ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN KWDSTERBALSEM 5TRAMHEID f DAG) NoJ;9836 VRIJDAG 11 NOVEMBER 1938 78®,Jaargang Buitenland EERSTE BLAD onto 38150 TKLEFOON No. 25. TERNEUZEN, 11 NOVEMBER 1938. HOEK, AXEL, AKKER'S RECHTSZAKEN. NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRJJS: Binnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen nr. per post 1,55 per S maanden Bg vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgid en Amerika 2,overlge landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bg vooruitbetaling. Uttg»»ef»t«*rFlrraa P. ,1. VAN DE SANDE ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bg vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bg regelabonnement tegen venninderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrggbaar is. Intending van advertentien liefst feen dag voor de uitgave. DIT BLAD lT.Bki fl il.TNT IEPEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VHIJDAOAVOND. DE ANn-SIMIETISCHE TERREUR IN DUITSOHLAND. Wat algemeen verwacht en gevreesd werd, n.l. dat de aanslag op Von Rath, in het bij- zonder, wanneer deze een doodelijken afloop zou hebben, in Duitschland zou worden aan- gegrepen als een gemakkelijk geboden ge legenheid om de actie tegen de Joden te ver- soheTpen, wordt bewaarheid, aldus sdhrijft de N. R. Crt. Terwijl de beridhten van de laat- ste dagen alleen nog maar meldden van losse anti-simietische demonstraties in verschillen- de Duitsche steden, gelijk te Kessel en Des sau, blijkt udt de latere berichten van een voorkomen in geheel Duitschland van afschu- welijk anti-Joodsohe daden. Het Duitsche Nieuiwsbureau drukt dit aldus uit: ,,Na het bekend worden van het overlijden van den Duitschen ddplomaat Von Rath zijn in geheel Duitschland spontane anti-Joodsche demon straties voorgekomen. De diepe- verontiwaardi- ging van het Duitsche volk uitte zich dikwijls ook dOor sterke anti-semietische actie". Be richten uit andere bron gewagen van het in brand steken van synagogen, het inslaan van ruiten en het arreSteeren van Joden. Te Berlijn, zoo meldt Reuter, zgn over de ingeslagen ruiten anti-semietische opschriften geplakt. Te Hamburg is de vemieling wel zoo grondig. Niet slechts de winkelruiten zijn in- geslagen, doch ook de vensters op de eerste en tweede verdieping van aan Joden behooren- de kantoren. De eeni'ge synagoge, welke nog te Munchen was overgebleven, is in brand ge- stoken. Het vuur sloeg over naar een achter de synagoge gelegen school en van beide ge- bouiwen is niet veel overgebleven. Alie Jood- sche mannelijike inwoners zijn door de gehei- me politie van hun bed gelicht en naar poli- tiebarakken overgebrach't. Omtrent hun lot is niets bekend. Ook te Weenen zijn twee synagogen door brand verwoest. De Reuter-correspondent te Weenen meldt vender, dat een menigte van 500 personen, die betoogingen tegen de Joden hield, de synagoge te Lanz in brand heeft ge- stoken. Het gebouw brandde volkomen af. Brandstiohtingen en vernielingen te Berlijn. Voorts is de synagoge in de Prinzregenten- strasse te Wilmersdorf, een der Westelijke wijken van Berlijh, in brand gestoken. Een groote menigte sloeg het schouwspel gade. Behalve die in de Prinzregentenstrasse is ook de synagoge in de Fasanenstrasse in brand gestoken. Alsmede drie andere synagogen in helt Westen van Berlijn. De hrandweer heeft eohter overal het vuur onder de knie gekre- gen. Voor de hoofdsynagoge in het hartje van Berlijn zgn alle ruiten ingeSlagen en de ijze- ren leun'ingen vernield. De politie belette een groote menigte Joden het gebouw binnen te gaan. Een sterke politiemacht bewaakte de