Feuifleton-vertellingen Predikbeisrten AXEL. RECHTSZAKEN. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. BRABANTSCHE BRIEVEN. genster", dat deel uitmaakte van een sleep van twee schepen, averij aan Pet roer. De ,,Morgenster" ging daarop iangszij van Pet andere sleepscPip, de ,,Machiensteen 18" liggen, waardoor de eigen sleepboot, mede tengevolge van Pet stormacPtige weer, in Paar •bewegingen werd belemmerd. De alPier ge- stationneerd liggende sleeppoot Holland", ig daarop uitgevaren voor Pet verleenen van assistentie. Een nader bericpt meldt, dat beide sleep- sePepen getrokken door de sleepbooten „Hol- land" en „En Avant 8", in de middenhaven alhier zijn binnengebracPt. De „Morgenster" was op weg van LobitP naar Gent en zal ver- moedelijk alPier repareeren. WERKKAMP JEUGDIGE WERKLOOZEN. De centrale voor werkloozenzorg, zond aan alle plaatselijike comite's in Zeeland een schrij- ven, waarin kennis werd gegeven, dat 14 November het nieuwe werkkamp te CPaam zal aanvangen. In dit kamp kunnen geplaatst worden jeug- dige werkloozen van 16 J:ot 24 jaar, welke gedurende 9 weken nuttige arbeid kunnen verrichten. Een bedrag van f 1,75 wordt als zakgeld genoten. De aanmelding voor het kamp moet plaats hebben vddr 10 November bij den secretaris van Pet Prov. Comite, den heer J. Lorier te Middelburg. PROVINCIAEE ZEEUWSOHE SCHOONHEIDSCOMMISSIE. Gedputeerde Staten van Zeeland hebben jhr. dr. G. de Graaff, ouid-inspecteur van de Volksgezondheid te 'si-Gravenhage, met in- gang van 1 November j.l., eervol ontslag ver- leend als lid der Provinciale Zeeuwsche ScPoonPeidscommissie, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen dien- sten en is met ingang van dienzelfden datum door Pet College tot lid der commissie benoemd jhr. ir. J. de Ranitz, inspecteur der Volksge- zondPeid te Middelburg. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de provincie Zeeland zijn in de week van 23 tot en met 29 October aangegeven de vol- gende gevallen van besmettelijke ziekte rood- vonk: Riervliet 5, waarvan 2 gevallen in een gezin en een 5e geval in den gezin, KraJbben- dijke 2 en Middelburg 1. DE NOORD-BEVELANDSOHE BRUG. In een te Kortgene gehouden vergadering, waar tegenwoordig waren de Commissaris der Koningin in Zeeland, de commissie uit Ged. Staten en de griffier der Staten, met afgevaar- digden van gemeente- en polderbesturen op Noord-Beveland en het Brugcomite, zijn de nieuwe plannen van de ovenbrugging der Zandkreek besproken. De aanwezigen waren zeer enthousiast over den gang van zaken en men zal trachten in de v66r 20 dezer te houden vergaderingen van gemeenteraden en polders de voorstellen met algemeene stemmen te doen aannemen. De Commissaris der Koningin drong er zeer op aan om de eensgezindheid der besturen zoo groot mogelijk te doen zijn; dit kan slechts de uitvoering van de plannen bespoedigen. Verscheidene personen, die bij de vroegere plannen tegenstanders waren, bleken nu voor- standers te zijn geworden. Dit, omdat er nu na 25 jaren geen enkel risico voor de bestu ren is. In de in deze maand te houden vergadering van Provinciale Staten van Zeeland komt het voorstel aan de orde om de provinciale bij- drage gedurende 25 jaren van 5000 op 10.000 per jaar te brengen. De Staten-Generaal moet dan een wet aan nemen tot het tijdelijk Peffen van tol op de brug. Daarna kan de aanbesteding plaats vin- den, daar de bestekken zoo goed als gereed zijn. Op verzoek van den burgemeester van Kortgene hadden verscheidene inwoners van Kortgene, in verband met Pet bezoek van den Commissaris en de vergadering, de vlag uit- gestoken om hun instemming met de brug- plannen te betuigen. ZEEUWSCHE MOSSELEN NAAR ROTTERDAM. Het feit dat dit seizoen weder Zeeuwsche mosselen naar Rotterdam worden verzonden is schrijft de Midd. Crt., zeker vermeldenswaard Eenige jaren geleden werd Pet rayon