheid voldoende zijn om den prijs op peil te houden. Reeds in den loop van de vorige week is bij wijze van proef- neming een Mein aantal dezer runderen op- gekocht. Het vleesch der aangekochte dieren zal worden ingeblikt ten behoeve van den afzet onder werkloozen. I>E DIRECTEUR-GENERAAL VAN DE P.T.T. NAAR INDIE. Met het vliegtuig Reiger, dat gistermorgen onder commando van gezagvoerder Bax naar Indie is vertrokken, is voor een kort particu- lier beizoek als passagier meegegaan de direc- teur-generaal der P.T.T. dr. ir. M. H. Damme. Een aantal belangstellenden had zich in het vroege ochten'duur in het restaurant van SohiphOl verzameM, om afscheid van den heer Damme te nemen. Er waren eenige fa- milieleden en voorts mevrouw Plesman, echt- genoote van den directeur der K.L.M., die op het oogenb'lik zelf in het buitenland vertoeft. Van de K.LM. waren verder aanwezig de onder-directeur, de heer H. Martin, verschei- dene hoofdambtenaren van het hoofdbestuiur der P.T.T. en de directeur van het postkan- toor te Amsterdam. Dr. Ir. Damme zal omstreeks 12 Decem ber in ons land terugkeeren. NEDERLA NDSCH OREDIET AAN FRANKRIJK. Naar gemeld wordt, hebben de heeren Men delsohn en Co. Amsterdam en de Ned. Han- del-Mij., met medeweten doch zonder mede- werking van de Nederlandsche Bank, een be- drag van f 100 millioen schatkistbiljetten van den Franschen staat overgenomen. Deze schatkistbiljetten hebben een looptijd van drie maanden en kunnen, naar keuze van de Fransche regeering, viermaal telkens voor een periode van drie maanden worden ver- lengd. De hiljetten luiden in guldens; de terug- betaling zal, naar keuze van den houder, ge schieden in guldens of in goud. NIEUWE IT ALLA A N SCHE GEZANT. Naar Stefani uit Rome meldt, zal markies Diana, die sinds 12 Nov. 1936 Italiaansche gezant is in Luxemburg, benoemd worden tot gezant te 's Gravenhage. Pasquale, markies Diana, is 48 jaar oud en te Napels geboren. Hij studeerde aan de uni- versiteiten van Dijon. Oxford en Napels. Hij ving in 1935 zijn diplomatieke carriere aan en werd a'llereerst geplaatst als attache aan de Italiaansche legatie te Athene. Eenige jaren later werd hij legatie-secreta- ris te Oonstantinopel, daama WarscShau, we- derom Oonstantinopel, Weenen en Boedapest. Vervolgens was hij als legatieraad werk- eaam te Washington en Berlijn. In 1936 werd markies Diana benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter in Luxemburg. Markies Diana is groot-officier in de Kroon- orde van Italie; hij is gehuwld en heeft vier kinderen. DIRECTEUR K. R. O. In de Woensdag te (Hilversum gehouden be- stuursvergaderinig van den K.R.O. is de heer P. A. M. Speet, tot nu toe bedrijfsleider, met algemeene stemmen benoemd tot directeur van den K.R.O. KINDER VERLAMMIN G. IBlijkens mededeeling van het Staatstoe- zicht op de volksgezondheld, zijn in de vorige week in Rotterdam niet minder dan tien ge vallen van kinderverlamming aangegeven. Dit cijfer beteekent wederom een aanzien- lijke stijging. In het geheel werden in deze week 28 gevallen geconstateerd, waarvan zes te Harlingen. DE STRIJD DER WILDE BUSDIENSTEN. De ^processen 'tegen Stoop. Van de uitspraak in kort geding door den president van de Haagsche rechtbank, waar- bij de eisch van de Nederl. Spoorwegen en de Haagsche Tramwegmaatschappij tot stop- zetting van de autobusdiensten van het Reisbureau Stoop te 's-Gravenhage werd af- gewezen, hebben de Spoorwegen en de H.T.M., naar men weet, hoager beroep aangeteekend. Deze zaak wordt op 30 November voor het gerechtshof te 's-Gravenhage behandeld. Over dezelfde rechtskwestie loopt mtus- schen voor de meervoudige kamer van de Haagsche rechtbank nog