omgeving. Personen, die foto's trachten te nemen, worden gearresteerd. Reeds vroeg trokken groepjes jongelieden door de hoofdstraten en de Westelijke wijken van Berlijn, waar de Joodsche zaken nog tal- rijk zijn. Met hamers sloegen zij de venster- ruiten in. Nergens werd evenwel geplunderd. De politie kwam niet tusschenbeide. De voor- naamSte winkelstraten van Berlijn liggen thans bezaaid met alle soorten etalagemate- rioai afkomstig uit Joodsche winkels. Een aanttal Joodsche winkeliers heeft besloten, hun zaken te sluiten en de ontwikkdling af te wachten. Het aantal Joden, dat te Weenen ge arresteerd is, wordt op 5000 geschat. [En Keulen zijn de luiken en vensters van Joodsche zaken en van een uitsluitend Joodsch restaurant ingeslagen, terwijl binnen alles werd vernield. Niemand kreeg echter persoon- lgk letsel. De politie bewaakt thans de ver- bieMe panden. De Duitsche regeering vindt het nu eindelijk genoeg. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde uit Beriijn: Rijksminister Gobbels heeft het volgende bekend gemaakt: ,JDe gerecbtvaardigde en begrijpelijke ver- ontwaardiging van het Duitsche volk over den laffen Joodschen sluipmoord op een Duitschen diplomaat te Parijs heeft zich Vrij- dagnacht op groote schaal gelucht. In tal rijke steden en dorpen zijn daden van vergel- ding tegen Joodsche gebouwen en zaken ver- richt. Aan de geheele bevolking wordt thans de strenge eisdh gesteld, dat van alle verdere demonstraties en acties tegen de Joden on- mid'dellijik wordt afgezien. Het definitieve anltwoord op den Joodschen aanslag te Parijs zal den Joden gegeven worden langs den weg van wet'geving resp. verordeninig." De plunderingen zijn nog een tijd voortgezet. Havas meldde uit Berlgn: Ondanks de vermaning van minister Gob bels worden de plunderingen voortgezet. Langs den Kurftirstendamm en de aangren- zende straten trekken groepen van vier tot vijf jongelieden, gewapend met houten hamers of ijzeren staiven. Zij voltooien de plundering der Joodsche winkels onder het geroep van ,,Jtida verrecke" en ,„dOod aan de Joden". lElen zrwijigende menigte slaat de betoogers gade. Oo'k de Joodsche koffiehuiizen zijn ge plunderd. De synagoge te Spandau is in brand gestoken. Voor zaken in levensmidde- len, verdeelen jonge mannen kaas en andere levensmiddelen (Bij het vallen van den avond zijn de betoo gingen nog heftiger geworden. Er spelen zich tooneelen af, zooals men ze op den Kur- fiirstendamm niet gezien heeft. Het centrum der operaties as overgebrach't naar de wijk der confectiezaken. iHeole troepen dringen de huozen binnen en vemielen alle ramen. Rin- kelend vallen de scherven op straat. Som- mige straten zijn er als het ware mede over- dekt. Een menigte van honderden personen slaat het schouwspel onbewogen gade. Niette- min kan men op menig gelaat een uitdruk- king van nauw verholen droefenis lezen. Overal brandstiohtingen in synagogen en verwoesting van winkeizaken. Reuter meldde uit Berlijn: Uit al'le deelen van Duitschland zijn berich ten binnengekomen over het veibranden van synagoges en 'het vemielen van Joodsche zaken. O.m. zijn in de volgende steden Wynagoges in brand gestoken: Stettin, Ronstanz, Essen, Dusseldorp, Krefeld, Cottbus, Brandenburg, Offenburg en Eberswalde. Joodsche winkeizaken zijn verwoest van Koningsbergen, in het uiterste Noord-Oosten af, tot in de steden van Zuid-West-Duitsch- land. De meening in politieke kringen te Berlijn. De uiterst heftige anti-semietische demon straties, aldus 'Havas uit Berlijn, hebben op de bevolking een diepen indruk gemaakt. Niettemin geeft het publiek geen uiting aan zijn gevoelens. Politieke