boven de Moerdijk door het Centraal Verkoopkantoor voor mosselen toegewezen aan kweekers van de Waddenzee die dan niet meer beneden de Moerdijk mochten leveren. De uitstekende kwaliteit der Zeeuwsche mosselen sehijnt nu de oorzaak te zijn, dat weer door deze kweekers Zeeuwsche mosse len worden gekocht. Ook schijnen de stormen op de visscherijperceelen in de Waddenzee veel schade te hebben aangericht. Men meldt uit Bruinisse: Evenals op de gewone daarvoor reeds ver- schillende jaren in aanmerking komende plaat- sen in de Ooster-Schelde, is de uitslag van de proeven genomen met Pet uitzetten van col- lecteurs in de Grevelingen, dit jaar niet bevre- digend. De aanslag bleef beneden de ver- wachtingen. Een en ander heeft waarschijnlijk tot ge- volg, dat volgend jaar het aantal pannen- boeren te Bruinisse zich niet zal uitbreiden, Schichtig paard. Een schichtig geworden paard van de Kon. Marechaussee alhier, verwondde nabij de weeg- brug (aan het Station) alhier den 40-jarigen venter A. O. zoodanig, dat ziekenhuis-opname noodzakelijik bleek. Zijn toestand is echter niet verontrustend. Geen jaarmarkt. Naar we vernemen zal dit jaar, wegens het blijven heerschen van het mond- en klauwzeer, alhier geen jaarmarkt worden gehouden. „Het Centrum". Als eerste film wordt deze week vertoond De gevangene van het Alcatraz-eiland. Op het Alcatraz-eiland bevindt zich de Amerikaansche gevangenis voor de onverbe- terlijke misdadigers, d.w.z. voor hen, die of levenslang of minstens 20 jaar opgesloten zul- len blijven. A1 moge het dan nog zoo'n model- gevangenis zijn, niemand zal dit verblijf ver- kiezen boven de vrije natuur van onze landou- wen, waar het goed is te wonen en voor het aanschouwen van A1 Capone's verblijf slechts ,,Het Centrum" behoeft binnen te loopen en niet bang behoeft te zijn, dat bewakers met het geweer in den aanslag elke poging tot ver- trek voor de tijd om is zullen beletten. Maar daar is dan ook geen gevaar voor, want ieder zal zijn tijd wel uitzitten, daarvoor staat het programma wel borg voor, dat ook nu weer wordt aangeboden. De eerste film dan behan- delt de geschiedenis van den gangster Brady, die door de vijandschap van ©en lid van een andere bende, gearresteerd wordt juist op het oogenblik, dat hij naar Europa zal vertrekken. De bedoeling van zijn vijand is echter om hierdoor gelegenheid te krijgen om Brady's dochter te ontvoeren, maar hij komt hierbij zelf in handen der politie en ongelukkig voor hem in dezelfde gevangenis terecht als Brady, met gevolg, dat er een stevig partijtje gekno- foeld wordt. Dan verhuist Brady naar Alca- traz, doch ook hier zal zijn vijand hem ver- volgen en speelt deze film vender af in deze model gevangenis. Het is echter een film en na spanning komt er toch nog een happy-end. Als tweede hoofdfilm volgt na de pauze De avonturen van de onderzeeboot D 1. Deze film is gebaseerd op het emotievolle, romantisdhe verhaal van commandant Frank Wead en heeft tot achtergrond de vriendschap tusschen twee scheepsma'kkers, waarvan de edn den ander het leven redt by een per onge- luk tot zinken gebrachte duikboot. De film brengt den toeschouwer in contact met het dagelijksche leven aan boord van een onder- zeeer, den humor en opvattingen van hen, die aan boord van zoo'n Amerikaansch schip leven, aldus luidt de inleiding van deze bij- zondere spannende film. Welk een geducht wapen de onderzeeer bij een zee-oorlog is, be- hoeven wij wel niet te zeggen, want de oude- ren onder ons zullen zich nog wed herinneren de eerste dagen uit den wereldoorlog, toen de Engelsche vloot plotseling verrast werd door een Duitsche U-lboot, die achter elkaar de kruisers Creszy, Hogue en Aboukir tot zin ken bracht en van de verwarring gebruik maakte om onder water te duiken en haar vlootbasis weer te bereiken. In deze film krij gen wij de oorlogsmanoeuvres