altijd het proces over de hoofdzaak tusschen de Nederland sche Spoorwegen en Stoop. De pleidooien, hiervan zullen op 9 Januari gehouden worden. Korte gedingen voor den ipresident der Amsterdamsche rechtbank. Voor den president der rechtbank te Am sterdam. mr. A. J. van Royen, zijn Donder- dagmorgen pleidooien gehouden in met minder dan acht korte gedingen, aanhangig gemaakt door de Nederlandsche Spoorwegen tegen wilde autobusdiensten, waarvan de stopzet- tirGedaagdg waren de Nederlandsche Urne NV. (Pool), die wilde busdiensten onder- houdt tusschen Amsterdam en Utrecht, Am sterdam— Amhem, Utrecht—Amhem en Am- sterdamAn twerpenSchoutens Centrale (Zilvermeeuw), rijdende tusschen Abater- dam en Antwerpen, Meergarage (P. C. van Nie die van Amsterdam op Dusseldorf rijdt, Peli'kaan Tours (J. C. van Soelen), een dienst onderhoudende van Amsterdam naar Maas tricht Unah Meys Touringcars, rijdende van Amsterdam op Rotterdam, Reisbureau voor- heen A. J. Holthuisen (Amsterdam Den Haag), De Harde's Tours N.V. (Amsterdam—, Apeldoorn)Garagebedrijf Talma (Amster- dam—Nijmegen en Den Helder—Rotterdam De president zal Dinsdag 15 November vonnis in deze zaken wijzen. Een nieuwe vondst. Bussum is een brandpunt geworden in den strijd der wilde bussen. De ondememing Van der Leyden zal een nieuwe vondst toepassen. Gegadigden zullen een auto'tje van blik kun nen koopen voor 30 cent en krijgen daiarbij een reis naar Amsterdam via Laren, Blan- cum, Huizen oadeau. In deze gemeenten is de prijs van het speelgoed ook op 30 cent be- paald. Het eerste vertrek zal hedenochtend om 7,30 uur geschieden. MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING. Om iets te bereiken schrijft men ons moet men eerst een doel voor oogen hebben Een plan voor het leven, 'n plan voor den dag. Eerst dan gaat men uitvinden hoe men dat doel beredkt. Laten wij het eerst nog eens over het doel hebben. De wereld bevindt zich in een zorgwekken- 28 (Ingez. Med.) den en onrustbarenden toestand. Vijandschap stapelt zich op tusschen volk en volk, tus schen arbeid en kapitaal, tusschen klasse en klasse. Veibittering en angst leggen ons da- gelijks zwaandere lasten op. Ons gezinsleven wordt ondermijnd door wrijving en ontgooche- ling. Zou er een geneesmiddel te vinden zijn, dat enkeling en volk kan genezen en hoop geeft op een spoedig en afdoend herstel? Wij hebben van alles beproefd. Er is ge- organiseerd en gereorganiseerd, gedevalueerd en gestabiliseerd. We hebben vo'lop wetten en maatregelen, zoowel lokaal als nationaal en internationaal. Wij hebben verdraggn en ver- bonden gesloten. Wij hebben revolutiie's en contra-revolutie's gemaakt. Is het genees middel gevonden? Brinton de penningmeester van de Effec- tenbeurs van New-York zegt: Steeds meer zakenmenschen beginnen zich bewust te wor den, dat een nieuwe geest van onderling ver- trouwen en samenwerking de noodzakelijke voorwaarde is voor een duurzaam economisch herstel. Mussolini geeft in zijn autobiografie toe, dat, zoo er een revolutie zou zijn, die de natuur van den mensch kan veranderen, dit de eenige revolutie zou zijn waardig dien naam te dragen, want zij zou zich juist uit- strekken tot die motieven en verlangens, die het gedrag van den mensch bepalen en zij zou deze omvormen. (Wlelnu, H. M. onze Koningin spreekt van een innerlijken drang, welke ook uitwendige ommekeer te weeg brengt en tot gevolg heeft, dat eerlijkheid, vertrouwen en liefde richt- snoer worden tusschen personen en volken. Dat bestaat dus. En het is mooi. Maar het is zoo groot en zoo ver. Is het bereik- baar De 30 Zeeuwen, waarvan de vorige week geschreven werd, hebben getracht het wat d'ichter bij te brengen. De