kringen te Berlijn toonen zich zeer gereserveerd. Men wadht thans op de wetten en verordeningen, die Gobbels in zijn oproep heeft aangekondigd. Niettemin kent men in zekere [Duitsche kringen den gebeurtenissen ,,h'istorisohe beteekenis" toe. Men zegt zelfs wel, dat zij haar weerslag in de geheele wereld zullen hebben. In diezelfde kringen verklaart men, dat in verband met den aan slag te Parijs het Joodsche probleem voortaan geen zuiver Duitsch, maar een internationaal vraagstuk is geworden, dat elk land zal heb ben op te lessen. Tot dusverre heeft men in politieke kringen deze opvatting niet met zooveel stelligheid tot uiting gebracht. Het yninisterie van propaganda aanvaardt de verantwoordelijkheid. Een ambtenaar van het ministerie van pro paganda heeft, naar Havas vender meldt, de pers medegedeeld: ,,iHet is juist, dat het ministerie van propa ganda 'de verantwoordelijkheid voor de ge beurtenissen op zich genomen heeft. Het aantal Joden, die voor hun ei'gen veiligheid in hecbtenis genomen zijn, is niet bekend: het zal later gepubliceerd worden. De politie is bij de spontane betoogingen tegen de Jood sche winkels niet tusschenbeide gekomen." De voornaamste leden der Duitsche regeering bijeen ter beraming van •naatregelen tegen de Joden. Reuter meldt uit Berlijn: Vooraanstaande leden der regeering, o.m. Hitler, Goring, 'Hess, Gobbels en von Ribben- trop zijn Donderdagavond bijeengekomen om maatregelen te beramen, welke tegen de Joden zullen worden genomen. Verwacht wordt, dat deze maatregelen van- daag zullen worden afgekondigd. In officieele kringen gelooft men, dat zij zeer streng zul len zijn. CHR. REISVEREENIGIN1G „VOORWAARTS". Gisteravond werd door hovengenoemde ver- eeniging in het gebouw .Bethel" een leden- vergaderinig gehouden. In een Vlot tempo werden de verschillende zaken besproken en afgedaan. De z.'g. winteravond-vergadering werd vast- gesteld op 12 Januari 1939. Deze zal toe- gankelijk zijn voor de leden en hun introduces. Besloten werd een van het Temeuzensch Reishureau ontvangen hedrag aan het reserve- fonds der CR.V. toe te voegen. Uitvoerig werd gesproken over de leden- reis 1939. Deze zal worden gemaakt op 27 en 28 Juni 1939. Ditmaal zal het een twee- daagsche reis worden naar het land van Luik. De reis zal gemaakt worden via Maastricht en Visd. Verder zullen o.a. bezocht worden: Eupen, Coo, Remonschamps, enz., terwijl overnacht wordt in Spa. De verdere plannen voor 1939 zullen t.z.t. nader worden bekend gemaakt. Verder werd op voorstel van het bestuur goedgevonden reeds nu, te bepalen in 1942, ter gelegenheid van het 10-jang hestaan der ver- eeniging, een drie-daagsche reis te maken naar Luxemburg. De penninigmeester gaf een uiteenzetting om trent een nieuw plan van busindeeling. Hier- mede zal in 1939 een proef worden genomen. Tenslotte werd nog besloten, Indien het ledental in de toekomst stijgende blijft, het bestuur met een tweetal leden uit te breiden. Deze geanimeerde vergaderinig werd daarna gesloten. OMHOOGGEVAREN. Bij het binnenkomen van de Middenhaven liep het Ned. sleepsohip ,,Nirwana" op den Westelijken havendam. Spoedig was de sleep- boot Holland" ter plaatse en deze gelukte het, het schip weer vlot te brengen. Het schip heeft oogenschgnlijk geen schade bekomen. De „Nirwana" was geladen en op weg van Weurt naar Gent. VOORLICHTING LUCHTRESOHERMING. Meer nog dan in den wereldoorlog van 19141918, waarvan men juist heden in vele landen dlen wapenstilstandsdag herdenkt, heeft de burgeroarlog in Spanje en ook de oorlog tusschen Japan en China doen zien welk een gevreesd wapen de oorlogsvlieg- tuigen zijn en de