van de Ameri kaansche vloot te zien en duarbij een natuur- getrouwe aanval van een onderzeeboot op zware slagschepen, die beschermd worden door torpedojagers en vliegtuigen. Een bijzonder spannend filmwerk kan deze marinefilm, waarin nog een romantisch ver- haaltje is verwerkt, genoemd worden. Najaarskeuring van dekhengsten. Onder begunstiging van Pet Peerlijkste najaarsweder en daardoor verhoogde belang- stelling had alhier bovenstaande hengsten- keuring vanwege de Prov. Regelings-Commis- sie voor de Paardenfokkerij in Zeeland plaats op het welgelegen terrein van de Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers aan den Kinderdijk. Er werden zeer goede hengsten binnen den ring geleid en ook van buiben de provincie werd van fokkerszijde ruime belangstelling getoond. Toch was er niet zoo'n levendige handel. De nieuw aangelegde baan voldeed uitstekend en de tot oordeelen bevoegde auto- riteiten spraken met lof over de voortreffe- lijke organisatie. Oostelijk ZeeiiwscP-Vlaan- deren vormde ditmaal den keuringskring Axel, terwijl W. Z.-Vlaanderen Oostburg vormt. Volgens het aangegeven premieplan wordt voor onze provincie voor deze keuring ditmaal f 1100 aan premien uitgeloofd, waarvan voor den kring Axel 160 voor 2%-jarige en f 135 voor oudere hengsten. De uitslag volgt hieronder. Goedgekeurd en opgenomen in Keurstam- boek: Cantor, van Al. Serrarens te Ossenisse; Avenir van Zita, van Alpp. Mangnus te Boschkapelle; Souvenir 'van Clairon, van R. O. Buijsse te Graauw; Carlo, van H. Kerck- haert en H. de Maat te Stoppeldijk; Ydo, van Alph. en Ph. Serrarens te Ossenisse; Albion van Frederica, van H. Kerckhaert en H. de Maat vnd.; Ebert van Lamswaarde, van Elm. C. Fassaert te Lamswaarde. Goedgekeurd voor dekking: Jupiter van Frederica, van P. David te Sluiskil; Leon, van J. C. Kerckhaert te Kijkuit (Axel); Paulus van Hengstdijk, van wed. E. VerschuerenRosseel te Hengstdijk; Nippon, van H. Kerckhaert en R. Hendriks te Stoppeldijk; Fleuron, van P. B. van Hoeve te Axel; Castro van Emly, van Gebr. A. en P. Serrarens te Ossenisse; Danino van Her- seur, van W. L. den Hamer te Axel. Goedgekeurd reeds vroeger in Keurstam- boek opgenomen: Clairon van Herseur, van Gebr. Daelman Jz. te Westdorpe; Opera, van Jos: F. de Waa) te Ossenisse; Urbain van Frederica, van Jac. Huijssen te Axel en L. den Elxter te Sluiskil; Nico van Melo, van H. Kerckhaert en H. de Maat te Stoppeldijk; Dorus, van Jac. de Put ter Pz. te Axel; Majoor van Frederica, van H. Bonte te Koewacht; Frans, van P. Diele- man Mz .te Hoek; Byou van Fredericapolder, van H. Bonte te Koewacht; Brin d'Or II de Rhisnes, van J. F. de Waal te Ossenisse. Goedgekeurd voor meerdere jaren: Robert van Zeedorp, van Jos. de Waal te Ossenisse; Bloc de Six Sinces, van Coop. H.V. „De Verwaohting", Seer. I. de Feijter te Axel. Uitgesteld Donald, van M. van Fraaijenhove. te Axel en A. Haak te Zaamslag; Ras Imroe, van H. Kerckhaert en H. de Maat te Stoppeldijk en A. M. Kindt te Hoek; Leon van Eva, van Jos. F. de Waal te Ossenisse; Frits, van P. Th. de Kockde Bruijn te Kloostefzande; Roland van Bottemaheer, van H. Kerckhaert en H. de Maat vnd. Afgekeurdi: Theo, van P. B. van Hoeve te Axel; Cock tail van Cambron, van W. StaalWagemakers te Stoppeldijk; Piet, van M. A. B. Puijlaert te Zuiddorpe; Dragon van Melo, van Gebr. E. en L. Verstraeten te Graauw; Bruno, van A. Haak te Zaamslag; Frederik van 't Veer, van A. de Putter Mz. te Zaamslag-Veer; Her bert, van P. J. J. van de Voorde te Walsoor- den; Eduard van Herseur, van Jac. Serrarens te Ossenisse; Karel van Kruispolder, van Gelbr. M. en W. G. van Fraaijenhove te Axel; Combattant, van A. D'Hert te Zuiddorpe; Flo- rus, van Luntershoek, van C. de Fester te Boschkapelle; Nico van Dinteloord, van Jos. de Waal te Ossenisse. Afwezig waren 24 exemplaren. Getoond goedgekeurd: Moustic van Herseur, van