eerste de beste is wellicht de eenvoudigste en duidelijksteEen Zeeuwsche boerin, die steeds op haar wasch- dag de sfeer voor haar zelf en haar omgeving door drukkende gejaagdheid vergalde, heeft gezien, dat het resultaat van haar moreele herbewapening beteekent dien dag met een opgeruimd gezicht te werken, waandoor in de verhoudingen in haar gezin een anderen geest wordt gebraoht. Is dat te bereiken? Moet u eens probeeren. Kinderlijk eenvoudig niet waar? Bijna simpel. Is dat nu alles? Een anderen geest in de verhoudingen in het ge zin. Heeft u daar nooit behoefte aan? Ik wel. Het gezin, is dat alles De gezinnen, de cel- len waaruit onze maatschappij, ons volk is opgebouwd. Gezonde gezinnen, een gezond volk. Goede geest in de verhoudingen in de gezinnen, goede .verhoudingen in ons volk. Vindt U dat wat te veel gezegd? Leest u dan maar verder: No. 2, een Zeeuwsche boek- houdster spreekt van de verhouding tusschen de leveranciers en haar kantoor. No. 3, een Zeeuwsche timmerman, heeft het over de ver houding met zijn mede-arbeiders en zijn baas. Eerst het gezin, dan de samenleving. Maar missehien vindt de lezer dit nu weer wat te klein, te zoet. Welaan, wat zijn onze groote problemen? 400.000 werkloozen. On- derwijs, duur en... arbeids- en levensverhou- dingen in den landbouw. waar is de oude band tusschen den boer en „zijn volk". Strijd en verdeeldheid op alle gebied. Welnu de Zeeuwsche journalist werkt thans aan een- heid en wederzijdsch begrijpen, nadat hij in zijn gezin en zijn persoonlijken orngang hier- mede is begonnen. De Zeeuwsche landbouwer is bezig met zijn volk een werk- en levens- gemeenschap te vormen naar oud'en trant en toch gemoderniseerd, nadat hij zichzelf onder de loupe genomen heeft. De Zeeuwsche on- derwijzer heeft, nadat er in eigen leven een en ander in orde gekomen is, een hieuwen kijk op zijn lesgeven gekregen. Meerderen vatten in den strijd tegen werklcosheid de koe bij de horens, een heel reorganisatieplan tot ver- mindering van werkkrachten wordt opge- geven. Alles feiten midden uit het werkelijke leven, rakende onze groote problemen. Alles uitwendige ommekeer tengevolge van een on- weerstaanbaren innerlijken drang. Ik kan u zeggen, als men daar aan begint en men gaat het doel meer en meer zien en men bemerkt, dat het gaat, dan wordt het een ware passie, een hartstochtelijk begeeren om meer te mogen doen en zelf meer te mogen veranderen. Zoo heeft het persoonlijk woord van Hare Majesteit onze Koningin in verband met de herhaalde oproep van Aalberse, Beelaerts van Blokland, Feith, Furstner, De Jonge, Koolen, Van Lidth de Jeude, Loudon, Oud, Rutgers en Van Voorst tot Voorst, duizenden tot naden- ken gebracht, duizenden aan het werk gezet ,,Behoef ik U te verzekereni", zoo spreekt Hare Majesteit, „dat hoe dieper onze over- tuiging en hoe meer ons eigen leven, the uit- draagt en verder geeft in eigen kring en daarbuiten, des te grooter de kans wordt op het verzekeren van een betere toekomst?" „Wie de teekenen des tijds begrijpt, weet, dat thans van ona gevraagd wordt een daad van vertrouwen, van zelfopoffering en zede- lijken moed, en van geloof". DE DUITSOHE JODENPOLITIEK EN HET ZAKENLEVEN HIER TE LANDE. Sedert eenigen tijd doet de in Duitschland gevoerde actie om Joden uit het zakenleven te weren haar gevolgen ook hier te lande gelden, o.m. in octrooi-zaken. Dit is op de volgende wijze mogelijk. Zooals wellicht be- kend is, komt het grootste gedeelte van de bij den Nederlandschen Octrooiraad ingedien- de patentaanvragen uit het buitenland (pl.m. 70 pet.) Van deze buitenlandsche aanvragen vormen de Duitsche wederom het leeuwendeel, zoodat Duitschland op het