oorlogvoerenden zich niet ontzien om juist door de burgerbevolking te toestoken met gifgas en brandbommen, ver- warring te stichten in de vijandelijke landen, ver achter het front. Slechts een enkele aan- val op een open stad kan deze veranderen in een rookende puinhoop waar de onbeschermde bevolking een gruwelijken dood sterft. Zich hiertegen zoo goed mogelijk te wapenen door alle voorzorgen te taaat te nemen is een ge- biedende eisch, doch het zou te laat zijn wanneer men die voorzorgsmaatregelen eerst ging nemen als de oorlogsfakkel rondwaart. Zelfs de grootste pacifist zal de gedachte van ,,nooit meer oorlog" wel tot het onbe- reikbare ideaal zijn gaan rekenen, nu hij ziet hoe nog kort geleden de wereldvrede aan een zijden draadje hing en alle landen in koorts- achtige ijver zich toeleggen op bewapening, waarbij de bouw van duizenden vliegtuigen een eerste plaats inneemt. Hoe de strijd dan zal gevoerd worden lijdt geen twijfel meer, dood en verderf zal worden uitgestort op de burgerlijke bevolking en zij zullen het meest te lijden hebben, die zich, toen het nog tijd was, hierop niet hebben voorbereid om aan die rampen zoo goed mogelijk het hoofd te bieden. Het is dan ook opmerkelgk hoe weinig men zich rekenschap geeft van het meest ver- schrikkelijke gevaar, dat een onbeschermde bevolking bed'reigt en hoe weinig men weet van de middelen, die aangewend kunnen wor den om het oorlogsleed te verzachten. Op welke wijze men het best zijn huis kan be- veiligen tegen brandbommen of zichzelf tegen de afgrijselijke werking van het gif- en traangas. Teneinde een doeltreffende organisatie van de zelfbescherming te verkrijgen, werd op initiatief van de Afdeeling Temeuzen der Nederlandsche vereeniging voor luchthescher- ming, Woensdag jj. een bgeenkomst gehouden onder voorzitterschap van den burgemeester Mr. P. Tellegen. Het gold hier meer een voorloopige bespreking waarbij de opgekome- nen verzocht werden meerderen, zooveel moge lijk over alle straten en wijken der stad ver- deeld, aan te sporen de eerstvolgende bijeen- komst bij te wonen waarin het doel en het streven van de zelfbeschenning zal worden uiteengezet, zoodat de bevolking in tgden van gevaar kan rekenen op de hulp en voorlicto- ting van haar medeburgers. Men verzekert zich tegen brand, inbraak, storm- of waterschade, ja wat niet al, en zou men dan in gebreke blijven zichzelf en zijn gezin zoo goed mogelijk te verzekeren tegen de gruwelijkste ellende van een luchtaanval? Door Dr. Campagne zullen in den loop van dezen winter eenige populaire cursusavonden worden gehouden, die door een ieder goed te volgen zullen zijn, na het volgen waarvan men de kennis zal hebben op welke wijze men zijn gezin en zijn huis het best zal kunnen bevei- ligen bij luchtaanvallen en hoe men het leed zal kunnen verzachten van hen, die bij zoo'n ramp getroffen worden. Voorwaar een zeer menschlievende taak, die men tevens als burgerplieht dient aan te rekenen. De meening, dat men na het volgen van een cursus als propagandist zou moeten uittrekken voor ledenwerving van de plaatselijke afdee ling der Nederlandsche vereeniging voor luchthescherming, is absoluut onjuist. VAN HET DAK GEVALLEN. Woensdag viel, tijdens zijn werkzaamheden vermoedelij'k door uitglijden hij het overstap- pen van een ladder op de hording, de leidekker G. van de Wege, in dienst hij de N.V. „De Hoop" alhier, van de 9 M. hooge in aanbouw zijnde schuur van den landbouwer D. te Hoek. Dokter Leenhouts, die dadelijk gewaarschuwd werd, verleende de eerste hulp en deed hem per ziekenauto vervoeren naar het ziekenhuis alhier. Bij zijn val had Van de Wege