Gebr. Daelman Jzs te Westdorpe. De premieverdeeling was als volgt: 2%-jarige hengsten: Cantor f 40; Carlo 35; Souvenir van Clairon 30; Ydo 25; Avenir van Zita /20; Albion van Frederica f 10 alien voornoemd) Oudere hengsten, kleine maat: Byou van Fredericapolder /20; Urbain van Frederica f 15 en Clairon van Herseur 10 (alien voor noemd. Groote maat: Nico van Melo f 20; Frans /15; Robert van Zeedorp /15; Bloc de Six Sinces f 10; Brin dfOr II de Rhisnes /10; EHrert van Lamswaarde f 10; Dorus 10 (alien voornoemd) Vermeldenswaardig is nog het feit, dat de heer B. C. Puijlaert namens de juryleden aan den heer C. van Bendegem in verband met zijn 25-jarig jubileum een huldeblijk heeft aangelboden, voor de wijze waarop hij geduren de dien tijd voor de keuringsbelangen heeft gearbeidt. Daarbij werd de wensch uitge- sproken, dat hij nog vele jaren in goede ge- zondheid zijn werk zal mogen verrichten op dit terrein. stuk levendig en interessant, veel meer heeft de club niet weten te bereiken. Van de twin- tig partijen verloor de schaakmeester er zelfs geen halve: alien moesten de vlag strijken. Het is jammer, dat er sleohts enkele niet- leden (wier tegenwoordigheid op des te hoo- geren prijs wordt geeteld) aanwezig waren, want de heer Kmoch is niet alleen een leven dig aanvalsspeler, die de partijen snel interes sant weet te maken, maar ook een beminne- lijk mensch, dien wij nog wel eens een tweeden keer in Zeeuwsch-Vlaanderen willen zien. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 4 Nov. 1938. Handel in verdoovende middelen. In den avond van 24 September 1.1. ontmoet- ten de op surveillance zijnde marechaussees te Hansweert bij gelegenheid van het sluiten der cafe's een persoon, die een koffer met zich voerde. Aangezien in verband met de ver- scherpte grensbewaking het toezieht op vreemdelingen meer belangrijk was geworden, werd de persoon aangehouden, ten einde zich te legitimeeren. Aan dit verzoek voldeed hij. Bij navraag naar den inhoud der actetasch, welke in zijn bezit was, zeide hij, dat deze bleek te bestaan uit een soort lijm, doch bij nader onderzoek was dit... opium en wel on- geveer 7 K.G. De vervoerder van de tasch met inhoud werd aangehouden. Verder bleek, dat hij met een jacht uit Belgie naar Hansweert was gekomen, welk jacht gemeerd lag voor de sluizen van Hansweert. Bij een verdere wan- deling door het dorp, trof men in de nabijheid van een cafd alsnog een persoon aan, die in verbinding bleek te staan met eerstgenoemde. Gfschoon behoorlijk gelegitimeerd, kon hij geen verder verklaring geven van zijn "verblijf te Hansweert. Ook deze persoon werd aange houden en naar de marechausseekazerne over- gebracht. Bij een nader verhoor kwam vast te staan, dat eerstgenoemde de hoeveelheid opium had verVoerd op verzoek van den 2den aangehou- dene. Beide personen werden overgebracht naar Middelburg, alwaar zij zich thans hadden te verantwoorden, en wel A. S., oud 32 j., dia- mantfabrikant te Antwerpen, wegens vervoer Van 7 K.G. opium en A. P., oud 55 j., diamant- slijper te Antwerpen, wegens het uitlokken van het vervoer van opium. Voor verdachte S. trad als verdediger op Mr. A. van der Weel en voor P., Mr. P. C. Adriaanse, beide advocaat te Middelburg. De Qfficier van Justitie eischte tegen S. 2 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest, en tegen P. 8 maanden gevangenis straf. De verdedigers van beide verdachten pleit- ten vrijspraak, subsidiair clementie. i Bij aankoop van 2 pakken Groen Anker (Dobbelman's zelfwerkend waschmiddel) 1 pak Rood Anker Waschzeep gratis! Verkrijgbaar bij: SIMULTAAN-SeANGE H. KMOCH. Dinsdagavond had de schaakclub Terneuzen het genoegen den heer Kmoch als simultaan- speler te zien. De partijen waren stuk voor J. F. Wemaer, Steenkamplaan 57, Terneuzen. DE PROVINCIALE BEGROOTING VOOR 1939. Ged. Staten van Zeeland