totaal van de aan vragen (het Nederlandsche aandeel inbegre- pen) zelfs paraisseert met een percentage van pl.m. 40 pet. Nu heeft in Duitschland de N.S.D.A.P., door tusschenkomst van de Patent Anwalts- kammer (te vergelijken met de orde van octrooigemachtigden hier te lande) een aan- schrijving gericht tot de Duitsche industriee- len, die een eigen octrooi-bureau hebben en dus niet met een gemachtigde werken (dit zijn den het Joodsche element bestaat uit slechts vier personen, t.w. twee patroons en twee on- dergeschikten. Wij vernamen dat tengevolge van deze pressie op den octrooibureau hier te lande reeds twee Joodsche leden van het per- soneel zijn ontslagen, doch dat een ander bureau hieraan weerstand heeft geboden en dat voorts een ,,raisch" bureau tot hetwelk de Duitsche octrooi-aanvragers zich vervol gens wendden, zijn diensten heeft geweigerd. (N. R. Crt.) TOENEMENDE RECHTSCHE DRUK OP HET EBRO-FRONT. De twee belangrijkste militaire gebeurte- nissen in Spanje zijn de plotselinge succes- rijke aanval van de republikeinen over de Segre, eenige kilometers Zuidwestelijk van Lerida en de voortdurende druk van de recht- schen aan het front van de Ebro. Het is mogelijk dat de bezetting van Mora de Ebro, de belangrijkste brug van de repu blikeinen voor de voadselvoorziening van hun troepen aan de andere zijde van de rivier, van grooten invloed As op het lot van deze troepen. Want de regeeringstroepen hebben niet alleen het eigenlijke stadje verloren maar ook den hoofdweg naar Venta de Cam- posines, ruim 10 kilometer Noordoostelijk van Gandesa, welke zeer belangrijk was voor de voorziening van de troepen in de voorste linies met munitie en voedsel. Ook zijn hierlangs herhaaldelijk versterkingen acingevoerd. Langs eenige andere wegen kan de voedselvoorzie- ning nog wel voortgang vinden, doch de om- standigheden zijn veel moeilijker geworden en het is de vraag, of de regeeringstroepen, nu de rechtschen hier hun posiities hebben ver- beterd, nog wel lang weerstand zullen kunnen bieden aan den toenemenden druk van den vijand. Berichten uit republikeinsche bron maken melding van het feit, dat de aanval over de Segre een zoo doorslaand succes heeft gehad, dat de regeeringstroepen hier hun posities kunnen consolideeren. Dit, nadat zij tegenaanvallen van de rechtschen hadden af- geslagen. De aanvallen werden geopend op een front van een zestien kilometer uit posities Zuid westelijk van Lerida, welke stad door de rechtschen bezet wordt gehouden. De repu blikeinen slaagden er in snel bruggen over de rivier te leggen en na gevechten van man tegen man slaagden zij er in voorwaarts te trekken in de richting van den weg van Fra- ga naar Lerida, welke verder voert naar Saragossa. De republikeinen zeggen deze weg te hebben afgesneden. De republikeinen trachten met dezen aanval o.a. de aandacht aan het Ebro-front af te leiden. DE HERTOG VAN WINDSOR EN ZIJN FAMILIE. Een bericht, dat de hertog en de hertogin van Gloucester te Parijs, op verzoek van koming George zelf, den hertog en de hertogin van Windsor zullen omtmoeten de eerste maal, dat een lid van de Koninklij'ke familie sinds het huwelijk van den hertog van Wind sor met deze samenkomt wordt te Parijs uitgelegd als een aanwijzing voor een latere verzoening en voor de mogelijkheid, dat de hertog en hertogin van Windsor het volgende jaar een bezoek aan Engeland brengen. De hertog en de hertogin van Gloucester begeven zich dezer dagen naar Kenya. WET BRITSCHE KONINKLIJKE BEZOEK AAN DE VER. STATEN. Urn antwoord op desbetreffende vragerc en im afwachting van dte aankondiging in de Britsche Troonrede heeft het bureau van Roosevelt Donderdagochtend; de volgende