een diubbele beenbreuk en inwendige kneuzingen opgeloopen, doch naar we vemamen, is zijn toestand niet gevaarlijk, doch redelijik. DE VALSOHE KALVERSOHETSEN. Thans heeft een tweede arrestatie plaats gehad in verband met de ontdekking van val- sche kal'verschetsen uit de provincie Zeeland Zekere v. E., een veekoopman uit Sluiskil, werd aangehouden te Rotterdam en Woensdag op transport gesteld naar St. Jansteen, al- waar hij aan een verhoor werd onderworpen (De Z.) RIJKSPOSTSPA ARBANK. Gedurende de maand Octo'ber werd aan het kantoor alhier op spaarbankboekjes ingelegd 186.980,22 en teruigbetaald 170.091,67, der- halve meer ingelegd dan terugbetaald 116.888,55. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be- droeg 17. MR. P. DIELEMAN 65 JAAR. Zooals te verwachten was heeft Woensdag j.l. Mr. P. Dieleman ter gelegenheid van zijn 65sten jaardag uit de geheele provincie en ver daar buiten talrijke blijken van belang stelling ontvangen. Van zeer vele zijden waren bloemen gezon- den en dit deden o.a. de medeleden van Ged. Staten, de Z.L.M. en andere organisaties waarmede Mr. Dieleman in relatie staat. Een zeer groot aantal telegrafische en schriftelijke naast enkele persoonlijke bewijzen van vriendschap, waaronder een groot aantal schriftelijke, die hem vanuit Middelburg wer den gebracht, overtuigde den jarige hoe hoog hij in vele kringen staat aangeschreven. GROSLIJST S.D.A.P. ZEELAND. Op 20 November a.s. zal te Middelburg de jaarvergadering plaats vinden van het Ge- west Zeeland der S.D.A.P. Op deze vergade ring zal o.a. de -groslijst worden aangeboden met de candidaatstelling voor leden van Pro- vuieiale Staten, welke groslijst als volgt is samengesteld1. L. Onderdijk, Middelburg; 2. A. C. de Baare, Vlissingen; 3. A. C. de Pauw, Terneuizen; 4. C. Hamelink, Axel; 5. A. Rorije, Vlissingen; 6. J. de Priester, O. en W. Sou- burg; 7. J. C. de Bruine, Haamstede; 8. P. N. Kruithof, Breskens; 9. A. Weststrate, Hansrweert10. P. M. Baijens, Middelburg; 11. C. van Bendegem, Axel; 12. C. Hoek, Brui- nisse; 13. B. P. Burkunk, Hansweert; 14. A. J. Berenpas, Middelburg; 15. J. N. 't Gilde, Temeuzen. Deze candidatenlrjst zal in alle districten van de provincie dezelfde zijn. Vliss. Crt.) VRIJWILUGE VOLDOENING VAN BELASTING. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks Schatkist is ont vangen wegens te weinig betaalde invoerrech- ten bij den ontvanger der invoerrechten te Temeuzen 15. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 30 October tot en met 5 November kwamen in de provincie Zeeland 4 gevallen van roodvonik voor, n.l. 1 in ieder der gemeenten Aardenburg, Kouidekerke, KraJbbendijke (het 2e geval in den gezin) en Middelburg. VRIJSTELLING VAN WEGENBELASTING. Van bevriende zijde uit Belgie vemeemt de A.N.W.B., dat de uitvoeringsbepalingen van het Verdrag van 30 April 1938 tusschen Ne- derland en Belgie aan de Belgische dounabe- ambten zijn doorgezonden. 'Dit verdrag houdt o.a. in, dat Nederland sche vervoerders uit de grensstrook, die goe- deren vervoeren voor eigen rekening in Belgie, in een grensstraak van 10 kilometer op Bel- gisch grondgebied vrijgesteld zijn van het be- talen van de wegenbelasting van 40 francs per dag (voor motorrijtuigen door zware olie voortbewogen 8Q francs per dag), mits zij in het bezit zijn van een grenskaart, welke zij kunnen verkrijgen bij den ontvanger der Di- recte Belastingen. Van deze gunstige regeling kunnen gebruik maken houders van motorrijtuigen uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, Waldheren en Zuid-Be- veland, met bovendien grensplaatsen en groo tere gemeenten in Limburg en