hebben de ont- werp-begrooting 1939 aan de Provinciale Sta ten toegezonden. De gewone inkomsten en uitgaven geven een eindcijfer aan van f 2.312.582,20 met een post onvoorzien van 25.656,42. De batige sloten van den gewonen dienst bedroegen, volgens den begeleidenden brief in het jaar 1932 192.473,31; 1933 209.516,20; 1934 177.187,92; 1935 138.145,72 en 1936 147.938,95. De vermoedelijke inkomsten van den ge- wonep dienst van 1937 ramen Ged. Staten naar de thans bekende gegevens op 12.693.303,50 en de uitgaven op 2.647.839,60, alzoo het batig slot van 145.443,90. Omtrent de vermoedelijke uitkomsten van 1938 valt uiteraard nog weinig te zeggen, doch voor zoover dit thans valt te beoordeelen kan worden aangenomen. dat de gewone dienst van 1938 een batig slot, zij het van be- scheiden omvang, zal laten. Het slot van 1936 is ten gunste gebracht van de begrooting voor 1937, ten einde daaruit gedeeltelijk de kosten van conversies van geldleeningen te dekken. Van het vermoede- lijk slot 1937 zouden Ged. Staten 140.340 t.z.t. willen aanwenden tot gedeeltelijke dekking van de afkoopsom ad 1120.340 aan het Rijk te betalen voor de overdracht van den weg WalzoordenHulst. Het restant wenschen zij toe te voegen aan de algemeene reserve. Per einde 1937 bedroeg deze reserve 1194.802,39. Volgens het aangenomen systeem zou men trachten te komen tot een begrooting voor den gewonen dienst, welike zonder hulp van middelen van vroegere jaren zou sluiten. In de begrooting 1932 moest nog tot een bedrag van rond 1175.000 over batige sloten van vroegere jaren worden beschikt. Sindsdien is dit bedrag telkens f 25.000 lager gesteld. Voor de laatste maal zou volgens dit plan aan de begrooting voor 1938 een bedrag en wel f 25.000 van overschotten van een vorig jaar toevloeien. In verband daarmede hebben Ged. Staten dan ook in het on twerp 1939 niets uit- getrokken ter zake van batige sloten van vorige jaren. Verlaging der belastingen. Ged. iStaten hebben emstig overwogen of zij een voorstel konden doen tot verlaging der be lastingen. De algemeene reserve bedraagt, na toevoeging van het genoemde gedeelte van het batig slot 1937 rond 200.000. Nu een begrooting is verkregen waarbij de inkomsten van het begrootingsjaar opwegen tegen de ge- raamde uitgaven, achten Ged. Staten het be drag der reserve zoodanig te zijn, dat uit dien hoofde geen bezwaar tegen een geringe ver laging behoeft te bestaan. De begrooting zelve biedt echter geen ruimte voor die ver laging. Doch desniettegenstaande bestaat er geen bezwaar tegen eenige verlaging van den belastingdruk door een onttrekking aan de algemeene reserve. De vraag waar en in welke mate deze druk zou kunnen worden verminderd dient alsnu onder het oog te worden gezien. Ged. Staten meenen, dat het eerst in aan merking komen de opcenten op de hoofdsom der inkomstenbelasting en volgens de Provin ciate wet dus ook van de vermogensbelasting. Verlaging der opcenten op de hoofdsom der grond'belasting komt Ged. Staten niet geraden voor. Het getal 50 is sedert 1 Januari 1920 onafgebroken geheven. Gerekend moet wor den, dat deze belasting is geamortiseerd. Daar bij komt, dat het voor verlaging beschikbaar te stellen bedrag te gering moet zijn om tot een verlaging over de geheele linie te be- sluiten. De opbrengst van 40 opcenten kan volgens de bekende gegevens voor 19381939 voor de vermogensbelasting gesteld worden op f 129.000 en voor de inkomstenbelasting op 309.000 te zamen 436.000. Per opcent be draagt de gezamenlijke opbrengst dus rond 11.000. Ged. Staten meenen, dat moet wor den volstaan met een verlaging van 2 opcen ten, waarmede, over een vol jaar gerekend, 22.000 is gemoeid. De voorgestelde belasting- verlaging impliceert dat het tot dusver ge- volgde beleid ten opzichte der uitgaven moet worden gehandhaafd. Zoodra daarvoor in de begrooting eenige ruimte