ver- klaring gepubliceerd: ,,De president is zeer verheugd te vememen dat de Koning en de Koningin van Engeland zijn uitnoodiging om in den komenden zomer een bezoek aan de Vereenigde Staten te bren gen, hopen te kunnen aannemen. Hoewel geen definitieve planner zijn gemaakt, ver- wacht men dat het koninkiijk echtpaai- vier of vijf dagen in dit land zullen kunnen blijven". De correspondent van de N. R. Crt. te Londen telefoneerde Donderdagochtend: Reeds langen tijd hoo.pte men algemeen, dat van het bezoek aan Canada gebruik zou worden gemaakt am tevens een bezoek aan de Vereenigde Staten te. brengen. Engeland heeft de Amerikaansche sympathie hard noo- dig en de kennismaking van de Koningin met het Amerikaansche volk zal het beste middel zijn om de sympathie aan te wakkeren. De details van het bezoek zijn volgens de berichten nog niet gearrangeerd, maar naar alle waarschijnlijkheid zal het Koninkiijk echtpaar ten minste twee dagen op het Witrte Huis te gast zijn. PROTEST TEGEN DE THEORIEEN VAN HET NATIONAAL-SOCIALISMS. Zondag heeft kardinaal Faulhaber te Mun- chen een preek gehouden, welke werd aange- hoord door ongeveer 5000 personen. De kardinaal verdedigde de Christ el ijke be- J glnselen tegen de tbeorieen van bet natlonaal- socialisme. Hij keerde zich scherp tegen het verloren I gaan van de individtueele persooniijkheid in het derde rijk en pleitte voor de rechten van het individu door te wijzen op de plichten van het individu je.gens den staat. Na de plichten van het individu jegens den staat uiteen gezet te hebben, verklaarde de kardinaal, dat de staatsburger vier rechten heeft, hi.: 1. Het recht in God te gelooven. In deze dagen is de kardinaal verpljcht op dit van- zelfsprekende recht te wijzen. 2. Het recht voor dit geloof uit te komen. Het individu mag niet balet worden deel te nemen aan godsdienstoefeningen met het de groote concerns, zooals bijv. de I. G. Far- ben), benevens tot de Duitsche octrooi gemachtigden om voor hun octrooi-aanvragen hier te lande, welke ingevolge de Octrooi-wet enkel kunnen geschieden door tusschenkomst van een in Nederland ingeschreven octrooi- gemachtigde, niet de hulp in te roepen van bureaux onder Joodsche leiding of met Joodsch personeel. Ter toelichting kan dienen, dat bij de 71 hier te lande ingeschreven octrooi-gemachtig- dreigement te worden uitgesloten van de nationale gemeenschap. 3. Het recht de stem van geweten en karakster te volgen. 4. Het recht met den staat mede te werken. VON RATH OVERLEDEN. De heer Von Rath, slachtoffer van den moordaanslag door den Pool Grynszpan, aldus de correspondent van de Telegraaf te Parijs, is Woensdagmiddag om halfvijf in de kiiniek der universiteit aan de bekomen verwondin- gen overleden. Noch de toegewijde zorgen waarmede de Fransche en Duitsche genees- heeren hem hebben omringd noch de Woens- dagochtend toegepaste bloedtransfusie, hebben mogen baten. Om even over drie uur begon de doodstrijd. Anderhalf uur later blies de jonge diplomaat, omringd door zijn vader en moeder, den lijfarts van Hitler, dr. Brandt, en prof. Magnus, den laatsten adem uit. Zoodra net overlijdensbericht aan den Quai d'Orsay bekend geworden was, heeft de ka- binetschef van den heer Georges Bonnet zich naar de Duitsche ambassade begeven om daar de condoleanties van het Fransche gouverne- ment aan te bieden. Eenzelfde demarche is ongeveer tegelijkertijd door den Franschen zaakgelastigde te Berlijn in de Wilhelmstrasse ondemomen. Prof. Baumgartner, die den heer Von Rath geopereerd had, verklaarde, dat het slachtoffer gedurende de laatste uren niet ge- leden heeft, daar hem morphine-injecties wa ren toegediend. Een aangrijpend