Noord-Brabant. Tot nu Doe was aan deze bepaling van Bel gische zijde nog geen uitvoering gegeven, zoo dat de A.N.W.B. meermalen op uitvoering van het verdrag had aangedrongen, opdat de betrokken vervoerders niet langer ten on- rechte wegenbelasting zouden behoeven te be- talen. Diefstal van aardappelen. In den loop der vorige week stond op het land van den landbouwer F. D. in den Wes- tenrijkpolder, een partij aardappelen opgezakt van ongeveer 1000 Kg. Men bemerkte, dat hiervan een 100 Kg. was ontvreemd, waarom aangifte bij Rijks- en Gemeentepolitie volgde. Dezen is het gelukt den dader op te sporen, tegen wien proces-verbaal werd opgemaakt. Verloting. Naar we vememen, zal ter stijving van de kas van de zangvereeniging .Crescendo" een verloting worden gehouden. Talrijke fraaie prijzen werden daarvoor reeds toegezegd, zoodat, indien het publiek thans toont, het work der vereeniging te waardeeren, deze de financieele tmoeilijkheden van de laatsten tijd dan zeker te boven is. Gevonden voorwerpen. Bij den gemeenteveldwachter alhier zijn als gevonden gedeponeerd: een regenjas met handschoenen en een schort. Rechthehbenden vervoegen zich aldaar. De V.V.V.-Winkelweek- De deelname aan de door V. V. V. te orga- niseeren winkelweek beloofd groot te worden. Tot op heden gaven zich reeds pl.m. 70 win keliers op. Nu, het zal ook wel de moeite waard zijn, pl.m. /400 aan prijzen worden be- schikbaar gesteld. Ook St. Nicolaas zal dit jaar weer zijn traditioneele intocht doen en zal de kleuter- scholen bezoeken. De grootere scholen zullen wederom worden uitgenoodigd in het Cen trum", waarvoor het V.V.V.-bestuur zich met den eigenaar inmiddels in veirbinding heeft gesteld. „HET CENTRUM". Elen programma, dat er zijn mag, is voor deze week weder samengesteld en het behoeft geen verwondering te wekken zoo de bezoe- kers in grooten getale zullen opkomen om dit met vollen aandacht te volgen. Als eerste hoofdnummer wordt vertoond De tocht naar de Stratosfeer. Dit is niet de wetenschappelijke tocht van professor Picard, doch een vroOlijke en avon- tuurlijike geschiedenis van een zekere Chur chill, die door zijn expentrieke eigenaardig- heden overhoop ligt met zijn echtgenoote en met de politie, die hem en zijn compagnon voortduirend zoekt. Telkens weten zij echter den dans te ontspringen tot de politiespeur- der hen op het spoor komt door couranten- reclame voor de Stratosfeertocht, die vanuit Desert Spring zal worden aangevangen. De politiespeurder Potke zit onmiddellijk in den trein om de zoo lang gezochten in te rekenen, doch op het oogenblik dat de ballon het lucht- ruim zal kiezen wordt hij in den gondel gelokt en hij zal de tocht moeten meemaken. Dit lijkt hem wel een te avontuurlijke arrestatie en hij springt met een parachute uit den bal lon. Ondertusschen stijgt de ballon hooger en hooger tot ook zij het begeeft en scheurt. ^y<L0B!fBau5,H Wordt Ge gekweld door stramheid in de lede- maten Hebt Gij last van pijnlijke spieren Gij zijt toch nog veel te jong, om nu reeds als een oude gebroken man een pijnlijken en stijven rug en stroeve gewrichten te hebben. Laat U toch wrijven met den beproefden Akker's Kloosterbalsem, welke de bij- zondere eigenschap heeft diep in de weefsels door te dringen. Kloosterbalsem bevat aromatfsche, geneeskrachtige stof- fen, die verwarmend, afleidend en oplos- send werken tegen de stoffen, die zich in Uw spieren en gewrichten vastzetten. Kloosterbalsem tast dus die stijfheid in Uw spieren en gewrichten in haar oor- zaak aan, dat voelt Ge na elke wrijving. Ongeevenaard als wrijfmiddel by spit, rheumatiek, spierverrekkingen, stram