aanwezig was heb ben Ged. Staten niet geschroomd 'voor zeer wenschelijke doeleinden, het budget te belas- ten. Ged. Staten herinneren in dit verband aan de bijdrage voor de huishoudelijke voorlichting ten plattelande, subsidie voor bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee; bijdrage voor on- derwijs aan zwakzinnigen, subsidie handels- avondschool te Vlissingen, bijdrage borgstel- lingsfondsen voor den middenstand en ten be- hoeve der tertiaire wegen. Het budget zal in de naaste toekomst nog ten ongunste worden beinvloed als de brug over de Zandkreek tot stand komt; door gemis van steigerrechten te Walzoorden, als de haven te Perkpolder in gebruik wordt geno men; en door de stijgende uitgaven ten be- hoeve van het onderhoud der secundaire wegen. Dus ook voor de naaste toekomst is een zeer voorzichtig beleid geboden. Toch heb ben Ged. Staten gegronde hoop, dat de voorge stelde belastingverlaging in de toekomst stand kan houden. Door renteverlaging en conversie is de rente van alle geldleeningen, op een uitzondering na, teruggebracht tot 3% of lager. De uitzon dering betreft de leening 19321933, oorspron- kelijk groot 1.000.090, waarvan de rente- stand 4% bedraagt. Deze leening is eerst geheel aflosbaar per 1 Augustus 1989. Een poging om ongeacht het conversieverbod tot een renteverlaging te geraken is mislukt. Wanneer de dan geldende rentestand daartoe aanleiding geeft zal t.z.t. worden getracht tot renteverlaging te geraken. De rente door de stoombootdiensten en de P.Z.E.M. verschul- digd, is voor 1939 gesteld op 4 De bootdiensten. Wat de stoombootdiensten betreft behoef- den voor de gesubsidieerde lijnen de tekorten met inbegrip van de extra-afschrijving niet hooger te worden geraamd dan voor 1938, aangezien het vervoer is toegenomen. Voor de lijn VlissingenTerneuzen moet echter het tekort hooger worden uitgetrokken. Over 1937 bedroeg dit 9220,90. Dit bedrag werd voor 2291,60 gunstig beinvloed door het vervoer van werkloozen. Dit vervoer heeft zich tot nu toe in 1938 niet voorgedaan en kan ook in 1939 niet worden verwacht. Mede door stijging van de prijzen van brandstoffen e.d. en verlaging der tarieven is een tekort voor 1939 geraamd van f 18.200. Zoolang het stoomschip ,,Schou- wen" nog in de vaart kan blijven, wenschen Ged. Staten geen voorstel te doen tot ophef- fing van deze lijn. Wanneer evenwel de lijn in de toekomst moet worden bezwaard met de kapitaalskosten van een nieuw schip, zal het tekort bij overigens gelijke omstandigheden zoodanig stijgen, dat het voortbestaan van deze lijn in nadere overweging moet worden genomen. Het tekort van den Ooster-Schelde-dienst kan als gevolg van het toenemen van het ver voer voor 1939worden gesteld op 38.000 tegen rond 47.400 voor 1938. Het vervoer op de lijn VlissingenBreskens. in het bijzonder van automobielen, is zoodanig gestegen, dat binnen afzienbaren tijd tot den bouw van een nieuwe motorboot zal moeten worden besloten. T.z.t. hopen Ged. Staten in staat te zijn daarvoor de noodige voorstellen te doen. Een wijiziging van de tarieven van veever- voer hopen Ged. Staten binnenkort aian den Minister van Waterstaat ter goedkeuring te kunnen zenden. Met ingang van 2 October hebben Ged. Staten besloten geen steigerrecht meer te verhalen op reizigers van en naar Borsselen. De veribetering van de secondaire wegen gaat geregeld voort. De gezamenlijke lengte van de nog te verbeteren wegen en wegvak- ken bedraagt globaal 83.5 K.M. De hoofd- ingenieur van den Prov. Waterstaat raamt de total© kosten van verbetering op 2.030.000. In'de eerstkomende jaren zal per jaar on- geveer 400.000 a 450.000 beschikbaar zijn voor verbeteringsbijdragen.. Dit bedrag ge durende 5 jaren (1939 tot en met 1943) zal ruimschoots voldoende zijn voor de algemeene voltooiing van het wegenplan. Op de in de zomerzitting vastgesteld „ter- tiaire wegenverordening Zeeland" is de Kon. goedkeuring nog niet verkregen. Intusschen zijn eenige aanvragen ingekomen om een bij drage in de kosten van verbetering van op het tertiaire wegenplan geplaatste wegen. Zoodra de verordening door de Kroon zal zijn goed gekeurd zullen Ged. Staten op die aanvragen een beschikking nemen, teneinde te bevorde- ren, dat de verbetering zoo spoedig mogelijk kan worden ter hand genomen. Ged. Staten stellen, afgescheiden van de be grooting, voor, te bepalen dat 38 opcenten op de hoofdsommen der vermogens- en inkom- stenbelastingen worden geheven en te beslui- ten de bijdrage van 2000 aan de Zeeuwsche borgstellingsfondsen tot wederopzegging toe te kennen. m Uivenhout, 3 October 1988. Ajmico, ZONDAG 6 NOVEMBER 1938. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop. SLUILSKIL. 9.30 u. en 2 u., de heer L. Over- gauw, van Goes. AXEL. 9.30 u,., leesdienst; 2 u., Ds. Dronkers, van Kloosterzande. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9 u., leesdienst; 2 u., Ds. Kore- vaar. KLOOSTERZANDE. 9.30 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. G. W. Kore- vaar, van Zaamslag. PHILIPPINEGeen dienst. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN 9.30 u. en 2.30 u„ Ds. G. W. van Houte. AXEL. 9.30 u., cand. De Ruijter; 2 u., Ds. Post HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., leesdienst. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u„ 2 u. en 5.30 u., leesdienst Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. Daar zijn soms van die deuntjes, die z66 vasthaken in oew harsenpan, dat ge uxen aan 66n stuk zo'n dingskes te zoe- men, te sissen, te neurlen of te fluiten staat onder oewen arbeid in den akker b.v. En dat ge mee gin geweld van zo'n lieke kunt afkomen, dat aan oew ziel zit vastgeplakt lijk 'n ulevellepampierke aan oew vingers. Wat veur liekes, deuntjes, mopkes dat zijn, ik weet 't nie, maar ze schijnen aan den ach- terkant gegomd te zijn of zoo iets. Zoo zijn er ook woorden, mee aonen gom- rug. B.v. ,,Oke". Daar is niemand in de wea- reld die wit, wat „oke" beteekent. Janus, on- zen ouwen veldwachter, spreekt 't uit als ,,Oowkee", 'nen vent in den Radio zee lest: Ohkhei", ik begreep wel, dat dit 'n soort van ,,hoog-okeesch" was, tusschen oowkee en ohkhei zijn zekers nog wel 'n duizend meuge- lijkhedens om te okejen, ma&r... 't is allegaar een en 't zelfde ulevelpampierke, dat aan de vingers plakt. En wie er edmmaal mee ,,aan- gemokt" is, is 't kleverig voddeke nog nie kwijt. Lang kleerde en plekte ook deur de weareld- van-de-Letteren zo'n strooppampierke, dat •vastgeplakt zat aan veul in'ktpotten, aan veul vesten, in veul haren, aan veul vingers. En 't ulervelsche salamanderke hee lang zijn plek- kracht behouwen. 't Dink hiette: .provincial© lltteratuur". Sjuust lijk mee ,,Okd", wist nooit iemand sjecuur wat 't gegomde flarreke nou percies beteekende. Ineens was 't in de weareld en plekte vast in de wenlcbraauwen van elken criticus; docht den goeien kearel, dat ie 't kwijt was, dan zat 't den anderen mergen aan den bojem van Z'n broek, of aan den manchet van z'nen hansjop. Allee, zo'n pampierke dwerrelde op 'nen laten avond bij Mathieu Roomsoes, die daar onder de lamp babbeleers zoog en critiek spoog, uit» 't raamke van de vijfde verdieping en maan den- en maandenlang kleefde dat plekkerig pampierke vast aan de harsenpannen, aan krantenartikels, in tijdschriften, ja in de polkakopkes van ijverig-leerende bakvischkes. En den Thieu zuigt wijer. Er de strooppam- pierkes „realisme", ,,pointillisme", ,,impressio- nisme", ,,provincialisme", ,,naturalisme", „bur- gerlijk", ,,intellectueel", ,,nikkelen buis-isme", ,blanke negerinnencultuur" dwerrelden onder de lamp vandaan naar de straat en blijven, omdat ze 'r benejen nie af kunnen komen, daar 'n kwartaal of zoo in de mode. Heele