moment was het, toen Woensdagochtend de moeder van den diplo maat, vergezeld van zijn echtgenoote, die reeds Dinsdag te Parijs gearriveerd was, zich over de sponde van haar zoon boog. De gewonde henkende haar onmiddellijk, doch zijn zwakte belette hem te spreken. Kort daarna raakte hij buiten kennis en zou niet meer ontwaken. De laatste hoop, dat de daad van den jongen Grynzspan ten minste geen onherstelbare gevolgen zou hebben, is aldus vervlogen. Welke consequenties daaruit zullen voort- vloeien voor de betrekkingen tusschen Frank- rijk en Duitschland valt vooralsnog niet te zien. Veel zal daarbij afhangen van de hou- ding, welke Duitschland zal aannemen. Voor het oogeniblik toont men zich in Frankrijk erkentelijfc voor de omstandigheid, dat de Duitsche pers meer ,,het intemationale Joden- dom" en ,,zekere propaganda" dan- de Fran sche overheid voor het gebeurde aansprakelijk stelt, al wil dit natuurlijk niet zeggen, dat men in Frankrijk db argumentatie van de Duitsche pers billijkt. Men heeft echter met voldoening geconsta teerd, dat de Duitsche pers eveneens waar- heidsgetrouw melding gemaakt heeft van de zeer scherpe afkeuring en het afgrijzen door alle Fransche verantwoordelijke kringen en door vrijwel alle Fransche bladen zonder eenig voorbehoud over den moordaanslag uitge- sproken. De vreemdelingen. Mag men dus met reden hopen, dat inter- nationale verwikkelingen zullen uitblijven, in Frankrijk zelf verwekt de aanslag op den heer Von Rath zeer scherpe readies. De reeds lang bestaande ontevred'enheid over de aan- wezigheid van een buitengewoon groot aantal vreemdelingen op Fransch grondgebied wordt er door aangewakkerd. Nu moet gezegd worden, dat de Fransche overheid, in haar wensch Frankrijks reputa- tie als gastvrij asyl te handhaven, de laatste jaren een groot aantal politieke vluchtelingen toegelaten heeft vooral uit Duitschland. Oostenrijk en Spanje die niet alien als een aanwinst voor de Fransche gemeenschap be- schouwd kunnen worden. Veler vaak arro- gante mauler van optreden, hrm inmenging in binnenlandsche politieke aangelegenhedten en in arbeidsconflicten, alsmede hun concur- rentie tegen den Franschen handel, Industrie en vrije beroepen, hebben veel kwaad bloed gezet. De veelvuldig door buitenlanders ge- pleegde delicten. alsmede de nooddruftigheid van velen hunner, die een ondersteuning door de overheid noodzakelijk maakt. hebben dit zooals vanzelf spreekt, nog in <fe hand ge- werkt. Vandaar dan ook, dat reeds sedert maanden door de openbaxe meening een gron- dige zuivering van de buitenlandsche milieux gevraagd wordt. 'Een eerste stap daartoe werd in het voorjaar, naar men weet, door den minister van binnenlandsche zaken onder- nomen, die bij decreet de voorwaarde tot -toe- lating van vreemdelingen aanmerkelijk ver- zwaarde. „Siuit de grens". Men acht dit echter thans niet meer vol doende en zelfs een in het algemeen zeer gematgid blad als ,,Le Temps", eischt in on- gekende scherpe bewoordingen een volkomen sluiting der grenzen voor alle vreemdelingen, die niet aan zeer hooge eischen voldoen, ja zelfs de wegzending van alle hier reeds geves- tigde huitenlanders, die niet tot een zekere elite behooren. Het Fransche blad wijst in dit verband ook op „de gevaren, die voor een betrekkelijk dun bevolkt en kinderarm land als Frankrijk ge- legen zijn in een groote toevloei'ing van vreem- de elementen, die op den langen duur de natie wel moeten verbasteren". Het lijikt uitermate waarschijnlijk, dat die overheid aan dte aldus geformuleerde eischen van de openbare meening geen weerstand zal kunnen of zelfs wlllen bieden. Daarvoor ko men zg trouwens te sterk overeen met de in