heid, kneuzingen, ischias, pynlyke spieren. Per pot van 25 Gram 0.621/* pot van 50 Gram f 1.04 Ingez. Med. De ballonvaarders komen desondanks toch nog heelhuids op de aarde terecht en hun succes is van dien aard, dat ook Potke zich maar gewonnen heeft, zij het dan ook na een ont vangen telegram van zijn chef. Na de pauze komt de hijzonder sterke speelfilim „Men gaf hem een geweer". Het is soms de vraag geweest of het maken van ,,oorlogsfilms" ook en juist al brachten zij alle verschrifkkingen van het .front" tot uiting niet altijd van twee kanten bekeken kon worden: als propaganda tegen den oorlog als uiterst geweldmiddel, of als ,,paarden- middel" om de toeschouwers te wennen aan den ,,toestand-van-oorl€>g", zooals ook zonder twijfel de dagelijksche krantenberichten uit zoovele landen van de arme wereld-van-heden den mensch ,,immuun" schijnen te maken voor de verschrikkingen die hem dreigen. Voor een film als ,,Men gaf hem een Ge weer" bestaat deze vraag zonder twijfel niet. Om de eenvoudige reden, dat zij niet, of al- thans niet in de eerste plaats een „oorlogs- flim" is. Zij is een film, d e film van hen die uit den oorlog in een ontredderde maatschap- pij: terugkomen, waar voor hen geen plaats is. [En zelfs, zoo die plaats er al was, dan nog is het d'e vraag of zij, die eenmaal een geweer in hun handen hadden om blindelings te doo- den, die plaats nog hadden willen, hadden kunnen bezetten. ,,Men gaf hem een geweer" is dan ook de film van den „vergeten man". Den man, die voor hij naar het front vertrok, een jongen, zooals millioenen jonigens om hem heen ge weest was: niet beter, niet slechter, niet laf- fer, niet dapperder. Maar het geweer, dat men hem in handen gaf, maakt van dien jongen een demon: met dat geweer was hij de gansche wereld rondom de baas, zonder dat geweer het reddeloos verloren slachtoffer. Die schier mystieke heschermingskracht van het vuurwapen beseft Franchot Tone, wanneer hij in den klokketoren van een Fransch dorp verborgen, als scherpschutter een Duitsche mitrailleurpost in elkaar schiet. En Franchot Tone geeft dat geweer niet meer uit handen... Ook niet, wanneer de burgermaatschappij van de Vereenigde Staten hem, den naimelooze, die door zijn geweer beschermd wordt, weer in zijn midden opneemt. Franchot Tone blijft dooden, hij wordt gangster, hij eischt zijn levensrechten op met den vinger aan den trekker. Men gaf hem een geweer Zijn vriend, de ruwe soldaat, ziet tot zijn ontzetting welk een invloed zijn raad aan het front: „verschuil je achter je geweer" op den jongen Jimmy gehad heeft. Jimmy is voor taan de vervolger, die vervolgd wordt: door de mannen der wet, door denzelfden sergeant die hem eens als recruut aan het front opleidde en hem thans, aan het slot van de film, als een opgejaagd beest zal neerschieten. ,,Speldt hem thans de medaille op zijn borst, hij was je beste leerling", zegt Spencer Tracy aan het slot van de film. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Nov. o.m. het volgende vonnis uitgesproken: Vervoer van opium. A. S., diamantfabrikant te Antwerpen, te Hansweert aangehouden wegens het vervoer van opium, "werd vrijgesproken met last tot zijn onmiddellijke invrijheidsstelling. De volgende zaken werdem nog behandeldi: Overtreding bouwverordening. D. C. H., zonder beroep, te Temeuzen, was in hooger beroep gekomen tegen het vonnis van den kantonrechter te Terneuzen, waarbij hij wegens overtreding van de bouwverorde ning te Temeuzen veroordeeld was tot f 6 boete of 6 dagen hechtenis. De Officier van Justitie eischte bevestiging van het vonnis.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1