zinnen, amico, komen telkens verom in opstellen en rapporten van mannen, die hoogstwaarschijnlijk nie blind zijn, maar wien toch zo'n ulevelvoddeke aan de oogharen mot zijn gewaaid. Dat docht ik deuze dagen nog, als ik den ouden Driek teugenkwam, die daar vortslepte op 'nen slof en 'nen sohoen. Allee, Driek, hoe gaat ie?" ,,'k Mag nie klagen, Dr6! Van m'n twintig huiskes staan er op den oogenblik maar zeu- ven leeg, maar d'anderen brengen nou toch de lasten op." ,,Oow..., zoow..., enne... wat brengen ze veur jouw eigen op, Driek?" ,,Niks, Dre, niks jongen, maar ik woon bij m'n dochter, goei kind en nou en dan krijg ik van 'nen pronten huurder van me, die veul te goeiekoop woont, nog wel 'ns 'n segaar." Deuzen Driek, amico, hee zestig jaren hard gewerkt, is 'nen steunpileer veur de motschap- pij, een van de groote belastingbetalers, op- brengers van hypotheekrenten en uitgevers van timmer-, metsel- en reparatiewerk, nog altij en deuzen mensch gaat eigens rond op nen slof en 'nen schoen, leeft tennostenbije van de liefdadigheid en in grooten zurg toch nog, leeft kort en goed gezeed mijlen benejen z'nen stand. Daar zijn veul „kapitalisten" lijk den Driek! Den Driek zocht Z'n zekerheid, z'n fortuin, in huizen, anderen zochten 't in pampieren. Deus anderen zijn allegaar lid van den On- zichtbaren Bond ,,den Stilien Armoei". Deus kapitalisten leven van de Vincentius. Me dunkt, er mot dan nog al 'n steuvig ule velvoddeke in oew harsenpan haken, om te beweren, dat deuze Vincentiuskapitalisten boven huilien stand leven! Ik weet nie, amico, of jou al opgevallen is fcoeveel druk'ker er weer gerejen wordt mee die bron-olie-wageltjes. Allee, nie de leste dagen, of de leste weken, al enkele jaren kost ge dat zien. Ja..., daar wordt veul bronolie weer ver- bruikt. Want... mee afgesnejen licht- en gasmeters. kan zelfs den ermsten mensch gin licht en gin vuur maken. En ik beloof oe, ik kom zoo hier en daar nog al mee m'nen groentenwageldaar zit- ten 's avonds veul, heel veul menschen by 'n spetterend bronolielampje, ik zeg, daar zitten 's avonds veul, heel veul erme drommels ge- bogen bij zo'n olielampke over de krant van eergisteren, wieren stand 't eerder zijn zou om den avond deur te brengen onder 'nen Uchtkroon, lijk ge'r zoodikkels op rijkskan- toren ziet hangen. 't Was vroeger veur 'nen vakman veul schande als ie leven moest van de bedeeling. Eigenlijk kwam 't nie veur! Missehien... in he^l kwajen tijd... midden in den winter, dat er dan wel 'ns 'nen enkeling acht of virtien dagen 'nen nap werm eten of 'n klats soep gong halen. Maar ik verrassereer oe, amico, zo'nen gank naar de bedeeling was veur den vakman 'nen boetegank. Daarteugen kwam al z'n eergevoel, al zijnen trots en fierheid van vak man in opstand. Maar honger is 'n felle zweep! Vakman-zijn beteekent nou eigenlij'k zo'n bietje „stempeleer" zijn. Trekken van de... be de elingS teun Nouja ge wit best wa'k zeggen wil. Onze vakmenschen amico, vroeger wijd ver- heven boven alien, die gin vak verstonden teugeswoorig noemen we die mannen de man nen van't Gezag ik zeg: onze vakmenschen leven alleg&dr, allegaar, benejen huilien stand. Ofdenken sommjgten hooggepension- neerde ambtenaren, bankdirecteuren, veur- zitters van Kamers van Koophandel en zoo, dat den vakman ginnen stand bezit? Als dat 'zoo is, dan motten zulke veumame menschen gin geleerde opstellen schrijven over sociale zaken, amico. Den vakman die mee harsens en handen z'n vak wrstaat, hee den bigensten trots op z'nen stiel en terecht! als den bank- directeur. En 't is nog 'n groote vraag veur me, wat moeilijker fs in 't leven: 'nen schoen te maken aan 'nen ongeluk'kigen voet, of 'nen Veurspelling te doen in Annaconda-Copper^ 't Is veur mij nog 'n groote vraag wat moeilijker is: de vochtfout van 'n huis Vinden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6