vele officieele kringen heerschende opvattin- gen, waarvan de heer Daladier in eigen per- soon zich tijdens het congres van Marseille reeds tot tolk gemaakt had. Het overtyden van Von Rath. President Lebrun, minister-president Dala- dier en minister Bonnet, hebben den Duit- schen ambassadeur hun deelneming doen betuigen met het overlijden van Von Rath. Hitler heeft den ouders van Von Rath het volgende telegram gezonden: ,,Aanvaardt mijn oprechte deelneming met het smartelijk ver- lies, dat U heeft getroffen door den laffen sluipmoord op uw zoon". Alle Duitsche radiostations hebben om zes uur de uitzendingen voor twee minuten onderbroken. Het stoffelijk overschot van gezantsehaps- raad Von Rath zal van het ziekenhuis naar de Duitsche ambassade worden overgebracht en daar op een baar worden gelegd. Leden van het ambassadepersoneel en van de N.S.D.A.P. zullen de eerewacht betrekken. De Duitsche kolonie zal een rouwplechtig- heid organiseeren, „Uit liefde voor mijn ouders". Nadat de rechter van instructie Tessier den dader van den aanslag in de Duitsche ambas sade de jeugdige Herschel Grynszpan, in staat van beschuldiging had gesteld, wegens po- g-ing tot moord, werd de jongeman in de ge- legenheid gesteld de motieven van zijn daad uiteen te zetten. Met behulp van zijn advo- caat, die als tolk optrad, verklaarde Grynsz pan o.a.: Ik heb gehandeld noch uit haat, noch uit wraak, doch alleen uit liefde voor mijn ouders en voor mijn volk, dat onschuldig lijdt. Hij verklaarde verder de daad zelf te betreu- ren, doch hij zag geen ander middel om zijn wil tot uiting te brengen. Hij weidde lang uit over het lijden van zijn volk en zijn ras en in het bijzonder van zijn ouders. Reeds v66r zijn ouders deel uitmaakten van de 20.000 Poolsche Joden, die bedreigd werden met ver- banning, heeft Grynszpan persoonlijk een brief aan president Roosevelt geschreven, waarin hij hem toestemming verzocht voor zijn ouders zich in de Vereenigde Staten te vestigen. Hijzelf hood aan voor hen te werken. Van deze verklaring is door de Duitsche pers met geen woord gewag gemaakt. Integendeel, men gaat voort te beweren, dat de aanstich- ters van den aanslag dte intemationale ,,op- hitsers" tegen Duitschland zijn. Ziehier de meening van de Angriff: Ook de Joodsche moordenaar Grynszpan nam de houding aain van een wereldverbete- raar en wreker. Hij heeft zoodoende op het- zelfde instrument gespeeld als Churchill, Eden, Duff Cooper c.s. Niets getuigt zoozeer voor het gemeenschappelijk oerinstinct van deze gemeente en dit ras dan dat zij alien, zonder dat zij elkaar van aangezicht tot aam- gezicht behoeven te kennen, onwrik'baar het- zelfde doen en naar hetzelfde doel streven. Of de Joodsche bengel zijn geld belegt in den aankoop van een revolver dan wel of de anderen een bewapeningskoorts ontketenen, alien roepen den geest o-p, die zich een roes bezorgt aan haat, aan leugen en aan vemie- tigingswaan tegen het Derde Rijk, omdat dit zoo groot, zoo eervol en zoo onoverwinnelijk is geworden als nooit te voren. Teneinde nader aan te toonen, dat het blad alien over 6£n kam scheert, publiceert het op een andere pagina portretten van Grynsz pan, van Frankfurter den moordenaar van Gustlow en daaronder van Churchill, Att- lee, Duff Cooper, Henri dte Kerillis, Georges Mandel, Georg Bemhard, Ernst Toller en Emil Ludwig! EEN VERKLARING VAN WINSTON CHURCHILL. In een interview met een vertegeirwoordiger van Reuter naar aanleiding van hetgeen Hit ler Zondag Over hem heeft gezegd, heeft Win ston Churchill verfklaard, dat Hitler zich ver- gist wanneer hij veronderstelt, dat Eden, Duff Cooper en hijzelf, alsmede de leiders van de liberale partij en de labourpartij naar oorlog drijlven. Niet een van ben denkt aan een aanval tegen Duitschland, zij verlangen alleen dat Engeland krachtig wordt verdedigd. Ook vefgist Hitler zich, wanneer hij denkt, dat de vertegenwoordigers van het nationaal-socialis- tische Duitschland niet worden ontvangen. Nog dit jaar heeft Churchill op hun verzoek Henlein en gouiwleider Bohle van Dantzig ontvangen. Ook weet men, dat genoemde mannen evenals het grootste deel van het Engelsche VOIIc niets lieiver zouden zien dan een gelukkig en vresdzaam Duitschland als de voorboede van Europa. ,,Laat deze groote man zijn eigen geweten onderzoeken, alvorens hij een ander beschul- digd naar oorlog te drijven. Het geheele volk van het Britsche rijk en van de Fransche republiek verlangt niets anders dan in vrede te leven naast het Duitsche volk, doch ook zij zijn besloten zich in staat te stellen hun rechten en sedert lang verworven besehavmg te verdedigen. DE VERKIEZINGEN IN DE VER. STATEN. Naar Reuter uit New-York meldt, is de stand der paxtijen thans: In htet Huis van AfgevaardigdenDemo- craten 258, Republikeinen 165, progressrvisten 2, twijfelachtag 10. En in den Senaat: Democraten 67, Republi keinen 23, anderen 4, twrjfelachtig Z Reeds thans voorspellen -dte Republikeinen en and'ere conservatieve elementen een kracb- tige oppositie in het Congres tegen verdere New Deal-maatregelen. Ook laten. zij zich op- timistisch uit over de presidentsverkiezingen in 1940. Terwijl sommige deskundigen als hun mee ning te kennen hebben gegeven, dat de uit- slagen een vrij ernstigen slag voor de New Deal beteekenen, heeft het hoofdkwartier der Democratische Partij de uitslagen kalm en zonder onnoodig pessimisme opgenomen. De winsten der Republikeinen zijn, dit geeft men toe, wat grooter dan daar verwacht werd, dooh niet z66 groot als de Republi keinen zelf hadden gehoopt. Niettegenst-aande hij in den strijd om het gouvemeurschap van den staat New-York door gouvemeur Lehman verslagen is,, wordt districtsattorney Dewey door de poli tic! nog Steeds veel bans gegeven om het tot Republikeinsch candidaat voor het presi- dentschap te brengen. Omtrent enkele ze-tels in het Huis van Af gevaardigden is die beslissing nog niet defim- tief en het kan zijn, dat de Repubhkednen hierdoor nog een paar zetels zullen winnen. VOQRLEZING VAN AKTEN DOOR AMBTENAREN BURG- STAND. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft ten venvolge op z\jn circula'ire van 12 Juni j 1 op verzoek van den minister van Justitie het volgende ter kennis van burge- meesters en wethouders gebracht QBij genoemde circulaire werd er op gewe- zen dat aan het voorschrift van artikel 21 van' het Burgerljjk Wetboek nopens voor- leeing van akten van den bu.rgerlijken stand aan verschijnende partijen, mitsgaders aan de getuigen, stipt de hand dient te worden ge houden. Intusschen is gebleken, dat bij vol- trekking van verscheidene huwelijken achter- eenvolgens, van den ambtenaar moeilijk kan worden gevergti, dat hij de akten zelf voor- leest. Met het oog hierop kan er in women berust, dat de ambtenaar van den burgerlijken stand, indien hieraan dringende behoefte be staat, de huwelijksakten in zijn tegenwoordig- heid en onder zijn verantwoordelijkheid doet voorlezen door een assistent. Hiertegen schyn gelet op artikel 21 van het Burgerlijk Wet boek, geen overwegend bezwaar te bestaan, daar de met voorlezing belaste persoon dan geen zelfstandige rol vervult, maar geacht kan worden te zijn het instrument van den dienstdoenden ambtenaar. In alle andere gevallen zullen de ambte- naren de akten zelf dienen voor te lezen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6